Dog.bg Форуми : Микроспория

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Микроспория

#1 Потребителят е офлайн   Jadi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Изгонени
  • Мнения: 389
  • Регистрация: 09-June 05
  • Gender:Female

Публикувано: 21 October 2006 - 08:54 PM

Виждам че напоследък тук се получават интересни дискусии между лекари и стопани, и по този случай реших да повдигна въпроса за моята "любима" болест с която наскоро се борих... Става въпрос за микроспорията. При нас лошото беше че се получи малка епидемия, и то при персийски котки, та се наложи да обиколим доста ветеринарни кабинети а аз да изчета доста информация по интернет докато успеем да се справим с проблема. Минахме през мазане с имаверол и спорил, минахме през руските ваксини, имуностимулатори, витамини, и ефект не само че нямаше, но даже положението се влошаваше с всеки изминал ден.. Чувах различни мнения от лекарите и не знаех на кого да вярвам, в резултат на което пробвахме всички предложени лечения. И по пътя на опитите и грешките стигнахме до единственото ефикасно при нас - противогъбичен антибиотик (итраконазол) и същевременно къпане с противогъбичен шампоан (2% кетоконазол) два пъти седмично. Докато се ровех из интернет, попаднах на много интересна информация...

Например че така популярните у нас ваксини се отричат по цял свят, и е всеизвестно че те НЕ ЛЕКУВАТ микроспорията!

Че по света лекуват микроспорията до получаването на две отрицателни проби през една седмица, а тук се лекува само докато изчезнат клиничните признаци, а това не означава че животното е здраво. Тук лекарите често не правят изследване дори в началото за да поставят точна диагноза, а да не говорим да правят изследват всяка седмица, за да наблюдават ефикасно ли е провежданото лечение...

Има и други интересни факти, ето тук можете да прочетете:

http://giveshelter.o...ermatophyte.php

http://www.newmanvet...20Ringworm.html

Искам да попитам лекарите посещаващи този форум, какво е вашето мнение, и защо съществува такава огромна разлика в начините на лечение тук и по света? bl)

#2 Потребителят е офлайн   mommo.vet Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 126
  • Регистрация: 07-October 06

Публикувано: 21 October 2006 - 09:40 PM

Това е много интересна тема. Ваксини срещу "гъби" масово се използват за лечение на "кожни проблеми". Това е НАПЪЛНО погрешна идея. Първо - "гъбите" са рядко заболяване - в 99% от случаите ако ги има те са следствие на друг неправилно лекуван или нелекуван кожен проблем. Второ - диагностиката е елементарна - не е скъпа и при елементарни познания е точна. Трето - не само че цената за подобни ваксини е горе-долу равностойна на лечението на кожната болест при правилмо поставена диагноза, но и не особено ефективна. Четвърто - както всички знаят - гъбични инфекции се появяват при животни с подтисната имунна система или при такива били дълго време на антибиотична терапия - е как тогава организмът ще изгради имунитет?????? Щом е подтисната имунната система, чакайте вие имунен отговор!!!. Ваксините се слагат само на вече излекувани животни със свръхчувствителна кожа, при които се очаква след време повторна проява на заболяването. Да има животни на които ваксините помагат - но само за бъдеща профилактика - не с лечебна цел!

#3 Потребителят е офлайн   Dr.Yovko Haralanov Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 161
  • Регистрация: 09-September 05
  • Location:Silistra

Публикувано: 21 October 2006 - 09:53 PM

браво! Интраконазола е супер! скъпо ли ви излезе?
User's Signature

д-р Йовко Хараланов[br]Ветеринарна Клиника "Силистра"[br]Силистра[br]http://www.vvcbg.com[br]

#4 Потребителят е офлайн   Jadi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Изгонени
  • Мнения: 389
  • Регистрация: 09-June 05
  • Gender:Female

Публикувано: 21 October 2006 - 10:02 PM

Цитат

Първо - "гъбите" са рядко заболяване - в 99% от случаите ако ги има те са следствие на друг неправилно лекуван или нелекуван кожен проблем. Четвърто - както всички знаят - гъбични инфекции се появяват при животни с подтисната имунна система или при такива били дълго време на антибиотична терапия

Уви, при дългокосместите породи котки, най-вече персийските хич не е рядко заболяване. Те са предразположени към гъбичките, дори и когато имунната им система не е подтисната.

Друг интересен факт, при късокосместите породи котки заболяването най-често изчезва само след 3-4 месеца и без никакво лечение. А някои може би си мислят че котката им се е излекувала в следствие на чудодейните качества на ваксините l)

#5 Потребителят е офлайн   Jadi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Изгонени
  • Мнения: 389
  • Регистрация: 09-June 05
  • Gender:Female

Публикувано: 21 October 2006 - 10:04 PM

Цитат

браво! Интраконазола е супер! скъпо ли ви излезе?

Итраконазола (орунгал) за 7 котки ми излезе 90 лв. Нищо работа на фона на общата сума пръсната за лечението им, към 1000 лв..........

#6 Потребителят е офлайн   Jadi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Изгонени
  • Мнения: 389
  • Регистрация: 09-June 05
  • Gender:Female

Публикувано: 21 October 2006 - 10:18 PM

Друг интересен факт: човек може и сам да си изследва котката в къщи за да е наясно до къде е стигнал с лечението. За целта е нужна ултравиолетова лампа с дължина на вълната приблизително 365 nm. Може да се купи от магазините за електроуреди, за не повече от 20-ина лв, заедно с поставката.

#7 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 21 October 2006 - 10:37 PM

ей,стопани, искате да ни изядете хляба с тези уреди за изследване b) .Точната диагноза на една микоза става като се изследва натривка от кожата предварително третирана с калиева основа. Според мен проблема за това, че някой животни не могат да се излекуват с месеци идва оттам че не се прави разлика м/у първична и вторична микоза. При първата обикновено лечението е много успешно, докато при втората нещо не се получава и в един момент се оправя. Ами много просто. Микозата отдавна е излекувана, но си стои проблема който е бил преди нея и като се улучи лечението му при поредната проба с нови медикаменти и става. Наскоро имах случай с персийска котка, която беше с обезкосмен врат и беше лекувана с какво ли не. Просто сменихме храната и и дадохме такава, която е богата на триптофан и животното буквално за дни се оправи. Относно ваксините и аз ги ползвам когато преценя, но наистина имат ефект повече при кучета отколкото при котки.
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#8 Потребителят е офлайн   Jadi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Изгонени
  • Мнения: 389
  • Регистрация: 09-June 05
  • Gender:Female

Публикувано: 21 October 2006 - 10:48 PM

Цитат

ей,стопани, искате да ни изядете хляба с тези уреди за изследване b) .Точната диагноза на една микоза става като се изследва натривка от кожата предварително третирана с калиева основа.

Нямах предвид да се поставя диагноза с тази лампа, а след вече поставена диагноза да се следи как върви лечението n)

#9 Потребителят е офлайн   Jadi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Изгонени
  • Мнения: 389
  • Регистрация: 09-June 05
  • Gender:Female

Публикувано: 21 October 2006 - 10:58 PM

Цитат

Относно ваксините и аз ги ползвам когато преценя, но наистина имат ефект повече при кучета отколкото при котки.

А пробвал ли сте да погледнете животно "излекувано" с ваксини на ултравиолетова лампа, да видите каква красива картинка е l)

#10 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 21 October 2006 - 11:45 PM

излекувано е животното, тогава когато няма причинител по кожата. Това го доказвам на микроскопа, защото много от препаратите също дават флуоресцентно отражение. Да, наистина съм наблюдавал всички излекувани с ваксини, иначе не ги изписвам. Усещам че мнението ти за ваксините е много отрицателно, но лекарствата не лекуват, а хората лекуват.
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#11 Потребителят е офлайн   Jadi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Изгонени
  • Мнения: 389
  • Регистрация: 09-June 05
  • Gender:Female

Публикувано: 22 October 2006 - 12:02 AM

Цитат

излекувано е животното, тогава когато няма причинител по кожата. Това го доказвам на микроскопа, защото много от препаратите също дават флуоресцентно отражение. Да, наистина съм наблюдавал всички излекувани с ваксини, иначе не ги изписвам. Усещам че мнението ти за ваксините е много отрицателно, но лекарствата не лекуват, а хората лекуват.

Мнението ми е меко казно отрицателно! И не заради парите хвърлени на вятъра, а заради кошмара който преживяхме в къщи това лято! Мазането на 30 дневни котенца с имаверол, след което те естествено настиваха, и докато успея да ги стабилизирам за 3-4 дни и идваше времето за следващото мазане, и пак от начало! Лечебните (двойни) дози ваксини, поставяни в задните им крачета, през което време те неистово пищяха, и куцаха по 1 седмица след това, и ефект нямаше! Цялото лято си прекарахме в лекуване и обикаляне на кабинети, през това време и двумесечното ми бебе се зарази.......... И накрая се оказа че при правилно лечение видимия ефект се появява след 5 дни, а окончателното излекуване след няколко седмици.. а ние изгубихме няколко месеца.. И този начин на лечение се практикува по цял свят, а аз трябваше все едно да откривам повторно Америка n)
Ето тук е обяснено и показано всичко:
http://www.newmanvet...atophytosis.pdf

#12 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 22 October 2006 - 12:22 AM

Кошмарно звучи!
А бебенце как се оправи? s)
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#13 Потребителят е офлайн   Jadi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Изгонени
  • Мнения: 389
  • Регистрация: 09-June 05
  • Gender:Female

Публикувано: 22 October 2006 - 12:26 AM

Цитат

Кошмарно звучи!
А бебенце как се оправи? s)

На него най-лесно му мина... Но и аз си бях подготвена и взех светкавични мерки.

#14 Потребителят е офлайн   д-р Цветан Цонев Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 71
  • Регистрация: 12-December 05
  • Gender:Male
  • Location:гр.Варна

Публикувано: 22 October 2006 - 08:29 AM

Цитат

Друг интересен факт: човек може и сам да си изследва котката в къщи за да е наясно до къде е стигнал с лечението. За целта е нужна ултравиолетова лампа с дължина на вълната приблизително 365 nm. Може да се купи от магазините за електроуреди, за не повече от 20-ина лв, заедно с поставката.

Това е така наречена Вудова светлина,респективно лампа на Wood.Факт е ,че не повече от 50 % от гъбите от род Microsporon флуоресцират,заради метаболитните си продукти.Освен това при третиране с медикаменти може да се получи лъжливо положителен резултат.
User's Signature

Ветеринарен кабинет "Д-р Цонев"
гр.Варна, ул."Пейо Яворов" 38
GSM 089 8761905:087 8761905
http://www.d-rtsonev.info

#15 Потребителят е офлайн   Jadi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Изгонени
  • Мнения: 389
  • Регистрация: 09-June 05
  • Gender:Female

Публикувано: 22 October 2006 - 09:23 AM

Цитат

Това е така наречена Вудова светлина,респективно лампа на Wood.Факт е ,че не повече от 50 % от гъбите от род Microsporon флуоресцират,заради метаболитните си продукти.Освен това при третиране с медикаменти може да се получати също лъжливо положителен резултат.

Или наречена още Black Light Blue r)
Факт е че нашия вид гъбки флуоресцираха подобаващо! След поставянето на 4 лечебни дози ваксини, отидохме в една клиника да проверим как върви лечението.. Погледнаха котките с въпросната лампа и се оказа че светят отвсякъде a) Ушите, главата, гърба, корема, опашката, гъбки имаше навсякъде! След започване на лечение с итраконазол светещите участъци постепенно започнаха да намаляват. Първо се изчистиха ушите и главата, после и тялото, и останаха да светят само няколко места по опашките. След това космите на опашките които светиха целите, започнаха да се изчистват, докато накрая останаха да светят само върховете, и след още няколко седмици упорито къпане с низорал, флуоресцирането и там изчезна!

#16 Потребителят е офлайн   Jadi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Изгонени
  • Мнения: 389
  • Регистрация: 09-June 05
  • Gender:Female

Публикувано: 22 October 2006 - 11:29 AM

Искам да бъде ясно, не съм пуснала темата за да се заяждам, или да се правя че знам повече от лекарите! n) Пуснах я за да не се налага други след мен да изживяват този кошмар и да преоткриват всичко отначало.
Накратко: когато се касае за късокосместа котка болна от микроспория, или когато котката е една, дори и дългокосместа, лечението е много по-лесно, и има голяма вероятност да се самоизлекува! Но при случаи като моя където има няколко дългокосмести котки живеещи заедно нещата са много по-сложни! Котките се заразяват една от друга, средата все повече се насища със спори, и колкото повече време се губи, толкова по-неспасяемо става положението! За някои от вас не е тайна че в бг има развъдници които от години имат този проблем и не могат да се справят, въпреки помощта на лекарите.
От опита ми с лекарите в София, мога да кажа че повечето от тях препоръчват лечение с ваксини и локално мазане, което не дава никакъв резултат. Малкото които препоръчват лечение с противогъбичен антибиотик, незнайно защо са се спряли на кетоконазола, който е по-слабо ефективен и по-токсичен за котките. Когато попитах защо не итраконазол, ми отговориха че бил "много скъп" (все едно ваксините са евтини) и било невъзможно да се дозира точно!?! bl) Това не отговаря на истината, итраконазола (орунгал) може да се дозира много по-точно от кетоконазола. В една капсула съдържаща 100 mg итраконазол има около 800 миниатюрни гранули. Елементарно е да се изчисли че дозата за килограм - 5 mg е равна на 40 гранули от капсулата. Тоест за котка 1 kg дозата е 40 гранули, за 2 kg - 80, за 3 kg - 120 и така нататък..

Другия важен момент е че само даването на итраконазол не е достатъчно, и трябва да се съчетае с къпане с противогъбичен шампоан на всеки 3-4 дни. По света ползват главно препарата "Lime Sulfur" (не знам как да го преведа на български) но тъй като тук не се намира, и шампоан Низорал върши добра работа.

#17 Потребителят е офлайн   Vabank Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1492
  • Регистрация: 09-August 04
  • Location:София

Публикувано: 22 October 2006 - 11:41 AM

Най-модераторски те подкрепям, темата не е за да се карат ветовете помежду си и с потребителите.
Поздрав най-сърдечен: Vabank

User's Signature

Качена снимка Почивайте в мир, мили ангели!

#18 Потребителят е офлайн   Jadi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Изгонени
  • Мнения: 389
  • Регистрация: 09-June 05
  • Gender:Female

Публикувано: 22 October 2006 - 01:32 PM

Цитат

По света ползват главно препарата "Lime Sulfur"

Ето за това става въпрос: Lime-sulfur
Ако някой има идея какво точно съдържа, нека сподели. r)

#19 Потребителят е офлайн   Rasta Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1755
  • Регистрация: 05-March 07
  • Gender:Female

Публикувано: 14 August 2008 - 11:19 PM

въпроса ми е-може ли животно прекарало микроспория да живее с друго здраво животно без да го разболее? Безопасно ли е?
User's Signature

И чашите бяха опразнени, и бутилката с гърло разбито, и вратата беше заключена, а леглото широко открито. И безбройни звезди от стъкло ни предсказваха щастие в тая като в приказка великолепна, отдавна неметена стая.

#20 Потребителят е офлайн   NElvit Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 566
  • Регистрация: 06-April 07
  • Gender:Female
  • Location:Ботевград
  • Interests:Животни-особено бездомните!Музика и кино.
  • Skype:

Публикувано: 15 August 2008 - 08:51 AM

Имам женско Чау Чау.По принцип те са порода с кожни проблеми.След поредната екзема ,която лекарите мислеха че  е дерматит започнаха антибиотик 5 дни.В следствие на това козината по краката и опада.В слабините също започна.Заведохме я в София на ветеринар.Оказа се че има Микроспория.Изписаха Преднивет за пиене и специален шампоан.Козината и започва да се възстановява,но дали е излекувана?
В същото време имаме и малко куче-пуделоподобно което е на около 2 месеца.Има ли риск за него?

  • (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни