Dog.bg Форуми : пигментация на носната гъба

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

пигментация на носната гъба Оцени темата: -----

#1 Потребителят е офлайн   slavena Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 284
  • Регистрация: 28-September 04

Публикувано: 07 November 2006 - 10:36 AM

питането ми е към развъдчици и съдии:
може ли носната гъба на бяла западносибирска лайка да има депигментирани участъци?
а при бяла западносибирска лайка със вълчосива линия на гърба?

#2 Потребителят е офлайн   Vabank Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1492
  • Регистрация: 09-August 04
  • Location:София

Публикувано: 07 November 2006 - 01:53 PM

Тъй като на страницата на fci стандартът не е публикуван, позволих си да поровя за други алтернативни, но предполагаемо точни източници. Намерих го на няколко езика, тук пускам на немски линк, тъй като си спец по него:
стандарт - pdf файл Това би трябвало да е действащият в момента оригинален стандарт (във всеки случай съвпадат си до запетайката с френския от тяхната федерация).
Два интересни момента лично за мен:
1. НЯМА думица упомената за носната гъба изобщо, което означава, че пигментацията - черна/кафява няма значение и няма и връзка с цвета на самото куче; депигментирана носна гъба също е допустима, такава с телесен цвят, такава с депигментирани петна и ивици.
2. ЧЕРНИЯТ цвят се допуска ОСОБЕНО ако кучето е петнисто или в съчетание с другите упоменати цветове (правилно съм си го превела, нали? на английски не го намерих, а френският ми не е 100% добър).
В стария стандарт, който имам аз (много стар) черният цвят беше абсолютен брак - специално за черно-бели кучета с окраска на руско-европейска лайка.
User's Signature

Качена снимка Почивайте в мир, мили ангели!

#3 Потребителят е офлайн   slavena Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 284
  • Регистрация: 28-September 04

Публикувано: 08 November 2006 - 04:30 PM

да, това е стандарта по който все още се работи cl)

контактите ми с развъдници в и извън БГ потвърждава твоите думи, но темата я повдигнах, защото влязох в спор с човек, който се смята за познавач на породата и в същото време имаше доста странни твърдения по горепосочения казус wink

ще се радвам на повече мнения по въпроса и от други хора, запознати с породата.

#4 Потребителят е офлайн   borislav Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 130
  • Регистрация: 11-December 06

Публикувано: 09 January 2007 - 02:00 PM

Цитат

Тъй като на страницата на fci стандартът не е публикуван, позволих си да поровя за други алтернативни, но предполагаемо точни източници. Намерих го на няколко езика, тук пускам на немски линк, тъй като си спец по него:
стандарт - pdf файл Това би трябвало да е действащият в момента оригинален стандарт (във всеки случай съвпадат си до запетайката с френския от тяхната федерация).
Два интересни момента лично за мен:
1. НЯМА думица упомената за носната гъба изобщо, което означава, че пигментацията - черна/кафява няма значение и няма и връзка с цвета на самото куче; депигментирана носна гъба също е допустима, такава с телесен цвят, такава с депигментирани петна и ивици.
2. ЧЕРНИЯТ цвят се допуска ОСОБЕНО ако кучето е петнисто или в съчетание с другите упоменати цветове (правилно съм си го превела, нали? на английски не го намерих, а френският ми не е 100% добър).
В стария стандарт, който имам аз (много стар) черният цвят беше абсолютен брак - специално за черно-бели кучета с окраска на руско-европейска лайка.

Доколкото съм запознат, всеки цвят на носната гъба и чсти от нея, различен от черния е дефект. Дори и при чисто бели зс лайки. Среща се при бебета, но с израстването би трябвало да получи черна пигментация.
Що се отнася до черния цвят на козината: да, в най-старите стандарти е абсолютно забранен, в следващите - допустим, а в последния се признава, дори има куче с BIG на изложба в Москва. Върви се към реабилитация на черния цвят. Той по принцип не е напълно черен, а косъмът е зонарно оцветен.

#5 Потребителят е офлайн   borislav Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 130
  • Регистрация: 11-December 06

Публикувано: 09 January 2007 - 02:19 PM

Една малка добавка към предното ми съобщение - при бели и светло-рижи зс лайки може да се срещне кафяв нос, което е допустимо, но на мен лично не ми харесва.

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни