Dog.bg Форуми : Дали може да се издаде родословие на Каракачанка?

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Дали може да се издаде родословие на Каракачанка? Оцени темата: ***** 2 Гласове

#1 Потребителят е офлайн   Mariela i Lucky Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 21
  • Регистрация: 14-September 12
  • Gender:Female
  • Interests:Кавалер Кинг Чарлз шпаньол, Дакел, Мопс, морски свинчета, хамстери.

Публикувано: 02 November 2013 - 05:05 PM

Днес ходих да видя Каракачанката на едни хора-казва се Макс и на 6 ноември ще стане на 7 месеца. Беше много пораснал и казах, че е много красив и става за изложби ако му се издаде бяло родословие и оттук тръгна въпроса с пустото родословие... То още от малък искат да го записват в изложби, но няма родословие и разучих и разбрах за бялото родословие, също и, че може да се издаде докато стане на 1 година, а както казах той е на още няма и 7 месеца. Та да питам дали може да се издаде и как протича процедурата с издаването? Много хубаво куче е! Снимката е като беше на 3-4 месеца, но сега е много по-голям и много по-красив и вече прилича на истински представител на породата Каракачанска овчарка! Забравих да кажа, че родителите живеят също в селото (Звъничево) и двамата родителя са на един човек и са много близо до къщата в която живее Макси! Майката е черно-бяла, бащата като го гледам е кафяво-бял и двамата са кучета-пазачи заедно с Алабай и Шорти-братчето на Макси от същото кучило, което си го запазиха за тях.

Прикачени файлове

  • Прикачен файл  avatar.jpg (82.99K)
    Брой сваляния: 592

User's Signature

Да живеят Кавалер Кинг Чарлз шпаньолите, Дакелите и Мопсовете!

#2 Потребителят е офлайн   Mariela i Lucky Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 21
  • Регистрация: 14-September 12
  • Gender:Female
  • Interests:Кавалер Кинг Чарлз шпаньол, Дакел, Мопс, морски свинчета, хамстери.

Публикувано: 02 November 2013 - 05:07 PM

Извинявам се ако темата не е на мястото си и моля да я преместят администраторите. Още съм нова и не съм кой знае колко запозната със сайта... :dh_188:
User's Signature

Да живеят Кавалер Кинг Чарлз шпаньолите, Дакелите и Мопсовете!

#3 Потребителят е офлайн   ira67 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 824
  • Регистрация: 16-June 10
  • Gender:Male

Публикувано: 02 November 2013 - 07:52 PM

То не вопрос за място на тема.- Вопрос защо решихте да имате родословие??Ако родители със родословие ,това е задолжение на хора от които взехте кученце.То можеби и хубово,но все пак важно и потекло. Ако родители е под вопрос ,имам предвид че нямат родословие,откъде ще го взимате вие?Има нещо друго. На изложба то може да участва и без родословие,все пак подобри екземпляри свалят от планински райони,но то вече ще е в друга категория.Поне мисля така.

#4 Потребителят е офлайн   Mariela i Lucky Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 21
  • Регистрация: 14-September 12
  • Gender:Female
  • Interests:Кавалер Кинг Чарлз шпаньол, Дакел, Мопс, морски свинчета, хамстери.

Публикувано: 03 November 2013 - 09:08 AM

Показване на мнениетоira67, в 02 November 2013 - 07:52 PM, написа:

То не вопрос за място на тема.- Вопрос защо решихте да имате родословие??Ако родители със родословие ,това е задолжение на хора от които взехте кученце.То можеби и хубово,но все пак важно и потекло. Ако родители е под вопрос ,имам предвид че нямат родословие,откъде ще го взимате вие?Има нещо друго. На изложба то може да участва и без родословие,все пак подобри екземпляри свалят от планински райони,но то вече ще е в друга категория.Поне мисля така.

Първо да кажа, че кучето (Макси) не е мое, а на познати, които живеят близо до къщата ни на село. Искат родословие, за да могат да участват в изложби не по еди какви си причини, а защото Макси е страшно хубаво куче и искат повече хора да го видят-от всички Каракачанки, които съм виждала Макси е най-хубавия за мен и не защото го познавам и го обичам, въпреки, че не е мой-той просто е много красиво куче! Родителите му живеят много близо и те също са красиви кучета, но не и колкото Макси според мен. Днес пак ще ходя на село и ще го видя, но този път ще взема фотоапарата, за да го покажа вече в цялата му прелест. Както казах трябва им бяло родословие, аз да може да го водят на изложби и да го видят повече хора не за друго. Четох, че за да се извади бяло родословие кучето се води при съдия и той оценява колко кучето прилича на дадена порода не само на външен вид, но и по характер, захапка и такива неща... А къде се изкарва въпросното бяло родословие да попитам-има ли специално място на което трябва да се заведе кучето, за да го оцени съдия?
User's Signature

Да живеят Кавалер Кинг Чарлз шпаньолите, Дакелите и Мопсовете!

#5 Потребителят е офлайн   parcheka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 388
  • Регистрация: 01-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Варна
  • Interests:Чехословашки вълчак

Публикувано: 03 November 2013 - 09:34 AM

Здравейте! Принципно до колкото съм запознат Каракачанската овчарка или БОК или както и да се нарече (за мен името няма значение) НЕ Е ПРИЗНАТА ПОРОДА. От тук логически следва,че нито едно куче няма родословие. Мама и татко нямат ,нали ?
Бялото родословие се издава когато дадено куче има чертите на порода със стандарт. Така все пак има по какво да го оценят и съответно сравнят.
Въпреки,че тази порода е известна от 10000000 години, никой не се е хванал за да я стандартизира и представи пред FCI. Сега се работи по този въпрос и дано хората които са се заели да успеят :flagbg: Пожелавам им успех!
А вашите познати могат спокойно да му си се радват, на изложбите винаги има една секция НЕПРИЗНАТИ ПОРОДИ , където могат да го запишат и просто да се порадват на чувството да си на ринга пред съдия,но само толкова.....
П.С. Като се замисля на колко изжби съм ходил и никога в тази секция не е имало БОК :dry:

#6 Потребителят е офлайн   ira67 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 824
  • Регистрация: 16-June 10
  • Gender:Male

Публикувано: 03 November 2013 - 08:31 PM

Какви се тея БЕЛИ родословия,Или аз не разбирам неща.Просто извеждате куче на изложба и това е всичко. Там ще ви вземат парички за участиуе и съдии ще ви кажат мнение за ваше куче.А бели и зелени и бембенови родословия -пълна глупость .Родословие или го има или го няма.

#7 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 03 November 2013 - 09:16 PM

Има бели родословия.
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#8 Потребителят е офлайн   axelcharry Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 141
  • Регистрация: 23-July 13

Публикувано: 03 November 2013 - 09:18 PM

Това за плащането за изложбата за пръв път го чувам. Вярно ли е :db_046:

#9 Потребителят е офлайн   axelcharry Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 141
  • Регистрация: 23-July 13

Публикувано: 03 November 2013 - 09:18 PM

Двоен пост. Извинете

#10 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 03 November 2013 - 09:22 PM

Показване на мнениетоaxelcharry, в 03 November 2013 - 07:18 PM, написа:

Това за плащането за изложбата за пръв път го чувам. Вярно ли е :db_046:


Да явяването на изложба се заплаща.Заплащащ си участието.
Какво странно има?
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#11 Потребителят е офлайн   axelcharry Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 141
  • Регистрация: 23-July 13

Публикувано: 03 November 2013 - 09:31 PM

Не съм казал , че е странно просто за пръв път го чувам . :ba_025:

#12 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 03 November 2013 - 09:42 PM

:ba_025:
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#13 Потребителят е офлайн   parcheka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 388
  • Регистрация: 01-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Варна
  • Interests:Чехословашки вълчак

Публикувано: 04 November 2013 - 12:15 AM

Ira по темата мисля,че е писано. Аз не съм най-компетентния по този въпрос колкото и да ми се иска да Ви отговоря.
Права сте за това,че то или го има или го няма,но това е когато родители са минали "Гадните" изложби, членува се в клуб, и малките се регистрират там. След това федерацията си слага печата,че това кученце е еди си коя порода. В другия случай става " Много хубави кученца от родословни родители! Баба му е от Русия,дядото от Южна Америка, а чичо му е от полицейски развъдник" :mg_062:

#14 Потребителят е офлайн   Mariela i Lucky Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 21
  • Регистрация: 14-September 12
  • Gender:Female
  • Interests:Кавалер Кинг Чарлз шпаньол, Дакел, Мопс, морски свинчета, хамстери.

Публикувано: 05 November 2013 - 10:44 PM

Все още нямам снимка извинявам се, но почина бабата в къщата им и ми беше неудобно да ходя да снимам кучето... :dh_188: Благодаря за отговорите най-вече на parcheka, който ми обясни по-важното. Ще разуча и ще им кажа. :mg_062:
User's Signature

Да живеят Кавалер Кинг Чарлз шпаньолите, Дакелите и Мопсовете!

#15 Потребителят е офлайн   ira67 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 824
  • Регистрация: 16-June 10
  • Gender:Male

Публикувано: 06 November 2013 - 05:35 PM

Показване на мнениетоShiBumi_GirL, в 03 November 2013 - 09:16 PM, написа:

Има бели родословия.

И какво означава бяло родословие?
За да признаят куче че става за родословие не проста работа.И да издадът такова,в графа майка и баща какво ще напишат,и да има какво да пишат ,каква оценка ще сложат.
Знам че добри екземпляри на кучета аборигени свалят от планински райони ,соответстренно без родословие.Може би и има начин да има такова ,но то не може да се издаде в гаражен клуб.В болгария вече има серйозни клубове които заематсе с возтановяване на порода и стандарт има.Може би някое неродословно куче и заинтересува селекционери със своят екстериер,но то трябва да бъде много добро.И като знам че всичко се купува и всичко се продава ,ДА ,имаш шанс.Само трябва да се пребориш с конкуренция,а в този бранш тя е мръсна и продажна.Някое куче полошо от твойто ще има титли ,а ти просто ще пасеш овце със свойто.И като помислиш ,подобре да пасе овце или да пази кошара твойто куче ,там то ще е пощастливо. и ще е на мястото си.Изведи го на изложба ,само преди това захапка и зъби провери,иначе при този дефект ще хвърлиш пари на вятъра,

#16 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 06 November 2013 - 07:20 PM

Единственото,което казвам е че те съществуват и някои организации ги издават.
В този линк има обяснено за белите родословия,но не знам колко е актуална информацията към момента.
http://forum.dogbg.c...php?topic=140.0

Иначе за мен кучето си е куче и ако при покупката му не ми е дадено такова(ако човек търси с родословие),то никога не бих се занимавала с глупости да вадя такива работи.
Което пък не означава,че съм против родословията.
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#17 Потребителят е офлайн   ira67 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 824
  • Регистрация: 16-June 10
  • Gender:Male

Публикувано: 06 November 2013 - 09:18 PM

Пълна тъпотия.Искаш ли изложбено куче -трябва да вложиш в това финанси и много усилия.Незнам защо ги правят тези глупости на кучета без произход да измислят родословия.Кой им даде права на някои гаражни организации да рисуват родословия ,далече ще стигнеме в развъдна дейность.Официално да розвеждаме улични превозходни с родословия.И колко струва така наречено родословие.Вече съм купила такъв каракаанец от известен клуб на Димитър Драганов.Само израсна нещо между каракачанец и средноазиатец,огромно и с такава агресия неконтролируема,че се наложи да го подариме на други хора.За първи пъть видях такава необуздана агресиа ,и то към всички ,включвайки и членове от семейство.,а найвече деца. Така чи давайте да рисуваме родословия наляво и надясно представяйки че правиме нещо полезно за порода.Една порода освен екстериер трябва да има изисквание и към характера и психика.Видях на изложбах в Украйна как пускат котка при стотина немски овчарки,как стрелят с пистолет. И да имаш златно родословие ,нищо не ви спасява от дисквалификация при неправилна реакция на кучето. И само след такива тестове те утиват на ниво оценка.Една третя от кучета отпадаха,независимо дали то Дядо Коляда с голяма пачка.Трябва да Развиваме породи ,да търсиме кучета които заслужават да попаднат в развъдна дейность.Вие трябва да гордеете с това че имате страхотно българско куче ,вече е признато в Украина,Росия,Латвия и в други держави за Българска порода.Порода която заслужава внимание и уважение.
http://www.zoomania....83%D1%87%D0%B5/

http://www.zoomania....B8%D0%BE%D0%BD/

#18 Потребителят е офлайн   lingo diesel Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 58
  • Регистрация: 06-October 13

Публикувано: 07 November 2013 - 07:45 AM

За какво му е родословие когато няма да е истинско, породността се доказва от съответния породен клуб . А пък и най малкото не му трябва за да участва на изложби на каракачанки ,разбираш кога е изложбата и обикновено се записва до около една седмица преди това или направо в деня на изложбата и всичко е готово ,друг е въпроса че там едва ли ще се впечатлят от него тъй като в теа среди се подкрепят само познати но зависи на каква изложба и кви хора ще попаднеш .Гледай да е нещо от плана на макк .А и много е важно какво пише в паспорта, бок или каракачанка ,на тая тема се скача на бой :d

#19 Потребителят е офлайн   Samurai-brodnik Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 418
  • Регистрация: 06-October 04

Публикувано: 07 November 2013 - 08:09 AM

:flagbg: Много писания, и повечето некомпетентни. Породата е призната от пет от седемте големи межд. организации. ФСИ не е единствената и най-уважаваната, тя не е признала БОК въпреки усилията на федерацията. Родословия, и то с европейско признание и евростикери, издава БОКС, представителя на ИКУ у нас. Там породата е призната още през 2009 г. Българската държава отдавна е признала и Каракачанското куче, и БОК, нищо, че това е едно и също. Родословие може да се издаде без проблем при доказани родители или експертна оценка.
Ето цитат от книга за БОК

Значими международни киноложки организации и отношението им към породата БОК

В световен мащаб има регистрирани над 480 международни киноложки организации със световно или регионално значение. Тяхната международна тежест в киноложките среди се определя както от броя на членуващите в тях кинолози и сдружения, така и договорите между различните организации за съвместна дейност и признание на племенна и родословна дейност, изложби, титли и съдии. Така например най-масовата организация – FCI не надхвърля по брой на своите членове – физически лица 2 000 000 души, но има договор за взаимно признаване с над половината от останалите международни сдружения, докато втората по сила киноложка организация в Китай наброява 7 000 000 члена и се бори за признание от някоя от по-сериозните международни организации. В киноложкия свят не бройката на членовете а традициите, авторитета и световното признание говорят единствено за тежестта на дадена организация. Напоследък като гъби никнат „велики и всемогъщи” световни лиги и алианси, за чието съществуване не са чували дори шепата техни членове...
Ето кратък преглед на някои международни организации:







Fédération Cynologique Internationale (FCI)

Адрес:
Place Albert 1er, 13
B-6530 THUIN
BELGIQUE

Tel : +32 71 59.12.38
Fax : +32 71 59.22.29
E-mail : info@fci.be
www.fci.be


Пълноправни членове

Австрия - Österreichischer Kynologenverband
Белгия - Union Royale Cynologique Saint Hubert
Беларус - Belorussian Cynological Union (BCU)
България - Bulgarian Republican Federation of Cynology
Хърватия - Hrvatski Kinoloski Savez
Кипър - Cyprus Kennel Club
Чехия - Ceskomoravská Kynologická Unie
Дания - Dansk Kennel Klub
Естония - Eesti Kennelliit
Финландия - Suomen Kennelliitto - Finska Kennelklubben
Франция - Société Centrale Canine pour l'Amélioration des Races de Chiens en France
Германия - Verband für das Deutsche Hundewesen
Гърция - Kennel Club of Greece
Унгария - Magyar Ebtenyésztök Orszagos Egyesülete
Ирландия - Irish Kennel Club
Израел - Israel Kennel Club
Италия - Ente Nazionale della Cinofilia Italiana
Латвия - Latvijas Kinologiska Federacija
Литва - Lietuvos Kinologu Draugija
Люксембург - Fédération Cynologique Luxembourgeoise
Малта - Malta Kennel Club
Монако - Société Canine de Monaco
Мароко - Société Centrale Canine Marocaine
Холандия - Raad van Beheer op Kynologisch Gebied in Nederland
Норвегия - Norsk Kennel Klub
Полша - Zwiazek Kynologiczny w Polsce
Португалия - Clube Portugés de Canicultura
Румъния - Asociatia Chinologica Romana
Русия - Russian Kynological Federation
Сърбия - Kinoloski Savez Republike Srbije (KSS)
Словакия - Slovenska Kynologicka Jednota
Словения - Kinoloska Zveza Slovenije
Испания - Real Sociedad Central de Fomento de Razas Caninas en España
Швеция - Svenska Kennelklubben
Швейцария - Société Cynologique Suisse
Украйна - Ukrainian Kennel Union
Аржентина - Federación Cinológica Argentina
Бразилия - Confederaçao Brasileira de Cinofilia
Чили - Kennel Club de Chile
Колумбия - Asociación Club Canino Colombiano
Коста Рика - Asociación Canófila Costarricense
Куба - Federación Cinólogica de Cuba
Еквадор - Asociación Ecuatoriana de Registros Caninos
Ел Салвадор - Asociación Canófila Salvadoreña
Гватемала - Asociación Canofila Guatemalteca
Хондурас - Asociación Canófila de Honduras
Мексико - Federación Canófila Mexicana
Панама - Club Canino de Panama
Парагвай - Paraguay Kennel Club
Перу - Kennel Club Peruano
Пуерто Рико - Federación Canófila de Puerto Rico
Доминикана - Federación Canina Dominicana
Уругвай - Kennel Club Uruguayo
Венецуела - Federación Canina de Venezuela
Южна Африка - Kennel Union of Southern Africa
Индия - Kennel Club of India
Япония - Japan Kennel Club
Филипини - Philippine Canine Club
Южна Корея - Korea Kennel Federation
Тайван - Kennel Club of Taiwan
Тайланд - The Kennel Club of Thailand

Асоциирани членове

Гибралтар - Gibraltar Kennel Club
Грузия - Fédération Cynologique de Géorgie
Исландия - Hundareaktarfelag Islands - Icelandic Kennel Club
Казахстан - Union of Cynologists of Kazakstan
Македония - Kennel Association of The Republic of Macedonia (KARM)
Молдова - Uniunea Chinologica Din Moldova (UCHM)
Сан Марино - Kennel Club San Marino
Боливия - Kennel Club Boliviano
Бахрейн - Kennel Club of Bahrain
Хонг Конг - Hong Kong Kennel Club
Индонезия - The All Indonesia Kennel Club
Малайзия - Malaysian Kennel Association
Сингапур - Singapore Kennel Club
Шри Ланка - The Kennel Association of Sri Lanka
Австралия - Australian National Kennel Council
Нова Зеландия - New Zealand Kennel Club

Партньори по договор

Азербайджан - Kennel Union of The Republic of Azerbaidjan
Киргизтан - Union of Cynologists of Kyrgyz Republic
Черна Гора - Kinoloski Savez Crne Gore
Узбекистан - Cynological Federation of Uzbekistan
Никарагуа - Asociación Canina Nicaragüense
Китай - China Kennel Union
Пакистан - Kennel Club of Pakistan



Класификация на породите според FCI:

Група 1: Овчарски и пастирски кучета (с изключение на швейцарските пастирски кучета)

Секция 1 : Овчарски кучета
Секция 2 : Пастирски кучета (с изключение на швейцарските пастирски кучета)


Група 2: Пинчери и шнауцери, молосоидни породи, швейцарски планински и пастирски кучета, и други породи

Секция 1 : Пинчери и шнауцери
Секция 2 : Молосоидни породи
Секция 3 : Швейцарски планински и пастирски кучета


Група 3: Териери

Секция 1: Големи и средни териери
Секция 2 : Малки териери
Секция 3: Териери тип бул
Секция 4: Тойтериери


Група 4: Дакели

Секция 1 : Дакели


Група 5: Шпицове и примитиви

Секция 1 : Северни впрегатни кучета
Секция 2 : Северни ловни кучета
Секция 3 : Северни стражеви и пастирски кучета
Секция 4: Европейски шпицове
Секция 5: Азиатски шпицове и сродни породи
Секция 6: Примитиви
Секция 7: Примитивни ловни кучета


Група 6: Гончета, кръвоследници и сродни породи

Секция 1 : Гончета
Секция 2 : Кръвоследници


Група 7: Кучета, работещи със стойка

Секция 1 : Континентални кучета, работещи със стойка
Секция 2 : Британски и ирландски кучета, работещи със стойка, и сетери


Група 8: Апортиращи, претърсващи и водни кучета

Секция 1 : Апортиращи кучета
Секция 2 : Претърсващи кучета
Секция 3 : Водни кучета


Група 9: Компаньони и игривки

Секция 1 : Бишони и сродни породи
Секция 2 : Пудели
Секция 3 : Малки белгийски кучета
Секция 4 : Голи кучета
Секция 5 : Тибетски породи
Секция 6 : Чихуахуа
Секция 7 : Английски тойспаниели
Секция 8 : Японски хин и пекинез
Секция 9 : Континентални тойспаниели
Секция 10 : Кромфорландер
Секция 11 : Малки молосоиди


Група 10: Хрътки

Секция 1 : Дългокосмести или ресничести хрътки
Секция 2 : Острокосмести хрътки
Секция 3 : Късокосмести хрътки




FCI - Fédération Cynologique Internationale - Международна Киноложка Федерация(регистрирана като „частна” организация на територията на френскоезична Белгия). Някои погрешно я наричат „Световна Киноложка Федерация”. Всъщност това е третата международна киноложка федерация, създадена в Европа след Кенъл Клуб - Великобритания и Федерация „Свети Хуберт”. В нейния състав са включени над 80 клуба(по един от страна) и партньорски организации. Те взаимно признават своите родословни документи, изпитни правила и съдийски състав, което обаче не важи за партньорските организации. FCI е единствената международна киноложка организация, която в противовес с международното законодателство не признава документи, издавани от сродни организации, които нямат личната ѝ благословия. Заради несъответствия в политиката и неправомерно присвояване на правомощия през 2006 година съществуването на федерацията бе поставено под въпрос.
За съжаление в тази най-многобройна световна организация Българското овчарско куче – БОК се води непризната порода и едва в последните години се правят опити за признаването и.


IKU – INTERNATIONAL KENNEL UNION
МКС – МЕЖДУНАРОДЕН КИНОЛОЖКИ СЪЮЗ


Адрес:

България, гр. София 1000
Ул.”Хан Аспарух”№34
Тел: 0878349400
iku_bg@abv.bg
iku-bg.com

Украйна, гр. Киев 03037
пр. Краснозвёздный 7\2
тел: +38044-248-33-11
ukciku@mail.ru


Една от най-старите киноложки организации, създадена през 1989 г. в Москва на основата на клуб регистриран в Руския императорски двор през 1895 г. и наречен „Имперский клуб охотников”. През 2009 г. с оглед приемането на много страни от Европейския съюз седалището се прехвърля в Република България и сега е в гр. София. Включват се клубове и организации от 39 страни. Породите са класифицирани в пет породни групи:
Първа група:
Овчарски кучета

Втора група:
Работни и северни кучета:

Трета група:
Териери

Четвърта група:
Ловни кучета

Пета група:
Декоративни кучета и компаньони


Българското овчарско куче е признато с решение № 293/09 като пълноправна порода в цялата система на IKU и от 2009 г. БОК има право да участва и получава титли на изложби в системата на IKU. Поради съществени съмнения относно легитимността на ръководството на МКС към този момент, както и липсата на документи за легализирането на породата, на Третата асамблея на президентите на IKU в Киев, Украйна на 11.01.2013г. пропуските бяха поправени и всички делегати единодушно потвърдиха признаването на породата. Създадени са клубове по породата БОК в Русия, Украйна, Латвия, Грузия, Испания, Полша, Германия, Сърбия, Македония и Гърция, където ежегодно се провеждат специализирани изложби за породата, извършва се селекционна и племенна дейност по най-високи световни стандарти.



The Kennel Club

Адрес:

The Kennel Club,
1-5 Clarges Street,
Piccadilly, London W1J 8AB

Telephone: 0844 463 3980.
Fax: 020 7518 1058
www.thekennelclub.org.uk


Класификация на породите според The Kennel Club

Гончета
Работни
Ловни
Териери
Ползвателни
Пастирски
Декоративни




Това е най-старият и уважаван Английски киноложки клуб с които се съобразяват всички международни и световни организации. KC (UK) или KC(GB) - The Kennel Club - (Кенъл Клуб – Великобритания) Основан на 4 април 1873 година. Макар основните цели на Клуба да са свързани с интересите на чистопородните кучета и дейности свързани с изложби и изпитания, той неотдавна се нареди сред заинтересованите активисти в борбата срещу „антидогс” законите и започна да защитава интересите на сериозните собственици на кучета, които са регистрирани в кенъл Клуба-Великобритания. През 1988 година е издаден първият „Киноложки кодекс”(„Кодекс за кучето”), а през 1992 год. е създаден Устройствен Граждански Правилник, насочен към образоването на населението в духа на правилно отношение към кучетата и носенето на съответните отговорности според законодателството на страната. . Crufts Dog Show – Crufts (Крафтс) е наречена в чест на нейния основател Charles Cruft(Чарлз Крафт). Първото изложение(изложба) се е състояло в Кралската Селскостопанска Палата(Зала) в Ислингтон (Islington) през 1891 година. През 1938 година Чарлз Крафт умира и неговата вдовица провежда изложението през 1939 година. Три години по-късно госпожа Крафт, чувствайки тежестта на години и приемайки отговорността за запазване на изложбата се обърнала към Кенъл Клуба (виж по-горе), за да предаде по-нататъшната дейност на тях. През 1948 година се състояло първото изложение Crufts под егидата на KC (UK). На това световно значимо събитие участват представители на клубове от цял свят, като в отделни години броят им надвишава 14 000(четиринадесет хиляди)
И тук БОК не е признато. Водят се преговори по признанието.


American Kennel Club

Адрес:

AKC Headquarters
260 Madison Ave
New York, NY 10016
Telephone: 212.696.8200
Office Hours: 8:15 a.m. - 4:30 p.m. ET
weekdays (Monday - Friday) except holidays

AKC Operations Center
8051 Arco Corporate Drive, Suite 100
Raleigh, NC 27617-3390
Telephone: 919.233.9767
Office Hours: 8:15 a.m. - 4:30 p.m. ET
Customer Service Hours:
8:30 a.m. - 5:00 p.m. ET
weekdays (Monday - Friday) except holidays

AKC Customer Care
8051 Arco Corporate Drive, Suite 100
Raleigh, NC 27617-3390
Telephone: 919.233.9767
8:30 a.m. - 5:00 p.m. ET
weekdays (Monday - Friday) except holidays

e-mail: info@akc.org
www.akc.org


Класификация на породите според AKC

Спортни
Ловни
Работни
Териери
Декоративни
Неспортни
Пастирски
Смесен клас


AKC - American Kennel Club - Американски Кенъл/Киноложки/-Клуб. Има почти 5000 клуба само в САЩ, които работят по правилата на АКС. Тази организация е нетърговска и в състава ѝ влизат 500 постоянни членове и почти 5000 асоциирани, които са се посветили на популяризирането на чистопородното развъждане на кучета. Някои от тях са Национални „Майчини” клубове, които държат „правата” за развъждане на породите, а други са „специализирани” клубове по породи или за професионални и спортно-киноложки дейности. Една част от клубовете се занимават само със популярни шоу-мероприятия, които имат за цел да приобщават все по-голяма част от населението към семейството на любителите на кучетата. БОК е признато.


UKC - The United Kennel Club

Обединен Кенъл Клуб . Създаден през 1898 година Обединеният Клуб е най-голямата киноложка организация за работни кучета в Света. Регистрирала е породите кучета от всички петдесет щата и от над 25 (двадесет и пет) други странни. Повече от 60% от неговите над 13 000 (тринадесет хиляди) ежегодни лицензирани мероприятия са тестове за ловна пригодност, за обучение и за вродени качества. UKC се гордее със своята система на ориентираност към семейството, дружествата и образователните събития. UKC се придържа към философията „Total Dog”(кучетата са всичко и всичко за кучетата) повече от столетие. Програмите на Обединения клуб са създадени за кучета, които изглеждат добре, работят и се държат еднакво добре(тоест – както за елитни, така и за екстериорно добри работни кучета). БОК е признато.


The Westminster Kennel Club

Уестминстър Кенъл Клуб . Създаден през 1877 година този клуб е най-старата организация в Америка, посветена на спорта с чистопородни кучета. Тя е станала символ на чистопородните кучета чрез изложбените рингове и показаното на милионите семейства в Северна Америка чрез телевизионния екран. БОК е признат.


MBDCA - Mixed Breed Dog Clubs of America

Американски Клуб на Кучетата –Кръстоски(Мелези). Собствениците на кучета-кръстоски могат да се наслаждават на силни усещания в значителна конкуренция за звание в послушание, навици, търсене на предмети и хора, както и проследяване на следи, и много повече. Американският Клуб на Кръстоските води национална регистрационна книга за кучетата, получени при смесване на различни породи. Така те им осигуряват възможности за популяризация и реализация, каквито АКС осигурява на породистите кучета. Има две категории членство: участие и поддръжка. Тези, които имат кръстоски и искат да ги регистрират като име, трябва да се регистрират като участници и да работят в полза на целта си, като се явяват на състезания. Всички кучета трябва да са кастрирани(стерилизирани) преди да бъдат регистрирани.
Ако Вие нямате куче-кръстоска (мелез) или не предвиждате да го показвате, но Ви се иска да стимулирате дейността на Клуба, то Вие можете да се присъедините като член за „поддръжка”. БОК не е признато.


NKC - National Kennel Club Inc®

Национален Кенъл Клуб (САЩ). Създаден през 1970 година с цел да се подпомогне регистрацията на собствениците на всяко чистопородно куче. NKC е бил и е безпристрастен към всички селекционери и собственици на кучета, независимо от породата, която развъждат или отглеждат. В тази организация са поставени наравно както популярните, така и редките породи кучета. NKC издава сертификати за екстериор на многопородни екстериорни изложби(all-breed dog shows) и на работни изпитания за породите Куунхаунд (енотови кучета, за лов на еноти), Бигъл, Скуайрлдог (катеричи кучета, за лов на катерици), птичари, териери. Също така лицензира кенълите (кучкарниците), клубовете, съдиите за изложби и изпитания. БОК не е признато.


СКС - The Continental Kennel Club

Континентален Кенъл Клуб. Обединението е създадено през 1995 година. Има международен статут. Една от най-големите организации-регистри в САЩ. Континенталният Кенъл Клуб предлага регистрационни услуги за породите по цял свят. Регистрира както чистопродни, така и кучета със смесен произход, получени в резултат на кръстосване на различни породи(mixed-breed dogs, кроссинги, кръстоски), но все още необособили се като отделна порода. БОК не е признато.


ARBA - American Rare Breed Association

Американска Асоциация на Редките Породи Кучета. Мисията на тази организация се състои в това да се служи в полза на Редките Породи. Тя се е ангажирала с популяризирането и съхраняването на повече от 130 породи кучета от цял свят, които не са признати от водещите киноложки организации.
В тази организация БОКС – Български Обединен Киноложки Съюз е направил постъпки чрез IKU породата Българско овчарско куче да бъде призната и популяризирана. Чака се сертификат от ARBA през месец май 2013г.


UCI - The United kennel Clubs International

Международно Обединение на кенъл Клубовете (може да се чете и като - Обединение на Международните кенъл Клубове). Основано на 23 октомври 1976 година във Висбаден(Германия) и регистрирано в регистъра на асоциациите при Окръжният съд. Целта на обединението се състои в това щото „да се служи в полза на различните национални организации, като международно организиран чадър(покровител)”. Бори се за усъвършенстване на развъждането при кучетата. Главната задача е да се следи за националните и международни мероприятия(изложби, изпитания), като ги популяризира, рекламира и подпомага. UKCIB © ( кандидат за международен шампион по красота) и САС ( кандидат за национален шампион по красота) се дават в съответствие с правилата на UCI.
През 2008г. UCI признава породата БОК и дори провежда през месец юни европейско първенство в Бургас – България.


The Canadian Kennel Club

Head Office Contacts:

General Enquiries:

Tel: 416-675-5511

Email: information@ckc.ca

Client Services & Membership:

Tel: 416-674-3699

Email: information@ckc.ca

Order Desk: For information on ordering CKC-approved microchips, scanners, CKC Rule Books and CKC Breed Standards:

Tel: 1-800-250-8040

Email: orderdesk@ckc.ca

Fax: 416-675-6506

Mail: The Canadian Kennel Club
200 Ronson Drive, Suite 400
Etobicoke, Ontario
M9W 5Z9

Hours Of Operation
Monday to Friday
9:00 a.m. - 5:00 p.m. EST

www.ckc.ca


Класификация на породите според CKC

Спортни
Ловни
Работни
Териери
Декоративни
Неспортни
Пастирски



Абревиатурата съвпада с тази на Континеталният Кенъл клуб и е много лесно да се сбъркат. Първата регистрирана в Канада организация за чистопородно развъждане на кучета. СКС е непрофесионална (любителска) организация с нетърговски(с идеална цел, в обществена полза), която е посветила дейността си на „Стимулиране, ръководене и логистика на интересите на любителите на чистопородните кучета и отговорността на техните стопани и селекционери в Канада”. СКС регистрира кучетата, създава правилници и ръководи пряко изложби и полеви изпитания. БОК не е признато.


ANKC - Australian National Kennel Council

Австралийски Национален Киноложки Консилиум(съвет, събрание). ANKC е административен орган за чистопородно развъждане на кучета в Австралия. Неговите цели са: да демонстрира предимството на чистопородното развъждане, изложбите, високото ниво на обучение, подчинението и другите възможности на чистопородните кучета, към които се числят и темперамента, и работните качества. Съвета е поел контрола върху обучението на населението по въпросите на кинологията, отговорностите и законността на територията на цяла Австралия. БОК не е признато.



NZKC - New Zealand Kennel Club

Новозеландски Кенъл Клуб. Още от своето създаване през 1886 година е бил асоциация на организации(общества), какъвто продължава да бъде и до днес. Понастоящем в тази асоциация членуват повече от 300 други организации и съобщества, които се признават и работят взаимно. Те са класифицирано по статуса според дейността, която извършват. Признатите клубове трябва да бъдат Обединени породи клубове(All Breeds Show clubs), с постоянен адрес, да се ползват с добро име и имат добра организация. БОК не е признато.


KUSA - Kennel Union of Southern Africa

Киноложко Обединение (Съюз) Южна Африка. Създадено през 1891 година след обединението на Южноафриканският Кенъл Клуб на Порт Елизабет (основан през 1883 година) и Южноафриканския Кенъл Клуб на Кейп Таун(основан през 1889 година). В новосъздадената организация членуват над 200(двеста) присъединени клуба и над 6 000(шест хиляди) члена. БОК не е признато.


Световен Киноложки Алианс

Регистриран като едноличен търговец през 2011г. в гр. Мурсия, през 2012 г. регистриран в България и Латвия. Организация с неясни цели. БОК навярно е признато.

#20 Потребителят е офлайн   ira67 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 824
  • Регистрация: 16-June 10
  • Gender:Male

Публикувано: 07 November 2013 - 12:47 PM

Със този дълъг пост искаш да докажеш че порода БОК не съществува.Тя существува ,съществувала и признавам хора които се борят за да съществува и в бъдуще.Вопрос стои за това, че неможе всекий който поиска да пуска за разплод кучета с измъсленни родословия,откъде произвеждат болни кучета с дисплазии и обратни захапки.Целта да се сохрани поне това какво имате.И в Россия има непрезнати породи,източно европейска овчарка,московская сторожевая,черен териер. И ако международни организации не ги признават ,това не означава че тези породи не трябва да се селекционират.Те немогат да получават родословия от международна категория,но защо не трябва да съществуват и да се развиват?С този предишен дълъг пост доказвате че труд на някои хора нищо не струва. СТРУВА. Тези кучета пазят стада ,пазят ни къщи иперфектно се справят.Те се родени в Балкански планини,те се создадени за ваши условия.Тя создадена от ваши прадеди,гордейтесь и ПАЗЕТЕ порода.

  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни