Dog.bg Форуми : За и Против Домашно приготвена храна за кучето

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (6 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

За и Против Домашно приготвена храна за кучето Оцени темата: -----

#21 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 27 June 2013 - 10:09 PM

Няма да забравя една много неприятна вечер преди около 3 год.Бях късно вечерта в клиниката да хвана ортопеда да прави снимка за дисплазия и ми се наложи много да чакам ,защото имаха спешен случай.....
Спешния случай беше голдън с перфорация,който почина на масата от патешки фенери с хляб :dh_188:
Млади двойка бяха направо съсипани,първо куче им било казали им кучкарите в градинка тъй да го хранят и те...ги послушали :dh_188:

Имам познат с ротвайлер вече на 2 год е кучето от малък го храни само с кокали,кости и хляб.Като под кокал визирам рагу свинско,телешко,а под кости птичи такива-патешки,пилешки.
Разни пилешки крака,глави и смлени кайми с костици вътре.
Кучето е живо и здраво,2 пъти по-голямо и едро от моето.

Всеки има глава на раменете си и може да мисли и да преценя.
Имам 5 кучета и не бих рискувала с нито едно!
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#22 Потребителят е офлайн   owl Икона

  • Adopt! - Don't buy!
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 610
  • Регистрация: 13-January 12
  • Gender:Not Telling
  • Skype:

Публикувано: 28 June 2013 - 09:32 AM

Костите дори не трябва да се обсъждат...

Въпреки, че аз също познавам хора, които цял живот гледат кучета и ги хранят и с фенери. Никога не са имали проблеми (слава богу), но познавам и такива, които са имали- и то доста сериозни.

Идеята ми беше, че не е нужно да се тегли и смята по таблици. Аз не съм го правила дори в началото, когато започнах да давам и домашна храна.

Другото, което прави голямо впечатление, когато храниш с домашна храна, а не с гранули е изходният продукт- или по-точно миниатюрният такъв :md_064:
User's Signature

Качена снимка


Качена снимка

#23 Потребителят е офлайн   bull-shark Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 241
  • Регистрация: 19-March 12
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив

Публикувано: 28 June 2013 - 09:50 AM

Здравейте,
Много четох относно храненето, когато обмислях смяната на гранулата с готвено.
Ето и моя опит: Хранехме по препоръка на развъдчика с гранула - Роял Канин, до 6 месеца всичко беше ОК докато един ден кучо отказа гранулата и така до година и два месеца, не знам защо точно този период си бях избрала, но реших, че докато расте усилено ще настоявам на гранулата заради балансираното и разпределение на всички хр. вещества - резултата:
Роял канин яде до към 8-9 месечна възраст и тотално я отказа. След това преминахме на Ориджен Пъпи Лардж, но винаги с добавка готвено месо за да я овкусявам. Кучето никога не ядеше според нормата, записана на опаковката(естествено вземах предвид и месото което съм добавила) - остана со малко дребен. И на 14 месеца започнахме да готвим;
Давам около 500 гр. месо 50/50 пилешко -цяло пиле всичко без костите/телешки шол (все още не съм взела окончателно решение относно това да готвено или сурово, но май клоня към суровото особено за шола) давам около 100 гр. извара, около 50-100 гр. червено цвекло или морков, и около 3-4 супени лъжици ориз (сварен) това е разделено на два пъти Давам банан, домат или краставица или плод който има в къщи почти редовно. През ден - два варено яйце.
Резултатът: нямаме пърхот вече, козината е лъскава, наддаде около 2 кг, има прекрасен според мен вид и е жизнен. Аз съм твърдо ЗА готвеното. Всеки месец давам и мулти витамини около 10 дни както ми дойде.
Моля ако бъркам с нещо да съветвате :) Благодаря предварително!
User's Signature

Качена снимка

#24 Потребителят е офлайн   owl Икона

  • Adopt! - Don't buy!
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 610
  • Регистрация: 13-January 12
  • Gender:Not Telling
  • Skype:

Публикувано: 28 June 2013 - 09:57 AM

На мен ми звучи като едно доста хубаво меню :) Пропорциите и количеството според кучето и това колко се натоварва.

Хм, моята освен ябълки и круши други плодове не поглежда...

Сега понеже е сезонът на пресните риби, ще пробвам да давам и повече риба
User's Signature

Качена снимка


Качена снимка

#25 Потребителят е офлайн   Fibsi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1326
  • Регистрация: 11-May 07
  • Gender:Female
  • Location:Русе

Публикувано: 28 June 2013 - 10:06 AM

Показване на мнениетоbull-shark, в 28 June 2013 - 09:50 AM, написа:

Моля ако бъркам с нещо да съветвате :) Благодаря предварително!



И на мен менюто ми звучи отлично.
Не съм се впускала никога в пресмятане на калории, придържам се към правилото, че дажбата трябва да е 2% от теглото за кучета, чиято форма трябва да се поддържа и 3-4% за кучета, които трябва да качат. Според физическото натоварване също- в дни с по-кратки разходки- по-малко и обратното. Аз, обаче храня смесено- сутрин гранула, вечер готвено.
Една препоръка- както и при хората, давайте плодовете отделно от храненето- час преди него, или поне 2 часа след, за да избегнете образуването на излишни газове, което може да бъде опасно и предпоставка за превъртане на стомаха при едри кучета.
User's Signature

www.liebern.com

Дарк 07.10.1998- 08.02.2010 /// Ата 07.10.1998- 26.07.2011
Тичайте волни, мили мои кученца...

#26 Потребителят е офлайн   bull-shark Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 241
  • Регистрация: 19-March 12
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив

Публикувано: 28 June 2013 - 10:24 AM

Да плодовете винаги давам отделно, без да следя час след или преди храна. Може би бива да обърна внимание. Моето куче е английски бултериер и си има вградена машинка за газове :db_046:
User's Signature

Качена снимка

#27 Потребителят е офлайн   owl Икона

  • Adopt! - Don't buy!
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 610
  • Регистрация: 13-January 12
  • Gender:Not Telling
  • Skype:

Публикувано: 28 June 2013 - 10:46 AM

В този ред на мисли - Познат, който има немец, вече се чуди как да храни и какво да го прави кучето... За втори път вече превърта стомах. Първият път баша му излязъл на лов с ловното си куче и немеца, ловното разбира се не е нахранил преди лов, обаче понеже немецът е само домашен любимец му дал да си хапне...едвам го спасили.

Днес го срещнах, кучо пак превъртял стомах- от напъни за повръщане, явно е гризнал малко трева или нещо такова. Кучо е на един милион малки порции дневно, за да не му тежи стомахът, пазят го и бдят над него, обаче ей на...

И това ми е един от страховете. Гледам след разходка да е отпочинала и тогава да яде, да не давам храни, които предизвикват много газове и т.н.


User's Signature

Качена снимка


Качена снимка

#28 Потребителят е офлайн   mikivt Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 346
  • Регистрация: 11-August 09
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 28 June 2013 - 11:01 AM

Даването на кокаляк и мазно е обсъждано доста. Няма какво да го дъвчем пак. Аз лично давам.
Само няколко неща, свързани с негранулното хранене. Съществува митът, при това много устойчиво вкоренен в ДОГ.БГ, че, видиш ли, много е трудно тва чудо, домашното приготвяне на храна. Най вече зарад трудното смятане на калории, витамини, минерали, мазнини, въглехидрати, метали, фосфор, сяра, хлор и прочие тъпизми. Това, драги зрители, са глупости на квадрат. Природата, и кучетата в частност, са много по съвършени от нашите елементарни сметки. За сравнение - животните в природата, бездомните кучета, и не на последно място - ние самите. Давайте на око и си следете животните. И стига кършите пръсти дали е изяло 1 яйце повече или 2 сливи по малко.

#29 Потребителят е офлайн   Fibsi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1326
  • Регистрация: 11-May 07
  • Gender:Female
  • Location:Русе

Публикувано: 28 June 2013 - 12:33 PM

Показване на мнениетоowl, в 28 June 2013 - 10:46 AM, написа:

В този ред на мисли - Познат, който има немец, вече се чуди как да храни и какво да го прави кучето... За втори път вече превърта стомах. Първият път баша му излязъл на лов с ловното си куче и немеца, ловното разбира се не е нахранил преди лов, обаче понеже немецът е само домашен любимец му дал да си хапне...едвам го спасили.

Днес го срещнах, кучо пак превъртял стомах- от напъни за повръщане, явно е гризнал малко трева или нещо такова. Кучо е на един милион малки порции дневно, за да не му тежи стомахът, пазят го и бдят над него, обаче ей на...

И това ми е един от страховете. Гледам след разходка да е отпочинала и тогава да яде, да не давам храни, които предизвикват много газове и т.н.



Т.е. два пъти са го оперирали??? Кошмар!

Четох, че домашно приготвената храна намалява риска от превъртане. Особено опасни са гранулите с високо съдържание на зърно. Изобщо храненето само с гранули прави стомаха мързелив и това е една от предпоставките.
Също така, лъжица ябълков оцет към дажбата намалява образуването на газове.
В Щатите даже си имат Bloat Emergency Kit, който включва няколко неща, едното, от които е оцет.
User's Signature

www.liebern.com

Дарк 07.10.1998- 08.02.2010 /// Ата 07.10.1998- 26.07.2011
Тичайте волни, мили мои кученца...

#30 Потребителят е офлайн   owl Икона

  • Adopt! - Don't buy!
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 610
  • Регистрация: 13-January 12
  • Gender:Not Telling
  • Skype:

Публикувано: 28 June 2013 - 12:45 PM

Да- цели два пъти! :( Всеки път ми е много жал като го видя, защото е все на повод, за да не се пъне, слаб, а много му се играе с моята куча...

Хъм, това за оцета и обезгазяването не го знаех :) той си е полезен и без това




User's Signature

Качена снимка


Качена снимка

#31 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 28 June 2013 - 01:34 PM

Аз пък знам,че от домашна храна,разни супички,попарки с бульони и др вероятността била по-голяма.


Цитат

Към превъртане на стомаха са предразположени предимно породи с дълбок гръден кош, споменатите догове, добермани, немски овчарки и др. Въпреки това в практиката съм имал пациенти като пинчер, хъски, шарпей! Така, че практически при почти всяка порода би могло да се случи!


Според мен основна роля за превъртането на стомаха играе течната храна/напр. водниста попара, манджа с консистенция като чорба// или обилното поемане на течности преди или след храна!


от тук:
http://park4pets.com...hp?id=135&ln=EN
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#32 Потребителят е офлайн   Fibsi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1326
  • Регистрация: 11-May 07
  • Gender:Female
  • Location:Русе

Публикувано: 28 June 2013 - 01:50 PM

Показване на мнениетоShiBumi_GirL, в 28 June 2013 - 01:34 PM, написа:

Аз пък знам,че от домашна храна,разни супички,попарки с бульони и др вероятността била по-голяма.

Цитат

Към превъртане на стомаха са предразположени предимно породи с дълбок гръден кош, споменатите догове, добермани, немски овчарки и др. Въпреки това в практиката съм имал пациенти като пинчер, хъски, шарпей! Така, че практически при почти всяка порода би могло да се случи!
Според мен основна роля за превъртането на стомаха играе течната храна/напр. водниста попара, манджа с консистенция като чорба// или обилното поемане на течности преди или след храна!


от тук:
http://park4pets.com...hp?id=135&ln=EN



Съгласна съм, но аз не пиша за супички и попарки, нали?
Парчета месо, които кучето трябва да дъвче, а след това и стомахът да се потруди повечко над тях.
Нещо такова- парчетата месо може да са и още по-големи, ако кучето не е твърде лакомо и не ги гълта цели (имам си едно такова).

Снимка (и)

  • Прикачена снимка

User's Signature

www.liebern.com

Дарк 07.10.1998- 08.02.2010 /// Ата 07.10.1998- 26.07.2011
Тичайте волни, мили мои кученца...

#33 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 28 June 2013 - 02:00 PM

Защото казваш,че гранулите били по-опасни та затова....се сетих,че някъде го бях чела това.
:rc_036:
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#34 Потребителят е офлайн   g_tanov Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 760
  • Регистрация: 31-October 10
  • Gender:Male

Публикувано: 28 June 2013 - 02:59 PM

Показване на мнениетоmikivt, в 28 June 2013 - 11:01 AM, написа:

Даването на кокаляк и мазно е обсъждано доста. Няма какво да го дъвчем пак. Аз лично давам.
Само няколко неща, свързани с негранулното хранене. Съществува митът, при това много устойчиво вкоренен в ДОГ.БГ, че, видиш ли, много е трудно тва чудо, домашното приготвяне на храна. Най вече зарад трудното смятане на калории, витамини, минерали, мазнини, въглехидрати, метали, фосфор, сяра, хлор и прочие тъпизми. Това, драги зрители, са глупости на квадрат. Природата, и кучетата в частност, са много по съвършени от нашите елементарни сметки. За сравнение - животните в природата, бездомните кучета, и не на последно място - ние самите. Давайте на око и си следете животните. И стига кършите пръсти дали е изяло 1 яйце повече или 2 сливи по малко.



Качена снимка

#35 Потребителят е офлайн   Fibsi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1326
  • Регистрация: 11-May 07
  • Gender:Female
  • Location:Русе

Публикувано: 28 June 2013 - 04:49 PM

Показване на мнениетоShiBumi_GirL, в 28 June 2013 - 02:00 PM, написа:

Защото казваш,че гранулите били по-опасни та затова....


Да, така съм чела ето тук: http://peterdobias.c...mach-bloat-gdv/
До колко е вярно, не знам. На мен ми звучи логично и затова гледам да храня смесено.
User's Signature

www.liebern.com

Дарк 07.10.1998- 08.02.2010 /// Ата 07.10.1998- 26.07.2011
Тичайте волни, мили мои кученца...

#36 Потребителят е офлайн   aradia Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 35
  • Регистрация: 29-November 11
  • Gender:Male
  • Location:София
  • Interests:Кучетата са моята огромна страст :)

Публикувано: 28 June 2013 - 05:53 PM

Показване на мнениетоShiBumi_GirL, в 27 June 2013 - 10:09 PM, написа:

Няма да забравя една много неприятна вечер преди около 3 год.Бях късно вечерта в клиниката да хвана ортопеда да прави снимка за дисплазия и ми се наложи много да чакам ,защото имаха спешен случай.....
Спешния случай беше голдън с перфорация,който почина на масата от патешки фенери с хляб :dh_188:
Млади двойка бяха направо съсипани,първо куче им било казали им кучкарите в градинка тъй да го хранят и те...ги послушали :dh_188:

Имам познат с ротвайлер вече на 2 год е кучето от малък го храни само с кокали,кости и хляб.Като под кокал визирам рагу свинско,телешко,а под кости птичи такива-патешки,пилешки.
Разни пилешки крака,глави и смлени кайми с костици вътре.
Кучето е живо и здраво,2 пъти по-голямо и едро от моето.

Всеки има глава на раменете си и може да мисли и да преценя.
Имам 5 кучета и не бих рискувала с нито едно!


Нека всеки сам прецени, но щом има риск и толкова истории - значи има логика да не се дават кокали, кости и тн.

Според вас на каква най-ранна възраст може да се започне да се дава готвено или смесено на средноголяма порода?

И един важен за мен въпрос, тъй като имаме целогодишен достъп до домашна храна и най-вече яйца - колко яйца на седмица може да се дават, така че да е полезно, но не и да се натрови?
User's Signature

Моите красиви огледала

#37 Потребителят е офлайн   Lizie Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 54
  • Регистрация: 28-October 10
  • Gender:Female
  • Location:USA

Публикувано: 28 June 2013 - 06:57 PM

aradia
"..И един важен за мен въпрос, тъй като имаме целогодишен достъп до домашна храна и най-вече яйца - колко яйца на седмица може да се дават, така че да е полезно, но не и да се натрови?"


Може да намериш някои отговори, тук:

http://forum.dog.bg/...8/page__st__560


Fibsi

Цитат

Също така, лъжица ябълков оцет към дажбата намалява образуването на газове.
В Щатите даже си имат Bloat Emergency Kit, който включва няколко неща, едното, от които е оцет.

:ba_025: От 2 години, добавям ябълков оцет в натуралната храна. Освен, че е чудесен за храносмилането - нямам проблеми и с външните паразити. Второ лято- нито бълхи, нито кърлежи, без да използвам химия. Може някаква случайност да е, но е факт!

#38 Потребителят е офлайн   sazo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 299
  • Регистрация: 19-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Горна Оряховица
  • Interests:всичко свързано с кучета

Публикувано: 28 June 2013 - 10:30 PM

Ако можех аз също бих избрал изцяло натуралното хранене,но се задоволявам с някакъв среден вариант 50на 50.И сутрин и вечер давам готвено+гранула.Готвя пилешко с ориз и зеленчуци(моркови,тиквички и др.)и накрая като застройка за супа 2-3 разбити яйца и супена лъжица зехтин,мислил съм и за соев сос някой ако има мнение да пише за него.Ориза е около 200-300гр.за седмица на 2 кучета.Рибка също давм чат пат копърка сурова по една малка шепа на хранене.Понеже обстоятелствата са такива,че сме временно на село им давам и краставици,домати и плодове. Разхождаме се по горите плодовете са на една ръка разстояние и ги давам като награди(умират за тях)даже малката има предпочитания към кумболите,забелязах я ,че отива и сяда до някоя кумбола и ме чака да и дам.Също и бубонки,малини и ягоди вкъщи,абе на село им кеф отвсякъде,даже и динени кори ядат,незнам дали има нещо хранително въобще ама им е голям кеф да я хрупат.А за кокалите давам,ама много рядко и гледам да са свински.На един приятел боксера умря от пилешки(тръбен)кучето седяло на терасата а комшийката му от добра воля си хвърлила кокалите на терасата,ужас.А на село на бабата кучето пак със тръбен кокал щяло да се задави,пречнал се настрани на гурлото му и бабата като го видяла,че прави някакви странни чупки отишла и му отворила устата и извадила кокала с пръчка :ud_009: .А този патешки фенер сем го гледал,че той обран отвсякъде,само мазното по него,най-много посиране да ти е файдата от него :ab_041: .

#39 Потребителят е офлайн   shifter Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 395
  • Регистрация: 27-April 08

Публикувано: 30 June 2013 - 04:09 PM

Бря да му се невидиш, вземете прочетете малко за патешките и гъшите кости.
А този патешки фенер сем го гледал,че той обран отвсякъде,само мазното по него,най-много посиране да ти е файдата от него
Ми такава е файдата, че се лющи на остри като бръснарски ножчета люспи - по-опасен е от всякакви тръбести кости...

Никакви кокали, никога, по никое време, е най-оптималният вариант.

#40 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 30 June 2013 - 08:10 PM

Много отдавна съм купувала патешки фенери от Кауфланд и нямаше особено много месо по тях.Сварени отделяха по един пръст лой.Тогавашните ми кучета се спукаха да повръщат и се подрискаха.Никога повече не повторих.
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

  • (6 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни