Dog.bg Форуми : За или против кастрирането на женска немска овчарка?

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

За или против кастрирането на женска немска овчарка?

#1 Потребителят е офлайн   MachineMan Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 4
  • Регистрация: 28-March 14

Публикувано: 28 March 2014 - 07:25 PM

Здравейте искам да ви попитам какво мислите за кастрацията на женска немска овчарка?
Професионалисти в тази сфера са ми и казвали различни мнения. Някои ми казват, че е по-добре женската да роди поне един път така ставала по-моща и по-красива, обаче други ми казват , че е най-добре да се кастрира така възможността за заболяване става в пъти по-малка. Кучето е на 10 месеца. Много съм разколебан ако можете да помогнете ще бъде добре.
Благоря предварително!

Снимка (и)

  • Прикачена снимка


#2 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 28 March 2014 - 07:30 PM

Хубаво е кастрацията да е преди първо разгонване,но и след това да е не е проблем.
Препоръчвам ти да я кастрираш,а тва да родяла веднъж за здраве,че и да станела по-хубава и др глупости са пълни измишльотини.
Имам 2 кастрирани женски НОК.
Моя съвет е да я кастрираш!
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#3 Потребителят е офлайн   MachineMan Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 4
  • Регистрация: 28-March 14

Публикувано: 28 March 2014 - 07:32 PM

Благоря много надявам се да е не късно защото мисля, че вече почва да се разгонва и да не е късно

#4 Потребителят е офлайн   dikari Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 5020
  • Регистрация: 19-October 05

Публикувано: 28 March 2014 - 09:28 PM

http://forum.dog.bg/...8F%D1%82%D0%B0/
Дано сме полезни!
И още
http://arsofia.com/b...sterilizaciata/
http://arsofia.com/b...o-da-kastriram/
За развъждането на животни - via Милена Македонска
28 октомври 2011 г. в 08:42

Няма значение родословни или неродословни.

Не бива да се въдят кучета безцелно.

Не бива да се въдят извън строги развъдни правила и извън селекция. Селекция без знание за произхода не съществува. Когато се извършва селекция (тя замества естествения подбор при домашните животни и е единственият регулатор на популацията им) едва десетина процента от родословните отговарят на селекционните критерии. Неродословните се изключват не за друго, а защото произходът им не е проследен, респ. генетични заболявания, пороци, рискове от конкретна връзка - неща, които са закодирани генетично, не са изразени външно, но могат да се окажат бомба със закъснител.

Не бива да се въдят за собствен кеф, за който после някой друг плаща.

Не бива да се въдят без изключително дълбоки познания относно генетика и ред други.



В този свят има твърде много кучета и котки. Много повече от наличните за тях домове.

Развъждането е за професионалисти, които знаят какво и защо правят, умеят да прочетат в родословията купища данни и да създават развъдни програми и прогнози с висока достоверност. То не е за хора, които просто добавят бройки, защото тяхното е най-красивото и умното, пък как се унаследяват и комбинират белези и какво ще се случи след тях и хабер си нямат. Развъждането е строго рационална дейност, която няма нищо общо с емоционалната страна на общуването ни с нашите любимци.

Всяко безцелно размножаване е създаване на свръхпопулация и нищо повече. А създаването на свръхпопулация е жестокост.
User's Signature

Качена снимка

#5 Потребителят е офлайн   Pr07o7yp3 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 204
  • Регистрация: 09-December 12
  • Gender:Male

Публикувано: 28 March 2014 - 11:05 PM

Наскоро пак имаше тема относно кастрацията. Потърси я, за да не се повтаряме. Аз лично там написах защо съм против нея. Тук повечето от хората ще ти препоръчат да я кастрираш. Щом кучето ти няма документ за родословие то според тях не трябва да ражда. Все пак да кажа, грозно е да отнемаш нещо дадено от природата ако няма причина за това. Все едно себе си да кастрираш, просто ей така за спорта.
Отделно това, кастрацията си е вид операция, която както всяка друга такава крие известни рискове. Така, че ти прецени заслужава ли си при положение, че кучето няма здравословен проблем изискващ това.

Най-интересното е, че всички излизат с това как ще намалеят рисковете от еди какви си заболявания, тъй като други доводи просто нямат.
Дядо ми цял живот е гледал кучета. Те дори не са били ваксинирани пък какво остава за кастрация. Е, каза ми, че всичките му кучета са живели до старост.
Както и да е, както вече казах, Вие си преценявате. :)

#6 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 28 March 2014 - 11:55 PM

Едно малко допълнение към това,че му е по природа на кучето да ражда.В природата в една глутница вълци се разгонва само алфата,а не всички женски.
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#7 Потребителят е офлайн   lingo diesel Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 58
  • Регистрация: 06-October 13

Публикувано: 29 March 2014 - 09:16 AM

По добре изчакай да завърши растежа си напълно,на десет месеца е и има да расте още около година,не мисля че има нещо вярно в тва че трябва да се кастрира преди първото разгонване ,та кучето още е неоформено.Колкото до тва че е хубаво да роди поне един път-да питаме майките ни какво е хубавото ,може би само са станали по мощтни :ab_041:

#8 Потребителят е офлайн   marin4eto Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 395
  • Регистрация: 30-May 10
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 29 March 2014 - 10:35 AM

Всички ветеринарни лекари биха Ви посъветвали да кастрирате и ще ви посочат плюсовете от това. Най-подходящият момент за кастрация е преди първо разгонване, тогава наистина се предотвратяват евентуални болести като пиометра, рак на млечните жлези.. Но винаги го има и другият вариант. Хубаво е , ако сте взели решение да не развъждате, но това не означава непременно кастрация. Според мен обмислете всички плюсове и минуси добре, защото след това няма връщане назад.

Аз например имам женска на почти 4 години, която със сигурност няма да заплождам, но и няма да кастрирам. Първо че според мен това трябваше да стане много по-рано, второ има проблеми със ставите и с качването на килограми. Ако я кастрирам е гарантирано, че ще влоша състоянието на ставите. Но това е ситуацията около моето куче. Вие трябва да решите кое е най-доброто за вашето.

#9 Потребителят е офлайн   DI.KA.SA Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 12
  • Регистрация: 08-January 14

Публикувано: 29 March 2014 - 10:44 AM

Показване на мнениетоPr07o7yp3, в 28 March 2014 - 11:05 PM, написа:

Наскоро пак имаше тема относно кастрацията. Потърси я, за да не се повтаряме. Аз лично там написах защо съм против нея. Тук повечето от хората ще ти препоръчат да я кастрираш. Щом кучето ти няма документ за родословие то според тях не трябва да ражда. Все пак да кажа, грозно е да отнемаш нещо дадено от природата ако няма причина за това. Все едно себе си да кастрираш, просто ей така за спорта.
Отделно това, кастрацията си е вид операция, която както всяка друга такава крие известни рискове. Така, че ти прецени заслужава ли си при положение, че кучето няма здравословен проблем изискващ това.

Най-интересното е, че всички излизат с това как ще намалеят рисковете от еди какви си заболявания, тъй като други доводи просто нямат.
Дядо ми цял живот е гледал кучета. Те дори не са били ваксинирани пък какво остава за кастрация. Е, каза ми, че всичките му кучета са живели до старост.
Както и да е, както вече казах, Вие си преценявате. :)


Вие никъде не се обосновахте защо да не се кастрирват кучетата,освен глупавата ви теория че е против природата.Сега намесихте и дядо си че не си ваксинирал и кастрирал кучетата и те живели до дълбока старост.
Ами дядо Ви може да пуши по 3 пакета цигари,да пие по кило ракия на ден и да живее 100 години,това критерий ли е че ако и аз го направя ще живея толкова?
Предлагам Ви данапишете няколко основателни причини за да Не се кастрира и аз ви обещавам срещу всеки ваш довод да напиша 2 ЗА кастрацията.
Да видим до къде ще стигнем....

#10 Потребителят е офлайн   samotnata Икона

  • assajventress
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 4582
  • Регистрация: 23-September 04
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Биология, животни...
  • Skype:

Публикувано: 29 March 2014 - 10:47 AM

Показване на мнениетоmarin4eto, в 29 March 2014 - 11:35 AM, написа:

Ако я кастрирам е гарантирано, че ще влоша състоянието на ставите.

Изобщо няма такава гаранция, малко преувеличавате проблема с наднорменото тегло.
От 7 години гледам кастрирани животни, нито едно от тях не е надебеляло, а едно си има проблеми и със ставите, но не заради килограмите, които са му идеално в нормата.

lingo diesel, при женските кастрацията няма влияние върху растежа. Има само при мъжките, заради тестостерона. Кастрира се най-добре преди първо разгонване заради риска от рак на млечните жлези. И след първо разгонване кастрацията го намалява, но най-много ако се направи преди първо разгонване.
User's Signature

Nothing but the best is good enough!

#11 Потребителят е офлайн   marin4eto Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 395
  • Регистрация: 30-May 10
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 29 March 2014 - 10:59 AM

Показване на мнениетоsamotnata, в 29 March 2014 - 10:47 AM, написа:

Показване на мнениетоmarin4eto, в 29 March 2014 - 11:35 AM, написа:

Ако я кастрирам е гарантирано, че ще влоша състоянието на ставите.

Изобщо няма такава гаранция, малко преувеличавате проблема с наднорменото тегло.
От 7 години гледам кастрирани животни, нито едно от тях не е надебеляло, а едно си има проблеми и със ставите, но не заради килограмите, които са му идеално в нормата.


Не мисля, че преувеличавам. Познавам си добре кучето. Не е от енергичните, а и след като състоянието със ставите започна да се проявява с куцане и схващания, спря да играе с други кучета. Явно изпитва силни болки, което е пречка и за по-активни разходки и движения...За да не усложнявам състоянието й трябва да я поддържам в определени килограми. Смятам, че всеки може да прецени най-добре за собственото си куче. По мои наблюдения от кучета, които познавам и виждам всеки ден, 80% от кастрираните са качили доста кг , при положение, че са енергични. Никой не може да ме убеди, че кастрацията не оказва влияние на теглото, а в някои случаи и на поведението.Липсата на естроген понижава метаболизма, синтезата на калций и фосфор, което пък от своя страна води до развитие на остеопороза. Аз няма да рискувам. Всеки е в правото си да прави каквото сметне за добре.

#12 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 29 March 2014 - 11:00 AM

Гледам ротвайлерка с тазобедрена дисплазия-кастрирана в отлична форма е,дори под желаното тегло за женски.
Така,че това е строго индивидуално и зависи най-вече от собтвеника-хранене и движение на кучето. :re_037:
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#13 Потребителят е офлайн   mikivt Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 346
  • Регистрация: 11-August 09
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 29 March 2014 - 11:39 AM

Показване на мнениетоDI.KA.SA, в 29 March 2014 - 10:44 AM, написа:


Вие никъде не се обосновахте защо да не се кастрирват кучетата,освен глупавата ви теория че е против природата.
Да видим до къде ще стигнем....

Ако вярваш в това за Природата и глупостта и, очевидно до никъде няма да стигнем.
Айде стига тъпизми. Смисълът на кастриранато е да не ражда и да не се разгонва, не да живее с орлите.

#14 Потребителят е офлайн   samotnata Икона

  • assajventress
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 4582
  • Регистрация: 23-September 04
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Биология, животни...
  • Skype:

Публикувано: 29 March 2014 - 12:08 PM

Показване на мнениетоmarin4eto, в 29 March 2014 - 11:59 AM, написа:

Не е от енергичните

Моето е на 9 години и по цял ден спи. Излиза, но понеже е асоциална почти никога не играе. И въпреки това не е качила нито кило. Явно не зависи само от това колко е енергично и игарещо кучето ;)
User's Signature

Nothing but the best is good enough!

#15 Потребителят е офлайн   marin4eto Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 395
  • Регистрация: 30-May 10
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 29 March 2014 - 12:25 PM

Показване на мнениетоsamotnata, в 29 March 2014 - 12:08 PM, написа:

Показване на мнениетоmarin4eto, в 29 March 2014 - 11:59 AM, написа:

Не е от енергичните

Моето е на 9 години и по цял ден спи. Излиза, но понеже е асоциална почти никога не играе. И въпреки това не е качила нито кило. Явно не зависи само от това колко е енергично и игарещо кучето ;)



А от какво зависи? Няма да си държа кучето гладно цял живот, съжалявам. Хем не се движи много, не играе, не тича, спи по цял ден, но килограмите са перфектни...ами значи се дава минимална доза храна. Това е вашето решение, не моето.
Родителите ми са лекари и съм обсъдила подробно положението с кастрацията , с ползата от естрогена и всичко свързано с процедурата. Тъй като ветеринарите винаги препоръчват кастрация, това го разбирам, но не го намирам за правилно във всеки един случай и специално в моя...съм си направила труда да проуча и другата страна. Вярно, че родителите ми са хуманни лекари, но що се отнася до физиологията, половата система и хормоните, нещата се припокриват. Не знам защо изобщо трябва да се обосновавам. Вие сте решили да кастрирате, аз не. Приемайте и различните мнения.

#16 Потребителят е офлайн   DI.KA.SA Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 12
  • Регистрация: 08-January 14

Публикувано: 29 March 2014 - 12:31 PM

Показване на мнениетоmikivt, в 29 March 2014 - 11:39 AM, написа:

Показване на мнениетоDI.KA.SA, в 29 March 2014 - 10:44 AM, написа:


Вие никъде не се обосновахте защо да не се кастрирват кучетата,освен глупавата ви теория че е против природата.
Да видим до къде ще стигнем....

Ако вярваш в това за Природата и глупостта и, очевидно до никъде няма да стигнем.
Айде стига тъпизми. Смисълът на кастриранато е да не ражда и да не се разгонва, не да живее с орлите.


Наистина не разбирам с какво точно не сте съгласен в поста ми,нито какво искате да кажете с вашия :dry:

#17 Потребителят е офлайн   SilverBrilliance Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 66
  • Регистрация: 15-July 10
  • Gender:Female

Публикувано: 29 March 2014 - 12:39 PM

Имам женска вече на 4 години.
Осиновена е и е кастрирана на около годинка (като се е разгонвала веднъж преди това). Засега няма проблем нито с енергичнстта си, нито с килограмите (като изключим факта, че просто тя доизрастна след като беше кастрирана, което за мен значи, че кастрацията не е довела до липса на пълно развитие или нещо такова).
Аз лично не съм съжалила никога за решението си и засега не е имало никакви проблеми, а съм си спестила и доста месеци мъки от разхождане на разгонено куче :)
П.С. По мое мнение, повече против природата е кучето да е разгонено, а ние да правим всичко възможно да няма поколение, отколкото просто да не се разгонва -> съдя по поведението на моето куче когато се разгони - беше в нещо като депресия (ако може да се нарече така) поради факта, че не разбираше защо аз се карам и гоня приятелите и и не и позволявам да играе и контактува с тях.

И още един пример: Близка приятелка има женско хъски на 6 години, като до 5 годишно не беше кастрирано. Почти при всяко разгонване кучето правеше фалшива бременност и имаше проблеми месеци след това. Откакто е кастирана, този проблем отпадна :)

И все пак всеки трябва да реши сам за кучето си!
Дано мнението ми е поне малко от полза за автора :) Хубав ден!
User's Signature

Качена снимка

http://www.balkanpet.net/index.php - Регистър за домашни любимци.

#18 Потребителят е офлайн   MachineMan Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 4
  • Регистрация: 28-March 14

Публикувано: 29 March 2014 - 12:39 PM

Винаги има две мнения по въпроса и аз съм чувал че кастрацията трябва да е преди първото разгонване както и много от вас казават. За това мисля да се консолтирам с ветеринар още утре и да видим какво ще каже все пак да отбележа съм за кастрацията

#19 Потребителят е офлайн   samotnata Икона

  • assajventress
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 4582
  • Регистрация: 23-September 04
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Биология, животни...
  • Skype:

Публикувано: 29 March 2014 - 12:42 PM

Показване на мнениетоmarin4eto, в 29 March 2014 - 01:25 PM, написа:

Приемайте и различните мнения.

Аз различни мнения приемам. Ваше си решение дали ще кастрирате вашето куче. Не ви агитирам да го кастрирате. Просто причините, които изтъквате не са верни /държа да видя тия 80% дебели кастрирани кучета, щото моята статистика е съвсем друга/. А когато се пише на обществено място трябва да се има предвид, че мнението влияе и на други, които четат. Затова държа да опровергая подобни неверни неща, за да не вземе някой да им повярва.
Странно, само собственици на некастрирани животни твърдят, че след кастрация се надебелява.

П.п. На хората също не им се отразява чак толкова пагубно колкото го описвате същото това нещо. Също от опит мога да го твърдя.

П.п. Дам, елате да видите колко е недохранено и как го държа по цял ден гладно кучето... Гости приемам по всяко време. Тя - само ако носите лакомства ;)
User's Signature

Nothing but the best is good enough!

#20 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 29 March 2014 - 12:51 PM

Показване на мнениетоsamotnata, в 29 March 2014 - 12:42 PM, написа:

Показване на мнениетоmarin4eto, в 29 March 2014 - 01:25 PM, написа:

Приемайте и различните мнения.

Аз различни мнения приемам. Ваше си решение дали ще кастрирате вашето куче. Не ви агитирам да го кастрирате. Просто причините, които изтъквате не са верни /държа да видя тия 80% дебели кастрирани кучета, щото моята статистика е съвсем друга/. А когато се пише на обществено място трябва да се има предвид, че мнението влияе и на други, които четат. Затова държа да опровергая подобни неверни неща, за да не вземе някой да им повярва.
Странно, само собственици на некастрирани животни твърдят, че след кастрация се надебелява.

П.п. На хората също не им се отразява чак толкова пагубно колкото го описвате същото това нещо. Също от опит мога да го твърдя.

П.п. Дам, елате да видите колко е недохранено и как го държа по цял ден гладно кучето... Гости приемам по всяко време. Тя - само ако носите лакомства ;)

Явно всеки вижда различни неща. Моята статистика е, айде да не са 80%, но поне половината от кастрираните кучета, и особено котки, наддават след кастрация. Да твърдиш, че всички тези животни са такива, защото стопаните им са безотговорни или неинформирани и не ги хранят както трябва, и само това е причината да са дебели, е надменно и подценява интелекта на другите хора. Собствениците на кастрирани дебели животни не се обаждат, именно защото ще бъдат обвинени в неграмотност.
Това, че твоето куче и твоите котки не са наддали, не може да е критерий.
Просто кастрацията има две страни и е добре хората да се информират добре, за плюсовете и минусите. И всеки да реши за себе си.

п.п. Интересно защо почти никога не се говори за това: http://www.vvcbg.com...continence.html
Твърде рядко явление, да, но ги има като риск.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни