Dog.bg Форуми : дискова херния- френски булдог

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

дискова херния- френски булдог

#1 Потребителят е офлайн   Kajra Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5
  • Регистрация: 08-September 15
  • Gender:Female

Публикувано: 08 September 2015 - 02:25 PM

Здравейте, искам да разкажа историята на моето куче - Кайра. Тя е прекрасен френски булдог на 3 годинки. Преди 2 дни получи парализа на задните лапи. Всичко стана много бързо. След обичайната вечерна разходка в парка с кайра се прибрахме в къщи при което тя си легна и започна да трепери. Помислих си че е настинала. Сутринта когато се събудих видях че не може да си движи задните лапи. веднага я заведох на лекар в централна ветеринарна клиника (София). Направиха и снимка и казаха,че е дискова херния 5 степен. В същия ден я приеха за операция. Операцията мина успешно, но за съжаление още не се знае дали ще възвърне чувствителността на лапите си.

#2 Потребителят е офлайн   Chiita Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2796
  • Регистрация: 01-February 06
  • Gender:Female
  • Location:третия етаж...

Публикувано: 08 September 2015 - 02:44 PM

Успех и бързо възстановяване на Кайра.Обикновенно ,ако е имала запазена дълбока чувствителност ,операцията е с по-добра прогноза.Ако имате рентгенови снимки може да ги качите .
User's Signature

Качена снимка

#3 Потребителят е офлайн   Kajra Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5
  • Регистрация: 08-September 15
  • Gender:Female

Публикувано: 08 September 2015 - 03:00 PM

Благодаря. За съжаление когато и направиха прегледа вече беше загубила дълбока чувствителност... лекарите казаха че от 10 кучета 5 си възстановяват чувствителност след тази операция...тоест шансовете ни са 50/50. Тя все още е в клиниката за наблюдение.

#4 Потребителят е офлайн   Kajra Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5
  • Регистрация: 08-September 15
  • Gender:Female

Публикувано: 09 September 2015 - 08:57 AM

Кучетата с дълго тяло и къси крайници са най-податливи на това заболяване, но и останалите не са застраховани. Не само е болезнено за кучето, но е възможно да се стигне до парализа на задните крайници. Какво трябва да знаете по този въпрос, за да спестите на приятеля си болки, а на себе си – време, нерви и пари.

При херния дискът се пречупва, желатиноподобната маса изтича и притиска гръбначния мозък. Първите признаци че кучето ви страда от дискова херния са следните:

Промяна в нормалните двигателни умения и координиране на движенията. Клинично се наблюдава тенденция за спъване, залитане, провлачване на краката, невъзможност за изкачване на стълби. Неврологичният дефицит може да прогресира до момент, в която кучето не е в състояние да движи волево засегнатите крайници (парализа, плегия). Дисфункцията на гръбначния мозък може да засегне и функцията на червата и пикочния мехур (частично или пълно изпускане). Последно се засяга усещането за дълбока болезненост. За по подробно описание може да погледнете ТУК

#5 Потребителят е офлайн   anelia_888 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 481
  • Регистрация: 16-August 12

Публикувано: 09 September 2015 - 10:06 AM

Ужас.. Стискаме ви палци - дано да се възстанови!
User's Signature

Качена снимка

#6 Потребителят е офлайн   tsvetasabeva Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 8
  • Регистрация: 08-October 15
  • Gender:Male

Публикувано: 08 October 2015 - 12:20 PM

Здравейте приятели ,
включвам се в темата за съжаление със същия проблем . Преди 2 седмици ни се случи същата ужасна диагноза . За съжаление ни отне няколко дни докато се усетим какво ни се случва,които слава богу не се оказаха фатални . Нашия случай си се оказва едно голямо чудо . Симптомите започнаха 2 дни по-рано . Тъй като сме от Смолян ,а тук колкото и неприятно да ми е да го кажа ветеринари нямаме.....е имаме амаааа не ми се говори за какво става въпрос :Х .Първия ден забелязах че момчето ми не е в кондиция, помислихме ,че проблем с ухото които лекувахме към този момент се е задълбочил започнахме антибиотик през устата освен капките в ушите. Следобед на втория ден след като видях ,че е отпаднал още повече се притесних и тръгнах да търся някой от ветеринарите в града,но уви...единия по мечки,другия по крави,та скочихме на колата и в Пловдив. Тук ни посъветваха да си продължим с антибиотика ,който взимаме ,казаха ,че ухото е доста възпалено и си останахме с тази диагноза ,че проблема ни идва от ухото. Вече беше станало 8 вечерта и тръгнахме да се пребираме. Ада започна към 12 вечерата... забелязах ,че Мемо започна да обръща задната дясна лапичка докато върви ,до сутринта вече изобщо не ходеше. Следобяд на друия ден (четвъртък 24.09) отново бяхме в клиниката в Пловдив . Веднага му сложиха абокат и започнаха по-сериозно лечение (вливане на манитол,гентамицин,витамини от б-групата ,натриев хлорид и Цефтариксон-антибиотик). До петък подобрение нямаше ,никаква чувствителност в краката ,нарушена функция на отделителната система. Започнах да се съмнявам ,че нещата нямат нищо общо с ухото.В петък (25.09) отидохме в друга клиника за второ мнение и там потвърдиха и мойте съмнения ,че става въпрос за дискова херния . Там му сложиха 3 ампули от 125 мг Метилпреднизолон и казаха да видим как ще е утре . На теста с пощипването имаше минимална реакция на лявото краче-предния ден и това нямаше. В събота имаше леко подобрение задържане за секунда на лявото краче и казаха,че спред тях сме за операция.Следва....

#7 Потребителят е офлайн   tsvetasabeva Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 8
  • Регистрация: 08-October 15
  • Gender:Male

Публикувано: 08 October 2015 - 12:46 PM

....
Насочиха ни към ЦВК и д-р Василев ,като казаха ,че всяка минута ни е важна. Сумата ,за съжаление която ни казаха ,че ще ни струва операцията я нямах (около 1500 лева) ,а надежда не ни даваха никаква .Варианта ни беше в понеделник да я уредя с кредит. Не искам да ви кавам каква събота и неделя преживях ...идеш ми да умра ,два дни седях до него и плаках ,обвинявах се ,че не мога да направя нищо... В неделя вечерта се сетих за мой близък приятел ,който завърши ветеринарна медицина в софия , не практикува,но все пак реших да се допитам до него. Обясних му случая ,а той ме посъветва да не ходя в ЦВК (няма да коментирам повече ,но не се изказа ласкаво ) . Свърза ме с негов състудент ,който работи в Син кръст в Панчарево ,д-р Мирослав Тодоров. В понеделник сутрин пътувахме към София. Прегледа ни ,снима ни на рентген и ни обясни всичко възможно за причините и диагнозите ,който могат да са довели кучето ми до това положение. Но и според него това си беше чиста дискова херния. Насрочихме скенер за следващата седмица (вторник 01.10) ,тъй като него го нямаше ,а аз държах с него да се извъши и той да види резултатите. Позволихме си това и защото в понеделник Мемо вече ходеше-доста зле ,но ходеше.
Резултата от скенера беше категоричен-херния заемаща около 40 % от канала ,но през тази една седмица подобрението беше огромно. Мемо тича ,но още залита и има слабост ,от 2 дни дори се опитва да се чеше с крачетата. Явно това ни е спасило ,че е по-назад ,а там гръбначния мозък намалява .
По-лошото е , оказа се ,че има започнал процес на още 2 диска,който са по-нагоре и ако се повтори това проблема ще е доста по-сериозен и вече с 4-те крака.
С доктор Тодоров се разбрахме да се чуем след 2 седмици -на 20.10 да разбере как вървят нещата ,защото в момента намаляме дозата на Преднивета,който е основното лекарство и има вариант да се влошат нещата и все пак да се наложи операция . А ако нещата се стекат така ще се работи и по другите проблемни дискове.
Това е засега от нас,съжалявам за дългия пост,но се надявам да ви бъда полезна .
Искам да спомена само ,че останах възхитена от д-р Тодоров,които е изключителен млад специалист и неверояно отношение и търпение както към хората ,така и към животните .
Ако модераторите сметнат ,че споменаването на имена и клиники е реклама нека ги изтрият от поста ми. Ако някой иска да се свърже с мен да обменяме опит може да ме потърси в Скайп- tsvetasabeva .

#8 Потребителят е офлайн   Chiita Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2796
  • Регистрация: 01-February 06
  • Gender:Female
  • Location:третия етаж...

Публикувано: 10 October 2015 - 10:17 AM

Всеки опит -добър или лош е добре дошъл . Хубаво е да слагате и ренгенови снимки по случаите за да са реални. А вас ви е спасил -метилпреднизолона.На каква възраст е кученцето ? Нали знаете , че сега трябва да спазвате ограничен двигателен режим ?
User's Signature

Качена снимка

#9 Потребителят е офлайн   tsvetasabeva Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 8
  • Регистрация: 08-October 15
  • Gender:Male

Публикувано: 10 October 2015 - 01:43 PM

Chiita, За съжаление хернията не се видя на снимката ,а на скенера . Но тя така или иначе остана в клиниката тогава. Ако някой има интерес мога да се опитам да сваля снимките от скенера.
Метилпреднизолона беше поставен с голямо закъснение-чак в Петък ,може би ако беше поставен на момнта в сряда изобщо нямаше да се стигне до такива последващи тежки състояния,но със сигурност даде своя тласък в подобрението . Както и да е ,не обвинявам лекаря в първата клиника в Пловдив,допускат се грешки ,а и той е доста млад надали е виждал изобщо дискова херния и то в този момент в който още кучето стъпваше. Може би и аз го обърках като започнах с това,че имаме проблем с ухото.
Обясниха ми и за ограниченията ни оттук нататък.Още повече и с другите 2 проблемни диска. Не ,че Мемо някога е бил особено активен (2-3 километра разходки и качването на стълбите в блока). Сега се опитвам да го пазя ,но той си е като малка хала.Явно не го боли,защото ,когато сме вкъщи постоянно иска да се качва и слиза по дивани и легла. Опитвам се колкото мога да го вдигам и свалям за да не натоварва гръбнака ,по стълбите се носим,а разходките ни вече са колкото да вземе малко чист въздух пред блока . На 5 години е точно.

#10 Потребителят е офлайн   Chiita Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2796
  • Регистрация: 01-February 06
  • Gender:Female
  • Location:третия етаж...

Публикувано: 12 October 2015 - 03:16 PM

Да разбира се , няма как на обикновенна снимка да се види дискова херния,трябва миелография или скенер , но тя за друго е инфомативна и важна при тази порода.На обикновенна снимка може да се види дали има хемивертебрални прешлени или други изменения по гръбнака и дали те са на мястото на дисковата херния или на сьвсем друго ,след като се направи и скенер.
Успех с мисията да го задържите обездвижен и дано не се повтаря!
User's Signature

Качена снимка

#11 Потребителят е офлайн   tsvetasabeva Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 8
  • Регистрация: 08-October 15
  • Gender:Male

Публикувано: 12 October 2015 - 04:24 PM

Chiita,благодаря ! Найстина най-големия проблем в момента е да го удържам да не скача напред-назад ,опредлено ще е трудна задача. За да предотвратя никакво подобно скачане трябва да го държа на коридора ,а това просто би било отвратителна постъпка спрямо него :/ -ние вътре ,атой пред вратата . Иначе в стаите ли е ,неминуемо 2-3 пъти на ден не успявам да реагирам достатъчно бързо и той е скочил от дивана.За некачване не може да става и дума защото той почва да се мъчи сам да се качи . Напрво не знам какво ще се правим и как ще се опазваме от тук нататък.... :dh_188:

#12 Потребителят е офлайн   Chiita Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2796
  • Регистрация: 01-February 06
  • Gender:Female
  • Location:третия етаж...

Публикувано: 13 October 2015 - 10:10 AM

Единственото ви решение е да стои в клетка през повечето време,колкото и неприятно да звучи.
User's Signature

Качена снимка

#13 Потребителят е офлайн   tsvetasabeva Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 8
  • Регистрация: 08-October 15
  • Gender:Male

Публикувано: 14 October 2015 - 12:10 PM

Доброто при нас е ,че той обикновено стой сам през деня иси спи по цял ден в леглото. А как му се тича... :dh_188: Най-тъжното е ,че е млад и живота му от тук нататък ще е само ограничения . :dh_188:

#14 Потребителят е офлайн   Kajra Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5
  • Регистрация: 08-September 15
  • Gender:Female

Публикувано: 21 October 2015 - 10:57 AM

Здрасти, минаха 5 седмици от операцията на Кайра. Дълбоката чувствителност се възвърна, но за момента още не ходи. Може да си стои на краката но не може да направи крачка. В момента сме в процес на рехабилитация. Раздвижваме лапичките и ги масажираме. Консултирахме се с няколко ветеринарни лекари които ни посъветваха да я рехабилитираме чрез акупунктура или водна рехабилитация (плуване). За съжаление в България няма специалисти по акупунктура или водна рехабилитация които да се занимават с животни. Поради тази причина поръчахме надуваем басейн който ще поставим вкъщи. Иначе самата тя се чувства прекрасно.. дори и само с две лапички.. :) Ето и малко снимки на моята сладуранка :)

Тази снимка е направена няколко дни преди да разберем че има дискова херния

Прикачена снимка

Тук е 4 дни след операцията
Прикачена снимка


9 дни след операцията

Прикачена снимка


5 седмици след операцията
Прикачена снимка

#15 Потребителят е офлайн   tsvetasabeva Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 8
  • Регистрация: 08-October 15
  • Gender:Male

Публикувано: 26 October 2015 - 12:45 AM

Милата душица,възстановявайте се бързо и много ,много да сте здравички за напред .Вие скенер правихте ли,имате ли проблем с други дискове ? Ние спряхме всички сериозни лекарства вече седмица ,оставаме само на Невробекс . Взела съм му и някакъв екстракт от зеленоуста мида на Канина е ,водят го точно за нашия вид проблеми. При нас все още има слабост,но си личи ,че дори и с по-малки стъпки вече нещата се подобряват.

#16 Потребителят е офлайн   anelia_888 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 481
  • Регистрация: 16-August 12

Публикувано: 03 November 2015 - 12:54 AM

Стискам палци, мънците да се оправят бързо :)
User's Signature

Качена снимка

#17 Потребителят е офлайн   violetabuba Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 2
  • Регистрация: 02-December 15

Публикувано: 02 December 2015 - 11:54 AM

Здравейте! Опасявам се,че имам същият проблем. Преди два дни кучето ми започна да се държи много странно. Вечерта,когато вече си лягахме, изведнъж започна да скимти и не искаше да ляга,стоеше само седнала.Помислих,че може би я боли коремчето.Вчера сутринта я заведох на лекар, казаха ни че може да е яла нещо и да се е раздразнила и ни биха инжекции.До вечерта нямахме никакво подобрение,като започна да залита,като върви.Вечерта изобщо не спа спокойно.Днес,пак с никакво подобрение я заведох на лекар,направиха ни изследвания и снимка.Казаха,че има притиснат прешлен и е възможна херния. Биха ни инжекции,но за да сме сигурни ни насочиха към ОВК Варна. Преди малко записах час при д-р Христов.Дано всичко да е наред.Ще пиша какво е станало. Искам само да попитам при вас към днешна дата,доста след операцията как е вашето куче?

#18 Потребителят е офлайн   tsvetasabeva Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 8
  • Регистрация: 08-October 15
  • Gender:Male

Публикувано: 04 December 2015 - 12:23 PM

Violetabuba, на снимка е почти невъзможно да се диагностицира дисковата херния . Както съм писала по-горе най-оптималното е скенер , но не знам дали имате възможност във Варна да направите. Не се хващайте веднага за операция . Не знам дали си прочела по-горе нашата история с Мемо , но той се възстанови от доста по-тежко състояние от което описвате вие с правилното лечение . Преднивет или метилпреднизолон давано ли е вече ? Това е може би най-важното лекарство . Оставила съм скайп по-горе ,ако искаш ми пиши .

#19 Потребителят е офлайн   violetabuba Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 2
  • Регистрация: 02-December 15

Публикувано: 04 December 2015 - 08:53 PM

В сряда я заведох във Варна както писах и ни гледаха на тахограф. Имаше херния между трети и четвърти прешлен. Вчера се обездвижи и с предните лапички и беше доста по-зле.Вечерта и направиха операция, всичко мина добре, без усложнения.Днес вече се изправя на крачетата,движи се бавничко,позалита малко, но се вижда подобрение.Изписаха ни антибиотик - синулокс,за в продължение на 6 дни. За тези лекарства които казваш не знам трябва да попитам. След 10 дена ще трябва да ни махнат конците. Дано се възстанови бързичко. / tsvetasabeva вчера ти писах в скайп/

#20 Потребителят е офлайн   Kajra Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5
  • Регистрация: 08-September 15
  • Gender:Female

Публикувано: 09 December 2015 - 01:38 PM

Здрасти, ох много се радвам, че при вас след операцията веднага видяхте подобрение. Моето момиче Кайра вече е по добре въпреки, че първите резултати ги видяхме два месеца след операцията. Във момента вече не я боли, почна да ходи бавно но ходи. пишка сама (преди това не можеше). Това е моя email адрес : ekatia@live.com някой ако има някакви въпроси може да пише :)

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

3 потребители четат тази тема
0 потребители, 3 гости, 0 анонимни