Dog.bg Форуми : Ragdoll

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (27 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Ragdoll

#21 Потребителят е офлайн   ragdoll Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 284
  • Регистрация: 11-November 06

Публикувано: 29 November 2006 - 03:02 PM

Ако твоето коте е агресивно, няма по-добър приател да му намериш от рагдола, тъй като той никога няма да отвърне на агресията.
Но не знам дали най-подходящия приятел на едно коте рагдол ще е твоето коте поради горе споменатата причина.
Рагдола е спокойна котка, която има нужда от стопанина си за да го защити, тъй като той никога няма да отвърне на агресията с агресия. Е това све пок е най-"Човешката" котка -създадена за да бъде обичана от всички.

#22 Потребителят е офлайн   притил Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 589
  • Регистрация: 23-September 06

Публикувано: 29 November 2006 - 03:20 PM

е шегувах се той като го гледам "бие"всички котки и за този "Нежен Великан"би било мъчение да живее с Макси!!! b) w)
но нищо аз живея отделно от него(в апартамент в другия край на града)и по натък може да си взема такова великанче у дамо!това е мечтат ми за коте! w) w) 1super
User's Signature

Качена снимка[br][br][br]ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ НА ВСИЧКИ СТОПАНИ И ДОМАШНИТЕ ИМ ЛЮБИМЦИ

#23 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 29 November 2006 - 03:29 PM

Ragdoll

Регдол (или срещано и като рагдол) е порода полудългокосмести котки от типа кълърпойнт (т.е. с космена покривка, напомняща тази на сиамската котка). Присъщо за котките от тази порода е особения понижен тонус на нервната система, което ги отличава от всички останали породи. Породата е създадена през 60-те години на миналия век от Ann Baker, селекционер от Калифорния, в резултат от кръстосването на бяла персийска котка с Бирманска свещена котка сийл пойнт. Благодарение на случайността, а може би и в резултат от селекцията, всички индивиди от тази порода притежават понижен тонус на нервната система, което ги прави прекалено спокойни и отпуснати особено когато човек ги държи в ръце. Именно тази особеност е заложена в наименованието на породата ragdoll (от англ. парцалена кукла). Тя е и в основата на следната доста разпространена легенда за произхода на породата. Според нея регдолите произлизат от персийска котка, тежко ранена след като била блъсната от кола и травмите, които й били нанесени станали причина за понижения нервен тонус на животното, а също и за безчувствеността му на болка... Тази легенда, разбира се, не се основава на никакви биологични твърдения. Освен това, регдолите изобщо не са безчувствени на болка!
Породата бързо печели популярност в Калифорния, но среща трудности докато се наложи като такава в САЩ. Дълго време не е призната от CFA. Регдолите са разпространени в Япония, Австралия и Европа. ФИФе признава породата едва през 1992 г., но само биколорите и то благодарение на организираните действия на запалените привърженици на породата в Германия.
Дори в края на 20-ти век, регдолите продължават да срещат трудности във Великобритания котка от тази порода се приема като такава само въз основа на регистрирано раждане на котило. Във Франция също има добри екземпляри, но хората често ги бъркат със Свещената бирманска котка. Някои представители на породата са били представяни и оценявани на европейски изложби като Балинезийска котка. Именно поради това, че все още не е добре позната като порода, както и заради близката й прилика с други породи, почитател на тези котки, който иска да придобие чистокръвен регдол трябва много внимателно да проучи родословието на котката, за да бъде сигурен, че ще има точно такова коте...

Стандарт
Регдолът е едра котка, като това е първата разлика, която го отличава от Свещената Бирманка. Мъжките индивиди достигат до тегло 6 8 кг, а женските до 4-5 кг. Тялото е със средна дължина, дори по-скоро късо, с широки гърди, със здрави крайници. Задните крайници са по-дълги от предните. Опашката е сравнително дълга. Главата е средна по размер спрямо тялото, с клиновидна форма, ушите са средно големи, широко поставени и заострени в краищата. Очите са големи, с овална форма, с ярък тъмносин цвят.
Космената покривка е със средна дължина, като космите са по-къси отпред, върху горната част на тялото и върху крайниците, а по-дълги в горната част на гърдите, в коремната област и при опашката. По структура, космената покривка е копринена и гъста.

Стандартът определя три типа окраска на козината:
1. Кълърпойнт типът на космената покривка е този, който е характерен за сиамската котка, т.е. блед на цвят със засилена пигментация единствено при крайниците, предната част на главата, ушите, лапите и опашката. Цветът на носната гъба и на възглавничките на лапите съответстват на този на пигментираните зони. Котките с този тип окраска приличат доста на Балинезийската котка, която е полудългокосместа разновидност на сиамската котка.

2. Mitted регдол с "чорапчета". За разлика от горната цветова разновидност, тук се наблюдава изсветляване на цвета в краищата на крайниците. Цветът на носа съответства на този на слабо пигментираните зони. Възглавничките са розови или с цвета на носната гъба. Регдолите с този тип окраска най-често се бъркат със Свещената бирманска котка, но за разлика от последната регдолите често имат бяло петно на челото и неговите бели лапи не са толкова добре очертани.

3. Биколор при регдолите биколор се наблюдава повече бяло оцветяване и при четирите крайници и в предната част на главата. Именно на това място се оформя едно бяло петно под формата на обърната латинска буква V, което е много характерно и пигментирани остават само горните и външни контури на очите и бузите. Именно регдолите с този тип окраска са признати от ФИФе и, разбира се най-търсени и ценени от почитателите на породата.

Съгласно стандарта на породата, за всеки от тези типове окраска на пигментираните участъци от тялото са признати следните цветови варианти: черен (тъмнокафяв), син, шоколадов и лилав.

Цветовите варианти:
- регдол тип кълърпойнт с отмети - цветът на козината е с еднакъв светъл оттенък по цялата дължина на косъма; отметите на ушите, муцуната, крайниците и опашката са по-тъмни и контрастират на основния фон. Тикинг и бели петна не се допускат.
- регдол тип митед с бели лапи - цветът на козината е с еднакъв светъл оттенък по цялата дължина на косъма; отметите на ушите, муцуната, крайниците и опашката са по-тъмни и контрастират на основния фон. "Белите чорапчета" са симетрично очертани.
- регдол тип биколор - цветът на козината е с еднакъв оттенък по цялата дължина на косъма; ушите, муцуната (с изключение на белите отмети по нея във форма на обърната латинска буква V) и опашката са пигментирани в по-тъмен нюанс; гърдите, коремът и крайниците са бели.
- регдол тип силпойнт с черни отмети - окраската на козината е със светложълт-кафеникав оттенък, а на долните части на тялото - бледокремав; отметите са наситено тъмнокафяви; носната гъба и възглавничките на лапите са тъмнокафяви или черни; очите са яркосини.
- регдол с шоколадови отмети - окраската по цялото тяло е еднаква, цвят на слонова кост; отметите са с топъл млечно-шоколадов тон; носната гъба и възглавничките на лапите са розови; очите са яркосини.
- регдол тип blue point (със сини отмети); окраската по цялото тяло е еднаква на цвят - сиво-синя; отметите са тъмносиньо-сиви; носната гъба и възглавничките са тъмносиньо-сиви; очите са яркосини.
- регдол с лилави отмети; окраската по цялото тяло е млечнобяла; отметите са сивкаво-розови; носната гъба е лилава, а възглавничките на лапите са розови; очите са яркосини.

Характер и селекция
Характерно за регдолите е изключително добродушния им характер, понижен тонус на нервната система, като котката е изключително податлива на обучение, ласки и всякакви манипулации. Регдолите мяукат тихичко. Както и колорпойнтите, регдолите се раждат изцяло бели, като пигментираната окраска започва да се проявява едва след първата седмица. Представителите на породата се развиват продължително във времето докато достигнат едрия си ръст, така че е важно с храната да се набавят необходимите за правилен растеж минерали.
При развъдна дейност, не се препоръчва работа само с биколори, тъй като това ще доведе до прекалено разпространение на белия цвят в космената покривка. Най-добре е да се комбинират индивиди от трите типа окраска.

Генетични особености
Относно характерната си пигментация, при регдолите са заложени два вида гени осигуряващи цветовата окраска, характерна за сиамците. Това са гените сs благодарение на които се постига ограничаване на пигментацията само в краищата на тялото, както и яркия тъмносин цвят на очите. При цветовите варианти митед и биколор е наличен генът, който води до поява на бялата окраска, както и известен брой гени със слабо индивидуално действие, т.н. полигени, които осигуряват по-силното или по-слабото разпространение на белите зони в космената покривка. Но както при Свещената бирманка или Турска ван, е невъзможно да се определи окончателно количеството на полигените. Затова котенцата в едно котило често са различни по преобладаването на белия цвят, което много затруднява целенасочената развъдна дейност.

Що се отнася до специфичния тонус на нервната система при регдола, не са провеждани специални научни изследвания, за да бъде направен опит за обяснение на физиологичния механизъм на това явление. И тъй като липсва критерий, въз основа на който да може обективно да се оцени специфичния характер на регдолите, то пониженият тонус на нервната система при тези котки не е взет предвид при утвърждаването на стандарта на породата. Това пък от своя страна е истински парадокс, тъй като именно тази особеност е запазената марка на регдолите и това, което привлича интереса на почитателите към котките от тази порода.

Още за тази порода -


виж тук



Превод и адаптация по материали от Интернет: alekian_yona

Качена снимка
Биколор

Качена снимка
Биколор

Качена снимка
Син кълърпойнт

Качена снимка
Сийл кълърпойнт

Качена снимка
Регдол тип "митед" - с бели чорапки b)
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#24 Потребителят е офлайн   papyy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 803
  • Регистрация: 20-January 05
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Деца, котки, пътешествия, фотография

Публикувано: 29 November 2006 - 08:52 PM

Искам тази котка, особено вида mitted. Чорапките придават невероятен вид, а като прибавим и окраската тип сийлпойнт... Гледах в нета, но не можах да сваля картинката сийлпойнт блу миттед. c) МММММММ искам го беше котарак s) . Поздрави за всички почитатели на тази чудесна порода.
User's Signature

Обичам всички котки, вашите също.

#25 Потребителят е офлайн   притил Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 589
  • Регистрация: 23-September 06

Публикувано: 29 November 2006 - 09:37 PM

здр,
не искам да създавам нова тема с анкета и ще попитам тук един въпрос,на който ще помоля всеки харесващ тази порода да отговори:
КОЙ ОТ ЦВЕТОВЕТЕ НА РЕ/АГДОЛА ВИ Е ЛЮБИМ ИЛИ ХАРЕСВАТЕ НАЙ-МНОГО?
отговори:всеки един изброен от alekian_yona по-горе цвят! 1super

п.с.към alekian_yona:възможно ли е модератора-т.е.-ти да добавиш този въпрос като анкета в тази тема? r)
User's Signature

Качена снимка[br][br][br]ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ НА ВСИЧКИ СТОПАНИ И ДОМАШНИТЕ ИМ ЛЮБИМЦИ

#26 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 29 November 2006 - 11:10 PM

Цитат

Искам тази котка, особено вида mitted.


Seal Point Mitted !
c)

Прикачени файлове


User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#27 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 29 November 2006 - 11:14 PM

Цитат

здр,
не искам да създавам нова тема с анкета и ще попитам тук един въпрос,на който ще помоля всеки харесващ тази порода да отговори:
КОЙ ОТ ЦВЕТОВЕТЕ НА РЕ/АГДОЛА ВИ Е ЛЮБИМ ИЛИ ХАРЕСВАТЕ НАЙ-МНОГО?

И каква точно ще е целта на подобна анкета - ще бъде видим само процент на гласувалите за дадения цветови вариант !

Не е ли по-добре, вие, почитатели на тази порода накратко да посочите предпочитания от вас цветови вариант и да се обосновете защо. Хем ясно - хем по-подробно.

Наслука!
r)
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#28 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 29 November 2006 - 11:18 PM

Ха, да ви видя сега b) !

А н к е т а (по желание на притил, върл фен на регдолите... и на какво ли още не l) )! т у к + натисни Crtl+Home
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#29 Потребителят е офлайн   ragdoll Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 284
  • Регистрация: 11-November 06

Публикувано: 30 November 2006 - 02:02 PM

Здравейте, на тези които продължават да следят с интерес форума, наложи се да създам нова тема тъй като в анкетата не може да си пишем,а това е целта.
искам да благодаря на alekian_yona за изчерпателната й информация относно стандарта на породата и се радвам, че още има хора, които с удоволствие пишат и не ги мързи като мен /но какъвто стопанина такава и котката/.

Не знам дали Рагдола е порода, при която може да харесаш даден цвят, това е относително. Тя те впечатлява с поведението си и вида си, а не само с окраската. На нея всеки косъм крещи -"погали ме", а с погледа си сякаш казва: "Обичай ме". Тя се моли за място в твоето сърце и на мен не ми трябваше повече: Е, и това свърши работа:

МОД моли ragdoll да обръща внимание на правописа си, да ползва опция "Редактирай". Не случайно направих онази анкета без възможност за съобщения, така че отново ще се наложи да съединя двете теми, които се отнасят за една и съща порода. Анкетата ще покаже само процент на гласувалите за съответната цветова разновидност, а долу в съобщенията можете описателно да поясните защо предпочитате съответната разновидност.

Прикачени файлове

  • Прикачен файл  please.jpg (32.09K)
    Брой сваляния: 596


#30 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 30 November 2006 - 02:41 PM

Наслука! Започнете отново ! b) c)
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#31 Потребителят е офлайн   ragdoll Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 284
  • Регистрация: 11-November 06

Публикувано: 30 November 2006 - 03:04 PM

Извинявам се за недоразумението, моля за прошка, но съм още нова във форума и ще съм благодарна за всеки съвет.
относно анкетат: Гласувала съм за би-колора, но само защото моето коте е такова, а не защото това е предпочитания от мен цвят./харесвам ги всички и 50 да имам пак ще са ми малко/

#32 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 30 November 2006 - 04:00 PM

Няма проблем, ragdoll, тук сме за да се учим, запознаем, обменяме мисли, възгледи и становища. Ти ме познаваш лично и макар, че често звуча "серт" и строго, аз всъщност не съм такава (професионална деформация... )!

bl) 50 ??? 50 ??? само опитай, нямаш представа за какво говориш.

И така, както си гласувала за биколор, да чуем защо именно за него си дала своя глас ! 1super
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#33 Потребителят е офлайн   ragdoll Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 284
  • Регистрация: 11-November 06

Публикувано: 30 November 2006 - 04:08 PM

Е не мога да се мера с прекрасното "чорапче", но красотата им не е само в окраската! а колкото до теб не съм си и помислила, че го правиш от "лошотия", затова и не съм се обидила. Уважавам те като експерт в "Коткологията".
Ей вие почитатели на би-колора не се оставяйте, дайте да спечелим :) майтап, тук всички печелят-това да гледаш тези красавци:

Прикачени файлове



#34 Потребителят е офлайн   tsveta Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 572
  • Регистрация: 04-May 06
  • Location:sofia

Публикувано: 30 November 2006 - 06:24 PM

Определено ,тази порода ми харесва много.Обичам големите ,мързеливи синеоки котки.Въпреки че си падам повече по кучета, обичам много и котки, а тази котка е въплъщение на мечтаната от мен.
User's Signature

Качена снимка

#35 Потребителят е офлайн   притил Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 589
  • Регистрация: 23-September 06

Публикувано: 30 November 2006 - 07:15 PM

здравейте,
Благодаря на alekian_yona за анкетата!!!! b) наистина съм фен на...всичко що се отнася до куче,коте и кон!!! b) w) но онова "тук"не ми се отвори! s)

аз гласувах за биколора! r) за рагдола е ясно,че цвета е може би последния фактор по който трябва да харесваме котката,защото тази порода има мноооого друга с което може да се "похвали"!!!но все пак и тук пишат общо взето само почитатели на породата и би ми било интересно да разбера кой е най-придпочетания цвят,защото дрегото заради което харесвме породата...то е ясно!!!
та..аз гласувах за биколора,защото много ми харесват катета със сини очи и този цвят ми изглежда много нежен и "сладък"!той ме впечатли още когато
ragdoll пусна първата снимка на представител на породата с този цвят!но иначе се чудех и за "митед",защото и двата цвята ми харесват,нооо..може само по един!!! w) w) w)
как са вашите писани? w)
User's Signature

Качена снимка[br][br][br]ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ НА ВСИЧКИ СТОПАНИ И ДОМАШНИТЕ ИМ ЛЮБИМЦИ

#36 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 30 November 2006 - 11:13 PM

Цитат

b) w) но онова "тук"не ми се отвори! s)

оправено е онова "т у к"... разсеяла съм се нещо при обединяването на 2 теми... n) , но всъщност и без него анкетата е налице.
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#37 Потребителят е офлайн   ragdoll Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 284
  • Регистрация: 11-November 06

Публикувано: 02 December 2006 - 01:48 PM

здарвейте, форумци! след 15 мин. дива игра моите котките най-после заспаха и сега мога да пиша макар и трудно, защото най-удобното място за спане май е на клавиатурата. Затова простете за допълнителните букви тук-таме те са от котешкия "редактор".
Като гледам анкетата май би-колорите печелят, надявам се да не съм повлиала негативно относно другите цветови групи, затова пускам една "смразяваща" снимка на seal color point кете:

Прикачени файлове



#38 Потребителят е офлайн   Malcolm Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 546
  • Регистрация: 30-October 06
  • Location:-

Публикувано: 02 December 2006 - 03:39 PM

Аз пък гласувах за "Син кълърпойнт", просто защото съм фен victoryVVV на котки със каквото и да е синьо по тях b) ! Може би някой знаят защо, но това не е важно!

#39 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 05 December 2006 - 01:40 PM

До ragdoll

Приветствам желанието ти да ни покажеш мн. добри екземпляри на тази синеока порода... но кога ще имаме удоволствието да видим единствения (!) за момента истински регдол в България! n) хайде, знам, че си 1 и 1/2 фотограф!

Cat rules !!! c) c)
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#40 Потребителят е офлайн   ragdoll Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 284
  • Регистрация: 11-November 06

Публикувано: 06 December 2006 - 02:37 PM

здравейте, отново на всички!. Първо искам да поздравя всички носещи името на св.Николай -Честит Имен Ден.
мерси, на alekian_yona за подстрекателството, обаче ми се искаше да имам по-хубави снимки, моите не могат да се мерат по-качество с показаните по-рано. Все пак трудно е да снимаш синеока котка, особено когато е и бяла, но за щастие няма да участвам в конкурс. Ето го и Додо моята гордост и "малкия"ми красавец:

Прикачени файлове



  • (27 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни