Dog.bg Форуми : Сомалийска котка

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Сомалийска котка

#1 Потребителят е офлайн   Голдънче Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 653
  • Регистрация: 02-June 06
  • Location:София

Публикувано: 15 December 2006 - 09:27 PM

Не успях да намеря тема за тази нееевреоятна порода!Наистина ми се иска да поговорим за нея тук.Да пуснем снимчици да поговорим за грижи характеристика ,със стопани на тези прекрасни котки w) ето малко от мен:




СОМАЛИЙСКА КОТКА

(somali cat)


Сомалийската котка е средно голяма котка с мека, средно дълга козина и рунтава дълга опашка, което и е спечелило прозвището "котка-лисица". За сомалийските котки често се говори като за "дългокосмести Абисински котки", понеже Абисинската котка е "роднинска порода" на Сомалийската.
Има симпатично лице, здраво, замускулено тяло и общ изглед на жива, игрива, интелигентна котка, с живо любопитство. Изправена създава впечатление, като че ли е на пръсти.Теминът, който най-подхожда и добре определя породата е "среден" - средно дълга козина, среден размер.

Те биха могли да бъдат наречени раирани котки.Всеки техен косъм има ивици от по-тъмни участъци, наброяващи понякога 10 до 12 на брой. Райетата са обикновено по-тъмни от основния косъм, създавайки впечатление за гладкост и блясък на косъма.Като цяло козината е изключително мека и подобна на заешка.

Сомалийките имат загатната буквата "М" на челата си и изглеждат като носещи очна линия, поради по-тъмни косми около очите, оформящи специфичния им изглед.Обикновено те нямат бяло по себе си, освен около устата и под брадичката. Бялото по тялото се счита за недостатък и води до дисквалификация при изложби.

Приемат се в четири цвята от всички асоциации: червеникави, червени, сини, жълтокафяви.На цвета на космената покривка съответства конкретен цвят на носа и лапите.

Сомалийките имат зелени или златисти очи при всички цветове и колкото дълбочината и богатството на цвета е по-голямо, толкова по-добре.Женските са по-дребни от мъжките, тежащи около 6-10 паунда средно като възрастни. Мъжките тежат средно около 10-12 паунда като възрастни, но някои екземпляри могат да бъдат и по-тежки. Цветът на космената покривка се оформя постепенно и придибива окончателен вид около 18 месечна възраст. Котенцата са обикновено по-тъмни от зрелите котки.

Темперамент
Сомалийките са активни, игриви, интерактивни котки. Трябва да им се предоставя достатъчно пространство за движение и игра, много индивидуално внимание и разнообразие от играчки. Въпреки това те са малко по-тихи и спокойни от абисинските котки.

Те са най-щастливи когато се отглеждат съвместно с друга котка, отговаряща на тяхното ниво на активност.Противно на това, което твърдят някои автори, те могат да бъдат отглеждани предимно като затворени котки, но трябва задължително да имат достатъчно пространство за движение и игри.

Добронравни са и лесни за отглеждане.Те са идеални за семейства с деца, тъй като са много нежни и интелигентни, но децата не бива да ги дразнят прекомерно.Подходящи са и за семейства с други видове домашни любимци, с които съжителстват добре.

Подобно на Абисинските котки, сомалийките са тихи котки, притежаващи нежен глас, който не използват прекомерно.Трудни са за развъждачите, тъй като женските често имат "тиха разгоненост".Обикновено се разгонват около 5 месечна възраст.

Линеят много слабо, дори по-малко от някои късокосмести котки.

Грижи и тренировки
Сомалийските котки са интелигентни, но доста своенравни.Поради това тренировките е по-добре да се провеждат с награди, отколкото с наказания.Те могат да бъдат приучени с лекота на някои трикове, като например да донасят предмети или да подават ръка за поздрав.

Нуждаят се от много малко грижи за поддържане на космената покривка в добро състояние.Меката, подобна на коприна козина, се нуждае от малко четкане, макар че повечето котки обичат четкането и го приемат като акт на внимание.

Като обобщение може да се каже, че тези котки имат нужда от добра храна, прясна вода, редовни прегледи от ветеринарен лекар, редовни ваксинации, много и разнообразни играчки и много любов.

История
От къде е дошъл генът за дългия косъм при популацията на Абисинските котки е въпрос на много спекулации, но преди Сомалийската порода да бъде лансирана през късната 1960г., дългокосмести котенца са се появявали в котила на Абисинската котка. Тези дългокосмести котенца, които не било възможно да бъдат включени в развъдна програма, са били стерилизирани, изоставяни или продавани за домашни любимци.

През късните 60 години на миналия век в САЩ някои хора започнали развъждането на тези котенца. Така се обособява нова порода, която по всевъзможни начини е лансирана, докато Сомалийската котка е показана на изложба в Австралия през 1965г.През късните 70 години котката е призната от всички северноамерикански котешки асоциации за порода с шампионски статус. В Европа породата е призната по-трудно.GCCF (Governing Council of the Cat Fancy), котешката асоциация на Великобритания не признават шампионския статус на породата до 1991.

Здраве
Сомалийската котка е много устойчива, с почти незвестни породни здравни проблеми.

Както много други котки тя е предразположена донякъде към гингивити. Състоянието на венците би трябвало да се проверява поне веднъж годишно от ветеринарен лекар.Храненето с висококачествена суха храна предотвратява донякъде този проблем.

Скоро е установено, че малко линии от тази порода са предразположени към анемия, наречена авто имунна хемолитична анемия (AIHA).

Качена снимкаКачена снимкаКачена снимка
User's Signature

Всички гледат породата, търсят расови белези,
а пък има в природата удивителни мелези.
Тъй че, както при хората, приятелче мое,
и при нас е по-важно сърцето какво е!.

#2 Потребителят е офлайн   Malcolm Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 546
  • Регистрация: 30-October 06
  • Location:-

Публикувано: 15 December 2006 - 09:42 PM

Ох това ми е любимата котка w) w) b) ! А най-любима ми е сребърната:

Прикачени файлове

  • Прикачен файл  silver.jpg (14.47K)
    Брой сваляния: 509


#3 Потребителят е офлайн   kamsi777 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 107
  • Регистрация: 04-November 06

Публикувано: 16 December 2006 - 12:03 AM

А има ли такива сладури в България w)

#4 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 16 December 2006 - 09:04 AM

няма (естествено), така че и със стопани на такива котки не "можете да си поговорите" тук, дори и да искате! c)
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#5 Потребителят е офлайн   kamsi777 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 107
  • Регистрация: 04-November 06

Публикувано: 16 December 2006 - 09:41 AM

Е, аз не съм стопанин на такова жУвотно, но все трябва да има начин човек да се сдобие с такъв сладур.... w)

#6 Потребителят е офлайн   papyy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 803
  • Регистрация: 20-January 05
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Деца, котки, пътешествия, фотография

Публикувано: 16 December 2006 - 11:12 AM

c) Ми да, има такъв начин. Той е най-обикновен начин за сдобиване с желана порода домашен любимец. Ще изброя стъпките на алгоритъма:
1. Харесваме си няколко породи, обикновено сходни на вид. bl) ????
2. Проучваме ги в нета като характер, изискуема площ!, хранене, линеене и грижите му, ветеринарни грижи свързани с породните нужди, нужда от присъствие!, възможни особености на породата. bl)
3. Проучваме къде има развъдници, регистрирани ли са във ФИФе, котките им имат ли ФИФе родословия, очаквани котила, транспорт на животинката иии ЦЕНИ. /За съжаление цените обикновено са основна спирачка. Но когато искаш намираш начин, иначе си търсиш оправдание. При непечелещите котколюбители се налага да изчакат своя доход. s) /
4. Ако всичко е наред се записваш в развъдника при чакащите котенце. super best
5. И ето идва най-щастливия ден и ти си при мен мое очаквано любимо същество. Аз съм приготвила всичко у дома, в багажното на аерогарата ме мотаят, митничаря ме гледа с очакване. Обаче нищо не може да ме спре. Отнасям като атомен ледоразбивач тези мизерници с всички възможни правди и неправди и държа в ръце пухестата топка. Останалите придружители като съпрузи, деца, внуци, родители, баби да си гледат работата сега. ТОЙ/ТЯ/ е № 1 victoryVVV
Общо взето , ако не съм изпуснала нещо това е. r) b)


Поздрави и дай Боже радост всекиму . Пожелавам да се сдобиете с исканото котенце и знайте то е живо същество. Иска много грижи и внимание, усеща любовта на стопанина. Когато при мен дойде Томи ветът каза ООО вас са ви измамили, дали са ви не коте, а червей с уши.. Толкова беше слабичък, но загатваше какъв огромен ще стане. Гушках го и го топлех на гърдите си до сърцето под жилетката,за да усеща пулсът ми и това го успокояваше и приспиваше малкото, слабичко, уплашено котенце, отнето от мама и стояло само в клетка 5 часа.
User's Signature

Обичам всички котки, вашите също.

#7 Потребителят е офлайн   Malcolm Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 546
  • Регистрация: 30-October 06
  • Location:-

Публикувано: 16 December 2006 - 11:47 AM

Даммм, папи е права! Аз съм се заканил, че някой ден ще си направя домашен развъдник b) . И ако го направя е си взема точно сомалийска котка victoryVVV super best . Но прочетох следното: "Приемат се в четири цвята от всички асоциации: червеникави, червени, сини, жълтокафяви.". Това доста ме обърка bl) , защото на мен любима ми е сребристата. И искам да питам ФИФе признава ли сребристата сомалийка?

А и не само за мен но и за всички да питам по запознатите r) :
Сомалийки с какви цветове могат да се смесват и да не се получава pet class. Защото знам, че примерно на Британката не трябва да се смесват някой.

Упс май станаха прекалено много въпроси l) r) !

#8 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 16 December 2006 - 12:18 PM

Цитат

Ще изброя стъпките на алгоритъма...

Голяма доза истина.

И алгоритъмът общо взето е в тази си описаната последователност.

НО:

Преди да пристъпим към стъпка № 1 от алгоритъма, нека си отговорим на въпроса, и то честно, и то след дълго размисляне и претегляне на "за/да" - "против/не". За какво взимам този любимец? Какво ще правя с него? Ще искам ли този любимец да бъде с мен поне 10-12 години, ще мога ли през цялото това време - без изключение - да му осигурявам редовно и - пак без изключение - всичко, от което се нуждае. Не планирам ли, случайно, през следващите 5 или др. произволен брой години, да се преместя в друг град, държава, континент, при други неизвестни към момента условия, и да ми се наложи да "оставя" любимеца си на друг (най-добрият вариант) или...?

Всъщност това е началото! Всичко останало е въпрос до финанси и до съвест!

c)

И към папи:

П.С. Папи, много от задаващите подобни въпроси са непълнолетни дечица. Няма лошо, може би сред някои от тях са бъдещи фелинолози. Но пък именно и заради това, обяснението как да се сдобия с рядка (за условията на БГ) порода котка, трябва да бъде поднесено по подруг начин. Иначе и ти, и аз, пък и други са наясно (повече или по-малко) с алгоритъма...

Със здраве!
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#9 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 16 December 2006 - 12:19 PM

Цитат

Упс май станаха прекалено много въпроси l)  r) !



До Malcolm

Не само, че станаха много, но и са доста объркани.

Какво е PET клас според теб? За да получиш отговор и на другите си въпроси.
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#10 Потребителят е офлайн   Malcolm Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 546
  • Регистрация: 30-October 06
  • Location:-

Публикувано: 16 December 2006 - 02:06 PM

Еми до колкото знам pet class е котка от дадена порода, която обаче е родена след неправилен избор на родителите. Тя не бива да бъде използвана за разплод и да се представя, че е от същата порода и не отговаря на стандарта на породата за да може да се ходи по изложби с нея.

#11 Потребителят е офлайн   Ofika Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 394
  • Регистрация: 30-December 05

Публикувано: 16 December 2006 - 03:15 PM

Цитат

няма (естествено), така че и със стопани на такива котки не "можете да си поговорите" тук, дори и да искате! c)

Аз познавам бивши стопани на сомалийска котка. r)
Доколкото знам от тях са я купили преди няколко години от изложба в музея "Земята и хората". Твърдяха, че бащата на котката е бил котарак от испанския кралски двор. На мен ми звучи като басня, но факт е, че котката е била с родословие. Не съм го разглеждала подробно, но изглеждаше истинско.

Говоря в минало време защото "добър съсед" й извадил очите и котката починала на 1.5 г. NNN
User's Signature

New concept in the dog world http://www.doginfo.info

#12 Потребителят е офлайн   Malcolm Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 546
  • Регистрация: 30-October 06
  • Location:-

Публикувано: 16 December 2006 - 07:42 PM

Добре ще питам едно по едно b) . Сребърната Сомалийка призната ли е от ФИФе?

#13 Потребителят е офлайн   skogkatt_bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 430
  • Регистрация: 23-September 04
  • Location:Sofia

Публикувано: 20 December 2006 - 03:33 PM

Цитат

Добре ще питам едно по едно b) . Сребърната Сомалийка призната ли е от ФИФе?

Здравей,
искам да те успокоя - ФИФе признава наистина само 4 основни цвята за Абисинската и Сомалийската котка (които са една и съща котка с разлика само в дължината на козината, поради което са отделени в две породи - както Персийската и Екзотичната се различават по дължината на косъма си! r) ) - това са: черен (в случая се нарича ярко-червен), син, червено-кафяв и бежов.
НО... също така същите цветове са признати и в сребристия си вариант, така че твойте любими сребристи Сомалийки са признати - при това в цели 4 цветови варианта! 1super w) c)
А иначе, всички развъдници на котки са къде повече, къде по-малко домашни развъдници! b) Така че, всички те очакваме да пораснеш и да станеш част от нашето котешко семейство във ФИФе!!! dribble super best
User's Signature

Hristo[br]skogkatt_bg@yahoo.com

#14 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 20 December 2006 - 04:23 PM

Цитат

Аз познавам бивши стопани на сомалийска котка. r)
Доколкото знам от тях са я купили преди няколко години от изложба в музея "Земята и хората".  Твърдяха, че бащата на котката е бил котарак от испанския кралски двор. На мен ми звучи като басня...

ами и на мен ми звучи като басня, и то каква!

А иначе за родословието - съмнявам се, че ако не си много, ама мноооого навътре в нещата за породата, можеш със сигурност да установиш или да твърдиш, че то е (е било) истинско. Трябва да се познават (знаят) кръвните линии и др. немаловажни подробности... и пак - може да се окаже, че не е съвсем както би трябвало да бъде. Надявам се, правилно разбирате какво искам да кажа.

c)
Cat rules !!!
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#15 Потребителят е офлайн   Malcolm Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 546
  • Регистрация: 30-October 06
  • Location:-

Публикувано: 20 December 2006 - 06:42 PM

Их, skogkatt_bg адски ме успокои b) l) b) ! Благодаря ти за информацията! А вярно ли е че са изключително трудни за гледане? bl)

#16 Потребителят е офлайн   ragdoll Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 284
  • Регистрация: 11-November 06

Публикувано: 20 December 2006 - 08:45 PM

здравейте и от мен! радвам да видя още почитатели на полу-дългокосместите породи котки. Аз лично ги намирам за очарователни същества които се гледат по-лесно от дългокосместите, но и са също толкова екзотични като тях. Ще се радвам ако в бъдеще да намерят все повече почитатели в България, както и стопани за тях. w) w) w)

#17 Потребителят е офлайн   skogkatt_bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 430
  • Регистрация: 23-September 04
  • Location:Sofia

Публикувано: 20 December 2006 - 11:26 PM

Цитат

... А вярно ли е че са изключително трудни за гледане? bl)

Ами не съм гледал от тях, та не знам...;-)
Един ден ще попитаме опитни развъдчици, като наближи времето да си вземеш:-)
User's Signature

Hristo[br]skogkatt_bg@yahoo.com

#18 Потребителят е офлайн   Malcolm Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 546
  • Регистрация: 30-October 06
  • Location:-

Публикувано: 21 December 2006 - 05:59 PM

l) l) w) Добре, няма да е скоро b) , но съм съгласен.

Поздрави

#19 Потребителят е офлайн   Мукуся Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 10
  • Регистрация: 26-March 07

Публикувано: 27 March 2007 - 08:43 PM

В период с 07.05.2007 по 14.05.2007 в г.Варна будут находится представители питомника FIREFOX из России. Питомник занимается разведением сомалиийских и сибирсикх кошек. Язык общения английский и русский. Кто заинтересовался и хочет встетиться и поговорить на тему сотрудничества, просьба написать на red_kitty@mail.ru Евгения Галунина, Александрова Ирина (Москва)

#20 Потребителят е офлайн   wendy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1155
  • Регистрация: 17-November 06
  • Location:София

Публикувано: 28 March 2007 - 08:41 AM

Мукуся бихте ли качили още снимки на сомалийски котки.
User's Signature

Tурската ангора е единствената котка с чувство за хумор!
При вида на Невските Маскарадни котки, все още никой не е успял да скрие възхищението си!

http://bendidas.com/

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни