Dog.bg Форуми : Chromaphyosemion bivittatum "Funge"

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Chromaphyosemion bivittatum "Funge"

#1 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 80
  • Регистрация: 27-November 06
  • Location:Ботевград
  • Interests:Акваристика

Публикувано: 28 November 2006 - 04:12 PM

Искам да попитам относно събирането на хайвера на вида Chromaphyosemion bivittatum "Funge" следните неща.
1.Влияе ли луминисцентното осветление на хайвера в съда с чифта за хайверене - аз в 30 литров съд / 22 литра вода / съм поставил чифта.Осветлението е 18 W със луминисцентна бяла светлина, понеже съм засадил растения.
2.Ще мога ли като поставя плаващи растения / Ceratopteris sp. / да разчитам че чифта ще хвърли в тях а не върху другите стъблени растения.
3.През колко време да вадя плаващите растения и ги поставям в друг съд за люпене.
4.В съда за люпене какво е нивото на водата и трябва ли да е осветен самия съд.


#2 Потребителят е офлайн   Vasko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 810
  • Регистрация: 09-November 04
  • Location:София

Публикувано: 28 November 2006 - 05:00 PM

Едва ли луминисцентното осветление ще унищожи хайвера. Щом има и плаващи растения те ще играят ролята на филтър за светлинните лъчи.
Гаранция, че ще хвърлят точно върху дъбчето няма. Ако имаш растения, които достигат повърхността на водате ще е нормално и върху тях да има отложен хайвер. А също и по растенията, които са по-ниско. Забелязвал съм понякога моите рибки да хвърлят хайвер даже и по дъното на аквариума. Но можеш да бъдеш сигурен, че една част от него ще бъде на повърхностните растения. Предлагам ти да изваждаш растенията на около 10-12 дни и да ги оставяш във ванички, където да чакаш излюпването на малките. Не ти препоръчвам да осветяваш тези ванички. Нивото е добре да не е високо - 5-10 см смятам, че е прекрасно.

#3 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 80
  • Регистрация: 27-November 06
  • Location:Ботевград
  • Interests:Акваристика

Публикувано: 28 November 2006 - 11:42 PM

Цитат

Едва ли луминисцентното осветление ще унищожи хайвера. Щом има и плаващи растения те ще играят ролята на филтър за светлинните лъчи.
Гаранция, че ще хвърлят точно върху дъбчето няма. Ако имаш растения, които достигат повърхността на водате ще е нормално и върху тях да има отложен хайвер. А също и по растенията, които са по-ниско. Забелязвал съм понякога моите рибки да хвърлят хайвер даже и по дъното на аквариума. Но можеш да бъдеш сигурен, че една част от него ще бъде на повърхностните растения. Предлагам ти да изваждаш растенията на около 10-12 дни и да ги оставяш във ванички, където да чакаш излюпването на малките. Не ти препоръчвам да осветяваш тези ванички. Нивото е добре да не е високо - 5-10 см смятам, че е прекрасно.

Благодаря за инфото.Би ли ми казал какво значи правилно хранене на производителите?Искам да питам по колко пъти на ден ги храниш и ако може с какви храни? Мога ли да храня със сухи храни и ако да с какви ?Много ли е осветление от 18 W за аквариума с производителите?

#4 Потребителят е офлайн   Vasko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 810
  • Регистрация: 09-November 04
  • Location:София

Публикувано: 29 November 2006 - 09:58 AM

Да, храненето е може би най-важният въпрос от всички.
Всички видове Chromaphyosemion са нежни и изтънчени рибки, които са склонни към затлъстяване. А затлъстеят ли, възможността да получиш качествен хайвер клони към нула. Храни ги по веднъж на ден, давай им съвсем малко храна, не се притеснявай да не ги храниш по 1-2 дни в седмицата. По този начин ще им помогнеш да се чувстват добре.
Подходяща е жива и замразена храна - тубифекс, хирономус, дафния, циклопс, черните комарени ларви. Имам лош опит с коретрата и от тогава не давам. Възможно е също да им даваш и изкуствена, но качествена храна на люспи.

#5 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 80
  • Регистрация: 27-November 06
  • Location:Ботевград
  • Interests:Акваристика

Публикувано: 29 November 2006 - 10:59 AM

Разбрах за храната.Не споменаваш артемията.Дали може да ги храня с нея?
В съда на производителите осветявам с 18 W луминисцентна светлина,като съм го засенчил с Ceratopteris sp.Преосветено ли е? Влияе ли осветлението на здравето и жизнеността на рибките ?

#6 Потребителят е офлайн   Vasko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 810
  • Регистрация: 09-November 04
  • Location:София

Публикувано: 29 November 2006 - 04:52 PM

Забравих за артемията. Може и артемия, дори и новоизлюпена.
В твоя случай осветлението не влияе на здравето и продължителността на живота на рибките.

#7 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 80
  • Регистрация: 27-November 06
  • Location:Ботевград
  • Interests:Акваристика

Публикувано: 30 November 2006 - 10:06 AM

Благодаря за инфото.При слагане на растенията в съдче с вода за излюпване на хайвера, какви са параметрите на водата в съда за излюпване - PH, DH, температура и т.н.? Каква е първоначалната храна за захранване на малките ? Кога се захранват ? На кой ден от излюпването ? В книжката на г-н Мечков пише че първоначалната храна е инфузория. Как мога отгледам жива храна за малките при домашни условия / инфузория, ротатория, чехълче / ?Мога ли да ползвам като първоначална храна науплиуси / новоизлюпена артемия / ?Има храна за малки рибки Sera mikron.На мен ми е ясно, че само с нея не може, но дали изобщо мога да храня с нея.

#8 Потребителят е офлайн   Vasko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 810
  • Регистрация: 09-November 04
  • Location:София

Публикувано: 30 November 2006 - 10:44 PM

Параметрите на водата са стандартните за афиосемионите, може би леко завишени при хромафиосемионите - леко кисела вода ph 6-6.5, DH до 6, t=20-25 C. Младите рибки наистина се излюпват много ситни, но успешно ги захранвам с новоизлюпена артемия. Давам им за първи път храна на следващия ден след излюпването. По малко. Съмнявам се да успееш със Sera micron да ги захраниш. Не че храната е лоша, просто рибките са много специфични.
А как да си направиш инфузория в домашни условия мисля, че беше обяснено в първата книжка на г-н Мечков. С кората от банан, лесно е.

#9 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 80
  • Регистрация: 27-November 06
  • Location:Ботевград
  • Interests:Акваристика

Публикувано: 01 December 2006 - 08:39 AM

Благодаря за изчерпателния отговор. Малките рибки колко пъти на ден се хранят ? За отглеждане на инфузорията при домашни условия сигурно имаш в предвид жълтата книжка на г-н Мечков - Кили рибки.

#10 Потребителят е офлайн   Vasko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 810
  • Регистрация: 09-November 04
  • Location:София

Публикувано: 01 December 2006 - 09:09 AM

Аз храня малките рибки по веднъж на ден.
Точно същата книжка имам предвид. Но начинът за приготвяне на инфузория в домашни условия би трябвало да е описан във всяка добра книга на тема "Акваристика".

Слагам снимка на млада рибка от вида за да знаят по-незапознатите за каква точно рибка говорим.

Качена снимка

#11 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 80
  • Регистрация: 27-November 06
  • Location:Ботевград
  • Interests:Акваристика

Публикувано: 01 December 2006 - 11:11 AM

Разбрах за малките рибки. Ще проверя за отглеждането на инфузорията при домашни условия в книжката на г-н Мечков.Четох я , но не си спомням да е описано за отглеждане на ифузорията при домашни условия. Извинявай за многото въпроси, но съм захранвал само с артемия.Ще те помоля, ако имаш възможност да опишеш последователността на отглеждането на артемията при домашни условия.
Предварително благодаря. r)

#12 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 80
  • Регистрация: 27-November 06
  • Location:Ботевград
  • Interests:Акваристика

Публикувано: 01 December 2006 - 02:59 PM

Допуснал съм грешка при предното съобщение.Имам в предвид отглеждането на инфузорията / не на артемията / при домашни условия.

#13 Потребителят е офлайн   Vasko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 810
  • Регистрация: 09-November 04
  • Location:София

Публикувано: 01 December 2006 - 06:08 PM

Отглеждането на инфузорията не представлява никаква трудност. Просто си седи в съда. От време на време само трябва да зареждаш нова култура от старата ти инфузория.

#14 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 80
  • Регистрация: 27-November 06
  • Location:Ботевград
  • Interests:Акваристика

Публикувано: 05 December 2006 - 09:26 AM

Благодаря за изчерпателната информация. r) По време на ембрионалното развитие на хайвера в отделен съд, трябва ли съда с хайвера да е на тъмно / може ли да е на естествена дневна светлина /. Какви медикаменти / лекарства / се слагат за дизинфекция в съда с хайвера.

#15 Потребителят е офлайн   Vasko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 810
  • Регистрация: 09-November 04
  • Location:София

Публикувано: 05 December 2006 - 10:25 AM

Винаги съм се стремял съдчето с хайверните зърна да е на по-тъмно място. Не е задължително да е на напълно тъмно място, но е добре да няма много светлина. Била тя изкуствена или естествена.

#16 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 80
  • Регистрация: 27-November 06
  • Location:Ботевград
  • Interests:Акваристика

Публикувано: 05 December 2006 - 12:46 PM

Във вашият бюлетин споменаваш, че продукта SERA - Morena е добър като дезинфектант.Използваш ли дезинфектанти в съда за люпене.Ако използваш, кои са препаратите ?

#17 Потребителят е офлайн   Vasko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 810
  • Регистрация: 09-November 04
  • Location:София

Публикувано: 05 December 2006 - 05:23 PM

SERA Morena е натурален продукт, чието действие се отразява благоприятно върху повечето кили рибки. На практика това си е торфен екстрат. Но не е дезинфектант в никакъв случай.
За предпазване на хайвера от плесенясване използвам слаб разтвор на трипафлавин.

#18 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 80
  • Регистрация: 27-November 06
  • Location:Ботевград
  • Interests:Акваристика

Публикувано: 06 December 2006 - 09:01 AM

В какво съотношение използваш трипафлавина, като средство за дезинфектиране на хайвера / mg / l / ?

#19 Потребителят е офлайн   Vasko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 810
  • Регистрация: 09-November 04
  • Location:София

Публикувано: 06 December 2006 - 09:27 AM

Чак с такава точност не мога да ти кажа. Разтварям прашинка трипафлавин в много малко количество вода, след което взимам една или две какпки, които капвам в съдчето с хайвера. Водата трябва да стане със съвсем лек жълтеникав цвят.

#20 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 80
  • Регистрация: 27-November 06
  • Location:Ботевград
  • Interests:Акваристика

Публикувано: 06 December 2006 - 01:23 PM

Като поставиш хайвера в съда за люпене, аерираш ли водата в съда ? А като се излюпят рибките, аерираш ли ? Сменяш ли на малките рибки водата след излюпването им ? Ако сменяш вода, в какво количество от обема на водата в съда за люпене сменяш и през колко време ?

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни