Dog.bg Форуми : Машини за храна на улични животни - възможно ли е у нас?

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Машини за храна на улични животни - възможно ли е у нас?

#1 Потребителят е офлайн   Jade Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7
  • Регистрация: 28-December 10
  • Gender:Female

Публикувано: 30 July 2014 - 08:48 PM

Здравейте,
Наскоро, предполагам и както и повечето от вас, попаднах на материала за автоматите за храна за бездомни кучета, които са инсталирани в Инстанбул. Например, тази статия: obekti.bg/dogfood
Тъй като в България, и в частност в София, откъдето съм аз, "проблемът" с кучетата и по-големият (според мен) проблем с боклука, са доста болна тема, се замислих дали не можем и тук да се възползваме от подобни машини. Затова, реших първо да направя запитване към фирмата-производител за цена и условия за доставка - не е никак евтино: цената на една машина е 4500 долара, минималната поръчка е 3 бр., но могат да направят отстъпки при поръчки над 10 бр. Има разработен модел и за хранене на котки, и очаквам в следващите дни да ми изпратят по-подробна спецификация на продукта.
Едната страна е събирането на финансите за това, но пък не може просто да пльоснеш една или няколко машини някъде, нали?! Предполагам, че ще е необходимо създаването на проект, внасянето му в Общинските администрации и ред други организационни дейности, за които, обаче, нямам никаква идея. Дори не знам откъде да започна...

Дали някой има опит с подобни "иновативни" идеи и/или би искал заедно да се опитаме да се преборим за нещо подобно и у нас? Дори препоръка за правилната посока ще бъде от полза.

Това, което ме стимулира е, че не само кучетата ще бъдат облагодетелствани (ако така мога да се изразя), но може би ще има ефект и за по-отговорното събиране на пластмасовите бутилки. И, евентуално, обществото ни, което никак не е позитивно настроено по темата хранене на улични животни, ще преглътне по-лесно подобна идея, ако тя е обвързана с полза и за нас-човеците.

#2 Потребителят е офлайн   wind Икона

  • Упражнението за мозъка е мисълта
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3566
  • Регистрация: 07-April 08
  • Gender:Female
  • Location:Варна

Публикувано: 02 August 2014 - 02:59 PM

Знам, че с песимизъм доникъде не се стига, но ... все си мисля, че такива съоръжения тук няма да изкарат дълго. Най-малкото хулигани ще се изгаврят, а парите не са никак малко за една такава машинка. Такова нещо може да си го позволи човек с много пари, за когото загубата или тоталната повреда на съоръжението няма да е от значение, или средствата да са чрез европроект, или от общината ...
В съседна Турция имат и други проекти, като поставяне на къщички за бездомни котки за зимата.
При нас знаете какво се случва с импровизираните къщурки, които състрадателни хора поставят край блоковете - все на някого му пречи и или се заплашва, или всичко се разрушава ... :(

https://www.facebook...&type=1&theater

Цитат

В Турция се появиха къщички за бездомни котки

Такива къщички се появиха не само в Истамбул, но и в други градове. Такива къщички има до джамиите, на улиците, до пазарите. За къщичките се грижат самите граждани или местните портиери. Всички хора хранят котките.

Освен това в Турция сега активно се грижат за социално незащитените слоеве на населението – издават социални карти за бедните, грижат се... за инвалидите.

До всяка жилищна сграда има детска площадка и градинка, това е задължително условие за строителите на сградата.

Свободните и щастливи турски котки – снимки:
http://www.stoykabar...odyachix-koshe/

Цялата статия на руски:
http://sunna-press.c...ykh-koshek.html

Снимка (и)

  • Прикачена снимка

User's Signature

Качена снимкаКачена снимка

#3 Потребителят е офлайн   netware5 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 540
  • Регистрация: 19-May 06
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 02 August 2014 - 04:50 PM

Идеята не е лоша, но също съм песимист за внедряването и у нас. Макар че аз лично бих пускал пластмасовите бутилки в такъв автомат, дори и да е далече от дома ми. За сравнение, сега не го правя в специалните контейнери, защото няма такъв удобен наблизо. Но заради котките и кучетата бих се разкарал. Следва да се има предвид и една културно-религиозна особенст. В Турция хората са мюсюлмани и котките са на голяма почит там. Пророкът Мохамед е обичал много котките, има и легенда как е отрязал ръкава на дрехата си за да не събуди любимата си котка, която била заспала върху него. Та в този смисъл турците се отнасят много добре към котките и затова в Истанбул е пълно с улични котки, никой не ги закача и всички се грижат за тях.
User's Signature

Качена снимка

#4 Потребителят е офлайн   Jade Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7
  • Регистрация: 28-December 10
  • Gender:Female

Публикувано: 02 August 2014 - 11:31 PM

Да, принципно, притеснението и на мен ми е, че тук с каквото и да е съоръжение от подобен вид може и ще започне да се злоупотребява....Наскоро, аз самата станах свидетел на нещо, което ме потресе - тъкмо бях сипала купчинка гранули на безпризорно куче в парка, и като се дръпнах настрана, една женица отиде и изпод устата му прибра половината от тях в едно пликче. Уви, и тя самата имаше толкова окаян вид, че просто не можах да и направя забележка :(
На всичкото отгоре, нещо, което никак не ме изненада, е че в сайта на Общината, всички идеи и сигнали към еко-ресора бяха срещу бездомни животни, никакви практични идеи за решаване на проблема, само "апели" за оттърваване от лаещите по цяла нощ пред блока кучета и други подобни.

И, все пак, вярвам, че трябва да се търсят начини за промяна на нагласата на масите, не може само шепа хора да се борят със зъби и нокти срещу всички останали негативни или, по-лошо, апатично настроени "граждани". Вероятно, продължавам доста наивно вярвам, че ако на българина му посочиш изгодата от нещо, може и да го смели

Друго, което научих тези дни, е че през септември месец се отварят нови лотове по приложими европейски програми - ще се опитам там да проверя дали няма да изскочи нещо. Ще пиша пак, ако има развитие в тази насока

#5 Потребителят е офлайн   Layla89 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 104
  • Регистрация: 05-February 14
  • Gender:Female
  • Location:Varna

Публикувано: 03 August 2014 - 10:36 AM

За съжаление не мисля ,че ще стане..каквито тъпанари имаме тук ..ще сложат отрова в автомата и ще стане ужасна работа... :dh_188: Какво да се прави ,че сме назадничави и брутални понякога...или ще крадат хрната за да си хранят кучетата ..мизерници много . Трябва на такава машина и камера да има за да няма простотий.. :tb_195: :dry:
User's Signature

I must not fear...Fear is the mind-killer... Fear is the little-death that brings total obliteration...
I will face my fear... I will permit it to pass over me and through me... And when it has gone past I will turn the inner eye to see its path...Where the fear has gone there will be nothing...Only I will remain.


Качена снимка

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни