Dog.bg Форуми : документи за родословие на куче

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

документи за родословие на куче

#1 Потребителят е офлайн   NaDeNcEtO 88 Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 29
  • Регистрация: 24-August 13

Публикувано: 02 October 2013 - 02:41 PM

На път съм да си взема кученце от породата Аляски маламут. Предлагат ми едно за 500 лв., казват че родителите са му с родословие, но всеки може да каже всичко, а до колко това е верно не се знае. Не съм запозната с документите, които трябва да има едно куче за своето родословие и неговото чистокръвие. За това моля, ако може някой да ми даде информация относно този въпрос. За какви документи трябва да гледам дали притежава кучето и има ли начин как да се разбере дали те са оригинални или не? Благодаря Ви предварително за помоща! :)

#2 Потребителят е офлайн   Finwe Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 971
  • Регистрация: 14-September 06

Публикувано: 02 October 2013 - 07:50 PM

Показване на мнениетоNaDeNcEtO 88, в 02 October 2013 - 12:41 PM, написа:

На път съм да си взема кученце от породата Аляски маламут. Предлагат ми едно за 500 лв., казват че родителите са му с родословие, но всеки може да каже всичко, а до колко това е верно не се знае. Не съм запозната с документите, които трябва да има едно куче за своето родословие и неговото чистокръвие. За това моля, ако може някой да ми даде информация относно този въпрос. За какви документи трябва да гледам дали притежава кучето и има ли начин как да се разбере дали те са оригинални или не? Благодаря Ви предварително за помоща! :)


За да сте сигурни, че кучето Ви е родословно и е от регламентирано развъждане, е необходимо НЕ САМО родителите да са с родословие, но и самото кученце да има такова.

Това, което се опитвам да Ви кажа е, че много собственици на кучета с родословие, ги заплождат, без да са регистрирали самите кучета в клуба, нито самото заплождане. Което означава автоматически, че кучилото е нерегламентирано. И въпреки, че кученцата са от родословни родители, те няма да имат документ за произход, т.е. вече са НЕРОДОСЛОВНИ.

Така, че първото което трябва да попитате т.нар. развъдчик, от който искате да вземете кученце е: кучилото регистрирано ли е в клуба и бебето има ли родословие.

В случая с породата Аляски маламут - родословието на кучилото трябва да е издадено от Български киноложки клуб "Северни кучета" - в родословието е описано: името на кученцето, пол, цвят, дата на раждане, № на чип, имената на родителите и номерата на техните родословия, имената на предците до трето поколение. Родословието на всяко кученце от кучилото има свой регистрационен номер и печат на Българската федерация по кинология.

Ако кученцето не е от България, то трябва да има експортно родословие (Export Pedigree) от съответния киноложки клуб за страната, от която е внесено.

Освен родословие, което представлява документа за произход, кученцето трябва да има паспорт с всички нанесени ваксини и микрочип.

Във всички останали случаи, при липсата на един от тези документи, говорим за нерегламентирано развъждане.

За повече въпроси Ви съветвам да се обърнете към отговорника по развъдната дейност на БКК "Северни кучета". БКК "Северни кучета", Юлия Велкова - отг. развъдна дейност, GSM - 0887 405 588, breed@ndbkc.com

За всички, които си търсят куче от породата Аляски маламут
User's Signature

Щом Бог е създал глупака, значи има нужда от него

#3 Потребителят е офлайн   NaDeNcEtO 88 Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 29
  • Регистрация: 24-August 13

Публикувано: 02 October 2013 - 08:10 PM

Как мога да разбера дали родителите на предстоящото кучило са регистрирани в Български киноложки клуб "Северни кучета", след като те не са от конкретен именован развъдник, а са на частно лице? Лицето казва, че родителите са с родословие, майката била от Сърбия, но не издават документи на малките поради бюрократични причини. Не знам какво означава това..... Извинявам се за невежеството, но не съм никак запозната с тези въпроси. :(

#4 Потребителят е офлайн   Finwe Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 971
  • Регистрация: 14-September 06

Публикувано: 02 October 2013 - 08:39 PM

Показване на мнениетоNaDeNcEtO 88, в 02 October 2013 - 06:10 PM, написа:

Как мога да разбера дали родителите на предстоящото кучило са регистрирани в Български киноложки клуб "Северни кучета", след като те не са от конкретен именован развъдник, а са на частно лице? Лицето казва, че родителите са с родословие, майката била от Сърбия, но не издават документи на малките поради бюрократични причини. Не знам какво означава това..... Извинявам се за невежеството, но не съм никак запозната с тези въпроси. :(


Развъдник в България (засега) не е фирма/организация, а просто запазено име, с което оттам нататък се регистрират кучилата. Според киноложките правила у нас, частното лице също може да бъде развъдник, т.е. на свое име да регистрира запазено име, с което ще бъдат регистрирани бъдещите кучила.

Това, което лицето, искащо да ви продаде маламути, Ви е казало е, че просто го мързи или не му се занимава да си свърши работата - т.е.: да бъде член на клуба и да си плаща членския внос, да си регистрира кучетата в клуба, да е завел майката и бащата на поне две изложби всяко, те да са получили отлични оценки, след което да уведоми клуба, че иска да ги заплоди, клубът съответно да ги допусне до разплод (защото се сещате, че този т.нар. развъдчик може да иска да заплоди брат и сестра, или майка и син примерно???? което трябва да се избегне). После същото лице да си регистрира новороденото кучило, да си подаде документите за родословия на кученцата и да плати таксите.... Въобще развъждането е едно непросто, нито евтино занимание. Но много хора, закупили родословни кучета, си мислят, че оттам нататък не си струва да полагат никакви усилия, и без да изпълняват горните условия, си заплождат по свое усмотрениеи така опропастяват породата... Защото малките нямат документи, а ако и те в бъдеще биват заплодени, по-нататъшните поколения вече са без родословия.

В тая верига от задължителни действия изобщо няма да споменавам, че отговорните развъдчици трябва още да изследват майката и бащата за наследствени болести като дисплазия на тазобедрени и лакътни стави, проверка на очите.

Лицето, с което сте си говорили, по мое мнение иска с името на родителите да се възползва и да вземе неоснователно такава висока цена на кученцата

Това мнение е редактирано от Finwe: 02 October 2013 - 09:53 PM

User's Signature

Щом Бог е създал глупака, значи има нужда от него

#5 Потребителят е офлайн   NaDeNcEtO 88 Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 29
  • Регистрация: 24-August 13

Публикувано: 02 October 2013 - 08:47 PM

Благодаря Ви много за изчерпателно дадената информация. Непременно ще се свържа с Юлия Велкова. :)

#6 Потребителят е офлайн   Finwe Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 971
  • Регистрация: 14-September 06

Публикувано: 02 October 2013 - 08:57 PM

Показване на мнениетоNaDeNcEtO 88, в 02 October 2013 - 06:47 PM, написа:

Благодаря Ви много за изчерпателно дадената информация. Непременно ще се свържа с Юлия Велкова. :)

Аз Ви благодаря за въпросите, имаше нужда да се изговори този въпрос, защото се оказва наистина проблем: от една страна бъдещите собственици не знаят какво да питат и какви документи да изискват, от друга са собствениците на добри екземпляри, родословни кучета, които по една или друга причина не искат да спазват правилата, и така съзнателно или не, развалят породата в България и не допринасят за нейното по-нататъшно развитие. Жалко е наистина, че много родословни кучета се развъждат по този начин и техните потомства са лишени от шанса да дават качествени поколения с документи.
На Вас желая успех и да намерите това, което искате.
User's Signature

Щом Бог е създал глупака, значи има нужда от него

#7 Потребителят е офлайн   NaDeNcEtO 88 Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 29
  • Регистрация: 24-August 13

Публикувано: 02 October 2013 - 09:26 PM

Да наистина ситуацията е доста неприятна, защото всеки гледа да надлъже отсрешната страна...... Да предположем, че родителите са регистрирани, те какви документи трябва да притежават и на какво точно трябва да обърна внимание аз, ако ми бъдат предоставени някакви документи? Но на предан план мисля, че трябва да разбера името на развъдника и да се обадя в клуба (е естесвено ако ми се предостави такова име).

#8 Потребителят е офлайн   shifter Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 395
  • Регистрация: 27-April 08

Публикувано: 02 October 2013 - 09:36 PM

Щом човекът ви е казал, че не вади документи "поради бюрократични причини", значи ви лъже откровено в лицето (да си го кажем право в очите). Очевидно не е член, очевидно кучилото не е регистрирано никъде и очевидно малките няма да имат родословия, а останалото е правене на мъгла за пред клиента. АКО кучилото имаше документи, развъдчикът няма причина да увърта. "Бюрократични причини" се превежда така, казаха Ви го вече: на човека не му е изгодно да членува някъде и да спазва правила, изгодно му е само да друса парички от купувачите на кученцата си.
"Трябва" да ви покаже родословията на двамата родители, техни оценки от изложби, изследвания за степен на дисплазия, за преглед на очетата, членска карта в клуба и доказателство за платен членски внос за тази година, акт за връзка, протокол за оглед, регистрация на запазено име; кученцата в кучилото трябва да имат микрочипове, обезпаразитявания, ваксини; документите за родословията се подават на доста ранна възраст, така че вече трябва да има ако не готово родословие, то поне квитанция, че родословията са били платени (и са приети за издаване)...
А и в клуба няма 101 кучила маламути, по няколко годишно са - звънкате, питате и веднага ви казват дали има, дали няма; дали този човек изобщо го познават...

#9 Потребителят е офлайн   isi_ar4i Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 961
  • Регистрация: 27-August 10
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:кучето ми, планинатаааа, ски, фотография, филми.......

Публикувано: 02 October 2013 - 09:49 PM

истинско удоволстие е да чета коментарите на Finve Качена снимка, слушайте я и няма да сбъркате
User's Signature

Качена снимка

#10 Потребителят е офлайн   NaDeNcEtO 88 Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 29
  • Регистрация: 24-August 13

Публикувано: 02 October 2013 - 10:23 PM

shifter от профила разбирам, че сте ветеринарен лекар. Другия въпрос, (освен чистокръвието на кучето) който не ми дава спокойствие е свързан с храненето на един маламут. Не знам дали трябва само с гранула да се храни или е възможно, или дори препорачително и с друг вид храна. Притеснява ме мисълта, че ядът доста (или това са само митове) и не знам дали ще ми баде по възможностите да му осигурявам необходимото количество здравословно ядене. :( Също така искам да ме посаветвате и за минималните км., които трябва да изминава на ден едно такова куче.

#11 Потребителят е офлайн   Finwe Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 971
  • Регистрация: 14-September 06

Публикувано: 02 October 2013 - 10:50 PM

Показване на мнениетоNaDeNcEtO 88, в 02 October 2013 - 08:23 PM, написа:

Притеснява ме мисълта, че ядът доста (или това са само митове) и не знам дали ще ми баде по възможностите да му осигурявам необходимото количество здравословно ядене. :( Също така искам да ме посаветвате и за минималните км., които трябва да изминава на ден едно такова куче.


Кой ви каза, че ядат доста? По мое наблюдение, маламутите ядат по-малко от други породи с техните размери, макар и да има много лакоми сред тях, и обратното - много злояди. Чели ли сте темата за храненето на маламута? Ето я: http://forum.dog.bg/...83%d1%82%d0%b0/

А относно натоварването - ако е бебе, не го претоварвайте с повече от километър разходка, и постепенно увеличавате докато расте, а вече когато порасне - може и на ден да изминавате 5-10 км, разбира се ако и Вие имате сили и време
User's Signature

Щом Бог е създал глупака, значи има нужда от него

#12 Потребителят е офлайн   shifter Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 395
  • Регистрация: 27-April 08

Публикувано: 03 October 2013 - 07:32 AM

Не съм ветеринарен лекар, не знам защо профилът оставя такова впечатление (освен че пиша във Ветеринарния форум).
Прочетете в Къщата на кучето, има МНОГО по темата за хранене и даже цял подфорум с това име.
Мен лично Вашият пост ме навежда на мисълта, че първо мислите да си вземете "някакво" куче - в смисъл, харесва Ви визията и по това избирате породата - а чак след това се замисляте как да го храните, какво ще е разхождането и т.н.
Трябва да е обратното, иначе допуснатите грешки НИКОГА не могат да се поправят, а шансът да не се допуснат грешки е притеснително малък.
Прочетете за храненето; имайте предвид горе-долу колко струва и че трябва да е качествено. Прочетете за разходките и как трябва да се натоварва "северняк".
Прочетете за грижите за породата - колко много се скубе (това е сериозен фактор в много случаи), какъв характер има (това също е сериозен фактор, маламътут не е болонка...)
В крайна сметка, за да кара човек кола се изисква щофьорски курс и се минава изпит; за разрешително за оръжие също не е много лесна процедурата... а кучето обикновено се взима ей-така, в напълно неподготвено състояние. А топлата вода е вече открита, т.е. може да се научи много за всяка порода, преди да се е стигнало до проблеми.

#13 Потребителят е офлайн   ves Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 391
  • Регистрация: 18-June 10
  • Gender:Female
  • Location:Варна

Публикувано: 03 October 2013 - 08:00 AM

Показване на мнениетоshifter, в 03 October 2013 - 07:32 AM, написа:

Не съм ветеринарен лекар, не знам защо профилът оставя такова впечатление (освен че пиша във Ветеринарния форум).
Прочетете в Къщата на кучето, има МНОГО по темата за хранене и даже цял подфорум с това име.
Мен лично Вашият пост ме навежда на мисълта, че първо мислите да си вземете "някакво" куче - в смисъл, харесва Ви визията и по това избирате породата - а чак след това се замисляте как да го храните, какво ще е разхождането и т.н.
Трябва да е обратното, иначе допуснатите грешки НИКОГА не могат да се поправят, а шансът да не се допуснат грешки е притеснително малък.
Прочетете за храненето; имайте предвид горе-долу колко струва и че трябва да е качествено. Прочетете за разходките и как трябва да се натоварва "северняк".
Прочетете за грижите за породата - колко много се скубе (това е сериозен фактор в много случаи), какъв характер има (това също е сериозен фактор, маламътут не е болонка...)
В крайна сметка, за да кара човек кола се изисква щофьорски курс и се минава изпит; за разрешително за оръжие също не е много лесна процедурата... а кучето обикновено се взима ей-така, в напълно неподготвено състояние. А топлата вода е вече открита, т.е. може да се научи много за всяка порода, преди да се е стигнало до проблеми.


Абсолютно подкрепям мнението.

NaDeNcEtO 88 запознайте се с особеностите на северните кучета, защото не е никак лесна задача.

Разходката за всяко куче си е разходка, но за северняка е много важен момент от деня. Те имат нужда от повече движение и най-вече от време на време да ходят на диви и непознати за тях места. Толкова добре се чувстват в гората и планината, че няма друго такова усещане.

Храната за кое да е куче трябва да е високо качество. За мен е изключително безотговорно да се вземе куче и да се храни с боклуци - гранули от по 2лв. килограма(иначе били с пиле и телешко- за 1кг. концентрирана храна колко месо може да има за тази цена?), хляб, кокали... Всяко животинче заслужава качество на живот. Така че преценете можете ли да му го осигурите и ако не, то не си вземайте такова, за което не можете да се грижите подобаващо.
User's Signature

Качена снимка

#14 Потребителят е офлайн   NaDeNcEtO 88 Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 29
  • Регистрация: 24-August 13

Публикувано: 03 October 2013 - 12:56 PM

Показване на мнениетоshifter, в 03 October 2013 - 07:32 AM, написа:

Не съм ветеринарен лекар, не знам защо профилът оставя такова впечатление (освен че пиша във Ветеринарния форум).
Прочетете в Къщата на кучето, има МНОГО по темата за хранене и даже цял подфорум с това име.
Мен лично Вашият пост ме навежда на мисълта, че първо мислите да си вземете "някакво" куче - в смисъл, харесва Ви визията и по това избирате породата - а чак след това се замисляте как да го храните, какво ще е разхождането и т.н.
Трябва да е обратното, иначе допуснатите грешки НИКОГА не могат да се поправят, а шансът да не се допуснат грешки е притеснително малък.
Прочетете за храненето; имайте предвид горе-долу колко струва и че трябва да е качествено. Прочетете за разходките и как трябва да се натоварва "северняк".
Прочетете за грижите за породата - колко много се скубе (това е сериозен фактор в много случаи), какъв характер има (това също е сериозен фактор, маламътут не е болонка...)
В крайна сметка, за да кара човек кола се изисква щофьорски курс и се минава изпит; за разрешително за оръжие също не е много лесна процедурата... а кучето обикновено се взима ей-така, в напълно неподготвено състояние. А топлата вода е вече открита, т.е. може да се научи много за всяка порода, преди да се е стигнало до проблеми.




Изобщо не се уповавам на тази мисъл-да си взема "някакво" куче, ако ставаше въпрос за каквото и да е куче има доста бездомни, които търсят своя дом! Имала съм доста други възможности да си взема друга порода куче, но не съм го правила, именно защото държа на маламутите (не само на визия). От 2 години търся такава порода куче и до ден днешен съм без него именно защото не съм се чувствала много подготвена за отглеждането, а относно характера му-гледала съм хъски и то е доста по-своенравно. Прочела съм във форума за храненето на маламута и относно качеството на храната разбрах следното: не е толкова важно цената на храната и нейният клас, а това доколко тя се успоява от кучето. Аз също гледам и котка, (която не е никаква порода просто улична превъзходна), но за нея гледам да осигуря най-доброто (храни се само с Royal Canin и Nutram), т.е. не е важна визията на дадено животно, а това кой как се грижи за него. Поради тази причина искам да се запозная с това кое трябва да правя за бъдещия ми маламут и кое категорично да избягвам, за да му осигуря здравословен живот. За това търся мнението на всички Вас, които имат опит с тези кучета. :)

#15 Потребителят е офлайн   Pr07o7yp3 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 204
  • Регистрация: 09-December 12
  • Gender:Male

Публикувано: 04 October 2013 - 02:26 PM

Най-вероятно си се спряла на развъдника, който ти казах на ЛС (може би греша)?
Аз и още няколко човека от този форум сме си взели кученца от там. Да, не получихме документи (както вече ти казах на ЛС), но ако искаш такива трябва да потърсиш друг развъдник, но имай в предвид, че цената на кученцето най-вероятно ще надвиши 1000 лв.
Тъй като вече от месец и нещо гледам куче от тази порода мога да ти кажа, че са наистина трудни за отглеждане с огромно количество енергия. Ако не успееш да им я изразходващ ти, ще се опитат да го направят сами, което ще рече, че ще трябва да прежалиш няколко стола, маса, тапети, матраци и т.н. :D Разбира се ако си решила да гледаш кученцето в апартамент/къща, а не в двор.

#16 Потребителят е офлайн   aldald Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 641
  • Регистрация: 05-August 11
  • Gender:Female

Публикувано: 04 October 2013 - 03:06 PM

Има специален развъдник за маламути без документи?!?

#17 Потребителят е офлайн   ElenaA Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 262
  • Регистрация: 14-March 13
  • Gender:Female
  • Location:Варна

Публикувано: 04 October 2013 - 05:36 PM

:rc_036: И аз благодаря за разясненията - не знаех, че е толкова сложно, ако човек иска да си вземе куче с документи

#18 Потребителят е офлайн   NaDeNcEtO 88 Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 29
  • Регистрация: 24-August 13

Публикувано: 04 October 2013 - 07:43 PM

Показване на мнениетоPr07o7yp3, в 04 October 2013 - 02:26 PM, написа:

Най-вероятно си се спряла на развъдника, който ти казах на ЛС (може би греша)?
Аз и още няколко човека от този форум сме си взели кученца от там. Да, не получихме документи (както вече ти казах на ЛС), но ако искаш такива трябва да потърсиш друг развъдник, но имай в предвид, че цената на кученцето най-вероятно ще надвиши 1000 лв.
Тъй като вече от месец и нещо гледам куче от тази порода мога да ти кажа, че са наистина трудни за отглеждане с огромно количество енергия. Ако не успееш да им я изразходващ ти, ще се опитат да го направят сами, което ще рече, че ще трябва да прежалиш няколко стола, маса, тапети, матраци и т.н. :D Разбира се ако си решила да гледаш кученцето в апартамент/къща, а не в двор.



Да именно на този развъдник разчитам. Дано да ми е правилен избора. :) Не ме притеснява нищо друго освен дали ще мога да осигуря необходимото количество храна . :( За енергията мисля, че ще се справя. Ще го гледам в къщи докато поотрасне и мине зимния сезон (все пак ще е много малко за отвън), след което целият двор е негов, а и мисля че така ще е по-добре и за него.

#19 Потребителят е офлайн   NaDeNcEtO 88 Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 29
  • Регистрация: 24-August 13

Публикувано: 04 October 2013 - 07:44 PM

Показване на мнениетоaldald, в 04 October 2013 - 03:06 PM, написа:

Има специален развъдник за маламути без документи?!?



Може ли да дадеш повече информация за този развъдник? Контакти за връзка...... :)

#20 Потребителят е офлайн   aldald Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 641
  • Регистрация: 05-August 11
  • Gender:Female

Публикувано: 04 October 2013 - 08:26 PM

Няма развъдник за кучета без документи - има зооборси.
Идеята на развъдника е да развъжда животни от дадена порода с определени характеристики - здрави и с ясно потекло (описано в документ - родословие).
Идеята на зооборсите е да купуват кучета на килограм и да ги продават КАТО породисти. Там няма никакво значение дали е здраво или болно кутрето, важното е да прилича на "нещо" докато ви вземат парите. А после - как ще изглежда като порасте и дали изобщо ще оцелее - това не е тяхна грижа.

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни