Dog.bg Форуми : Чау-чау (стара тема)

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (183 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Темата е заключена

Чау-чау (стара тема)

#1 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 15 October 2004 - 06:51 PM

Старата китайска легенда гласи - при създаването на света на едно куче е било позволено да близне парченце небе, паднало на земята. Това бе чау, и така езикът му станал син.
Чау - една от най-интересните породи. Първите кучета напомнящи чау са се появили в Китай преди 2 000 години. Наричали са ги "монголско бойно куче", воините на варварските племена, нападащи Китай, са водили със себе си кучета с облик на лъв или мечка, свирепи и смели. Една от най-пренебрегваните породи днес - славното им минало е успешно забравено, а клюки около гурманското им предназначение са под път и над път, даже хората които не са далеч от кинология вярват че чау били селектирани за храна. Нека разкажа истината за обожавана от мен порода. И така...
Чау-чау не се явяват непосредствено китайска порода - най-вероятно родината им е Монголия и Тибет. Вероятно са били преподнесени от скитащите племена в дар на императора, който по достоинство е оценил бойните им и ловджийски качества, съчетани с красивият външен вид. Чау изначално са били използвани за лов и охрана. Един император от династия Тан около 700 година преди нашата ера имал според различни източници от 2000 до 5000 кучета от тази порода (за които се е грижела армия от слугите над 10 000 души). Известни със своята смелост и охранните качества, чау са били разпространени в тибетските монастири. Черни и сини чау-чау са се наричали от монасите за свещени, понеже за тях са смятали че имат силата да прогонват зли духове. При медитация кучета са служили освен за пазене на медитиращото тяло, но и "свързващата нишка между небето и земята". (това е едно от обясненията защо чау не лаят много). когато за породата свършиха времената на славата и почести - тя стана много разпространена и достъпна за простолюдието включителон - тогава вече са били и употребяване за месо. Естествено беден човек няма да храни кучето си с месо, така основното меню на чау беше предимно от ориз и зеленчуци. синият им език се обяснява с особеностите на метаболизма - недостиг на витамин РР (никотинова киселина). Интересн факт: друга порода със син език - шар-пей - не е била толкова превъзнасяна и доближавана до титуловани особи. Е, това вече няма как да го обясня:-)
През 18-ти век - 1780-та година - англичаните виждат в Лондонския зоопарк "Дивото китайско куче". Това бе чау. Произхода на названието на породата има следната версия: първите екземпляри са пътували с корабите от Китай заедно с най-различни стоки от изтока: ароматни билки, дреболии и т.н. Вместо подробно описание тази стока се водеше под название chow-chow, което означава "разни работи". Така, казват, породата се сдоби с име. По-късно през 1789 година, в труд по естествена история от Гилбър Уайт се появи първото описание на чау-чау на английски. там се прави сравнение на чау с ЛИСИЦА. Подчертавам този факт, защото сега, след толкова време, външния вид на чау е повече мечешки или лъвски, но не лисичи тип. Ще се върнем към това по-късно.
След почти сто години към породата се праяви истински интерес - през 1865 година кученце било подарено на кралица Виктория. Омагьосана и запленена от малкото кученце, кралицата не го оставя в развъдника при другите си кучета, а го взима заедно с другите си любимци в собствените стаи. И ето че веднага след това импортирането на чау от Китай започна да набира обороти. През 1894-та породата се признава от Английския кенел-клуб, а през 1895-та има утверден стандарт.
малцина знаят и за късокосместа разновидност на чау - така наречения смуф.
Качена снимка

Смуфовете по нищо не се отличават от дългокосмистите чау, освен че козината им не изисква толкова грижи.

Сред любимите ми са сини чау-чау.
Качена снимка

това е моята любимка JunCH Rus, CH Rus, Nat.Club
HEY-SHE RUSSIAN SWEET IN BLUE
Изключително красив цвят, не мислите ли?

Мога до без край да пиша за чау, време е и да спра:-)
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#2 Потребителят е офлайн   tedi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1599
  • Регистрация: 18-September 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 15 October 2004 - 06:57 PM

Много ми харесва чао-чао-то:)))
User's Signature

Качена снимка

#3 Потребителят е офлайн   Eli i Droopy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1751
  • Регистрация: 25-July 04
  • Location:София the CITY :-)

Публикувано: 15 October 2004 - 07:36 PM

Наистина е голяма красавица-не бях чувала нито за синъото чау, нито за смуфа..
User's Signature

Качена снимка[br]BG Басет сайт изцяло за породата басет хаунд.[br]Кога ми се преработи сядам и чeкaм да ми мине.

#4 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 15 October 2004 - 07:41 PM

Искам по-нататък да напиша и за цветовете им - със снимки, разбира се. И за дресурата на чау - въпреки общоприетото мнение че са тъпи и необучаеми, те се поддават прекрасно на дресура, просто са инати, като повечето породи от 5-та група:-) Бих искала да направя сравнение за това как са изглеждали чау преди, и какво е направило развъждането със здравето им сега... Както и статия на профита за груминг (със снимки) да преведа и да сложа тук. Стига да стигне място за всичко де:-)
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#5 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 17 October 2004 - 10:27 AM

Дерзай,напиши всичко тук.Чета го с интерес.Отлични сладурчета са.
User's Signature

Marten BG

#6 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 17 October 2004 - 03:38 PM

цветовете на чау са следните:
1. крем

Качена снимка

това е кремаво чау от развъдника "Мей-Линг", САЩ.

2. рижав (червен)

Качена снимка

Золотой Лаки из Ярославля, собственик - Надежда Боева

3. цимт, тоест канела - cinnamon
Качена снимка

Цветок Эльфов Отелло Кинг, собственик - Ирина Малеева

4. черен

Качена снимка

Ай-Тинг, собственик Мариана Мушегян



5. синьо
любимият ми цвят:
Качена снимка

това е красивата глава на Маестро, от развъдника "Ирин`с Аквамарин" на Ирина Светличная, Русия.

ето я и любимката ми HEY-SHE RUSSIAN SWEET IN BLUE като бебе:
Качена снимка


а ето я сега:
Качена снимка

повечето снимки са от сайта за чау http://chow-fil.narod.ru/
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#7 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 17 October 2004 - 04:11 PM

Интересно ми е има ли връзка между цвета на козината на Чау с темперамент,поведение,имунитет...или нещо друго?тоест - освен по цвят,по друго различават ли се?
User's Signature

Marten BG

#8 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 17 October 2004 - 04:24 PM

Не, доколкото знам няма никаква разлика освен по цветовете. Единственото условие при тях - цветът да е равонмерен, без петна, допуска се маска - леко сива при цимт и сини. Рижавите се раждат често с чисто черна маска - моят имаше такава, но към 1 годинка тя избледнява и изчезва. Има вариации на цветовете - например сините чау могат да имат сребристи връхчета на козината, красива гледка е. Рижавите може да варират от наситено червено

Качена снимка

до много по-светло

Качена снимка

при черните и сините единственото условие е да се внимава с кератиносъдържащи храни, за да не придобие козината ръждиво-червен цвят, което ги загрозява. Някои от профи-та избягват дълготрайно излагане на сините си чау на слънце поради същата причина, за да е по-красив цвета. И черните са с по-добра пигментация от кремавите, разбира се. това са разликите:-)
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#9 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 17 October 2004 - 05:35 PM

Виждам,че крупата е доста скъсена при Чау.Май не обичат твърде дълите разходки?
На мен лично,мечокът който е на аватара ти повече ми харесва като излъчване,от синия.
User's Signature

Marten BG

#10 Потребителят е офлайн   Kris Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 11
  • Регистрация: 09-October 04

Публикувано: 17 October 2004 - 05:50 PM

много ми харесва! наистина е малък мечок, но и ми става гадно от прочетеното за породата че е еотглеждана и за ...храна

#11 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 17 October 2004 - 06:09 PM

уффффффффф........здравето на чау е болна тема... Преди сто години чау са били по-леки, подвижни, без проблеми с носоглътката, бързи и пъргави. И са изминавали дълги разтояния, били са достатъчно силни и по-олекотени ... Сега кучета със скъсени и набръчкани почти като на булдог муцуни, с две цепки вместо очи и оплезили езика след 20 крачки са под път и над път.

Лично аз предпочитам здраво куче... За разлика, кой ще има по-малко проблеми с дишането? този:

Качена снимка

или този:
Качена снимка

слагам пак тук синята муцуна на Рейчел просто защото лично съм я виждала как гони котките без да припада от липса на кислород след 10 метра:-)

така че.... здравето на чау вследствие на "модерното" развъждане е доста деликатна тема.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#12 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 17 October 2004 - 06:12 PM

Цитат

много ми харесва! наистина е малък мечок, но и ми става гадно от прочетеното за породата че е еотглеждана и за ...храна

нали написах точно обратното в началото, разказвайки за историята на породата:-) Мислих че написах подробно за предназначението на чау, опитвайки се да оборя този мит.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#13 Потребителят е офлайн   Blazy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 855
  • Регистрация: 09-August 04

Публикувано: 17 October 2004 - 11:06 PM

втората снимка от горе надолу направо си ми прилича на евразиер :-))))))))

#14 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 18 October 2004 - 07:20 AM

ъхъ....олекотените на тях приличат, има нещо такова:-)
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#15 Потребителят е офлайн   Eli i Droopy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1751
  • Регистрация: 25-July 04
  • Location:София the CITY :-)

Публикувано: 18 October 2004 - 04:04 PM

Furia снимките са страшни обаче по-добре ги прати на dogman да ги слжи в галерия защото чаках половин час докато се заредятКачена снимка
User's Signature

Качена снимка[br]BG Басет сайт изцяло за породата басет хаунд.[br]Кога ми се преработи сядам и чeкaм да ми мине.

#16 Потребителят е офлайн   Hari Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 368
  • Регистрация: 30-September 04
  • Location:София

Публикувано: 18 October 2004 - 04:40 PM

Furia, благодаря ти за този прекрасен материал. И да не си казала втори път, че си мързелива :)!!! Мога само да гадая колко много труд си положила, за да ни поднесеш монографията на чау в този систематизиран вид. Аз продължавам да се ровя из интернет, засега без особен резултат...

#17 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 18 October 2004 - 05:53 PM

Eli i Droopy
Извинявай миличка, наистина! не се сетих за това че на някой може да му задръстя трафика, сори:-)

Hari
Живея с диагноза "чаупобъркана" вече повече от година:-) никакъв труд не ми коства да пиша за тези кучета. Напротив - трябва да се подсещам та да спра за да не съм досадна:-)
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#18 Потребителят е офлайн   Eli i Droopy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1751
  • Регистрация: 25-July 04
  • Location:София the CITY :-)

Публикувано: 18 October 2004 - 07:30 PM

Качена снимка

Цитат

Eli i Droopy
Извинявай миличка, наистина! не се сетих за това че на някой може да му задръстя трафика, сори:-)

Няма нищо- просто като гледам каква Furia си като става дума за чау просто ще е по-добре и за теб и за сайта и неговите посетители като сложиш всички тези снимки и инфото също в галерията и профила за породата.
Ето тук обирам всякакви точки за задръстване с мойта рисунка...
User's Signature

Качена снимка[br]BG Басет сайт изцяло за породата басет хаунд.[br]Кога ми се преработи сядам и чeкaм да ми мине.

#19 Потребителят е офлайн   Hari Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 368
  • Регистрация: 30-September 04
  • Location:София

Публикувано: 19 October 2004 - 11:01 AM

Моля те, разкажи за ежедневието на едно чау (твоето). Какъв му е режимът, какво обича и какво не и на кои хора препоръчваш и на кои - не да имат такова другарче до себе си :)

#20 Потребителят е офлайн   Eli i Droopy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1751
  • Регистрация: 25-July 04
  • Location:София the CITY :-)

Публикувано: 19 October 2004 - 11:37 AM

Furia виж какво се опитах да ти кажа...За снимките във форума ако още не си го видяла.
User's Signature

Качена снимка[br]BG Басет сайт изцяло за породата басет хаунд.[br]Кога ми се преработи сядам и чeкaм да ми мине.

  • (183 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Темата е заключена

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни