Dog.bg Форуми : Купиране на уши?

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Купиране на уши?

#1 Потребителят е офлайн   TheBeast Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 8
  • Регистрация: 17-January 13

Публикувано: 28 June 2013 - 09:32 AM

Здравейте,

Тъй като чакам скоро да ми докарат доберманче, бихте ли ми препоръчали ветеринар в София, който ще може да свърши работата без да орезили кучето?
Благодаря предварително!

Поздрави,

#2 Потребителят е офлайн   owl Икона

  • Adopt! - Don't buy!
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 610
  • Регистрация: 13-January 12
  • Gender:Not Telling
  • Skype:

Публикувано: 28 June 2013 - 09:34 AM

Купиране на уши е забранено! (Освен по здравословни причини)
User's Signature

Качена снимка


Качена снимка

#3 Потребителят е офлайн   TheBeast Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 8
  • Регистрация: 17-January 13

Публикувано: 28 June 2013 - 09:39 AM

Добре че ми каза... И все пак доберман без купирани уши и опашка много не прилича на доберман ;)
Ако смятате пък, че мястото на темата ми не е тук, заключете я за да не си губя времето повече в този форум... :)

#4 Потребителят е офлайн   koniarska Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 2842
  • Регистрация: 25-July 07
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Skype:

Публикувано: 28 June 2013 - 09:44 AM

А на какво прилича? Едва ли си взимате кучето,само и единствено, заради якия му вид....ако е така, жалко...
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !

#5 Потребителят е офлайн   owl Икона

  • Adopt! - Don't buy!
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 610
  • Регистрация: 13-January 12
  • Gender:Not Telling
  • Skype:

Публикувано: 28 June 2013 - 09:45 AM

Сам си отговорихте на въпроса :)
User's Signature

Качена снимка


Качена снимка

#6 Потребителят е офлайн   ironic_ Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 535
  • Регистрация: 14-September 07
  • Gender:Female
  • Location:Германия

Публикувано: 28 June 2013 - 09:55 AM

Не го прави!

Първо е забранено. Забранено е в по-голямата част на Европа, забранено е в България, скоро се говори, че ще забранят и в Сърбия и ще изкарат и купираните уши от стандарта, така че никъде да не се прави.

Поради горните причини, с купирано куче ще ти е много трудно да заминеш в чужбина, ако някога ти се наложи.

Развъдниците вече не го правят.

И най-важното: хубавото куче всякак си е хубаво.

Повярвай ми, ако можех да направя този избор пак, щях да предпочета некупирано куче.
User's Signature

Качена снимка

#7 Потребителят е офлайн   TheBeast Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 8
  • Регистрация: 17-January 13

Публикувано: 28 June 2013 - 12:10 PM

Значи оплюхте ме и никой не каза нищо повече от това, че е забранено, освен ironic_ за което искрено й благодаря.
Решението си е мое и ще преценя сам какво ще правя, явно е че няма да ми помогнете. Ще размисля над думите на ironic_, защото единствено нейното мнение до тук има смисъл.

И все пак благодаря ви за бързите отговори!!! :)

#8 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 28 June 2013 - 01:19 PM

Освен визуално защо ти е да режеш кучето?
Добермана е също толкова красив с уши,колкото и без.
Да,забанено е и ветеринаря,който извърши такова действие е за глоба.
Скоро наистина навсякъде ще бъде забранено купирането.
И ако искаш да отидеш на изложба кучето ти няма да бъде допуснато-това ако кучето е с родословие.
Второ ако все пак наистина ти се наложи да излезеш навън с него,защото никой не може да каже със сигурност какво ще стане след 10-15год,а все пак кучето не е от днес до утре...там хората никак ,ама никак не ледат с добро око на купирани кучета,дори могат да извикат съответните служби да те глобят или да ти отнемат кучето за жестокост.
Някой страни не допускат вноса на купирани кучета.
Аз нямам доберман,но ако можех да върна времето назад никога не бих рязала опашката на ротвайлера ми.Колко са красиви така естествени с щасливо развяти опашки и хвърчащи уши.
Ето ти едно куче,което стана Бест оф Брийд на една скорошна изложба.

Снимка (и)

  • Прикачена снимка

User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#9 Потребителят е офлайн   shifter Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 395
  • Регистрация: 27-April 08

Публикувано: 28 June 2013 - 05:45 PM

Айде и от мен пет лева.
Хич недей се заблуждава, че забранено от закона или не, в България можеш да намериш ДОРИ ЕДИН ветеринар, способен да купира както трябва уши на доберман.
Подчертавам - не в София, в България.
Доберманското ухо е извънредно специфично и хубаво купирани кучета у нас поне аз не съм виждала. Иначе да ги отреже всеки касапин може. После ше има тема: "Защо не ми се изправят ушите?", "Защо ушите са ми малки за главата на кучето", "Защо едното ухо е лепнато на темето, другото на носа" и други разни такива. Може и просто "Ама защо кучето ми мяза на прилеп".
Тъй че, не, дори като му се купират ушите, кучето няма да изглежда яко, а ще изглежда окепазено.
И точка по спора за и против.

#10 Потребителят е офлайн   ira67 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 824
  • Регистрация: 16-June 10
  • Gender:Male

Публикувано: 29 June 2013 - 04:21 PM

Показване на мнениетоTheBeast, в 28 June 2013 - 09:32 AM, написа:

Здравейте,

Тъй като чакам скоро да ми докарат доберманче, бихте ли ми препоръчали ветеринар в София, който ще може да свърши работата без да орезили кучето?
Благодаря предварително!

Поздрави,

Ужас!!!

#11 Потребителят е офлайн   Вельо Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 177
  • Регистрация: 07-August 04
  • Gender:Male
  • Location:Русе

Публикувано: 30 June 2013 - 09:48 AM

Показване на мнениетоshifter, в 28 June 2013 - 03:45 PM, написа:

Айде и от мен пет лева.
Хич недей се заблуждава, че забранено от закона или не, в България можеш да намериш ДОРИ ЕДИН ветеринар, способен да купира както трябва уши на доберман.
Подчертавам - не в София, в България.


Ти може и да не си виждал истински доберман на живо, но това не означава че не съществуват!

Що се отнася до купирането - като оставим настрани всички лигавщини, то се прави не само заради визията, а по чисто функционални причини.
В природата няма хищници с клепнали уши! Клепналите уши са причина и за много здравословни проблеми.
Купирането поправя грешки в селекционирането на породите, които са били допуснати защото се е смятало, че са с по-нисък приоритет от други качества на кучетата.
Така че купирането при всички положения е по-полезно за кучето, тъй като една седмица дискомфорт спестява години мъки.

Това че нямало да може да ходи на изложба - голяма работа. Който обича породата, може да прави развъждане и без изложби. Разровете с интернет и ще видите, че в Германия има доста развъдници, които купират уши и опашки и не им пука за нагласените изложби.

Който е чак толкова вманиачен псевдозащитник на нещо от което не разбира, просто не си взима порода с такива "проблеми" и така съдейства за естественото изчезване на подобни породи.

#12 Потребителят е офлайн   ironic_ Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 535
  • Регистрация: 14-September 07
  • Gender:Female
  • Location:Германия

Публикувано: 30 June 2013 - 01:06 PM

Показване на мнениетоВельо, в 30 June 2013 - 07:48 AM, написа:

Що се отнася до купирането - като оставим настрани всички лигавщини, то се прави не само заради визията, а по чисто функционални причини.
В природата няма хищници с клепнали уши! Клепналите уши са причина и за много здравословни проблеми.
Купирането поправя грешки в селекционирането на породите, които са били допуснати защото се е смятало, че са с по-нисък приоритет от други качества на кучетата.
Така че купирането при всички положения е по-полезно за кучето, тъй като една седмица дискомфорт спестява години мъки.

Това че нямало да може да ходи на изложба - голяма работа. Който обича породата, може да прави развъждане и без изложби. Разровете с интернет и ще видите, че в Германия има доста развъдници, които купират уши и опашки и не им пука за нагласените изложби.


Браво, мой човек, голям експерт си.

В Германия развъдниците, които предлагат купирани кучета, само си предлагат кучетата в Германия, а всъщност самите кучета т.е. развъдника се намира в Сърбия. Като го забранят там, вече и това заобикаляне ще отпадне. Иначе глобата, ако го направиш в Германия или изнесеш кучето, само за да го направиш в страна, където е позволено е 25 хиляди евро. Има и случаи на арестувани, напр. една рускиня в Дюселдорф, която се е опитала да внесе купирано боксерче както е още с конците на ушите. Толкоз за това колко са стриктни германците.

Не знам колко им пука за нагласените изложби, ама можеш да влезеш на страницата на немския доберман клуб и да огледаш развъдниците преди да вкарат куче в разплод колко работни изпита държи и как назад в родословието му 4 поколения назад всичките са с Кьорунг, пък после ще си говорим за "естественото изчезване на тези породи".

Не съм съгласна с немските митове, че кучето цял живот има фантомна болка в ушите и опашката като го купираш, но не мисля и че и с уши и опашка са "години мъка". Както далматинеца, както ротвайлера, както всяко друго куче с опашка и клепнали уши, доберманът си е съвсем окей, ако поддържаш елементарна хигиена и условия на живот.

И съвсем не е "една седмица дискомфорт" купирането, като трябва месеци да го водиш с лепенки и да му скубеш космите от бебешките уши всеки път като ги сменяш.
User's Signature

Качена снимка

#13 Потребителят е офлайн   MrMadMan Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 39
  • Регистрация: 21-August 11

Публикувано: 01 July 2013 - 10:24 PM

Абе не знам вредно ли е или не, обаче ротвайлерите с опашка са ми много смешни. Съседите имат пък курц с опашка и също ми изглежда малко странно, но далеч не може да се сравнява с рота.
User's Signature

България

#14 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 01 July 2013 - 11:23 PM

Ротвайлера е изключително красив с опашка.Гледайки моите 2ма купирани вкъщи сякаш са осакатени и нещо им липса,стоят като недовършени :dh_188:
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#15 Потребителят е офлайн   MrMadMan Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 39
  • Регистрация: 21-August 11

Публикувано: 02 July 2013 - 09:03 AM

Много ми е интересно какво ще кажат в тази тема от клуб "Дого". Много се бях запалил по тази порода, но намирах рязаните им уши за отвратителни, докато с уши са си супер. Но иначе гледам, че над 50% са без уши. Ама не купирани ами без. Гледам, че и при немските им събратя е такова положението, е малко по-добре е, на тях поне са им оставили някакви зачатъци.
User's Signature

България

#16 Потребителят е офлайн   jijafka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 587
  • Регистрация: 27-July 07
  • Gender:Female
  • Location:Sofia

Публикувано: 04 July 2013 - 09:57 AM

Няма да споря с никой, просто ще изкажа моето мнение.

От дете съм фен на породата Доберман, в момента имаме 3ти и мога да кажа, че с две ръце предпочитам тези с купирани уши. От 3те, които съм имала до сега, 1 беше оставен и с уши и с опашка... без брой хора го бъркаха за гонче и имаше доста проблеми с ушите. Наистина е въпрос на предпочитание, но за мен Добермана губи част от своя чар и осанка, ако е оставен с некупирани уши и опашка.

А, от хуманната гледна точка.... било жестокост... а, не е ли жестокост да режат половината ухо на вече кастрираните котки, за да ги маркират? Да слагат маркери и да кълцат ушите на бездомните? Толкова да мразя лицемерни работи, а тоя закон в нашата държавица е много лицемерен!

Винаги ще се намира страна, където да е позволено купирането и винаги ще има Добермани с купирани уши и опашка. :beer:
User's Signature

Качена снимка
Качена снимка

#17 Потребителят е офлайн   grima Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2525
  • Регистрация: 12-March 09
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 04 July 2013 - 12:29 PM

Показване на мнениетоjijafka, в 04 July 2013 - 09:57 AM, написа:


А, от хуманната гледна точка.... било жестокост... а, не е ли жестокост да режат половината ухо на вече кастрираните котки, за да ги маркират? Да слагат маркери и да кълцат ушите на бездомните? Толкова да мразя лицемерни работи, а тоя закон в нашата държавица е много лицемерен!



Съжалявам, но не мисля, че примера Ви в случая е много уместен.
Маркирането на бездомни кастрирани животни се прави с цел да не бъдат хванати повторно за кастрация. В случая с женско животно това би означавало котката/кучето отново да бъде упоено и да бъде отворено отново...
Само да уточня, че аз също съм абсолютно против маркирането, както това с рязането на част (да не кажем половината) от ухото, така и това с марката за уши. Уви, в случаите, за които говорим, а именно маркиране на кастрирани животни, в момента не съществува друг начин. Или поне не тук ако го има другаде.
User's Signature

Качена снимка

#18 Потребителят е офлайн   jijafka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 587
  • Регистрация: 27-July 07
  • Gender:Female
  • Location:Sofia

Публикувано: 04 July 2013 - 12:56 PM

Показване на мнениетоgrima, в 04 July 2013 - 01:29 PM, написа:

Показване на мнениетоjijafka, в 04 July 2013 - 09:57 AM, написа:


А, от хуманната гледна точка.... било жестокост... а, не е ли жестокост да режат половината ухо на вече кастрираните котки, за да ги маркират? Да слагат маркери и да кълцат ушите на бездомните? Толкова да мразя лицемерни работи, а тоя закон в нашата държавица е много лицемерен!



Съжалявам, но не мисля, че примера Ви в случая е много уместен.
Маркирането на бездомни кастрирани животни се прави с цел да не бъдат хванати повторно за кастрация. В случая с женско животно това би означавало котката/кучето отново да бъде упоено и да бъде отворено отново...
Само да уточня, че аз също съм абсолютно против маркирането, както това с рязането на част (да не кажем половината) от ухото, така и това с марката за уши. Уви, в случаите, за които говорим, а именно маркиране на кастрирани животни, в момента не съществува друг начин. Или поне не тук ако го има другаде.



Примера за мен си е достатъчно добър. Пак режат и кълцат. И бих казала, че има друг, по-хуманен и цивилизован начин, който не включва никакво рязане - поставяне на чипове. 25 лева са за крайни клиенти, тоест доставната цена ще е значително по-ниска... не е толкова скъпо. Уви, в България е по-лесно да се правим на касапи. На мои приятели така им рязнаха ухото на половина на домашната им котка, която се разхожда в двора и тук-там излиза извън него...котка е, няма как да я вържат. Прекрасна ангорска котка в момента е с ухо и половина... не го разбирам, а съвсем не разбирам забраната за купиране на уши (под упойка, с последваща грижа от собствениците и куп пари за процедурата), докато почти всяко 3то коте и куче е с рязано ухо, което след това се пуска на улицата и да се оправя. Поне аз не виждам никаква логика. Кучето си е мое, аз го гледам, плащам данъци за него, храня го със скъпа храна, спи на леглото до мен, къпя го с по-скъп от моя шампоан... нека аз си реша дали ще е с уши или с купирани такива.

И по принцип цялата тази олелия и шум и закони против купирането идва от страни като Аржентина, Бразилия, Мексико и т.н., където има малоумни хора, които решават, че сами могат да купират ушите на кучето си. Да, за това съм съгласна, че е нехуманно и трябва да бъде забранено със закон и да им бъдат отнемани кучетата. Но, когато това се прави от лекар, с упойки, в стерилно помещение и след това има кой да се погрижи да не се замърсява раната и кучето да е щастливо и наред, не виждам защо трябва да се забрани. Нека забранят и хората да си слагат силикон, да си правят пластични операции и т.н. Не е същото, но пак в случая купирането на уши се прави за по-добър външен вид на добермана. Който ги харесва с уши нека не ги купира, но нека не забраняват на тези, които харесват купирани кучета да го правят.
User's Signature

Качена снимка
Качена снимка

#19 Потребителят е офлайн   grima Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2525
  • Регистрация: 12-March 09
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 04 July 2013 - 02:06 PM

Показване на мнениетоjijafka, в 04 July 2013 - 12:56 PM, написа:


Примера за мен си е достатъчно добър. Пак режат и кълцат. И бих казала, че има друг, по-хуманен и цивилизован начин, който не включва никакво рязане - поставяне на чипове. 25 лева са за крайни клиенти, тоест доставната цена ще е значително по-ниска... не е толкова скъпо. Уви, в България е по-лесно да се правим на касапи. На мои приятели така им рязнаха ухото на половина на домашната им котка, която се разхожда в двора и тук-там излиза извън него...котка е, няма как да я вържат. Прекрасна ангорска котка в момента е с ухо и половина... не го разбирам


jijafka, поставянето на чип е супер начин за маркиране, съгласна съм. На бездомните в София уж също от известно време им слагат, но нали се сещаш, че това би означавало онзи "прекрасници" от Екото например да ловят куче (със стреличка!), за да го проверят за чип и после да го зарежат където са го стрелнали, защото се оказва, че то е кастрирано... Да не говорим, че ще се намерят и разни "спасители" от кастрацията и ще почнат да слагат чипове на кварталните си любимци, за да ги "спасят" от кастрацията и после те пак ще си раждат за здраве и там за каквото си обясняват тези хорица...
Това, което казваш за котката на съседите ти - щом при кастрацията на котката й е отрязано част от ухото, значи са я кастрирали най-вероятно по програмата на Четири лапи. А тя всъщност е за бездомни котки, където отново се върщаме на проблема с маркирането, предотвратяващо повторно заловяване и повторно отваряне на котката...

Давам ти пример - майка ми и баща ми прибраха преди няколко години котка. Изглеждаше домашна, като изгубена, оказа се, че явно е изхвърлена. Беше доста закръглена, та я заведоха за кастрация. Отвориха на мац корема и се оказа, че котката си е кастрирана вече... Тъпо...

Изивнявай, не исках да отклонявам темата от купирането на уши и опашки при каквито и да било животни и породи кучета, но се опитвам да обясня защо не смятам, че примера ти с маркирането на бездомните е подходящ.
Иначе мнения отнсно купирането винаги ще има различни, сигурна съм. Въпросът е все пак, че има закони и тези закони като цяло са, за да бъдат спазвани и то от всички :ae_085:
User's Signature

Качена снимка

#20 Потребителят е офлайн   tok4ev Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 852
  • Регистрация: 28-July 06
  • Gender:Male

Публикувано: 30 July 2013 - 12:06 PM

една много основателна причина да се купират ушите...

Снимка (и)

  • Прикачена снимка


  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни