Dog.bg Форуми : имам северняшки проблем...кучето се прибира само

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

имам северняшки проблем...кучето се прибира само

#1 Потребителят е офлайн   northern_bird Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 17
  • Регистрация: 04-September 13
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 04 September 2013 - 11:53 PM

Здравейте,
аз съм новаче във форума :) и ви пиша за един доста странен проблем:
От около 3 седмици при вечерните разходки, когато извеждам северняка си по някое време към 9 да речем той решава ,че ще се прибира сам( живее на 3 минути от парка).
Опитвам се да го разхождам по час и половина ,два вечер като цяло е много послушен,отговаря на команди веднага ,винаги идва и като цяло е чудесно животинче,напоследък обаче когато сме в парка при дадена обиколка или когато си играе с кученца изведнъж нещо му прищраква
(вади един странен поглед,става малко нервен даже) и поема към вкъщи. Нищо не помага- награди,каране,команди
(при "ела тук " не дотърчава, както обикновено като торнадо ,а само се обръща вижда, че съм там и се прибира чакайки ме после на входа пред блока).
Проблема започва да става системен и незнам, какво да правя, притеснявам се много когато се случи такава ситуация защото по уличката минават коли от които го е страх, но въпреки всичко не е никак приятно .Никъде не пише нищо за такова поведение ,никой от познатите ми не се е сблъсквал с нещо такова и затова се обръщам към вас със надежда за някакво адекватно мнение...

#2 Потребителят е офлайн   starrkopf Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1117
  • Регистрация: 10-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Pleven
  • Interests:All You Need is Love

Публикувано: 05 September 2013 - 11:11 AM

Кучето ви познава парка , нали? След като досега не сте имал (а) подобно преживяване , най-логично е да търсите отговор за „странното” поведение в събитие , което то свързва точно с този момент : един от начините за придобиване на опит е асоциативният и ако ( като не забравяме,че на свечеряване възприятията се изострят) кучето е почувствало несигурност , то ще търси най-лесния начин за справяне – тръгва и се прибира...
Всичко може да отключи това поведение : от нехарактерен шум до обект , който с появата си и индивидуалната си характеристика ,кара кучето да ви изостави.
Сменете времето за разходка и наблюдавайте , а ако имате възможност даже сменете и мястото . И не го засипвайте с команди , гледайте как то възприема случващото се . Така ще ограничите възможните дразнители до минимум.
Като установите причината , тогава ще търсите решение .
User's Signature

Всеки има кучето,което заслужава...
https://www.facebook..._homepage_panel
https://www.facebook...34862426717095/

#3 Потребителят е офлайн   Мидрол Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 423
  • Регистрация: 23-October 11
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 05 September 2013 - 11:41 AM

Моите правят същия номер. Играят, каквото играят, тичат, каквото тичат и по някое време хукват към къщи, обикновено увличайки подир себе си и половината кучета от поляната.
Не знам точно защо, мисля си, че просто им доскучава.
User's Signature

__________________________
________________________

#4 Потребителят е офлайн   northern_bird Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 17
  • Регистрация: 04-September 13
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 05 September 2013 - 11:52 AM

Благодаря за коментара, в началото и аз реших да следя за нехарактерен дразнител (направо се побърква когато чуе фойерверки,проблем към който не знам още как да подходя или животно от което го е страх- има една женска хъска ,която като я види стой на 2 метра от поляната на която си играе) но се оказа, че и това не е.Започвам да мисля ,че го е страх от тъмното даже, затова мисля да опитам начина със смяната на времето за разходки.Воденето в друг парк засега помага,обаче мястото се намира на около половин час от дома ми и не винаги е удобно да го водя там,а и не мисля че искам да го държа всяка вечер из късо на повод в нашия парк,колкото и да съм физически активна не мога да му осигуря движението което получава тичайки си около мен.Затова пиша тук , ако някой друг също има какво да сподели дори и за проблема със фойерверките съм отворена към мнения :)

#5 Потребителят е офлайн   Didetyyy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 84
  • Регистрация: 12-February 13
  • Gender:Female

Публикувано: 05 September 2013 - 12:03 PM

Нямам опит с конкретната порода, но си позволявам коментар поради подобно поведение. При нас подобно поведение имаше преди време и установихме, че е поради страх от гърмежи, включително и тези, които се чуват понякога от автомобилите. Дори и да е по-приглушен и отдалечен шума, такъв, че аз да не му обърна внимание, кучето ми пак реагираше и тръгваше самоволно към вкъщи, от страх. Лошото беше, че по едно време асоциираше смрачаването и тъмното със същия страх. Започне ли да се стъмва докато сме навън, започва да трепери и иска да се прибира. Единствено идеално отработената команда ''На място'' я спираше да не пресече сама булеварда. И дори когато отида при нея и сложа повода и се опитам да я върна към разходката/играта, започваше едно безумно теглене към вкъщи. Първо, установихме причината и започнахме да работим за този страх. Има тема по въпроса, трудно е, но става. Сега би реагирала само ако гръмне нещо непосредствено до нея. След това игра с любимите й гуми и топки само на свечеряване и по тъмно преодоляхме в общи линии и това. Изисква се търпение и работа.
Така че вероятно има причина и трябва да я установите.

#6 Потребителят е офлайн   Didetyyy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 84
  • Регистрация: 12-February 13
  • Gender:Female

Публикувано: 05 September 2013 - 12:09 PM

Показване на мнениетоDidetyyy, в 05 September 2013 - 12:03 PM, написа:

Нямам опит с конкретната порода, но си позволявам коментар поради подобно поведение. При нас подобно поведение имаше преди време и установихме, че е поради страх от гърмежи, включително и тези, които се чуват понякога от автомобилите. Дори и да е по-приглушен и отдалечен шума, такъв, че аз да не му обърна внимание, кучето ми пак реагираше и тръгваше самоволно към вкъщи, от страх. Лошото беше, че по едно време асоциираше смрачаването и тъмното със същия страх. Започне ли да се стъмва докато сме навън, започва да трепери и иска да се прибира. Единствено идеално отработената команда ''На място'' я спираше да не пресече сама булеварда. И дори когато отида при нея и сложа повода и се опитам да я върна към разходката/играта, започваше едно безумно теглене към вкъщи. Първо, установихме причината и започнахме да работим за този страх. Има тема по въпроса, трудно е, но става. Сега би реагирала само ако гръмне нещо непосредствено до нея. След това игра с любимите й гуми и топки само на свечеряване и по тъмно преодоляхме в общи линии и това. Изисква се търпение и работа.
Така че вероятно има причина и трябва да я установите.


Извинете, но съм писала преди да прочета последния коментар :)

#7 Потребителят е офлайн   northern_bird Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 17
  • Регистрация: 04-September 13
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 05 September 2013 - 01:18 PM

Всъщност коментара Ви беше доста полезен :) намерих неща по темата с гърмежите.
Ако, вечер е с доста по изострени сетива,явно несигурността може да се крие в някакви странични звуци,пукотевици и дори шумове от коли, които човешкото ухо не улавя ,
възможно е даже и да прави асоциации с това при смрачаване и да търси сигурност в къщи.
Как да ви кажа, мисля какви ли не варианти,може и просто да му доскучава но не ми се вярва.Историята с моя куч е доста дълга и натъжаваща,но без да спамя излишно ще кажа само, че го имам от около 3 месеца.Първо куче ми е ,осинових си зверчето,но преди това е прекарало доста време на улицата и не знам какво са му причинили,може да се окаже наплашен от нещо с което хората в приюта не са се сблъсквали.Чета ,интересувам се и работя с него в различни области,имаме голям напредък за краткото време от което сме заедно,но за тази ситуация реших да се обърна към форума ,тъй като чета доста компетентни неща и от различни хора сблъсквали се лично с нещата за които пишат.
Сега покрай почивните дни ще го водя на Пирин,дано му се отрази добре и да се поуспокои малко :smile:

#8 Потребителят е офлайн   northern_bird Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 17
  • Регистрация: 04-September 13
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 05 September 2013 - 01:18 PM

Благодаря на всички отзовали се по проблема :)

#9 Потребителят е офлайн   starrkopf Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1117
  • Регистрация: 10-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Pleven
  • Interests:All You Need is Love

Публикувано: 05 September 2013 - 01:22 PM

Показване на мнениетоnorthern_bird, в 05 September 2013 - 11:52 AM, написа:

.Воденето в друг парк засега помага,обаче мястото се намира на около половин час от дома ми и не винаги е удобно да го водя там,а и не мисля че искам да го държа всяка вечер из късо на повод,колкото и да съм физически активна не мога да му осигуря движението което получава тичайки си около мен. Ако някой друг също има какво да сподели дори и за проблема със фойерверките съм отворена към мнения :)

Госпожо,
не можете да разберете какво ви пиша , а искате да решите нещо , което е извън възможностите ви .
Сменете часовото време ( вместо в 21.00ч. изведете кучето в 18.00 или 19.00 ч. ) , дори да е пак в този парк. Или през деня - нали това е целта : да видите кога се проявява стреса .
А за повода : идея нямам как се разхождате ? Вие си познавате кучето и знаете най-добре кое би го накарало да бяга.
И след като желаете да си помогнете би трябвало да търсите причините . Не мислете,че с едно извеждане ( или две -- три ) ще се получи.
Установете източника ( а може да не е един ) , после мислете .
User's Signature

Всеки има кучето,което заслужава...
https://www.facebook..._homepage_panel
https://www.facebook...34862426717095/

#10 Потребителят е офлайн   starrkopf Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1117
  • Регистрация: 10-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Pleven
  • Interests:All You Need is Love

Публикувано: 05 September 2013 - 01:31 PM

Показване на мнениетоnorthern_bird, в 05 September 2013 - 01:18 PM, написа:

Всъщност коментара Ви беше доста полезен :) намерих неща по темата с гърмежите.
Ако, вечер е с доста по изострени сетива,явно несигурността може да се крие в някакви странични звуци,пукотевици и дори шумове от коли, които човешкото ухо не улавя ,
възможно е даже и да прави асоциации с това при смрачаване и да търси сигурност в къщи.
Как да ви кажа, мисля какви ли не варианти,може и просто да му доскучава но не ми се вярва.Историята с моя куч е доста дълга и натъжаваща,но без да спамя излишно ще кажа само, че го имам от около 3 месеца.Първо куче ми е ,осинових си зверчето,но преди това е прекарало доста време на улицата и не знам какво са му причинили,може да се окаже наплашен от нещо с което хората в приюта не са се сблъсквали.Чета ,интересувам се и работя с него в различни области,имаме голям напредък за краткото време от което сме заедно,но за тази ситуация реших да се обърна към форума ,тъй като чета доста компетентни неща и от различни хора сблъсквали се лично с нещата за които пишат.
Сега покрай почивните дни ще го водя на Пирин,дано му се отрази добре и да се поуспокои малко :smile:

Така трябваше да започнете ... И ако има още нещо ( което знаете ) , споделете го .
Колата ми не върви??? Някой дали ще познае защо ?
Вашето е същото -- извинете .
User's Signature

Всеки има кучето,което заслужава...
https://www.facebook..._homepage_panel
https://www.facebook...34862426717095/

#11 Потребителят е офлайн   northern_bird Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 17
  • Регистрация: 04-September 13
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 05 September 2013 - 01:46 PM

Няма проблем,може би не съм описала правилно ситуацията( просто е специфична,а и както казах нямам опит дори и с този тип форуми)
просто исках да разбера някой сблъсквал ли се е с такова поведение,не ме съдете много :smile:
Що се отнася до разхождането сутрин по половин час минимум,тъй като не е от най- ранобудните и сега лятото му е горещо,а вечер го извеждам към 18-19 часа и се разхожда до към 22 зависи.От скоро се случва тази история с прибирането и то когато започне да се смрачава.
Като цяло е послушен и затова в парка се разхожда без повод,играе с кучета,тича и е голяма фурия.Ще ви дам пример с вчерашната му разходка: Излиза към 19 часа ,без повод е ,играе си ,срещаме обаче малък пекинез без повод също ,които направо се спуска да го хапе.Подавам команда НЕ на моя северняк, който може с едно захапване са го нарани и той стои ,не мърда и ме чака,а малкия продължава да го тормози.Малко по- късно към 21 часа ,както се разхождаме той си ходи,души си разни храсти ,но изведнъж вади странен поглед,надига глава започва да души въздуха и се прибира- нищо не помага.Не искам да занимавам потребителите на форума с глупости ,така че се извинявам ако само спамя излишно.

#12 Потребителят е офлайн   Didetyyy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 84
  • Регистрация: 12-February 13
  • Gender:Female

Публикувано: 05 September 2013 - 02:19 PM

Показване на мнениетоnorthern_bird, в 05 September 2013 - 01:18 PM, написа:

Всъщност коментара Ви беше доста полезен :) намерих неща по темата с гърмежите.
Ако, вечер е с доста по изострени сетива,явно несигурността може да се крие в някакви странични звуци,пукотевици и дори шумове от коли, които човешкото ухо не улавя ,
възможно е даже и да прави асоциации с това при смрачаване и да търси сигурност в къщи.
Как да ви кажа, мисля какви ли не варианти,може и просто да му доскучава но не ми се вярва.Историята с моя куч е доста дълга и натъжаваща,но без да спамя излишно ще кажа само, че го имам от около 3 месеца.Първо куче ми е ,осинових си зверчето,но преди това е прекарало доста време на улицата и не знам какво са му причинили,може да се окаже наплашен от нещо с което хората в приюта не са се сблъсквали.Чета ,интересувам се и работя с него в различни области,имаме голям напредък за краткото време от което сме заедно,но за тази ситуация реших да се обърна към форума ,тъй като чета доста компетентни неща и от различни хора сблъсквали се лично с нещата за които пишат.
Сега покрай почивните дни ще го водя на Пирин,дано му се отрази добре и да се поуспокои малко :smile:


Радвам се, че съм била полезна.Моето момиче също е прибрано от улицата, беше около 7 месечна, когато се намерихме. Макар да не ми е първо куче, нещата са много различни и понякога съм се чувствала съвсем като начинаещ! :smile: Не знам дали за пръв път ще пътувате някъде заедно, но имайте предвид, че понякога смяната на обстановката също може да поизнерви кучето и да създаде някакво чувство на несигурност. Разбира се може и изобщо да нямате никакви проблеми, пожелавам ви го! Така че наблюдавайте кучето, работете върху вашия контрол спрямо него и щом има желание, всичко се постига :smile: . А любовта и радостта, която дават, е несравнима и си заслужава всяко усилие :smile:

#13 Потребителят е офлайн   northern_bird Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 17
  • Регистрация: 04-September 13
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 05 September 2013 - 02:48 PM

Всъщност не е за пръв път :) откакто е при мен само за първия месец се качи три пъти на Витоша,преди няколко седмици ходи до Пловдив да се топне в Марица, вози се в автобус,влак ,кола и какво ли не,преодоля страха си от високо даже.
Не съм имала проблеми до сега ,мисля че му се отразява доста добре да пътува с мен,на всичко отгоре учи адски бързо много различни неща.
Когато си го взех ми казаха, че е на 2 годинки,освен всички други неща които е преживял имаше обаче и зъбни проблеми и след като му чистиха зъбките,вадиха му дъвкателен зъб който се оказа счупен и го тормози от болка, ветеринара каза, че може и да е на десет-не било сигурно,защото незнаем как е бил гледан и какво е ял.
Изключително енергичен ,игрив и любопитен е - прескача лабрадори в парка и затова мислим ,че може да е по -малък,когато някой го види как си играе и изглежда му дават година ,две.След като ми казаха новината за годините му обаче ,се чувствах така че все едно ми казаха "утре няма да е вече с теб" и реших че на всяка цена ще направя всичко да изживее времето си със мен, като пълноценно куче каквото си е и се надявам да се получава,мога да изпиша страници за времето от което е с мен... :dog:
Знам че съм,начинаещ в цялата тази история,сигурно допускам и грешки като всеки стопанин разбира се,но се опитвам и смея да кажа ,че имаме много голям напредък, както той така и аз... :smile:
Отивам да събирам багаж,приятни празници на всички кучовци и стопани.

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни