Dog.bg Форуми : "Сини" булдоци.. какви са? от къде са?

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

"Сини" булдоци.. какви са? от къде са? нестандартни цветове при френския булдог

#1 Потребителят е офлайн   anelia_888 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 481
  • Регистрация: 16-August 12

Публикувано: 28 January 2014 - 01:01 AM

Здравейте! Някой има ли желание да ме светне относно теси "сини" булдоци.. какви са? от къде са? и те френски булдоци ли са всъшност? много са.. странни :tb_195:
User's Signature

Качена снимка

#2 Потребителят е офлайн   Chiita Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2796
  • Регистрация: 01-February 06
  • Gender:Female
  • Location:третия етаж...

Публикувано: 28 January 2014 - 01:09 PM

Показване на мнениетоanelia_888, в 28 January 2014 - 01:01 AM, написа:

Здравейте! Някой има ли желание да ме светне относно теси "сини" булдоци.. какви са? от къде са? и те френски булдоци ли са всъшност? много са.. странни :tb_195:

Да , френски булдоци са , с дискфалифициращ цвят на косменната покривка .Могат да се родят от напълно нормални по окраска родители ,когато и двамата носят този дилютен ген "d " в генотипа си. Той е рецесивен на гена "D" ,който отговаря на нормалният черен цвят на носа , лапите , устните и козината.При французите трябва да има двe копия от гена DD .
Сините, лилави , с подпал ,кафяви или така наречения "черен дроб" французи не се допускат до разплод. Друг е въпроса , че има хора за които да развъждат такива цветове е доходоносен бизнес и целенасочено се стремят да ги получат ,предлагайки ги после като "екзотика" .
User's Signature

Качена снимка

#3 Потребителят е офлайн   Chiita Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2796
  • Регистрация: 01-February 06
  • Gender:Female
  • Location:третия етаж...

Публикувано: 28 January 2014 - 01:33 PM

Ето нещо преведено от Холандския булдог Клуб.
Френски булдог - признати и непризнати цветове

Според стандарта на FCI цветовете при френския булдог са описани по следния начин:

COLOUR :
Uniformly fawn, brindled or not, or with limited patching (pied).
Fawn brindled or not, with medium or predominant patching.
All the fawn shades are admitted, from the red to light brown (café au lait) colour. The entirely white dogs are classified in « brindled fawn with predominant white patching ». When a dog has a very dark nose, dark eyes with dark eyelids, certain depigmentations of the face may exceptionally be tolerated in very beautiful subjects.
ОКРАСКА:
-Еднороден :бежов , тигров сьс или без ограничени бели петна.
-Петнист -бежов или тигров със средно или голямо количество бели петна

Всички нюанси на бежовото от червено до светло кафяво ("мляко с кафе) са приемливи. Изцяло белите екземпляри се класифицират като "бежави/тигрови с преобладаващи бели петна".Когато кучето има много тъмен нос, тъмни очи и черни клепачи, някой депигментации по лицевата част могат да бъдат толерирани, особено при красиви екземпляри.
Обяснение:
I.Бежаво или тигрово със или без ограничени бели петна

Въпреки, че "пясъчното " е основния цвят в породата ,той е рецесивен спрямо тигровия ,който е и най-често срещания цвят при френския булдог.
1. Brindle / Тигров;
o Това са черни и бежави косми , които заедно представляват в по-голям или по-малка степен " модел", където черният цвят е преобладаващ. Ограничени бели петна са позволени . Младите кучета често могат да бъдат почти изцяло черни, но по-късно се появяват светли ивици .Ако кучето е чисто черно без светли косми ( даже и в малко количество) това е дискфалификация .
2. Fawn/Пясъчно (или сърнисто ,еленово, бежаво и др.)
o Цвета е в различни вариации от червен до светло кафяво (мляко с кафе).Кучетата могат да имат черна маска на лицето.Цвета е комбинация от светли косми и малко количество черни косми.
Ограничени бели петна са позволени.
II.Петнист – пясъчно или тигрово със средно или преобладаващо количесто бели петна .

3. Петнист;
Това също е „модел” – кучетата имат преобладаващо или средно количество бели петна .Изцяло бели кучета също са допустими , те се класифицират като петнисти .
Цветните петна трябва да отговарят на стандарта за тигрови или пясъчни кучета .

Примери за одобрени цветове:
Прикачена снимкаПрикачена снимкаПрикачена снимкаПрикачена снимка


Дискфалифициращи цветове :
A.Син или миши цвят
o и неговите варианти като синьо-тигрово, синьо-бяло, синьо-бежов и т.н. Синият цвят може да варира в различни нюанси от цвета на сива мишка като на снимката по-долу, до тъмно синьо като при немския дог. Цвета на носа , клепачите и възглавничките на лапите е сив.

B. Шоколад или цвят черен дроб
o и варианти, като например шоколадово -бяло . Цвета на носа ,възглавничките и клепачите е розов до кафяв.
C. Черен с подпал
o Това е тъмен цвят за основа (например черно ) със светли маркировки (например бежаво). Тези маркировки се намират по муцуната, над очите (веждите) гърдите , краката и корема.
Прикачена снимкаПрикачена снимкаПрикачена снимкаПрикачена снимкаПрикачена снимкаПрикачена снимка
User's Signature

Качена снимка

#4 Потребителят е офлайн   Chiita Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2796
  • Регистрация: 01-February 06
  • Gender:Female
  • Location:третия етаж...

Публикувано: 28 January 2014 - 01:45 PM

А от къде идват , е въпрос по който се карат цели "държави" :ab_041: Американците ,твърдят ,че идват от Европа и си имат своите доводи ,руснаците обвиняват американците , канадците и унгарците ,за което сьщо си имат доказателства , май само унгарците си мълчат, но вече има сведения , че са започнали да отказват да издават родословия на такива кучета.
Но е факт ,че в определени линии кучета се появяват и когато попаднат в недобросъвестни ръце този признак се затвърждава. Или знаейки ,че в тези линии излизат подобни цветове тези които искат да ги получат работят с тях, използват близкородствено размножаване и воала....
Прикачена снимка
User's Signature

Качена снимка

#5 Потребителят е офлайн   Vesela_5 Икона

  • Afrodita of Angel's staff
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2664
  • Регистрация: 28-April 07
  • Gender:Female
  • Location:Бургас
  • Interests:American Staffordshire Terrier
  • Skype:

Публикувано: 28 January 2014 - 06:03 PM

Честно казано сините и шоколадовите булдоци ми харесват доста. И ми е доста трудно да приема тези ограничения относно цветовете при различните породи. Според мен логично е дадени цветове да не се толерират, ако са свързани с полулетални или летални гени. Всичко това води до една порочна практика на развъдчиците да развъждат кучетата по цвят, а не по структура. Имам лични наблюдения, че понякога точно кученцето с дисквалифициращият цвят в едно кучило, всъщност е най-доброто като структура и това може да накара развъдчика да се сцепи от яд. Може би някои от вас ще разберат какво точно имам предвид.

#6 Потребителят е офлайн   Ev.Mink Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 161
  • Регистрация: 14-December 10
  • Gender:Female

Публикувано: 28 January 2014 - 09:03 PM

Да, наистина е любопитно, защо не се толерират в стандарта този вид окраски? Това свързано ли е с някакви здравословни проблеми? Или пък е доказателство за селекция с други породи, нечистопородно развъждане, вследствие на което се променя и очаквания тип характер и поведение, различен от стандарта?

#7 Потребителят е офлайн   Vesela_5 Икона

  • Afrodita of Angel's staff
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2664
  • Регистрация: 28-April 07
  • Gender:Female
  • Location:Бургас
  • Interests:American Staffordshire Terrier
  • Skype:

Публикувано: 28 January 2014 - 10:08 PM

Доколкото съм запозната, всъщност опита ми е от друга порода, но си мисля че важи и за френските булдоци...
Относно синият цвят примерно - генетично синьото куче е черно куче с D-дилюшън ген, това е ген, който размива цвета и го прави по-блед и светъл. Дилюшън гена е рецесивен, т.е. трябва и двамата родители да го носят в гените си, за да се получи синьо кученце. Следователно ако кръстосваш 2 сини кучета, се раждат само сини кученца. Този ген е свързан и с изсветляване на носната гъба на кучетата, а също така и на очите им (стават по-светло кафяви, а при някои екземпляри направо жълти). Ако в стандарта е описана черна носна гъба и тъмни очи, синьото куче веднага попада в категорията "нежелан фенотип". Лошото в случая е, че ако заплодиш синьо куче с друг цвят (примерно с бежов булдог), голяма е вероятността да се родят бежови кученца със светла носна и гъба и светли очи. Което моментално прави кученцата "по-ниско качество".

Относно чисто белите кучета - при доста породи 100% бяло също не се толерира поради причината, че това влияе на пигментацията на носната гъба, устните и клепачите, ако кученцето има непигментирани участъци по носната гъба (т.нар dudley nose), то става автоматично пет клас.

Нито един от цветовете не е свързан със здравословни проблеми (с изключение може би на чисто белите, на които трябва да се провери слуха чрез BAER тест), т.е. причините някои цветове да не са желани и толерирани, или да са дори дисквалифициращи, е просто въпрос на стандарт, който трябва да се спазва от развъдчиците.

Има един цвят - мерл, който се среща при някои породи кучета и е свързан с летални гени, затова също не се толерира, но незная дали се среща при булдоците?

#8 Потребителят е офлайн   Chiita Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2796
  • Регистрация: 01-February 06
  • Gender:Female
  • Location:третия етаж...

Публикувано: 29 January 2014 - 12:14 PM

Всъщност има едно заболяване на кожата ,което свързват с дилютния ген -дисплазия на космения фоликул или blue dog syndrome. Бях попаднала на едно изследване върху уипети , при което изследваните кучета показваха патология точно по сините участъци на кожата си , докато нормално пигментираната кожа не е засегната. Не всички сини кучета обаче боледуват .Вероятно отново е на принципа на рецесивно носителство на някой от дилютните гени . А и да не забравяме , че има породи ,които са селекционирани и по този признак ( при ваймараните не се наблюдава това заболяване ) Доколко французите са засегнати , не мога да кажа , но досто често го спрягат това като причина , за да не се допускат в развъждане.

Цитат

Честно казано сините и шоколадовите булдоци ми харесват доста. И ми е доста трудно да приема тези ограничения относно цветовете при различните породи. Според мен логично е дадени цветове да не се толерират, ако са свързани с полулетални или летални гени. Всичко това води до една порочна практика на развъдчиците да развъждат кучетата по цвят, а не по структура.

Тук малко ще стане като в онази приказка дето всеки гледа от собствената си камбанария :md_064: Защото аз бих казала , че точно порочната практика ще започне с пълна сила , ако се разрешат тези цветове . Тези които сега това ги спира , ще се втурнат да размножават по цвят , а това си е пагубно във всяка една порода. Има и такива ,които го правят .Резултатите не са впечатляващи , защото рядко се вижда добре структурирано и балансирано куче в тези цветове . При случайна поява , по мога да се сьглася.
Ако допреди 15-20 години е било оправдано развъдчиците да използват такива кучета ( прим. отлично животно ,но с нестандартен цвят )сега при тази голяма популация и възможности за изпращане на замразена сперма едва ли е нужно .
Жълто-зелените очи си вървят в комплект с дилютните гени . Наистина се губи този харектерен "бейби фейс " , все пак са кучета компаньони.На мен ми изглеждат малко страшнички .
Прикачена снимка


Иначе като малки са сладки .
Прикачена снимка
пясъчен със сива маска (това за което писа Весела )

Мерле , за сьжаление също се среща . На всякъде са забранени .За тях се смята че са се появили при французите след кръстоска с други породи или мутация (както и за другите неприети цветове )
Прикачена снимка
User's Signature

Качена снимка

#9 Потребителят е офлайн   Vesela_5 Икона

  • Afrodita of Angel's staff
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2664
  • Регистрация: 28-April 07
  • Gender:Female
  • Location:Бургас
  • Interests:American Staffordshire Terrier
  • Skype:

Публикувано: 29 January 2014 - 07:53 PM

Снимките са достатъчно убедителни! :ab_041:

На мен лично ми харесва този цвят, май се води крем. :wub:

Качена снимка
Качена снимка

Качена снимка

#10 Потребителят е офлайн   Chiita Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2796
  • Регистрация: 01-February 06
  • Gender:Female
  • Location:третия етаж...

Публикувано: 30 January 2014 - 11:55 AM

Много приятен цвят и той леко извън стандарта , заради светлите носове.А тези кучета имат много тъмни очи ,даже по тъмни от истинския fawn . FCI стандарта не го описва , но и не го забранява изрично ,както забранява черния, синия и кафявия .МОже би французите си имат техните възражения с/у него .Вече отделните страни , си взимат решения как да процедират с крема. AKC през 91 год. си променят стандарта заради крема и по светлите носове , но при тях сa много популярни

Цитат

Disqualifications
Any alteration other than removal of dewclaws.
Over 28 pounds in weight.
Other than bat ears.
Nose other than black, except in the case of lighter colored dogs, where a lighter colored nose is acceptable.
Solid black, mouse, liver, black and tan, black and white, and white with black. Black means black without
a trace of brindle

AMCDN CH Hilsman Napachai Cruel Intentions (Sebastian)
Прикачена снимкаПрикачена снимка :md_064:
User's Signature

Качена снимка

#11 Потребителят е офлайн   Chiita Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2796
  • Регистрация: 01-February 06
  • Gender:Female
  • Location:третия етаж...

Публикувано: 30 January 2014 - 11:59 AM

големи сладури са
Прикачена снимка
User's Signature

Качена снимка

#12 Потребителят е офлайн   anelia_888 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 481
  • Регистрация: 16-August 12

Публикувано: 31 January 2014 - 10:52 PM

Здравейте! Много се радвам, че този въпрос вълнува не само мен и че темата и форума ни живна :)

Имам въпроси: Тези булдоци имат ли родословия и издават ли им се изобщо?И като изключим цвета - различават ли се по друго с "признатите" булдоци? Вярно ли е,че сините булдоци живеят много малко (около 4 години)?




Иначе кремчетата са страхотни!








User's Signature

Качена снимка

#13 Потребителят е офлайн   Vesela_5 Икона

  • Afrodita of Angel's staff
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2664
  • Регистрация: 28-April 07
  • Gender:Female
  • Location:Бургас
  • Interests:American Staffordshire Terrier
  • Skype:

Публикувано: 31 January 2014 - 11:25 PM

Показване на мнениетоanelia_888, в 31 January 2014 - 08:52 PM, написа:

Имам въпроси: Тези булдоци имат ли родословия и издават ли им се изобщо?И като изключим цвета - различават ли се по друго с "признатите" булдоци? Вярно ли е,че сините булдоци живеят много малко (около 4 години)?


На всички кученца се издават родословия, дори на кученцата с дефекти описани в стандарта. Най-често родословията се обозначават с печати, че кучето не трябва да се използва за разплод.
Естествено, ако кученцето е родено при "backyard breeder" няма да има родословие. Но и взимането на такова кученце е много по-рисковано от гледна точна на здравето.

Не е вярно, че сините кучета живеят по-малко, нито един цвят няма влияние върху продължителността на живота на кучето. Най-често продължителността на живота зависи от начина на отглеждане, хранене и стрес, както и някои генетични предпоставки.

#14 Потребителят е офлайн   anelia_888 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 481
  • Регистрация: 16-August 12

Публикувано: 02 February 2014 - 06:09 PM

Показване на мнениетоVesela_5, в 01 February 2014 - 12:25 AM, написа:

Показване на мнениетоanelia_888, в 31 January 2014 - 08:52 PM, написа:

Имам въпроси: Тези булдоци имат ли родословия и издават ли им се изобщо?И като изключим цвета - различават ли се по друго с "признатите" булдоци? Вярно ли е,че сините булдоци живеят много малко (около 4 години)?


На всички кученца се издават родословия, дори на кученцата с дефекти описани в стандарта. Най-често родословията се обозначават с печати, че кучето не трябва да се използва за разплод.
Естествено, ако кученцето е родено при "backyard breeder" няма да има родословие. Но и взимането на такова кученце е много по-рисковано от гледна точна на здравето.

Не е вярно, че сините кучета живеят по-малко, нито един цвят няма влияние върху продължителността на живота на кучето. Най-често продължителността на живота зависи от начина на отглеждане, хранене и стрес, както и някои генетични предпоставки.


Е как хем на родословието на кучето Х пише, че не трябва да се разпложда,а после на неговите наследници се издава родословие? Тогава защо изобщо се слага този печат?
User's Signature

Качена снимка

#15 Потребителят е офлайн   Vesela_5 Икона

  • Afrodita of Angel's staff
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2664
  • Регистрация: 28-April 07
  • Gender:Female
  • Location:Бургас
  • Interests:American Staffordshire Terrier
  • Skype:

Публикувано: 02 February 2014 - 11:43 PM

Нямах предвид това. Не ме разбрахте правилно. Имам предвид, ако хипотетично имате 2 черни (тигрови) булдога, които носят в себе си ген за дилюшън на цвета, евентуално ще се роди синьо булдоче, което ще има право на родословие и ще му се издаде такова. Но самото кученце няма да бъде допуснато до разплод, независимо, че има документ за произход, тъй като неговия фенотип е описан като нежелателен в стандарта на породата.

Естествено от всяко правило има изключения:
http://www.majesticb...om/gallery.html

Мм, дори намерих и развъдник, който залага изцяло на нежеланите цветове - шоколад, синьо, блек енд тен

Цитат

BLACK & TAN carrier puppies! These puppies carry every rare colors also blue, chocolate, lilac and blue & tan, chocolate & tan. DNA: B/b D/d ay/at.

http://www.blueshark...p?modul=puppies :ab_041:

#16 Потребителят е офлайн   Vesela_5 Икона

  • Afrodita of Angel's staff
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2664
  • Регистрация: 28-April 07
  • Gender:Female
  • Location:Бургас
  • Interests:American Staffordshire Terrier
  • Skype:

Публикувано: 03 February 2014 - 05:35 AM

Оп, едно кучило със син татко, бебетата са с FCI регистрация - https://www.facebook...62503008&type=1

http://cukibukifrenc...com/puppies.htm

#17 Потребителят е офлайн   Chiita Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2796
  • Регистрация: 01-February 06
  • Gender:Female
  • Location:третия етаж...

Публикувано: 03 February 2014 - 11:50 AM

И аз се чудех как си регистрират кучилата ,когато са от нестандартни родители ,най-малкото те не могат да вземат развъдна оценка.
НАскоро си отговорих на някой от въпросите.
Това е част от унгарско родословие
Прикачена снимка
В случая , не е свързано с нестандартен цвят,но много вероятно е да използват тази вратичка или нещо подобно в клубните им правила.
Отново опираме до изложбите като част от селекцията и естествено до самия развъдчик!!!Защо го правят ,какво искат да постигнат и т.н.
http://www.miniature...b/available.htm
(обърнете внимание на цените :ab_041: )

PS :Прави ми впечатление ,че при това цветово развъждане ,повечето не показват родословията на кучетата си ( единствено цвета е важен там) :dh_188:
User's Signature

Качена снимка

#18 Потребителят е офлайн   anelia_888 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 481
  • Регистрация: 16-August 12

Публикувано: 04 February 2014 - 01:15 PM

Показване на мнениетоVesela_5, в 03 February 2014 - 06:35 AM, написа:

Оп, едно кучило със син татко, бебетата са с FCI регистрация - https://www.facebook...62503008&type=1

http://cukibukifrenc...com/puppies.htm

Точно за това говоря.. :r_181:
User's Signature

Качена снимка

#19 Потребителят е офлайн   Vesela_5 Икона

  • Afrodita of Angel's staff
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2664
  • Регистрация: 28-April 07
  • Gender:Female
  • Location:Бургас
  • Interests:American Staffordshire Terrier
  • Skype:

Публикувано: 04 February 2014 - 11:13 PM

Показване на мнениетоChiita, в 03 February 2014 - 09:50 AM, написа:

http://www.miniature...b/available.htm
(обърнете внимание на цените :ab_041: )


Купувам ги! Отивам да ипотекирам къщата! :ab_041:

#20 Потребителят е офлайн   TORMENTOR Икона

  • First Duke of Tormentor
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5557
  • Регистрация: 21-October 05
  • Gender:Male
  • Location:Силистра

Публикувано: 04 February 2014 - 11:55 PM

Когато съм разглеждал обяви за продажба на малки родословни кученца във Великобритания и съответно съм попадал на кучила със сини френски булдочета, че даже и в утвърдени развздници за други породи. Значи или е много модерно да ги въдят и продават само заради търсенето им и цената или пък за Кензл Клуба не е проблем цвета на сините френчита. Не сзм запознат и не съм се интересувал как седи въпроса, но споделям какво съм видял и ако Цвети има инфо какво и как англичаните правят и издават ли родословия на сините и сино тигровите, моля да сподели... :md_064:
User's Signature

"TORMENTOR" Kennel . 7500 Silistra (BULGARIA) . +359.887.798.427

Качена снимка

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни