Dog.bg Форуми : Изолатор Габрово

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Изолатор Габрово кучета в ужасно състояние

#1 Потребителят е офлайн   Грахче Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 796
  • Регистрация: 26-November 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 09 November 2013 - 05:10 PM

Здравейте, искам да споделя проблем.

преди седмица реших да осиновя кучета от изолатора в Габрово. Обадих се на доброволците и получих от Марина много адекватно съдействие, тя уреди транспорт до София и изобщо бе изключително полезна във всеки един етап. Осинових един мъник, около 5 кг и една голяма кака, категория 30 + /ако е в нормално състояние/. Вчера кучетата пристигнаха при мен и трява да кажа, че са в ужасно физическо и психическо състояние. Супер слаби, само кожа и кости, безумно стресирани. Голямата очевидно е систематична бита, защото не как точно да се просне пред теб, та да не я удариш, малкия целия нахапан и акащ кръв...

Виждам, че Марина и другите доброволци там правят чудеса за да помогнат на кучетата и са много активни. Направили са много хубав сайт и го поддържат, което е чудесно. Но е очевидно, че за тези кучета просто НЯМА храна нито нормални условия за преживяване /под нормални имам в предвид, самия минимум!/. Тези хора, и най-вече тези кучета имат нужда от помощ. Това, което се случва там е абсолютно неприемливо.

Има начин на тези животни да се осигури поне малко храница, колкото да съществуват. Знам, че ако трябва да търсим вина за положението трябва да се обърнем към ръководството на приюта и общината, към която е. Знам, че те очевидно не си вършат работата и трябва да разберат, че това е ВИДИМО за хората. Но, в краткосрочен план, това едва ли ще помогне на кучетата, които ще си гаснат там.

Вие сте много по-умни и по-опитни в тези неща - какво може да се направи. Хубаво е и някой от приюта да се обади и да обясни, какво се случва там по дяволите. Можем ли да им дадем храна и да разчитаме, че тя ще достигне до кучетата?

За да не съм голословна слагам снимки на двете кученца.

Снимка (и)

  • Прикачена снимка
  • Прикачена снимка
  • Прикачена снимка
  • Прикачена снимка

User's Signature

Must Love Dogs. Must Care. Must Share.
Качена снимка

#2 Потребителят е офлайн   Грахче Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 796
  • Регистрация: 26-November 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 10 November 2013 - 08:43 PM

тези дни водя кореспонденция с доброволците и те също споделят, мнението, че изолаторът в този вид трябва да бъде затворен защото представлява инструмент за инквизиция и нищо повече. Те планират да се виждат с кметицата на Габрово, но повярвайте ми, не съм особено оптимизирана, че това ще помогне... освен ако няма шум около случая, скандал, разправия, защото тези хора нищо освен обществен натиск не може да се впечатли.

Мислех да пиша писмо до Ветиринаромедицинската служба, до Кметицата, областния управител... кой друг? интересува ме най-вече кои хора в София, на ниво центрани служби трябва да бъдат алармирани за това, което се случва там?

Ще се радвам наистина някой да сподели нещо. Ясно ми е, че всеки си има неговите грижи, но освен тези две нещастничета там има още десетки кучета, които умират от гладна смърт.
User's Signature

Must Love Dogs. Must Care. Must Share.
Качена снимка

#3 Потребителят е офлайн   dikari Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 5020
  • Регистрация: 19-October 05

Публикувано: 11 November 2013 - 10:02 AM

Във всички изолатори положението е такова. В Кюстендил са събрани заедно над 170 кучета без прегради и клетки и храна се самоизяждат. Жалби за проверки се пускат първо до Регионалната АБХ. Те проверяват, правят предписания. После се пуска и до София.Погледни темата за Ст Загора. Аз се учих от доброволците в Сеславци. Важно е да се намерят постоянни дарители за храна и дори и малко да се носи редовно. Габрово си имат страница във фейсбук, товавърши много работа. Постелки, легла и др неща, ако се помоли подходящо също могат да се намерят. Няма да стане за една седмица. В общините се мислят за богопомазани и трябва дълга и упорита работа. Можеш да ползваш продажбата на календарите за набиране на средства, това ми е било основното перо за храна през последните години и постоянно дарение от приятели.
User's Signature

Качена снимка

#4 Потребителят е офлайн   Kate2009 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 138
  • Регистрация: 01-January 09
  • Gender:Female
  • Location:СОФИЯ

Публикувано: 11 November 2013 - 12:21 PM

Черното куче ми скъса сърцето - когато видиш толкова отчаян голям пес е изключително тъжна гледка. Това не ли домашно куче, колко е годишно - има ли някакъв шанс за него и информация

#5 Потребителят е офлайн   Грахче Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 796
  • Регистрация: 26-November 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 11 November 2013 - 03:00 PM

kate - голямата е при мен, в момента я захранвам... надявам се да се оправи, но е много зле горката. Междувременно написах едно писъмце, моля погледнете и ми кажете мнение. Не, не съм юрист, но искам да звучи по-така.

ДО
Кмета на гр. Габрово
Българската агенция по безопасност на храните.
Национална ветиринарно – медицинска служба

Копие до:
Министъра на земеделието и храните
Областен управител Габрово

На .............взех, по реда на закона, от Приюта за безстопанствени животни град Габрово две кучета, съответно:
- ушна марка и чип
- ушна марка и чип

Кучетата са в много лошо физическо и психическо състояние. И двете очевидно, отдавна не са приемали никаква храна, едното е с кървава диария, цялото на рани. Кучетата са свръх стресирани и социализирането им ще остнеме време и усилия.

В тази връзка си позволих да разгледам действащия ЗАКОН ЗА ЗАЩИТА НА ЖИВОТНИТЕ

В сила от 31.01.2008 г., Обн. ДВ. бр.13 от 8 Февруари 2008г., изм. ДВ. бр.80 от 9 Октомври 2009г., изм. ДВ. бр.8 от 25 Януари 2011г., изм. ДВ. бр.92 от 22 Ноември 2011г.

От където цитирам:

Чл. 46. (1) Кучетата в приюта се настаняват при спазване на изискванията за защита на животните.
(2) При постъпване на животното се извършва преглед за идентификация за собственост и клиничен преглед и ако е необходимо - лабораторни изследвания, резултатите от които се вписват в амбулаторния дневник.
(3) На болните и наранените животни се оказва ветеринарномедицинска помощ.
(4) По време на престоя на животните се осигуряват достатъчно количество храна, вода, пространство за движение и почивка.

Освен с този член, ситуацията влиза в противоречие с още няколко члена от същия закон, включително цитирам:

Чл. 7. (1) Забранява се проявата на жестокост към животните.
(2) За жестокост се смятат:
1. (изм. - ДВ, бр. 92 от 2011 г.) всяко действие или бездействие, което причинява продължително или повтарящо се страдание на животното, или увреждане на здравето му или стрес;
2. действия по чл. 151 от Закона за ветеринарномедицинската дейност;
3. нарушаване на принципа на добрата практика по отглеждане на животни, когато това води до вредни последици за здравето на животните;

Което означава, че недвусмислено имаме документирана проява на жестокост към животни.

От последвалите обяснения от свидетели, разбирам, че тези кучета не са изолиран случай, а практика в община Габрово. Общината е ясно посочена в закона като отговорно лице, и като същото не изпълнява задълженията си и продължава умишлено практика, която се характеризира като ЖЕСТОКОСТ към ЖИВОТНИТЕ – бавно и мъчително убиване на животни чрез липса на хранене.

Бих искала да получа от кмета на гр. Габрово отговор на следните въпроси:
- дали убийството чрез глад ли е част от „програми за овладяване популацията на безстопанствените кучета” в гр. Габрово
- това ли е добрата практика, която е част от програмата за популяризация на задомяването на безстопанствените животни на град Габрово.
- С кая част от „еворейското” развитие на гр. Габрово е свързана тя


Също така имам въпроси към Българската агенция по безопасност на храните, кога за последен път са провели физически контрол на Приюта на място, какви предписания са били направени и кога е проверено, дали те са спазени.
User's Signature

Must Love Dogs. Must Care. Must Share.
Качена снимка

#6 Потребителят е офлайн   gabipap Икона

  • Непоправим оптимист
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 2128
  • Регистрация: 03-August 06
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Животни, природа, истински хора, MLM. Здравословен и природосъобразен начин на живот. Хубави книги, нови знания - всичко, което ме провокира да мисля.

Публикувано: 12 November 2013 - 04:28 PM

Грахче, на тази жалба едва ли ще получиш смислен отговор - просто така си задала въпросите. За документираната жестокост - снимките не са правени там, а на друго място. Ако има свидетели - трябва да ги посочиш. Но все пак, можеш да я подадеш, за да има основание да бъдат предприети и други съпки. Изпрати копие до нас (сдружение "На Ти с Природата"). Махни "Национална ветиринарно – медицинска служба" - такава не съществува от доста време.
Ако имат желание доброволците, нека да се свържат с нас, за да видим какво ще можем да направим, за да се променят нещата там. Да ни пишат на мейл office@iwns.org.
User's Signature

Ако всеки от нас прави добре и отдадено това, което е негова работа, ако осъзнаем, кои са истинските ни желания и не пожелаваме това, от което нямаме нужда, ако помагаме на беззащитните - светът ще е едно прекрасно място!

#7 Потребителят е офлайн   Грахче Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 796
  • Регистрация: 26-November 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 19 December 2013 - 11:47 AM

Ето писмото, което получих от доброволците в Габрово. Пускам го с някои съкращения, но нещата са ясни... Концлагерът няма да види нищо от общината. Само кошница празни обещания, които не струват нищо. Не ни остава нищо друго на този етап, от това да се опитам да събера малко храна за кучетата там. През зимата, от студа нещата стават още по-страшни. За да се топлят кучетата имат нужда от калории, а те просто не се хранят... много ще измрат.

А с общината в Габрово смятам тепърва да започна да се разправям. Моля, ако искате да ме подкрепите - пишете ми. Да им спретнем едно общо запитване. Ще ви струва един подпис.

Най-много обаче, ще ви благодаря да ни подкрепите с някой чувал храна. Ние ги купуваме по 26 лева за 15 кг., /това е най-добрата оферта за храна, която все пак има нещо в нея/. Ако имате по-добра идея - чудно!

Та текста...

Отидохме една чета доброволци много ни се зарадваха,но ни отрязаха още в началото за постоянен приют. По закон за такъв според изискванията с капацитет 500 кучета бил на стойност 500 000 лева,които община Габрово,разбира се самостоятелно не може да отдели и скоро няма да може.
Затова обсъдихме какво може да се направи за сегашния "приют" който е със статут на кастрационен център и е в ужасно състояние.Обсъдихме няколко кампании които ще са много полезни и за които общината ще ни съдейства:
информационна:

/тук общината "обещава" да ги пусне да съобщят за концлагера на общинския билборд и на общинската страница, общински вестник все едно това не им е задължение!!!/
/после обещава да направи регистрация на домашните кучета по селата от общината. Как ще стане това и в какъв срок... не е ясно. Значи, ела ме ритни!/

Ще ни съдействат за изработване на проект за допълнително средства,но това ще стане бавно и средствата няма да са много- 2000,5000 или 10 000 няма да са достатъчни.

/дообре, ще ти купя колело, ама друг път/

Още в началото се опитахме да намерим регулярни дарители или партньори тук и в чужбина,за да може да пресечем заболеваемостта в 'приюта' и да осигурим по-нормално пребиваване,но нямаме резултат.

Притеснени сме ,въпреки че нещата се раздвижват,твърде е бавно за тези които вече са попаднали в този концлагер.Някои имат късмет,но другите...
User's Signature

Must Love Dogs. Must Care. Must Share.
Качена снимка

#8 Потребителят е офлайн   gabipap Икона

  • Непоправим оптимист
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 2128
  • Регистрация: 03-August 06
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Животни, природа, истински хора, MLM. Здравословен и природосъобразен начин на живот. Хубави книги, нови знания - всичко, което ме провокира да мисля.

Публикувано: 20 December 2013 - 12:41 AM

Не знам защо тези хора искат приют за 500 кучета. Наясно ли са как се стопанисва такъв и каква би била издръжката му? Съмнява ме.
Защо все се тръгва отзад напред?
Първо трябва да се овладее популацията чрез кастрации, връщане по места и железен контрол върху домашни и дворни. Чак когато намалеят и няма вече такъв приток към улицата, може да се мине към стъпката с приютите.
Явно в тази държава всеки иска самостоятелно да открива топлата вода.
User's Signature

Ако всеки от нас прави добре и отдадено това, което е негова работа, ако осъзнаем, кои са истинските ни желания и не пожелаваме това, от което нямаме нужда, ако помагаме на беззащитните - светът ще е едно прекрасно място!

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни