Dog.bg Форуми : Възпитание, обучение, етология

Към съдържанието

 
 
 
  • (37 Страници) +
  • « Първа
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Възпитание, обучение, етология Оцени темата: ***** 3 Гласове

#81 Guest_kotetotania_*

  • Група: Гости

Публикувано: 24 November 2004 - 08:53 PM

Interesuvame neshto poveche za pitbulite,ne sam kuchkarka,a maja mi sa mu podarili malko pitbulche,iskam ako e vazmojno poveche informacia za tezi kucheta...

#82 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 24 November 2004 - 09:11 PM

Цитат

Не знам как да го обясня , малко ми е лабилен :)

Опитвам се внимателно да анализирам всяка дума,така че малко повече думи ще са от полза:)))
Обясни го както ти разбираш,въобще да не ти пука как ще излезе- просто разкажи.Така ще ми помогнеш повече.
User's Signature

Marten BG

#83 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 24 November 2004 - 09:22 PM

Цитат

Може ли да напишеш какви роли имат според теб как се разпределят задълженията.
Е такива неща.
Може ли още когато кучето е бебе да се предвиди къде ще е в йерархията.
Има ли кучета който да са "единаци"?

Ще се опитам кратко:За да стане ясно си представи едно индианско племе- имат военновременен вожд,мирновременен,воини,майки с деца и хора занимаващи се с обучението на децата(лелки).
Абсолютно същата картинка е и при средноазиатците в глутница.Според "възмъжаването" на децата те са в различни групи- детски,юношески и такива на които им предстои изпит за воини.
Тези,които глутницата не приема стават отцепници- търсят си друга глутница или повеждат група след себе си и формират такава.При САО моментът в който един отцепник може да се присъедини към друга глутница е до 10 месечна възраст(горе долу тогава почват да "бушуват" хормоните в кръвта му и дава заявка за воин).След тази възраст той трябва да победи водача на чуждата глутница и да заеме мястото му,за да бъде приет от тях.Тези които нямат този шанс остават "единаци" и обикновено загиват.Причина- при вълците и САО храната се добива само в екип.
Това е и отговор на въпроса ти : има ли кучета единаци?.Няма.Нещо или е сбъркано в подхода към тях или имат сбъркана психика и отрязват всякакъв разумен подход.Доколкото познавам хората,основно причината е първата.
User's Signature

Marten BG

#84 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 24 November 2004 - 09:30 PM

Цитат

Interesuvame neshto poveche za pitbulite,ne sam kuchkarka,a maja mi sa mu podarili malko pitbulche,iskam ako e vazmojno poveche informacia za tezi kucheta...

Понеже в тази тема говорим за етология (или зоопсихология- както ни е удобно)- мога само да потвърдя че питбулите са едни изключително жизнерадостни,любвеобилни и способни на обучение кучета.Обучението им е близко до това на териерите,защото имат силен темперамент и упоритост.Своенравието им се лекува още в началото,стига да усетят любовта към тях.
Основно трябва да се обърне внимание на агресията им към себеподобните.За съжаление при тях е селектирана специално,но не непоправимо.Лекува се с много контакти и игри с различни по възраст и породи кучета,като рязко се прекратява всеки опит за агресия към тях.Да не бъркаме желанието им да се борят и играят с агресия.Тя се различава.
Могат да са великолепни бодигардове.Важното е от малки да се започне работа по комуникация и да се избере правилния подход към конкретния екземпляр.Многото енергия трябва да се изразходва- като им се даде някоя работа да вършат всеки ден - джогинг,аджилити,охрана....
User's Signature

Marten BG

#85 Потребителят е офлайн   Kross Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 197
  • Регистрация: 05-October 04
  • Location:Благоевград

Публикувано: 25 November 2004 - 02:13 AM

Цитат

Може ли още когато кучето е бебе да се предвиди къде ще е в йерархията.

Ще си позволя да кажа и моето мнение. Наблюдавайки кученцето отрано виждаме характера които проявява в отношението си към другите от кучилото,точно към тях.В по - късен етап от своето развите кученцето може да попадне в друга среда/друга глутница/ Взаимоотношенията са сложни и в никакъв случай не се определят само от физическата сила,силата на характера и желанието за лидерство,но всички те са много важни.Едно и също куче може да бъде водач в едно общество и последен в друго,това зависи не само от неговите качества ,а и от качествата на другите/хора или кучета/.Ще цитирам Хайтов "Едно е да искаш,друго е да можеш,а трето и четвърто е да го направиш!"
Затова според мен - не,не може да се предвиди какво място ще заеме бебето в йерархията,освен ако не се познава цялата бъдеща структурата предварително.

#86 Guest_Борис_*

  • Група: Гости

Публикувано: 25 November 2004 - 10:09 AM

В Прловдив един "дресьор" обучава кучетата с електрошокова палка. Към кого да се обърна за помощ?

#87 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 25 November 2004 - 06:16 PM

Цитат

В Прловдив един "дресьор" обучава кучетата с електрошокова палка. Към кого да се обърна за помощ?

Не виждам решение.Сега и в България.Единствено журналисти могат да ти помогнат,но и те за 15 години се изтъркаха със "стряскащи новини".Омръзнаха май на всички..ще го прочетат,ще отмине...Единствено тук се разчита на това че някой от клиентите му ще го прочете,ако е професионално поднесено, и това може да му отреже надниците:)))
User's Signature

Marten BG

#88 Потребителят е офлайн   Topsi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 467
  • Регистрация: 23-November 04

Публикувано: 26 November 2004 - 11:30 AM

Цитат

Цитат

Не знам как да го обясня , малко ми е лабилен :)

Опитвам се внимателно да анализирам всяка дума,така че малко повече думи ще са от полза:)))
Обясни го както ти разбираш,въобще да не ти пука как ще излезе- просто разкажи.Така ще ми помогнеш повече.

Ми ще се опитам да разкажа.
Ако има нещо променено в парка , например излизаме сутринта на разходка и някой си е сложил дивана до една от алейте :) и то се започна едно лаене по дивана , или някой е раместил кошчето за боклук и пак лаене по него.
Минаваме по алеята и няма никой , на връщане има човек седнал и се чува леко ръмжене , но не агресия по -скоро от страх след това подушва или предмета или се доближава до човека и край вече всичко е ОК.
Не съм сигурна че едно вече пораснало куче трябва да реагира така по-скоро ми прилича на някой още неосъзнат младеж.
Ако се сета още как да го обясня ще пиша

#89 Потребителят е офлайн   Topsi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 467
  • Регистрация: 23-November 04

Публикувано: 26 November 2004 - 11:41 AM

Питам за единаците защото се държи странно .
Когато сме на училище например има около 20 кучета който се познават много добре защото се събираме всяка събота и неделя.
Повечето кучета си играят помежду си или ухажват женски
Той си играе с мен , ако аз не искам да си играя или гризе клечка или си души наоколо.
Имам в предвид че не се вписва в общото множество.
Това за играта с мен аз съм го научила защото от малък си играя много с него и той май смята че съм по-интересна от другите кучета (което ми беше и идеята ).
Но не знам дали това държание е нормално или аз съм му объркала представите.

#90 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 26 November 2004 - 07:28 PM

Топси,
предполагам че си го взел/а във възраст около 30 дни и доста след това не е имал възможност да потича с други кучета- примерно още минимум месец.Мисля че толкова се препоръчва от ветеринарите,когато започне серията ваксини.(3 х 10 дни).Възраста до 3-я месец е тази в която те си учат да комуникират на техния си език помежду си.Тъй като е нямало от кой друг да се учи- се е учило от теб.Приемало е всяка твоя реакция като правилната и е подражавало това поведение.Тъй като то е било естествено за теб,си го приемало естествено и за любимеца си.Предполагам че обичаш да възклицаваш и си малко повече емоционална- по този начин и то реагира на всичко ново,само че по чисто кучешки начин- с лай се опитва да ти обърне внимание,тоэст да ти разкаже за новото странно нещо.
Не предпочита сега игра с други кучета,защото за него вече е по естествено да си играе с теб.Не е единак,а си има вече според него правилната и приемливата за него социална структура- то и Човекът.
Обратната ситуация се наблюдава при кучета които са израснали в развъдници и тези месеци са общували само с кучета.При понататъшен контакт се държат с Човека точно наобратно- с радост тичат да споделят новините със "сънародниците си",а около стопанина стоят разсеяно и погледът им е към играта на другите кучета.
По скоро ми се струва вероятен вариантът: моделира/имитира поведение.Ако лежиш и четеш списания и после ги хвърляш под масата- продължава и то да чете,като по чисто кучешки първо пробва"на зъб":)))
Нищо не е объркано- вече е факт ,който ще ни помогне да обясним бъдещите му прояви.При по сдържано поведение на собственика,такова ще се наблюдава и при любимеца му.
Дали е така?
User's Signature

Marten BG

#91 Потребителят е офлайн   Хлебаров Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1531
  • Регистрация: 01-September 04

Публикувано: 26 November 2004 - 10:20 PM

Нартен, нищо лично и нищо против съветите ти, но не си ли се запитвал, че не всичко което мислиш че важи за средноазиатите се отнася 100% и за останалите породи ???

Имаш поне 3 напълно грешни съвети в предишните 6 страници. Последният беше за вестника. Никога не съм късал вестник и да го хвърлям под масата, което не пречи на кучетата ми като малки да се държат по описания начин - характерен между другото за всички кученца на същата възраст.

#92 Guest_espinoza_*

  • Група: Гости

Публикувано: 26 November 2004 - 10:38 PM

A nqkoq kniga da preporychate...ako moje s poveche kartinki? Predvaritelno blagodarq....Mislq da se zanimavam s obuchenie na rotwaileri...no pyrwite dve tri godinki shte opitam s edno kuche...ako se poluchi shte mu mislim za v bydeshte

#93 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 26 November 2004 - 11:36 PM

Хлебаров,
работил съм с още пет породи.
Това с"късането вестника" е предположение.При все че никак не се съмнявам че ти идва да късаш съобщения :)))
Първо е необходима информация ,във връзка с която се дават насочващи предположения,след което се опитваме да стигнем до умозаключение.Разлика между предположение и съвет има.
Нищо против дискусия за съвети,стига да е обективна- да използуваме само аргументи.Позоваване на източници не е необходимо.
Бих се радвал да чуя други съвети,освен съобщения за курсове и търговски продажби на стоки.
Сега по повод личното- имаш проблем,затова просто не ти отговарях на постовете в друг Форум.Ако го преодолееш поне тук- бих се радвал да общуваме на тема кучета.Полезно е за всички.Всичко друго е жълта хроника.С това приключвам личното и повече никога няма да видиш персонално обръщение към теб от мен.Зоо-Психология:)))
И да се върнем към т.н. вестник: съобщението на Аз(казах че имаш проблем ) касаеше промяна в поведението и то в посока "разглеждане на списания".За всяка промяна си има причина.
User's Signature

Marten BG

#94 Потребителят е офлайн   Topsi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 467
  • Регистрация: 23-November 04

Публикувано: 29 November 2004 - 12:16 PM

Marten BG
Предполагам че найстина се дължи на моята емоционалност, преди това имах нюфаундлетка , която имаше подобно държание докъм една година .След това каточели порасна:)
Но имайки в предвид разликата в темперамента на двете кучета , предполагам че този няма да порасне:)
Ще се опитам да съм по-здържана , но предполагам че трудно защото някой неща ми идват отвътре :) и даже не ги забелязвам .
Както писах преди , направих си експеримента и оставих балконската врата отворена 2 дни - и нямаше нищо скъсано .
Предполагам че 2 промени са му в повече.
Сега вече е затворена вратата и той нищо не прави.
Когато беше малък взехме го на 45 дни , независимо от съветите на ветеринаря до 3 м. да не се извежда понеже знам че основната фаза за общуване е м/у 2-3 месец го извеждах навън , е найстина не когато има най-много кучета на поляната но е общувал.
Вчера на поляната се загледах какво правят кучетата на неговата възраст и забелязах че всъшност те всички гонят топки , имам в предвид не изграят толкова помежду си а някой хвърля играчка и те след нея , после се опитват да я вземат от този който я носи.
Само по-малките се боричкат и гонят просто ей така:)

#95 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 30 November 2004 - 08:37 PM

Цитат

Предполагам че найстина се дължи на моята емоционалност, преди това имах нюфаундлетка , която имаше подобно държание докъм една година .След това каточели порасна:)
Но имайки в предвид разликата в темперамента на двете кучета , предполагам че този няма да порасне:)

Ще порасне.
Твоя начин на живот няма как а и няма смисъл да се променя.Това че кучето е по "услужливо" е в основата на породата.Всъщност какво конкретно те притеснява?
User's Signature

Marten BG

#96 Потребителят е офлайн   Topsi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 467
  • Регистрация: 23-November 04

Публикувано: 01 December 2004 - 10:59 AM

Цитат

Ще порасне.
Твоя начин на живот няма как а и няма смисъл да се променя.Това че кучето е по "услужливо" е в основата на породата.Всъщност какво конкретно те притеснява?

Нищо конкретно не ме притеснява всъшност.
Опитвам се да си намирам грешки и ако мога да разбера на какво се дължът за да не ги повтарям.
И затова си задавам въпроса правилно ли съм постъпила като излезнем на разходка аз се занимавам само с него , а не пия кафе с другите стопани на кучета пък кучетата да се забавляват сами.
Или трябва да го има и едното и другото.
Дали отнемайки по някакъв начин играта с другите кучета не съм променила психологията му.

#97 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 01 December 2004 - 11:14 AM

Топси, всички кучета престават да играят когато съзреят. Играта всъщност е "тренировка" за сериозните бъдещи предизвикателства - преследване, съревнование за позиция в глутницата и т.н.
Това, че от малък е научен да играе с топка, е чудесно, треньорите го препоръчват, дори ще цитирам "ако го направиш маниак само ще спечелиш - така ще има с какво да привличаш вниманието му и да го мотивираш когато порасне и престане да се интересува от игри".
Разбира се, всички са индивидуални и изпитват интерес към различни неща - преследвачите - към други животни, а твоето е "ретривър" (за справка retrieve - намирам и донасям). Какво по нормално от интерес към ретривване?

#98 Потребителят е офлайн   Topsi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 467
  • Регистрация: 23-November 04

Публикувано: 01 December 2004 - 02:48 PM

Цитат

"ако го направиш маниак само ще спечелиш - така ще има с какво да привличаш вниманието му и да го мотивираш когато порасне и престане да се интересува от игри".

Точно това ми е притеснението като съм го направила маниак дали всъшност не съм променила по някакъв начин правилното психологично израстване.
Предполагам че просто се вглеждам повече отколкото трябва.
Защото той е едно щастливо куче :)

#99 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 01 December 2004 - 06:47 PM

Доколкото схващам, не си го пребила от бой :)), а си развила вродения му интерес с положителна мотивация - не може да се говори за деформации.

#100 Guest_Guest_*

  • Група: Гости

Публикувано: 02 December 2004 - 09:08 PM

Цитат

Опитвам се да си намирам грешки и ако мога да разбера на какво се дължът за да не ги повтарям.

Умението да анализираш и с това да разбираш по добре сигналите на кучето е великолепно средство в обучението.
Да започнем от т.н. "грешки".Смятам че не са налице грешки при условие че ти и кучето се чуствувате щастливи от общуването си.За него е ясно как да го разберем- блестяща козина,мокър нос,готово да реагира незабавно на повикване за лудории с теб.За теб- ако общуването с него не те уморява, а ти доставя основно удоволствие.
Тези две неща са достатъчни,за да не търсим грешки.
По скоро,ако се появи проблем,търсим причина,а не грешки,защото общуването е вече на правилни основи.Намираме я(или предполагаме поне две-три причини),опитваме се да елиминираме последователно всяка една от тях и анализираме резултата.
Нещо такова.Исках да докажа всъщност че не бива да се терзаем и да търсим грешки в себе си, а спокойно да открием причината и да я елиминираме.
Дано да съм бил полезен.

  • (37 Страници) +
  • « Първа
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни