Dog.bg Форуми : За и Против Домашно приготвена храна за кучето

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (6 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

За и Против Домашно приготвена храна за кучето Оцени темата: -----

#1 Потребителят е офлайн   aradia Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 35
  • Регистрация: 29-November 11
  • Gender:Male
  • Location:София
  • Interests:Кучетата са моята огромна страст :)

Публикувано: 25 June 2013 - 11:02 PM

Здравейте,
предстои ми да си взема лабрадорка(надявам се нещо да не се обърка).
Преди години съм гледала немска овчарка повече от 10 години и винаги я хранехме с домашно приготвена храна. Към 11 годишна възраст дойдоха проблеми може би заради всичките кокали, които е изял, но май това е нормално.
Та голямото ми желание е да огранича до минимум "готовата кучешка храна" на новото ми куче.
Разбирам, че в началото може би ще трябва да й давам специална храна според препоръките на ветеринари :(
Какво е мнението ви за домашно приготвената храна и защо като чета форумите, като че ли не е популярен този начин на хранене?
User's Signature

Моите красиви огледала

#2 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 25 June 2013 - 11:25 PM

Защото е трудоемък,излиза по-скъпо ако храните качествено с месо,ане с пилешки изрезки,рагу и кокалаци с хляб.Спестява време.Качествената гранула има почти всичко необходимо в себе си за доброто развитие на кучето.
Ще ти дам пример:
Околи килограм телешко е 16 лв за голямо куче трябват поне 300гр на ден чисто месо,сложи сега извара,зеленчук,някой плод,яйца и още много други неща,които могат да се дават колко скъпо ти излиза да храниш куче така.
В момента храня едната си овчарка с 300 гр телешко и 200 гранула и виждам каква е сметката накрая.

ПС:Осибено пък НОК с тяхните чувствителни стомаси и кокали просто си е цял късмет,че не сте му докарали някоя перфорация.

ПС:Извинявам се за правописните грешки,но клавиатурата на лаптоп ми окончателно е сдала багажа и пропуска спейсове или слага странни букви където не трябва!

Прочете хубаво този раздела за хранене от-до,минете през темата Натурално хранене,Защо не трябва да даваме кокали и хляб,Справочник и ....абе цял раздел е :md_064:
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#3 Потребителят е офлайн   Пепи и Хекта Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 59
  • Регистрация: 25-February 13
  • Gender:Female

Публикувано: 26 June 2013 - 09:47 AM

Значи докато стане на 5 месеца го храни само с гранули разтворени с вода или мляко.После му готви ще е по щастливо.Моето куче не яде гранулите по цял ден а дам ли му ориз и месо в него и умира от кеф и върти опашка като лудо.Ние ходим в кауфланд и купуваме ориз от 1 кг. за 1 лев после му взимаме има там едни патешки фенери и когато са на промоция са по 70 стотинки иначе са към 80-90.Не е изобщо скъпо и щом го сготвиш му сипваш колкото му е паницата така има ориз за поне 2 дена.А може да му купиш и чувал с гранули.Но му давай по една шепа на ядене или на ден. Това е от мен. Късмет с гледането му.

#4 Потребителят е офлайн   owl Икона

  • Adopt! - Don't buy!
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 610
  • Регистрация: 13-January 12
  • Gender:Not Telling
  • Skype:

Публикувано: 26 June 2013 - 10:30 AM

Домашно приготвената храна, ако можеш да си я позволиш, винаги е по-добрият вариант.

Тя обаче не трябва да включва кокали и кости.

Ние сме на комбинирано хранене - суха + домашна





User's Signature

Качена снимка


Качена снимка

#5 Потребителят е офлайн   Flashback Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 334
  • Регистрация: 29-September 11
  • Gender:Female

Публикувано: 26 June 2013 - 10:49 AM

Може би за много хора причината е, че е по-лесно. Не мога да не се съглася, че да гребнеш една мерителна чашка от контейнера и да знаеш, че си дал точно толкова, колкото е нужно и кучето яде добра храна е доста по-лесно. Моята причина е донякъде малко по-различна. В началото кучето ми беше постоянно болно и имаше хиляди проблеми. Може би ако не беше така като малък, щях още от началото да готвя основно и да купувам някакъв среден клас гранули за да има, когато се наложи. Т.е. 90% готвено.
Но при всичките неволи реших, че е важно да яде адекватна храна, която няма да му дразни стомаха, от която няма да му пада козината, от която ще качи правилните килограми, докато расте и т.н. Ще дам пример със състава на двата вида гранули, които купувам основно:

Цитат

Обезкостена сьомга, брашно от сьомга, брашно от херинга, цели картофи, грах, брашно от меса на бели риби,* сладки картофи, олио от сьомга, сушена на слънце алфалфа, обезкостена херинга, обезкостена писия, натурални рибни аромати, тиква, ряпа, спанак, домати, моркови, цели ябълки, органичен келп, червени боровинки, сини боровинки, плодове от хвойна, касис, корен от цикория, корен от женско биле, корен от ангелика, сминдух, невен, сладък копър, листа от мента, лайка, лавандула, лятна чубрица, розмарин, плюс премиум витамини и минерали

Сьомга, например, за себе си не купувам. Разликата е, че аз мога да карам само на домати. Честно казано не съм убедена, че щях да купувам и за кучето, въпреки че знам как изглежда и как се чувства, когато яде. Това горе беше рибената храна, съставът на тази, с която основно го храня казва така:

Цитат

Брашно от пилешко месо, обезкостено пилешко месо, цели овесени ядки, грах, цели яйца, обезкостена писия, сушена на слънце алфалфа, пилешка мазнина, фини овесени ядки, пилешки дроб, мазнина от пилешки дроб, олио от херинга, грахови фибри, цели ябълки, цели круши, сладки картофи, тиква, сладка тиква, пащърнак, моркови, спанак, червени боровинки, сини боровинки, келп, корен от цикория, плодове от хвойна, корен от ангелика, невен, сладък копър, листа от мента, лавандула, розмарин, плюс премиум витамини и минерали

Е, каквото и да има в гранулите, са гранули и тъпчото винаги откача от вълнение, когато му дам някоя от смотаните ми манджи (никой човек не иска да ми яде готвеното, между другото), просто защото е нещо готвено и интересно. Затова често му правя по нещо, но не с идеята да е основната му храна. Купувам малко телешко, например, дроб, извара и яйца, после му настъргвам ябълка върху вече сготвената храна. Смятала съм, излиза по-скъпо от гранулите в дългосрочен план. Не съм го хранила дълго време само с готвено, така, както само с гранули, за да сравнявам, но все си мисля, че съставът на гранулите е по-добър от този на домашно приготвената храна, която щях да му давам, ако го хранех само с нея.
Естествено, обаче, не всички гранули са по-добрия избор. Можеш да разгледаш и темата за домашното хранене. Все си мисля, че каквото и да решиш да правиш, като си обичаш животината и се стараеш за нея, ще се научиш да го правиш добре. Успех ви пожелавам. :smile:
User's Signature

Жил был щенок с весёлой глупой мордой, один из тысяч городских дворняг.
Был вчера щенок обычный, а сегодня рок-звезда
Жизнь исправил на "отлично" как и ты, он навсегда!

#6 Потребителят е офлайн   aradia Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 35
  • Регистрация: 29-November 11
  • Gender:Male
  • Location:София
  • Interests:Кучетата са моята огромна страст :)

Публикувано: 26 June 2013 - 12:37 PM

Много полезни ми бяха отговорите.
И тъй като не съм чела през последните 10 години за кокалите- прави сте, има логика и не бих давала в този случай.
Видях и темата за "рецепти", но там малко се е разводнила и има повече дискусии, отколкото съвети :ba_025:
User's Signature

Моите красиви огледала

#7 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 26 June 2013 - 07:50 PM

Показване на мнениетоПепи и Хекта, в 26 June 2013 - 07:47 AM, написа:

там едни патешки фенери и когато са на промоция са по 70 стотинки иначе са към 80-90.Не е изобщо скъпо и щом го сготвиш му сипваш колкото му е паницата така има ориз за поне 2 дена.


Според мен изобщо не храните правилно.Първо патешките фенери са с едни от най-опасните кости остри и тръбни,второ вие този 1 кг ориз като го сварите и го дадете за 2 дни на едно куче то просто не знам какъв порцион му става.Пълните корема накучето с баластра и мазнотия.
В темата за натурално хрнене има линкове към електронен калкулатор.Изислете си необходимите дневни калории за кучето ви ,след това необходимите калории,които ще набави от еди колко си грама ориз,но не и 500гр ориз. :ud_009:
Натуралното храненe излиза много скъпо ако желаете да храните според нuждите на кучето и според това,което е добре за него,а не да го блъскаме с ориз,фенери,рагу и копита,защото това не е натурално хранене по смисъла си.....да ако храните така ще ви излиза евтино...за сметка на кучето.За да храните натурално се изискват много знания,много изчисления за даденото куче,дневен прием на калории,какво изразходва кучето за деня и още куп неща.В такъв случай то по-добре му вземете един чувал свястна храна :md_064:

ПС:Извинявам се за грешките проблема ми е от клавиатурата :rc_036:
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#8 Guest_pancho_99_*

  • Група: Гости

Публикувано: 26 June 2013 - 08:36 PM

Показване на мнениетоShiBumi_GirL, в 26 June 2013 - 07:50 PM, написа:

Първо патешките фенери са с едни от най-опасните кости остри и тръбни,


Ти патешки фенери виждала ли си въобще ?!

#9 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 26 June 2013 - 08:45 PM

Цитат

Мисля, че се бъркат и смесват няколко отделни проблема с даването на кокали.
Първият: раздробяването им на остри частици (основно при тръбните кости и при тези от патица, гъска, заек, дивеч...) - въпросните "иглички" могат да се забият на произволно място по пътя, от хранопровод през стомах или някъде в червата. И хоп - станала белята...
Вторият: меки, твърди или някъде в средата, разгризаните на дребни парчета кокали се "натъпкват" в червата и, тъй като не подлежат на смилане от организма, си минават в почти "девствен" вид. По която причина възниква шанс в някоя чревна врътка да се "пресоват" и да образуват тапа. Оттам - ни напред, ни назад... червото не може да се разшири, за да мине нататък тапата и тя засяда. И хоп - станала белята...
Третият: кучето да глътне по-голямо парче кокал, което изобщо не може да влезе в червата и/или засяда някъде по пътя, понеже е голямо. И хоп - станала белята... а ако парчето е и по-ръбесто, може да съчетае запушването с разкъсване на черво, за да стане картинката по-хубава.
Подчертавам - няма значение дали кокалът е суров или сварен/печен и т.н. Рано или късно белята може да се случи, като колкото по-малко трениран е организмът на кучето да "прекарва" кокал през храносмилателната система, толкова по-голяма е вероятността да стане беля. Което е и причината кучета, които цял живот да папкали кокалена диета, да са живи и здрави - организмът е изумително нещо, може да прекара през червата какво ли не, включително чорапогащници, найлонови торби в количества и т.н.
НО: От такива неща се УМИРА.
С други думи: при всеки кокал влязъл в устата на кучето все едно хуквате да пресичате средно-натоварена улица, без да се огледате. Може да ви бутне кола, може и да не ви бутне. Ако ви бутне, може да се отървете само с натъртване и уплах, може и да влезете в болница... може и да останете на място.
Така и с кокала: може да не причини неприятности. Ако причини, може да се размине само с повръщане, може да се стигне до операция... може и да не изкара кучето до операцията.
Впрочем: РАЗРЕШЕН е само онзи кокал, който е "играчка" и кучето не може да си отхапе от него. Тоест: огромен телешки кокалак примерно, за стъргане и лигавене. Друг е въпросът, че подобен кокал прави невероятно мазало из къщи, все едно дали е суров или сварен.
И пак впрочем: градска легенда е, че яденето на кокали (т.е. втвърдяването на изпражненията до "болезнено акане") е начин да си изцеди кучето аналните жлези."


User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#10 Guest_pancho_99_*

  • Група: Гости

Публикувано: 26 June 2013 - 08:51 PM

Показване на мнениетоShiBumi_GirL, в 26 June 2013 - 08:45 PM, написа:

Цитат

Мисля, че се бъркат и смесват няколко отделни проблема с даването на кокали.
Първият: раздробяването им на остри частици (основно при тръбните кости и при тези от патица, гъска, заек, дивеч...) - въпросните "иглички" могат да се забият на произволно място по пътя, от хранопровод през стомах или някъде в червата. И хоп - станала белята...
Вторият: меки, твърди или някъде в средата, разгризаните на дребни парчета кокали се "натъпкват" в червата и, тъй като не подлежат на смилане от организма, си минават в почти "девствен" вид. По която причина възниква шанс в някоя чревна врътка да се "пресоват" и да образуват тапа. Оттам - ни напред, ни назад... червото не може да се разшири, за да мине нататък тапата и тя засяда. И хоп - станала белята...
Третият: кучето да глътне по-голямо парче кокал, което изобщо не може да влезе в червата и/или засяда някъде по пътя, понеже е голямо. И хоп - станала белята... а ако парчето е и по-ръбесто, може да съчетае запушването с разкъсване на черво, за да стане картинката по-хубава.
Подчертавам - няма значение дали кокалът е суров или сварен/печен и т.н. Рано или късно белята може да се случи, като колкото по-малко трениран е организмът на кучето да "прекарва" кокал през храносмилателната система, толкова по-голяма е вероятността да стане беля. Което е и причината кучета, които цял живот да папкали кокалена диета, да са живи и здрави - организмът е изумително нещо, може да прекара през червата какво ли не, включително чорапогащници, найлонови торби в количества и т.н.
НО: От такива неща се УМИРА.
С други думи: при всеки кокал влязъл в устата на кучето все едно хуквате да пресичате средно-натоварена улица, без да се огледате. Може да ви бутне кола, може и да не ви бутне. Ако ви бутне, може да се отървете само с натъртване и уплах, може и да влезете в болница... може и да останете на място.
Така и с кокала: може да не причини неприятности. Ако причини, може да се размине само с повръщане, може да се стигне до операция... може и да не изкара кучето до операцията.
Впрочем: РАЗРЕШЕН е само онзи кокал, който е "играчка" и кучето не може да си отхапе от него. Тоест: огромен телешки кокалак примерно, за стъргане и лигавене. Друг е въпросът, че подобен кокал прави невероятно мазало из къщи, все едно дали е суров или сварен.
И пак впрочем: градска легенда е, че яденето на кокали (т.е. втвърдяването на изпражненията до "болезнено акане") е начин да си изцеди кучето аналните жлези."




Патетично, неиздържано и доста подвеждащо.

#11 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 26 June 2013 - 08:59 PM

Нека чуем твоето издържано ''За'' или ''Против'' и защо :ba_025:
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#12 Guest_pancho_99_*

  • Група: Гости

Публикувано: 26 June 2013 - 09:09 PM

Показване на мнениетоShiBumi_GirL, в 26 June 2013 - 08:59 PM, написа:

Нека чуем твоето издържано ''За'' или ''Против'' и защо :ba_025:


Няма кво да ме чуете.

Първо, един човек който се е напънал да напише такъв голям коментар би трябвало да знае, че за кокали може да говори баба му, но не и когато се прави публична изява. Няма кокали! Има кости!

Второ, "кокалите" не се смилали.
Някой да е видял изсрана кост, така както е глътната от кучето?!

Трето, "кокалите" не се смилали, пък накрая кучето изкарвало "тапа". Хайде сега да се разберем - тапа или кокал.


#13 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 26 June 2013 - 09:18 PM

Атанасов като няма какво да кажеш,а търсиш с кого да се заядеш намери си друго поле за изява.
Лека вечер :tb_195:
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#14 Guest_pancho_99_*

  • Група: Гости

Публикувано: 26 June 2013 - 09:37 PM

Показване на мнениетоShiBumi_GirL, в 26 June 2013 - 09:18 PM, написа:

Атанасов като няма какво да кажеш,а търсиш с кого да се заядеш намери си друго поле за изява.
Лека вечер :tb_195:


това ли е твоя отговор за тръбестите "кокали" на фенерите и по-нататъшните безсмислици?!

#15 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 26 June 2013 - 09:50 PM

Моят отговор е че кучето не трябва да се храни с кокали,кости,рога,копита и други такива.
Месо свинско,телешко,зеленчук,някои плодове,яйца,извара,сърца,дроб-смятам,че това е едно добро меню.
Не мога да намеря в момента темата където Мил много ясно го беше обяснила какво се случва със стомаха на кучето при прием на какаляци и кости,тъй като химията не ми е силна страна цитирам по памет крайния продукт от тях става на ''пясък'' в стомаха на кучето.
Много ми се иска Мил да се включи и да го обясни или ако някой го намери мнението да го цитира.

Показване на мнениетоKOKO_ko, в 17 April 2013 - 10:38 AM, написа:

Цитат

Храненето на домашните животни отдавна вече не е проблем за ветеринарните животни и специалистите диетолози. Голямото количество специализирани хранителни продукти за тях съдържат всички необходими хранителни съставки и са изпробвани в практиката. Но въпреки това ние често грешим при храненето.

1. Нашите грешки

Те са обусловени от нашето незнание за потребностите и нормите на дневния порцион за правилното развитие на животното. Неспазването на дневния режим и прехранване на кучето също са сред нашите най-чести грешки.
Друга често срещана грешка е да храним кучето с неща, които ние с нашия вкус смятаме за вкусни и полезни. Даването на сол и захар в количества над допустимите е изключително вредно за тях.

За малкото кученце е много вредно да се дават кости, особенно докато зъбната им система още е в процес на развитие.

2. ФИЗИЧЕСКИТЕ НАТОВАРВАНИЯ И РАЦИОН НА ХРАНЕНЕ. СИТ ИЛИ ГЛАДЕН?


Количеството храна, което кучето трябва да изяде за деня се определя от физическата му активност. При повишаване на физическата активност обемът храна трябва да се увеличи и обратно - при понижаване на физическото натоварване (например през зимата), храната също трябва да се намали.

Как да разпознаете правилно храненото куче? То има нормално телосложение с добре развити мускули. Когато храната му е достатъчна, след като я изяде, то спокойно се отдалечава от купичката. Ако продължи да я облизва, значи храната не му е стигнала. Кучетата много рядко страдат от лакомия и нямат склонност към преяждане.

Ето няколко правила за храненето на възрастно куче:

1. Възрастното куче се храни сутрин и вечер.
2. 10-15 минути след началото на храненето купата се прибира, без значение дали е пълна или празна.
3. Винаги трябва да има прясна питейна вода, особено когато храната е суха.


3. СЛАБО ИЛИ ДЕБЕЛО?


Ако кучето е слабо, посъветвайте се с ветеринар. Ако при преглед се установи, че то е здраво, тогва увеличете малко храната му. За да проверите дали кучето ви е нормално охранено, вижте там, където започва крупата на кучето. Там прешлените трябва свободно да се напипват, но зрително да не се виждат. В обратния случай имаме затлъстяване, което нарушава работата на сърцето и съкращава живота на вашия любимец.

<br style="font-family: Verdana; font-size: x-small;" size="2" face="Verdana"> 4. ЗА КАКВО СА НУЖНИ МИНЕРАЛНИТЕ ВЕЩЕСТВА И МИНЕРАЛНИТЕ ДОБАВКИ?

При формиране на костите на кученцето минералните вещества играят изключително важна роля. Калцият, костното брашно, минералните добавки и глицеролфосфата са необходими компоненти и за възрастното куче. Те са различни за различните породи.

Предозирането на някои добавки може да доведе до чупливост на костите. Затова потърсете информация какво и колко да давате на вашето куче.

5. ГОТВЕНО ИЛИ СУРОВО?

За предпочитане е кучето да получава храната си в суров вид. Ако все пак се страхуват еот зарази, можете да я попарвате или да я подържите на пара за 2-3 мин. Речната риба може да бъде сварена. Овесените ядки е най-добре да се накисват предварително с вода. Месото е най-добре да се нареже на парченца и да се подържи на пара. Давайте месото вечер.

Добре е един път дневно да давате на възрастното куче малък кокал (без овнешки) или хрущял. Не прекалявайте с кокалите, кучето може да получи стомашно разстройство. Не давайте птичи кости. Птичето месо е добре да се дава сварено.

Можете да давате на кучето и салата, ако то е склонно да я яде. Така ще си набавя допълнително витамини. Може да овкусите салатата с растително масло или със сметана (в никакъв случай майонеза). Така се подобрява усвояемостта на витамините. В салатата можете да добавяте и плодове, както и коприва или листа от глухарче.


Качена снимка6. КАКВО НЕ ТРЯБВА ДА ДАВАТЕ НА КУЧЕТО?


Има много продукти, които трябва да изключите от храната на кучето:
1. Всичко сладко: пасти, бучки захар, торти и т.н. вредят на очите и предизвикват слъзотечение или нагнояване. Освен това могат да нарушат нормалната работа на черния дроб.
2. Солта в големи количества е вредна - солете минимално.
3. Пикантните и ароматни вещества в някои храни могат да доведат до загубване на обонянието, което е пагубно за служебните и ловните кучета.
4. Овнешкото и свинското в суров вид могат да заразят кучето с кучешка чума (чума на плътоядните - Pestis canum). Освен това тези два вида месо водят до стомашно разстройство, защото са твърде тежки за черния дроб на кучетата.
5. Бобовите и зърнените храни в суров вид също не трябва да се дават. Изключение правят овесените ядки. Може да давате по 1 суров картоф на 1-2 дена. Кучетата ги обичат и това няма да им навреди.
6. Млякото може да бъде храна за кучето до 4 месечна възраст. След това поносимостта му към млечната захар (лактозата) намалява. По-добре се понасят от кучешкият организъм сиренето и изварата, както и киселото мляко и кефира.

<br style="font-family: Verdana; font-size: x-small;" size="2" face="Verdana"> 7. ДА ХРАНИМ ЛИ С ОСТАТЪЦИ ОТ ТРАПЕЗАТА?

Това е най-често срещаната грешка. Кучето трябва да бъде научено от малко, че от масата на стопанина нищо не трябва да се взема и храната си ще получава само в своята купичка.

8. КОЛКО ПЪТИ НА ДЕН ДА ХРАНИМ КУЧЕТО?
Малките кученца се хранят 5-6 пъти на ден до 2 м., от два до четири месеца храненето е 4 пъти на ден, от четири до седем месеца – 3 пъти. Възрастните кучета трябва да се хранят 2 пъти на ден – сутрин и вечер, а в големите жеги само по 1 път. Старите кучета могат да бъдат хранени 2-3 пъти на ден.
В някои случаи кучето може да откаже да се храни за цял един ден - това е нормално и не е задължително то да е болно.

9. РЯЗКА СМЯНА НА ХРАНИТЕ

Не сменяйте храната на кучето, освен ако нямате основателна причина за това. И в никакъв случай не го правете рязко. Изберете внимателно новата храна и пробвайте с малко количество.

Когато употребявате сухи храни спазвайте указанията на опаковката. Тези храни не се нуждаят от добавки, защото по принцип си имат всичко неонходимо.. Наблюдавайте кучето първата седмица, дали няма да има някакви отклонения в храносмилането и жизнените показатели. <br style="font-family: Verdana; font-size: x-small;" size="2" face="Verdana">

10. НЕЦЕЛЕНАСОЧЕНИ ДОБАВКИ И ДОПЪЛНИТЕЛНИ ПРЕПАРАТИ


Внимавайте със сухите храни - не добавяйте минерали и витами към тях, освен ако не сте се консултирали с лекар. Те по принцип си иамт всичко необходимо и са добре балансирани. Предозирането с някои витамини може да доеде до техки физиологични нарушения в организма на кучето.


User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#16 Потребителят е офлайн   owl Икона

  • Adopt! - Don't buy!
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 610
  • Регистрация: 13-January 12
  • Gender:Not Telling
  • Skype:

Публикувано: 27 June 2013 - 09:35 AM

Изобщо не съм съгласна, че трябва задължително да смяташ калории, проценти и т.н., ако решиш да храниш с приготвена вкъщи храна.

На моето куче храната не е сметната по схема: то има страхотна физика с доста развита мускулатура, здрав стомах, здрава козина, достатъчно енергия и яде с апептит храната, която му предлагам.
User's Signature

Качена снимка


Качена снимка

#17 Потребителят е офлайн   Fibsi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1326
  • Регистрация: 11-May 07
  • Gender:Female
  • Location:Русе

Публикувано: 27 June 2013 - 11:02 AM

Показване на мнениетоowl, в 27 June 2013 - 09:35 AM, написа:

Изобщо не съм съгласна, че трябва задължително да смяташ калории, проценти и т.н., ако решиш да храниш с приготвена вкъщи храна.

На моето куче храната не е сметната по схема: то има страхотна физика с доста развита мускулатура, здрав стомах, здрава козина, достатъчно енергия и яде с апептит храната, която му предлагам.



И аз ще се съглася донякъде. Когато започнах с натуралното хранене теглех продуктите. В последствие окото ми явно свикна и сега нищо не тегля. Кучетата са в супер форма- нямаме дебели. Само младото мъжко е леко слабо, но, пък е много подвижно и отлично замускулено.
Мисля си, че всеки, който сега започва трябва да попрочете, да тегли в началото, докато добие увереност и най-вече да следи кондицията на кучето си- то е най-верният показател.
User's Signature

www.liebern.com

Дарк 07.10.1998- 08.02.2010 /// Ата 07.10.1998- 26.07.2011
Тичайте волни, мили мои кученца...

#18 Потребителят е офлайн   aradia Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 35
  • Регистрация: 29-November 11
  • Gender:Male
  • Location:София
  • Interests:Кучетата са моята огромна страст :)

Публикувано: 27 June 2013 - 12:00 PM

На мен ми звучи абсурдно, ако не се занимавам професионално с отглеждане на кучета, да седна и да изчислявам от кои хранителни вещества има нужда в повече от други. Това граничи с мания и звучи наистина страшно. Ако вие мерите протеините, минералите, въглехидр. и т.н, на животното, значи вашето куче се храни по-правилно от 95% от хората :ba_025:
User's Signature

Моите красиви огледала

#19 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 27 June 2013 - 07:44 PM

Цитат

Мисля си, че всеки, който сега започва трябва да попрочете, да тегли в началото, докато добие увереност и най-вече да следи кондицията на кучето си- то е най-верният показател.


Напълно съм съгласна с теб :rc_036:

Но не мога да се съглася с

Цитат

1кг ориз щом го сготвиш му сипваш колкото му е паницата така има ориз за поне 2 дена.

Също така не мога да се съглася и с храненето с кокаляци И кости да е натурално хранене.
Преди си мерех грамажа от кое по-колко после се научаваш да не мериш,същото е и с калориите.Трябва да знаеш горе долу колко са необходими на кучето за деня и от какво да ги набавиш и по колко.
В момента смъквам дебело куче 52 кг до 36-38 и с комбинирано хранене с телешко(сурово) и гранула за около месец сме 5-6кг надолу.
Така,че не ме разбирайте погрешно не съм против натуралното хранене просто за него трябва много четене и знания :md_064:
И най-важното наистина да присъства месо в менюто на кучето все пак е хищник по природа :ba_025:
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#20 Потребителят е офлайн   agalina Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 6537
  • Регистрация: 22-October 05
  • Gender:Female

Публикувано: 27 June 2013 - 10:00 PM

Показване на мнениетоpancho_99, в 26 June 2013 - 07:09 PM, написа:


Второ, "кокалите" не се смилали.
Някой да е видял изсрана кост, така както е глътната от кучето?!


Аз. .
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !

  • (6 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

2 потребители четат тази тема
0 потребители, 2 гости, 0 анонимни