Dog.bg Форуми : Кастрация на женска котка - правилно ли е?

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Кастрация на женска котка - правилно ли е?

#1 Потребителят е офлайн   jenni1989 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 164
  • Регистрация: 09-June 06
  • Location:Varna

Публикувано: 30 January 2014 - 12:23 AM

Имам женска котка на която Февруари месец влиза в 6-тия месец, около 2 кг. Намерих я на улицата на около 20 дни и се гледаме до сега. Тъй като искам да постъпя правилно предвид това, че не искам да имеме котенца, виждайки предостатъчните бездомничета вън..реших да я кастрирам. Говорих с ветеринарката ни и тя ме посъветва тази манипулация да се извърши преди първото и разгонване, поради най-добра превенция от ракови заболявания. И така имаме насрочен час тази Събота, но аз леко взех да давам отбой..притеснявам се дали по този начин няма да я осакатя, да не и скъса живота и най-лошото дали ще и понесе операцията и опойката...тя е само 2 кг. :dh_188: Моля ви дайте си мнението? Почнах да се замислям, няма ли да е по добре да я оставя да си се разгонва и да я изтърпявам някак, докато и мине? Другото което исках да питам е, че до колкото разбрах разгонването при тях е около 10 дни, но ще мине ли без хапчета, защото аз не искам и няма да и давам такива химии? Ще се отрази ли зле кастрацията върху нормалната и физика? И сега ли я по-добре да я кастрирам или да изчакам първото разгонване? Просто много се притеснявам да не и се случи нещо и дали това е най-правилното за нея и мен :dh_188:

П.С. Ето я и нея :smile:

Снимка (и)

  • Прикачена снимка
  • Прикачена снимка
  • Прикачена снимка


#2 Потребителят е офлайн   MechoPuh Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 8341
  • Регистрация: 30-March 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 30 January 2014 - 12:31 PM

Най-добър ефект от кастрацията наистина има ако се направи преди първото разгонване. Дори и само едно разгонване създава предпоставки за тумор на млечните жлези на по-късна възраст. А тези тумори обикновено са злокачествени и дават доста бързо разсейки в белите дробове. Котка, която тежи 2 килограма съвсем спокойно може да понесе упойка и няма никакви причини да отлагаш операцията. Помисли за всички постадали малки котенца, на които се налагат различни операции. Много от тях нямат дори и един килограм, а това очевидно не е пречка да бъдат оперирани щом се налага. Важното е да избереш лекар/ветеринарна клиника, където специалистите са добри и имат опит с кастрации.
Статистика показва, че кастрираните животни даже живеят по-дълго.
Това колко продължава разгонването и колко е начесто е много много индивидиално. Аз преди години имах същите колебания като теб сега и докато умувах котката ми се разгони. Беше леко, мина и за няколко дена. Реших, че в следващата половин година (колко съм била невежа ...) няма да ни се случват повече такива неща и ще имам предостатъчно време да си мисля за кастрацията и, да я направим в най-добрия момент, да поотложа. Е, да, ама не! Не минаха и 4 дена и котката ми отново се разгони като този път чудото продължи 2 седмици. Няма да навлизам в повече подробности, само ще кажа, че периодите м/у разгонванията все повече се скъсяваха, разгонванията удължаваха и накрая беше ПЕРМАНЕНТНО разгонена. Това съвсем не е всичко! Започна да пишка на леглото, на възглавниците, на дивана ... дори върху мен, когато вечер си лягах. Накрая се принудих да я заведа за кастрация разгонена, въпреки че не е най-добрият вариант. Е, слава Богу още на другия ден след като си я взех от операцията, прекрати с пикаенето на непозволени места, а възстановяването и отне 3 дни като още на втория се опитваше да се качва по шкафовете сама.
Ето един хубав материал по темата с кастрацията Предупреждавам, че снимките са доста неприятни, но именно това се случва на домашни котки и кучета, които се оставят некастрирани и или непрекъснато се разгонват или им дават хапчета.
Не се колебай! Само се увери, че си избрала кадърен лекар и се настрой, че всичко ще бъде наред. Всяка операция носи рискове, но тази спецално е за добро и като претеглиш плюсовете и минусите сама ще се увериш, че е така,

#3 Потребителят е офлайн   jenni1989 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 164
  • Регистрация: 09-June 06
  • Location:Varna

Публикувано: 30 January 2014 - 01:30 PM

Много благодаря за навременният отговор, наистина...спестихте ми доста терзания...дали съм добър стопанин. Просто наистина искам най-доброто за нея и не искам да се правя на господ, но всеки път се сещам как я намерих като бебе (толкова зле) и не искам тя да има котенца, които не дайси боже да свършат така :dh_188:

#4 Потребителят е офлайн   MechoPuh Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 8341
  • Регистрация: 30-March 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 30 January 2014 - 02:28 PM

Моля :ba_025:. Стискам палци кастрацията да мине леко, а възстановяването бързо и да се похвалите после :smile:!
Има специална храна за млади кастрирани котки. Може веднага след операцията да започнеш да я храниш с такава, за да си спокойна, че няма да напълнее. макар че и това е строго индивидуално. Моята котачка е шишкава, но такава е и бездомната и мама (която също отдавна съм кастрирала). Други кастрирани котки си остават стройни и елегантни (напр. котката на леля ми, която тя спаси от улицата като 20 дневно бебе).

#5 Потребителят е офлайн   jenni1989 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 164
  • Регистрация: 09-June 06
  • Location:Varna

Публикувано: 30 January 2014 - 03:17 PM

Моята госпожица е страшно палава, на моменти откачена :ab_041: Още нещо ме притесняваше.кастрацията ще спре ли развитието и, защото февруари влиза в 6-тия месец? И може ли да ми кажеш..храната, марката и вида и? Мисля че женските кастрирани котки не са податливи на камъни в бъбреците като мъжките кастрирани, но не съм сигурна?! Храня я по принцип с Роял Кънин :ab_041:

#6 Потребителят е офлайн   MechoPuh Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 8341
  • Регистрация: 30-March 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 30 January 2014 - 04:29 PM

Не, няма да спре развитието и :smile:. В много страни препоръчват още по-ранна кастрация дори. В английски форуми съм чела 4 м. като препоръчителна възраст, а в САЩ заради огромния проблем със свръхпопулацията и ежегодното евтаназиране на милиони котки и кучета, котетата се кастрират на около 2 месеца. Моят опит с кастрацията на улични котки е, че по-младичките животинки много по-леко понасят операцията и после за нула време се възстановяват. И да не те притеснявам ама и лудостта няма да и мине докато не стане поне на година и половина-две ... в най-добрия случай :db_046:.
Храната е Neutered Young Female на Royal Canin. Предполагам обаче, че има и на други фирми. Женските котки наистина по-рядко страдат от образуване на песъчинки и камъни (поне от това, което съм чела), но все пак не е невъзможно ако са хранени с долнопробна храна. Всъщност образуването на песъчинки е метаболитен проблем. По-скоро най-застрашени от запушване са мъжките некастрирани котки.

#7 Потребителят е офлайн   jenni1989 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 164
  • Регистрация: 09-June 06
  • Location:Varna

Публикувано: 30 January 2014 - 05:33 PM

Значи след кастрацията няма шанс да окротнее, направо ми разбихте мечтите :ab_041: Утре ще потвърдя часа си и събота отиваме :smile: После ще напиша как е минало, дано всичко е ок, че ми е мн притеснено.

#8 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 30 January 2014 - 06:20 PM

Нищо няма да и стане на котката.
Много зависи да я поддържаш активна-т.е да си играеш с нея и да и измисляш занимания,а най-добре е да и вземеш друго коте за компания за да могат да се боричкат и бягат по цял....цяла нощ :ab_041: .Това е най-добрия фитнес,който може да й осигуриш.
Относно храната се опитвай да спазваш препоръчителната дневна дажба според активността на котето.Но все пак окото храни-ако видиш,че качва намаляш и обратното.
Бих препоръчала Акана от грейн фрий сериите :ba_025:
Моите котки се хранят с микс от няколко вида роял-пиле,кастрат,домашни,капризни и космени топки.
Както и Чи Мяу на Фармина-пиле,космени топки,женски кастрирани,пиле.

Препоръвам ти обаче да се спреш на една марка и да храниш с нея.
Ако имаш възможност смело Акана,защото няма филъри,като повечето марки,в това число и прехваления роял
Поздрави :re_037:
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#9 Потребителят е офлайн   jenni1989 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 164
  • Регистрация: 09-June 06
  • Location:Varna

Публикувано: 01 February 2014 - 12:38 PM

Вчера говорихме с ветеринарката ми за час, но аз нали съм си притеснена и попитах дали сега е най - момента да я кастрираме или да изчакаме и ветеринарката ми каза, че според нея може да изчакаме още 1-2 седмици, защото било хубаво да има поне 2 кг и като я спасих имахме ред проблеми здравословни, а моята госпожица е 1.700 кг точно. Сега офанзивата се отложи за 17 Февруари, дано само не се разгоним, че Февруари е 6-ят и месец. Сега да попитам кажете храничка, която е по калорична за да понаддадем малко и всички да сме спокойни :ab_041: Освен гранули може и домашно приготвена...ако сте пробвали и се наддава от нея :ab_041:

#10 Потребителят е офлайн   Alma_Sola Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 139
  • Регистрация: 02-August 13
  • Gender:Female

Публикувано: 05 February 2014 - 01:27 PM

Колко голяма е станала сладунката!
Нищо няма да му стане на котето, най-много да започне да мързелува, но теб това ще те устройва май :md_064:
Относно това кога е най-добре да се направи, има две страни на медала. От една страна,поради причините,които знаеш, е хубаво да се направи именно преди 1вото разгонване (не се притеснявай,може и да закъснее, не е казано,че с удрянето на 6тия месец ще се разгони)
Другото е,че според моите виждания (подкрепени от ветеринарите,на които имам доверие) развитието до известна степен не е завършено тогава, тъй като котката се счита,че е достигнала пълното си развитие на годинка (до навършването на която е хубаво да си има всички хормони и функции на тялото)
Някои хора не считат това за проблем, така че мнения - много. Важното е ти да направиш твоя си избор,
Важно е обаче да се поддържа някакво адекватно ниво на активност ако се кротне и спре да прави обичайните щуротии,които я държат във форма сега.

На няма и 2кг сте много фини. За 1-2 седмици да се качат 300 гр си е сериозничко, като се има предвид,че това е към 20% от сегашното и тегло.
Спомням си Лукас на тази възраст беше някъде между 5 и 6 кг (на 5 беше от добро развитие и мускул, но на 6 си беше дунди)
С какво се храните сега?
Аз съм съгласна с ShiBumi_GirL за Акана, и пак да препоръчам Орижен - и в него няма филъри и зърнено съдържание.
Висококачествени пастети или домашно приготвена храна също ще помогне.
User's Signature

Качена снимка
Качена снимка

#11 Потребителят е офлайн   anelia_888 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 481
  • Регистрация: 16-August 12

Публикувано: 09 February 2014 - 11:03 PM

Здравейте. Реших и аз да се включа в темата. Преди 1 година и половина и аз си задавах същите въпроси за кастрацията като вас, и аз бях на кръстопът, и аз се колебаех. Дори тема направих, за съвети, защото наистина много се колебаех!

Е мина доста време от тогава и мога да кажа само едно - 1вото най-хубаво нещо в живота на котарачката ми бе, когато я взех от улицата, а второто бе, когато я кастрирах. Аз лично дори понякога забравям, че е кастрирана. Преди 3-4 месеца спасих още едно коте и си виках дано да е женско, че да не стане белята у нас :ab_041: Ноо това няма как да се случи. Е ако ви кажа, че в последствие не съм си мислела, какви ли зверчета щяха да бъдат децата й, като се има предвид нейния характер - сигурно щяха да ни изядат живи! Пожелавам ви успех и не се тревожете - по добро не можете да направите за нея, дори да искате! :beer:


User's Signature

Качена снимка

#12 Потребителят е офлайн   jenni1989 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 164
  • Регистрация: 09-June 06
  • Location:Varna

Публикувано: 15 February 2014 - 11:42 AM

Благодаря за отговорите на всички .... дадохте ми кураж, че е правилно :wink: Говорих тази седмица с ветеринарката ни и имаме запазен час другата събота 22-ри февруари :wb_052: Стискайте палци всичко да мине по план :smile: Ще разкажа след това какво е станало :smile:

#13 Потребителят е офлайн   Alma_Sola Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 139
  • Регистрация: 02-August 13
  • Gender:Female

Публикувано: 17 February 2014 - 12:15 PM

Наддаде ли тегло Лъки?
User's Signature

Качена снимка
Качена снимка

#14 Потребителят е офлайн   jenni1989 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 164
  • Регистрация: 09-June 06
  • Location:Varna

Публикувано: 17 February 2014 - 09:10 PM

Абе за мен си е като гюленце :ab_041: ..иначе е 2кг и 100 и 200 гр.,нз дали е добре вече, защото постоянно и давам да си хапва, даже има и моменти, когато си обръща главата от купичката, за да ми покаже че не и се яде :ab_041:

#15 Потребителят е офлайн   jenni1989 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 164
  • Регистрация: 09-June 06
  • Location:Varna

Публикувано: 23 February 2014 - 11:52 AM

И така да кажа, вече сме кастрирани :smile: Вчера си я закарах към 12ч и си я взех към 17ч. Г-цата вчера цяла вечер мяука като разгонена, къска, ръмжа, фъска и заедно с това леко замаяно идваше да се гали постоянно..мен лично не ме е удрала, но мама получи сериозни одрасквания, защото е решила да я гали когато тя не иска, а и на всичкото отгоре я болеше :dry: Днес сме добре май, вече помъркваме, не мяукаме и не ръмжим, но е страшно стресирана...обикаля и подскача от всичко що мръдне :dry: Надявам се да е нормално, при вас как беше?

#16 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 23 February 2014 - 12:07 PM

Едната беше така,а другата се покри и излезе след 2-3 дена.
След това всичко си беше по старому. :ba_025:
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#17 Потребителят е офлайн   jenni1989 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 164
  • Регистрация: 09-June 06
  • Location:Varna

Публикувано: 24 February 2014 - 08:05 AM

Вчера бяхме по-добре, вече не съскахме и не ръмжахме, явно не я боли, но мисля че малко и опъва...ближе се там и малко ме е срах да не си раздърпа конците. Вчера цял ден лежа на спалнята ми и днес смятам да я оставя с въможност да влиза и прилягва там :ab_041: защото съм на работа и се притеснявам да я оставя сама...

#18 Потребителят е офлайн   tabletin Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 3
  • Регистрация: 24-February 14

Публикувано: 24 February 2014 - 10:44 AM

И аз имам женска котка и ми е жал да я кастрирам. Но няма какво да правя толкова много котки

#19 Потребителят е офлайн   Alma_Sola Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 139
  • Регистрация: 02-August 13
  • Gender:Female

Публикувано: 24 February 2014 - 04:21 PM

Показване на мнениетоjenni1989, в 24 February 2014 - 06:05 AM, написа:

Вчера бяхме по-добре, вече не съскахме и не ръмжахме, явно не я боли, но мисля че малко и опъва...ближе се там и малко ме е срах да не си раздърпа конците. Вчера цял ден лежа на спалнята ми и днес смятам да я оставя с въможност да влиза и прилягва там :ab_041: защото съм на работа и се притеснявам да я оставя сама...

Радвам се,че е минало добре!
Аз се учудвам,не ви ли дадоха конус за главата,за да не се ближе и раздърпва? Сигурно си виждала кучета с такива антени да ходят след операция, и за котки има малки размери. Недей да я оставяш сама без такъв,защото наистина може да си раздърпа шевовете или да си докара някоя инфекция!
Без конуса само,когато яде и пие. Това за съжаление ще я стресира допълнително,като не е свикнала, но е за нейно добро!
User's Signature

Качена снимка
Качена снимка

#20 Потребителят е офлайн   jenni1989 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 164
  • Регистрация: 09-June 06
  • Location:Varna

Публикувано: 05 March 2014 - 02:09 PM

Конус за главата не ни дадоха, защото ветеринарката ни каза, че ще се стресира повече от него, а и тя мн рядко се близваше там. За сметка н това си вилнееше супер много и още го прави..пак си руши всичко в къщи :ab_041: Днес и махнахме конците и се оказа, че за 1 седмица е наддала 300гр., когато я захарах беше 2кг и 500гр., сега е 2кг и 800гр. :ab_041: но най-интересното, че не напълнява, а просто става по голяма..расте си и на дължина и на височина :ab_041: :ab_041: похапва си добре, но не се тъпчи, ако и дойде много просто го оставя за после, но мога да кажа, че си остана същото диване :dry:

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни