Dog.bg Форуми : Една котешка майка с много въпроси

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Една котешка майка с много въпроси

#1 Потребителят е офлайн   kote123 Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 4
  • Регистрация: 11-November 14
  • Gender:Male

Публикувано: 10 July 2015 - 02:59 PM

Здравейте,
Аз съм котешката майка :) . Имам котка на около 10 месеца. Взех я преди 4 месеца, т.е. тогава беше на около 6. Имам толкова много въпроси, че реших да пусна нова тема.
Всъщност, притесненията ми идват от това, че до сега никога не съм гледала коте. Имали сме куче, но котката е нещо много по-различно. И въпреки, че видимо тя се чувства добре у нас и с нас, и ние с нея - децата много я обичат, аз се питам - щастлива ли е тя с нас и правим ли всичко, което трябва за нея...
Тя е съвсем улична котка, но е с много добър и благ характер. Привързана е към нас и като излизаме тя застава пред вратата. Когато дойде време някой от нас да се прибере я намира отново да спи пред вратата и тогава започва голяма радост. Общо взето се държи като куче, може би защото като мъничка е живяла с куче и копира много от неговото поведение. Също така не яде нищо докато ни няма. А понякога ние се прибираме късно вечерта, но тя чака, аз виждам купичката съвсем пълна и като се приберем, тя тогава започва да яде.
До тук няма нещо притеснително, но тя вече се разгони (женска е). Беше много трудно и мъчително за всички ни - скимтеше по цели нощи, страшно неспокойна и не можеше да си намери място милата. Консултирах се с ветиринар и първото нещо, което ми предложи е да я кастрира. Принципно нямам нищо против кастрацията, нямаме намерение да я събираме с котарак, но тя е женска и операцията, която ще се направи е коремна. Страх ме е, дали ще се събуди след упойката, изобщо ще я понесе ли и няма ли да умре. За това реших да проуча други алтернативи - има хапчета, но са хормонални и от тях животните образуват злокачествени тумори. Имало и някакви инжекции, които отново са хормонални, но много по-пречистени и се слагали 4 пъти годишно. Но дали няма отново да образуват нещо злокачествено?!... другия вариант, който май е последен - да си я търпим и да чакаме да мине. Така и направихме, но тя не се разгонва два пъти годишно, както си мислихме. На практика на всеки две седмици тя е разгонена и е голяма мъка. Лошото е, че започна да пикае не само в котешката тоалетна. Нещо, което никога до сега не беше го правила. И когато напика един мой документ вече реших, че трябва да предприема някакви мерки. Моля, посъветвайте ме какво да направя?
Има и друго - тя е много злояда. На практика яде много малко и тежи около килограм, страшно е слабичка. В голямо приключение се видях докато открия коя храна й харесва. Сега й давам смес от гранули за много капризни котки, за такива гледани само вътре и за хубава козина и против топка в стомаха. Яде ги, но по малко. Отказва ми консерви от всякакъв тип и всякаква друга "мокра" храна. На човешката храна не обръща никакво внимание. Кажете ми какво да правя, че малко да понапълнее?
И последно - спи по цял ден. Нормално ли е все да спи това коте? Наистина като се приберат децата я разлудяват и тя играе с нях, но ако ги няма изобщо не се повдига. Само спо. Дали не е болна, но други признаци на болест няма.
Е, това са моите притеснения. Извинете, че така дълго стана, но все се питам правилно ли я гледам и дали нещо не пропускам, което е важно.

#2 Потребителят е офлайн   Elizd Икона

  • Прекалено лековерна...
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 2500
  • Регистрация: 13-August 09
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 10 July 2015 - 08:55 PM

Здреавейте и поздравления на семейството Ви за доброто дело!

На Вашите въпроси отговарям според моя опит с бивши 'улични' котки, на 4 от които съм (била) стопанин и над 50 - приемен дом.

1) Силно 'за' кастрацията! В здравословен и поведенчески план няма по-добро решение на котето и за семейството Ви. Предвид ниското тегло, препоръчвам да направите кастрацията при опитен вет. лекар (опитен с кастрациите, упойките и като цяло с котки). Препоръчвам да пуснете кръвни изследвания и може би - тестове, по препоръка на вет и според състоянието й. Възможно е да има някакви отклонения, от там и липсата на апетит и наддаване.

2) За напълняването - просто трябва да пробвате различни храни, докато уцелите вкуса й, явно вече сте на прав път с тази 'смес'. Предполагам, че е обезпаразитена вътрешно и външно и е видимо здрава, изхожда се нормало, не кашля, няма някакви други проблеми. Горното важи и тук. Как й е козината - лъскава и неомазнена ли е?

3) За спането - моите котки, които вече не са бебета дремят/спат около 16-18ч в денонощието. Около 30 мин до час общо (сутрин и вечер) се набесняват, играят помежду си или с играчките, в останалото будно време наблюдават през прозореца. Като бехя котето, беснееха доста повече :) Заиграва ли се с Вас или детето - с играчка тип 'въдица' примерно?

Относно честите разгонвания - имахме подобен случай с осиновено коте, оказа се, че има проблеми с матката и яйчниците и ако не я бяхме кастрирали, щеше да е фатално. Това беше единствения симптом при нея - почти постояно се разгонваше. Относно пишкането - много причини може да има, но, да, и аз като Вас смятам, че е свързано с разгонванията.

Успех и моля, пишете как се развиват нещата.
User's Signature


*
Толкова по-зле:
"Пуснете вкъщи кучето, покрито с кал.
И толкова по-зле за хората, които не обичат
нито кучетата, нито пък калта.
....
Не могат никога да се измият тези,
които казват, че обичат кучета,
но при условие, че... "
Жак Превер, Превод: Иван Бориславов

#3 Потребителят е офлайн   kote123 Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 4
  • Регистрация: 11-November 14
  • Gender:Male

Публикувано: 11 July 2015 - 01:23 PM

Здравейте Еlizd, благодаря че ми отговаряте.
Изобщо не съм се замисляла, че може да е толкова сложно. Не познавам много ветеринари, не ми се е налагало. Изобщо не знам кой е добър и кой не. Кабинетите са много, във всеки квартал има поне по 4-5, така че идея си нямам. Влязах в този, в който по интуиция реших, че ще е ок и така.
Да, обезпаразитена е - вътрешно и външно. Това е първото нещо, което направих след като я взех. На всеки два месеца давам хапче за вътрешни паразити.
Козината, до колкото виждам си е съвсем нормална - пухкава. Сега се скубе повече и ръси косми навсякъде.
Да, ако децата играят с нея, тя се включва и играе, дивее, скача, гони играчки, къса хартии със зъби като куче... но ако няма никой или не й се обръща внимание просто си спи или дреме и така цял ден.
За храната, не знам дали съм улучила или просто яде нещо колкото да не умре от глад. До сега никой не ми е казвал, че може да се направят изследвания, за да се види защо няма апетит и др. под.
Ако познавате добър ветеринар или ориентировъчни цени за кастрация ще се радвам да споделите!

#4 Потребителят е офлайн   Elizd Икона

  • Прекалено лековерна...
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 2500
  • Регистрация: 13-August 09
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 11 July 2015 - 10:08 PM

От това, което описвате като поведение, ми се струва автентична котка :) В момента търся дом на една бивша домашна станала (вече бивша) бездомна котка. Та тя се храни само след като е била нагалена. Имахме такава съседска котка, на която стопаните заминаха и ни оставиха ключ да слагаме храна - леле, в чудо се видяхме докато се сетим, че трябва да я галим, за да се храни - гранулите стояха в купиата недокоснати. Все пак, обяснете на избрания от Вас вет и това за яденето.

Нямам точна представа за цените на кастрация на домашни котки, мисля, че з аженска е около 100 лв, но може да видите официалните ценоразписи в нета. По-ниска цена би ме усъмнила. Също така, бих се доверил ана клиника, която има много кастрации, т.е. работи с бездомни животни. За София може да видите партньорите на 4 лапи, те със сифурност имат опит. Иначе моята клиника е Добро Хрумване Борово и мога да ги препоръчам с чиста съвест. Имат клон и в центъра.
User's Signature


*
Толкова по-зле:
"Пуснете вкъщи кучето, покрито с кал.
И толкова по-зле за хората, които не обичат
нито кучетата, нито пък калта.
....
Не могат никога да се измият тези,
които казват, че обичат кучета,
но при условие, че... "
Жак Превер, Превод: Иван Бориславов

#5 Потребителят е офлайн   kote123 Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 4
  • Регистрация: 11-November 14
  • Gender:Male

Публикувано: 13 July 2015 - 03:09 PM

Да, ще проуча нещата със сигурност. Благодаря за това за храненето и за другите насоки, много ми е полезно!

#6 Потребителят е офлайн   Elizd Икона

  • Прекалено лековерна...
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 2500
  • Регистрация: 13-August 09
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 13 July 2015 - 05:41 PM

Успех и пишете тук, моля, ще следя!
User's Signature


*
Толкова по-зле:
"Пуснете вкъщи кучето, покрито с кал.
И толкова по-зле за хората, които не обичат
нито кучетата, нито пък калта.
....
Не могат никога да се измият тези,
които казват, че обичат кучета,
но при условие, че... "
Жак Превер, Превод: Иван Бориславов

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни