Dog.bg Форуми : За или против кастрирането на женска немска овчарка?

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

За или против кастрирането на женска немска овчарка?

#21 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 29 March 2014 - 12:59 PM

Съгласна съм за инконтиненцията,но наистина е рядко срещано.
Като цяло лично за мен ползите са повече от кастрацията.
Казвам го като собственик на куче с частична инконтиненция.
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#22 Потребителят е офлайн   Pr07o7yp3 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 204
  • Регистрация: 09-December 12
  • Gender:Male

Публикувано: 29 March 2014 - 01:00 PM

Показване на мнениетоDI.KA.SA, в 29 March 2014 - 10:44 AM, написа:

Вие никъде не се обосновахте защо да не се кастрирват кучетата,освен глупавата ви теория че е против природата.Сега намесихте и дядо си че не си ваксинирал и кастрирал кучетата и те живели до дълбока старост.
Ами дядо Ви може да пуши по 3 пакета цигари,да пие по кило ракия на ден и да живее 100 години,това критерий ли е че ако и аз го направя ще живея толкова?
Предлагам Ви данапишете няколко основателни причини за да Не се кастрира и аз ви обещавам срещу всеки ваш довод да напиша 2 ЗА кастрацията.
Да видим до къде ще стигнем....

А, нямам абсолютно никакво намерение да споря.
Идеята ми беше следната. Тъй като форума е нископосещаем, дали има 15-тина активни човека (някои от които с множество профили да симулират активност на форума) то 99% от тях са 100% за кастрацията.
Разбира се доводите са им все едни и същи:
- Кучето няма да ражда. Кучето може и да не роди, дори и когато не е кастрирано, ако собственикът му е свестен и се грижи и го предпазва добре. Все пак за да забременее едно женско куче, то трябва да има достъп до мъжко такова. Аз лично не мога да си представя да намеря моята Хера на улицата чифтосваща се без аз да знам, няма просто как да се случи да излезе самичка без мое знание.
- Намалява рисковете от много болести - И при вас жените кастрацията ще намали рисковете от много полови болести, но не се подлагате на тази процедура, нали? Рискове винаги ще има и ако нещо е писано да се случи, то ще се случи без значение дали кучето е кастрирано или не. Все пак да не забравяме, че самата кастрация може и да намалява рисковете за едни болести, но увеличава рисковете за други. Така че е нож с две остриета.

За това се включих в темата, за да покажа на автора, че има и други варианти и хора с различно мнение, за да не приеме с лека ръка кастрацията като единствен и най-добър вариант и то при здраво куче.
Реалната причина всички тук обаче да викат ЗА кастрацията всеки я знае. Тук са се взели много на сериозно да изчистят бездомните кучето по улиците и смятат, че кастрацията на домашните животни е единствен вариант. Не малко пъти съм чел как желаят да се вкарат закон, с който кастрацията да бъде задължителна и да се прави още с взимането на кученцето при новия собственик. Отделно това не малко хора тук имат дори развъдници и не им е особено приятно хората да купуват кучета от продавалника за 200-300 лв, вместо от тях за 700-800. Не си мисли, че им пука специално за здравето на твоето куче. :)

Все пак да кажа, не отхвърлям кастрацията като цяло, а само тогава, когато се прави безсмислено и без здравословното състояние на кучето да я изисква.
Аз лично съм съветвал всичките си приятели да НЕ кастрират кучетата си просто ей така, и за радост нито един от познатите ми не е подложил животното си на въпросната процедура и за радост повечето са на същото като моето мнение.
Ние хората много обичаме да се правим на богове, точно за това най-вероятно човешката раса просто ще изчезне. :)

#23 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 29 March 2014 - 01:10 PM

Мисля обаче,че подобно отричане на кастрацията не е обективно ако човек никога не е отглеждал кастрирано куче.
Всеки има право на избор.
Но не може да се отрече и безцелното и безконтролно заплождане ''за здраве''.Реалността е такава,че голяма част от подобни кученца попадат в един момент на улицата.
А относно развъдниците не мисля,че някой би го бъркало например ти или аз дали ще си вземем кученце за 100лв.Те винаги ще намерят стопани за тяхните питомци.
Факт е че улиците са пълни с породоподобни кучета,а не с расови нали :md_064:
А и в тази тема участниците доколкото ми е известно никой няма развъдник :ae_085:
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#24 Потребителят е офлайн   marin4eto Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 395
  • Регистрация: 30-May 10
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 29 March 2014 - 01:10 PM

Показване на мнениетоsamotnata, в 29 March 2014 - 12:42 PM, написа:

Показване на мнениетоmarin4eto, в 29 March 2014 - 01:25 PM, написа:

Приемайте и различните мнения.

Аз различни мнения приемам. Ваше си решение дали ще кастрирате вашето куче. Не ви агитирам да го кастрирате. Просто причините, които изтъквате не са верни /държа да видя тия 80% дебели кастрирани кучета, щото моята статистика е съвсем друга/. А когато се пише на обществено място трябва да се има предвид, че мнението влияе и на други, които четат. Затова държа да опровергая подобни неверни неща, за да не вземе някой да им повярва.
Странно, само собственици на некастрирани животни твърдят, че след кастрация се надебелява.

П.п. На хората също не им се отразява чак толкова пагубно колкото го описвате същото това нещо. Също от опит мога да го твърдя.

П.п. Дам, елате да видите колко е недохранено и как го държа по цял ден гладно кучето... Гости приемам по всяко време. Тя - само ако носите лакомства ;)


Във вашите мнения винаги се усеща и нотка на заяждане и не разбирам защо. Забелязала съм, че хората с кастрирани кучета винаги отричат възможността от напълняване, но както казах, моите наблюдения са други. И не виждам нищо информативно и доказващо тезата ви в постовете, което да опровергае моите "" неверни неща"... А менопаузата при жените води до износване на ставите, чупливи кости, развитие на остеопороза,косопад, напълняване , повишен риск от инфаркт, повишено кръвно налягане, отслабване на мускулния тонус...Те хормоните не са за украса и си имат своето значение.

Аз не съм казала, че съм категорично против кастрацията. Има си своите плюсове и минуси. Но да се говори, че това е панацея и удобно да се избягват страничните ефекти, е доста заблуждаващо. Аз не чух т Вас нито един аргумент ,подкрепен с пример, а само заяждане...

#25 Потребителят е офлайн   samotnata Икона

  • assajventress
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 4582
  • Регистрация: 23-September 04
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Биология, животни...
  • Skype:

Публикувано: 29 March 2014 - 01:15 PM

Показване на мнениетоbushkata, в 29 March 2014 - 01:51 PM, написа:


Явно всеки вижда различни неща. Моята статистика е, айде да не са 80%, но поне половината от кастрираните кучета, и особено котки, наддават след кастрация. Да твърдиш, че всички тези животни са такива, защото стопаните им са безотговорни или неинформирани и не ги хранят както трябва, и само това е причината да са дебели, е надменно и подценява интелекта на другите хора. Собствениците на кастрирани дебели животни не се обаждат, именно защото ще бъдат обвинени в неграмотност.
Това, че твоето куче и твоите котки не са наддали, не може да е критерий.
Просто кастрацията има две страни и е добре хората да се информират добре, за плюсовете и минусите. И всеки да реши за себе си.

п.п. Интересно защо почти никога не се говори за това: http://www.vvcbg.com...continence.html
Твърде рядко явление, да, но ги има като риск.

Буш, далеч не говоря само за моите котки и куче, извинявай.
Не казвам, че само това е причината, а че това е основният начин, по който този проблем се контролира доста добре, ако го има. А и както споменах в друга тема пак след твой пост, проблемите обикновено идват когато по-възрастни животни се кастрират. Вероятно има медицинско обяснение. Затова и се застъпвам за разнната кастрация.
Никъде не съм казала, че процедурата е абсолютно безвредна и много хубава. Но сравнявайки рисковете от нея с рисковете от останалите неща, от които са застрашени животните - винаги кастрацията печели по точки, ако мога така да се изразя.
Да, за някой, чието животно се е разболяло от нещо след кастрацията или се е появил проблем свързан с нея, кастрацията ще е ужасна и никога ако може да повтори няма да го направи. Но това са доста по-малко случаи, от тези в които кастрацията е била успешна и е предотвратила множество други проблеми.
User's Signature

Nothing but the best is good enough!

#26 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 29 March 2014 - 01:15 PM

Цитат

Забелязала съм, че хората с кастрирани кучета винаги отричат възможността от напълняване


Лично аз го отричам като възможност изхождайки от моя опит.Което съвсем не означава,че пък е невъзможно.
Но наистина мисля,че голяма част от проблема може да бъде избегнат с подходящо хранене и движение.
В момента имам 3 кастрирани женски,от които едната беше с наднормено тегло от неправилно хранене,а именно тъпчене на кучето с храна,защото все гледало жално(оставено за известно време при родители).
След режим на хранене и движение кучето е в отлична форма в момента.
:re_037:
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#27 Потребителят е офлайн   samotnata Икона

  • assajventress
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 4582
  • Регистрация: 23-September 04
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Биология, животни...
  • Skype:

Публикувано: 29 March 2014 - 01:17 PM

Цитат

Те хормоните не са за украса и си имат своето значение.

И въпреки това природата сама ги спира от употреба в един момент, нали? А това, което изброихте са рискове, далеч не случващи се с всички жени.

Показване на мнениетоmarin4eto, в 29 March 2014 - 02:10 PM, написа:

а само заяждане...

Е, тогава ще спра до тук. Тя границата между спор и заяждане вярно е малка, но си признавам, че не съм мислила да я минавам. Сори за което, лек ден!
User's Signature

Nothing but the best is good enough!

#28 Потребителят е офлайн   Pr07o7yp3 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 204
  • Регистрация: 09-December 12
  • Gender:Male

Публикувано: 29 March 2014 - 01:21 PM

Показване на мнениетоShiBumi_GirL, в 29 March 2014 - 01:10 PM, написа:

Мисля обаче,че подобно отричане на кастрацията не е обективно ако човек никога не е отглеждал кастрирано куче.
Всеки има право на избор.
Но не може да се отрече и безцелното и безконтролно заплождане ''за здраве''.Реалността е такава,че голяма част от подобни кученца попадат в един момент на улицата.
А относно развъдниците не мисля,че някой би го бъркало например ти или аз дали ще си вземем кученце за 100лв.Те винаги ще намерят стопани за тяхните питомци.
Факт е че улиците са пълни с породоподобни кучета,а не с расови нали :md_064:
А и в тази тема участниците доколкото ми е известно никой няма развъдник :ae_085:

Ами да, не съм имал кастрирано куче, но имам кастрирана котка. Наложи се да я кастрираме, тъй като я прибрах от улицата.
На нея и харесва да се разкарва из двора и да излиза на терасата. Колкото и да се опитвах да я пазя, за да не излезе все успяваше. Научи се да си отваря всички врати и си влиза и излиза, когато пожелае.
Точно за това реших, че вместо постоянно да ражда и да се чудя какво да правя с котенцата я кастрирах. (Не е раждала никога, просто да подчертая)

Е, сега се получава така, че в следствие на тази кастрация козината в задницата и окапва периодично. И то не леко окапване, а почти нацяло. Първото такова окапване започна малко след въпросната кастрация. Да, на нея реално не и е проблем, с години си живее така, опитвахме да я лекуваме, давахме и витамини, сменявах храни и т.н.
Другата ми котка е персийка, тя не обича да излиза, не е кастрирана и няма абсолютно никакви здравословни проблеми, даже е и раждала.

#29 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 29 March 2014 - 01:29 PM

Показване на мнениетоPr07o7yp3, в 29 March 2014 - 01:21 PM, написа:

... даже е и раждала.

Е тая "хвалба" като я чуя и се чудя дали да влизам в такива дискусии, настоявайки да се показват и двете стррани на обсъжданата процедура, или фанатично да проповядвам кастрацията.
Не сме дорасли като общество да осъзнаем колко голям е проблема със свръхпопулацията и какви проблеми носи това "даже е и раждала".
Но това е друга тема, която няма общо със здравословието, което осбъждаме тук.
Но тази тема е, може би, дори по-важна. Именно по тази тема моето мнение е "Кастрирайте!".
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#30 Потребителят е офлайн   Pr07o7yp3 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 204
  • Регистрация: 09-December 12
  • Gender:Male

Публикувано: 29 March 2014 - 01:31 PM

И какво като е родила? Всички котенца намериха без проблеми дом. Подарявахме ги на хора, за които сме сигурни, че ще се грижат добре за тях.
Изобщо проблема не е в това "даже е и раждала", а в безотговорните стопани. Тези стопани и куче за 1000 лв биха изхвърлили без да им мигне окото, така че, моля те.

Аа, и отделно забравих да спомена за още един проблем с кастрираната ми котка. След въпросната кастрация започна да се изхожда по-трудно по малка нужда. На няколко пъти се запушва и се налагаше да я водя при ветеринар, за да и бие инжекции. И от тогава трябва да се съобразявам с това каква храна да и купувам и т.н.
Защо преди кастрацията нямаше подобен тип проблеми, защо другата ми котка, която не е кастрирана няма абсолютно никакви здравословни проблеми?

Ама пък това поне си има своя плюс, сега знам да не кастрирам кучето си просто ей така щото няколко госпожи във форума са ми казали колко било полезно и важно.

#31 Потребителят е офлайн   samotnata Икона

  • assajventress
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 4582
  • Регистрация: 23-September 04
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Биология, животни...
  • Skype:

Публикувано: 29 March 2014 - 01:39 PM

Показване на мнениетоbushkata, в 29 March 2014 - 02:29 PM, написа:

или фанатично да проповядвам кастрацията.


А, да не ме питаш после що съм се фанатизирала, те за тва е главно.
User's Signature

Nothing but the best is good enough!

#32 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 29 March 2014 - 01:44 PM

Човек трябва да е честен.
Въпроса е какви ще са последствията от това...
Но ако не си узрял за някоя идея, то каквото и да чуеш, няма да ти е от полза. Ще направиш това, което си решил.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#33 Потребителят е офлайн   Pr07o7yp3 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 204
  • Регистрация: 09-December 12
  • Gender:Male

Публикувано: 29 March 2014 - 01:46 PM

Показване на мнениетоsamotnata, в 29 March 2014 - 01:39 PM, написа:

Показване на мнениетоbushkata, в 29 March 2014 - 02:29 PM, написа:

или фанатично да проповядвам кастрацията.


А, да не ме питаш после що съм се фанатизирала, те за тва е главно.

Като това е главното поне го кажете на човека. Не му излизайте с обясненията, че кастрацията е за доброто на кучето.
Чисто и просто му кажете. Кастрирай си кучето, щото заради теб го има този проблем с бездомните.

Само че тогава много по-малко хора биха ви се вързали, нали. :)

Само ви моля, когато се пусне подобна тема, да не премълчавате отрицателните страни на кастрацията, защото редовно го правите.
Дайте на човека избор. Не му казвайте, че това е единствения вариант и друг не съществува.

#34 Потребителят е офлайн   samotnata Икона

  • assajventress
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 4582
  • Регистрация: 23-September 04
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Биология, животни...
  • Skype:

Публикувано: 29 March 2014 - 01:48 PM

Едното няма общо с другото. Убедена съм и в двете. А заради него няма проблеми с бездомните, има заради такива като теб!
Човека си пита като хората.
User's Signature

Nothing but the best is good enough!

#35 Потребителят е офлайн   marin4eto Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 395
  • Регистрация: 30-May 10
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 29 March 2014 - 01:48 PM

В момента стана ясно, че се подкрепя толкова кастрацията, за да се предотврати вероятността от още изхвърлени животни на улицата. Това е много хубаво, но не е много редно. Защото голяма част от пишещите и подкрепящите кастрацията, спестяват и другата страна на нещата. А ние хората сме мислещи същества и смятам, че с правилен подход, подробна и аргументирана информация, ще постигнем същия ефект. Когато някой нов потребител пита за мнение, правилното е да му се обяснят и плюсовете и минусите. Човекът очевидно е загрижен за кученцето си и иска искрени и полезни съвети.

Ясно е, че винаги ще има спорове по тази тема, но обективното и истинско мнение е от голямо значение!

#36 Потребителят е офлайн   marin4eto Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 395
  • Регистрация: 30-May 10
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 29 March 2014 - 01:54 PM

Показване на мнениетоShiBumi_GirL, в 29 March 2014 - 01:15 PM, написа:

Цитат

Забелязала съм, че хората с кастрирани кучета винаги отричат възможността от напълняване


Лично аз го отричам като възможност изхождайки от моя опит.Което съвсем не означава,че пък е невъзможно.
Но наистина мисля,че голяма част от проблема може да бъде избегнат с подходящо хранене и движение.
В момента имам 3 кастрирани женски,от които едната беше с наднормено тегло от неправилно хранене,а именно тъпчене на кучето с храна,защото все гледало жално(оставено за известно време при родители).
След режим на хранене и движение кучето е в отлична форма в момента.
:re_037:


Радвам се, че при вас няма проблеми след кастрацията. Но аз и да искам, не мога да карам на сила кучето ми да се движи. Не мога да му хвърлям топка или пръчка, за да изразходва енергия, защото не трябва да спира рязко. Не може да играе с по-тежки от нея кучета, въпреки че тя не играе с никое... Двете й предни стави са артрозирали...а с възрастта нещата ще стават все по-зле. Затова прецених, че не е най-подходящото за нея да я кастрирам. Но се радвам, че има примери и като твоите кучета, защото напълно подкрепям позитивите от една такава процедура :smile:

#37 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 29 March 2014 - 02:03 PM

:ba_025:
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#38 Потребителят е офлайн   DI.KA.SA Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 12
  • Регистрация: 08-January 14

Публикувано: 29 March 2014 - 02:38 PM

Pr07o7yp3 ветеринар ли ви каза че окапването на козината и трудното изхождане на котката е последствие от кастрацията?

#39 Потребителят е офлайн   Z. Peev Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 91
  • Регистрация: 11-June 13

Публикувано: 29 March 2014 - 03:46 PM

Абре както и да го мислим и да го гледаме, аргументът "кастрирай си кучето, защото не е с родословие" си е егати "расизма". Колкото повече чета, толкова по-гнусна ми идва тази снобария. Или пък какво пречи на собственик на куче с родословие да го пуска на неродословни, такива случай - бол.

Затова, моля, концентрирайте се на всички останали аргументи "за" кастрацията :).

Кастрирахме нашето куче на 7 месеца и от време на време съжалявам малко. Но всеки път, когато видя, че наоколо има разгонена женска, след която хукват песовете, или пък виждам нежеланието на кучето ми да се налага над други мъжки, а и те на него, се радвам, че се реших. Проблем с теглото няма, но това май е по-скоро от гените. Иначе съм виждал и безбожно тлъсти кучета, които не са кастрирани :).

Със сигурност кастрацията е избор на стопанина и на фона на тенденцията, хората да селектират всевъзможно деформирани породи, да гледат вълчаци по апартаменти, да ги хранят с гранулирана храна и да ги обезпаразитяват редовно, ами съжалявам, но тестисите и яйчниците са направо най-малкото, което сближава кученцата ни с Природата, че да говорим за нарушаване на естествнеия отбор, както се спомена.

#40 Потребителят е офлайн   mikivt Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 346
  • Регистрация: 11-August 09
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 29 March 2014 - 03:46 PM

Показване на мнениетоDI.KA.SA, в 29 March 2014 - 12:31 PM, написа:

Наистина не разбирам с какво точно не сте съгласен в поста ми,нито какво искате да кажете с вашия :dry:

Не е толкова трудно за разбиране. Кучетата, както и всички други живинки, включая и нас, са продукт на 500 милиона години Еволюция. Да се твърди, че с отстраняване на нещо, могат да се подобрят подобни организми, е нелепо. Операции, просто ей така, не се предприемат, нито за хора, нито за животни. Изключая кастрацията за домашни животни. И ако се поинтересуваме, защо се кастрират прасета и крави, ще останем изненадани. Цели се точно това, дето казвате, че не става при кучетета - кроткост в поведението, без живец и склонност към угояване.
Но пък, от друга страна, щом ви харесва да си го захаросвате и да вярвате силно - ваша воля.

  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни