Dog.bg Форуми : Вълчи шпиц (кеесхонд)

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (15 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Вълчи шпиц (кеесхонд)

#1 Потребителят е офлайн   Hari Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 368
  • Регистрация: 30-September 04
  • Location:София

Публикувано: 25 October 2004 - 10:20 AM

Качена снимка

Малко суха материя за този красавец:
V-та породна група Шпицове и примитивни;
IV-та секция Европейски шпицове;
Немски шпицове;
Разновидности:
1. Wolfspitz (Keeshond);
2. Grossspitz (Giant spitz);
3. Mittelspitz (Medium size);
4. Klienspitz (Miniature);
5. Zwerspitz (Pomeranian);


Моята любов вълчия шпиц (кеесхонд) е древна порода, съхранила се и до днес в естествен вид. Едно уточнение: щпиц е немска дума, означаваща остър. Поглеждайки това животно, човек несъмнено първо ще забележи острите ушета, подаващи се едва от буйната му грива и любопитната черна муцунка, търсеща миризмата на любимия човек. През вековете това куче се е използвало най-често като компаньон и пазач на стопанина и неговото семейство. И до сега то е готово да пази своя господар с цената на всичко.
Веселият нрав, жизнерадостта, любвеовилноста, която вълчият шпиц излъчва е пословична. В USA го използват при т.нар. animal therapy (терапия с животни). Американски лекари твърдят, че това забележително куче помага на деца и възрастни с неврологични проблеми, често посещава психиатрични клиники и седи край леглата на безнадеждно болни. Възрастните се чувстват по-добре в неговата компания, а децата са щастливи, че имат един жизнен приятел в игрите. Защото е доказано,че вълчият шпиц много обича малките.
Към всички тези качества не трябва да пропусна да спомена и за блестящото здраве на шпица. При правилни грижи и добро хранене повечето представители на тази порода (тази разновидност е по-точно казано) доживяват до 16 17 години, а някои от тях и до 20 год. На преклонна възраст това куче продължава да се чувства добре в своята кожа.
Учудващ е фактът, че тази разкошна буйна козина почти не се нуждае от допълнителни грижи. Достатъчно е разресване два пъти в месеца. Честото ресане дори може да причини излишно линеене (което при мъжките е веднъж, а при женските два пъти в годината). Въпреки гъстотата на косъма и подкосъма и дължината му, косми почти не падат.
Вълчият шпиц е подходящо куче за:
1. Хора, които искат да имат другар до себе си (той е влюбен в своя господар и цялото му същество е насочено в полза на стопанина);
2. Възрастни, които са трудноподвижни (защото не се нуждае от активни разходки и кросове);
3. Тези, които искат да предпазят дома и себе си от недоброжелатели (защото това е куче с вдъхваща респект осанка, а навременният му лай предупреждава както натрапника, така и неговия господар).
4. Работещи, живеещи в градски условия, с малки деца, с други домашни любимци, хора с увреждания (слухови, например), активно спортуващи... (защото компактните размери, непретенциозността, благият нрав, добродушието, вродената съобразителност и издръжливост са типични черти за вълчия шпиц).

Е, кажете ми сега, след като прочетохте това, не сте ли влюбени и вие във Негово Съвършенство Вълчия шпиц? :)

#2 Потребителят е офлайн   nori Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 713
  • Регистрация: 10-July 04

Публикувано: 25 October 2004 - 12:48 PM

Е как да не се влюби човек!?Аз така или иначе съм си влюбена в всички кучета от 5-та група и главно в тези пухкавите,шпицообразните,ухилените!Много си приличат със самоеда по история,външен вид(е малко цвета. се различава),характер и здравето също:-)

#3 Потребителят е офлайн   nori Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 713
  • Регистрация: 10-July 04

Публикувано: 25 October 2004 - 01:31 PM

Ето един интересен site

#4 Потребителят е офлайн   Hari Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 368
  • Регистрация: 30-September 04
  • Location:София

Публикувано: 25 October 2004 - 02:37 PM

Цитат

Ето един интересен site

Във връзка с този сайт, който си посочила - в САЩ вълчия шпиц е популярна и много търсена порода. Фактът, че е рядка по принцип може би е причината повечето американски развъдници да не предлагат кученца за износ от страната. Жалко... от стотиците сайтове и хилядите снимки, които разгледах видях разкошни представители на породата. Но Европа по нищо не отстъпва! Шпицът, който виждате тук е европейски!
:)

#5 Потребителят е офлайн   nori Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 713
  • Регистрация: 10-July 04

Публикувано: 25 October 2004 - 03:02 PM

Аз до колкото знам европейските вълчи шпицове са по-едри от американските?Ако имаш пълната история на тази порода може ли да ми я пратиш на лично или на мейла ми samoyed_shibil@yahoo.com

#6 Потребителят е офлайн   Hari Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 368
  • Регистрация: 30-September 04
  • Location:София

Публикувано: 25 October 2004 - 06:19 PM

Цитат

Аз до колкото знам европейските вълчи шпицове са по-едри от американските?Ако имаш пълната история на тази порода може ли да ми я пратиш на лично или на мейла ми samoyed_shibil@yahoo.com

Наистина европейските шпицове са малко по-едри. Това е, защото развитието на породата е вървяло в две посоки - холандците (названието кеесхонд идва от името на холандски общественик и това, всъшност е националната порода на Холандия), а след това и американците са наблягали на компаньонските заложби на кучето, докато в Европа (и най-вече Германия) развъждането на вълчи шпиц е било с цел лична охрана. FCI не признава кеесхонда като самостоятелна порода затова тези две разновидности се състезават на един ринг.
Ако ползваш руски и английски, мога да те засипя с информация.

#7 Потребителят е офлайн   nori Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 713
  • Регистрация: 10-July 04

Публикувано: 25 October 2004 - 06:57 PM

Супер!Пращай и на руски и английски!

#8 Потребителят е офлайн   Vabank Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1492
  • Регистрация: 09-August 04
  • Location:София

Публикувано: 25 October 2004 - 08:21 PM

Ще се обадя да внеса малката корекция, че допреди няколко години вълчият шпиц и кеесхондът БЯХА признати като отделни породи от FCI, но поради същественото сближаване на външния вид на кеесхонда и вълчия шпиц, а вероятно и поради намаляване на поголовието или някакви други неизвестни за масовата публика причини, FCI сля двете породи (рядък случай!) и даде възможност на федерациите известно време по свое усмотрение да записват родените малки като такива или такива, след което остава само порода "вълчи шпиц" - волфшпиц, която на свой ред е разновидност на шпица въобще (всички немски шпицове имат един общ стандарт с разлики само за ръстовите граници) и цветовете.
User's Signature

Качена снимка Почивайте в мир, мили ангели!

#9 Потребителят е офлайн   elapsoida Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 91
  • Регистрация: 25-September 04
  • Location:София

Публикувано: 25 October 2004 - 10:05 PM

Някой може ли да ми каже колко е средната цена на един вълчи шпиц?

#10 Потребителят е офлайн   elapsoida Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 91
  • Регистрация: 25-September 04
  • Location:София

Публикувано: 25 October 2004 - 10:08 PM

Някой може ли да ми каже колко е средната цена на един вълчи шпиц?

#11 Потребителят е офлайн   nori Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 713
  • Регистрация: 10-July 04

Публикувано: 25 October 2004 - 10:29 PM

Зависи от собственика на майката.

#12 Потребителят е офлайн   Apso Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2548
  • Регистрация: 19-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Sofia
  • Interests:08886080270
  • Skype:

Публикувано: 25 October 2004 - 10:35 PM

не, не се влюбих и моето има тези достоинства, само че живее малко по-дълго :) до 25 годинки . 18-20 години среден възраст на градско куче. и апсо е по-издержлив!
кажи за недостаците!
User's Signature

Кога човек взима ски- пьрво,той идва да се научи как да ходи на тях. Кога човек купува кола, то идва в училище да се научи как да кара тази кола. Но кога човек взима куче, вместо сам да научи как да общува със куче, той опитва да учи куче! Тотално объркана работа!
Качена снимка
училище

#13 Потребителят е офлайн   elapsoida Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 91
  • Регистрация: 25-September 04
  • Location:София

Публикувано: 25 October 2004 - 10:47 PM

Мен ме интересува, по-точно баща ми го интересува, колко е горе-долу цената, ориентировъчно.

#14 Потребителят е офлайн   elapsoida Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 91
  • Регистрация: 25-September 04
  • Location:София

Публикувано: 25 October 2004 - 11:15 PM

Да знаете само колко вълчия шпиц ми напомня за мое куче, което изчезна и сега ми липсва...
Много прилика има - в изражението, дори и малко във характера, само дето цветът на моето беше жълт и бял и баща му беше лайка.

#15 Потребителят е офлайн   Hari Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 368
  • Регистрация: 30-September 04
  • Location:София

Публикувано: 26 October 2004 - 09:45 AM

Цитат

Някой може ли да ми каже колко е средната цена на един вълчи шпиц?

По данни от европейски развъдници, цената на вълчия шпиц варира между 150 - 500 USD. Но и аз подкрепям мнението, че това много зависи от собственика и титлите на родителите.
:)

#16 Потребителят е офлайн   Hari Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 368
  • Регистрация: 30-September 04
  • Location:София

Публикувано: 26 October 2004 - 09:51 AM

Цитат

не, не се влюбих и моето има тези достоинства, само че живее малко по-дълго :) до 25 годинки . 18-20 години среден възраст на градско куче. и апсо е по-издержлив!
кажи за недостаците!

Недостатъци???
Ти не прочете ли как представих това чудо на природата - НЕГОВО СЪВЪРШЕНСТВО!
Твоето апсо е малко бонбонче, което мога да гушкам нон-стоп, но шпица, освен това, ще държи настрана натрапниците :)

#17 Потребителят е офлайн   Apso Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2548
  • Регистрация: 19-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Sofia
  • Interests:08886080270
  • Skype:

Публикувано: 26 October 2004 - 12:36 PM

Значи така, гледай моят сайт, отваряш и следваш бутончета "напред"
да, лхаса апсо е идеален за гушкане:), но дори и в стандарта на породата пише " не доверчив към непознати"
Лхаса апсо... не е много хубаво куче за изложби- хапе, това е недостаток на породата, но това е преодолимо с дресурата. А като пазач, имам една позната коята добре разбира от шпицове, има наколко бройки и е судия на 5 гр. според нейното мнение лхаса апсо е серьезно куче, а не кавкаджия като шпиц! От друга страна в английкия кеннел клуб лхаса апсо в Утилити Групп, като и твоят шпиц.
Официално лхаса апсо куче- пазач, спасител в планина, и може да пасе добиток(пак кози в планина) и всичко това в 25см височина. Аз имах пред кавказка овчарка и котка, сега имам този компрект в едно куче :). Обичлив и малок като котка и е служебно куче като кавказката :)
интерестно, а твоето съвърено куче може да издержи жега над +40С ? и те предпази от смърт? да предотврати пожар?
User's Signature

Кога човек взима ски- пьрво,той идва да се научи как да ходи на тях. Кога човек купува кола, то идва в училище да се научи как да кара тази кола. Но кога човек взима куче, вместо сам да научи как да общува със куче, той опитва да учи куче! Тотално объркана работа!
Качена снимка
училище

#18 Потребителят е офлайн   Eli i Droopy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1751
  • Регистрация: 25-July 04
  • Location:София the CITY :-)

Публикувано: 26 October 2004 - 01:50 PM

Цитат

интерестно, а твоето съвърено куче може да издержи жега над +40С ? и те предпази от смърт? да предотврати пожар?

Хе-хе.:-) Това и Ласи не може да го направи....
User's Signature

Качена снимка[br]BG Басет сайт изцяло за породата басет хаунд.[br]Кога ми се преработи сядам и чeкaм да ми мине.

#19 Потребителят е офлайн   nori Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 713
  • Регистрация: 10-July 04

Публикувано: 26 October 2004 - 02:20 PM

Хайде сега да не се заяждаме!Всички породи си имат качества!Аз лично много харесвам Апсото,но предпочитам шпициове(големи) като Въчи и Самоед!и да те питам Лхаса Апсо може ли да тегли с километри шейни с товар тежащ тонове и може ли са издържи на по-ниска температура
от -60С?а колкото до възрастта знам че най-старото куче е Австралийски кетълдог и е доживяло до 21г. а не съм чувала за Лхаса апсо на 25!

#20 Потребителят е офлайн   Eli i Droopy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1751
  • Регистрация: 25-July 04
  • Location:София the CITY :-)

Публикувано: 26 October 2004 - 02:48 PM

Нори, ти наля газ в огъня..:-)
User's Signature

Качена снимка[br]BG Басет сайт изцяло за породата басет хаунд.[br]Кога ми се преработи сядам и чeкaм да ми мине.

  • (15 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни