Dog.bg Форуми : Отглеждане на котенце

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Отглеждане на котенце

#1 Потребителят е офлайн   Milenkis Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 17
  • Регистрация: 14-September 06

Публикувано: 20 September 2006 - 03:10 PM

Голям мерак - имаме си малко сладко котенце...Дотук добре. И нататък? Какво трябва да знаят (знаем r) ) абсолютните дилетанти в отглеждането на котки. Трябва да се заведе първо на вет, нали? Но, къде има - например, аз съм от Пловдив и идея си нямам къде да намеря...а и четох в интернет за външни, вътрешни и какви ли не паразити, токсиплазмози и прочие - свят да ти се завие bl) . Е, съдейки по цените на човешките изследвания...вече започнах да се притеснявам дали ще ми стигне заплатата. "Такива" ли са цените? Какво трябва да включва първият преглед на едно коте. Лично моето се е родило сред няколко кучета и повече от дузина котки (да, в апартамент !!!) и вероятно ще трябва доста подробно да се прегледа. А след това...е, там вече не знам...надявам се на опаковките на храните да пише колко се дава на мъничко котенце...а тоалетни видях, че продават в Била, та се успокоих :Р. За промишлените количества любов не ми требе жокер dribble . Ветерани, помагайте wink !

#2 Потребителят е офлайн   emetic Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 588
  • Регистрация: 06-July 05

Публикувано: 20 September 2006 - 03:44 PM

Претполагам там от където сте го взели са ви дали някакво инфо. За храненето, за обезпаразитяването и вета. За да гледаш няколко кучета и котки в апартаметн се искат доста знания и усилия иначе всичко тръгва на зле.
Спазихте ли каквото са ви казали? Казали ли са че е обезпаразитено? Колко е голямо котето - да не сте го взели прекалено малко?
Преди да водите котето кадето и да е първо вие ходите и говорите с ветеринаря. И гледаите хигиената там да е добра да не му отнесете някоя болест на котето от ветеринарния кабинет. Нали се сещате че там е най-вероятно да пипнете нещо.

#3 Потребителят е офлайн   Milenkis Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 17
  • Регистрация: 14-September 06

Публикувано: 20 September 2006 - 04:20 PM

Ами взето е от една много възрастна жена от дуг град. Нещо като подарък ми е w) , така че не познавам лично жената и съответно не знам много s) , ще се опитам да разбера каквото може да се разбере. На 2 месеца е котенцето...Ох, започвам съвсем да се притеснявам, че не знам нищо за отглеждането му! Ако може да ме насочите към някой вет в Повдив...той ще ми разясни каквото трябва в подробности, надявам се bl)

#4 Потребителят е офлайн   emetic Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 588
  • Регистрация: 06-July 05

Публикувано: 20 September 2006 - 04:49 PM

Питай тези образи в ей този клуб http://clubs.dir.bg/...=162&Board=cats
Общо взето ще разкажат подробно. Освен това потърси в нета информация - има хиляди сайтове и мнения по форумите как се гледа коте.
Аз мойте ги храня примерно най-вече със сварено пилешко месо. Варени пилешки дробчета веднъж седмично. НЕ ДАВАЙ НИКАКВИ КОСТИ, НИКАКВИ ЛЮСПИ ОТ САЛАМИ И НИКАКВИ ТАКИВА ИСТОРИИ ОТ КОИТО МОЖЕ ДА СЕ ЗАДАВИ. Още по добре никакви салами - имат много подправки.

От котешките храни най-добра ми изглежда Ройал Канин.
Внимавай когато взимаш консерви и пастети и каквато и да храна за котки - в бг има партиди с изтекъл срок на годност или дефекти в опаковките, могат да са опасни и отровни. Консервите да са с неизекъл срок и без дупки и пукнатини, като ги отвориш преди да дадеш разглеждаш дали не е развалена.

Ветеринарите обясняват че ваксините са много полезни и безвредни, съответно има процент котки на които не им понасят.
Честно казано нетолерирам ходенето на ветеринар без причина защото така най-лесно може да се донесе някоя болест.
За обезпаразитяването - по добре все пак с вет да говориш, да видиш какво лекарство е препоръчал, да запомниш името и да провериш в нета подорбности. Това се отнася за всичко което прави доктора и всички лекарства. По добре изчакай да научиш достатъчно. Освен това питай дали не е обезпаразитено веднага преди да са ти го пратили. Аз като подарявам котета освен стандартното правя и едно преди да дам котето - и изрично предупреждавам за това.
Направи тичай в този клуб там и там питай. Хората са с малко по малко търговско отношение и по сериозна грижа съответно.

#5 Потребителят е офлайн   deni_avr Икона

  • Speechless
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 7282
  • Регистрация: 18-April 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 20 September 2006 - 09:10 PM

аз пък бих ти препоръчала да си купиш промоцията, което тече в почти всеки зоомагазин и вет клиника. става въпрос за 400гр бебешка храна Пурина Проплан, която е много качествена, голям и доста полезен наръчник как се гледа котенце и всичко това в разкошна хубава метална кутия. цената беше 10 лв. аз си я взех заради храната, която излиза евтино и е хубава, а и заради кутията. наръчникът е наистина изчерпателен и добре написан.
User's Signature

Качена снимка

#6 Потребителят е офлайн   Milenkis Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 17
  • Регистрация: 14-September 06

Публикувано: 21 September 2006 - 01:51 PM

Благодаря ви w)
В нета търсих и четох...ще пиша и в онзи форум, който ми препоръчахте...и тази книга ще си взема - и сигурно пак ще имам да ви питам по нещо b) ... само и само моето котенце да расте в най-добрите за него условия w) .

#7 Потребителят е офлайн   papyy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 803
  • Регистрация: 20-January 05
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Деца, котки, пътешествия, фотография

Публикувано: 21 September 2006 - 01:55 PM

Мисля, че ветеринарите за разлика от emetic имат достатъчно образование за да дават съвети. Аз съм отгледала прекрасни, здрави, добре изглеждащи домашни любимци с тяхна помощ. И продължавам да се доверявам. Нали когато искате да ви се проектира сграда не молите за това математик или музикант...Нямам скрупули за Юкануба, продава се законно за малки котенца и се препоръчва. Малко е скъпичка, но и проплан за малки котенца е чудесен. Домашноготвената храна е за свободни хора без ангажименти или собственици на развъдници, които се занимават с това професионално. Сега има и нови храни. изключително качествени.
User's Signature

Обичам всички котки, вашите също.

#8 Потребителят е офлайн   emetic Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 588
  • Регистрация: 06-July 05

Публикувано: 21 September 2006 - 02:25 PM

Знаем че нямаш скрупули.
За сведение на човека по горе - Еуканубата примерно си правят жестоки експерименти с домашни любимци. Котета като твойто. Оцелелите след експеримените се умрътвяват. Всъшност те убиват повече домашни любимци от содомитете от българските "приюти".

#9 Потребителят е офлайн   MechoPuh Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 8341
  • Регистрация: 30-March 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 21 September 2006 - 02:32 PM

Мисля, че момичето се интересува цялостно от отглеждането на котенцето - не само храненето wink . Ама айде и аз от него да започна. Аз си харесвам Royal Canin. Освен това, когато си купувах ми дадоха безплатно малка книжка, в която е описана цялата им продуктова гама, а и колко от дадена храна трябва да се дава според възрастта и теглото. Дадоха ми и мерителна чашка. Така, че въпрос на вкус (не на последно място котешки w) ), въпрос и на финансови възможности. Всички храни, които сме дали за пример не са никак евтини. Има хора, които не могат да си позволят да хранят дом. си любимец само със специални сухи храни и в това няма нищо лошо. А по въпроса с ветеринарния кабинет в Пловдив - иди във форум Ветеринарен кабинет и там най-отгоре в статичните теми би трябвало да има списък на кабинети и отзиви за тях. Що се отнася до цените - те варират в различните кабинети, а и аз имам впечатления само за София, но поне засега мисля, че са достъпни. Съветвам те да си подготвиш някои необходими вещи още преди да вземеш котенцето. Едно от важните неща е котешката тоалетна. Друго нещо, което аз считам за особено важно с оглед на възпитанието на котето, са т. нар. острилки за нокти. Така, когато мъника започне да иска да си точи ноктите, ти ще го носиш направо на предназначеното за целта място и той/тя лека полека ще свикне с идеята, че холната гарнитура, килимите и т.н. други вещи са забранени. Панички и легълце можеш да приспособиш или да купиш според възможностите си. За обезпаразитяването ще получиш повече инфо от вет. ви лекар, а може да попрочетеш и в нет-а. Лекарството за вътрешни паразити се дава според теглото. За токсоплазмозата като ми остане време ще ти дам линкове, за да прочетеш сама и да се увериш, че причини за паника няма. Спешно ти трябва тази информация само ако си бременна wink .
ПС: Чакаме снимки на котанчо r)

#10 Потребителят е офлайн   algona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 52
  • Регистрация: 07-July 06
  • Gender:Not Telling
  • Location:София

Публикувано: 21 September 2006 - 03:09 PM

Ами да напиша нещо и аз- като бивша акушерка на 7 котака и отглеждането им, мога да дам някои съвети, макар и непрофесионални.
Малкото котенце се гледа с голямо внимание.Основно правило е да се наблегне на хигиенната му култура, за да нямате проблеми в бъдеще. Пясъкът- разбирай специалните гранулки за котешка тоалетна- трябва да се сменя редовно.Малките са чистоплътни и не обичат да им е замърсено в будоара b) .Тавичката или легенчето, в което е пясъка, трябва да е устойчива на преобръщане и не много висока, за да не се затруднява качването на бебока.Котето не се насилва да ходи- просто след сън е добре да го пренесете там, а ако вече сте напоила или украсила пясъка с някое предишно негово творение- чудесно!Котенцата, които съм гледала у дома , много бързо са привиквали към хигиената.
Обичат да са на топличко.Добре е да знаете, че по мои наблюдения, котето ще се чувства най- уютно, ако спи близо до вас.Има някаква необяснима привързаност, която създава в него навика да се мушне в три посред нощ под одеалото и да замърка като картечница.Хубаво го запомнете- котката смята, че е нелюбезно, ако в просъница я избутате ,мънкайки ,от леглото. И следващата вечер може да спи на пода, ако Ви е сърдита.
Не съм давала често мляко на бебетата- не бива.Не съм давала и риба, освен цаца и то прясно уловена, изчистена , попарена с вряла вода и обезкостена.Никакви осолени риби от магазина,или манджички от кухнята, в които има подправки.Относно сухата котешка храна- важното е в нея да има витамини и минерали.Не поддържам мнението, че бебоците трябва задължително да се хранят само с една храна- аз съм разнообразявала храната- различни вкусове, но и различни марки. Съобразете се само с това дали става за бебета.Добре е в началото на накисвате гранулите във водичка, за да не се мъчи котенцето да хрупа твърди неща.Но това , пак казвам, си е мой метод, не задължавам никого.
Давала съм им рибено масло понякога, заедно с храната.
Относно ваксините- аз си извиках вет вкъщи, когато се родиха, за да ги прегледа, по- късно - ваксина и паспорт- пак у нас ги донесе.
Грижи за козината!!!Четкане, разресване..Почистване на ушичките с памуче. Като цяло, котетата са мнооого чистоплътни животинки- чистят се и се ближат, като по този начин изглеждат винаги спретнати.
На едно коте му трябва малко, за да е щастливо.Котешка тоалетна, котешка вечеря, котешка тревичка, която да дъвче и един котешки стопанин, който да го глези.. c) angelpik

#11 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 21 September 2006 - 09:47 PM

algona bravoS

#12 Потребителят е офлайн   Milenkis Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 17
  • Регистрация: 14-September 06

Публикувано: 25 September 2006 - 02:34 PM

Благодаря за съветите! Бързам да споделя наученото r) - вече надух главите на близките и далечни роднини и колегите и сега е ваш ред brows - ох, много емоции, а само от 3 дни е в къщи - котето Кими w) .
Ние напредваме много бързо :). Имаме си почти всичко вече. Веднага се научихме на ходим в котешката тоалетна, само дето все още не може да се ориентира душичката как да стигне до нея (като е в друга стая), но пък си казва...а и аз го водя за всеки случай след като се напапа и като се събуди от дрямка :). Купих му суха храна - Royal Canine, но нещо не я кльопа много - предпочита тези в консвервичките - Уискас най-вече, сега опитва и Фрискис - и нея я яде. Иначе, давам му от време на време мляко с накисната бисквитка вътре (това по съвет на вет-а), ама...слаба работа b) , виж като надуши печено пилешко - направо пощурява. Всъщност, Кимчо, си има 2 пъти на ден нещо, което ние наричаме Happy Hour happydence , макар че неговото продължава по 2-3 часа (а сутрин и повече) - тогава е нещо средно между катеричка и заек, с лек кучешки привкус, понеже мяука "мяу мяу (интервал) мяу мяу (интервал) мяу мяу и т.н." .
Има един проблем обаче. Ветеринарят каза да му дам една осминка от едно хапче за въртешни паразити. Голяма мъка cry2 - ревах с него. Не драскаше много, но все пак 3ма човека бяхме - един държи лапички, вторият устичката, а моя милост хапчето....е, след сумати зор го глътна, но веднага го повърна cry2 - не ми дава сърце пак да го мъча, то е бебенце - ще го водя на вет, той да му го даде...Ох, не знам...тук май можете да ме посъветвате нещо.
Иначе - нямам думи - Кими е ангелче, просто да го изпапаш - коте кукла bravoS - цяла къща му се радва, гушка, глези и играе с него. Влюбени сме в него w) . И като му се скарам - спира да прави това, което не трябва...макар че бързо забравя и пак ходи l) . Ох, днес за първи ден го оставям - понеже и на работа трябва да се ходи - и вече едвам издържам без пухчето - много ми липсва w) . Вижте го Кимито, ама да не ми го урочасате r) - снимките са се като е сънен или заспал, понеже като е буден не мога да го уловя в кадър и му правя направо филмчета.
http://snimka.bg/pro...&album_id=65235
За сега толкова - не се притеснявайте ще следват още тиради на тема "ах Кими, ох Кими" w) r)

#13 Потребителят е офлайн   algona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 52
  • Регистрация: 07-July 06
  • Gender:Not Telling
  • Location:София

Публикувано: 25 September 2006 - 03:02 PM

Кими е страхотна душичка! Да Ви е жив и здрав! А относно хапчетата за паразити- ами всеки коткар си има методи. Моят метод бе следния- котето се увива в кърпа- като пашкул, пренебрегва се укорния му поглед.Скорострелно се отваря устата, хапчето се бутва навътре в гърлото и устата се затваря. Котето започва да се пени...и да се гърчи..и да се ядосва..но ако се прави гореописаното с бързина и тренинг, резултатът е преглътнато хапче и обезпаразитен котак!
Методът бе успешно възприет и от ветеринарния лекар- значи жъне успех.Важното е да се прави бързо, защото котакът може да е с нисък праг на търпимост към гнявене и да ви нашари по ръцете.Или да се цупи със седмици, завирайки се демонстративно под дивана, щом се мернете наоколо. b)

#14 Потребителят е офлайн   emetic Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 588
  • Регистрация: 06-July 05

Публикувано: 25 September 2006 - 03:35 PM

Хапчето най-лесно за лакомо коте в малко парче храна от консерва - те консервите миришат силно и няма и да се усети. Най-лесно става с консерви фрискас. Само го направи по небрежно.
И да изчакай няколко дни от първия опит на даване на хапче.

Ако го даваш на сила има един трик. Даваш хапчето и след това лъжичка вода. Така хем го гълта хем не повръща хем знаеш че не го е скрило в бузите.

Като гледам снимките котето ти е още малко за хапче. Аз бих изчакала още 1-2 седмици. Тези хапчета не са безвредни.

#15 Потребителят е офлайн   Milenkis Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 17
  • Регистрация: 14-September 06

Публикувано: 25 September 2006 - 04:31 PM

Оле, първо пробвах да го забаламосам като скрия хапчето в парченце храна - навремето брат ми като беше малък и му криехме Бисептола в блокче шоколад Кан кан r) - само в тази комбинация минаваше номера - обаче малкото тарикатче Кими изгриза месцето отстрани и остави хапчето...чак след няколко науспешни опита преминахме към по-"силови" методи...Ще изчакам още ден - два и пак ще се пробвам...като е много гладен l) .

#16 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 25 September 2006 - 09:33 PM

котето е страхотно! 1super
за хапчетата вече си получила много съвети. аз бих си позволил само за храната да те посъветвам. не му давай никакви консерви, а от сухата храна давай само Роял Канин (и други стават, но тази е най масова). все пак щом като малкия обича месо мисля че е най-правилно да насърчиш това у него. няма нищо по естествено от месото за котките. поне през ден му давайте за да не забрави вкуса и да свикне само на суха храна. а всъщност колкото по-често толкова по добре. давайте му примерно (ако е възможен някакъв подобен режим) веднъж два пъти на ден месо а през останалото време да има свободен достъп до сухата храна. важно е само месото да е варено специално за него, което означава без никакви подправки.
успех и много здраве желая на малкия сладур w)

#17 Потребителят е офлайн   Vesela Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 35
  • Регистрация: 18-July 06

Публикувано: 26 September 2006 - 09:17 AM

Аз на мойта Анджела й варя пилешки фенери, по-евтино излиза от консервите, пък поне знам какво слагат вътре:) Струват 1,10 килото, като се сварят добре и се обезкостят излиза доста месце. В бульона сварявам морковчета, малко грах, последният път сложих и карфиол, пасирам на бърза ръка, връщам месото и става манджа за чудо и приказ. w) Не изглежда толкова трудоемко, колкото звучи:) Е, отвреме навреме й давам и консервичка, че да не й омръзне да яде едно и също... Просто, както вече казаха, в никакъв случай животинката не трябва да се храни с кокали, разни несмилаеми огризки и силно подправени храни. Моята Джина, дето почина, например имаше гастрит и веднага я заболяваше коремче, ако близнеше нещо подправено. Трябва много да се внимава!

За обезпаразитяването имахме същия проблем с хапчето. Първият път (още като я намерих на 1 август) я заведохме на ветеринар, където я обезпаразитиха външно, също и вътрешно с една пастичка. После обаче ни дадоха хапчето, което след колкото там време трябваше да й го дадем... Е да, ама не успяхме и туй то! Малкото гаменче го плю, какво ли не го прави, включително седя гладно цял ден, щото й го натроших накрая върху малко месце... Накрая се принудихме да вземем пак от обезпаразитяващата паста, тя и без друго е за малки котета, а и е лесна за даване - пъхаш му го в муцата с една спринцовка и то просто няма избор ;)

Като цяло котето има нужда от много любов и внимание:) Като навърши необходимата възраст задължително трябва да се ваксинира. Не е страшно, страничните ефекти, ако ги има, обикновено се проявяват в еднодневна сънливост, след което диването продължава да дерибейства оттам, отдето е било спряло w) Дотук като чета, много добре се справяш! Да ти е живо и здраво Кимито, голямо гушенце е! w) w) w)

#18 Потребителят е офлайн   Milenkis Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 17
  • Регистрация: 14-September 06

Публикувано: 26 September 2006 - 10:55 AM

Мерси за съвета за храната...Имам чувството, че тая Фрискис му действа като Редбул - дава му крила r) , направо не крила, ами реактивен двигател (чак се плаша) - търчи като подивял от едната стая през коридора и в другата стая...занася на завоите l) и скача като заек - с чтеририте крака едновременно...не ни трябва цветен теливизор - шоуто е пълно. Направо не знам откъде извира тази енергия - какви ли не щуротии прави. b)
Обаче се оказа, че имаме проблем - мие си лапите и муцунката, обаче не си мие дупето s) и аз го мия за сега...не знам как ще свикне сам да го прави. А тази нощ, в 3 часа взе да щъка, качи се на леглото и взе да се разхожда по мен и аз в просъница си казах, че иска да дойде да се гушне w) и се зарадвах, но то хайванчето искало да пишка...не знам защо не е отишъл в тоалетната си - тя е точно до леглото му. Накрая се изпишка в ъгъла на стаята и да видите посреднощите как се минава под с парцал, оцет и прочие r) .
Иначе все още нямаме успех с хапчето - надушва го и това е! Ще се водим на ветеринар... cl)

#19 Потребителят е офлайн   4afi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1091
  • Регистрация: 31-October 05
  • Gender:Male
  • Location:Ракитово
  • Skype:

Публикувано: 26 September 2006 - 12:36 PM

Вече един месец гледам коте--черно-женско.Намерих го на пътя и ме хвана жал та го прибрах.Но съм го прибрала на плевнята--обърнат кашон от тв--одеяло и голяма рошава играчка за да се гуши в нея.Целия кашон е покрит с платнище и има съвсем малък отвор за да влиза и излиза.Храня го 3 пъти на ден---и консерва-и кренвирш--и риба тон-и супа.Във всичко слагам и малко хляб.
Ако трябва и него да водя на вет--ша стана рошава.Имам 4 броя кучета.В момента има 200-300 грама-а и незнам на колко месеца е.Кога се дава първото хапче за паразити?И на тях ли трябва ваксини? bl) worthy

#20 Потребителят е офлайн   Milenkis Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 17
  • Регистрация: 14-September 06

Публикувано: 26 September 2006 - 12:45 PM

Ами да - моето е на 2 месеца точно и външно си е обезпаразитено, но трябва и вътрешно и ветеринарят ми каза сега да му дам хапче и след една седмица пак...и чак след това да го водя за ваксинация. Но въпросният вет работи само до 17 часа, а аз съм на работа до 18 часа и няма как - така че само в събота мога да ходя s) ... Добре, че има добри хора по форумите и пиша бързо в "откраднатите" минутки между задачите l) . Ще се справим с Кими w) .

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни