Dog.bg Форуми : Възпитание, обучение, етология

Към съдържанието

 
 
 
  • (37 Страници) +
  • « Първа
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Възпитание, обучение, етология Оцени темата: ***** 3 Гласове

#701 Потребителят е офлайн   agalina Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 6537
  • Регистрация: 22-October 05
  • Gender:Female

Публикувано: 24 September 2012 - 09:51 PM

Показване на мнениетоjujkavn, в 24 September 2012 - 02:17 PM, написа:

Показване на мнениетоFlawless, в 23 September 2012 - 07:14 PM, написа:


Не му харесва непознати да се надвесват над него и да го прегръщат......Една група пискащи деца го обградиха да го галят и той изръмжа..


Всяко "уважаващо себе си" куче не одобрява подобно отношение спрямо него.

Няма такова нещо. куче ,което трябва да живее и общува в нормалния живот -НЕ трябва да проявява такова поведение. За това някъде има т.нар . изпити за социализация ,GCD и подобни
Дори и рязко да се намесят непознати,то кучето не трябва да ги напада,.да предупреждава, и пр защитно поведение Освен ако не работи ,но то е друга тема
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !

#702 Потребителят е офлайн   jujkavn Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 399
  • Регистрация: 07-May 08
  • Gender:Female
  • Location:Spain

Публикувано: 24 September 2012 - 10:03 PM

Аз не виждам никъде споменато, че кучето напада?
Ръмжането е предупреждение/ раздразнение

#703 Потребителят е офлайн   starrkopf Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1117
  • Регистрация: 10-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Pleven
  • Interests:All You Need is Love

Публикувано: 25 September 2012 - 06:40 AM

Показване на мнениетоagalina, в 24 September 2012 - 09:51 PM, написа:

Показване на мнениетоjujkavn, в 24 September 2012 - 02:17 PM, написа:

Показване на мнениетоFlawless, в 23 September 2012 - 07:14 PM, написа:


Не му харесва непознати да се надвесват над него и да го прегръщат......Една група пискащи деца го обградиха да го галят и той изръмжа..


Всяко "уважаващо себе си" куче не одобрява подобно отношение спрямо него.

Няма такова нещо. куче ,което трябва да живее и общува в нормалния живот -НЕ трябва да проявява такова поведение. За това някъде има т.нар . изпити за социализация ,GCD и подобни
Дори и рязко да се намесят непознати,то кучето не трябва да ги напада,.да предупреждава, и пр защитно поведение Освен ако не работи ,но то е друга тема

До 1989г. се наблюдаваше „странно”явление- „критерий” за това колко е обучено и зло едно куче,беше недопускането в близост на желаещи да го видят или погалят.И колкото по-пенливо,толкова стопанинът повече се „чешеше” по гърба?!...
Друг интересен момент :
Много стопани не позволяваха /при положение че бебето е пуснато и отива при непознати/ то да бъде галено – някои дори се караха. „Да свиква да не ходи при непознати”...
И ако тогава това се дължеше на информационното „затъмнение”,сега е недопустимо. Друг е въпросът,че кучето може да е ефективно и пак с нищо да не го показва .
User's Signature

Всеки има кучето,което заслужава...
https://www.facebook..._homepage_panel
https://www.facebook...34862426717095/

#704 Потребителят е офлайн   jujkavn Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 399
  • Регистрация: 07-May 08
  • Gender:Female
  • Location:Spain

Публикувано: 25 September 2012 - 10:32 AM

Мдаа.. Замислих се аз, че в днешно време нещата се гледат под различен ъгъл. И куче да си не е лесно lol :D

#705 Потребителят е офлайн   vani7y Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5
  • Регистрация: 22-August 12

Публикувано: 26 September 2012 - 08:06 AM

Добре,ще обесня наново с подробности. Тя не живее като затворник. Да,гледам я в една стая но е на такова място че при нея по цял ден има човек и през светлата част на денонощието си стои пусната разкарва се,има човек които се занимава с нея. Не е останала без внимание. Храни се редовно и т.н. Та,бъдете сигурни,че за кучето се грижат добре и не остава без занимавка и игра. Има къде да спи на топло и сухо. Не е изолира по никакъв начин от контакт с хора.
Храни се нормално и вече е на 3 месеца и 10 дена,но отказва да яде гранули,по много малко може да хапне.Как да я науча да ги яде ? И ако някои може да ме посъветва за повече неща спрямо отглеждането й ще съм благодарна.

#706 Потребителят е офлайн   starrkopf Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1117
  • Регистрация: 10-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Pleven
  • Interests:All You Need is Love

Публикувано: 26 September 2012 - 09:59 AM

Показване на мнениетоvani7y, в 26 September 2012 - 08:06 AM, написа:

Добре,ще обесня наново с подробности. Тя не живее като затворник. Да,гледам я в една стая но е на такова място че при нея по цял ден има човек и през светлата част на денонощието си стои пусната разкарва се,има човек които се занимава с нея. Не е останала без внимание. Храни се редовно и т.н. Та,бъдете сигурни,че за кучето се грижат добре и не остава без занимавка и игра. Има къде да спи на топло и сухо. Не е изолира по никакъв начин от контакт с хора.
Храни се нормално и вече е на 3 месеца и 10 дена,но отказва да яде гранули,по много малко може да хапне.Как да я науча да ги яде ? И ако някои може да ме посъветва за повече неща спрямо отглеждането й ще съм благодарна.

Здравейте vani,
Както Ви казах преди,изборът свързан с отглеждането на куче е личен,стига от него да не страда животното.Има обаче нещо друго,което ще Ви посъветват и останалите / и не само/ пишещи в тази тема,а то е - ако смятате,че именно Вие ще сте "неговият" човек,контактите с бебето трябва да са Ваша грижа не само на този етап от развитието му, а и въобще.Предполага се,че чрез тях ще градите връзка помежду си,ще му "показвате" чрез поведението си какво искате от него и как точно то да го направи.
Ако ограничите контактите си в рамките на 1-2ч.,а през останалото време "грижата" е в ръцете на други,всеки следващ след Вас ще внася собствен поглед върху това кое е добро и кое лошо,а не вярвам /макар че не е изключено/ то да се отглежда от няколко души запознати с кучешкото поведение.
Нямате ли достатъчно време,поне се договорете с хората и приемете обща стратегия,а когато сте заедно я следвайте неотклонно.Това че бебето е на сухо и топло е добре,но не бъркайте начинът на отглеждане с отношенията.
За самото отглеждане - колкото повече движение,толкова по-добре.Ако досега не сте го направили,поставете на шията му лек кожен нашийник за да привикне с него,играйте дотогава,докато не усетите първи признаци на умора.
По въпросът със сухата храна - възможно е да се чуди какво е това, но мисля че скоро ще му се услади.
Ако имате въпроси на които мога да отговоря,ще се радвам да помогна,а и останалите съфорумци също.
User's Signature

Всеки има кучето,което заслужава...
https://www.facebook..._homepage_panel
https://www.facebook...34862426717095/

#707 Потребителят е офлайн   Кристина Икона

  • Was it a dream...
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 856
  • Регистрация: 27-May 09
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 01 October 2012 - 12:34 PM

Здравейте! Някой може ли да ми даде съвет как да приуча кучето ми да ходи навън с намордник? Проблемът е, че яде всичко, каквото му попадне на улицата, има адски чувствителен стомах и често го хваща разстройство или повръща от изядените боклуци и гадости. Но най-вече бих искала да го предпазя да не се отрови с нещо. Като му сложа намордника се побърква и иска да го маха с лапички, което е естествена реакция, де... Ако може да споделите някоя тънкост, за да може да свикне по-бързо с него. :md_064:
User's Signature

"И в края на нашия живот ние няма да бъдем съдени по това колко дипломи имаме,колко пари сме спечелили или колко големи неща сме направили. Ние ще бъдем съдени по това: „Бях гладен и ти ме нахрани. Бях гол и ти ме облече. Бях бездомен и ти ми даде подслон.” М.Тереза

#708 Потребителят е офлайн   aldald Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 641
  • Регистрация: 05-August 11
  • Gender:Female

Публикувано: 01 October 2012 - 12:41 PM

Моят свикна много бързо, когато беше на 4-5 месеца.
Пусках бисквитка в намордника - като се мушне да си я вземе - закопчавам. После махам - пак пускам бисквитка. И държа първо малко време - секунди, минутки. Като го махна - пак наградка. Когато реших да го задържам повече време - на повода и навън. Ако понечи да го махне - не и подръпвам повода нагоре - корекция. Но моя лесно забравя за намордника и като се занимава с друго -явно ме му пречи. Благодарение на това пътувахме така 8 часа във влака до Бургас. Първо се опита да го махне, но като видя че няма да се смиля ( много кисел беше началник влака тогава) и се отказа и си заспа с него.

#709 Потребителят е офлайн   starrkopf Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1117
  • Регистрация: 10-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Pleven
  • Interests:All You Need is Love

Публикувано: 01 October 2012 - 12:57 PM

Показване на мнениетоКристина, в 01 October 2012 - 12:34 PM, написа:

Здравейте! Някой може ли да ми даде съвет как да приуча кучето ми да ходи навън с намордник? Проблемът е, че яде всичко, каквото му попадне на улицата, има адски чувствителен стомах и често го хваща разстройство или повръща от изядените боклуци и гадости. Но най-вече бих искала да го предпазя да не се отрови с нещо. Като му сложа намордника се побърква и иска да го маха с лапички, което е естествена реакция, де... Ако може да споделите някоя тънкост, за да може да свикне по-бързо с него. :md_064:

С малки хапки.Намордника да е насочен към муцуната - хапките /зависи какъв модел е намордника/ се промушват през "решетката" или директно се подават през дупката.
Обикновено кучето привиква /не да го носи/ с поставянето му за два-три дни,след това започнете да му го поставяте и закопчавате за по-дълъг пероид,но винаги с подадена хапка.И никакво насилие...
А защо не опитате да привличате вниманието му върху себе си,вместо да му поставяте намордник?
Не знам дали ще ме послушате,но ако желаете свържете се с Анна Апсо от форума.Тя би могла най-добре да Ви помогне.
User's Signature

Всеки има кучето,което заслужава...
https://www.facebook..._homepage_panel
https://www.facebook...34862426717095/

#710 Потребителят е офлайн   aldald Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 641
  • Регистрация: 05-August 11
  • Gender:Female

Публикувано: 01 October 2012 - 01:25 PM

Показване на мнениетоagalina, в 24 September 2012 - 09:51 PM, написа:

Показване на мнениетоjujkavn, в 24 September 2012 - 02:17 PM, написа:

Показване на мнениетоFlawless, в 23 September 2012 - 07:14 PM, написа:


Не му харесва непознати да се надвесват над него и да го прегръщат......Една група пискащи деца го обградиха да го галят и той изръмжа..


Всяко "уважаващо себе си" куче не одобрява подобно отношение спрямо него.

Няма такова нещо. куче ,което трябва да живее и общува в нормалния живот -НЕ трябва да проявява такова поведение. За това някъде има т.нар . изпити за социализация ,GCD и подобни
Дори и рязко да се намесят непознати,то кучето не трябва да ги напада,.да предупреждава, и пр защитно поведение Освен ако не работи ,но то е друга тема


Ние имаме горе -долу същия проблем и ходим на треньор.
Долколкото разбрах аз е нормално на кучето да не му харесва да се надвесват над него и да го "захлупват", защото в неговите очи това означавало, че го доминират. Т.е. реакцията на ръмжене или лай от страна на кучето в такава ситуация е логична - то иска да разкара натрапниците. От друга стана обаче, за да се избегнат неприятни инциденти, ние трябва да забраняваме подобно поведение у кучето и да го приучваме към търпимост. Защото за съжаление пискащи и спускащи се деца винаги се намират. Не знам защо родителите им го намират за очарователно.

За изпит за социализация - не знам - кога би било редно да се проведе с оглед на израстването и промяната на характера на кучето?

#711 Потребителят е офлайн   Кристина Икона

  • Was it a dream...
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 856
  • Регистрация: 27-May 09
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 01 October 2012 - 01:27 PM

Благодаря много за отговорите! Ще опитам :smile:
User's Signature

"И в края на нашия живот ние няма да бъдем съдени по това колко дипломи имаме,колко пари сме спечелили или колко големи неща сме направили. Ние ще бъдем съдени по това: „Бях гладен и ти ме нахрани. Бях гол и ти ме облече. Бях бездомен и ти ми даде подслон.” М.Тереза

#712 Потребителят е офлайн   vani7y Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5
  • Регистрация: 22-August 12

Публикувано: 26 October 2012 - 08:30 AM

Здравейте отново. Немската ми овчарка стана на 4 месеца.
Искам да попитам за тези 4 месеца не сам я чула нито веднъж да излае и се притеснявам. Също така искам да я науча да ходи на каишка,но тя упорито се дърпа вече доста време, а не мен ми е жал да я дърпам против волята и затова като я видя колко и е неприяно я пускам и почваме да си играем.
Искам също да отбележа,че тя ще бъде дворно куче и се притеснявам,че не лае,а имам нужда. Със непознати се държи добре,нито ги ръмжи,нито нещо друго. Някакви напътствия ако може да ми дадете ще съм благодарна.

#713 Потребителят е офлайн   starrkopf Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1117
  • Регистрация: 10-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Pleven
  • Interests:All You Need is Love

Публикувано: 26 October 2012 - 09:02 AM

Показване на мнениетоvani7y, в 26 October 2012 - 08:30 AM, написа:

Здравейте отново. Немската ми овчарка стана на 4 месеца.
Искам да попитам за тези 4 месеца не сам я чула нито веднъж да излае и се притеснявам. Също така искам да я науча да ходи на каишка,но тя упорито се дърпа вече доста време, а не мен ми е жал да я дърпам против волята и затова като я видя колко и е неприяно я пускам и почваме да си играем.
Искам също да отбележа,че тя ще бъде дворно куче и се притеснявам,че не лае,а имам нужда. Със непознати се държи добре,нито ги ръмжи,нито нещо друго. Някакви напътствия ако може да ми дадете ще съм благодарна.

Там откъдето сте няма ли треньор или някакво дружество?Прегледайте и темите за водене на повод.
Напътствията относно лаене,преследване и др. не могат да се опишат с няколко думи.
Ако Ви кажа да четете ,Вие и сега го правите,но каква полза щом нямате опит? Някой би ме опровергал,че щом има желание успехът ще дойде...все някога, но когато това се случи,кучето вече ще е израсло.
Не желая по никакъв начин да Ви обидя,но преди кучето да премине прагът на дома,човек трябва вече да е наясно в "какво се забърква".
Потърсете помощ от някой с опит.
User's Signature

Всеки има кучето,което заслужава...
https://www.facebook..._homepage_panel
https://www.facebook...34862426717095/

#714 Потребителят е офлайн   vani7y Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5
  • Регистрация: 22-August 12

Публикувано: 26 October 2012 - 04:58 PM

Показване на мнениетоstarrkopf, в 26 October 2012 - 09:02 AM, написа:

Показване на мнениетоvani7y, в 26 October 2012 - 08:30 AM, написа:

Здравейте отново. Немската ми овчарка стана на 4 месеца.
Искам да попитам за тези 4 месеца не сам я чула нито веднъж да излае и се притеснявам. Също така искам да я науча да ходи на каишка,но тя упорито се дърпа вече доста време, а не мен ми е жал да я дърпам против волята и затова като я видя колко и е неприяно я пускам и почваме да си играем.
Искам също да отбележа,че тя ще бъде дворно куче и се притеснявам,че не лае,а имам нужда. Със непознати се държи добре,нито ги ръмжи,нито нещо друго. Някакви напътствия ако може да ми дадете ще съм благодарна.

Там откъдето сте няма ли треньор или някакво дружество?Прегледайте и темите за водене на повод.
Напътствията относно лаене,преследване и др. не могат да се опишат с няколко думи.
Ако Ви кажа да четете ,Вие и сега го правите,но каква полза щом нямате опит? Някой би ме опровергал,че щом има желание успехът ще дойде...все някога, но когато това се случи,кучето вече ще е израсло.
Не желая по никакъв начин да Ви обидя,но преди кучето да премине прагът на дома,човек трябва вече да е наясно в "какво се забърква".
Потърсете помощ от някой с опит.



На мен ми е пределно ясно,че куче не се гледа лесно понеже не съм човек с опит,затова се допитвам тук,защото знам че имам хора които могат да ми дадът някакъв съвет относно правилното отглеждане на кучето ми. А в моя град няма училище или нещо такова в което може да ми помогнат. Затова се обръщам именно тук.
Благодаря все пак.....

#715 Потребителят е офлайн   dudinka Икона

  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2
  • Регистрация: 06-November 12

Публикувано: 06 November 2012 - 05:07 PM

Показване на мнениетоmil_, в 05 November 2004 - 12:40 PM, написа:

Добре. Команда "редом" "наред" "в крак" "ред" - както си изберете. На немски "фус".
Какво означава командата "редом":
Кучето върви от лявата ви страна, гърдите наравно с вашите крака, разстояние между него и лявото ви коляно не повече от една педя, поводът е абсолютно отпуснат.
Пояснение: редом не означава просто да върви до вас, а внимателно да следи вашите движения и да не се "отлепва" от вас. Няма отделни команди за спиране, смяна на посоката, промяна на темпото или друго. Всичко това е ВСЕ СЪЩАТА команда.
Тук ще вметна, че от гледна точка на хендлинга има известно противоречие. На изложба кучето трябва да върви малко преди вас, а понякога и от дясната ви страна. Можете при обучението да му дадете аванс 30-40 см, но внимавайте ако ще има работни изпитания или изпит за развъдна годност както при ротвайлерите.
Как се учи?
Корекцията е рязко дръпване на повода с двете ръце във ваша посока. Силно и кратко! Не го съжалявайте - чувствителността по врата на кучетата е много ниска и това съвсем не като васВ изходно положение заставате мирно, карате кучето да седне от лявата ви страна. Хващате повода с две ръце по следния начин: лявата ви ръка на около 40 см от нашийника (хм, зависи от височината на кучето, но давате достатъчно аванс, за да бъде поводът отпуснат), дясната ръка на известно разстояние, колкото ви е удобно. Жалко, че засега няма къде да публикувам картинки по въпроса. Ръцете ви са в положение все едно държите волан на автомобил, на нивото на ханша или малко по-ниско.
Казвате ясно "редом" и правите крачка с десния крак, за да може кучето да види. Ако то не тръгне, следва корекция. При нея помнете следното: дайте на кучето 1 секунда да реагира - не по-малко, но не и повече - не го чакайте да "мисли" по въпроса. да ви дръпнат така. Второ: целта на корекцията не е да "довлечете" кучето до себе си, което е мното често срещана грешка. Целта е да привлечете вниманието му и да му покажете чрез неприятното усещане, че това, което прави, не е добре. То инстиктивно ще се приближи до вас. Веднага отпуснете повода, наведете се, с лявата ръка го "прегърнете" и потупайте по гърдите, като казвате "браво редом" с браг или игрив тон, без да спирате. Щом кучето се отклони от това, което описах като движение редом - дръпне се напред, встрани или назад - отново казвате "редом", давате 1 секунда, коригирате с рязко дръпване, щом се доближи -веднага отпускане на повода, "браво редом", похвала и лакомство без да спирате. При корекция запомнете: не го довличайте до себе си, дръпнете рязко и силно, то само ще се приближи. Ако дърпа много силно по-добре 3 корекции отколкото довличане.
Обръщам внимание върху още нещо: Щом подадете командата, не я повтаряйте без корекция. Ако се наложи повторение - само с корекция. Често виждан сценарий: Казвате редом, то се дърпа, отново казвате редом, ядосвата се, повтаряте го 4 пъти, като повишавате тон, накрая дръпвате, то се доближава. Кучето мисли, че комнадата е "редом редом! редом! РЕДОМ!!. Така ще го научите да изпълнява от четвъртия път.
Като походите така - корекция при грешка, поощрение при изпълнение - кажете отново "редом" и спрете. В началото може да го правите театрално - со повдигане на краката високо при последните крачки и тежко тропване по земята. Ако кучето продължи напред - 1 секунда, корекция, придружена с "редом", похвала и лакомство щом се доближи до вас.
Тази команда се учи много лесно - при всяка разходка. Като усвоите добре движение напред (повтарям - поводът абсолютно отпуснат, кучето на разстояние не по-голямо от определеното) започнете да усложнявате. Сменяйте посоката, темпото. Преди завой или смяна на темпото подавайте еднократно командата. Винаги коригирайте при отклонение. Силно, не го жалете, иначе няма ефект. Лично за мен силата на корекцията беше най-големият проблем, а треньорката не спираше да повтаря "нищо не правиш, много са ти вяли корекциите, дръпни с всичка сила!" Ако сте слаботелесни или просто жена при корекция приберете дясната ръка до лявата, за да дръпнете с концентрирана сила.
При по-тежки ситуации (например среща с друго куче, с което искат да се изядат, разпенявват се, или лаещи от двор) се прави друга, по-силна корекция, която е за по-нататък.
Ако спазвате това, което ви казвам, съвсем скоро ще забравите усещането, че се веете на единия край на повода безконтролно.
Успех.
Здравейте и от мен:)съвсем нова съм и във форума и в обучението на кучето си-5месечния Ецио,порода голдън ретривър.Имаме проблем с изпълняването на командата "редом".Та попрочетох това което сте написали и реших днес да пробваме дали ще успеем да усвоим нещичко,но уви...Имам чувството че аз нещо немога да направя правилно и оттам и той милия само се дърпа ,опъва и души...Проблема ни е че той се дърпа напред и то доста упорито,правя корекция казвам редом и отпускам повода ,вървим така минута две и той отново засилва напред,след което следва рязко дръпване,редом и отпускане на повода.Имам чувството че в момента в който се осети че е малко по-свободен и дава газ напред...Дайте ми съвет какво да правя.Ецио е малък инат ,сигурна съм че знае какво се иска от него,но понякога обича да прави напук и да ме ядосва....

#716 Потребителят е офлайн   shifter Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 395
  • Регистрация: 27-April 08

Публикувано: 06 November 2012 - 06:24 PM

Веднага ще попитам дали:
а) искате кучето като цяло да върви спокойно и да не се дърпа
или
б) искате кучето да изпълнява команда "Редом" на големи разстояния, без прекъсване
Просто има известна разлика.
Така както го обяснявате, по-скоро имате предвид а), но се бъркате, че то е същото като "Редом", оттам и всички проблеми. Ако не съм права, извинявайте.
Кученце е бебе. От него не може да се иска да изпълнява - на този етап - толкова трудна и натоварваща психиката команда като "Редом". И, да, за експанзивно, отворено към света, жизнено куче това Е трудна команда.
Защо?
Първо, защото човешкият ход не е естествена за кучето скорост - то се придвижва "ходом" само на кратки разстояния, ако трябва да измине повече разстояние, ще забърза крачка и ще премине в тръс, което пък е най-икономичното откъм похабена енергия темпо.
Второ, защото, заради първото, ходенето е скучно, а ходенето редом е и досадно: ОСВЕН да се ходи, изисква кучето да се съобразява с човека и да не го изпреварва, да не се отклонява насам или натам и т.н.
Въобще, изтощителна работа.
Изминаването на половин или един километър "Редом" за кучето е скапващо и физически, и психически.
Та...
Вашият зверко е бебе. За него минута-две "Редом" е голямо постижение (5-10 крачки са постижение...). Не е реално да го карате да върви повече от 10-ина крачки редом и да очаквате да не се разсее, да изпълнява всичко, да не литне нанякъде и да не забрави, че слуша.
КАК се тренира нещо такова в ранна възраст? С кратки преходи, най-добре редом със стена, за да не може кученцето да се отбива встрани; първоначално почвате с 2-3 крачки и постепенно - т.е. за седмица-две - стигате до 20-30 МЕТРА наведнъж. НИКОГА не забравяте да отмените "Редом" с командата за свободно движение, каквато сте си я намислили. При мен е "Лабавко" :af_089:
А, и много важно: най-добре е да се опитвате да учите кучето си на "Редом", когато то вече се е наразходило и уморило добре, и не кипи от енергия - тогава ще му е по-лесно да изпълнява подобни несвойствени за него неща.
Ученето на куч ДА НЕ СЕ ДЪРПА по време на разходки е съвсем друго нещо. Това не налага "концентрация за дълги периоди"; не налага еднообразно неприсъщо темпо, не изисква неотклонение. Кучето е СВОБОДНО да се движи насам-натам, да се заплесва и т.н., доколкото не опъва каишката. "Недърпането", освен това, не се отменя с някаква друга команда, то Е крайното състояние на свободност по време на разходка на каишка.
В идеалния случай куч просто си ходи наблизо, помотвайки се леко наляво-надясно, но това е форма на висш пилотаж :ae_085: ; за бебето основното е да знае, че:
- ако се дърпа, му се сърдят
- ако се дърпа, до никъде не стига
- ако се дърпа, не е приятно
Като цяло има тук във форума доста техники описани за отучване от теглене, което е ЖИЗНЕНОВАЖНО за удоволствието от разходките... струва си да поровите специално за това.
Един от "готините" варианти е със смените на посоката например - ако кучето диво дърпа напред, рязко се обръщате и тръгвате в другата посока. Когато ПАК изпревари и дръпне, пак се обръщате и така. Изглежда абсолютно идиотски отстрани :be_107: , но е добре работещ метод.
Аз лично препоръчвам използването на "халти" - т.е. каишка-наносник, особено за по-големи и по-здрави физически кучета с по-буен темперамент.
Но, реално, всичко се свежда до това да не позволявате на кучето да ви дърпа, накъдето то иска. В момента, в който го светне, че спокойното движение, поне на изпънат, но не напънат повод, носи похвала и го води в някаква „но ЕДНА“ посока... и че тази посока определя човекът в другия край на каишката... 90% от проблема вече е решен.

#717 Потребителят е офлайн   dudinka Икона

  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2
  • Регистрация: 06-November 12

Публикувано: 06 November 2012 - 08:11 PM

КАК се тренира нещо такова в ранна възраст? С кратки преходи, най-добре редом със стена, за да не може кученцето да се отбива
Като цяло има тук във форума доста техники описани за отучване от теглене, което е ЖИЗНЕНОВАЖНО за удоволствието от разходките... струва си да поровите специално за това.
Един от "готините" варианти е със смените на посоката например - ако кучето диво дърпа напред, рязко се обръщате и тръгвате в другата посока. Когато ПАК изпревари и дръпне, пак се обръщате и така. Изглежда абсолютно идиотски отстрани :be_107: , но е добре работещ метод.
Аз лично препоръчвам използването на "халти" - т.е. каишка-наносник, особено за по-големи и по-здрави физически кучета с по-буен темперамент.
Но, реално, всичко се свежда до това да не позволявате на кучето да ви дърпа, накъдето то иска. В момента, в който го светне, че спокойното движение, поне на изпънат, но не напънат повод, носи похвала и го води в някаква „но ЕДНА“ посока... и че тази посока определя човекът в другия край на каишката... 90% от проблема вече е решен.
[/quote]
Уау :smile: благодаря за изчерпателния отговор.Още утре ще пробваме "готиния" вариант със смяната на посоката :md_064: принципно искам да науча малкия да върви до мен на свободен повод,но с повечко практика и най-вече с възрастта на кучо надявам се да стане. :smile:

#718 Потребителят е офлайн   jujkavn Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 399
  • Регистрация: 07-May 08
  • Gender:Female
  • Location:Spain

Публикувано: 07 November 2012 - 02:14 AM

Аз проблема с дърпането го реших много лесно. Всеки път като се дърпаше кучето ми аз рязко дърпах повода към мен, за да го спра ( не силно, а колкото да се усети и да спре), след това Не! и команда седни. И така всеки път когато дръпне напред.. след известно време вече нямаше дърпане.

#719 Потребителят е офлайн   shifter Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 395
  • Регистрация: 27-April 08

Публикувано: 07 November 2012 - 06:31 AM

Дам, на ххх ден доста омръзва постоянно да си играе човек на дърпанка, смени на посоки и всякакви щуротии, но пък си струва да си по-упорит от кучето - и на него му омръзва :md_064: , просто трябва да се предаде първо...
Шегата настрана, техники наистина много. С търпение най-вече - всичко става бавно и неусетно почти - се постигат всякакви умения, а удоволствието кучето ти да си ходи на отпусната каишка до теб си е... незаменимо. И при големи, и при малки на размер кучета.

#720 Потребителят е офлайн   samoleta Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 1
  • Регистрация: 11-August 09

Публикувано: 09 November 2012 - 10:47 AM

Здравейте! Имам проблем с кучето ми... Става дума за мъжки Кокер спаньол на почти 6 месеца (другата седмица става на 6 месеца). Проблема е че постоянно ме хапе, а когато му се скарам или го шамаросам, ме хапе още повече. Четох в форумите че когато хапе, иска да си играе. Пробвах да си играя с него кoгато ме хапе, хвърлих му топка хвана я и си я донесе до мен, дъвчеше я докато беше до мен в продължение на 5 секунди, след което внезапно пусна топката и започна да хапе мен.

  • (37 Страници) +
  • « Първа
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни