Dog.bg Форуми : Болен гълаб от гангрена

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Болен гълаб от гангрена

#1 Потребителят е офлайн   nicolov Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7
  • Регистрация: 12-August 13

Публикувано: 12 August 2013 - 12:56 PM

Преди 4 дена на терасата ми падна гълаче , което беше със слепнали очи и някаква черупка около клюна и очите от секрет подобен на изпражнения. Прибрах го измих очите махнах налепа започнах лечение с трихимонацид има подобрение , от начало дъха му миришеше на разложена плът след третиране с хапчетата се нормализира и спря да мирише лошо , но очите си държи затворени гледа вижда но има бял секрет който тече от тях и са възпалени ! Постепенно се оправят но дали ще се излекува напълно жизнен е но повечето време спи още не може да яде сам , аз съм отгледал много гълаби но на такъв не бях попадал, като го взех от терасата от човката му изкарах нещо подобно на глист като сирене дълго чак в гърлото му , вече това нещо изчезна от хапчетата но за очите не знам какво да му правя.

#2 Потребителят е офлайн   simona623 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 361
  • Регистрация: 15-August 12
  • Gender:Female
  • Location:Плевен

Публикувано: 12 August 2013 - 02:16 PM

Водил ли си го да го погледне ветеринар?
Ще предложа временна терапия. Очите можеш да промиваш с чай от лайка (без захар, само сварена и прецедена лайка). Преди време бяхме прибрали гълъбче със сълзящи очи и това му помогна.
User's Signature

Качена снимка

#3 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 12 August 2013 - 04:41 PM

Положението е сериозно и е НАЛОЖИТЕЛНО птицата да я види ветеринар, който разбира от болести по гълъбите. Ето няколко в София:

Д-р Борис Велев
bav_velev@mail.bg
0888 31 54 10
Ветеринарният кабинет се намира в София кв.Гоце Делчев /Мотописта/ на ул. "Генерал Кирил Ботев " бл. 25 Е . Работно време от понеделник до петък от 16 до 19 часа .
Сутрин в Бистрица, София ул ." Стефан Стамболов"109.
http://www.stefanive...e=info&cat_id=3

Ветеринарен Център MAGNUMVET
http://www.magnumvet.net/
РАБОТНО ВРЕМЕ: Понеделник – Петък от 9:30ч. до 19:00ч.; Събота от 10:00ч. до 16:00ч.; Неделя – почивен ден/ на повикване
За контакти: тел.: 0888 98 40 11; Д-р Е. Ганчев
Адрес: Ж.К.”Борово”, ул.”Ястребец”№25.

Д-р Даниела Христова
089 421 4471
Посещения 0877785121, 1229 жк Надежда 1 бл 173
Mon - Sun: 10:00 - 19:00
http://www.maikvet.com/

Не си правете експерименти със самолечение и промивки. Рискувате не просто здравето на птицата, а и своето собствено. Болестите по гълъбите са изключително опасни.Също, въобще няма нищо общо с гангрената описаното състояние.

#4 Потребителят е офлайн   nicolov Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7
  • Регистрация: 12-August 13

Публикувано: 14 August 2013 - 04:46 PM

Няма какво друго да му е освен праадиковироза или паратиф но явно късно съм го намерил и късно започнах с лечението , мисля болестта му е увредила вътрешно органите днес почна да губи равновесие , спря да писука кашляше имаше нещо като хъркане очите му са възпалени от вътре Аз не съм в София в Козлодуй съм адресите не ми вършат работа ...

#5 Потребителят е офлайн   nicolov Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7
  • Регистрация: 12-August 13

Публикувано: 14 August 2013 - 04:52 PM

Пробвах и с Лайка но не става давах му витамини и трихимонацид инфекцията видимо вече я няма но пак се съмнявам че вече има увредени органи от нея и дори да е спряна вече е късно мисля че тази вечер ще умре ако остиска може и да се оправи. В гр. Козлодуй има масова смъртност по гълабите нямате на представа какво е по покривите , преди само тръбяха по телевизиите убиваха гъските на хората заради птичи грип та при нас трябва да изселят целия град защо никой не се самосезира всичко е за пари....

#6 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 16 August 2013 - 08:35 AM

Да, предположих, че може и да не сте в София, но за по-бързо дадох адресите. Съжалявам за птицата! В София е същото положение, просто никой не ги забелязва. Особено с младите гълъби е нещо страшно.

#7 Потребителят е офлайн   morena7 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 213
  • Регистрация: 17-June 10
  • Gender:Female

Публикувано: 18 August 2013 - 12:13 PM

Живея в Пловдив до реката. От няколко години 2-3 , лято се събират доста гълъби на плажче в реката и спят на покрива на блока , който е керемиден. На няколко пъти виждам или умрели птици , или направо падат от покрива мъртви , или ни живи ни умрели на земята не могат да летят. Подминавах , после се пробвах да помогна на няколко гълъба. Първият който прибрах , седя ден 2 на терасата след което си отлетя и после се върна за 1 ден . Други 3 си умряха . Писах на зелени балкани , какво може да се направи ако е епидемия да слагам хляб с лекарство да кълват. Казаха , че масово измирали от пестициди . Онзи ден видях гълъбче пак седеше безпомощно на земята със затворени очи , отворих му очите от гурелите и го качих на перваз . Знам че много ветеринари отказват с птици да работят защото носели много болести. А на съседи им пречат , че им серяли и се чудят как да ги махнат. Обещах да питам , какво плашило може да се сложи , поне да не кацали там над единия на покрива.

#8 Потребителят е офлайн   simona623 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 361
  • Регистрация: 15-August 12
  • Gender:Female
  • Location:Плевен

Публикувано: 18 August 2013 - 02:59 PM

За плашило или нещо такова - чувала съм и съм виждала, че закачат дискове. Навързват се по няколко, но така че да могат да се въртят. Отразяват светлината и това явно дразни или плаши птиците.
На жп гарата ни пускат звуци на хищна птица, това до едно време имаше ефект, но изглежда птиците вече свикнаха.

Преди няколко дена на терасата ни кацна един гълъб със сълзящи очи и омазнени пера. Можеше да лети и избяга. Обаче на същата тераса стоят двете ми птици (папагал и канарче) и ме е страх да не е нещо заразно. За сега им няма нищо, но мисля да ги вкарам вкъщи, че доста птици ги посещават вече.
User's Signature

Качена снимка

#9 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 19 August 2013 - 02:42 PM

За епидемия трудно може да се говори. Просто голяма част от младите гълъби умират от различни заболявания - салмонелоза, орнитоза, трихомониаза и др. Младите имат по-слаба имунна система, затова тях ги повалят болестите по-често. Гълъбите са преносители на доста заболявания. Не може да се лекуват такива птици генерално, като се сложи нещо, което всички да кълват. Нито е ясно какво им е, нито може да се прецени доза на лекарство, затова е несериозно. Единственото, което може да се направи като профилактика е, да се слага антибиотик с общо действие във водата, но трябва да е ясно, че пият от точно тази вода, което за диви гълъби е трудно постижимо.

За птиците на балкона, има опасност да. Или си сложете мрежа да не влизат гълъбите при тях, или просто не ги изнасяйте на терасата.

За коментара на Зелени Балкани за пестицидите, скоро не бях чувала по-смешно твърдение за градските гълъби. Пълни глупости. Като цяло, има два типа гълъби - градски и по-диви, които обитават крайни квартали или фуражни заводи и се хранят по полетата край града. За тези, които се хранят на полето, пестицидите, с които обработват семената и земеделските площи имат значение, но тези, които се изхранват в града, няма от къде да се хранят с храна с пестициди. Вие пишете, че става въпрос за кооперация в Пловдив, така че най-вероятно говорим за вътрешноградския тип гълъби, които оцеляват от градските боклуци и не поемат пестициди.

За плашило, трудно. Висящи дискове вършат работа до едно време, после птиците свикват и не им обръщат внимание. Може да свърши работа също периодичното показване на силует от хищна птица, но как точно да стане така, че да не е през равен интервал, за да не свикнат и с това, вече ще трябва да измислите съобразно условията на мястото.

Любомила

#10 Потребителят е офлайн   morena7 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 213
  • Регистрация: 17-June 10
  • Gender:Female

Публикувано: 20 August 2013 - 11:35 PM

Аз смятам , че Зелени Балкани са по-наясно от вас.

#11 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 21 August 2013 - 03:38 PM

Въпрос на вкус :). Всеки е свободен да вярва в нещо или не, само дето Зелени Балкани не приемат гълъби за лечение, което би трябвало да Ви говори нещо. Като човек, работил години в спасителния център за диви животни на Зелени Балкани, аз пък съм по-наясно от Вас за нещата, с които те са наясно :). Приятен ден и всичко най-добро :)

#12 Потребителят е офлайн   morena7 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 213
  • Регистрация: 17-June 10
  • Gender:Female

Публикувано: 25 August 2013 - 11:37 PM

Оживя ли гълъбчето в крайна сметка ?

#13 Потребителят е офлайн   nicolov Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7
  • Регистрация: 12-August 13

Публикувано: 27 August 2013 - 04:43 PM

Здравейте отново ! Моят гълъб за който писах преди седмици , за него се съмнявах че е болен от салмонелоза - паративф или гангрена което е едно и също, за съжаление това е била вторична инфекция истинската болест е била парамиксовироза ! Нюкясълска болест или както още я наричат псевдочума по гълабите. При всеки гълаб се проявява различно с някои общи симптоми но щамовете на този коварен вирус са различни за това и е трудно да се лекува със широкоспектърни антибиотици , лечението е ваксина и то от рано . Моят гълаб почина в адски мъки като си извиваше главата надолу под гръдния кош посока към опашката това е краен симптом на парамиксото , първо почна да губи равновесие но все искаше да е изправен , бях с него до последният му дъх защото той като се отдалечах от него както си държеше очите затворени и ги отваряше почваше да ме гледа и писука имах чувството че ме вика за да не е сам в последните си часове, държах го той агонизираше мяташе се правеше гърчове идваше пак в съзнание и накрая почина....... умря с отворени към мен очи аз му ги затворих като почина и го погребах. Докато агонизираше ми се искаше да го упоя с нещо за да не се мъчи но нямах под ръка нищо беше ми жал и за това бях с него до края .

#14 Потребителят е офлайн   nicolov Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7
  • Регистрация: 12-August 13

Публикувано: 27 August 2013 - 04:51 PM

Знайте един гълаб ако постоянно спи , губи равновесие , има отток на очите спъва се или си извива шията и особенно ако изпражненията му миришат на гнило коено е необичайно за гълабите , това е Парамиксовирус най вече воняща миризма от изпражненията това е най сигурният симптом .

#15 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 27 August 2013 - 10:35 PM

Гангрената, паратифът и салмонелозата са напълно различни неща :) За Нюкясълската бих казала, че е една от най-ужасните болести..

#16 Потребителят е офлайн   nicolov Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7
  • Регистрация: 12-August 13

Публикувано: 01 September 2013 - 04:45 PM

Така ли много смешно и като знаеше какво е гангрена , парафит и салмунелоза защо тогава не ми каза различни са ама друг път.....

#17 Потребителят е офлайн   nicolov Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7
  • Регистрация: 12-August 13

Публикувано: 01 September 2013 - 04:48 PM

Салмонелозата или парафит при гълъбите е заразна болест и се среща при всички видове домашни и диви птици. От салмонелоза могат да боледуват и други домашни животни (коне, говеда, свине и др.). Тя е опасна и за хората. Практически това е болест на всички гръбначни.

ПРЕНАСЯНЕ НА ЗАРАЗАТА. При незаразените ята болестта се предава от новозакупени гълъби, от долетели и хванати чужди гълъби (те най-често се лутат, защото са болни) и при връщането на собствените гълъби от изложби и състезания. Заразените гълъби отделят бацили чрез изпражненията си и така заразяват храната, водата, повърхността на кафеза. Здравите гълъби се заразяват приемайки заразената храна и вода или при кълване на заразена повърхност.

Заразата може да се пренесе чрез мишки и плъхове или чрез храна, която е замърсена от техните изпражнения. Също така могат да я пренесат врабци, гугутки и други птици. Салмонелозата спада към най-устойчивите бактерии и във външни условия може да преживее около 25-14- дни, в зависимост от температурата.

КЛИНИЧНА КАРТИНА. Салмонелозата е коварна болест, която се развива бавно. От проникването на бацила до проявата на първите признаци на болестта най-често минават от 2-5 дена, а може седмица и месец. Болестта има няколко форми и засяга различни органи.

СЕПТИЦЕМИЧНА ФОРМА НА САЛМОНЕЛОЗАТА. Тя се проявява при твърде чувствителни и млади животни. Това е честа форма при нежните породи декоративни птици. Заболяването се проявява с омърлушеност, настръхване на перата, отпуснати крила, натежаване при летене и воднисто-зеленикава сиария. В тази форма гълъбите умират за няколко дни, а при аутопсията не се установяват никакви промени, само може да се открие кръвоизлив в сърцето и катар на червата.

ПАРАЛИТИЧНА ФОРМА НА САЛМОНЕЛОЗАТА. Тя се среща често при гълъбите. При тази форма заболяват централната нервна система и болните гълъби кривят шията си, удрят се в стените на кафеза, не могат да улучат с човката си зърното. Това са признаци на нарушаване на общото им здравословно състояние. Заболелите гълъби дори да са добре обучени, не могат да се ориентират и дори не са в състояние от съседен покрив да се върнат вкъщи.

ЧРЕВНА ИЛИ ДИАРИЙНА ФОРМА НА САЛМОНЕЛОЗАТА. Тя настъпва с попадането на салмонелозата чрез храната и водата в червата. Бактерията прониква в чревната лигавица и предизвиква тежко възпаление. Засяга се функцията на червата и като последица се появява диария, типична за тази форма. В гълъбарника се намират кашести изпражнения, смесени със слуз и остатъци от несмляна храна, които са воднисто-пенести и лепливи и имат характерна, неприятна миризма. Цветът на изпражненията може да бъде от тъмно-зеленикав до зелен, което е характерно за паратифа. Чревната форма обикновено протича без прояви на парализа, само се придружава от влошаване на общото здравословно състояние. Поради нарушеното храносмилане и загубата на течности в организма, при тази форма гълъбите бързо измършаляват, което се изразява в намаляне масата на бялото месо.

СТАВНА ФОРМА НА САЛМОНЕЛОЗАТА. Тя също се среща често при гълъбите. Спада към хроничната форма, която трае дълго. Настъпва възпаление на ставите на крилата и краката. Добрият гълъбар веднага ще забележи болните гълъби. Ако са засегнати ставите на крилата, тогава болното крило виси отпуснато и често перата са изцапани с изпражнения. Ставата се деформира и на нея се образува одебеляване и крилото остава неподвижно. Когато са обхванати ставите на краката се появява оток, който в началото на болестта не може да бъде забелязан и такива гълъби се познават по разтреперените болни крака, стоят на един крак.

СКРИТА ИЛИ ОРГАНИЧЕСТА ФОРМА НА САЛМОНЕЛОЗАТА. При тази форма гълъбите изглеждат здрави и весели, но салмонелата е обхванала вътрешните им органи. Животните не показват нарушение на общото здравословно състояние, но салмонелата притежава особен афинитет към половите органи, прониква там и предизвиква тяхното възпаление. Това проличава от залежаването на невиталните новородени, които умират още докато родителите им ги хранят или настъпва пълно безплодие при големите гълъби.

СМЕСЕНА ФОРМА НА САЛМОНЕЛОЗАТА. Това е комбинация от гореописаните форми. Например с отон на ставите, диария, придружено с влошаване на общото здравословно състояние и образуване на салмонелозни огнища в отделните вътрешни органи.

ЗАГУБИ ОТ САЛМОНЕЛОЗАТА. Салмонелозата причинява големи загуби. Освен директните загуби, нару6ава се и цикъла на репродукция. Освен това салмонелозата е и заразна болест, която се пренася и на хората, поради което гълъбарите трябва да вземат радикални мерки за борба с тази зараза.

#18 Потребителят е офлайн   parcheka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 388
  • Регистрация: 01-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Варна
  • Interests:Чехословашки вълчак

Публикувано: 02 September 2013 - 09:13 AM

На мен друго ми стана интересно Falcones вече не си ли към Зелените?

#19 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 17 October 2013 - 08:17 PM

Не, напуснах този концлагер за животни :)

#20 Потребителят е офлайн   Chita Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 316
  • Регистрация: 26-January 12
  • Gender:Female

Публикувано: 23 October 2013 - 05:23 PM

nicolov,

Хайде спри да даваш акъл на falconess т.е. спри да "продаваш на краставичар краставици" така да се каже :ab_041:

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни