Dog.bg Форуми : Как да науча хъскито си да не бяга?

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Как да науча хъскито си да не бяга?

#1 Потребителят е офлайн   IvooD Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 8
  • Регистрация: 08-September 14
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 08 September 2014 - 03:09 PM

Здравейте,имам женско хъски на година и два месеца.Когато я пусна да играе с други кучета изведнъж нещо я прихваща и побягва в различна посока от поляната,на която съм я пуснал.Тя отива под балконите и започва да яде боклуци,а когато хукна след нея и започна да викам по нея с командите "не" и "стой" побягва отново.Та въпросът ми е как да я науча да не бяга и когато я повикам да дойде(тя знае командите ела,стой,не)?Благодаря предварително!

#2 Потребителят е офлайн   shmotz Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 50
  • Регистрация: 06-May 14
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 08 September 2014 - 07:58 PM

...с нещо вкусно и повечко игри заедно...
User's Signature

Качена снимка

#3 Потребителят е офлайн   IvooD Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 8
  • Регистрация: 08-September 14
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 08 September 2014 - 08:02 PM

Играем си достатъчно,по няколко пъти на ден,но не съм пробвал с кучешки наградки.Благодаря за съвета. :)

#4 Потребителят е офлайн   IvooD Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 8
  • Регистрация: 08-September 14
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 08 September 2014 - 08:04 PM

А според вас,при електронните нашийници с вибраций има ли успех,защото на поляната,на която пускам Сара има река и при първа възможност хуква да се къпе и обикаля с часове.Това е още един гаден навик ,от който искам да я отуча.

#5 Потребителят е офлайн   shmotz Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 50
  • Регистрация: 06-May 14
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 09 September 2014 - 05:33 PM

Показване на мнениетоIvooD, в 08 September 2014 - 08:04 PM, написа:

А според вас,при електронните нашийници с вибраций има ли успех,защото на поляната,на която пускам Сара има река и при първа възможност хуква да се къпе и обикаля с часове.Това е още един гаден навик ,от който искам да я отуча.


Не съм привърженик на електронните джаджи, ни най-малко на тези с волтаж :ab_041:

...забрани, наказания...при залитане в правилната посока - наградки и похвали...аз така бих пробвал.
User's Signature

Качена снимка

#6 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 09 September 2014 - 05:53 PM

Отработване на команда ела тук,спри и не до откат.
Отива да яде боклуци викаш кучето,отива да се къпе спри,при мен.
Следиш кучето изкъсо и още при първите признаци,че ще драсне викаш при теб и даваш нещо вкусно.
Не обикновени кучешки бисквити или гранула,а нещо което не получава толкова често като варен дроб или кремвирш или каквото там харесва кучето.
Играй със него,изненадвай го с приятни неща,които може да прави с теб.Щом си търси забавления другаде значи с теб не му е достатъчно интересно. :ba_025:
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#7 Потребителят е офлайн   Мидрол Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 423
  • Регистрация: 23-October 11
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 11 September 2014 - 01:25 PM

Не знам дали Шибуми има хъски...

Най-сигурният начин хъскито ти да се върне при тебе, е просто да седнеш на мястото, от което е избягало, и да изчакаш 15-сетина минути. Горе-долу за толкова се връщат. И ако е научено при командата „Седни, дай лапа“ да получава наградка, щом се появи наблизо, вадиш лакомството от джоба си, показваш му го, викаш „дай лапа!“ - и повечето хъскита дотичват до тебе, сядат, вдигат лапа и отварят уста. На тебе ти остава да го хванеш за нашийника - или за врата, ако ти се е било измъкнало.
Но тръгнеш ли да вървиш подир него и да се мъчиш да го примамиш, може с часове да те разиграва, да се върти около тебе и щом стигнеш до една ръка разстояние, да отскочи. Накрая може да му писне и да ти избяга, и след като останеш без крака от да обикаляш и да го търсиш, да се окаже, че те чака пред входа :r_181:
Аз бях решила Джини да я науча да спазва команди. Тя е изключително умно куче и много бързо се учи на всичко. Това, „ела тук!“, „до мен!“, „на място!“, „седни!“, „легни!“, „пълзи!“... никакви проблеми. Докъм годинка смайвахме публиката... След което си се превърна в истинско свободолюбиво хъски, което иска поне по няколко минути на ден да бъде оставено на себе си. Виж, ако се е наиграла около час на воля, пак ще почне да ти изпълнява всичко.
Що се отнася до яденето на боклуци... Труден въпрос... Тука всичко е осеяно с хранителни отпадъци, които добросърдечни лелки и каки оставят под балконите за бедните бездомни животинки... А на хъскито природата му е такава - лятно време е било оставяно само да се грижи за прехраната си... Хъскари са ме съветвали всеки път, когато кученцето ми посегне към нещо за ядене навън, да го бода по врата с карфица. При Чара обаче това абсолютно не помогна, в смисъл тя просто се научи да ме издебва, така, лекичко да се разсейва и да поизостава и изведнъж да скача върху кокола, залъка или каквото там има - и моментално да го глътва. При другите даже не съм си правила труда да го пробвам.
Разбира се, напълно вярвам, че съществуват хъскита, които по поведение не се отличават от НОК, но лично аз не познавам такива. А ако някой има такова хъски, нека сподели опит :beer:
User's Signature

__________________________
________________________

#8 Потребителят е офлайн   Татяна Иванова Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 55
  • Регистрация: 19-March 14
  • Gender:Female
  • Location:Русе

Публикувано: 11 September 2014 - 03:37 PM

Без да знам следвам съвета ти мидрол :) и за моето хъски това е характерно. Когато го пусна си обикаля и върши неговите си неща, а от време на време се връща да провери дали съм си още там където ме е оставил. :) Най-лесния начин да го изгубиш е да хукнеш да го търсиш. И аз съм го намирала пред входа след такова бягане. Разбира се знае какво значи ела, но изпълнява когато вече си е свършил неговата си работа. :) Автора на темата съветвам: не го гони(хъскито),а напротив-кажеш ли "ела" и реакция не последва обърни се и тръгни в другата посока. При моя хубосник помага- знае, че с него или без него аз тръгвам и в повечето случаи избира да ме последва.

#9 Потребителят е офлайн   Мидрол Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 423
  • Регистрация: 23-October 11
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 11 September 2014 - 04:52 PM

Да, когато сме на непознато място и те се чувстват несигурни, ще ме последват. На Витоша, например. Но тука в София те просто знаят целия район в радиус няколко километра, за тях не е проблем да си се приберат от която и да е разходка до вкъщи. Така че ние се притесняваме, но не много силно, когато изчезнат. Но се е случвало, по веднъж за всяка, някой да ги прибере, защото си е помислял, че са загубени. За беда, и трите пъти след като са се измъквали от нашийника, където са им координатите. Но благодарение на съвременните комуникации в рамките на няколко часа сме се откривали. :zz_207:
User's Signature

__________________________
________________________

#10 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 11 September 2014 - 09:46 PM

Цитат

Не знам дали Шибуми има хъски...


Шибуми имаше хъски макар и за кратко..... :dh_188:
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#11 Потребителят е офлайн   Мидрол Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 423
  • Регистрация: 23-October 11
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 12 September 2014 - 04:51 PM

Значи просто не знаеш всичките му особености... Ново хъски у дома, даже и по-голямо, в началото е много послушно. Ронда като я прибрахме, няколко месеца беше изключително послушна, гледаше ни в очите и не се отделяше от нас, въпреки че очевидно добре познаваше района, тъй като повече от година се е мотала наоколо, след като е била изгонена. Но в момента, в който се убеди, че сме я приели за наше куче, си стана обичайното свободолюбиво и независимо хъски.
User's Signature

__________________________
________________________

#12 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 12 September 2014 - 07:14 PM

Всъщност при нас беше точно обратното. :smile: Изключително непослушна и палава,но като поставихме правила и граници за няколко месеца нещата си дойдаха на мястото.
Не отричам,че са свободолюбиви,но все пак са кучета като всички останали.
Недопостимо е за мен кучето да бяга и при повикване да не се връща.Всичко се учи.
Тренировки с дразнители.Примерно Миша откачаше при вида на други кучета.Толкова много искаше да отиде и да се запознае,че направо се хвърляше напред бурно към тях.
След това се научи да се сдържа,макар и да я виждах,че вътрешно тръпне да хукне,но гледаше към мен дали ще и кажа хайде играй и чак ако и разреша отиваше да играе.
По време на игра я викам и дори да е в разгара на купона оставяше другите кучета и идваше при мен.
:ae_085:
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#13 Потребителят е офлайн   Мидрол Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 423
  • Регистрация: 23-October 11
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 14 September 2014 - 02:25 PM

Цитирам Конрад Лоренц, основоположник на науката за поведението на животните, наречена етология, лауреат на Нобелова награда през 1973-та година:

Предаността на северните кучета значително се отличава от предаността на нашите средноевропейски породи. Тези разлики са очевидни за всички, които истински разбират кучетата. Европейките се отнасят към стопаните си като към родители, а севернячките виждат в тях водачи на глутницата. При европейските породи цял живот преобладава инфантилната покорност, докато при северните подчинението играе доста малка роля, а безусловната покорност просто липсва. Стопанинът на северното куче изобщо не е хибрид между бащата и бога, както това е при болшинството други кучета.
User's Signature

__________________________
________________________

#14 Потребителят е офлайн   starrkopf Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1117
  • Регистрация: 10-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Pleven
  • Interests:All You Need is Love

Публикувано: 14 September 2014 - 02:36 PM

Показване на мнениетоМидрол, в 14 September 2014 - 02:25 PM, написа:

Цитирам Конрад Лоренц, основоположник на науката за поведението на животните, наречена етология, лауреат на Нобелова награда през 1973-та година:

Предаността на северните кучета значително се отличава от предаността на нашите средноевропейски породи. Тези разлики са очевидни за всички, които истински разбират кучетата. Европейките се отнасят към стопаните си като към родители, а севернячките виждат в тях водачи на глутницата. При европейските породи цял живот преобладава инфантилната покорност, докато при северните подчинението играе доста малка роля, а безусловната покорност просто липсва. Стопанинът на северното куче изобщо не е хибрид между бащата и бога, както това е при болшинството други кучета.


Знаете ли колко е разликата в годините,когато бащата на съвременната етология е наблюдавал кучетата и е правил заключенията си ???? И колко напредна науката ?

Вас все ви тегли ( имам предвид стопаните невлагащи мисъл в разсъжденията си) в посока,която нито разбирате,нито сте в състояние да си обясните пъро за себе си ,камо ли да предлагате на всенародно четене...
User's Signature

Всеки има кучето,което заслужава...
https://www.facebook..._homepage_panel
https://www.facebook...34862426717095/

#15 Потребителят е офлайн   xael Икона

  • Perfect Stranger
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3662
  • Регистрация: 30-April 08
  • Gender:Not Telling

Публикувано: 14 September 2014 - 03:33 PM

Никога няма да си позволя кучето ми да се запилее някъде за 15-20 минути и да го чакам да се върне. Предпочитам да наблюдавам на 4 очи какво се случва и да реагирам преди някой да драсне. Хъскитата искат да бягат, тоест основното нещо което аз правя с моите е да НЕ стоя на едно място, когато сме на разходка. 10-15 минути е максимума, в който Неси може да стои на едно място и да играе с друго куче преди да й стане скучно. За Джек минутите са около 2-3 пряко сили, той като цяло не оценява компанията на другите кучета и гледа да си изпълнява негови си мисии.
Пуснати ли са, те търчат, а аз ходя. Когато знаят, че не съм на едно място не ме изпускат от поглед и колкото и да се движат, се въртят около мен.
Като цяло пускам от повод, когато наоколо няма много хора, няма боклуци, няма котки които да гонят - имаме си гора и там са царе. Пусна ли около блок, задължително се тръгва по котки, пилета и каквото друго шава, така че много внимавам.
Хъскитата са много експресивни и много лесно се забелязва, когато им доскучее и смятат да тръгнат нанякъде, достатъчно е да се хване този момент, да се привика и да се даде награда.
User's Signature

Five exclamation marks, the sure sign of an insane mind.
Sindarin Siberian husky kennel

#16 Потребителят е офлайн   Мидрол Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 423
  • Регистрация: 23-October 11
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 14 September 2014 - 04:10 PM

Към Твърдоглавия:
Мило момче, отвсякъде ти личи, че си съвсем млад още! Повярвай, няколко десетки години не са достатъчно време, за да може да се промени нещо такова, като характерът на един цял вид животни! На тебе все още ти се струва, че през миналия век хората са скачали по дърветата, а динозаврите още не са били измрели, но не е съвсем така. Нищо, ще мине време и ще го разбереш.
Виждам, че разбираш немски, поинтересувай се, има прекрасна литература на немски за характера и особеностите на различните породи кучета, има и съвсем нови автори, не е единствен Лоренц, който между другото е един от най-често цитираните биолози и изобщо продължава да е сред най-големите авторитети в етологията.

И за да не е спам, Знаеш ли кое е първото куче, летяло в космоса? Това е сибирското хъски Кудрявка, което е било преименувано на Лайка, за да могат чужденците да го изговарят по-лесно. От 100% покоряващи се на всичко хора ли, кучета ли, космонавти не стават.
Поздрави от хъскитата!

Прикачена снимка
User's Signature

__________________________
________________________

#17 Потребителят е офлайн   starrkopf Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1117
  • Регистрация: 10-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Pleven
  • Interests:All You Need is Love

Публикувано: 14 September 2014 - 04:45 PM

Показване на мнениетоМидрол, в 14 September 2014 - 04:10 PM, написа:

Към Твърдоглавия:
Мило момче, отвсякъде ти личи, че си съвсем млад още! Повярвай, няколко десетки години не са достатъчно време, за да може да се промени нещо такова, като характерът на един цял вид животни! На тебе все още ти се струва, че през миналия век хората са скачали по дърветата, а динозаврите още не са били измрели, но не е съвсем така. Нищо, ще мине време и ще го разбереш.
Виждам, че разбираш немски, поинтересувай се, има прекрасна литература на немски за характера и особеностите на различните породи кучета, има и съвсем нови автори, не е единствен Лоренц, който между другото е един от най-често цитираните биолози и изобщо продължава да е сред най-големите авторитети в етологията.

И за да не е спам, Знаеш ли кое е първото куче, летяло в космоса? Това е сибирското хъски Кудрявка, което е било преименувано на Лайка, за да могат чужденците да го изговарят по-лесно. От 100% покоряващи се на всичко хора ли, кучета ли, космонавти не стават.
Поздрави от хъскитата!

Прикачен файл __03.jpg


За обръщението ,поздрави!!!!
За знанията Ви по немски нещата са за Ваша сметка....
Що се отнася до изследванията върху кучешкото поведение дори Лоренц сам признава явни пропуски във вижданията си,така че не му вдигайте костите,а прочетете повече....
А и има нещо,което съм абсолютно сигурен,че не Ви е ясно... Според Вас как хората и кучетата формират опит ?Изобщо запозната ли сте с психологията на обучението?

Естествено това е риторичен въпрос - ако бяхте наясно ,сега нямаше да изпадате в безсилие и да се обръщате към мен на Ти,а щяхме да доразвием темата, в която без да знае авторът й засяга именно това - формирането на опит ...

Но то за да се пише нещо,преди всичко човек трябва да го знае.
Поне ме поздравете,че днес съм именник.

PS.Освен твърдоглав , starrkopf има и още едно значение ,но Вие толкова знаете,разбира се ...
User's Signature

Всеки има кучето,което заслужава...
https://www.facebook..._homepage_panel
https://www.facebook...34862426717095/

#18 Потребителят е офлайн   Мидрол Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 423
  • Регистрация: 23-October 11
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 14 September 2014 - 05:24 PM

Показване на мнениетоstarrkopf, в 14 September 2014 - 04:45 PM, написа:

Поне ме поздравете,че днес съм именник.


Честито!!! И приятно изкарване на празника!

Прикачена снимка

Благодаря за напомнянето, имам близка приятелка Кръстанка, съвсем бях изключила. И извинявайте, някак си в този форум чувствам хората по-близки, отколкото е в действителност, и обръщението на ти ми идва по-естествено, не съм била с намерението да ви обиждам...
А що се отнася до кучетата и техните особености, моля ви, не претендирам да знам абсолютно всичко, съвършен е само Бог! Но тука споделяме опита си - малко аз, малко вие. И така капка по капка - вир ще стане!
Ето, например, за моите три кучета. Всяко толкова се различава по характер от другите, че все едно са хора. И както от година вече съм на патерици и почти изцяло вкъщи, имам достатъчно време да ги наблюдавам и бих могла, чак книга - не, но поне статия да напиша за особеностите на кучешкия характер в рамките на една порода и едно семейство :ab_041: Която, без да претендира за изчерпателност, би била интересна поне за любители-хъскари, каквато съм аз. Защото имайте пред вид, че знанията на хората са на различни нива и неща, които са безинтересни и тривиални за едни, могат да бъдат много полезни за други.
User's Signature

__________________________
________________________

#19 Потребителят е офлайн   icyland Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 239
  • Регистрация: 26-June 06
  • Gender:Female

Публикувано: 07 November 2014 - 07:34 PM

Здравейте,
много пъти съм упреквана, че нямам навика да си връзвам кучетата-все хъскита. И ги разхождам пуснатии и то от глутница по 2-5 кучета ежедневно. НО за да постигна този ефект и да не гоня кучета изпарка (а аз съм гонила ужасно много кучета и то с часове къде ли не за последните 15год.), съм стигнала до извода, че едно системно добре изморявано хъски няма желание да бяга на стопанина си- освен ако няма фактор като котка, разгонено куче или друг дивеч. Само, че под добре разходено или изморено хъски трябва да се има предвид, не 1 час в парка всеки ден на едно и също място- защото това омръзва доста бързо и сибиреца започва да разширява границите на парка. Аз сменям местата за разходка, като поне 1 път в седмицата правиме планински преход за часове или цял уикенд - след, който аз имам мускулна треска, а кучетата, които са дивяли два дни на воля са доволно изморени и нямат желание да ми бягат- те вече са се набягали. Но ако не ги разхождам достатъчно и моите почват да ми въртят номера. Това е най-лесния(поне за мен любител турист) и безнервния начин. А за тези, които ще излезнат с оправданието, че нямат време и възможност- идва въпроса защо сте си взели работно куче порода, а не компаньон с по -малки нужди за тичане. Но има проблема търсене на храна- намирането и (което е много лесно) и след това кучето знае, че ще яде бой и бяга- този тип поведение според мен, честно да си кажа не знам дали има оправия. По -скоро контрол, пускане на места където е по- малко вероятно да намира храна и да се покаже на кучето, че няма да бъде бито ако дойде след като е изяло нещо. Поне да пропуснем гоненето. Това става с времето и много търпение, но резултата който аз съм постигнала до сега е да идват при мен след като са изяли намереното. Но да ги отуча да поглъщат намерена храна на вън - още нямам успех. Като цяло мъжкарите ми не хапват почети нищо, но женките буквално нямат пропуск. Ако някой има успех, нека сподели опита. :mg_062: хубава вечер.
User's Signature

IcyLand siberians

#20 Потребителят е офлайн   Мидрол Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 423
  • Регистрация: 23-October 11
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 09 November 2014 - 07:35 AM

Бях забелязала, че двете съседски хъскита не налитат на разхвърляна навън храна, но си мислех, че е въпрос на възпитание, не ми беше и хрумнало, че може да е заради половата им принадлежност :ab_041:
User's Signature

__________________________
________________________

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни