Dog.bg Форуми : Възпитание, обучение, етология

Към съдържанието

 
 
 
  • (37 Страници) +
  • « Първа
  • 35
  • 36
  • 37
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Възпитание, обучение, етология Оцени темата: ***** 3 Гласове

#721 Потребителят е офлайн   FTotti Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 2
  • Регистрация: 14-November 12

Публикувано: 14 November 2012 - 06:53 PM

Показване на мнениетоsamoleta, в 09 November 2012 - 10:47 AM, написа:

Здравейте! Имам проблем с кучето ми... Става дума за мъжки Кокер спаньол на почти 6 месеца (другата седмица става на 6 месеца). Проблема е че постоянно ме хапе, а когато му се скарам или го шамаросам, ме хапе още повече. Четох в форумите че когато хапе, иска да си играе. Пробвах да си играя с него кoгато ме хапе, хвърлих му топка хвана я и си я донесе до мен, дъвчеше я докато беше до мен в продължение на 5 секунди, след което внезапно пусна топката и започна да хапе мен.


Здравейте,

Първо - кучето Ви още е едно бебе - хапе му се, дъвче му се, играе му се... Зъбите му имат нужда от нещо за дъвчене все пак. Купете му кокал от пресована телешка кожа, много е добре за зъбите, а и му е занимателно. Друго - не му мятайте топка и да я носи и тогава да разчитете, че няма да Ви обърне внимание - по-скоро дръжте нещо да си дъвче и да се занимава с него и ако тръгне да хапе ръка - строго НЕ ("строго" не значи да се крещи "НЕ!!!!" - просто твърд тон, отсечен). Покажете му, че когато хапе кокала сте доволен от него, погалете го, а когато тръгне към ръка - не сте щастлив. Ударите са малко тъмна материя, смятам, поне за Вас. Ако го ударите силно - това не е добре, ако го пернете леко - за него това е игра и само го нахъсва повече.
Оставяте ли кучето само дълго време? Занимавате ли се с него достатъчно?
Проблемът Ви го имат според мен много хора, особено когато кученцата са по-малки и не е нещо непоправимо, но ако не смятате, че сте достатъчно уверена - потърсете помощ от треньор, от професионалист. Откъде сте, в града Ви има ли такъв човек?

#722 Потребителят е офлайн   starrkopf Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1117
  • Регистрация: 10-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Pleven
  • Interests:All You Need is Love

Публикувано: 15 November 2012 - 08:09 PM

Показване на мнениетоdudinka, в 06 November 2012 - 05:07 PM, написа:

Показване на мнениетоmil_, в 05 November 2004 - 12:40 PM, написа:

Добре. Команда "редом" "наред" "в крак" "ред" - както си изберете. На немски "фус".
Какво означава командата "редом":
Кучето върви от лявата ви страна, гърдите наравно с вашите крака, разстояние между него и лявото ви коляно не повече от една педя, поводът е абсолютно отпуснат.
Пояснение: редом не означава просто да върви до вас, а внимателно да следи вашите движения и да не се "отлепва" от вас. Няма отделни команди за спиране, смяна на посоката, промяна на темпото или друго. Всичко това е ВСЕ СЪЩАТА команда.
Тук ще вметна, че от гледна точка на хендлинга има известно противоречие. На изложба кучето трябва да върви малко преди вас, а понякога и от дясната ви страна. Можете при обучението да му дадете аванс 30-40 см, но внимавайте ако ще има работни изпитания или изпит за развъдна годност както при ротвайлерите.
Как се учи?
Корекцията е рязко дръпване на повода с двете ръце във ваша посока. Силно и кратко! Не го съжалявайте - чувствителността по врата на кучетата е много ниска и това съвсем не като васВ изходно положение заставате мирно, карате кучето да седне от лявата ви страна. Хващате повода с две ръце по следния начин: лявата ви ръка на около 40 см от нашийника (хм, зависи от височината на кучето, но давате достатъчно аванс, за да бъде поводът отпуснат), дясната ръка на известно разстояние, колкото ви е удобно. Жалко, че засега няма къде да публикувам картинки по въпроса. Ръцете ви са в положение все едно държите волан на автомобил, на нивото на ханша или малко по-ниско.
Казвате ясно "редом" и правите крачка с десния крак, за да може кучето да види. Ако то не тръгне, следва корекция. При нея помнете следното: дайте на кучето 1 секунда да реагира - не по-малко, но не и повече - не го чакайте да "мисли" по въпроса. да ви дръпнат така. Второ: целта на корекцията не е да "довлечете" кучето до себе си, което е мното често срещана грешка. Целта е да привлечете вниманието му и да му покажете чрез неприятното усещане, че това, което прави, не е добре. То инстиктивно ще се приближи до вас. Веднага отпуснете повода, наведете се, с лявата ръка го "прегърнете" и потупайте по гърдите, като казвате "браво редом" с браг или игрив тон, без да спирате. Щом кучето се отклони от това, което описах като движение редом - дръпне се напред, встрани или назад - отново казвате "редом", давате 1 секунда, коригирате с рязко дръпване, щом се доближи -веднага отпускане на повода, "браво редом", похвала и лакомство без да спирате. При корекция запомнете: не го довличайте до себе си, дръпнете рязко и силно, то само ще се приближи. Ако дърпа много силно по-добре 3 корекции отколкото довличане.
Обръщам внимание върху още нещо: Щом подадете командата, не я повтаряйте без корекция. Ако се наложи повторение - само с корекция. Често виждан сценарий: Казвате редом, то се дърпа, отново казвате редом, ядосвата се, повтаряте го 4 пъти, като повишавате тон, накрая дръпвате, то се доближава. Кучето мисли, че комнадата е "редом редом! редом! РЕДОМ!!. Така ще го научите да изпълнява от четвъртия път.
Като походите така - корекция при грешка, поощрение при изпълнение - кажете отново "редом" и спрете. В началото може да го правите театрално - со повдигане на краката високо при последните крачки и тежко тропване по земята. Ако кучето продължи напред - 1 секунда, корекция, придружена с "редом", похвала и лакомство щом се доближи до вас.
Тази команда се учи много лесно - при всяка разходка. Като усвоите добре движение напред (повтарям - поводът абсолютно отпуснат, кучето на разстояние не по-голямо от определеното) започнете да усложнявате. Сменяйте посоката, темпото. Преди завой или смяна на темпото подавайте еднократно командата. Винаги коригирайте при отклонение. Силно, не го жалете, иначе няма ефект. Лично за мен силата на корекцията беше най-големият проблем, а треньорката не спираше да повтаря "нищо не правиш, много са ти вяли корекциите, дръпни с всичка сила!" Ако сте слаботелесни или просто жена при корекция приберете дясната ръка до лявата, за да дръпнете с концентрирана сила.
При по-тежки ситуации (например среща с друго куче, с което искат да се изядат, разпенявват се, или лаещи от двор) се прави друга, по-силна корекция, която е за по-нататък.
Ако спазвате това, което ви казвам, съвсем скоро ще забравите усещането, че се веете на единия край на повода безконтролно.
Успех.
Здравейте и от мен:)съвсем нова съм и във форума и в обучението на кучето си-5месечния Ецио,порода голдън ретривър.Имаме проблем с изпълняването на командата "редом".Та попрочетох това което сте написали и реших днес да пробваме дали ще успеем да усвоим нещичко,но уви...Имам чувството че аз нещо немога да направя правилно и оттам и той милия само се дърпа ,опъва и души...Проблема ни е че той се дърпа напред и то доста упорито,правя корекция казвам редом и отпускам повода ,вървим така минута две и той отново засилва напред,след което следва рязко дръпване,редом и отпускане на повода.Имам чувството че в момента в който се осети че е малко по-свободен и дава газ напред...Дайте ми съвет какво да правя.Ецио е малък инат ,сигурна съм че знае какво се иска от него,но понякога обича да прави напук и да ме ядосва....


Колкото и странно да звучи,но май не осъзнавате какво точно искате от кучето си?!Въпросът Ви няма да е нито първият,нито последният....както и отговорите свързани с него.
Започвайки отглеждането на куче,човек смята че то е длъжно да му ходи по свирката,без да си дава сметка защо всъщност е така?А кучето няма нищо против да го следва,но като всяко животно и то има възприятия,а те го водят и провокират определено поведение.И какво се случва - излизат навън,малкото (а и не само) куче "вкусва" животът и според законите на природата реагира адекватно,но тогава...
Едни стопани се карат,други дърпат поводът рязко и спират,трети в безсилието си се оставят в ръцете (лапите) на кучето си,превръщайки го в куче-водач....
Кучетата ни имат нужда от повече свобода,от разбиране и любов.На каква цена ще го накарате да Ви следва,след като въобще идея нямате от потребностите му?
Мога да Ви уверя,че докато не преразгледате смисълът от съжителството си с него и не вложите разбиране и нежност в отношението си,ще тъпчете на едно място.
Намерете си удобно място за това упражнение,пуснете кучето свободно и според поведението му си пригответе награди ( късчета месо,колбас и др.).
Повикайте го и когато то се отзове,направете така че да застане отлявата Ви страна.Показвайки му наградата тръгнете бавно,като внимавате то да следи ръката Ви.Ще попитате коя от двете - бих препоръчал да поставите дясната в лявата и така бавно да го водите за нослето.Когато то избърза (ако въобще го направи),трябва или да спрете,или да смените темпото и посоката,като това да е придружено с повикване.
Целта на упражнението е да се работи без повод - Вашето присъствие и стимулът са достатъчни.Награждавайте дори и най-малкият успех,иначе кучето се стресира от поправките и интонацията на гласа,а това му идва в повече.Крачка по крачка,нежност и разбиране.
User's Signature

Всеки има кучето,което заслужава...
https://www.facebook..._homepage_panel
https://www.facebook...34862426717095/

  • (37 Страници) +
  • « Първа
  • 35
  • 36
  • 37
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни