Dog.bg Форуми : Съмнение за инфекциозен перитонит

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Съмнение за инфекциозен перитонит

#1 Потребителят е офлайн   lazarvtu Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 6
  • Регистрация: 07-November 13

Публикувано: 07 November 2013 - 02:56 PM

Здравейте искам да споделя за заболяването на моят котарак, което се оказа тази страшна болест инфекциозен перитонит, но и въпреки това имам някакви съмнения, че може и да не е това.
Всичко започна ей така изведнъж, както си беше най-жизненото коте от котилото, подскачаше си и се разправяше с всички останали (както и с нас) и изведнъж един ден просто си легна и се омърлуши. Заведохме го веднага на ветеринар, прегледаха го и му биха антибиотик (многопрофилен най-вероятно) и аналгин за температурата. Доктора имал съмнение за лека инфекция. Така прибрахме се ние в къщи, което живна след аналгина, хапна и си легна да си почива. На следващата сутрин, котето пак омърлушено. Естествено тичаме отново при доктора, защото по неговите думи то вече трябвало да си бъде както преди. В кабинета веднага му взеха кръв за изследване и се оказа, че всичките му показатели бели, червени кръвни телца са под нормата. Поставиха диагноза анемия. Започнахме лечение с доксициклин. Обаче след 6-7 дни при котето няма видимо подобрение и често вдига температура, иначе през останалото време си яде, пие си вода и си ходи до тоалетна. Но след 7-мия ден се притеснихме, че няма видимо подобрение и го заведохме пак при докторите. Там казаха, че това с температурата не било много нормално и да му даваме четвърт аналгин като забележим че я вдига. Мина още малко време и една сутрин забелязах, че котето ми дебне всеки момент да излезе на терасата и да ближе стената, ама близане много сериозно и повърна няколко пъти след това. Звъня пак на вет-а от там ми казват, че най-вероятно става въпрос за липса на витамини и, че трябва да се почне прием. Започнахме с таблетки VMP. Минаха още няколко дни и му беше насрочен котролен преглед. На прегледа му взеха пак кръв и забелязаха, че показателите се повишават вече и са на път да влязат в норма. Но котето продължаваше да вдига температура. Изписха му и преднивет по 1 таблетка дневно. Прибрах си го вкъщи и след 1-2 дни забелязвам, че очите му са мътни и с много ама много разширени зеници. Пак звъня на доктора водим го на преглед - диагноза увеит. Изписаха му капки Унидекса. Имаше леко подобрение с тях, но очите му са пак замъглени и леко изглеждат като на коте което ослепява. Дойде време и за последен преглед така да се каже при ветеринарите. Взеха му кръв, показателите на кръвта са му в норма вече, малко над долната граница, но са в норма. И направиха му и тест за имунодефицитен вирус и левкимия, оказаха се отрицателни и поставиха диагноза инфекциозен перитонит. Всички са наясно как се почуствахме и какви са прогнозите. Включиха му Биовлоксавет да му даваме за да сме видили дали след седмица организма ще се постабилизира и ще започне да се бори сам или работата е път... Не знам защо но аз продължавам да отказвам да приема, че това му е заболяването, най-малкото защото не е имал постоянно температура, защото е имало дни в които не е пил аналгин а е нямал температура, а съм чел че най-характерно така да се каже за тази болест е това, че високата температура не се влияе от нищо, без да ближе стената котето не повръща, диария не е имал, както и течности в коремната кухина. Не знам искам да чуя и още поне едно мнение, но не знам към кои доктори или клиники да се обърна. Клиниките може да са в Русе, Стара Загора, Пловдив дори... Помагайте с нещо ако можете, че ....

#2 Потребителят е офлайн   MechoPuh Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 8341
  • Регистрация: 30-March 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 08 November 2013 - 11:21 PM

Здравейте, пускан ли е изобщо тест за корона вирус на котето? ФИП е едно от най-трудните за диагностициране неща и ми е малко чудно как по симптомите, които описвате са поставили тази диагноза. Ето ви един доста изчерпателен материал по въпроса:

"Източникът на англисйки език: http://www.dr-addie....m%20a%20cattery

Котешки инфекциозен перитонит (FIP) е водеща инфекциозна причина за смърт при котките. FIP се случва, когато котката реагира неподходящо на котешка коронавирусна инфекция (FCoV). Повечето котки се инфектират, прекарват FCoV за месец или два, придобиват имунен отговор, елиминират вируса и живеят щастливо (вж. Как да елиминираме FCoV инфекцията от приют или от домашни котки: http://www.dr-addie....20a%20cattery). Въпреки това, поради все още неизяснени причини, вместо да се изчистят от FCoV инфекцията, някои котки развиват FIP.

Името FIP е отчасти подвеждащо: FIP не е възпаление на перитонеума (лигавицата на стомаха), то е васкулит (възпаление на кръвоносните съдове). Клиничните признаци, които развива котката, зависят от това които съдове са засегнати и кои органи поддържат те.

Ключовото събитие в развитието на FIP е инфекцията на белите кръвни телца от котешкия коронавирус (FCoV).

От момента на инфектирането на белите кръвни телца, съдбата на котката зависи от това дали белите кръвни телца могат да се преборят с вируса или не, или вирусът ще победи и ще започне да се размножава. В показаната по-долу анимация ние описваме втория вариант. Показваме как вирусът атакува имунната система, водейки до възпаляваща последователност от събития, които довеждат до пиогранулома, образуваща се около кръвоносния съд. Във видео клипа показваме развитието на остра степен на FIP, където има голямо количество вирус, много засегнати кръвоносни съдове, а изтичането от увредените кръвоносни съдове довежда до клинични признаци на ефузивен FIP – асцит, торакална ефузия, перикардна ефузия.

При не-ефузивния FIP протичането е по-хронично: по-малко засегнати кръвоносни съдове, имунната система на котката полага повече усилия да се пребори с инфекцията, което довежда до по-голяма пиогранулома и клинични признаци на хронично възпаление, отнасящи се към органа или органите, съдържащи пиогрануломата.

Влажен или ефузивен FIP
Това е остра форма на заболяването, където има много тежко засегнати кръвоносни съдове и течността изтича от тях към коремната кухина или торакалната (гръдна) област. Когато има засегнати кръвоносни съдове на корема, коремът на котката набъбва от течност, наречена асцит. При засегнати кръвоносни съдове на торакса, течността изтича в гръдната област, като пречи на белите дробове да се разширяват и котката показва признаци на затруднено дишане.

Сух или не-ефузивен FIP
Сухият FIP е по-хронична форма на болестта. При сухия FIP котката често е с неясни клинични признаци, като например слаб апетит, загуба на тегло, загуба на блясъка на козината. Много котки със сух FIP стават истерични, а когато погледнете зад клепача, той има жълт цвят. Много котки със сух FIP имат някакви признаци по очите: обикновено ирисът (цветната част на окото около зеницата) променя цвета си, части от него може да станат кафяви (вж. снимките на оригиналния линк по-горе).

Котката може да има очно кървене, или поява на бели утайки на роговицата (чистата мембрана отпред на окото).Около 12% от котките с не-ефузивен FIP развиват неврологични симптоми: често те стават некоординирани (несигурни в движенията или падат при ходене), може да имат тремори на главата, припадъци, очите да се стрелкат настрани вместо да са фокусирани.Въпреки това, всички тези клинични симптоми може да са причинени от други, понякога лечими заболявания, затова най-важно е поставянето на точна диагноза.

Диагностициране на FIP – този раздел е предназначен за ветеринарни хирурзи.
FIP е известна със своята трудност на диагностициране, тъй като много други състояния имат подобни клинични признаци. Категорична диагноза е възможна само при аутопсия, или понякога чрез биопсия (макар че за точни биопсични резултати трябва да се извърши биопсия на зона на пиогрануломно поражение, за което се изисква лапаротомия). Само 18% от пробите, изпратени в нашата лаборатория за диагноза на FIP се оказват наистина FIP. Тъй като котките с FIP обикновено се евтаназират, абсолютно наложително е FIP да бъде правилно разграничен от други, лечими състояния.

Независимо какво твърдят лабораториите или производителите на тестове, тест за FIP няма. Диагнозата е трудна даже за най-компетентния ветеринар и включва следване на серии от стъпки от алгоритъм. Диагностицирането на FIP се състои от стъпките, показани на графиката. Докато натрупате много опит в диагностицирането на FIP, може да ви е полезно да използвате графиката, и също така работния лист за диагноза на FIP, който се намира на catvirus.com."

#3 Потребителят е офлайн   lazarvtu Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 6
  • Регистрация: 07-November 13

Публикувано: 10 November 2013 - 08:08 PM

Благодаря за споделеното. Имам да добавя някои неща към клиничната картина на котето за да може да помогне повече. Говорих с доктор от Университета с Стара Загора, който при така изнесените факти изказа съмнение за тази диагноза и предположи, че може да става въпрос за херпесна инфекция. Каза да спрем приема на всякакви медикаменти и да даваме витамини по възможност за засилване на организма и тъй като при котето започна да се забелязва едно кихане и имах леко съмнение за нещо като споли, доктора каза да капваме по няколко капки Натриев хлорид в очите и нослето. Същата вече обаче котето залиня и реших да го заведа при друг ветеринар в града. От там ни казаха на следващия ден да отидем да направят кръвни изследвания наново, защото те не мислят, че така лесно може да се постави тази диагноза и е твърде е нелепо да се отписва така лесно 7 месечно животно. Направиха ги те и резултати бяха потресаващи - коренна разлика с показаното от предната клиника- почти всички показатели пак му бяха проблеми. За да е по-нагледно ще публикувам и резултатите, ако някой може да ги изтълкува :

WBC 11.1
RBC 5.76
HGB 72
HCT 0.229
MCV 40
MCH 12.4
MCHC 313
RDW 12.2
PLT 57
MPV 9.9

И химични показатели :

Urea 6.9
CREAT 57.9
Bili-D 1.55
TPROT 88.7
ALB 20
ALAT 176
ALP_R 104

Казаха, че котето имало силна анемия и аз онемях, уж нямаше вече такива показатели. Каза ми също, че завишената функция на черния дроб може да се дължи и на продължителното даване на различни медикаменти. И беше страшно учуден как котето е издържало на 25 дни прием на Доксициклин, че те го препоръчвали да се дава 5 до 10 дни. А бе като цяло пълна противоположност на предната клиника. Казаха, че съмненията им вече са 50/50. И да даваме паста Nutri Gel Plus и Невробекс, да видим след 10-тина дни как ще е кръвта. Сега давам вече 3 дни на котето от тази паста и яде все по-малко липсва му апетит и продължавам да се притеснявам. Отделно от това очите му все повече заприличват на очи с увеит, което е симптом на това да има перитонит или пък херпес вирус, поне според това което прочетох в интернет. Отделно от това анемията ме обърква много, кихането и хремата и хриповете, а бе с две думи шах съм засега. Утре по принцип пак ще звъня до Стара Загора да им кажа вече и на тях какво става, но общо взето от клиника до клиника ме объркват все повече и повече. Ако някой от тук помогне дори само с информация или съвет ще съм много благодарен.

#4 Потребителят е офлайн   MechoPuh Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 8341
  • Регистрация: 30-March 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 10 November 2013 - 10:20 PM

А от какво е предизвикана анемията има ли предположения? Правено ли е изследване за хемобартонелоза?

#5 Потребителят е офлайн   lazarvtu Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 6
  • Регистрация: 07-November 13

Публикувано: 10 November 2013 - 11:20 PM

Еми "решиха", че може да е от кърлежи или нещо подобно и затова го лекуваха с доксициклин. Не са му пускани изследвания за хемобартонелоза... Не знам ама започвам много да се притеснявам. Вече почти не яде, само кажи речи тази паста приема.

#6 Потребителят е офлайн   AXEL Бултериерът Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 647
  • Регистрация: 19-April 06
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив
  • Interests:ветеринарен лекар<br />

Публикувано: 11 November 2013 - 08:17 AM

при този прием на Доксициклин,хемобартонелата отдавна вече е унищожена......не разбрах от кой град сте.Възможно е наистина да е инфекциозен перитонит.Ваксинирано ли е вашето коте,колко пъти и с какви ваксини?

#7 Потребителят е офлайн   lazarvtu Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 6
  • Регистрация: 07-November 13

Публикувано: 11 November 2013 - 08:22 AM

От Велико Търново сме и котето за съжаление не е ваксинирано :(

#8 Потребителят е офлайн   MechoPuh Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 8341
  • Регистрация: 30-March 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 11 November 2013 - 12:24 PM

Ето Ви една подобна тема от преди време в друг форум. Мое коте с хемобартонела беше на доксациклин близо 40 дена като правехме периодично натривки докато не се получи чиста проба. Дано да не е с ФИП Вашето коте и не по-малко важно, дано най-сетне някой да му постави диагноза, за да може и лечението да е последователно и адекватно :dh_188:.

#9 Потребителят е офлайн   Ofika Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 394
  • Регистрация: 30-December 05

Публикувано: 11 November 2013 - 01:10 PM

Моят съвет е да заминете за Стара Загора, по възможност веднага.
Имам горчив опит с всички великотърновски "клиники". Успешно лекуват и кучета, и котки.

Напишете в кои клиники сте го водили и тези изследвания от кого са правени.
User's Signature

New concept in the dog world http://www.doginfo.info

#10 Потребителят е офлайн   Ofika Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 394
  • Регистрация: 30-December 05

Публикувано: 11 November 2013 - 01:51 PM

В момента котарак със същите симптоми ми го лекуват за "алергия". Според мен става въпрос за калицивирус.

А съдейки по методите на лекуване, втората клиника е "Еклипс", а първата е "Санивет" (колебая се между тях и "Булвет").
На изследванията в "Еклипс" не вярвайте, в повечето случаи са грешни.
User's Signature

New concept in the dog world http://www.doginfo.info

#11 Потребителят е офлайн   lazarvtu Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 6
  • Регистрация: 07-November 13

Публикувано: 11 November 2013 - 02:44 PM

Благодаря на всички. Днес се чухме отново с един доктор от Стара Загора, работещ в клиниката за дребни животни към Университета. Човека се занимава с инфекциозни болести. Продиктувах му по телефона резултатите от изследванията. И като му казах, че сега след вторите изследвания са ми казали, че котето има тежка анемия, той само каза "МОЛЯ !?!" и обясни, че да анемия има, но тя е съвсем лека. Описах му увеита на очите. който има котето според докторите от "Еклипс" той каза, че щом зеницата не е свита, значи става дума за иридоциклит и, че двете са често бъркани. Започвам да си мисля, че в клиниката са гледали да си нагодят нещата така, че да излезе котето с перитонит.... Дано съм прав и да е само нагаждане. От посочените от мен по-горе данни, доктора каза, че единственото притеснително може да е черния дроб, но той може да се дължи на дългия прием на високи дози Преднивет и Доксициклин (същите предписани пак от "Еклипс"). Каза, че той се насочва все повече към херпесвирусна инфекция с леки усложнения. Препоръча, да продължим да даваме пастата и витамини и да стискаме палци на котето да се стабилизира имунната система. Но мен все още ме тревожи това, че от нослето има сополи и киха, а също така много трудно започва да се храни, да не кажа, че друго освен сварено свинско месо не приема. Взел съм му храна за чувствителни котки, но уви. Каза,че сега няма смисъл да ходим при него на преглед, каквото и да значи това.
Иначе по питането за клиниките първо му го диагностицираха в "Еклипс" и после по-леката диагноза с пастата и т.н. е в "Санивет".
Не знам вече какво да направя. Чета сега, че за тези калицивируси трябва и лечение с антибиотик.... А доктора нищо не каза....

#12 Потребителят е офлайн   AXEL Бултериерът Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 647
  • Регистрация: 19-April 06
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив
  • Interests:ветеринарен лекар<br />

Публикувано: 11 November 2013 - 09:33 PM

Котето ви може да има и двете заболявания,едновременно-както Бартонелоза,така и инфекциозен перитонит,за съжаление съществува и такава възможност.Нито херпеса, нито калицивируса могат да причинят увеит/иридоциклита е част от увеита/,оставете д-ра от Стара Загора да си преподава на студентите,той е съвсем некомпетентен.По-добре си идете в Търново и помолете д-р Иринкова да види котето и да потърси консултация с колега офталмолог,защото понякога измененията на очите могат да насочат към правилната диагноза.
Повторете отново кръвните изследвания на клетките,защото смятам,че те не са достоверни,не може при този нисък хематокрит,броят на червените и белите кръвни телца да е в норма.
Както инфекциозния перитонит,така и Бартонелата,заедно с токсоплазмата са най-честите причинители на увеит/преден,заден наричан още иридоциклит/,като много често двете заболявания вървят заедно и поради тази причина котето да не се е въстановило напълно.Дано да сте ме разбрали.

#13 Потребителят е офлайн   fnqkhhhzzz Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 127
  • Регистрация: 26-February 11

Публикувано: 12 November 2013 - 12:15 AM

Един лаишки въпрос. Никога не съм имал и котка съответно,така че моля да ме извините,но просто проявявам любопитство. Всичките изброени "възможни причини" се основават на предположения за различни вируси нали? Няма ли разработени тестове с които се доказват,ами се гадае и на горката животина,без диагноза и се изписват всякви хапчета?

#14 Потребителят е офлайн   AXEL Бултериерът Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 647
  • Регистрация: 19-April 06
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив
  • Interests:ветеринарен лекар<br />

Публикувано: 12 November 2013 - 07:54 AM

..........ами,няма,...............както няма и такива тестове за много заболявания при хората,дай боже да не ви се случи,както и на мене...........,то тогава нямаше да има и нужда от лекари,един прост тест щеше да е достатъчен,да ама нито за един от съществуващите тестове,нито една от фирмите не дава 100% гаранция за диагноза,да се мисли опростенчески е изключително вредно за медицината/както и да се поставят диагнози по телефона/.

#15 Потребителят е офлайн   lazarvtu Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 6
  • Регистрация: 07-November 13

Публикувано: 12 November 2013 - 09:38 AM

Тази сутрин шок и паника. Първо котарака се изпишка на леглото през нощта няколко пъти, и то не неконтролирано, а баш си се нагаждаше и си пишаше. Сега сутринта тича като луд и мяука, ама тича както не е тичал от един месец. И тича, тича, спре се и започне да се ближе. Направо не знам, от къде дойде тази негова енергия.

#16 Потребителят е офлайн   liika Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 14
  • Регистрация: 08-September 11

Публикувано: 13 November 2013 - 10:23 PM

тук пише че има такъв тест..отделен е въпроса за достоверността му.
http://brocland.com/...ducts_id=124779

на английски има доста подробна информация какви тестове да се направят успоредно ,за да се установи FIP ли е или не е...може да ползваш преводача на гугъл
http://www.cuancats....cats-feline.htm
също така си спомням че lets adopt sofia Имаха случай на болно коте от това...пиши им съобщение и ги разпитай,помоли ги да те насочат към кой лекар да се обърнеш
https://www.facebook...ulgaria?fref=ts

дано помогне с нещо..успех на кот и на теб!

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни