Dog.bg Форуми : Лъчко от Сандански

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Лъчко от Сандански с мистериозен кожен проблем

#1 Потребителят е офлайн   MechoPuh Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 8341
  • Регистрация: 30-March 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 10 June 2014 - 04:54 PM

Започвам тази тема за 7-8 път поне. Тотално ми липсва вече вдъхновение да пиша и разказвам. Този случай ми е още от началото на февруари месец и претърпя толкова обрати, че трябва да напиша малка книжка ако пиша с подробности. Ще се опитам да бъда максимално кратка и да предам само най-същественото.

Вече не помня подробности как стигна до мен информацията за Лъчко, но знам, че след като го видях вече не можех да забравя, че е на улицата и има нужда от помощ. За съжаление не пазя снимките, които привлякоха вниманието ми, но на тях се виждаше коте с няколко доста големи и гноясали рани на гърба. Предполагаше се, че е нахапан от куче и раните са се възпалили. Котето беше в Сандански. Моите лекарки по снимките още преди да го докарам в София предположиха диагноза пиодерма. Уговорихме се с жената, която беше пуснала апела за помощ да намери транспорт до София и аз да поема лечението, а в последствие и задомяването. И така на 8 февруари героят на темата ме чакаше на централна гара, от където се отправихме с трамвая към Добро Хрумване.

В клетката имаше едно изключително мило, слънчево и общително коте, което решихме да наречем Лъчезар. Освен раните, които няколко дни по-рано бях видяла по снимките, имаше и няколко пресни. Жената от Сандански каза, че са се получили докато го е слагала в клетката преди пътя. Всички в кабинета се спогледахме невярващо. Първите неща, които направиха лекарките бяха да му пуснат пълна кръвна картина и биохимия, както и тест за FIV/FeLv - всичко беше почти идеално като се има предвид вида му. Най-радостното беше, че няма нито FIV нито FeLv. Освен раните, другото, което правеше впечатление бяха леко мътните роговици на очите, но към онзи момент решихме, че това е в резултат на Преднизолона, който му бяха предписали в Сандански.

Прикачена снимка Прикачена снимка

Прикачена снимка

To be continued ....

#2 Потребителят е офлайн   MechoPuh Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 8341
  • Регистрация: 30-March 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 12 June 2014 - 05:09 PM

Съжалявам, че така се бавя с продължението на темата,но времето все не ми стига.
Малко след като настаних Лъчко на лечение ми предстоеше дълго пътуване. Когато 20 дена по-късно се прибрах, Лъчко се беше подобрил достатъчно, за да може след всички обезпаразитявания да бъде и ваксиниран. Към хипотезите за състоянието му се беше добавил и инцидент с някаква киселина или друга химия. Очите му продължаваха да са мътни, но след 2 теста за FIV/FeLv (отрицателни) просто решихме, че може би все още не се е изчистил от Преднизолона. Освен белезите от раните на гърба имаше и нещо подобно на брадавица (вижда се на втората снимка в предишното ми мнение), която го болеше при докосване. Успоредно с кастрацията му, брадавичката беше премахната и изпратена за хистология в лаборатория. По време на операцията стана ясно, че кожата на Лъчко е необичайно тънка и къслива. Лекарите имаха трудности със зашиването след кастрацията, а и казаха, че самата брадавица е паднала толкова лесно, че едва ли не не е бил нужен скалпел. Резултатите от лабораторията показаха само масирано възпаление, но не и на какво може да се дължи.
За Лъчко се намери чудесен приемен дом, където имаше няколко други котки, една от които точно на неговата възраст. Лъчко беше на върха на щастието да може да си играе на воля след повече от месец и половина затворнически живот в клетката. Толкова много му хареса да е заедно с други животни и веднага се внедри в групичката. Щастието му за съжаление продължи само 10-ина дена. На 18-ти сутринта приемната му мама ми се обади да каже, че само за 2 дена състоянието на кожата му се е вложило драстично - всяко дребно почесване или драскотина от невинните игри с другите се беше превърнала в голяма кървава рана.

Прикачена снимка Прикачена снимка

Прикачена снимка

Най-фрапираща обаче беше раната, която му беше станала на плешката същата сутрин незнайно как.

Прикачена снимка Прикачена снимка

Снимките ги направихме, за да мога да ги изпратя и в Германия на познати, които да се консултират с тамошни лекари. Междувременно бяха започнали да се прокрадват съмнения за какви ли не екзотични заболявания, които правят кожата къслива.

Ще има и трета част (надявам се финална) на историята на Лъчко.

#3 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 12 June 2014 - 09:37 PM

"Пеперудено" коте :dh_188:
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#4 Потребителят е офлайн   MechoPuh Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 8341
  • Регистрация: 30-March 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 13 June 2014 - 05:19 PM

Показване на мнениетоbushkata, в 12 June 2014 - 09:37 PM, написа:

"Пеперудено" коте :dh_188:


Ами ... предстои да разберем, евентуално.

Показване на мнениетоMechoPuh, в 12 June 2014 - 05:09 PM, написа:

Междувременно бяха започнали да се прокрадват съмнения за какви ли не екзотични заболявания, които правят кожата къслива.


Пропуснах да кажа, че още по време на операцията за кастрацията и отстраняването на брадавицата докато Лъчко беше под пълна упойка, лекарите му прегледаха много внимателно всички крайници и стави. Ставите му са нормално подвижни, а не прекалено свободни, както е при заболяванията свързани с недостиг на колаген. Прегледаха му и очите и освен лекото помътняване на роговицата в дълбочина проблем няма.

Снимките, които изпратих в Германия предизвикаха интереса на тамошните лекари и ми предложиха да ми помогнат с изследвания на кожни проби от Лъчко в една известна немска лаборатория. Много се зарадвах и обнадеждих, защото се надявах оттам да могат категорично да ни кажат какъв е проблемът и да разполагат с някакви тестове/техника, които ние все още нямаме. Изпратиха подробни инструкции колко и какви проби трябват и в началото на май пратихме 6 кожни проби и 2 стерилни тампона и зачакахме с надежда.

Прикачена снимка Прикачена снимка

Прикачена снимка Прикачена снимка

Снимките са правени след биопсията.

Излязохоха резултатите и ... НИЩО! Поне нищо по-различно от това, което вече знаехме - масирано възпаление в кожата. Първо ми казаха, че сигурно има някаква бактерия и че не е дефицит на колаген, нито синдром на Къшинг (едно от многото неща, които бяха в списъка с потенциални диагнози, макар и в края на списъка като малко вероятно). Обсъждаше се диабет, автоимунно заболяване, алергия и ... не помня още какво, но пуснахме повторно ПКК и пълна биохимия и резултатите му бяха отново почти идеални. Само дребни отклонения в 2-3 показателя и то такива, които можеха да се обяснят със скорошната операция. Нищо в общото му състояние (и според изследванията) не говореше за диабет или пък алергии. Имаше една хипотеза, според която Лъчко е карал херпес-вирусна инфекция като малък и вирусът е останал в организма му. Не беше много вероятно, защото дори да беше това, трябваше само някакъв участък от кожата да е засегнат, а не цялата. Е, пуснахме все пак PCR тест и резултатът беше според очакванията - Лъчко вируси няма! Дори и някога да е прекарал нещо подобно следи не са останали. Поне доказахме, че е напълно безопасен за други котки и вече е толкова изследван и дезинфекциран отвсякъде, че едва ли има повече накъде. Немските лекари се консултираха със свои колеги и дружно решиха по снимките, че Лъчко има Ehler-Danlos Syndrome :dh_188: . Никак не ми се искаше да приема тази ужасна диагноза без доказателства. Хора, с които съм споделяла за Лъчезар се консултираха с техни лекари ходили на специализация в САЩ и ми казаха, че имало тестове за дефицит на колаген там. Съфорумка (благодаря ти от все сърце, М. :wub: ) веднага се свърза с лаборатории в Англия и Австралия, за да попита дали правят такива генетични тестове. Оказа се, че нямат и едва сега техни колеги от някакъв университет започват разработването на такива.
Реших, че като не можем директно да докажем диагнозата, която лекарите подозират, поне можем да изключим напълно другите подозрения - да направим поне една микробиология и в тукашна лаборатория и тест за Къшинг. Взеха му стерилана проба от под кожата. В сряда излязоха резултатите от микробиологията - абсолютно стерилни, т.е. няма никакъв микроорганизъм, който да предизвиква кожните проблеми! Вчера го инжектираха с кортикостероиди и му взеха няколко кръвни проби по схема, за да видим дали макар и малко вероятно, все пак няма Къшинг. Чакам резултатите и не знам дали искам да е това или да си останем в неведение какво точно му има :dh_188:.

(Ще има явно и четвърта част, съжалявам. Както казах сагата е дълга и дори със съкращенията си е цял роман.)

#5 Потребителят е офлайн   MechoPuh Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 8341
  • Регистрация: 30-March 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 17 June 2014 - 03:46 PM

Показване на мнениетоMechoPuh, в 13 June 2014 - 05:19 PM, написа:

Вчера го инжектираха с кортикостероиди и му взеха няколко кръвни проби по схема, за да видим дали макар и малко вероятно, все пак няма Къшинг. Чакам резултатите и не знам дали искам да е това или да си останем в неведение какво точно му има :dh_188:.


Е, и Къшинг няма. Вече е официално доказано!

Май не ми остава друго освен да приема, че наистина има някакъв недоказуем генетичен дефект, който прави кожата му лесно ранима. За щастие, когато е в сигурна среда и с подрязани нокти му става по максимум една раничка на седмица и тя зараства с нормални темпове, а мястото се окосмява добре и не му остават белези.

Пуснах темата по следните 3 причини/с 3 молби:

1. Най-важната е, че вече отчаяно се нуждая от приемен дом за Лъчезар. В дома не трябва да има други животни, за да не му стават повече рани, когато се боричкат. Той е много общително коте и страда много, когато е затворен, а усеща присъствието на други котки. Иска да си играе с тях и няма как да му обясним, че това е зле за здравето му. Ще осигуря абсолютно всичко необходимо за отглеждането му - суха и мокра храна и тоалетна.

2. Не бих отказала и консултация с човешки лекар дерматолог ако някой от вас има такъв познат, който е добър специалист в тази област и би се заинтригувал от случая на Лъчезар. Може да ни е от полза с някоя идея как се диагностицират хора с подобен кожен проблем, как се поддържат, някакви прогнози.

3. Ако някой има възможност и желание да удари едно рамо за сметката на Лъчко, ще бъда много благодарна. Сметката му до момента възлиза на над 1700 лева. От тях съм погасила на части 910, т.е. остават за доплащане 790 лева, но докато е в клиниката сметката му ще продължи да нараства. Той е в Добро Хрумване-Борово и всеки, който желае може да го види лично и да дари за сметката му на място.

А Лъчко е едно безкрайно лъчезарно коте и от следващите снимки ще видите как обикновено се държи с всеки, който реши да го погушка и да му обърне малко внимание :smile:.


Прикачена снимка

Прикачена снимка

Прикачена снимка

Прикачена снимка

Снимка (и)

  • Прикачена снимка
  • Прикачена снимка
  • Прикачена снимка


#6 Потребителят е офлайн   Chita Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 316
  • Регистрация: 26-January 12
  • Gender:Female

Публикувано: 17 June 2014 - 04:40 PM

Няма да мога да помогна, но тук /5-та точка/ се говори за котешки синдром на чупливата кожа:http://www.vvcbg.com/vet-statii-8catsderm.html. За съжаление не се посочва лечение. Много мило коте.

#7 Потребителят е офлайн   MechoPuh Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 8341
  • Регистрация: 30-March 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 23 June 2014 - 04:42 PM

Chita, благодаря за включването и за милите думи за Лъчко :rc_036:. Прочетох линка, който си дала, но ние вече изключихме "хиперадренокортицизъм" като му направихме тест за Къшинг. По всяка вероятност наистина в неговия случай става дума за някакъв вроден дефект при синтеза на колаген - кожата му е еластична (в рамките на нормалното, не като при астения), но много тъкна и респективно къслива, крачетата му са леко криви и някак по-меки в ставите. Жалко, че няма тест, с който окончателно да докажем диагнозата, но пък симптомите му са доста красноречиви и мисля, че няма смисъл от повече изследвания. Сметката му и така е колосална, а и което е по-важното, не водят до никъде.

Имам една много голяма молба. Някой с добър английски да ми помогне с превода на темата на английски. Не ми остава никакво време, а мисля, че трябва вече да опитам да му намеря дом, такъв какъвто е - в Българи или извън нея - където му е писано.

#8 Потребителят е офлайн   MechoPuh Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 8341
  • Регистрация: 30-March 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 25 June 2014 - 04:12 PM

Показване на мнениетоMechoPuh, в 23 June 2014 - 04:42 PM, написа:

Имам една много голяма молба. Някой с добър английски да ми помогне с превода на темата на английски.


Много благодаря на М. за превода и моралната подкрепа :rc_036:!

Лъчко има нужда от приемен дом и то СПЕШНО вече! 5 месеца е в клиниката и се измъчи в клетката! Младо животинче е и му се играе.

В неделя внесох 270 лева по сметката му, а за доплащане остават още 600. Ако някой се интересува или иска да помогне ще бъда много благодарна. Той е в Добро Хрумване - Борово.

#9 Потребителят е офлайн   MechoPuh Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 8341
  • Регистрация: 30-March 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 19 July 2014 - 03:14 PM

За Лъчко приемен дом няма, но се намери приемно мини-мазенце, което все пак е по-добрият вариант от клетката поне от гледна точка на краката му. В мазето за съжаление няма дневна светлина, но явно за коте като него по-добро място няма да намеря. Истински лошата новина е, че там може да остане още около 2 седмици и после не зная какво ще го правя. Стационар в клиника до живот всъщност не мисля, че е спасение за което и да било животно, още по-малко за младо и енергично коте, което при това обожава да е близо до хора и да му бъде обръщано внимание.

Ще се радвам на помощ, ако някой има контакти в чужбина, които да приемат да търсят дом и на животни като Лъчко. Вече се чувствам леко отчаяна и съм си обещала, че само да успея някак (някога) да доведа тази история до край, повече няма да се нагърбвам със случаи, които са ми сериозно над възможностите във всяко едно отношение.

#10 Потребителят е офлайн   Ma-ti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1357
  • Регистрация: 13-September 09
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 26 August 2014 - 09:07 PM

Има ли някакви новости покрай Лъчко?
User's Signature

ВИПАССАНА
"Нашето дело може и да е капка в морето, но без нея морето ще намалее, пък било то и с една капка!" Майка Тереза

#11 Потребителят е офлайн   MechoPuh Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 8341
  • Регистрация: 30-March 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 17 September 2014 - 02:35 PM

Лъчко замина за Германия в приемен дом. Хората там ще му търсят постоянен дом. Мисля, че темата може да се мести.

Все още не съм платила цялата сума за престоя и лечението му. Остават 165 лева и ако някой може да ми помогне ще бъда благодарна. Можете да дарите на място в Добро Хрумване-Борово. Не мога да прикача Уърдовския документ по някаква причина затова копирам съдържанието:

Цитат

Вид: Котка
Пол: Мъжки
Възраст: 11 мес.
Име: Лъчко
Порода: Смесена
Попечител: Мария Д.


Котето е хоспитализирано на 09.02.2014 год.

Болничен престой 133 дни.
Стационар калкулиран за периода 128 дни = 896 лв.
Вътрешно обезпаразитяване 5 пъти = 15 лв.
Лекарства за периода (антибиотицим хранителни добавки, очни капки, мазила) = 181,23 лв.
Тест FIV/FeLV IDEXX = 34 лв.
Тест FCoV Ag = 20 лв.
Ваксини = 125 лв.
Кастрация = 30 лв.
Хистология = 65 лв.
Биопсии = 80 лв.
Пълни биохимични изследвания с ПКК (два броя) = 168 лв.
PCR FHV = 56 лв.
Микробиология = 29 лв.
Дексаметазонов тест = 160 лв.


Обща сума за периода: 1 859,23 лв.

Внасяни суми:
15 лв. от Невяна Ч.
510 лв. от Мария Д.
400 лв. от Мария Д.
270 лв. от Мария Д.
30 лв. от Мария Д.


Допълнение:
19.08. – Frontline combo cat – 16,85 лв.
27.08. – Чипиране + международен паспорт – 40 лв.

Обща сума допълнение: 56,85 лв.

Внесени 525,20 лв. на 23.08. от Мария Д.


Оставаща неплатена сума: 165,88 лв.


Отделно от това транспорта на Лъчко струваше 100 лева, а за специални храни, хранителни добавки, различни мехлеми за рани и хомеопатия дори не съм водила сметки.

#12 Потребителят е офлайн   ri_shopova Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 4
  • Регистрация: 09-October 14

Публикувано: 09 October 2014 - 11:38 PM

Здравейте,
предварително се извинявам, че пиша в тази тема. Искрено се радвам за Лъчко, че си е намерил дом, макар и временен. Стискам палци и за постоянен!

MechoPuh, опитах се да Ви пиша на лични, но от сървъра ми казва, че не можете да получавате лични съобщения.
Много бих се радвала, ако имате възможност да се включите в тази тема за едно малко котенце, което също има огромна нужда от помощ: http://forum.dog.bg/...ds-home-urgent/

Благодаря Ви! Спокойна нощ!

#13 Потребителят е офлайн   MechoPuh Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 8341
  • Регистрация: 30-March 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 15 December 2014 - 11:05 AM

Няма го вече това лъчезарно, добро и наказано от съдбата с рядка и коварна болест същество ... Преди 2 месеца незнайно как Лъчко получи леко разкъсване на диафрагмата. Стопаните му ги беше страх от операция, защото не знаеха как и дали диафрагмата ще зарастне предвид на генетичния му дефект. Надяваха се ако се влоши да имат време да реагират с операция по спешност. Само преди 2 дена си писахме, че Лъчко е добре и само понякога диша по-тежко. Гладах клипче как си играе с другите котки и нищо в поведението му не издаваше наличие на здравословен проблем. Вчера късно вечерта Лъчко рязко се е влошил и се е случило най-лошото ... Още не мога да повярвам. Не е справедливо след всички месеци ходене по мъките толкова кратко щастие :dh_188:. Почивай в мир, Лъче, няма да те забравя :rg_057:

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни