Dog.bg Форуми : Калций при кучетата

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (7 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Калций при кучетата

#1 Потребителят е офлайн   yorkbg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 85
  • Регистрация: 06-June 06
  • Location:София

Публикувано: 24 October 2006 - 07:45 PM

За добра кондиция на малките и подрастващи кученца ми препоръчват да давам допълнително към храната калций-фосфо-С - едни розови хапчета, които се продават в хуманитарните аптеки. Мисля си обаче, че тези хапчета не дават кой знае какъв ефект, да не кажа никакъв. Може и да бъркам разбира се.
Моля за съвет - подходящ ли е човешкият калций за подрастващи кученца и ако не какв бихте ми препоръчали.
Благодаря предварително на всички отговорили.

#2 Потребителят е офлайн   д-р Коджабашев Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 630
  • Регистрация: 19-April 06

Публикувано: 24 October 2006 - 07:59 PM

Абсолютно безсмислено.

#3 Потребителят е офлайн   AXEL Бултериерът Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 647
  • Регистрация: 19-April 06
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив
  • Interests:ветеринарен лекар<br />

Публикувано: 24 October 2006 - 08:04 PM

Категорично човешкият препарат е вреден поради различното съотношение между калция и фосфора и потребността му при месоядните.Не давайте никога Калций Фосфо С.

#4 Потребителят е офлайн   Vabank Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1492
  • Регистрация: 09-August 04
  • Location:София

Публикувано: 24 October 2006 - 08:08 PM

Има си прекрасни кучешки препарати...
Особено ако става дума за йоркита обаче - при условие, че се хранят правилно и с качествена храна, защо им е калций според доктора ви?
User's Signature

Качена снимка Почивайте в мир, мили ангели!

#5 Потребителят е офлайн   yorkbg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 85
  • Регистрация: 06-June 06
  • Location:София

Публикувано: 24 October 2006 - 08:47 PM

Благодаря за отговорите, макар че убиха всичко детско в мен. (love) Храната, която им давам е най-добрата гранулирана храна, която се предлага на нашия пазар. Понякога обаче се появява забавяне при изправяне на ушенцата или клепване на връхчетата. Та за това ми дадоха съвет колеги за които си мислех че са с опит далеч по-голям от моя в тази посока - да давам точно този вид калций - бил супер, а другити видове т.е. ветеринарните не вършели работа....

#6 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 24 October 2006 - 09:11 PM

Цитат

Понякога обаче се появява забавяне при изправяне на ушенцата

хубавите неща стават бавно b) . Хуманните таблетки са толкова полезни, колкото и счуканите яйца и вар и тебешир и... wink . има вет. препарати, които са спец. за различни възрасти и породи, както и за различни проблеми.
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#7 Потребителят е офлайн   mommo.vet Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 126
  • Регистрация: 07-October 06

Публикувано: 25 October 2006 - 12:09 AM

Какво е кучето - порода, възраст с какво се храни? Някакви здравословни проблем? Хуманните препарати не са с правилните пропорции на Са и Р! Обяснете по-подробно! При качествена гранулирана храна няма нужда от добавки - нали затова цената и е по-различна..

#8 Потребителят е офлайн   dmst Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 657
  • Регистрация: 30-September 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 25 October 2006 - 06:24 AM

Ние ползваме калций Делис,но Чоки е 40 кг-наддава бързо и има нужда от много калций,аз дори не смея да започна да давам от българския,въпреки,че ми излиза доста скъпо,казаха ми,че не бил добър...

#9 Потребителят е офлайн   yorkbg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 85
  • Регистрация: 06-June 06
  • Location:София

Публикувано: 25 October 2006 - 06:50 AM

Цитат

Какво е кучето - порода, възраст с какво се храни? Някакви здравословни проблем? Хуманните препарати не са с правилните пропорции на Са и Р! Обяснете по-подробно! При качествена гранулирана храна няма нужда от добавки - нали затова цената и е по-различна..

Кученцата са йоркширски териери, мъжки и женски, различна възразст развъждани от нас . Килограмите са между 300 гр. и 1.2 кг. Храната е Стартер на Роял Канин и Сьомга с ориз на Пурина.
Проблема с ушите се появява рядко, но все пак се появява. В момента имаме девойка на 5 м. тегло 800 гр. Беше дигнала ушенцата, но от две седмици едното се климбари на където си иска, т.е. ту се вдига ту пак пада. Та за това започнахме да даваме допълнително калций, но както се разбра от неподходящ вид ouu
А развъдника ни е York Fiesta York Fiesta Kennel

#10 Потребителят е офлайн   Dr.Yovko Haralanov Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 161
  • Регистрация: 09-September 05
  • Location:Silistra

Публикувано: 25 October 2006 - 09:00 AM

както виждам повечето от вас са развъдчици от класа и едва ли храните бебетата с
прости храни. Затова не си давайте парите за калций. Няма нищо по-добро за подрастващото куче от добре балансирана диета, а и тя е напълно достатъчна.
Не добавяйте Калций ако храните с храни клас Премиум и Супер Премиум на добрите фирми.
User's Signature

д-р Йовко Хараланов[br]Ветеринарна Клиника "Силистра"[br]Силистра[br]http://www.vvcbg.com[br]

#11 Потребителят е офлайн   Елен Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1345
  • Регистрация: 03-August 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 25 October 2006 - 09:11 AM

Цитат

Ние ползваме калций Делис,но Чоки е 40 кг-наддава бързо и има нужда от много калций,аз дори не смея да започна да давам от българския,въпреки,че ми излиза доста скъпо,казаха ми,че не бил добър...

Каква порода е? И за големите породи при добрите гранулирани храни почти няма нужда от допълнителен калций.
User's Signature

Качена снимка

#12 Потребителят е офлайн   yorkbg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 85
  • Регистрация: 06-June 06
  • Location:София

Публикувано: 25 October 2006 - 10:46 AM

Цитат

както виждам повечето от вас са развъдчици от класа и едва ли храните бебетата с
прости храни. Затова не си давайте парите за калций. Няма нищо по-добро за подрастващото куче от добре балансирана диета, а и тя е напълно достатъчна.
Не добавяйте Калций ако храните с храни клас Премиум и Супер Премиум на добрите фирми.

И аз така смятам, за това по принцип не давам допълнително. Клепналото ушенце обаче ме притеснява, още повече че се беше вдигнало. За това си мисля да дам на бебока допълнително калций, може би не му е достатъчно ...

#13 Потребителят е офлайн   dmst Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 657
  • Регистрация: 30-September 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 25 October 2006 - 04:28 PM

Цитат

Цитат

Ние ползваме калций Делис,но Чоки е 40 кг-наддава бързо и има нужда от много калций,аз дори не смея да започна да давам от българския,въпреки,че ми излиза доста скъпо,казаха ми,че не бил добър...

Каква порода е? И за големите породи при добрите гранулирани храни почти няма нужда от допълнителен калций.

Кавказка овчарка на 7 месеца,40кг,65 см при холката,храня го с ориз и кайма и отделно с бебешката храна Purina Pro Plan.

#14 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 25 October 2006 - 05:39 PM

Излишъкът от калций е не по-малко опасен от недостига и води до не по-малко проблеми и в здравословно, и в екстериорно отношение.
При едри породи например заешка лапа се получава често при излишък от калций и минерали.
Виж, при диета кайма с ориз и отделно качествена храна калций за куче от едра порода е необходим.

#15 Потребителят е офлайн   dmst Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 657
  • Регистрация: 30-September 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 25 October 2006 - 09:29 PM

Цитат

Излишъкът от калций е не по-малко опасен от недостига и води до не по-малко проблеми и в здравословно, и в екстериорно отношение.
При едри породи например заешка лапа се получава често при излишък от калций и минерали.
Виж, при диета кайма с ориз и отделно качествена храна калций за куче от едра порода е необходим.

Немога съвсем да те разбера,но Чоки не е на диета-три пъти на ден яде по една паница варена кайма с ориз,междинно яде и безсолна извара,а вечер яде и по 200-300гр Purind Pro Plan,давам му и витамини-преди беше на Вита бон,сега е на SA37,просто расте и наддава бързо и до колкото знам трябва да поема калций-на опаковката на Делис пише едно хапче на 10 кг,така че не мисля,че го предозирам,лекарите ни са на същото мнение,дано не бъркаме нещо!

#16 Потребителят е офлайн   Dr.Yovko Haralanov Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 161
  • Регистрация: 09-September 05
  • Location:Silistra

Публикувано: 26 October 2006 - 12:26 PM

Цитат

При едри породи например заешка лапа се получава често при излишък от калций и минерали.

ако "заешката лапа" е "омекване " на предните крайници или т.нар. carpal laxity syndrom, не съм съгласен, че е недостиг на калций и минерали.
User's Signature

д-р Йовко Хараланов[br]Ветеринарна Клиника "Силистра"[br]Силистра[br]http://www.vvcbg.com[br]

#17 Потребителят е офлайн   bonboni Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5760
  • Регистрация: 19-June 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 26 October 2006 - 12:30 PM

А при какво се получава,може ли да е генетично?
User's Signature

"Някои хора са като 1 стотинка - двулицеви и не струват нищо!! "

Качена снимка MASTERPIECE OF BALKAN-NEWFOUNDLAND KENNELКачена снимка

#18 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 26 October 2006 - 01:12 PM

Цитат

Цитат


При едри породи например заешка лапа се получава често при излишък от калций и минерали.

ако "заешката лапа" е "омекване " на предните крайници или т.нар. carpal laxity syndrom, не съм съгласен, че е недостиг на калций и минерали.

Имам предвид плоска лапа с недостатъчно засводени и прибрани пръсти (това, на което казват котешка лапа), не говоря за клекнали метакарпуси, съпроводени от двигателни проблеми. Отнася се и за предни, и за задни крайници.
Разбира се, не винаги причината е в калция.
Твърде често е генетично.
От развъдчици на родезийски риджбек (породата, от която се интересувам) зная, че особено ако е придружено от "летящи уши" - сгънати на неправилното място, най-вероятно е проблем в храненето и то именно излишни добавки. Говорят и за излишък от протеин.
Междувпрочем, моето куче има точно тези екстериорни проблеми. Когато питах и разпитвах за калция всички ветеринарни лекари до един ми казаха да добавям независимо с какво храня. Опитвах да го намалявам и пр., изчислявайки разни математики, но кучето показваше признаци на дефицит, може би организмът е бил свикнал с постоянния излишък, не зная. Вкл. на рентген се виждат натрупвания тук-там, подобни на прекаран паностеит. (тогава ми споменаха "ювенален остеомиелит" но някой от тук пишещите каза, че терминът не е коректен)
От друга страна българското поголовие има същите проблеми, по-скоро ги смятам за затвърдени вследствие случаен инбирийдинг.
Ако сега гледам малко куче от едра порода не бих добавяла калций, бих правила изследвания за да видя как се развива. Разбира се, при положение, че храната е подходяща за подрастващи кучета от едри породи.
За мен също така беше неочаквано да открия, че породата не понася добре витамините SA 37. Кучето беше дълго време с изприщени крака, все едно нахапани от комари. Други стопани ми казаха, че в тези витамини е проблемът (те от своя страна го бяха научили от лекар). Щом ги спрях, нещата се оправиха тутакси.

Така, че - внимателно с добавките и само ако нуждата от тях е потвърдена от специалист.

#19 Потребителят е офлайн   Carlie Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 270
  • Регистрация: 13-September 06
  • Gender:Female
  • Location:varna

Публикувано: 26 October 2006 - 06:24 PM

имам кокерка на 3 месеца и половина, казаха ми да и давам половин таблетка calci delice ама не се сещам всеки ден ли трябваше да и го давам или по на рядко? ouu

#20 Потребителят е офлайн   Alb Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 144
  • Регистрация: 10-March 06
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Skype:

Публикувано: 13 April 2007 - 04:49 PM

Много се радвам, че намерих тази тема, защото смятах да пускам нова по същия въпрос.

Даването на калций е въпрос, който живо ме вълнува, а и предизвика разгорещени дебати в един друг форум.

Преди около 5 год. по съвет на вет. ни лекар давах Калций Делис на голямото ни куче, въпреки че се хранеше с Роял Канин.
Сега имаме бебе (вече на 4 месеца) и съм твърдо на мнение да слушам съветите и препоръките на развъдчика му, който е с име, традиции, 20-годишен опит и поглед над много кучила. Те абсолютно категорично ми препоръчаха да НЕ давам допълнително калций. Храня с RC Labrador Retriever Junior и спазвам тяхната препоръка, че нищо друго не е необходимо и това е много много важно (както се изразиха те).
Така или иначе развихриха се много спорове около нас по тази тема. Дори нашите ветеринарни доктори проведоха един спор помежду си на доста високо равнище (единият ме нахока, че не давам, а другият после ми се обади да се извинява l) ) Да уточня, че малкият върви доста едричък, но слава богу засега няма никакви външни признаци на рахит.
Понеже аз обичам да си обяснявам нещата, бих искала да задам няколко въпроса и ще бъда много благодарна на мненията на ветеринарни доктори и развъдчици с опит:
- Вярно ли е, че калцият даван орално няма опасност да се предозира (особено когато дозата не е лечебна, а профилактична) ? Мисля, че отговорът е не и опасност има, а излишъкът на калций и минерали се натрупва, а не се изхвърля от организма. Така ли е?
- До какви последствия може да доведе предозирането на калций?
- Правилно ли е да се смята, че от 2та риска (да предозираш или да има недостиг) е по-добре да се избере по-малкия и да се дава задължително допълнително калций, независимо каква храна се яде?
- Знам, че най-добре е да се направи калций-фосфорен анализ, но трябвало на 6 месеца. Защо на 6? Има ли някаква причина да се смята, че резултатите на по-малка възраст ще бъдат неточни или нещо подобно?

МНОГО благодаря на всички, които ще отговорят. Темата наистина много ме вълнува.

  • (7 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни