Dog.bg Форуми : Chromaphyosemion bivittatum "Funge"

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Chromaphyosemion bivittatum "Funge"

#21 Потребителят е офлайн   Vasko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 810
  • Регистрация: 09-November 04
  • Location:София

Публикувано: 08 December 2006 - 11:50 AM

Докато зърната се развиват не аерирам водата. Когато малките се излюпят ги премествам в малко аквариумче - 4-5 л. Там пускам съсвсем лека аерация. Сменям водата веднъж седмично, по 50%.

#22 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 80
  • Регистрация: 27-November 06
  • Location:Ботевград
  • Interests:Акваристика

Публикувано: 08 December 2006 - 02:14 PM

Аз съм поставил за отглеждане в едновидов аквариум производителите и в този съд смятам те да хвърлят хайвер / има такъв метод в книжката на г-н Мечков /. Въпросът ми е, през колко време и в какво количество от обема на съда се сменя водата на производителите ? Другият въпрос е, не се ли изтощават производителите от този непрекъснат метод на едновременно отглеждане и хайверене ?

#23 Потребителят е офлайн   Vasko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 810
  • Регистрация: 09-November 04
  • Location:София

Публикувано: 11 December 2006 - 01:36 PM

Да, това е т.нар. непрекъснат метод на развъждане. Водата се сменя в рамките на нормалното 30%-50% седмично. Поради специфичноста на този аквариум е добре да се изсмукма само водата, а не да се сифонира и дъното. Колкото и да е минимален, винаги има шанс да се изсмуче и някое хайверно зърно.
За изтощаването на призводителите не се притеснявай. Кили рибките са устроени така че да хвърлят хайвер всеки ден. Ако пък женската нещо не е на кеф винаги ще се скрие някъде от набезите на мъжкия.

#24 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 80
  • Регистрация: 27-November 06
  • Location:Ботевград
  • Interests:Акваристика

Публикувано: 11 December 2006 - 02:45 PM

ОК.

#25 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 80
  • Регистрация: 27-November 06
  • Location:Ботевград
  • Interests:Акваристика

Публикувано: 12 December 2006 - 11:45 AM

За сега храня само със замразена храна.Скоро ще започна да люпя артемия.Въпросът ми е, дали рибките ще хвърлят качествен хайвер, ако храня само със замразени храни? Дали изобщо ще хвърлят хайвер ?

#26 Потребителят е офлайн   Vasko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 810
  • Регистрация: 09-November 04
  • Location:София

Публикувано: 12 December 2006 - 05:29 PM

Според мен ти вече имаш хайвер някъде по растенията. Запомни, кили рибките хвърлят хайвер всеки ден. Е, понякога имат периоди на почивка от по десетина дни, но една смяна на водата и пак започват с хвърлянето.

#27 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 80
  • Регистрация: 27-November 06
  • Location:Ботевград
  • Interests:Акваристика

Публикувано: 14 December 2006 - 09:17 AM

Възможно ли е в съда където са производителите, да се появят малки рибки ? Понеже там не дезинфекцирам водата, няма ли всичкия хайвер да побелее ? Аз ще правя малко съдче, за да премествам плаващите растения за излюпване , но само питам .

#28 Потребителят е офлайн   Vasko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 810
  • Регистрация: 09-November 04
  • Location:София

Публикувано: 14 December 2006 - 11:40 AM

Възможно е. Имено това е непрекъснатия метод, описан в книгата на г-н Мечков. Проблемът тук е, че малките са наистина много малки на размер и трудно се забелязват.
Да, голяма част от хайвера наистина умира, но рибките, които се излюпят по този метод, стават наистина хубави и здрави екземпляри. Все пак това е най-естественият начин на размножаване, почти като в природата, и е нармално да оцеляват само най-силните и най-способните млади рибки.

#29 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 80
  • Регистрация: 27-November 06
  • Location:Ботевград
  • Interests:Акваристика

Публикувано: 15 December 2006 - 10:47 AM

Производителите не гонят ли малките в общия съд ? Аз как мога да открия малки в съда, така че ако има останали рибки, които не съм прехвърлил чрез хайвера да ги изловя и прехвърля ? Тъй като са много малки ще оцелеят ли без захранване в общия съд ?

#30 Потребителят е офлайн   Vasko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 810
  • Регистрация: 09-November 04
  • Location:София

Публикувано: 15 December 2006 - 12:23 PM

Предполагам, че ако родителите видят някое от децата си ще се опитат да го изядат. Но те са толкова малки и толкова бързи, че шансът това да стане е наистина минимален. Малки в общия аквариум можеш да откриеш с много внимателно наблюдение. Друг начин не се сещам.
В аквариума, където са възрастните рибки обикновено има достатъчно едноклетъчни и микроскопични организми, които служат за храна на новоизлюпените рибки. От глад няма да умрат първите десетина дни поне.

#31 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 80
  • Регистрация: 27-November 06
  • Location:Ботевград
  • Interests:Акваристика

Публикувано: 19 December 2006 - 01:08 PM

Ако отделям растенията с хайвера във ванички, след излюпването на малките , трябва ли да ги махна от този съд за излюпване и да ги прехвърля в друг съд ? Пишеше в бюлетина на КАБ в статия , че малките са много чувствителни към бактериите.Ако малките се преместват в друг съд след излюпването ,какъв е обема на първоначалния съд в които малките се преместват след излюпването ?

#32 Потребителят е офлайн   Vasko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 810
  • Регистрация: 09-November 04
  • Location:София

Публикувано: 19 December 2006 - 06:51 PM

Може да не ги местиш от съдчето, където са се излюпили. Можеш там да ги захраниш, а след десетина дни да ги преместиш в друг съд, примерно десетина литра.

#33 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 80
  • Регистрация: 27-November 06
  • Location:Ботевград
  • Interests:Акваристика

Публикувано: 20 December 2006 - 12:53 PM

За ванички за излюпване, съм харесъл пластмасови съдове с малък обем. Питам, какъв да бъде приблизителния обем на тия ванички ? Вече съм информиран, че нивото в тях да бъде 5 - 10 см. Проблем ли е , че ваничките са бели / светли / на цвят ? Изобщо, по-светлия цвят дали е проблемен за излюпването ?

#34 Потребителят е офлайн   Vasko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 810
  • Регистрация: 09-November 04
  • Location:София

Публикувано: 20 December 2006 - 01:31 PM

За излюпване можеш да използваш всякакви съдове с обем 2-5 литра. Цветът им не е от значение.

#35 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 80
  • Регистрация: 27-November 06
  • Location:Ботевград
  • Interests:Акваристика

Публикувано: 27 December 2006 - 04:46 PM

Вече в пластмасова ваничка висока 7,5 см. складирах плаващи растения, които ги извадих от съда с производителите.При поизводителите тези растения престояха доста / 4 седмици / , но нямах ванички. Водата в тази ваничка е точно 4,5 литра.Капнал съм 3 капки трипафлавин във ваничката.Ваничката е на полутъмно и поддържам температура 23-24 градуса.Водата в нея е от съда с производителите.
Въпросите са ми следните:
1.През колко време да проверявам за новоизлюпени малки, за да мога да ги захраня ? Знам, че ембрионалното развитие протича за 16-20 дни /около
2-3 седмици /.Но все пак хайвера е полаган през различно време. Сигурно по-старо положения хайвер е загинал / от бактериите във водата /. През колко време да махам растенията и да слагам новите във ваничката за ново излюпване ?
2.Във ваничката има много органика / от растенията / и това съм сигурен, че вреди.В бюлетина на КАБ, Васко в статия е написал, че хайвера и малките са чувствителни към бактериите във водата .Какво мога да направя по този въпрос ?
3.Ако открия малки рибки ме информирахте, че мога да захраня направо във ваничката. Но там ми пречат растенията.Вашето виждане какво е ?
Дали да се опитвам да местя малките веднага след като ги открия, в друг съд ?
4.Информирахте ме , че малките не обичат светлина, и че нивото на водата е добре да бъде 5-10 см.В това аквариумче ли да събирам всички малки , които се излюпят от всяко зареждане на ваничката ?

#36 Потребителят е офлайн   Vasko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 810
  • Регистрация: 09-November 04
  • Location:София

Публикувано: 27 December 2006 - 09:57 PM

1. Проверявай всеки ден за новоизлюпени рибки. Даже и по два пъти. Аз практикувах така. Дори и да не виждах новоизлюпени рибки добавях съвсем малко артемия. Възможно е да не виждаш новоизлюпените, те да не се захранват и да умират. Бих сменял растенията 10 дни. Като ги държа в съдчетата за излюпване две седмици.

2. Бактериите във водата не са чак такава напаст. Стига да са в рамките на нормалното, разбира се. Така оцеляват само най-здравите и качествени малки. При метода, който си избрал за развъждане, нищо повече не можеш да направиш. Освен трипафлавина.

3. Растенията може да пречат на теб да видиш малките, но не и на тях да откриват храната. Помисли малко, в природата те не живеят в стерилна среда, бистра вода, пластмасови съдчета, точно определено до милиметър ниво на водата и абсолютно еднакво осветяване всеки ден и във всяко кътче на водоема.
Защо ще искаш да ги местиш веднага? Захрани ги там, остави ги да се съвземат малко мъничетата и ги мести. Пластмасовите ти ванички позволяват това.

4. Малките се сортират по големина. Не е редно да събираш еднодневни и едномесечни рибки. Ще останеш само с едномесечните. Малките, излюпили се от една група растения се държат заедно. Ако имаш две групи растения, по които е хвърляно хайвер по едно и също време, малките от тях можеш да ги събереш.

Ще се повторя с отговора от предишната тема. Опитай се да потърсиш и друга информация в интернет. Натрупай малко опит, изясни си нещата, виж хората по света как работят с подобни рибки. Ето една статия за друг вид Chromaphyosemion. Но принципът на отглеждане и развъждане е същия.

http://www.killi.ru/...wpage&pageid=55

#37 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 80
  • Регистрация: 27-November 06
  • Location:Ботевград
  • Interests:Акваристика

Публикувано: 14 February 2007 - 03:26 PM

Имам 9 малки "Funge"-та.Излюпих ги в пластмасово съдче от 500 мл.Трябва ли още с излюпването да аерирам водата в това съдче? Ако не аерирам водата, проблем ли ще бъде?

#38 Потребителят е офлайн   Hanibal Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 49
  • Регистрация: 20-December 06

Публикувано: 30 April 2007 - 03:20 PM

Здравей lopi ! Какво стана с фунгетата ?

#39 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 80
  • Регистрация: 27-November 06
  • Location:Ботевград
  • Interests:Акваристика

Публикувано: 03 May 2007 - 11:30 AM

Цитат

Здравей lopi ! Какво стана с фунгетата ?

Здравей Hanibal !
В момента, за моя радост от излюпените 9 броя " Funge " - та, имам напълно отраснали 7 рибки. Вече започва да се оформя половия диморфизъм и първите ми впечатления са, че ще имам рибки и от двата пола.Все още половите различия не са силно изразени, но някои полови различия личат.Радостното е, че ги храня вече с всички видове жива / артемия / и замразена храна / хирономус и артемия / .Замразената храна им я нарязвам на ситно и нямам никакви проблеми с храненето.
Тия рибки са с произход от нашия председател на КАБ, г-н Тодор Мечков, който при приемането ми за член на асоциацията с великодушен жест ми подари 10 хайверни зърна.Дано не прозвучи, като хвалене, но съм едновременно и щастлив и горд, че запазих хайвера и имам 7 млади рибки.
За мен и жеста и рибките имат голяма емоционална стойност, защото са и първите рибки излюпени целенасочено от мен.Освен това този вид кили, като го видях на Подуенския пазар в аквариумите на нашия секретар на КАБ - Васко Гогов, събуди в мен лавинообразен поток от позитивни емоции, които карат съзнанието ти да вибрира и ти се иска този момент на духовна емоционална извисеност да не свършва.Повярвай ми, струва си човек да изпита този позитивизъм от задоволени духовни потребности.
Пожелавам ти също да изпиташ, като мен, това прекрасно чувство на удовлетвореност от срещата с някой вид, които намагнетизира емоционалния ти статус и се радваш, че емоциите отекват в цялото ти същество и ти просто плуваш в река от позитивна енергия.
Светът на килитата е необятен, интересен и емоционално обвързващ и човек изпитва магия от допира с тези творения на природата.Тяхната красота те опиянява до такава степен, че усещаш как сетивата ти и цялата ти същност работят на пълни обороти и всичко друго извън тематиката, няма значение.
Струва си!
Желая ти успехи и много емоции в този така пъстър, различен, но емоционално-позитивно-експлозивен КИЛИ СВЯТ !
Поздрави!

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни