Dog.bg Форуми : Кангал - възпитание

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Кангал - възпитание Оцени темата: -----

#21 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 04 November 2013 - 11:16 PM

Не мисля,че самото куче плод на този инбридинг работи.И не това е искал да каже.Пак казвам аз така го разбирам,а може и да бъркам.
Знаете,че под работна порода се има впредвид служебна.Нека не се хващаме за думата :smile:
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#22 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 05 November 2013 - 07:23 AM

ShiBumi_GirL
Не, не знам че под работна порода се подразбира служебна. за първи път чувам подобно нещо. Има кучета които стават за работа, дори може да са мелези или абсолютно безпородни. Има кучета които категорично не стават колкото и да са супер-породисти и родословни. Човек, който има претенции да притежава истински работно куче - не покрило нормативи и получило дипломи и до там, а реално работещо при това редовно - би трябвало да го знае и да оперира по-внимателно с подобни понятия.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#23 Потребителят е офлайн   Грахче Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 796
  • Регистрация: 26-November 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 05 November 2013 - 10:13 AM

Пич, в този форум няма да получиш необходимата информация, само безкрайно много дрън дрън. Моля те, прочети темата с агресията и доминантното поведение поне първите няколко страници /тя е в този раздел най-отгоре/ и след това си намери треньор. Иначе те чака един наистина ГОЛЯМ проблем.
User's Signature

Must Love Dogs. Must Care. Must Share.
Качена снимка

#24 Потребителят е офлайн   sazo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 299
  • Регистрация: 19-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Горна Оряховица
  • Interests:всичко свързано с кучета

Публикувано: 05 November 2013 - 01:28 PM

На човека още като пусна темата съм му писал на лични,че ако са му продали чучето за кангал са го метнали.Той сподели,че е мелезче за 50лв.Дал съм му съвети как да процедира,че кученцето да свикне.Другото което за работните кучета,породата не е гаранция,че кученцето става за работа.Имам 2 мелезки,които работят с мен(охраняваме обект),това са ми домашните кучета,но просто си го имат и падне ли нощ включват на друг режим така да се каже.Благодарение на тях съм откривал човек промъкнал се да краде,съответно сега ми плащат и отделно за кучетата.Така,че работят и на заплати са даже.

#25 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 05 November 2013 - 01:37 PM

sazo

Цитат

породата не е гаранция,че кученцето става за работа.
Абсолютно съгласна. Че зад нас са взели едно бебе-САО за пазене на обект, дадоха го на училище някъде уж да го учат да не яде от земята, животното живее от клетка на верига и от верига в клетка. Ха на бас че като влезе вътре човек с леген пресен суров кървящ черен дроб и подхвърля парче по парче на вързаното куче, то авера му ще изнесе обекта. Това животно просто не става за пазене на обект, твърде истерично е, няма стабилна психика, първия месец квичеше и виеше на верига все едно го колят или бесят, дори и сега облайва хаотично не защото реагира на нарушител на обекта, а търси внимание. Има едно такова истерично лаене от самота. Подобни кучета за работа няма как да стават.

(не разбирам, защо хората като влязат тук и обявяват мелезите си за супер-породисти? Ся пък и кангал, модата на БОК отмина ли, що ли?)
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#26 Потребителят е офлайн   sazo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 299
  • Регистрация: 19-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Горна Оряховица
  • Interests:всичко свързано с кучета

Публикувано: 05 November 2013 - 02:05 PM

Примера дето даваш за сао-то зад вас е показателен как глупоста на хората може да е деструктивна за едно куче.Не се знае кучето с какъв потенциал разполага,но трябва да се извади на бял свят,но това не става както ти пишеш от веригата в клетката.Това води до истерия в кучето както спомена вече,съсипана психика.Колкото до черния дроб при мен няма как да стане,защото патрулирам с тях,без мен кучетата не са на обекта.Така да се каже комбина сме.Пък незнам що хората ги е срам да си кажат,че гледат мелези,то и аз мога да кажа,че гледам кангал щото едното ми куче изцяло прилича.И да си кажа и за 5 кангала не я давам.

#27 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 05 November 2013 - 02:24 PM

sazo

Цитат

без мен кучетата не са на обекта.Така да се каже комбина сме.
Ето тук е разковничето. Напълно разбирам за какво иде реч. Докато кучето за д нас на склада никой не го извежда, никой не го разхожда, никой не го гали освен ако не влезе да го нахрани. И то стои по нощите там ковнато сам самичко. Не знам защо тези хора са решили че животното ще "пази" при тези условия. Да го откраднеш е детска игра, камо ли да го залъжеш с месо докато някой ще изнася стоката от склада.

Не знам защо хората си мислят че определена порода е от само себе си някаква панацея срещу крадци.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#28 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 05 November 2013 - 05:16 PM

Показване на мнениетоFuria_S, в 05 November 2013 - 05:23 AM, написа:

ShiBumi_GirL
Има кучета които стават за работа, дори може да са мелези или абсолютно безпородни. Има кучета които категорично не стават колкото и да са супер-породисти и родословни.


Тук съм напълно съгласна с теб.


Цитат

Човек, който има претенции да притежава истински работно куче - не покрило нормативи и получило дипломи и до там, а реално работещо при това редовно - би трябвало да го знае и да оперира по-внимателно с подобни понятия.


Не виждам тук някой да изявява такива претенции,че има ''истински работно куче'' каквото и да означава това.
Явно ни се размиват понятията или поне моите :beer:
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#29 Потребителят е офлайн   Ev.Mink Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 161
  • Регистрация: 14-December 10
  • Gender:Female

Публикувано: 05 November 2013 - 06:34 PM

Тук някой запознат ли е с "Драйв и мотивация" с автор Андерс Халгрен? Ето, едно негово интервю, в което той изразява мнението, че работните породи не е необходимо да бъдат тренирани в послушание, а да бъдат мотивирани да работят или поне да се натоварвят редовно с ментални занимания. Същото препоръчва за примитивните породи или така наречени "неконтрилируеми".

Интервю с Андерс Халгрен по тема "Драйв и мотивация".

Естествено той, както и съвременните тренери, не е привърженик на неефективната теория и практика за доминирането и алфа - статуса.

Доминантно поведение на кучето остана в 20-ти век.

История на обучението - интервю с Андерс Халгрен 2011.

"Алфа - синдром: лидерство или неоправдана жестокост." - извадки от книгата.

",,,, Аргументите на съвременните учени, приемащи стремежа на кучето да доминира в семейството, са абсурд:

Първо, кучето не е вълк, а отделен биологически вид животно, което само частично може да бъде сравнено с друг биологически вид, от който се е отделило преди повече от 14000 години. Кучето живее в коренно различни условия и съответно, се държи по коренно раздличен начин от своя див праотец. Генетически кучетата се различават драстично от вълците, а също и между себе си. Те са много различни както по породи, така и по поведение. Живеейки заедно с човека, в генетично отношение кучетата са станали много по-емоционални, отколкото вълците. От тук произлиза и голямото разнообразие в социалния живот на кучетата, което е причина учените все още да не могат да си изяснят как се формират техните социални струкрути — новите условия водят до нови типове социални взаимоотношения, в това число и вътре в семейството.

Второ, етолозите разбират не типа характер на едно или друго животно (доминантен или не доминантен), а конкретните отношения на животните към дадена ситуация. Например, ако кучето е в дома си и при него доведат друго куче като гост, може да опита да доминира над доведеното куче. Ако кучето гризе кост и към него се доближи друго, то може да опита да си защити костта. Ако настъпи такова поведение на защита, може да се каже че то опитва да доминира над другото по отношение на костта. Изчезне ли ресурса (костта) — изчезва и доминантността, тъй като доминантността — това е тип отношение, а не свойство на характера!

Ако настояваме в твърдението, че има сходство в поведението между вълците и кучетата, става видно, че макар и при вълците да съществува рангов ред, той не играе толкова важна роля, както любителите на кучета са свикнали да му приписват. Взаимоотношенията при вълците са много по-гъвкави, в повечето случаи те се основават на компетентността на едно или друго животно, на неговите знания, на уменията как да се справи с една или друга ситуация, на авторитета му спрямо останалите членове. Именно това определя статуса на даден вълк, а не демонстрираната от него груба сила! И както бе казано по-горе — колко всъщност е останало в кучето от това, което е във вълка, е под въпрос.

Учените започват да изучават поведението на кучетата доста късно — към края на милания век. Поради тази причина пред тях възникват много въпроси. Затова и никой няма да е абсолютно прав, ако каже че познава поведението на кучето — дори и най-големият от всички големи кинолози в света! А за обикновените любители на кучета въобще не става дума! Още повече, че във връзка с това, че неговите «знания» за кучетата му дават основание да подхожда към тях така, както на него му е изгодно — да издевателства, да ги насилва, да ги малтретира.

Много хора грешат термините «доминантен» и «авторитетен». При това често стопаните на кучета мислят, че ако искат да бъдат авторитетни, трябва да са постоянно доминиращи или казано с други думи — да подтискат желанията на кучето в дадена ситуация. Такава трактовка създава проблеми както за стопанина, така и за кучето. Стопанинът се стреми през цялото време да е нащрек, а кучето… постоянно да бъде поставено в «бодлива ръкавица». Колко много адреналин за човека! Колко много разбити кучешки съдби!

В същото време създаването на ред е много елементарно: трябва спокойно, без истерии и агресивност да се обяснят на кучето правилата за съвместен живот и да следим за спазването на тези правила. Ако стопанина не желае да обясни на кучето правилата за съвместен живот, то може да започне да се възползва и тогава бива определяно като доминантно. А проблемът е просто във факта, че кучето не е разбрало до къде са неговите граници и започва да спекулира. ..."
- изт. Доминиращо куче



Дискусията може да се получи интересна, ако по-запознатите тук се абстрахират от излишни емоции и водят диалог с факти и аргументи, така че и ние, любителите, да понаучим нещо полезно и интересно:)

#30 Потребителят е офлайн   sazo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 299
  • Регистрация: 19-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Горна Оряховица
  • Interests:всичко свързано с кучета

Публикувано: 05 November 2013 - 06:36 PM

Показване на мнениетоFuria_S, в 05 November 2013 - 03:24 PM, написа:

sazo

Цитат

без мен кучетата не са на обекта.Така да се каже комбина сме.
Ето тук е разковничето. Напълно разбирам за какво иде реч. Докато кучето за д нас на склада никой не го извежда, никой не го разхожда, никой не го гали освен ако не влезе да го нахрани. И то стои по нощите там ковнато сам самичко. Не знам защо тези хора са решили че животното ще "пази" при тези условия. Да го откраднеш е детска игра, камо ли да го залъжеш с месо докато някой ще изнася стоката от склада.

Не знам защо хората си мислят че определена порода е от само себе си някаква панацея срещу крадци.

Проблема е там,че много хора имат изкривена представа как се възпитава куче пазач.Чувал съм сякви дивотий,непременно да е на верига,да стои на тъмно,да не вижда чужди хора и всякви идиотщини.В резултат на това има два варианта според психиката на кучето или ще стане плашливо или наистина неуправляемо и свръх агресивно.А да имаш неуправляемо и свръх агресивно куче си е бомба със закъснител,все едно да дадеш калашник на някой луд да пази.Сещате се какво може да се случи ако луд има калашник под ръка.Такива кучета обикновенно не свършват добре.Кучето трябва да познава света,да трупа опит постоянно от нови ситуаций и места.Колкото повече опит от заобикалящия го свят трупа по-добре.Едно добре обучено куче за охрана е по-добро от оръжие по причина,че има интуиция,нюх,слух по добри от на хората и може да реагира наистина адекватно.Най-важното кучето трябва да има истинска връзка със стопанина.

#31 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 05 November 2013 - 06:45 PM

Аз също не го разбирам това да вържеш едно куче на синджир и хоп хайде готово имаш пазач.
Кучето ако ще супер да е зло е много лесно преодолимо препятствие от крадци и др.
Парче месо с отрова или пък направо куршум.
Решат ли да крадат кучето само няма да ги спре.
Обикновено ,както каза Фурия такива кучета ''пазят'' сами.
Ама е по-евтино да вържеш куче на синджир и веднъж седмично да хвърлиш някаква помия,отколкото да си сложиш СОТ.
Е кво като гътнали това ами ще вържат друго :zz_020:
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#32 Потребителят е офлайн   starrkopf Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1117
  • Регистрация: 10-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Pleven
  • Interests:All You Need is Love

Публикувано: 08 November 2013 - 07:48 PM

Показване на мнениетоFuria_S, в 04 November 2013 - 11:13 PM, написа:

Ако е РАБОТНО куче, то къде работи? Канис-терапевт ли е? И колко часа на седмица работи?

Работна порода - това е нещо изключително интересно и дано да го сподели с нас.

При мен работи ... Иван и кучето му са доброволци . И кучето на Simona 623 също .
User's Signature

Всеки има кучето,което заслужава...
https://www.facebook..._homepage_panel
https://www.facebook...34862426717095/

#33 Потребителят е офлайн   starrkopf Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1117
  • Регистрация: 10-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Pleven
  • Interests:All You Need is Love

Публикувано: 08 November 2013 - 07:51 PM

Показване на мнениетоFuria_S, в 04 November 2013 - 11:13 PM, написа:

Ако е РАБОТНО куче, то къде работи? Канис-терапевт ли е? И колко часа на седмица работи?

Работна порода - това е нещо изключително интересно и дано да го сподели с нас.

При мен работи ... Иван и кучето му са доброволци . И кучето на Simona 623 също .
User's Signature

Всеки има кучето,което заслужава...
https://www.facebook..._homepage_panel
https://www.facebook...34862426717095/

#34 Потребителят е офлайн   g_tanov Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 760
  • Регистрация: 31-October 10
  • Gender:Male

Публикувано: 08 November 2013 - 11:06 PM

Показване на мнениетоstarrkopf, в 08 November 2013 - 07:51 PM, написа:

Показване на мнениетоFuria_S, в 04 November 2013 - 11:13 PM, написа:

Ако е РАБОТНО куче, то къде работи? Канис-терапевт ли е? И колко часа на седмица работи?

Работна порода - това е нещо изключително интересно и дано да го сподели с нас.

При мен работи ... Иван и кучето му са доброволци . И кучето на Simona 623 също .


Постигна непростимото ехо на собствените си мисли..... Браво!
Моето куче работи като еколог към район Изгрев, но не получава заплата! Къде да се оплача?

#35 Потребителят е офлайн   starrkopf Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1117
  • Регистрация: 10-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Pleven
  • Interests:All You Need is Love

Публикувано: 09 November 2013 - 10:43 AM

Показване на мнениетоg_tanov, в 08 November 2013 - 11:06 PM, написа:

Показване на мнениетоstarrkopf, в 08 November 2013 - 07:51 PM, написа:

Показване на мнениетоFuria_S, в 04 November 2013 - 11:13 PM, написа:

Ако е РАБОТНО куче, то къде работи? Канис-терапевт ли е? И колко часа на седмица работи?

Работна порода - това е нещо изключително интересно и дано да го сподели с нас.

При мен работи ... Иван и кучето му са доброволци . И кучето на Simona 623 също .


Постигна непростимото ехо на собствените си мисли..... Браво!
Моето куче работи като еколог към район Изгрев, но не получава заплата! Къде да се оплача?

Браво и от мен !
Ето още едно куче ,което е намерило мястото си под слънцето...
User's Signature

Всеки има кучето,което заслужава...
https://www.facebook..._homepage_panel
https://www.facebook...34862426717095/

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни