Dog.bg Форуми : Дали може да се издаде родословие на Каракачанка?

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Дали може да се издаде родословие на Каракачанка? Оцени темата: ***** 2 Гласове

#41 Потребителят е офлайн   sergeii Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 131
  • Регистрация: 30-November 10

Публикувано: 12 November 2013 - 05:59 PM

Показване на мнениетоanela, в 12 November 2013 - 03:09 PM, написа:

Показване на мнениетоsergeii, в 12 November 2013 - 11:44 AM, написа:

Показване на мнениетоanela, в 12 November 2013 - 09:07 AM, написа:

Много ми е интересно какви са тези клубове, които вадят родословие на куче с неизяснен произход. И какво ще пише в документа му 4 поколения назад? Не съм запозната как стоят нещата с БОК, но всичко ми звучи много несериозно. Щом родителите на кучето нямат родословия, няма как и на него да му бъде издадено такова. Отидете за експертна оценка щом толкова искате да видите до колко кучето се доближава до породата, но не виждам какво друго може да се направи.

как мислиш ,че се създава порода ? като имаш предвид ,че БОК е порода която все още не е напълно призната като такава


Ами във всеки случай не мисля, че порода се създава като си регистрираш дворното куче, което е без ясен произход..... хах

ако кучето е с перфектни стави с отлична оценка на съдия захапката му е ОК защо да не му се извади бяло родословие ,а кой ще си пусне кучката на куче с бяло родословие не знам , но може да е човек който търси нова кръв
лично аз не бих си я пуснал

мен не ме интересува породата и не разбирам от нея слушал съм ,че има доста малко екземпляри с родословие

#42 Потребителят е офлайн   ira67 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 824
  • Регистрация: 16-June 10
  • Gender:Male

Публикувано: 12 November 2013 - 06:39 PM

Показване на мнениетоSamurai-brodnik, в 12 November 2013 - 09:02 AM, написа:

Не е нужно да има родословие, точно обратното - след встъпването в клуба може да се извади родословие. Пък и ще си общувате с много любители на породата и ще получите вного съвети от опитни развъдчици.

Какви тъпотии пиешеш че направо ми става мъчно за былгарска кинология.Ти какво розбираш в селекция че пишеш за правила на издаване на родословия. В какъв клуб членуваш,в гаражен ли???Храним тук пред блока един помяр,много прилича на канадский вълк ,що да не намеря някой клуб да ми нарисува цветно родословие.Кучето страходно,ще ви пратим снимка,май някой немец управи някоя черна кучка ,обаче куч порасна страхотен Гледай, с това родословие да баламосам някого и пробутам някое кученцеЩе броим пачки.
УЖАС!!! До къде ще стигнем с такива клубове???

А на автора на тема ще кажа-куче е страхотно ,найвече шарка. Но не слушай глупости. Имаш право да го показваш на изложби,никой не ти забранява,но не вярвай че ще имаш истинско родословие,можеш да членуваш в клуб,можеш да ходиш на изложби ,но никога няма да имаш истинско родословие.Няма как.То за това трябва да се следи линия от поколения назад,

#43 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 12 November 2013 - 06:49 PM

Как едно куче без родословие може да посещава киноложки изложби? Освен ако бъде допуснато за експертна оценка...
Аз досега не съм чувала такова нещо?
Не зная при БОК може и да може....
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#44 Потребителят е офлайн   Mariela i Lucky Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 21
  • Регистрация: 14-September 12
  • Gender:Female
  • Interests:Кавалер Кинг Чарлз шпаньол, Дакел, Мопс, морски свинчета, хамстери.

Публикувано: 12 November 2013 - 06:52 PM

Показване на мнениетоira67, в 12 November 2013 - 06:39 PM, написа:

Показване на мнениетоSamurai-brodnik, в 12 November 2013 - 09:02 AM, написа:

Не е нужно да има родословие, точно обратното - след встъпването в клуба може да се извади родословие. Пък и ще си общувате с много любители на породата и ще получите вного съвети от опитни развъдчици.

Какви тъпотии пиешеш че направо ми става мъчно за былгарска кинология.Ти какво розбираш в селекция че пишеш за правила на издаване на родословия. В какъв клуб членуваш,в гаражен ли???Храним тук пред блока един помяр,много прилича на канадский вълк ,що да не намеря някой клуб да ми нарисува цветно родословие.Кучето страходно,ще ви пратим снимка,май някой немец управи някоя черна кучка ,обаче куч порасна страхотен Гледай, с това родословие да баламосам някого и пробутам някое кученцеЩе броим пачки.
УЖАС!!! До къде ще стигнем с такива клубове???

А на автора на тема ще кажа-куче е страхотно ,найвече шарка. Но не слушай глупости. Имаш право да го показваш на изложби,никой не ти забранява,но не вярвай че ще имаш истинско родословие,можеш да членуваш в клуб,можеш да ходиш на изложби ,но никога няма да имаш истинско родословие.Няма как.То за това трябва да се следи линия от поколения назад,

Станаха много отговори най-различни моля някой вече са ми даде като Вас свестен отговор. Радвам се, че Ви хареса кучето и аз лично много го харесвам, въпреки ,че не е мой. :ae_085: Моля ако може да се включи някой по-разбирач и да ми отговори пълно на въпроса, защото засега може да има и правилни отговори, но аз самата питам и не знам кои са те.
User's Signature

Да живеят Кавалер Кинг Чарлз шпаньолите, Дакелите и Мопсовете!

#45 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 12 November 2013 - 07:09 PM

Показване на мнениетоMariela i Lucky, в 12 November 2013 - 06:52 PM, написа:

Станаха много отговори най-различни моля някой вече са ми даде като Вас свестен отговор. Радвам се, че Ви хареса кучето и аз лично много го харесвам, въпреки ,че не е мой. :ae_085: Моля ако може да се включи някой по-разбирач и да ми отговори пълно на въпроса, защото засега може да има и правилни отговори, но аз самата питам и не знам кои са те.

Пълни отговори - на пълни въпроси :)
Вижте сега, питате може ли да се издаде родословие.
Ама може, разбира се! Давате ми (ще се договорим колко) и ви издавам родословие, издадено от mil_! Ако някой ви пита имате ли родословие - имате, разбира се. Гарантирам, че ще е много лицеприятно, защото разбирам от графичен дизайн повече от ОРД-тата на клубове и федерации.
И така, съществуват различни киноложки структури и всички те издават родословия. Както виждате, за някои от тях е достатъчно просто да им платите членски внос и да им кажете колко ги харесвате и ще ви издадат родословие и ще ви допуснат до техните изложби!
Същественото е целта. Защо е това родословие? За да се ходело по изложби. Ама какви изложби? Давате ми (ще се договорим колко) и ви каня на изложба в моя гараж! Съдия ще е mil_, таксата ще е (ще се договорим колко)

За да получите еднозначен отговор трябва да знаете поне родословие на коя киноложка организация ви трябва?
Порядките са различни. Ако ме питате как да получите членска книжка за партия какво да ви отговоря? Кажете поне коя партия ви уйдисва.

И накрая, напълно разсеяно, извън темата и като един спамер ще вметна, че родословието е документ за произход. Ако вашите хора не знаят произхода на това куче и поне грам ги е грижа за кучета, няма да искат да му издават родословие.

#46 Потребителят е офлайн   Samurai-brodnik Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 418
  • Регистрация: 06-October 04

Публикувано: 13 November 2013 - 08:24 AM

:db_046: Ще отмина с мълчание някои постове на "специалисти", които освен да хулят всички останали и да ги наричат с епитети като "измекяри", например, нищо полезно не са свършили за кинологията. Не мога да падна на тяхното ниво, защото те там ще ме бият с богатия си опит на илитерати... Исках само да помогна на човека с инфо, без да правя реклама на никого.
БОК е новопризната порода и над 90 % от кучетата още нямат родословие. В БРФК на НК за БОК - най старата и уважавана организация начело със Стефан Попов, му е отнето правото да издават такива - издават се директно от централата на федерацията. БКК за БОК - Аврам Петков, седалище в Монтана, издават родословия, двете организации на каракачанистите - също. Родословия, след оглед от експерт и евентуално доказване на родители и предци, се издава и от БОКС към ИКУ, където породата е призната от 2009 г. СРОК издават, засега, само родословни справки. Всички тези организации провеждат поне по няколко изложби в България през годината. Така че, всеки има богати възможности за избор. Благадаря на МИЛ за компетентния пост. За съжаление гаражната кинология разцъфтява в родината ни. :be_107: :be_107:

#47 Потребителят е офлайн   anela Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 247
  • Регистрация: 25-March 11
  • Gender:Female
  • Location:Burgas

Публикувано: 13 November 2013 - 09:47 AM

Ами значи точно заради ей такива желания за "родословия" процъфтява гаражната кинология у нас. Иначе като толкова много искате да ходите на изложба, рекламата на организираните събития от БРКС гласи, че всеки може да участва (щом си плати, разбира се) дори и да няма никакво родословие. В Бургас, например всяка година се провежда такава изложба. Наградата е купата на кмета. Тук интересното е каква е тази награда и за аджеба ти е! mil_ го обясни доста ясно според мен.
User's Signature

Качена снимка

#48 Потребителят е офлайн   ira67 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 824
  • Регистрация: 16-June 10
  • Gender:Male

Публикувано: 13 November 2013 - 02:55 PM

Като споменахте Аврам Петков ,имах с него разговор по тази тема.Неодобрява той гаражни клубове ,и родословие няма да ви издаде..Летях с него до Рига ,където той летял по повод на розвитие на порода,говорихме дълго. Розбрах едно,той близко към сърце приема розвитие на порода. и едвам ще направи нещо което навреди на развитие на БОК. Сами направете извод.....и не показвайте че знаете много ,Като толково сте на вытре ,Samurai-brodnik ,защо не дадете совет директно да се обърне към Аврам. ,в сайта федерация има негов телефон ,и стиге с тея приказки.Ако толково иска да покаже куче на изложба ,никой не му пречи. Ако иска родословие,да се обърне към Аврам Петков.
Мисля достаточен отговор.

http://bkk-za-bok.co...18-40&Itemid=53

#49 Потребителят е офлайн   ira67 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 824
  • Регистрация: 16-June 10
  • Gender:Male

Публикувано: 13 November 2013 - 06:58 PM

А това е и други клубове ,които се заемат с тази порода .
http://bkk-za-bok.co...id=46&Itemid=53

#50 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 26 November 2013 - 04:48 PM

http://forum.dog.bg/...post__p__346724
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#51 Потребителят е офлайн   vladovasilev Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 1
  • Регистрация: 21-February 14

Публикувано: 22 February 2014 - 12:13 AM

Показване на мнениетоmil_, в 12 November 2013 - 07:09 PM, написа:

Показване на мнениетоMariela i Lucky, в 12 November 2013 - 06:52 PM, написа:

Станаха много отговори най-различни моля някой вече са ми даде като Вас свестен отговор. Радвам се, че Ви хареса кучето и аз лично много го харесвам, въпреки ,че не е мой. :ae_085: Моля ако може да се включи някой по-разбирач и да ми отговори пълно на въпроса, защото засега може да има и правилни отговори, но аз самата питам и не знам кои са те.

Пълни отговори - на пълни въпроси :)
Вижте сега, питате може ли да се издаде родословие.
Ама може, разбира се! Давате ми (ще се договорим колко) и ви издавам родословие, издадено от mil_! Ако някой ви пита имате ли родословие - имате, разбира се. Гарантирам, че ще е много лицеприятно, защото разбирам от графичен дизайн повече от ОРД-тата на клубове и федерации.
И така, съществуват различни киноложки структури и всички те издават родословия. Както виждате, за някои от тях е достатъчно просто да им платите членски внос и да им кажете колко ги харесвате и ще ви издадат родословие и ще ви допуснат до техните изложби!
Същественото е целта. Защо е това родословие? За да се ходело по изложби. Ама какви изложби? Давате ми (ще се договорим колко) и ви каня на изложба в моя гараж! Съдия ще е mil_, таксата ще е (ще се договорим колко)

За да получите еднозначен отговор трябва да знаете поне родословие на коя киноложка организация ви трябва?
Порядките са различни. Ако ме питате как да получите членска книжка за партия какво да ви отговоря? Кажете поне коя партия ви уйдисва.

И накрая, напълно разсеяно, извън темата и като един спамер ще вметна, че родословието е документ за произход. Ако вашите хора не знаят произхода на това куче и поне грам ги е грижа за кучета, няма да искат да му издават родословие.

Поздрав за този отговор, защото той най-пълно отразява ситуацията с породата Българско Овчарско Куче (или каракачанска овчарка) в момента. А то покрай тази порода се развихри истинска вихрушка - ден след ден нова организация, която представлявала каракачанското куче и била единствената, опазваща породата в автентичния й вид. Първо имало МАКК (международна асоциация каракачанско куче). После Светлин Стоев (секретар ан МАКК мисля) основал заедно със свои съмишленици МОКК (международна ОРГАНИЗАЦИЯ каракачанско куче) и двете организации вече са в непримирима война. Факт е, че към момента в МАКК има членуващи 24 развъдника, единият от които се намира в USA, докато в МОКК, доколкото ми е известно, са доста по-малко. Добре, ама сега се появява и БОК (Българско овчарско куче). МАКК казват, че Българско Овчарско Куче няма - това били каракачанки, умешени с кавказци, санбернари и други масивни кучета, за да се подобри външният вид на породата - естествено за сметка на други негови "автохонни" качества. БОК казват: "Каква е тая българска порода каракачанска овчарка, преди да дойдат каракачаните у нас да не сме си пасли овцете с немски овчарки??? БОК е автохонната порода" И така седят и си спорят двете организации/асоциации...Между другото, един от развъдниците към МАКК (Горан), явно решил и той да създава порода, основава СРОК (съюз на развъдчиците на овчарско куче). Сега всеки от тези клубове прави собствени изложби, има кучета регистрирани към него.......И как точно се мъчат да запазят породата каракачанско куче - като разделят кучетата по различни клубове, организации, асоциации.....съответно кучета които са в МАКК не се заплождат с такива от МОКК, нито от БОК, предполагам и със СРОК не мелят брашно...
Това някакси ми прилича на България и Македония - уж един народ сме били, а сега се гледаме на кръв.
В крайна сметка, каквото и куче да имате - просто го обичайте.
Конкретно за МАКК (понеже и аз имам сходен казус) - те няма да Ви издадат родословие, ако не знаят кои са родителите (току виж излязат я от БОК, я от СРОК)...но на изложбите си ще Ви допуснат - просто там винаги има по два ринга - един за каракачанки, регистрирани в МАКК, и един за някакви други каракачанки....
Колкото до породата - тя ще просъществува дотогава, докогато има добитък по поляните и вълци в горите.. :flagbg:

#52 Потребителят е офлайн   Habits Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 37
  • Регистрация: 14-September 12

Публикувано: 29 July 2014 - 03:14 PM

Не мога да повярвам, че в този форум няма запознати с българските породи кучета.

Първо, БОК и Каракачанско куче са две различни породи с различни стандарти.

Второ, за добро или лошо, и двете породи не са официално признати от FCI.
Като се замисля, една овчарска порода може много да спечели, когато не е призната от FCI. За справка, вижте какво се е случило с чуждестранни овчарски породи.

Трето, БОК е новоизлюпена порода, създадена от псевдо-патриоти, които омелезяват Каракачански кучета с по-едри породи като САО, Кавказка овчарка, Санбернар и т.н. .

Кучето от едно време, ползвано за охрана на стада, е Каракачанското куче.
Тези кучета не са изложбени, те се селектират с цел запазването най-вече на работните им качества и екстериорния вид.
Въпреки това, изложби се правят с цел популяризиране на породата в държавата, както и сверяване на часовниците на различните развъдници.

Четвърто, brodnik, не промотирай ИКУ. Каквото и да си говорим, накрая все излиза, че една порода за да е световно официално призната, то тя трябва да е официално записана в регистрите на FCI.

Организациите, които се борят за запазването на автохтонната порода Каракачанско куче ( МАКК, МОКК), не целят на всяка цена да се докопат до световно признаване.
Много голяма част от членовете на МАКК (Международна Асоциация Каракачанско Куче) са животновъди. Те не се интересуват от регистрации и изложбени медали. Те се интересуват от това, кучетата им да имат запазени изключителните работни качества едновременно с екстериорните характеристики на тази порода, за да могат да се борят успешно с хищниците.

И за да помогна на колегата, създал тази тема, бих го посъветвал да се обърне към собствениците на родителите на това куче. Може би те могат да кажат от къде са ги взели и така да се проследи родословието на кучето. Току виж излезне куче от ценна развъдна линия.


П.С.: Владо, Горан не е развъдник към МАКК и не знам да имат общо със СРОК.
Сравнението ти с България и Македония е много точно. Ти би ли се нарекъл македонец?

#53 Потребителят е офлайн   Habits Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 37
  • Регистрация: 14-September 12

Публикувано: 15 August 2014 - 10:47 AM

Като допълнение, искам да покажа следната карикатура, която олицетворява какво представлява породата БОК :

Качена снимка

#54 Потребителят е офлайн   vano Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1672
  • Регистрация: 13-September 05
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 28 August 2014 - 01:08 PM

Резултата от карикатурата - "анатомично" българско овчарско куче :) :) :)

Прикачени файлове


User's Signature

www.bgdogs.net

Само две неща са безкрайни - Вселената и човешката глупост, като за първото не съм сигурен.
Алберт Айнщайн

  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни