Dog.bg Форуми : Възпитание, обучение, етология

Към съдържанието

 
 
 
  • (37 Страници) +
  • « Първа
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Възпитание, обучение, етология Оцени темата: ***** 3 Гласове

#101 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 02 December 2004 - 09:11 PM

Съобщението за "причини и грешки" е мое.Пропуснах да се регистрирам.Извинявам се.Мразя анонимките:)))
User's Signature

Marten BG

#102 Потребителят е офлайн   Benjy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 68
  • Регистрация: 21-November 04

Публикувано: 08 December 2004 - 10:28 PM

Цитат

Отварям тази тема с идеята тук да споделяме опит и мнения, свързани с обучението на нашите четириноги любимци.
Това е нещо изключително интересно за мен по няколко причини:
- Като начинаещ "кучкар" не постигнах почти никакъв успех с първото си куче Макс. Преживях 11 прекрасни, но и тревожни години с него.
- Сега се занимавам усилено с обучението на десетмесечния си риджбек Реджи и това ми доставя невероятно удоволствие.
- В почти всички останали теми намирам разхвърляни мнения по този въпрос - някои верни и полезни, други - крайно погрешни и много ми се иска да помогна на хората, които смесват човешка с кучешка психология.

Не се изживявам като експерт, просто искам да споделя онова, което съм научила, с другите, и да получа съвети, ако някъде греша. Например Marten е човек, който може много да каже и да помогне в това. Мисля, че темата е до голяма степен свързана и с хендлинга - доброто избожбено поведение на кучето също се постига с тренировки. Определено е погрешно да се смята, че кучета от дребните породи не трябва да се възпитават, или пък - че за някои породи това е безпредметно.

И тъй като се чудя откъде да започна, следващият ми постинг ще бъде посветен на методиката, малко информация за треньори и като начало - командата редом или ходене в крак (може би ще е полезно за Ели и Нори, които се оплакват от болящи ръце след разходка).

Страхотна тема, но какво ще кажете за дребни декоративни породи, че и царствени и своенравни като ши-тцу. Как да изпълня "редом" командата за него:)). Е, аз ще съм щастлива ако успея да го науча да ходи без повод, за сега това е абсурдно, а вече е на една година. Звучи отчайващо май:)

#103 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 09 December 2004 - 07:56 AM

Редом без повод и в променящ се ритъм на походката е вид тандем,подхождащ на служебно/работно куче с човека.
Декоративните породи,струва ми се по им отива да са в ръцете на човека при движение - вид украшение към "екстериорната оценка" на тандема.Нещо като бижу,заместващо шала от кожа на северна лисица:)))Любим и задължителен "реквизит,само че жив,с много обич" към кралския двор.
User's Signature

Marten BG

#104 Потребителят е офлайн   Benjy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 68
  • Регистрация: 21-November 04

Публикувано: 09 December 2004 - 11:57 AM

Цитат

Редом без повод и в променящ се ритъм на походката е вид тандем,подхождащ на служебно/работно куче с човека.
Декоративните породи,струва ми се по им отива да са в ръцете на човека при движение - вид украшение към "екстериорната оценка" на тандема.Нещо като бижу,заместващо шала от кожа на северна лисица:)))Любим и задължителен "реквизит,само че жив,с много обич" към кралския двор.

Само дето той иска да си разходи царствената осанка, да поиграе със себеподобни. Не е много щастлив да го нося на ръце. Очевидно трябва да му осигуря царски двор:))). Наиситна за мен е проблем как да го пазя от коли навън без каишка. Тя ограничава свободата му, а и разваля прическата:))

#105 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 09 December 2004 - 05:33 PM

Бенджи, с декоративните породи съм на Вие.Но си следвам логиката че няма нищо което да не може да научи едно куче.Пробваме различни подходи и с повече постоянство се получава.Лошото е че при тях селекцията е по скоро към красота отколкото работни качества,което означава че доста трябва да се потрудим за да приеме че не всичко което му се иска ще става.....
Всъщност,съпругата ми постига съвършенство в комуникацията с домашните котки,от порода улична превъзходна.Изпълняват с поглед желанията и.А е на Вие с обучение,просто много ги обича ,но не търпи компромиси(ужас!!!!).Така че - след като с котка е възможно,при повече търпение....
Всъщност,освен глутницата,наблюдавах и как тя се отнася с котките за да постигне ефект.Точно тогава ми се затвърди убеждението че да не им се обръща внимание когато те искат е една великолепна техника за обучение на животни.
Следователно можем да поекспериментираме и с декоративното сладурче този подход- почваме да му обръщаме внимание само когато преценим.При движение на улицата ,му обръщаме внимание,като непрекъснато си му говорим нещо....Да видим?
Все пак- нека експериментите да са далече от минаващи коли:))))
User's Signature

Marten BG

#106 Потребителят е офлайн   Mini Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 528
  • Регистрация: 09-December 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 09 December 2004 - 07:06 PM

Цитат

понеже знам че основната фаза за общуване е м/у 2-3 месец го извеждах навън , е найстина не когато има най-много кучета на поляната но е общувал.

Имам питане.
Нормално ли е при първите разходки кученцето да се плаши от всичко: прагът на вратата, стълбите, хората, кучетата, колите, от децата особено.
Мястото за разходка е между блоковете и от тях лаят мощни кучета и се гърми като на нова година.
Разходи се малко, свърши си работата и драс към къщи.
Върви едро куче - има си нужда от движение, че вкъщи вече й отесня, а тя е само на три месеца без малко (като порасне ще ни изгони на балкона ;)))!

#107 Потребителят е офлайн   Face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2238
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 09 December 2004 - 07:58 PM

Два основни въпроса които ме помолиха да напиша с надежда за помощ

Kak da pomognem na Sara da ne pi6ka v ka6ti?
Kak da j otu4im da не lae по horata?


#108 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 09 December 2004 - 08:27 PM

Мини
Уплахата при първите разходки е абсолютно нормално нещо - често се случва. Лекува се с чести и редовни разходки - кучето става все по-смело и на края забравя за страховете си.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#109 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 09 December 2004 - 09:37 PM

Face,
трябвт ми данни - порода,възраст,съдържание,обстоятелства при които ги прави.Опитност на стопаните.
Ще посоча вероятни причини.Възможно е някои да се изключат.Тогава - пристъпваме към методика.
Забелязах,че при такива проблеми всъщност стопаните казват истината....но само част от нея.Винаги има някои бстоятелства,които или умишлено крият или не се досещат че са значими за ситуацията/поведението.
Например- има един момък,който просто много се кефеше че кучето му от малко ръмжеше на всякакви хора.Някак изразяваше задоволство от това, и разбира се кутрето порасна....Изведнъж Момков реши че трябва да го отучва ,защото го боолели ръцете да държи повода винаги натегнат при разходка на улицата....След това ,разбира се,се оказа че момъкът му е позволявал и други волности... и псето е решило че да му се озъби този път по решително - не е проблм.както винаги,Момков се е стреснал....и разбира се следват разсъждения за диви кавказци,като чеченци,неуправляеми и тъпи....Което не е истина,но си е журналистическа сензация.После да подхване някой гонен от куче темата,че да стане една тема.....
User's Signature

Marten BG

#110 Потребителят е офлайн   Wolfdiver Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 202
  • Регистрация: 07-December 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 09 December 2004 - 09:46 PM

Това за "лая" на подгонения е ясно...
А сега по същество - още от малък съм го учил (и продължавам) да не лае и да не се нахвърля върху хора, влезли с мен на негова територия. Всуе, колкото по-голям става, толкова по-настървен е.
Някаква специална метода за обучението ли се използва или...
User's Signature

Дивото зове - гласът на кръвта!

#111 Потребителят е офлайн   Face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2238
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 10 December 2004 - 07:06 AM

Цитат

Face,
трябвт ми данни - порода,възраст,съдържание,обстоятелства при които ги прави.Опитност на стопаните.
Ще посоча вероятни причини.Възможно е някои да се изключат.Тогава - пристъпваме към методика.
Забелязах,че при такива проблеми всъщност стопаните казват истината....но само част от нея.Винаги има някои бстоятелства,които или умишлено крият или не се досещат че са значими за ситуацията/поведението.
Например- има един момък,който просто много се кефеше че кучето му от малко ръмжеше на всякакви хора.Някак изразяваше задоволство от това, и разбира се кутрето порасна....Изведнъж Момков реши че трябва да го отучва ,защото го боолели ръцете да държи повода винаги натегнат при разходка на улицата....След това ,разбира се,се оказа че момъкът му е позволявал и други волности... и псето е решило че да му се озъби този път по решително - не е проблм.както винаги,Момков се е стреснал....и разбира се следват разсъждения за диви кавказци,като чеченци,неуправляеми и тъпи....Което не е истина,но си е журналистическа сензация.После да подхване някой гонен от куче темата,че да стане една тема.....

Здравей Marten BG

Извинявам се за това ,че не съм написъл породата, понеже си помислих, че сте стане ясно, че е далматинче :) (ама май-само на мен ми е ясно :):):) ). Кученцето е на 6 месеца и женско и от кучилото ми тази година. преди 2 седмици го взеха от нас и стопаните ми казах за тези неща. Докато беше при нас когато сме излизали на разходка понякога е лаело по хора който минават но не по всики, а така да се каже избирателно, но несме я сотавяли да го прави, но явно сега лае по всички. Аз им препоръчах да го водят на оживени места и постепенно нещата ще се нормализират и ще спре да лае безпричинно. Незнам защо лае така хората може би от смяна на обстановката, незнам точно. Стопаните досега са имали куче от дренба порода, забраих каква беше точко:(. С далматин за първи път се сблъскват. Инересуваги дали има вариян в който по-бързо може даснае това. Ние сме имали добен проблем с едната ни женска и го решихме точно по този начин, водихме я на оживени места и за два три месеца нещата се оправиха. Но не е тази женска е майка на кученцата.
Относно пишкането - тая женска беше първата която почнада си върши работата навъм още на след като започнахме да ги извеждаме от всички. Понякого продължаваше да прави и вътре. За пишкането те казват че мислят че го прави нарочно, което и аз го допускам. Надявам се те да успеят днес да влязат в форума че вчераимаха проблем с -нета и да дадът още инфо.
Ако се сетя още нещо ще го допълня.

#112 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 10 December 2004 - 07:40 AM

Face,благодаря.Още един въпрос - какво е обичайното поведение на далматините към чужди?Доминатността обичайна ли е?

Първото предположение ми е следното:
Кучето е раснало до 6-я месец с майка си.Тя,разбира се,невидимо за вас си го е обучавала като му е позволявала или не да върши разни неща.Вие също.
Нещо като ситуация при хората- отличен ученик в гимназията в малък град,с ясен режим за времето-спане,учене,домашни,игра до 08.00 със съченици.И става студент- сам на квартира,в по голям град,...инстинктите се освобождават и следва първото напиване в компания и прибиране в малките часове,отсъствие от лекция....тоест бунта на подтискан млад човек.
Тоест - промяната в режима и отношението към него,дава възможност да пробва всички хитринки които малката е решила да минат.Още повече,че стопаните и сега,като бивши собственици на декоративна порода, са я "задушавали от прекомерни грижи и любов".
Според мен,първото лечение се състои в това- да се възстанови стария режим - хранене,разходка,почивка,игра,като се погрижат да не правят компромиси с това.Когато преценят че могат да му дадат петминутка за глезене,да си го глезят както искат.В останалото време- режим.
Добре е командите за похвала и отрицание да са същите,както при теб- все пак то това е научило,макар и да не желае да го покаже сега.
Готви се да пишка където не трябва- отрицание.Прави се на голямо злобно куче на улицата- отрицание /дръпване рязко на повода и продължават разходката без да обръщат внимание на лая му.Това да продължи поне 2-3 дни и да чуем обратна информация.
User's Signature

Marten BG

#113 Потребителят е офлайн   Face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2238
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 10 December 2004 - 09:19 AM

Цитат

Още един въпрос - какво е обичайното поведение на далматините към чужди?
- В повечето слуай проявят любопитност но сдържано. Примерно бащата на кученцето посреща почти всички хора (разни хора който идват) в къщи с лай след което като види нашата реакция към тях почва да им се радва. На вън ги пооглежда и на някой им върти опашка а други ги подминава.

Цитат

Доминатността обичайна ли е?
-това винаги се опитват в началото да го направят. Поне това са мойте наблюдения.

#114 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 10 December 2004 - 10:19 AM

Бих добавила, че смяната на дома кара и възрастни кучета да забравят хигиенните си навици, докато свикнат с новата територия. Ако преди това не е правила бели в къщи, скоро ще свикне, стига да се спазва режимът.
Лично аз имам малко особено мнение по отношение приучаването на кучетата към хигиенни навици, а именно, мисля, че това изобщо не е необходимо. На кучетата е заложено да не замърсяват мястото, където спят и щом организмът вече може да се справи със задържането, сами престават да ходят по нужда в къщи. Това е свързано и с режима на хранене - когато намалим броя на храненията, нещата се опростяват. При Реджи това се случи в деня, в който навърши 5 месеца, без да съм положила и грам усилие в тази насока - нито одобрявах, нито не одобрявах, въобще никаква съзнателна реакция - и оттогава нито веднъж не е имало фал. Е, вярно, малко особено ни гледаха, когато си занесохме килимите и пътеките на пране...
Относно лая ми се струва по-трудно. Познавам далматинец, който лае през цялата разходка по всичко и всички - не млъква. Но в този случай той живее с майка си, разхождат се заедно и той я защитава непрекъснато от непознати хора и кучета. Важно е да се установи причината.
Мартен, не мислиш ли, че в случая с Момков, кучето си е било доминанто, щом е ръмжало от малко? Т.е, поведението му по-късно не се е дължало на реакциите на човека? Вярно, той е недооценил ситуацията и е пропуснал момента, в който да се наложи като водач. Познавам човек с БОК, който от съвсем рано се радваше на проявите на охранителна агресия у кучето. Разликата е, че той сега може да го спре, защото е затвърдил лидерската си позиция, но не е много сигурен какво ще стане ако чужд човек (дори познат и приеман от кучето в друга среда) влезе в дома му.

#115 Потребителят е офлайн   Face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2238
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 10 December 2004 - 03:20 PM

Лоша работа хора. Тоя малка пакостница днес направила сумати бели за 15мин.

Цитат

Отидохме до магазина,както всеки ден за 15 минути и когато се върнахме всичко беше наопаки:

Беше си разпердушинила възглавницата на която спи;

Унищожила е най-скъпата ми чанта;

Унищожила е няколко чисто нови чифта обувки;

Унищожила е каишката и купичката си;

Унищожила е много важни дискети;

Унищожила е много скъпо палто и куп други ценни неща...

Кумшиите ни постоянно се оплакват от нея,защото когато остане сама започва да вие.

Щетите ни възлизат на доста пари.Не знаем какво да правим
- това го получих преди малко по мейла.

Такива неща в къщи не е правила, случаво се е големите като бяха малки да направят нещо такова, но пък нито едно от тези малки не са правили нещо подно :(

#116 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 10 December 2004 - 03:34 PM

Въпрос:
Защо има "най-скъпа чанта, няколко чисто нови чифта обувки, много важни дискети, скъпо палто и куп други ценни неща" в обсега на оставено само 6-месечно куче, което е едва от 2 седмици в дома? В картинката липсват само 2 кг медикаменти и купчина остри предмети .... :))
И двете ми кучета са правили тези неща като малки. В изпражненията на Реджи съм намирала кабар за коркова дъска (ако не знаете - с острие поне 5 мм), простила съм се с десетки дискове, няколко чифта обувки, някои от които чисто нови, няколко зарядни за мобилен телефон, за малко - с цифров фотоапарат, добре че на Sony оптиката е здрава, че беше съборен от масата, довлечен в леглото и опитван на вкус, при което обвинявах само себе си. Десетки пъти съм сглобявала счупени парчета от чаши и пепелници, за да видя всички ли са налице. Когато излизам съм спускала шалтера на ел.таблото. Също и двамата са виели когато се почувстват изоставени.

За промяната на поведението виждам няколко възможни причини:
1. Смяната на дома и стопаните, която предизвиква несигурност и нервност. Ще свикне с новия си дом, но трябва търпение. Можеш да им дадеш някоя вещ от стария дом (завивка, играчка или нещо друго).
2. Възможно е недостатъчни разходки и игри. Далматинът е активно куче. Може би й е скучно.
3. Неустановени "правила" в новата глутница.

#117 Потребителят е офлайн   Face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2238
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 10 December 2004 - 04:11 PM

Цитат

Въпрос:
Защо има "най-скъпа чанта, няколко чисто нови чифта обувки, много важни дискети, скъпо палто и куп други ценни неща" в обсега на оставено само 6-месечно куче, което е едва от 2 седмици в дома? В картинката липсват само 2 кг медикаменти и купчина остри предмети .... :))
И двете ми кучета са правили тези неща като малки. В изпражненията на Реджи съм намирала кабар за коркова дъска (ако не знаете - с острие поне 5 мм), простила съм се с десетки дискове, няколко чифта обувки, някои от които чисто нови, няколко зарядни за мобилен телефон, за малко - с цифров фотоапарат, добре че на Sony оптиката е здрава, че беше съборен от масата, довлечен в леглото и опитван на вкус, при което обвинявах само себе си. Десетки пъти съм сглобявала счупени парчета от чаши и пепелници, за да видя всички ли са налице. Когато излизам съм спускала шалтера на ел.таблото. Също и двамата са виели когато се почувстват изоставени.

Ами не знам, и при нас са се случвали такива неща, ам за толкова кратко време такива поразии, не е истина. Казах има ккво да направят в този случай да видим дали ще има ефект. Говорих и с един приятел и той има дламтин и е фен и той ме посъветва същото, да видим.

#118 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 10 December 2004 - 10:03 PM

И още нещо - декоративните породи не търпят критика.Така са свикнали.При доминантен далматин- страхотна среда за изяви при такива стопани.Малко критика ще е от полза.
User's Signature

Marten BG

#119 Потребителят е офлайн   Face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2238
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 10 December 2004 - 10:30 PM

Цитат

И още нещо - декоративните породи не търпят критика.Така са свикнали.При доминантен далматин- страхотна среда за изяви при такива стопани.Малко критика ще е от полза.

Мда и аз за това си мислих. :)

#120 Потребителят е офлайн   Wolfdiver Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 202
  • Регистрация: 07-December 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 10 December 2004 - 10:33 PM

Цитат

Мартен, не мислиш ли, че в случая с Момков, кучето си е било доминанто, щом е ръмжало от малко? Т.е, поведението му по-късно не се е дължало на реакциите на човека? Вярно, той е недооценил ситуацията и е пропуснал момента, в който да се наложи като водач. Познавам човек с БОК, който от съвсем рано се радваше на проявите на охранителна агресия у кучето. Разликата е, че той сега може да го спре, защото е затвърдил лидерската си позиция, но не е много сигурен какво ще стане ако чужд човек (дори познат и приеман от кучето в друга среда) влезе в дома му.

Аз имам почти същия проблем както писах по-горе. Не съм му се карал или каквото и да е друго когато е ръмжал срещу "любопитни" непознати (на село) и срещу изцепките на месните тузове от входа. Но никога не съм толерирал такова му поведение към човек, с който аз влизам на моя/негова територия. Даже веднъж го ударих по-силно. Но той си остана все така недружелюбен към който и да е повече или по-малко непознат на негова територия. Айде, като влиза с мен и той го вижда - мога да го поуспокоя, но ако не го е видял още от началото или "другоземеца" е случаен гост - тогава въобще не слуша...
User's Signature

Дивото зове - гласът на кръвта!

  • (37 Страници) +
  • « Първа
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни