Dog.bg Форуми : Нужно ли е натоварване при растящото НОК

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Нужно ли е натоварване при растящото НОК

#1 Потребителят е офлайн   trenertg Икона

  • ветеринарен лекар -етолог
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2307
  • Регистрация: 22-December 04
  • Gender:Female
  • Location:Cофия
  • Interests:обучение на кучето , клинична етология и изследване на поведението при кучето и котката, зоопсихология .
    немско овчарко куче :) , боксер , мин пин
  • Skype:

Публикувано: 30 August 2006 - 07:27 PM

НУЖНО ЛИ Е НАТОВАРВАНЕ ПРИ РАСТЯЩОТО КУЧЕНЦЕ  НЕМСКА ОВЧАРКА

  Погрешно е убеждението на много собственици на немки овчарки ,че растящото кученце / до 12 месечна възраст/ трябва да получава  натоварване   в изобилие.
    До колкото немската овчарка се отнася към породите ,които  израстват изключително бързо /в сравнение с някой други работни породи/ - във всъщност по правилна би била противоположната гледна точка.
  Напрежението ,на което се подлага  формиращия се скелет при прекомерни натоварвания,често довежда до необратими последствия.Разтежение на връзкитевъв в твърде ранна възраст, натоварването на формиращите се стави силното натоварване на цялата структура на скелета, като цяло може да нанесе и ще ненесе вреда на растящото кученце и ще доведе до проблеми във зряла  възраст.
   Опитайте се да сравните кученцето немска овчарка с 3-4 годишно дете- то разбира се още не е готово за маратонско бягане / въпреки че щялото му същество жадува движение/, но с настъпване на зрелостта и това време ще дойде.
    В качестовто на общ съвет за  новите собственици  мога да кажа, че упражненията на повод  трябва много да се ограничават до момента на достигане на примерно 12 месечна възраст- т.е достигане на окончателния ръст и височина в холката/ тогава вече може да се прави рентгенова снимка на лакетните и тазобедрените стави по установена схема/.
 В този период когато ще се надяваме,  че сме достигнали до  развитие , когато младото куче е вече готово  за по продължителни натоварвания. И Ако по някаква причина вече има проблем с износването на тазобедрените и лакетните стави то физическото натоварване трябва да се  съобрази със вида на проблема.Тогава и само  когато всичко е както трябва - вие следвада приведете кучето постепенно до    желното   равнище на физическа подготовка, необходимаза избраната от вас област на  ползванеи при достигане на нейната пълна физическа зрялост било то изложбено куче , спортно , за аджилити или просто куче компаньон. До настъпването на това времевсички ваши действия трабва да са внимателни и  без бързане
  до достигане на 12 месечна възраст  най добрата форма  на физическа активност са свободните движения/ т.е без повод/ в този случай  поуморилото се кученце  може малко да поспрев нужният момент,а    не да продължи да   бяга и да се движи понеже е длъжен да се съобразява със вашия темп на движение
 разбира се на вес ще  ви се прииска да  учите кученцето да  се  
движи на поводи да го социализирате, но за това  
сте длажни да го водите на повод, но не прекалено дълго. Максималното време  за такива упражнения/ при движение на бърз ход/ при кученце
по малко от 6 месеца  -  - 5 минути на разходка/ равно на бавна разходка покрай вашия квартал или парка а след това почивка . Кученцата се нуждаят от продължителна почивка и    сън ,както и малките деца.
 Разбира се ,те могат да се живеят и играят във вашия заден двор   , или да ги извеждате на разходка,
но те спират когато почувстват умора, почиват си и започват да играят отново.

        При  кученца на възраст над 6 месеца   времето за  тренировки на повод може да се увеличи до 10 минути , при ваше желание , но пак  умереност във всичко е най добрият девиз. И ако забележите признаци на  умора у кученцето,веднага прекратете занятието.!
        Умереност и здравата мисъл това са вашите съветници .дайте възможнаста на кученцето да се развива и расте стабилно и постепенно,и удоволствието от това, че ще израсте с вас приятел, който ще преживее и пробяга с вас много и много километри по лентата на живота , и няма да сторите тази вреда ,която можете да му причините  оставяйки го до расте под девиза искам всичко и веднага
наслаждавайте се на първата 1 година с вашият приятел, общувайте с него , като с приятели тогава ще се наслаждавате през целият му живот на здрав дух в здраво тяло и  при вече възрастното куче .



Превод от руски :trenertg извинявам се за неточности или случайни грешки при превода

Фрэн Фарли
оригинал статьи находится на сайте www.gsdcv.org.au
Автор перевода с английского - Марина Мнацаканова
http://www.germanshepherds.narod.ru/  

#2 Потребителят е офлайн   mik Икона

  • Breeding for Quality,NOT Quantity
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2631
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Female
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 30 August 2006 - 08:05 PM

БРАВО,Таня!

Избрала си чудесна статия за превод bravoS

Мисля,че е много важно през първата година от живота на НОК,то да не се натоварва излишно както с движение така и с излишни килограми!

Пожелавам на всички здрави НОК които да ви радват дълги години!

#3 Guest_ratte_*

  • Група: Гости

Публикувано: 01 February 2007 - 12:15 AM

Все си мисля че,психически е по нужно да се натоварва през първата година с команди!! за да знае кои кои е!!!ако не вяро някои да ме поправи! fow

#4 Потребителят е офлайн   Bubo_e Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5
  • Регистрация: 01-August 07

Публикувано: 01 August 2007 - 02:45 PM

кученцето е добре да се разхожда в парк или обезопасено място - без повод и също така е добре да се съчетава играта и тренировката (командите), но да не се прекалява, защото малкото кученце спира да възприема команди след 30мин пстоянна тренировка т.е. трябва му почивка и игра b)

#5 Потребителят е офлайн   ICE-CREM Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 12
  • Регистрация: 04-January 08

Публикувано: 06 January 2008 - 08:36 PM

ooooooooooooooooooooooo ama az ne znam dali e nujno :rolleyes:

ПИШЕТЕ НА КИРИЛИЦА!

#6 Потребителят е офлайн   Кика Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5
  • Регистрация: 12-January 08

Публикувано: 12 January 2008 - 10:58 PM

При нас обучението на Тара започна от 4-5я й месец, не непрекъсното , но от месец на месец и задавахме нови и нови команди и упражнения, но наистина трябва да имаш голяма воля и постоянство, защото .... ако малките деца ти мрънкат и хленчат, викат или говорят , това просто си прави каквото иска във всеки един момент когато си пожелае.....Сега е на близо 2 години и още и се беснее даже е станала като тартор на кватрала всички я познават и всички трябва да са и под чин, няма значение от породата и големината на кучето , изпълнява команди , но просто и трябва още време докато се налудува , може би още година. Даже сме усвоили и думата "почивка", но  не повече от 5 мин, няма сила да я спре да не продължи да бяга. Тази година мислех да я водя с мен на 7-те Рилски езера, но ми дожаля, че няма да издържи на прехода и ще трябваше да я понося  :rolleyes:

#7 Потребителят е офлайн   EternalDarkness Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 224
  • Регистрация: 14-August 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 27 May 2008 - 08:07 PM

искам да попитам дали има горна граница за натоварване на 11 месечен НОК?защото ми се струва,че от няколко месеца прекаляваме с движението...по ЦЯЛ ден бяга след конете ,гони кучета и носи камъни... :huh: понякога си мисля,че ще получи слънчев удар или ще припадне... ;D но след 5 мин на сянка отново хуква нанякъде...това добре ли е?трябва ли да я ограничавам?
въпроса ми звучи тъпо,но днес вече наистина се притесних :(

#8 Потребителят е офлайн   mik Икона

  • Breeding for Quality,NOT Quantity
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2631
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Female
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 27 May 2008 - 08:20 PM

Активно движение поне след навършване на 15-16 месеца ... и то в никакъв случай по цял ден!
Кучето освен от физическо има нужда и от психическо спокойствие.
Тичането по цял ден след коне или каквото и да било друго на тази възраст освен да навреди на все още не завършилите растежа си стави друг резултат от него няма да има.А също така това ще направи от кучето кълбо от нерви което не може да седи на едно място,с времето това ескалира и става неприятно за стопаните.

#9 Потребителят е офлайн   EternalDarkness Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 224
  • Регистрация: 14-August 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 27 May 2008 - 08:24 PM

благодаря ти!наистина е така..вече се забелязва дори..от спокойна се превърна в доста по-нервна :(някак си ми се струваше,че наистина прекаляваме и правилно...
от утре по-спокойно ще я караме :blink:
плашещо е когато след цял ден тичане започне да преплита задните крака

#10 Потребителят е офлайн   lunabg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 533
  • Регистрация: 31-August 05

Публикувано: 28 May 2008 - 10:07 AM

Ами след цял ден тичане и ти ще преплиташ краката  ;D А понеже четох че имаш опасение за дисциплината.    Моя съвет е след като се натича час и нещо с конете слагаш каишката и почвате тренировките. Кучето тогава ще е идеално за обучение.  ;)

Поздрави!
User's Signature

Качена снимка

#11 Потребителят е офлайн   MiragE Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 196
  • Регистрация: 25-September 07

Публикувано: 29 May 2008 - 05:08 PM

Може и да не съм специалист, но 100% знам, че захапването на КАМЪНИ не е благоприятно за кучето  :angry:
Една разказана ми случка от бивш моряк:
По-висше стоящ обучавал кучето си и седнали да починат, а през това време един от готвачите дошъл и хвърлил камък - хоп, кучето след камъка и резултата> 1 счупен зъб. Кучето бракувано, а "по-висше стоящия" със скъсани пагони. Не знам до колко е вярно, но ми каза, че кучето е бракувано, защото при счупването на зъба се е засегнал някакъв нерв, който понижавал обунянието МАЙ де, а по корабите кучетата главно са полезни с обунянието си.
User's Signature

Качена снимка

#12 Потребителят е офлайн   EternalDarkness Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 224
  • Регистрация: 14-August 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 29 May 2008 - 05:11 PM

знам аз,че не трябва...обаче как да я спра??? :o :sos:

#13 Потребителят е офлайн   trenertg Икона

  • ветеринарен лекар -етолог
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2307
  • Регистрация: 22-December 04
  • Gender:Female
  • Location:Cофия
  • Interests:обучение на кучето , клинична етология и изследване на поведението при кучето и котката, зоопсихология .
    немско овчарко куче :) , боксер , мин пин
  • Skype:

Публикувано: 30 May 2008 - 06:39 AM

използвай играчка с която да заместите камъка - топка , гира или нещо подобно

#14 Потребителят е офлайн   lunabg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 533
  • Регистрация: 31-August 05

Публикувано: 30 May 2008 - 04:07 PM

Абсолютно е забранено на служебни кучета да се хвърлят камъни именно понеже има голяма вероятност да счупят зъб, което не е свързано с обонянието а със способността на кучето да хапе и разкъсва. Ако бъдеш видян да хвърляш камъни на служебно куче освен нашивките можеш да лежиш и доста време в карцера.  :rolleyes:
User's Signature

Качена снимка

#15 Потребителят е офлайн   shooter Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 15
  • Регистрация: 05-June 08

Публикувано: 06 June 2008 - 10:28 AM

Здравейте,
да разбирам ли че натоварването например тичане е погрешно ако е на повод, защото ако е свободно пуснато кучето ще спре и ще си почине като се умори.

#16 Потребителят е офлайн   MiragE Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 196
  • Регистрация: 25-September 07

Публикувано: 06 June 2008 - 12:30 PM

Много по-добре е, ако има възможност собственика да пуска кучето свободно да тича, това не значи да го остави да се разлигави и дисциплината да падне до минимум, а да го остави свободно да си сфърши физичните нужди, да се поразтича да си подуши тук-там, да си легне на сянка, когато си иска, а не да е контролиран от повода. Ако пък стопанина няма възможност да пуска зверчето свободно, то той трябва да бъде доста наблюдателен и да се съобразява - спира, когато кучето се измори поне за 1 минута почивка. Това също не значи, че кучето трябва да командва и да ходите там, където то каже! КУЧЕТО трябва да се съобразява със стопанина, а не обратното!
User's Signature

Качена снимка

#17 Потребителят е офлайн   trenertg Икона

  • ветеринарен лекар -етолог
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2307
  • Регистрация: 22-December 04
  • Gender:Female
  • Location:Cофия
  • Interests:обучение на кучето , клинична етология и изследване на поведението при кучето и котката, зоопсихология .
    немско овчарко куче :) , боксер , мин пин
  • Skype:

Публикувано: 07 June 2008 - 02:04 AM

  "Максималното време  за такива упражнения/ при движение на бърз ход/ при кученце
по малко от 6 месеца  -  - 5 минути на разходка/ равно на бавна разходка покрай вашия квартал или парка а след това почивка . Кученцата се нуждаят от продължителна почивка и    сън ,както и малките деца.
  Разбира се ,те могат да се живеят и играят във вашия заден двор  , или да ги извеждате на разходка,
но те спират когато почувстват умора, почиват си и започват да играят отново.

        При  кученца на възраст над 6 месеца  времето за  тренировки на повод може да се увеличи до 10 минути , при ваше желание , но пак  умереност във всичко е най добрият девиз. И ако забележите признаци на  умора у кученцето,веднага прекратете занятието.!"

Защо е така - обяснението е просто  вашия ветеринарен лекар  трябва да го знае,  за да не  правите излишни процедури и изследвания на  кутрето /при положение, че се  отглежда и храни правилно / . В този период на интензивен разстеж  се дават  няколко  хомеопатични препарата според конституцията и развитието на кучето след преглед и ако се налага  ,които колегите в  Англия и Германия  използват успешно за превенция на развитие на  ставни  заболявания като дисплазията.

#18 Потребителят е офлайн   Немската Овчарка Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 3
  • Регистрация: 29-April 08

Публикувано: 15 June 2008 - 01:29 PM

Здравейте ще си закупувам куче,естествено че немска овчарка благодаря за съветите,в габрово има един развъдник von rozzen  много ми харесват кучетата ама можвли да ми кажете нещо повече за него кучетата как са смъсил добри или лоши .

#19 Потребителят е офлайн   Galiadogs Икона

  • оптимист-рецидивист
  • Икона
  • Група: German Shepherd Dog
  • Мнения: 2923
  • Регистрация: 01-March 08
  • Gender:Female
  • Location:Пловдив/Съединение

Публикувано: 16 June 2008 - 09:25 AM

Какво значи лоши-човека е сериозен развъждач,което изключва веднага оределението''лоши''.Има доста информация за породата в този форум,не търсете някои да ви каже просто нещо,а потърсете ,вижте и преценете.С уважение-Галя Конзова.
User's Signature

Качена снимка

#20 Потребителят е офлайн   skLeko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 60
  • Регистрация: 19-July 05
  • Location:Sofia

Публикувано: 21 September 2008 - 09:37 PM

Излиза се от темата,но аз примерно,не съм спирал кучето от разходки/свободно движение/.От 2,5 месечна възраст е по баирите и чукарите,изминавайки окло 5км два пъти дневно.Според мен колкото повече се движи НОК толова по-добре.Нищо не се споменава за срещите на малкото куче с други кучета.От собствен опит мога да кажа че това е най-трудното нещо ако се отглежда НОК в градски условия е първите му срещи с по-големи като размер кучета.Мисля че е особено важно да контактува предимно с кучета на неговата възраст и размер.Иначе се получават нежелани сблъсъци когато НОК стане голям.Сега например,не мога да го спра да атакува кучета които когато беше малък го ""мачкаха"/е,за него беше игра/.И накрая,вярно е това което съм чувал само,че кучето копира характера на водача си.

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни