Dog.bg Форуми : Залавяне на бездомно куче

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Залавяне на бездомно куче моля за идеи

#1 Потребителят е офлайн   vaiolina Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 511
  • Регистрация: 03-August 08
  • Gender:Female
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 25 February 2013 - 12:32 PM

Здравейте! Извинявам се, ако темата се повтаря или не е на точното място. Имам нужда от съвети, идеи и всичко каквото имате на ум относно залавянето на едно малко куче. Ситуацията е следната - на входа за град Стара Загора видях още декември месец малко (на възраст и на ръст) куче. Кученцето стои на банкета на пътя, който си е доста оживен път. Ужасно страхливо е. Страхува се и от колите, но това не ме успокоява никак. Когато не стои на пътя се крие в едни шубраци отстрани на пътя. Не бях сигурна в началото, че се е устроило да живее там и му давах храна като го видех. От 2-3 седмици насам спирам всеки ден да му сипя храна и обикновено като се кача в колата, то се появява и започва да лапа - слабо е доста и не му липсва апетит.
Къде е проблемът - първо - много е страхливо, правя опити да му говоря и да се приближавам - неуспешни отвсякъде. Второ - има декари място за бягане т.е. не е ограничено откъм място. От страната на пътя, където се крие надолу има овощна градина, а от другата - някакви канавки, непроходими баири и прочие. Мястото е на 50 метра от една автокъща, там от външната страна на оградата на автокъщата видях скоро, че има изоставена къща за куче, дървена (не е предназначена за този мъник със сигурност, те дори не са го забелязали). Може в дъждовете и снеговете да се крие там.
Моля за всякакви идеи как да хвана и махна от пътя този калпазанин, а може и калпазанка. Аз мога да продължавам да го храня всеки ден, но докога? Мислих за механична клетка и това ми се струва единствен вариант, но такава нямам и не знам кой би имал.
Пускам една снимка, за да добиете представа за мястото и животинката, снимах от колата, защото иначе си плюе на петите:

Снимка (и)

  • Прикачена снимка


#2 Потребителят е офлайн   Снуупи Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 485
  • Регистрация: 18-September 09
  • Gender:Female
  • Location:Бургас
  • Interests:Кучета,Дизайн,Туризъм,Фотография
  • Skype:

Публикувано: 25 February 2013 - 12:40 PM

Това което ми хрумва на момента и което сме ползвали - има една паста, която в зависимост от количеството замайва животното, не го приспива, но движенията му стават доста бавни и изглежда унесено. Не си спомням името, ветеринаря ни я даде, жълта е на цвят, като гел, слага се в храната.(според кг на кучето). Като се позамае, едно одеало върху животинчето и готово:)
Друг вариант е ловец с упойващи стрелички...
User's Signature

Липсваш ми момченце, никога няма да те забравя....спи спокойно и ме чакай...там някъде пак ще се срещнем. Чарли - (27.06.1995г - 26.12.2009г)
* АЗ ПОДКРЕПЯМ *
Качена снимка

#3 Потребителят е офлайн   vaiolina Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 511
  • Регистрация: 03-August 08
  • Gender:Female
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 25 February 2013 - 01:16 PM

Мислила съм го - относно стреличките - не се знае докъде може да избяга и да се скрие кучето, стоейки на банкета, ако го уцелим със стрела и хукне по пътя е загубено. По пътя денонощно има коли, през деня пък е ужас. Пастата съм я ползвала за едно мое куче (при него не хвана де), вариант е, но не знам как като се мушне в бурените ще го извадим. От снимката няма как да личи, но там където се крие е едно понадолнище, с високи до кръста обрасли клони, боклуци и шахти. Напрягам инженерна мисъл как да го хвана в клетка, но засега нищо не съм измислила :dry:
Ако в кучешката къщичка сложа вратичка, която да падне като грабне салама....

#4 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 25 February 2013 - 03:02 PM

Първо трябва да пробваш дали изобщо влиза в клетка. Очевидно е, е че там не можеш да я оставиш да свиква с нея. Значи трябва да влиза от първия път. Опитай. Постели пода с нещо меко, да не тропка и гледай да е макс стабилна клетката, да не се изплаши, ако се разклати.
Ако имаш метална клетка, не пластмасов бокс - най-добре. Ако влиза, мисля, че мога да ти дам що-годе лесно "инженерно" решение - приспособявахме такава, за да я направим на капан.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#5 Потребителят е офлайн   vaiolina Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 511
  • Регистрация: 03-August 08
  • Gender:Female
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 26 February 2013 - 10:22 AM

Имам една клетка за зайци - страничната стена се пада врата, която "затварям" с една импровизирана желязна пластина. В общи линии е като тази на снимката, без поилка

Снимка (и)

  • Прикачена снимка


#6 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 26 February 2013 - 10:38 AM

Ето това е приспособлението. Вратата не се ползва (но на тази клетка не може да свали). Сложени са две релси отстрани (алуминиеви, от скара за гипскартон), в тях е втъкната тежка падаща врата. Пръчка държи вратата горе (бялото нещо в основата, зад вдигнатата врата). За тази пръчка е вързана връв, на нея примамката. Не помня съвсем подробности, но може да се импровизира. Важно е вратата да е тежка, за да се хлопне бързо и не успее да я избие кучето, като е вътре вече. Важно е и клетката да е достатъчно голяма, че да влезе цялото куче вътре, а не от предпазливост да си остави задните крака на вън - хем да пострада от вратата (малко вероятно), хем да се уплаши и да не припари повече, ако не стане от първия път.
Качена снимка
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#7 Потребителят е офлайн   Zarq Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 304
  • Регистрация: 06-February 13

Публикувано: 26 February 2013 - 10:44 AM

Тъй като имам същия проблем с 4 около 3-4 месечни, но страдам от липсата на инженерна мисъл, този капан сами ли си го направихте или може да поръчам някъде да ми го направят?

#8 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 26 February 2013 - 11:11 AM

Това е клетка, пригодена от нас за капан. За това поствам снимката, да може ако е нужно на някого - да помогне с идея.

Не е ли крайно време да си купим един или два "форумски" капана за кучета? И да ги ползва, на когото му е нужно. Да съберем пари и да купим? Из нета имаше варианти разни, макар да не помня точно къде, но ако решим - могат да се потърсят.

p.p. Намерих един, дето от много време се чудя как да си направим - такова нещо ни трябва: http://www.youtube.c...Hl8J01A&index=3
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#9 Потребителят е офлайн   vaiolina Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 511
  • Регистрация: 03-August 08
  • Gender:Female
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 26 February 2013 - 11:29 AM

мдаа, и моята врата е безполезна, мислех да й закача нещо в долния край за тежест, но не знам дали няма да я избие, а така с релсите няма мърдане. Въпросът е наистина да не му закача крачетата, то и от снимката се вижда каква поза страхлива е заел хайвана. Ще търся релси като гледам...

Търсих из нета механични клетки, само това дотук съм намерила за котки и порове. http://www.toolking....llapsible-each/
Ясно е, че няма да откриваме топлата вода и по белия свят отдавна са го измислили, та не знам на принципа на мишите капани дали не може да се изработи просто по-голям вариант и кой ще се хване за няколко бройки...

#10 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 26 February 2013 - 11:35 AM

Ето фирма за капани, но и най-големия е много малък. Може би по поръчка, но ми се струват тежки. http://asorti.trader...+-browse-38.htm
Този от клипа горе е страхотен, според мен. И доста голям - за всякакви размери.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#11 Потребителят е офлайн   butci Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 706
  • Регистрация: 08-November 06
  • Gender:Female

Публикувано: 26 February 2013 - 03:04 PM

Бушка, този от клипа изглежда супер, обаче ми се вижда и доста големичък. После ще му трябва и специален превоз...
Има човек в Б-с, който прави капани по поръчка (правил е за общината, видях котешките, супер са си). На мен ми преправи един за плъхове, който обаче успешно се ползва за котки. Ако искате ще дам телефон.

п.п. Дали е добра идея, да обсъждаме капаните тук - всякакви хора четат? :dh_188:
User's Signature

" Величието на една нация, нейния нравствен прогрес, може да се определи според начина, по който тя се отнася към животните." Махатма Ганди

#12 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 26 February 2013 - 03:38 PM

Ох, мислех това за обсъждането, ма как иначе да стане. Пък и това са скъпи неща, изискват инвестиция, знам ли.
Ако кажете - махам постовете.
Тоя капан ми се струва, че е сгъваем. А голям трябва да е - да може за всякакви кучета да става. Освен висок - да е и дълъг, за да се натика цялото вътре.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#13 Потребителят е офлайн   butci Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 706
  • Регистрация: 08-November 06
  • Gender:Female

Публикувано: 26 February 2013 - 03:55 PM

Ясно ми е, че за да се набута кучето вътре трябва да е голям, а и да става за различни размери, но всички, които аз съм виждала са били не сгъваеми. Уточнявам, че са били за котки и плъхове. За този, който ти си приспособила май си използвала сгъваема клетка?
User's Signature

" Величието на една нация, нейния нравствен прогрес, може да се определи според начина, по който тя се отнася към животните." Махатма Ганди

#14 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 26 February 2013 - 03:57 PM

Сгъваема е, да.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#15 Потребителят е офлайн   grima Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2525
  • Регистрация: 12-March 09
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 26 February 2013 - 09:27 PM

Виждала съм и не метални съоръжения за кучета. Ще потърся за снимки, дано ги намеря пак и ще пусна тук. Мисля, че ще е по-лесен за осъществяване (трябва ни дърводелец) и със сигурност по-евтин вариант.
Заешката клетка, колкото и да е голяма, със сигурност няма да свърши работа, защото ще я разбие точно за 5 сек. след като хлопне вратата и от уплах кучета се разбушува.
User's Signature

Качена снимка

#16 Потребителят е офлайн   vaiolina Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 511
  • Регистрация: 03-August 08
  • Gender:Female
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 27 February 2013 - 11:19 AM

Буш, не успях да разбера от клипа как вратата остана застопорена след като я буташе кучето. :zz_218:
За моята заешка доколкото мога да преценя - ако кучето влезе плахо с изпънати задни крака, ще има само няколко сантиметра свободни отзад, за да не му закача краката. Днес като спрях видях, че е влязло в кучешката къща заради дъжда, което ме радва, защото е намерило сушинка и завет и е по-далеч от пътя. След като влиза там се замислям дали да не го затворя направо в кучешката...достатъчно голяма е, а и веднъж влязло доброволно май имам по-добри шансове...

#17 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 27 February 2013 - 11:51 AM

На 1.22 минута се вижда добре - има две халки, които държат вратата към стените на капана. За да отвори вратата, вижда се, той ги повдига/плъзва нагоре. При вдигнато положение те са горе (вратата може да се отвори до хоризонтално положение заради тях, не повече), когато вратата се затвори - се плъзват надолу, достатъчно свободно се движат.
Щом влиза в къщата е чудесно - можеш на самата врата на къщата да сложиш врата-капан. Въпросът е как ще го извадиш от там после. Ще ти трябва или ласо или стреличка.
Имаше една дива кучка пред един санаториум на Витоша. Каквото можеше - беше хванато. Но не и тя - най-възрастната, съответно и най-умната и предпазливата. Влизаха да спят в стар автомобил, без колела и стъкла. Занесохме плоскости, с които запушихме прозорците и мислехме да си ходим и да оставим на кучката време да свикне с новата визия на къщата, да я ловим след време. Докато пушехме в паузата тя взе, че влезе. Аз се промъкнах - заради плоскостите по прозорците не ме виждаше и хлопнах вратата на колата зад гърба й. Чудесно! Само дето нямахме в нас нищо, с което да я извадим от там, нито клетка. Добре, че главния инициатор на лова, Жана, се отзова веднага - донесе и извадихме кучката с ласо и я тикнахме в клетка. След кастрацията я върнаха на място и когато и да ме видеше - драсваше в гората. Добре ме запомни :ab_041:
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#18 Потребителят е офлайн   butci Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 706
  • Регистрация: 08-November 06
  • Gender:Female

Публикувано: 27 February 2013 - 11:54 AM

А не може ли тогава да му се даде храна с паста и като се отпусне да го измъкнеш?
Друго, което ми хрумна - ако пред вратата на къщичката се долепи друга клетка, също с плъзгаща се вратичка (като тази, която бушката си е направила) - така кучо искайки да излезе от къщичката сам ще влезе в клетката (тук така прехвърлят котките от капаните). Този дребния не мога да преценя по снимката дали би се събрал в котека клетка (имам нещо в предвид).
User's Signature

" Величието на една нация, нейния нравствен прогрес, може да се определи според начина, по който тя се отнася към животните." Махатма Ганди

#19 Потребителят е офлайн   emilvr Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1429
  • Регистрация: 15-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Враца
  • Interests:строителство , техника, ядене и пиене .

Публикувано: 27 February 2013 - 12:59 PM

http://www.youtube.c...h?v=xX1ZSWMfEN8

#20 Потребителят е офлайн   vaiolina Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 511
  • Регистрация: 03-August 08
  • Gender:Female
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 27 February 2013 - 02:17 PM

колкото повече го гледам тоя от клипа - по-тъпо ми става :ab_041: не отбирам от физичните закони и това си е.

butci , варианта с прехвърлянето не ме притеснява, доколкото имам преценка за нещата - ще се уплаши, но с говорене и милване ще го прикоткам и на ръце да го взема. Варианта с пастата си стои, щеше ми се да е "чисто" залавяне просто :ab_041: Ще пробвам с врата на самата къщичка, както Бушката предлага. Иначе за котешката клетка..ммм, ако е от големите би се събрало, иначе не.

п.п. Благодаря за идеите, момичета. От декември го дебна, с ваша помощ се надявам да не си остана с дебненето :ae_085:

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни