трета ваксина и извеждане
#1
Публикувано: 07 August 2013 - 06:51 PM
Миналата седмица в четв. му биха третата ваксина и ми казаха, че мога да го извеждам чак след 10 дни...
Обаче малкият Руфъс вече сам си иска излизането, всеки път като отворим вратата застава пред нея и гледа навън.
Има ли проблем, ако го изведа още тази вечер? Все пак са минали вече 6 дни?
#4
Публикувано: 07 August 2013 - 07:48 PM
Все се чудя, когато ветеринарите предупреждават да НЕ се изкарва за определен период от време, защо все има съмнения?!?
Кучето ви цял живот ще излиза на разходки, какъв е проблема да изчакате малко и да се вслушате в съвета на ветеринарите си?!

Не са ме е хапали кучета, ... само хора! - М. Монро
#6
Публикувано: 08 August 2013 - 12:02 AM
Всеки си има глава на раменете,аз бих се вслушала в съвета на ДММ.Имате цял живот време да се разхождате колкото искате.Аз лично чаках 15 дена след 3-та ваксина,дори четох и за 4-та ваксина,която се слагала при ротвайлерите,защото по-бавно придобивали имунитет(не знам колко е вярно),но за още 4-5 дена да изчакате за да сте сигурни,че мъника няма да пипне някоя гадост според мен си заслужава чакането.
А няма да казвам колко случая съм виждала на палета в клиниките с парво и гана и ревящи хора до тях ще го бъде ли псенцето или не.
#7
Публикувано: 08 August 2013 - 06:36 AM
Сериозно: рискът е такъв, че парвото и ганата се разпространяват чрез отходните продукти - пишото и акото. Не е необходимо животинката да влезе в контакт с друго куче: достатъчно е да подуши или докосне чуждо акано и пишкано, или дори настъпено и разнесено от някой друг. Кой може да даде гаранция, че котката от съседния вход не е минала през изпишкано от болно от парво куче и не е стъпила точно на плочката, през която кученцето ви ще мине?!?
Вирусите са ужасно устойчиви, на някои заболявания траят с месеци в околната среда.
А имунитет след ваксина се изгражда ЗА ОПРЕДЕЛЕНО ВРЕМЕ, не "не се изгражда като си седи вкъщи" или "изгражда се, ако не си седи вкъщи". На имунитета не му пука дали кучето се разхожда или не... а кога се разхожда - дали след като предвиденото време е изтекло или не.
Болестите, които могат да сполетят малкото кученце и за да го опазим от които се слагат ваксини, са в голямата си част СМЪРТОНОСНИ. Лекуват се много трудно и дори ако кучето оживее, остават последствия за цял живот.
Имайки това предвид, оттам нататък всеки сам си поема риска.
Искате умряло куче - разхождате си го и си носите риска. Може да се разболее, може да не се разболее.
Не искате умряло куче - спазвате всички указания, включително събуването пред входната врата, за да не се влиза с обувките отвън вкъщи; миенето на ръце след като се приберем и т.н.
О, и да добавя: изненадите, особено в по-големите градове, дебнат буквално ЗАД ЪГЪЛА. В смисъл, че по-голямата част от уличните кучета никой не ги ваксинира... днес са здрави, утре някое се гърчи с гана, другиден петте палета на кучката под строежа са се тръшнали с парво и т.н. Няма как да го знае и види човек, в повечето случаи, но заразата е посята...
Ще си позволя идиотско сравнение, но: ако по света се ширеше епидемия от едра шарка, ДАЛИ щяхте да си ваксинирате детето и да го пазите като зеницата на окото си или напротив?
#8
Публикувано: 08 August 2013 - 11:57 AM
Та изчакай поне 15тина дни от поставянето и.

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !
#10
Публикувано: 16 August 2013 - 05:50 PM
#11 Guest_Zartosht_*
Публикувано: 16 August 2013 - 07:24 PM
fnqkhhhzzz, ти направо "изби рибата".
Хайде, понеже си умно момче и наистина проявяваш сериозен интерес по теми, които те вълнуват, ще ти пратя на "лични" един линк. На английски е, но ще се справиш. Само с едно предупреждение, че за да можеш да го отвориш, задължително трябва да се регистрираш.
#12
Публикувано: 17 August 2013 - 03:43 PM
Според мен може да си извеждаш кучето за кратко и на места, където по принцип не ходят много кучета, но за нормална разходна е най-добре да изчакаш 10-те дни.
Само за справка - третата ваксина не е специална ваксина - това е годишната ваксина, която се слага на всички кучета. Затова са важни първата и втората, третата е друга бира. Четвърта ваксина няма. Парвовирозата и ганата са обхванати от първата и втората ваксина.
Кучето може да не 'прихване' ваксината, ако не е ваксинирано правилно, а това е отговорност не само на лекаря, но и на собственика, които трябва също да се увери, че животното е 100% здрави. Примерно моята баба не я ваксинираха преди 2 години заради дерматологичен проблем на крака - петно около 1 стотинка, но трудно забелязващо се под козината. Ако не го бях видяла и я бяха ваксинирали, тогава можеше да не я 'прихване' ваксината.
И ся сериозно: не бъдете такива параноици
#14
Публикувано: 18 August 2013 - 10:20 PM
#16
Публикувано: 20 August 2013 - 11:10 AM
koniarska, в 19 August 2013 - 09:48 AM, написа:
П.П. Има я отделно и е по преценка на лекаря дали ще я постави.
Така е, объркала съм се. Останало ми е в главата от преди три години, когато поставях на голямата ваксините. Моя грешка.
#18
Публикувано: 20 August 2013 - 06:21 PM
#19 Guest_Zartosht_*
Публикувано: 23 August 2013 - 07:01 AM
Не се притеснявайте! Тези, дето Ви дават съвети също не са.
***
С надежда доста от "компетентните" да престанат с глупостите:
Който знае английски, ще разбере, който е по-интелигентен може да намери оригинала на публикацията:
New Vaccination Protocol
This is welcome news and should be taken with you to your vet should you need reinforcement against over-vaccination.
I would like to make you aware that all 27 veterinary schools in North America are in the process of changing their protocols for vaccinating dogs and cats.
Some of this information will present an ethical & economic challenge to vets, and there will be skeptics. Some organizations have come up with a political compromise suggesting vaccinations every 3 years to appease those who fear loss of income vs. those concerned about potential side effects.
Politics, traditions, or the doctor’s economic well-being should not be a factor in medical decision.
NEW PRINCIPLES OF IMMUNOLOGY:
Dogs and cats immune systems mature fully at 6 months. If a modified live virus vaccine is given after 6 months of age, it produces immunity, which is good for the life of the pet (ie: canine distemper, parvo, feline distemper). If another MLV vaccine is given a year later, the antibodies from the first vaccine neutralize the antigens of the second vaccine and there is little or no effect. The titer is not “boosted” nor are more memory cells induced.
Not only are annual boosters for parvo and distemper unnecessary, they subject the pet to potential risks of allergic reactions and immune-mediated haemolytic anaemia. There is no scientific documentation to back up label claims for annual administration of MLV vaccines.
Puppies receive antibodies through their mothers milk. This natural protection can last 8-14 weeks. Puppies & kittens should NOT be Vaccinated at LESS than 8 weeks. Maternal immunity will neutralize the vaccine and little protection (0-38%) will be produced.
Vaccination at 6 weeks will, however, DELAY the timing of the first highly effective vaccine.
Vaccinations given 2 weeks apart SUPPRESS rather than stimulate the immune system.
A series of vaccinations is given starting at 8 weeks and given 3-4 weeks apart up to 16 weeks of age.
Another vaccination given sometime after 6 months of age (usually at 1 year 4 mo) will provide lifetime immunity.
#20
Публикувано: 23 August 2013 - 01:38 PM
Това с новата схема на ваксиниране се разпространява от доста време в интернет пространството, като е било разпространено от името на Dr. Jean Dodds’, то обаче не е писано и разпространявано от Dr. Jean Dodds’. После го виждаме и в някакви презентации на Bob Rogers...
Много моля, да ни обясниш кой е източникът и къде можем да прочетем официална информация!