Dog.bg Форуми : Португалско водно куче

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Португалско водно куче

#1 Потребителят е офлайн   Merlon Икона

  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 4
  • Регистрация: 22-May 13
  • Gender:Female

Публикувано: 11 September 2014 - 12:26 AM

Здравейте,

От малко повече от 1 година съм щастлива собственичка на един чаровен прекрасник от породата Португалско водно куче (wavy).
Породата бе избрана старателно след дълго четене и проучване - характер, темперамент, здраве, съжителство с деца, отношение към чужди хора, гледане и в двор, и в апартамент, подходяща и за хора с астма и алергии и т.н.
Изключително щастлива и доволна съм от избора на порода и съм очарована от кучето.

За моя изненада след като се спряхме на породата, установих, че такова куче не може да се намери в България, затова изрових в нета координати на развъдници в Европа.
В повечето развъдници очакваха нови кученца едва след месеци, имаха предварителни заявки и т.н. В крайна сметка имахме късмет, че в един австрийски развъдник се бяха родили 2 мъжки кученца повече от заявените. Обсъдихме начина на транспорт и решихме, че и цената е висока, а и стресът за кучето ще е по-голям, ако го пратят като "багаж" и в крайна сметка със съпруга ми отидохме с колата до Австрия да си вземем новия член на семейството.

Реших да пусна темата с цел да намеря и други собственици на кучета от тази прекрасна порода (надявам се, че има и други в България) и много би ми се искало тази порода да добие малко по-голяма популярност и тук. Засега се радваме на възклицания от типа "ах, какъв прекрасен пудел" и "какво е това" :ab_041:

#2 Потребителят е офлайн   sweety_bonbon Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 98
  • Регистрация: 13-November 09

Публикувано: 11 September 2014 - 11:37 AM

Здравейте,
Поздравления за усилията, които сте положили, за да се сдобиете с желаната от вас порода;)
Живо и здраво да е палето и много да ви радва! :db_046:
Лично не съм запозната с породата и ще ми интересно да споделяте снимки и опит :be_107:

#3 Потребителят е офлайн   Merlon Икона

  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 4
  • Регистрация: 22-May 13
  • Gender:Female

Публикувано: 11 September 2014 - 12:44 PM

Благодаря много! :vb_024:

Снимки на нашия Инди (по документи с гръмкото име Indy Cave of Gold) съм добавила в галерията в профила си.
Надявам се са видими от всички (ако не съм оплескала нещо настройките).

Ето тук има писано на български за породата - http://www.bg-damma....366_cao-di-agua

При търсене на информация за породата бях изненадана от факта, че Португалското водно куче е прадядо на Лабрадора

"Португалски рибарски кораби, доплавали до Нюфаундленд, водели кучета помощници със себе си. Те били известни под името Cao de Castro Laboriero (пастирско куче) и Cao de Agua (водно куче). Там те били кръстосани с Нюфаундлендското куче Св. Джон и били наречени “малкият Нюфаундленд”, “кучетата на Св. Джон” или Лабрадор, което на португалски език означава работник."
https://sites.google...abrador-retrivr


Кучето е с прекрасен характер - дружелюбно, поддаващо се лесно на дресировка и възпитание. Много е енергично и има нужда от изразходване на много енергия, което в градска среда е по-трудно, но липсата на възможност за дълго свободно тичане може да бъде компенсирана с активна работа с кучето (с радост и готовност изпълнява команди).
За щастие през по-голямата част от годината нашият късметлия разполага с огромен двор за тичане и забава.
Но и не бива да се оставя просто да скучае, защото тогава, естествено, започва да си намира с какво да се забавлява сам - върши щуротии и прави пакости.

Изключително лесно и неусетно придоби хигиенни навици (гледала съм и други кучета, толкова бързо и лесно никога не е ставало).

Единственият по-сериозен проблем, с който се борим, е лаенето, но бяхме сравнително подготвени за това, тъй като бяхме чели, че това е характерно за породата. Алармаджия е голям и понякога се олива с лаенето, особено в двора - пилета, котки, катерици, съседи... но когато е вътре в къщата или в апартамента лае много рядко - само при истинска причина за аларма.

Най-голямата радост и атракция, естествено, е водата. Неслучайно е такова името на породата. Чуе ли вода - пощурява от радост.
Може да играе с вода и да се мокри денонощно. В двора сме му напълнили детско басейнче и си играе като дете - хвърля си сам играчки в басейнчето, влиза вътре да си ги вади, шляпа и се върти във водата. Ако се пусне пък пръскачка за поливане - може с часове да скача по струята и да се забавлява. Водихме го и на море - на плажа събираше публика - мяташе се с часове срещу вълните и играеше, плуваше много и с удоволствие (в тандем заедно със съпруга ми, който е бивш състезател по плуване).

Изключително доволна съм и от липсата на косми в къщата. Козината му е като коприна. А най-голямото предимство е, че не предизвиква алергии (аз и най-голямото от трите ми деца сме алергични). Гледала съм кокер, каракачанец и лабрадор досега и космите навсякъде винаги са били проблем.

Досега (чукам на дърво) не е имал никакви здравословни проблеми от каквото и да било естество. Надявам се така и да продължи.

Тъй като не съм особено добра с фотоапарата, а и Инди не е особено фотогеничен, на всички снимки се вижда в повечето случаи нещо голямо, черно и космато :ab_041:

Ето го тук като същий Рудолф
Качена снимка

И като чердже :)
Качена снимка

#4 Потребителят е офлайн   Konyko Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5
  • Регистрация: 25-April 16

Публикувано: 25 April 2016 - 08:11 PM

Интересувам се от тази порода.Бих искал Merlon или някои друг горд собственик за повече информация.Благодаря предварително.

#5 Потребителят е офлайн   Merlon Икона

  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 4
  • Регистрация: 22-May 13
  • Gender:Female

Публикувано: 25 April 2016 - 08:33 PM

Пишете какво Ви интересува конкретно. Ще се радвам, ако мога да помогна.

#6 Потребителят е офлайн   Konyko Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5
  • Регистрация: 25-April 16

Публикувано: 27 April 2016 - 06:43 PM

Ще съм ви благодарен да ме насочите как и от къде бих могъл да снабдя с малко пале от същата порода.Както и какво ви е впечатлението от кучето от времето за което го имате (главно минуси ако има такива).Ако не е тайна на каква цена го взехте от Австрия?

#7 Потребителят е офлайн   Konyko Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5
  • Регистрация: 25-April 16

Публикувано: 27 April 2016 - 07:10 PM

Ако не желаете да пишете в форума може да ми пишете на RADOSLAVPETROFF@GMAIL.COM или да се чуем по тел.

#8 Потребителят е офлайн   natally Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 1
  • Регистрация: 02-July 17

Публикувано: 02 July 2017 - 03:00 PM

Здравейте, за съжаление тази порода се оказа наистина много рядка за нашата страна :( Трудно се намира информация как човек да стане собственик на кученце от тази порода. Развъдници, сертификати, цени...Има ли собственици, които биха споделили повече информация?

#9 Потребителят е офлайн   Merlon Икона

  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 4
  • Регистрация: 22-May 13
  • Gender:Female

Публикувано: 06 July 2017 - 04:30 PM

Здравейте,
Извинявам се за забавилия се отговор от моя страна.

Аз дълго време търсих връзка с лицензирани развъдници в Европа преди да намерим нашето куче.

Породата е наистина по-рядка и дори при развъдниците има "опашка" от желаещи с предварителна заявка за кученце.

Нашето куче го взехме от Австрия. Това е сайтът на развъдника https://www.wasserhund.at/welpen/ (бебето в средата на снимката с трите кученца всъщност е нашият Инди - вече е 4-годишен младеж) :)
(Сега ми прави впечатление, че сайтът е променен и данните за контакт са други - аз контактувах с тогавашния собственик на развъдника. Въпреки че снимката е на моето куче, аз го взех от развъдник Cave of Gold със собственик Walter Haszonits - може да го намерите и във Фейсбук)

Разговаряла съм и с този развъдник, но тогава нямаха кученца и не планираха скоро - http://www.canilveleironagual.com/

Ето тук има списък на развъдници, който може да Ви е полезен - http://www.eurobreed..._portugues.html

Цените варират, но най-общо са между 900-1000 и 1500-1600 евро.
Като допълнителен разход трябва да се предвиди транспортът. Ние избрахме да отидем до Австрия с кола и да си го вземем - сметнахме, че ще е по-евтино, отколкото изпращането на кученцето със самолет, а и че ще е по-малко стресиращо за палето.

#10 Потребителят е офлайн   El_al Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 1
  • Регистрация: 06-November 18

Публикувано: 06 November 2018 - 12:05 PM

Здравейте! От 11 месеца и моето семейство се радва на такъв великолепник - Алто :) Изключителна порода - енергични, забавни, умни, любвеобвилни и най-вече подходящи за хора с алергии!
Поздрави!

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни