Dog.bg Форуми : как да се закрепи кремав цвят при чау чау

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

как да се закрепи кремав цвят при чау чау Оцени темата: -----

#1 Потребителят е офлайн   Face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2238
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 26 September 2004 - 05:02 PM

Мен например ме интересуват някои неща около развъждането - как да се закрепи кремав цвят (не бял) при някои породи без да отслабне пигментацията като цяло (въпреки че при чау кремав цвят е разрешен светъл нос интересно е как да се избегне това и носът и небцето да си останат черни).. а НЯМА на кой да досадя с куп въпроси.


п/с Поради създаването на тази тема съм си позволил да копирам въпросите който бяха зададени, за да можем да ги обсъдим тук и да не се пръска информацията :)

#2 Потребителят е офлайн   Face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2238
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 26 September 2004 - 05:04 PM

Ами аз ще се опитам да намеря информация в google - то, но .......

#3 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 26 September 2004 - 07:57 PM

Face
повяарвай ми, преобърнала съм какво ли не, въпросът не е само в литературата - цитираната от теб статия от г-н Чолаков например ме изненада приятно, защото накрая можах да намеря информация и на български, за инбридинга четох събирайки информация от чужди сайтове... Би било чудесно ако тук на този сайт например биха минавали професионални развъдчици, на които може да се зададе конкретен въпрос, а не като всеки ентузиаст-новобранец сама да се докопвам до информация. личният опит е неоценимо нещо! Това ми е мисълта. А и общото ниво на познанията на всичките кучкари колкото е по-високо, толково е по-добре. Инак отношението на повечето хора към развъждането е на ниво /взимаш това куче и го заплождаш с друго/. Шахер-махер, пълни глупости с една дума. Осъзнавам колко знания стоят зад едно истинско развъждане, и би ми било интересно ако хората с опит минават от тук за да споделят наблюденията си. Инак теоретично ми е ясно че по моя въпрос към кремавите чау-та просто трябва да се долива черен цвят, но на практика надали е толкова просто.

А! Да! И дресурата е нещо извънредно важно и любопитно за ВСЯКА една порода, щеше да е полезно за всичките кучкари да може да се дават съвети от компетентен инструктор, как мислите?
Поздрави:-)
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#4 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 26 September 2004 - 09:14 PM

На този сайт пишат най добрите български развъдчици. Почти всеки има развъдник или куче шампион от дадената порода. Вярно е, че темите са много, но се надявам и вие да помагате с инфо по въпроса.

#5 Потребителят е офлайн   Vabank Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1492
  • Регистрация: 09-August 04
  • Location:София

Публикувано: 27 September 2004 - 08:49 PM

Що се отнася до чау-чау, изръчкала съм голямо количество информация по нета и книгите... Ок, кремавият цвят и синият (т.е. сив) са "отслабени" варианти на съответно рижо и черно. Както и при другите породи, това са полулетални гени, свързани с нежизнеспособност на приплодите, поради което силно не се препоръчва тези кучета да се заплождат едно с друго. Т.е. получаването на хомозиготна линия - примерно кремави родители и кремаво поколение - не е технически възможно, родените малки ще бъдат или нежизнеспособни, или с много слаб имунитет и генетични проблеми.
С други думи: получаването на кремаво и синьо потомство изцяло зависи от правилния подбор на родители, които носят този ген и има шанс да го проявят, или от заплождането на кремав/син родител с куче с нормален цвят.
На практика процентът родени кремави малки от кремав родител и цветен родител е доста приличен, в повечето случаи за които лично аз знам е около 50% (разбира се, ако цветният родител е "подходящ"). За справка - кучило на Лео и Sarkvidekyi Natalia даде 4 кученца, 3 от които светли и 1 - почти бяло; Наталия е кремава, Лео - риж, но много светъл и има кремави предци назад.
Т.е., тъй като ти интензивно се интересуваш от породата:)), ако желаеш да произвеждаш кремави малки, е необходимо да си закупиш кремаво или "слонова кост" бяло куче и внимателно да подбереш цветния партньор съобразно произвежданото от него потомство и произхода му. Чисто теоретично, генът за "отслабен" цвят и при чау-чау не би трябвало да е свързан с гена за самия цвят (риж/черен), така че вероятността от кремав родител и черен родител да се родят сини малки не е за пренебрегване, но за съжаление не съм намерила данни, потвърждаващи подобно твърдение.
Като цяло в нета информацията за генетиката на цветовете при чау-чау е действително много оскъдна и труднооткриваема - или хората не са си давали труд да проведат поне статистическо наблюдение... или, което е по-вероятно, реномираните развъдчици пазят дълбоко тайната:)
Единственото, на което съм се натъкнала е твърдение, че cinnamon чау-чау (канелените - рижи с черна муцуна) не могат да произвеждат кремави малки, т.е. чисто рижият цвят е "цветният" вариант на кремавото, но по наличната информация могат да се правят само екстраполации:)
User's Signature

Качена снимка Почивайте в мир, мили ангели!

#6 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 27 September 2004 - 10:05 PM

Vabank
Абсолютно правилна забележка, че повечето неща се пазят в тайна. Лошото е че напоследък крем като цвят става все обезобразен от неграмотно развъждане. Даже се появи наскоро в Русия понятие като "мръсен крем", нещо нечувано... Крем - това е бяло с леко рижаво около ушички и по лапите, мисля аз. Но масово срещам снимките на кремави чау-та с розов нос, изплезели лилави, а не синьо-черни езици. Голямата ми любов са сините чау, но за основата на развъждане е по-рационално да се вземе стандартна рижава женска с добра пигментация на небцето, венците и езика, с интересни родители, но най-важното - ЗДРАВА... не ми е представата за истински чау шоу-шампионът който се задъхва след 10 крачки или очите не му се виждат от бръчки...

за цимт - cinnamon - канелинете са без маска) Ей го шампиона на Русия от развъдника "Цветок Эльфов" - специализиран развъдник по този цвят http://timachow.narod.ru/
бавно се отваря, но е хубавец, има красива муцуна, и очите му са без ентропии, отворени, а не две цепки, здрав е, домашен прякор Тьома)Голям чаровник, запознах се лично с него)
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#7 Потребителят е офлайн   Vabank Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1492
  • Регистрация: 09-August 04
  • Location:София

Публикувано: 07 October 2004 - 06:28 PM

Ами, хм, кремавият цвят всъщност е розов:), а белият цвят с розово около ушенцата е крайна степен на осветленост... т.е. модна изгъзица. Технически такова нещо като чисто-бял цвят при чау-чау няма и не се допуска, всички бели кучета би трябвало леекинко да розовеят все пак.
User's Signature

Качена снимка Почивайте в мир, мили ангели!

#8 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 07 October 2004 - 07:12 PM

Тъйййййй, тук се рових на един сайт, там се възмущаваха точно от светло-рижави, с влошената пигментация - с кафяв нос - кучета, които са били представяни за крем. Точно това ме озадачи - чистият цвят е по възможност максимално светло куче с максимално добра пигментация, мисля аз. Или бъркам? Под добрата пигментация си представям небоядисан изкуствено черен нос, а естествено черен такъв, както и черна паст, небце, венци и колкото си може по-тъмен език... черно-син , не бледо лилав. Разбрах че някои развъдници боядисват носа на кремавите кучета за изложби... Хъм. Има и мнение че най-добрите бебета като цвят се раждат от един кремав и един черен родител, носител на предци с желателен цвят, но боя се че за целта ще трябва да преобърна професионална литература по цветовете, инак ще се оплета съвсем.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#9 Потребителят е офлайн   Vabank Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1492
  • Регистрация: 09-August 04
  • Location:София

Публикувано: 10 October 2004 - 06:48 PM

То и аз поровичках малко тия дни...
Естествено, натъквайки се на купища противоречива информация...
Според един от източниците, канеленото - cinnamon, fawn - е разреденият цвят на червеното, т.е. канелено и синьо са "осветлени" червено и черно; какво е според тях кремавото обаче нъц информация. В друг източник се твърди, че кремавото може да е solid/diluted, т.е. нещо междинно на нормалния и осветления цвят... или може би аз не съм ги разбрала, а са имали предвид, че може да е и хетеро- и хомозиготно кучето??
Във всеки случай, май най-добра информация кратко и изчерпателно може да се изчете в netchows
Обаче пък страницата, която аз ползвах за инфо преди време вече я няма...
User's Signature

Качена снимка Почивайте в мир, мили ангели!

#10 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 10 October 2004 - 09:52 PM

Цитат

а са имали предвид, че може да е и хетеро- и хомозиготно кучето??

А! Вече знам как правилно да формулирам въпроса, който да задам на профита!Ще пиша тук какво са отговорили...
Апропо, за бой съм - като купих "Генетиката на цветовете" трябваше да взема един екземпляр и за себе си... Нищо, сега ще бръкна в нета - може да го има в електронен вариант.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#11 Потребителят е офлайн   Елен Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1345
  • Регистрация: 03-August 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 11 October 2004 - 09:44 AM

Все още е в мен!
Да ти го дам да го ксерокопираш?
User's Signature

Качена снимка

#12 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 11 October 2004 - 09:52 AM

Елен
ДАААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААА!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:-)))
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#13 Потребителят е офлайн   Елен Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1345
  • Регистрация: 03-August 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 11 October 2004 - 12:56 PM

Звънни да се разберем кога и къде да ти предам книгата!
User's Signature

Качена снимка

#14 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 11 October 2004 - 02:46 PM

Елен
Урааааа!

намерих една статия специално за чау, но ще ми трябват и речници за превода. ще падне бая работа
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни