Dog.bg Форуми : Въпрос относно "аналните жлези"

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Въпрос относно "аналните жлези"

#1 Потребителят е офлайн   SilverBrilliance Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 66
  • Регистрация: 15-July 10
  • Gender:Female

Публикувано: 03 June 2014 - 04:01 PM

Здравейте,

пиша Ви с надежда да получа мнения от специалисти (по-скоро обяснение).
Проблемът е следният: миналата година, почти по същото време (май месец), кучето ми получи абсцес на едната жлеза. Не даваше никакви признаци като болка, накуцване, близане на дупето и т.н., преди въпросния ден - беше жизнена и енергична както винаги. Възрастта на кучето тогава беше 3 години и половина.

Забелязах абцеса (който се беше отворил) на сутринта, когато тръгвайки за разходка, кучето постоянно се обръщаше да се души и ближе, и разбира се я заведох на лекар. Направиха промивка, изписаха антибиотик и след седмица всичко беше зарастнало.
От тогава ходим през 2 - 3 месеца за преглед и по думите на лекаря, дясната жлеза се запушва -> на кърпичката се вижда гъсто тъмнокафяво вещество.
След изстискването и поставя "2 инжекции" и в зависимост от това какво е било положението със жлезата, се разбираме след колко време трябва отново да се прегледа.

Говорили сме, че трябва движение и твърди изпражнения, но няма как проблемът при нас да е това - разхождаме се средно по 3 часа дневно (активно ходене, тренировка с велосипед, игри с играчки и други кучета), а изпражненията са дори много твърди.

Моля Ви,ако е възможно, да обясните по-подробно какво представляват тези "2 инжекции", както и да дадете предложения за решаването на този проблем, ако то е възможно.

П.С. Кучето е 25 кг. (на ръст е малко по-едра от женско хъски, с доста развита мускулатура), женска, на 4,5 години в момента.
Има и нещо специфично ,което не мога да си обясня - кучето е осиновено на 4-5 месеца от улицата и откакто я имам, си търка дупето по земята след изхождане по голяма нужда. Не го прави в къщи или когато сме на разходка по улиците на повод, прави го много старателно в парка. Говорила съм и за това с лекаря, тъй като не мога да го считам за симптом за пълни жлези, след като тя го прави почти винаги след като свърши "голямата работа" (Дори понякога много доволна се обръща да подуши каква е "следата" :ab_041: ) Ако някой успее да даде обяснение и за това, ще съм много благодарна :)
User's Signature

Качена снимка

http://www.balkanpet.net/index.php - Регистър за домашни любимци.

#2 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 04 June 2014 - 09:04 AM

Абсцесът на аналната жлеза е достоверен повод да предприемете екстирпация. Обикновено се получава, когато жлезите са разположени по-дълбоко или канала е по-тесен и изпразването им при дефекация е затруднено. Задържаният секрет много бързо се замърсява с бактерии по контактен път от фекалиите и възпалението е налице. Вероятно колегата слага противовъзпалителна и антибиотикова инжекция. Моят съвет е да обсъдите с него възможността за операция и трайно решаване на проблема.
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#3 Потребителят е офлайн   SilverBrilliance Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 66
  • Регистрация: 15-July 10
  • Gender:Female

Публикувано: 04 June 2014 - 12:22 PM

Благодаря за отговора,

в интерес на истината и аз често се замислям за отстраняване на жлезите, но честно казано, винаги си казвам, че това е много крайна мярка.
Днес отново ще ходим на доктор, така че ще обсъдим положението и възможността за екстирпация.

Поздрави :)
User's Signature

Качена снимка

http://www.balkanpet.net/index.php - Регистър за домашни любимци.

#4 Потребителят е офлайн   d.vallentinova Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 4
  • Регистрация: 04-November 17

Публикувано: 04 November 2017 - 08:14 PM

Здравейте. И аз искам да попитам по конкретната тема. Ходихме на ветеринар (на пръв поглед добра и образована жена) и дадохме на 4г йорки ЦЯЛО хапче за вътрешно обезпаразитяване, та въпроса ми е възможно ли да е довело до запушването на аналната жлеза??? Защото на другия ден животното се побърка и същата .... "ветеринарка" безмилостно му изстиска жлезите, но е било ужасно кървава гледка .... и горкото животно е в ужасен стрес, свива се нон стоп в краката ни. Не посмяхме да го заведем където и да е пак (гр. Варна).
Може ли помощ и съвети? Още му е зачервено дупенцето, но поне се изхожда вече. :dh_188:

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни