Dog.bg Форуми : Възпитание, обучение, етология

Към съдържанието

 
 
 
  • (37 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Възпитание, обучение, етология Оцени темата: ***** 3 Гласове

#21 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 08 November 2004 - 07:37 PM

Бих искал да изясня втората фаза на обучението(класификацията по фази и разсъжденията по долу са лично мои и не ангажират никого).
Подходът към конкретното куче зависи от:
(1)типично поведение за дадена порода
(2)типично поведение за различните етапи на растеж за тази порода
(3)конкретна наследственост от родителите(особености на поведението)
(4)лични предпочитания към различни дразнители на конкретния екземпляр.
(5)условия на живот на екземпляра.
Това са според мен факторите,с които трябва да се съобразим задължително.Прилагането на обща рецепта в конкретния случай ще ни изиграе лоша шега.
Как конкретно можем да приложим тези знания във втората фаза?Ами отговаряме си на въпросите последователно- например- представителите на породата..Х... са предимно темпераментни кучета,силно изразена агресия към...видове,типично е че например от 6-я месец имат изразена териториалност,конкретните родители са : баща...характерно в поведението му е било че е бил по скоро спокоен,отлично се е сработвал с всеки от фамилията,с удоволствие е участвувал във всякакви игри....майка: по скоро интровертна,злобна,но много лесно обучаема по...метод.(сравняваме какво е онаследил- по скоро характера на бащата или на майката)
След това анализираме нашия питомец - какво го кара да подскача от удоволствие- хапка,топка,играчка,друго?Как реагира на по твърдо отношение,а по меко?Обича ли да сте заедно в нови ситуации(например слизаме по стълбите към мазата веднъж на осветление,след това на тъмно....)
Важно е да си изясним какво конкретно му доставя удоволствие и какво неудоволствие.Под условия на живот имам предвид- другарчета в двора или само,само в апартамент или с котка,колко се разхожда обичайно.......
Отговорите на всички тези въпроси просто сами ще ни нарисуват подходящия подход към любимеца,така че "да се обучава" по лесно.
Ще дам още по прост пример - кокерите са изключително лакоми,това е характерно за тях,освен че са много подвижни,сангвиници.Без да знам отговорите на другите въпроси,мога да се сетя че с парченце кроасан в ръката ми,то ще прави чудеса.А ако съм изучил първата фаза(особеностите на езика) и съм достатъчно търпелив- то мога да затвърдя всичко което реша в това животно като поведение.
User's Signature

Marten BG

#22 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 08 November 2004 - 07:50 PM

Marten BG
особено съм съгласна относно типично поведение за дадена порода

не може да изискваме от овчарка и мастиф една и същата реакция.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#23 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 08 November 2004 - 10:33 PM

Благодаря.Според мен най същественото е да узнаем кое доставя удоволствие и кое не на конкретното куче.Тук е разковничето.А характерното за порода,типове в породата,наследственост и условия на живот са допълнителни условия в задачката.Тогава имаме пълното условие - следователно имаме 90 % решение.10 % са избор на подход.
Например,установих ,че едно от кучетата при мен направо подлудява от удоволствие да си допрем бузите.Ето и варианта за поощрение.Клякам и си търкаме бузите.Нито лакомство,нито едно "Браво на момчето" нито друго не действува така.За такова търкане е готово да изпълни правилата ми.А иначе е толкова криво,че просто ти иде да му кажеш "Тъпчо"!В ръцете на дресьор,след първите 200 часа ще каже- уморих се от това инатесто псе.При мен това го прави за секунди,просто трябваше да установя какво му харесва.Разбира се,знам какво и не му харесва.Използувам го като съм му сърдит.
Всъщност - те се стараят да разберат какво и на нас ни харесва.Факт.Само че го показват по своему и когато те решат че трябва.Правят го единствено,когато е налице силна комуникация с тях,своего рода език на общуване да си имате.
Такива ми ти работи.....
User's Signature

Marten BG

#24 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 08 November 2004 - 10:40 PM

Също - важен е и периода на растеж.Не можеш да искаш от двумесечно куче,което всъщност учи основни стъпки в общуването да прави висш пилотаж.Просто използуваме тук различния му статус в различните фази.Първата фаза на растеж -"кой съм аз " се използува за подобряване на самочуствието и липса на комплекси като порасне,втората фаза " а това какво е,хайде да си поиграем" - се използува за основна социализация- да му се покаже всичко с което ще се сблъска като порасне и как е добре да реагира,третата фаза" аз вече имам длъжност (статус)" се използува за първи уроци в работата....
и така нататък....
Хитростта в метода е използуването на неговата любознателност и енергия в посока управлявана от нас.Тоест - то е активната страна,а не ние.
В повечето методики които съм срещал,ставаше въпрос за това обучаващия човек да е активния - той показва,лйбимецът изпълнява.Тук става въпрос за друга гледна точка.
Айкидо - използувай другата сила:))))
User's Signature

Marten BG

#25 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 08 November 2004 - 10:43 PM

А това на аватара ми е "Тъпчо"!На снимката е на 7 месеца.Те растат до 4 години.
User's Signature

Marten BG

#26 Потребителят е офлайн   elapsoida Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 91
  • Регистрация: 25-September 04
  • Location:София

Публикувано: 08 November 2004 - 10:49 PM

Поздравления за тази тема и за постовете в нея! Ще ми бъде от полза като си взема куче!
Мартен БГ, "Тъпчо" каква порода е?

#27 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 08 November 2004 - 10:53 PM

Средноазиатска овчарка.И ако собствениците на дедите му разберат как този див потомък на вълкодави е всъщност едно интелигентно ,но с изключително особено мнение за околните псе ,което е готово да се търка в мен и да мърка като котка,биха се опулили веднага:)))
User's Signature

Marten BG

#28 Потребителят е офлайн   elapsoida Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 91
  • Регистрация: 25-September 04
  • Location:София

Публикувано: 09 November 2004 - 10:32 AM

Браво! "Тъпчо" със сигурност е едно прекрасно куче! :)))

#29 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 09 November 2004 - 10:34 AM

Цитат

Хитростта в метода е използуването на неговата любознателност и енергия в посока управлявана от нас.Тоест - то е активната страна,а не ние.
В повечето методики които съм срещал,ставаше въпрос за това обучаващия човек да е активния - той показва,лйбимецът изпълнява.Тук става въпрос за друга гледна точка.

Напълно съм съгласна, но с едно уточнение - процесът е двустранен и повечето методики наблягат на това.
- Нашата активност: Да доставяме удоволствие, когато кучето изпълнява, след като сме разбрали точно какво му доставя най-голямо удоволствие (тук си напълно прав, наша работа е да открием това) и неудоволствие когато не изпълнява в граници, подходящи за неговия темперамент. Т.е. - да изработим УСЛОВЕН РЕФЛЕКС. Кучето е "човек на навика" :)
- Неговата активност: Веднъж поставено в правилната йерархична позиция, то действително иска да ни достави удоволствие и го прави по негов си начин и ни учи на неговия език.

Тук ви подсещам за още примери като този с търкането на бузите: възможно е кучето да има интерес към предмети - това трябва да се използва. Показвайки му любимата топка можете да постигнете чудеса.
Същото важи и за най-голямото неудоволствие. Точно допреди седмица имах огромен проблем с идването на Реджи. Той е от кучетата, които за всичко имат собствено мнение (това е характерно за повечето ловни породи). Лакомстото работеше, но слабо. Топката - само понякога. Заплашен от опасността да бъде вързан на повод и "купонът да свърши", той се отказваше от поощренията. Треньорът ме подсети като не идва да хвърля по него нашийника (не става дума да го целя, просто да тропне веригата до него. Боже! Това е вече друго куче - след първия ми опит започна идва като вързан на невидима въдица при всякакви ситуации. Т.е., той отдавна прекрасно е знаел какво се иска от него при командата "тук", просто не е имал достатъчно стимул да го направи.

#30 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 09 November 2004 - 11:38 AM

ехеееее, моят е абсолютно незаинтересуван ако става дума за галене, игри или храна. Неговата награда е да го пуснеш да тича с развята опашка. Командите изпълнява с нетърпелив поглед:"Е? ще ме оставиш ли да подуша еййййй там, или още трябва да го правя това седни-падни-легни?". Ако говорим за положително подкрепление по Прайор, то неговата "награда" е неговата свобода. За това ми се налага да правя курсове тренировки кратки, да го оставям да потича, след това пак да "поработим" и пак да потичаме. Така той не се отегчава, не се инати, отработва си своето и в момента в който го освободя със щастливо грухкане тича, като избягал от училището ученик:-)))
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#31 Потребителят е офлайн   nori Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 713
  • Регистрация: 10-July 04

Публикувано: 09 November 2004 - 03:04 PM

А "Тъпчо" сега на каква възраст е(ако снимката не е от скоро)?
Наистина малко е странно ако за първи път виждаш такова величествено-голямо куче да се въргаля и търка в човек,като котка:))))Но аз не се очудвам,защото вече съм свикнала с такива случки:)))

#32 Потребителят е офлайн   Eli i Droopy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1751
  • Регистрация: 25-July 04
  • Location:София the CITY :-)

Публикувано: 09 November 2004 - 03:51 PM

Тъпчо е голям сладур.Не съм изненадана че може се държи като коте.Не винаги с големината кучето става по-злобно.Виждала съм злобни до побесняване дакели-пудели с пяна около устата и други такива...:-)Зависи от много неща как се държи едно куче-от отношението в къщи, от гадни спомени в миналото, от малтретиране от по-големи кучета и т.н.
User's Signature

Качена снимка[br]BG Басет сайт изцяло за породата басет хаунд.[br]Кога ми се преработи сядам и чeкaм да ми мине.

#33 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 09 November 2004 - 11:01 PM

"Треньорът ме подсети като не идва да хвърля по него нашийника (не става дума да го целя, просто да тропне веригата до него. Боже! Това е вече друго куче - след първия ми опит започна идва като вързан на невидима въдица при всякакви ситуации. Т.е., той отдавна прекрасно е знаел какво се иска от него при командата "тук", просто не е имал достатъчно стимул да го направи"
Mill страшно добре обясняваш.Била си великолепен ученик.
Бих искал да поразискаме същността на това упражнение,което ти е подсказал треньора.Важно е да разберем причината накарала кучето да постъпи по този начин.
Можеш ли да се досетиш защо кучето е реагирало така?Твоето мнение?
User's Signature

Marten BG

#34 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 09 November 2004 - 11:08 PM

Ели,всъщност азиатците не са злобни кучета.По скоро интровертни,сдържани.Само по движението на опашката можем да съдим за някаква възбуда,но не и за това в каква насока е тя- радост или бдителност или готовност за нападение.Точно затова демонстрацията на милувки за тях означава че ти се доверява във висша степен.А са по природа доста недоверчиви.
Всъщност - един познат разхожда двойка басети и аз се опитах да си поиграя,така да ги усетя като психика.За малкото време констатирах че всъщност са доста сдържани също кучета(на възраст бяха - три годишни).По скоро достолепни,отколкото притежаващи игривостта на дребни породи.Затова мисля че ще ме разбереш - колко значимо беше че съм установил контакт с изява на бурна радост,макар и показана далече по сдържано от един кокер,например.
User's Signature

Marten BG

#35 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 10 November 2004 - 09:59 AM

Цитат

Можеш ли да се досетиш защо кучето е реагирало така?Твоето мнение?

Разбира се, че разсъждавам над въпроса, но не съм убедена, че съм стигнала до правилен извод, дори възнамерявах да попитам етолога, но ето какво мисля:
Като хвърля веригата и тя издрънчи до него - нещо "страшно" се случва и той инстиктивно търси закрила - затова идва. Страшното нещо се случва само при неизпълнение на подадена команда, т.е., то е наказание. Но не съм сигурна дали разбира, че точно аз съм причината за това страшно нещо или за него е наказание свише. Мисля, че не разбира, че аз я хвърлям - те не правят такива причинно-следствени връзки, каквито правим ние, въпреки, че определено свързва замахването с очакването на лошото нещо. Според мен просто запомня последователността на събитията както кучето на Павлов запомня, че след звънеца иде манджа. Или: "Викат ме, голям праз, по-интерсно е да не ходя, аууу леле боже, колко страшно, я да отида" После това става: "Викат ме, ако не отида, ще стане страшно, затова - бегом!". Сега вече ми е достатъчно само да издрънча с нашийника в ръка.

#36 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 10 November 2004 - 11:20 AM

mil_
Внимателно те чета. хвърляне на вириги, ключове, дрънчащи неща - един изключително успешен метод, много разпространен. Хвърля се така, че кучето да НЕ вижда че ти го хвърляш, към ключовете (не всеки има верига) се връзват дебели конци - бял и червен - за да бъдат намерени в тъмното после в тревата:-)))) Смисълът е следния - като не те послуша, трябва да го сполети наказание, което той да не свързва с теб, нещо страшно или неприятно, а като го повикаш и бурно му се израдваш и наградиш задето е дошъл, цели се следната логическа връзка:
- Ако не слушам, става нещо неприятно, а като отивам при стопанката си ме очаква нещо приятно.

И ако той вижда че ти хвърляш веригата по него - много добре ще разбере че ти я хвърляш. Има вероятност да започне да бяга, спасявайки се от неприятното дрънчащото нещо. По-добре е веригата да я хвърля по него някой друг, или ти да си сто процента сигурна че той не те вижда когато го замериш.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#37 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 10 November 2004 - 01:27 PM

Ами ето тогава едно крайно необходимо пояснение :)). Звучи напълно логично, но човек не винаги се сеща сам.

#38 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 10 November 2004 - 07:19 PM

а когато кучето не го е страх?
User's Signature

Marten BG

#39 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 10 November 2004 - 07:34 PM

Дали дразнителят (дрънченето) предизвиква страх или само неприятно усещане ми е трудно да определя, но механизмът в двата случая мисля, че е еднакъв.
Но ако той не въздейства на кучето или му въздейства слабо - е, предавам се... Сигурна съм, че ти ще кажеш, твърде вероятно е така със САО? Мислех, че в такъв случай това упражнение просто не работи.

#40 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 10 November 2004 - 08:03 PM

То и не трябва да го е страх. То е неприятно усещане. Има отрицателно подкрепление със силен звук - виждала съм го в действие. Първо - дава се команда, например "редом", ако кучето излиза напред и дърпа стопанина, асистента на стопанина удря с двете части на метална кутия - капачката и дъното - над главата на кучето. Чува се отвратителен силен звук, сякаш лист желязо за покрив го хвърлят някъде от високо - такъв гръм. по-нататък кутийка от някаква напитка се пълни със стотинки или камъчета, практично и удобно е, носи се в джоба. В момент на упражнение вместо да се корегира с дърпане на повода раздрусва се кутийката и силното дрънчене напомня на кучето за първоначалният неприятен "гръм". кучета не ги е страх от звука - той просто е неприятен.
подробна статия за този начин е на руски тук: http://chow.fastbb.r...-0-1094426396-0

Доста чау от този сайт са обучавани по този начин, ефикасно и безболезнено е. МНОГО е важен первоначалният момент - с голямата метална кутия шумът се прави непосредствено над главата на кучето, така , че то да не вижда ни асистента ни предмета, издаващия този гаден звук. Гръм от ясно небе, така да се каже, за да е пълна изненадата:-)
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

  • (37 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни