Dog.bg Форуми : Възпитание, обучение, етология

Към съдържанието

 
 
 
  • (37 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Възпитание, обучение, етология Оцени темата: ***** 3 Гласове

#1 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 03 November 2004 - 05:28 PM

Отварям тази тема с идеята тук да споделяме опит и мнения, свързани с обучението на нашите четириноги любимци.
Това е нещо изключително интересно за мен по няколко причини:
- Като начинаещ "кучкар" не постигнах почти никакъв успех с първото си куче Макс. Преживях 11 прекрасни, но и тревожни години с него.
- Сега се занимавам усилено с обучението на десетмесечния си риджбек Реджи и това ми доставя невероятно удоволствие.
- В почти всички останали теми намирам разхвърляни мнения по този въпрос - някои верни и полезни, други - крайно погрешни и много ми се иска да помогна на хората, които смесват човешка с кучешка психология.

Не се изживявам като експерт, просто искам да споделя онова, което съм научила, с другите, и да получа съвети, ако някъде греша. Например Marten е човек, който може много да каже и да помогне в това. Мисля, че темата е до голяма степен свързана и с хендлинга - доброто избожбено поведение на кучето също се постига с тренировки. Определено е погрешно да се смята, че кучета от дребните породи не трябва да се възпитават, или пък - че за някои породи това е безпредметно.

И тъй като се чудя откъде да започна, следващият ми постинг ще бъде посветен на методиката, малко информация за треньори и като начало - командата редом или ходене в крак (може би ще е полезно за Ели и Нори, които се оплакват от болящи ръце след разходка).

#2 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 05 November 2004 - 11:50 AM

Да започнем с някои основни положения.
Тук, в България, се работи по така наречения контрастен метод или система поощрение-наказание.
Алтернативни са: само поощрения (има хора, които смятат, че кучето може да се обучи само чрез ласкаво отношение), или пък само наказания (напълно отречено).
Напоследък чета за кликер-метод - обучение чрез щракане с устройство, сигурно сте попадали на това по анимал планет, но не мога да кажа нищо по въпроса.
Поощрението може да бъде похвала, лакомство, игра, любима играчка.
Наказанието се нарича още корекция и представлява рязко, камшично дръпване на повода по различен начин в зависимост от това, което упражнявате. Може да бъде плясване с вестник или два пръста по муцуната или леко подпиране с коляно. Не трябва да е болезнено за кучето, а просто неприятно усещане, което то разбира, че получава, когато на прави каквото искаме от него.

Преди да ви разкажа за ученето на "редом" ще обърна внимание на няколко важни неща:
Никога не се занимавайте с обучение когато сте нервни или ядосани. Това трябва да е взаимно удоволствие.
Не правете дълги тренировки - максимум половин час, а след тях награждавайте кучето с игра.
Не тренирайте, когато кучето не е предразположено да ви сътрудничи - по този начин само ще го научите да НЕ изпълнява.

Още едно основно положение: какво е команда?
Наричайте го както искате, ако думата команда ви е неприятна, това е просто съчетанието от звуци, с което казваме на кучето какво искаме от него. По ваш избор го учете на български, немски или английски. Лично аз препоръчвам немски по няколко причини:
Думите са кратки, звучни, едносрични. Кажете "седни седни седни" и "зиц зиц зиц". Кое е по-лесно? Имайте предвид, че ще повтаряте тези думи много, много пъти.
Ако използвате команди на български, добре обученото куче ще реагира на тези думи и във ваш обикновен разговор, например идва ви гост и му казвате "заповядай, седни". Кучето се обърква.
На български окончанията са еднакви - седни, легни, стани. Добре обученото куче ще слуша вашите команди и от 200 метра разстояние и тогава ще чуе само едно "ни" и ще се обърка. Така че ако изберете български използвайте примерно "седни" и "лягай". Не въвеждайте "хайде" като команда в никакъв случай - твърде често използваме тази дума в ежедневния език.

Всяка команда се подава еднократно и се изпълнява докато не подадете друга. Например честа грешка: "седни", кучето сяда, давате лакомство, доволни сте, то става, а вие пет пари не давате. Ще дойде момент когато ще сте го научили добре - тогава при подадена команда седни то ще може да седи без да става докато вие напазарувате в магазин или поседнете на кафе, дори и без да ви вижда. Виждала съм как като правим обиколки из парка стопанинът на добре обучено куча казва "седни", а после се заприказва и забравя да го освободи. На следващата обиколка кучето е още там и си чака. Това е крайната цел на задачата.
Затова като решите, че е изпълнило, подайте освобождаваща команда (не забравяйте да правите това) "играй" или "лауф" или каквото измислите.

По-нататък ще продължа с редом, но само ако към темата има интерес, излишно е тук да си правя монолози :))

#3 Потребителят е офлайн   benyb Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 828
  • Регистрация: 22-September 04
  • Gender:Female
  • Location:Пловдив

Публикувано: 05 November 2004 - 12:13 PM

Цитат

Да започнем с някои основни положения.
Тук, в България, се работи по така наречения контрастен метод или система поощрение-наказание.
Алтернативни са: само поощрения (има хора, които смятат, че кучето може да се обучи само чрез ласкаво отношение), или пък само наказания (напълно отречено).
Напоследък чета за кликер-метод - обучение чрез щракане с устройство, сигурно сте попадали на това по анимал планет, но не мога да кажа нищо по въпроса.
Поощрението може да бъде похвала, лакомство, игра, любима играчка.
Наказанието се нарича още корекция и представлява рязко, камшично дръпване на повода по различен начин в зависимост от това, което упражнявате. Може да бъде плясване с вестник или два пръста по муцуната или леко подпиране с коляно. Не трябва да е болезнено за кучето, а просто неприятно усещане, което то разбира, че получава, когато на прави каквото искаме от него.

Преди да ви разкажа за ученето на "редом" ще обърна внимание на няколко важни неща:
Никога не се занимавайте с обучение когато сте нервни или ядосани. Това трябва да е взаимно удоволствие.
Не правете дълги тренировки - максимум половин час, а след тях награждавайте кучето с игра.
Не тренирайте, когато кучето не е предразположено да ви сътрудничи - по този начин само ще го научите да НЕ изпълнява.

Още едно основно положение: какво е команда?
Наричайте го както искате, ако думата команда ви е неприятна, това е просто съчетанието от звуци, с което казваме на кучето какво искаме от него. По ваш избор го учете на български, немски или английски. Лично аз препоръчвам немски по няколко причини:
Думите са кратки, звучни, едносрични. Кажете "седни седни седни" и "зиц зиц зиц". Кое е по-лесно? Имайте предвид, че ще повтаряте тези думи много, много пъти.
Ако използвате команди на български, добре обученото куче ще реагира на тези думи и във ваш обикновен разговор, например идва ви гост и му казвате "заповядай, седни". Кучето се обърква.
На български окончанията са еднакви - седни, легни, стани. Добре обученото куче ще слуша вашите команди и от 200 метра разстояние и тогава ще чуе само едно "ни" и ще се обърка. Така че ако изберете български използвайте примерно "седни" и "лягай". Не въвеждайте "хайде" като команда в никакъв случай - твърде често използваме тази дума в ежедневния език.

Всяка команда се подава еднократно и се изпълнява докато не подадете друга. Например честа грешка: "седни", кучето сяда, давате лакомство, доволни сте, то става, а вие пет пари не давате. Ще дойде момент когато ще сте го научили добре - тогава при подадена команда седни то ще може да седи без да става докато вие напазарувате в магазин или поседнете на кафе, дори и без да ви вижда. Виждала съм как като правим обиколки из парка стопанинът на добре обучено куча казва "седни", а после се заприказва и забравя да го освободи. На следващата обиколка кучето е още там и си чака. Това е крайната цел на задачата.
Затова като решите, че е изпълнило, подайте освобождаваща команда (не забравяйте да правите това) "играй" или "лауф" или каквото измислите.

По-нататък ще продължа с редом, но само ако към темата има интерес, излишно е тук да си правя монолози :))

темата е много интересна дори,продължавай.аз лично съм запозната с основните неща,но си мисля,че е ИЗКЛючИТЕЛНО важно за много хора да могат да понаучат нещо.
User's Signature

Качена снимка

#4 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 05 November 2004 - 12:40 PM

Добре. Команда "редом" "наред" "в крак" "ред" - както си изберете. На немски "фус".
Какво означава командата "редом":
Кучето върви от лявата ви страна, гърдите наравно с вашите крака, разстояние между него и лявото ви коляно не повече от една педя, поводът е абсолютно отпуснат.
Пояснение: редом не означава просто да върви до вас, а внимателно да следи вашите движения и да не се "отлепва" от вас. Няма отделни команди за спиране, смяна на посоката, промяна на темпото или друго. Всичко това е ВСЕ СЪЩАТА команда.
Тук ще вметна, че от гледна точка на хендлинга има известно противоречие. На изложба кучето трябва да върви малко преди вас, а понякога и от дясната ви страна. Можете при обучението да му дадете аванс 30-40 см, но внимавайте ако ще има работни изпитания или изпит за развъдна годност както при ротвайлерите.
Как се учи?
В изходно положение заставате мирно, карате кучето да седне от лявата ви страна. Хващате повода с две ръце по следния начин: лявата ви ръка на около 40 см от нашийника (хм, зависи от височината на кучето, но давате достатъчно аванс, за да бъде поводът отпуснат), дясната ръка на известно разстояние, колкото ви е удобно. Жалко, че засега няма къде да публикувам картинки по въпроса. Ръцете ви са в положение все едно държите волан на автомобил, на нивото на ханша или малко по-ниско.
Казвате ясно "редом" и правите крачка с десния крак, за да може кучето да види. Ако то не тръгне, следва корекция. При нея помнете следното: дайте на кучето 1 секунда да реагира - не по-малко, но не и повече - не го чакайте да "мисли" по въпроса. Корекцията е рязко дръпване на повода с двете ръце във ваша посока. Силно и кратко! Не го съжалявайте - чувствителността по врата на кучетата е много ниска и това съвсем не като вас да ви дръпнат така. Второ: целта на корекцията не е да "довлечете" кучето до себе си, което е мното често срещана грешка. Целта е да привлечете вниманието му и да му покажете чрез неприятното усещане, че това, което прави, не е добре. То инстиктивно ще се приближи до вас. Веднага отпуснете повода, наведете се, с лявата ръка го "прегърнете" и потупайте по гърдите, като казвате "браво редом" с браг или игрив тон, без да спирате. Щом кучето се отклони от това, което описах като движение редом - дръпне се напред, встрани или назад - отново казвате "редом", давате 1 секунда, коригирате с рязко дръпване, щом се доближи -веднага отпускане на повода, "браво редом", похвала и лакомство без да спирате. При корекция запомнете: не го довличайте до себе си, дръпнете рязко и силно, то само ще се приближи. Ако дърпа много силно по-добре 3 корекции отколкото довличане.
Обръщам внимание върху още нещо: Щом подадете командата, не я повтаряйте без корекция. Ако се наложи повторение - само с корекция. Често виждан сценарий: Казвате редом, то се дърпа, отново казвате редом, ядосвата се, повтаряте го 4 пъти, като повишавате тон, накрая дръпвате, то се доближава. Кучето мисли, че комнадата е "редом редом! редом! РЕДОМ!!. Така ще го научите да изпълнява от четвъртия път.
Като походите така - корекция при грешка, поощрение при изпълнение - кажете отново "редом" и спрете. В началото може да го правите театрално - со повдигане на краката високо при последните крачки и тежко тропване по земята. Ако кучето продължи напред - 1 секунда, корекция, придружена с "редом", похвала и лакомство щом се доближи до вас.
Тази команда се учи много лесно - при всяка разходка. Като усвоите добре движение напред (повтарям - поводът абсолютно отпуснат, кучето на разстояние не по-голямо от определеното) започнете да усложнявате. Сменяйте посоката, темпото. Преди завой или смяна на темпото подавайте еднократно командата. Винаги коригирайте при отклонение. Силно, не го жалете, иначе няма ефект. Лично за мен силата на корекцията беше най-големият проблем, а треньорката не спираше да повтаря "нищо не правиш, много са ти вяли корекциите, дръпни с всичка сила!" Ако сте слаботелесни или просто жена при корекция приберете дясната ръка до лявата, за да дръпнете с концентрирана сила.
При по-тежки ситуации (например среща с друго куче, с което искат да се изядат, разпенявват се, или лаещи от двор) се прави друга, по-силна корекция, която е за по-нататък.
Ако спазвате това, което ви казвам, съвсем скоро ще забравите усещането, че се веете на единия край на повода безконтролно.
Успех.

#5 Потребителят е офлайн   danim Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 28
  • Регистрация: 04-October 04

Публикувано: 05 November 2004 - 02:31 PM

Цитат

Кучето върви от лявата ви страна, гърдите наравно с вашите крака, разстояние между него и лявото ви коляно не повече от една педя, поводът е абсолютно отпуснат.

Защо от ЛЯВАТА страна? Аз досега винаги (или почти) съм държала каишката с дясната ръка.

#6 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 05 November 2004 - 04:02 PM

mil_
супер сиииии:-))) Единствено - аз не казвам непрекъснато една и същата команда" седни седни седни". Давам командата, при неизпълнение слагах го да седне и го награждавах. Сега, когато вече е голям и много добре знае какво се иска от него, след неизпълнението от първи път може да последва и наказание. въобще, той е доста опърничав, но като му припомня с няколко прости правила кой е кучето вкъщи всичко се връща по местата си. Ако спирам да спазвам следните правила, той задължително се опитва да ми се качи на главата, сякаш перманентно проверява до къде може да стигне. Правилата са:
- да се храни след като са се нахранили хората(водача винаги се храни пръв)
- да минава по пътеките или във вратата СЛЕД хората (първи минава водача)
- да не спи по леглата и диваните (низшестоящите не заемат местата на водачите)
- да изпълнява няколко прости упражнения по команда ("седни", "долу")преди да му дам храната за да си я отработи - подчертава подчиненият му статус в семейството, което от неговата гледна точка е неговата "глутница".
- да ми направи място да мина, ако е легнал в коридора напреки и трябва да го прекрача (на водача винаги му се прави място за минаване).

тези малки простички ежедневни неща подчертават статуса му на по-низш и нямам проблеми с подчинението.

danim

кучето върви от лявата страна, до лявото ви коляно, така дясната ви ръка е свободна - мисля че е тръгнало от служебните кучета, като правило, за да може тяхните водачи да имат свободна дясна ръка, която при случай на нужда борави и с оръжие. мисля че това беше обяснението, но ако някой знае със 100% сигурност да ме поправи, и на мен ще ми е интересно.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#7 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 05 November 2004 - 04:15 PM

Цитат

danim

кучето върви от лявата страна, до лявото ви коляно, така дясната ви ръка е свободна - мисля че е тръгнало от служебните кучета, като правило, за да може тяхните водачи да имат свободна дясна ръка, която при случай на нужда борави и с оръжие.


Точно оттам идва. Ако нямаш намерение да се явяваш по състезания за спортна дресура или други подобни, а искаш да го обучиш така, че просто да живеете в синхрон, спокойно го остави на дясната страна - не е грешно. Ако пък имаш такива намерения - кучетата лесно свикват и на обратното. Убедих се, че при Реджи това със страната - лява или дясна - го определям аз, той просто върви до мен откъдето го поведа.

Междувпрочем, аз съм левичарка, затуй това с оръжието не е много убедително за мен, но от дете живея в света на десняците, затова не ми е трудно с техните правила :))

Furia:
При сядането следващата стъпка е да го накараш да остане седнал, а ти да се отдалечиш. По-следващата - да седне, дори да му го кажеш от 50 метра разстояние. Дотук начинът, по който постъпваш, е правилен, по-нататък - има време....

#8 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 05 November 2004 - 06:06 PM

mil_
да, това ние го можем - сядане, лягане от разтояние - реших че е задължително за едно градско куче да го изпълнява, щото в парка го пускам без каишка, само с душача на врата. не прекалявам с командите за да не го строявам много-много, но ги отработваме всеки ден, и адекватно реагира на "Стой, чакай" - от разтояние като я дам тази команда той стои и чака да дойда да го хвана. По-ефикасно е от "ела тук" защото има риск да не се подчини и тогаваааааааааааааа...........
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#9 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 05 November 2004 - 06:12 PM

Цитат

но ги отработваме всеки ден, и адекватно реагира на "Стой, чакай" - от разтояние като я дам тази команда той стои и чака да дойда да го хвана.


Точно така, отработва се всеки ден, но отново казвам: не съществува команда "стой, чакай". Командата е "седни", "зиц", "сит" или пък "стой", "ще" на немски. "Седни" означава да седи докато не кажеш нещо друго, ако ще небето да падне. Същото важи за всички останали команди, например "легни". "Стой, чакай" е псевдокоманда.
Но за седни, а особено за усложняването му, ще разкажа по-нататък. Идването пък е още по-нататък - колкото и да сме нетърпеливи с него, пълво трябва да сме усвоили фус и особено зиц.

#10 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 05 November 2004 - 06:39 PM

mil_
ееееееее, не забравяй че моят е чау все пак, последните 100 години селекция ги направи декорация, макар че 2000 години лов и охрана си казват думата - характера му изобщо не е като на куче-възглавница. да, командите които му давам са неправилни от гледна точка на служебните, но той прекрасно прави разлика между "стой" - стой на 4 лапи, или "стой, чакай" - като изчакване. Свободно интерпретирам някои команди като словосъчетания и не ни пречи просто защото общ купс дресура за градското куче сме минавали с него като самоуки. )))
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#11 Потребителят е офлайн   Bobolin Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 219
  • Регистрация: 25-September 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 05 November 2004 - 07:09 PM

Темата е повече от страхотна. Искам да науча още много за командите и обучението.

#12 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 05 November 2004 - 07:53 PM

Цитат

но той прекрасно прави разлика между "стой" - стой на 4 лапи, или "стой, чакай" - като изчакване.


Разбирам те добре, ако нещо при теб работи (въобще при отраснали кучета, с които вече сте установили опеделен език), не е нужно да го променяш. Но тук наблягам на принципните неща, т.е. на правилата за тези, които сега започват, за да не си създават погрешни навици, което ми е минало през главата.
По този повод ми хрумва да кажа и това: командата е ЕДНА ДУМА. Не заигравайте кучето с думи, нито му обяснявайте, защото така го обърквате. Цитирам един етолог: "Карам много хора да използват команди на немски само защото не им иде да кажат "зиц тука бързо сега веднага до мене" :))

#13 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 05 November 2004 - 08:02 PM

mil_
абсолютно - командата трябва да е точна ясна и конкретна. Ако знаеш как се смях като видях една дама да размахва пръст пред кучето си и да му говори "ама защо така правиш бе, нали ти казах да дойдеш, само ме ядосваш значи"...
потрес:-))) То няма нищо лошо да си обичаме кучета, и да им говорим като на хора - но не и когато става дума за команда и изпълнението й.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#14 Потребителят е офлайн   Eli i Droopy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1751
  • Регистрация: 25-July 04
  • Location:София the CITY :-)

Публикувано: 07 November 2004 - 03:43 PM

Цитат

"ама защо така правиш бе, нали ти казах да дойдеш, само ме ядосваш значи"...

ХИ-ХИ-ХИ!!!:-)))И аз говоря на Друпи така.Работата е там че вече съм се предала да го убочавам щото му е изтекъл срока на годност за такива неща...:-)))
Е, има случаи в които яко му се ядосвам и му викам като на войник-случвало се е да ме слуша.
User's Signature

Качена снимка[br]BG Басет сайт изцяло за породата басет хаунд.[br]Кога ми се преработи сядам и чeкaм да ми мине.

#15 Потребителят е офлайн   Хлебаров Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1531
  • Регистрация: 01-September 04

Публикувано: 07 November 2004 - 07:52 PM

http://dog.bg/index....id=3&postid=394

#16 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 08 November 2004 - 08:55 AM

Привет на всички.Радвам се че има такава тема тук.Всичко написано по горе е правилно и важно за тези които искат да работят с кучето си.Поздравления.Форумът почва да заприличва на професионален.Браво!
Бих искал да поговорим обаче за това като как ще използуваме и кога ,тези команди.Нещо,което го няма написано и тиражирано в общия поток информация за обучение.Методите за обучение са инструменти,нещо като приборите за храна - в тази връзка за различните храни и ситуации се прилагат различни инструменти,в различна последователност,а за някои- специални инструменти.
Зададох си този въпрос преди години,когато с първия азиатец реших да приложа стриктно немската система за обучение на НО.Приложих я без компромис,само че ефектът беше под нулата- загубих контакт с кучето.Историята е дълга и тъжна,не смятам да ви губя времето да я четете.След това с някои корекции започнах да прилагам метода и при други,после потърсих други методи и т.н.Смятам да ви запозная директно с някои изводи.В процеса мога да дам и конкретни примери.
Общо взето обучението,според мен ,има няколко фази: (1)общо запознаване с особеностите на кучешкия език (2) оценка на индивидуални предпочитания и особености на екземпляра(3)общо обучение/социализация(4) специализирано обучение.Прескачането на някои стъпки е както ученето в математиката- просто никога няма да я разбереш и овладееш,ако например си пропуснал ученето по геометрия.
Също така,ако вече сте забелязали по горе,като пиша за "фази на обучението ..." нямам предвид кучето:)))
Доколкото първата фаза е доста популярна и за нея може да се събере достатъчно информация,то за втората няма такава.Ще предложим методика.
От друга страна е важно да можем да отговорим на някои въпроси: Защо ми е необходимо това?Като не ходи редом,кучето не ме ли слуша,каква е разликата и защо?....и т.н.
Мисля че отговорът е един: за да ни е удобно съвместното жителство,в семейството и навън: да можем да го управляваме при конфликт,да можем да се чуствуваме спокойни,да можем да си решим проблемите- не ходи където трябва по нужда( а къде трябва),лае много нощем, непрекъснато вдига шум докато сме се спрели и говорим с някой на улицата,страх ни е че ще скочи под някой автомобил,не иска да се вози в автомобил.....дразни тъщата/съседите.. и т.н. И разбира се - да ни достави удоволствие като се държи прилично в ринга на изложба.
Тоест - ако някой има такива въпроси за решаване,то добре би било да премине поне трите фази за обучение.
Разбира се,че може и без горното.На хората ни е присъщо да ни е по лесно,като ни е трудно:)))
User's Signature

Marten BG

#17 Потребителят е офлайн   xwildbg Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 1
  • Регистрация: 08-November 04

Публикувано: 08 November 2004 - 10:56 AM

Здравейта всички, които четат тази тема
аз имам един въпрос. Може и да ви се стори малко глупав, но за мен е важен. Значи ще започна с малко предисториял. Преди 15 дни си взех немска овчарка. В момента той е на 2мес и 7 дни. Преди него съм гледал пудели и и стях ми беше лесно-в смисъл на възпитание. Но сега знам че трябва нещо по-сериозно да предприема. Е не че пуделите ми бяха разглезени или не изпълняваха, но все пак...Та въпросът ми е следния-кога е най-добре да се започне с възпитанието?в смисъл колко трябва да е голямо кучетолЗащото аз моя като го гледам си е още бебе. Не че сега не усвоява някои неща като "фу", "ком" и т.н., но мен главно ме интересуват команди като "зиц", "ред" и другите...защото сега на него целта в живото май все още му е да хапе всичко наред с малкте си остри зъбки :) и когато започна да му говоря нещо честно кацано не ме слуша хич..
Та наистина ще съм ви благодарен за малко повечи информация.Или ако нямате време поне линк към някой сайт с такава.
Благодаря предварително на всички, които ще се отзоват.

#18 Потребителят е офлайн   dogman Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 362
  • Регистрация: 30-June 04
  • Location:SOFIA

Публикувано: 08 November 2004 - 11:34 AM

Привет !
Помагам с това, което мога ... значи овчарчето на тази възраст е още бебе и му е трудно да възприеме командите - не очаквай това от него, все още му е рано. На такава възраст най добре го учи на команда "не" и "пусни", за него това е вес още вид и игра - да се научи да ти дава и да пуска, когато започне да дъвчи нещо, примерно обувките ти - шегувам се, но Чанук ми беше изял обувките на три месеца. По сериозно обучение може да се започне от 6 месеца нататък - това е така наречения първи клас, послушание. Овчарката е велико куче, просто трябва да имаш време и желание да работиш с него. За повече инфо питай, а ако си от София, просто се разходи някоя събота или неделя до Музея земята и хората, там са хората от Клуб Сириус, те могат да ти помогнат и при обучение за послушение, защита и търсене по следа.

#19 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 08 November 2004 - 11:36 AM

Цитат

Та въпросът ми е следния-кога е най-добре да се започне с възпитанието?

Възпитанието започва от деня, в който вземете кученцето. Първата крачка е да установите контакт с него - чрез игри, привличане на вниманието. Втората - да му покажете неговото място в тези отношения. По въпроса с йерархията има много писано навсякъде, ако искаш можем да се спрем на него допълнително. Простичките неща като ела тук, седни, легни с примамка - лакомство или играчка, са часто от вашата игра и общуване.
За обучение с треньор добра възраст е 5-6 месеца. Има треньори, които смятат, че още от 4 месечна възраст трябва да се започне, други - че трябва да се изчака "детството" до 6-7 месечна възраст. Аз мисля, че колкото по-рано, толкова по-добре - много е трудно да коригирате ефективно 40 килограмово куче в силата му. Ако започнете отрано това просто няма да ви се налага.

Цитат

има няколко фази: (1)общо запознаване с особеностите на кучешкия език (2) оценка на индивидуални предпочитания и особености на екземпляра(3)общо обучение/социализация(4) специализирано обучение


Аз бих нарекла втората фаза по-скоро оценка на типа нервна система на кучето. Те също точно като хората се подразделят на 4 типа: сангвиник, холерик, флегматик и меланхолик. Нашият подход трябва да е съобразен с това.
Например Реджи е типичен сангвиник, при него работи по-твърд подход, защото докато не види дебелия край хич не му пука. Той не се стряска от по-твърда корекция. Но едно куче тип меланхолик просто ще се свие и ще загуби доверието си във вас при по-твърд метод.
Тук е ролята на етолога и треньора - да оцени това и да ви насочи към конкретния подход към вашето куче.

#20 Потребителят е офлайн   danim Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 28
  • Регистрация: 04-October 04

Публикувано: 08 November 2004 - 03:20 PM

Здравей xwildbg,
Подробен курс за дресура на малко кученце (2 - 3 месеца) можеш да намериш на www.k-9.ru. В темите
"курс щенка" и "школа" има описани основните понятия и 15 занятия с по няколко упражнение. А в темата "Рассылка" има отговори на въпроси. Авторите са професионалисти, но не претендират, че са единствените и най-добрите, само, че са добри. Идеята им за този курс е, че малко инструктори се занимават с толкова малки кученца.

  • (37 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

3 потребители четат тази тема
0 потребители, 3 гости, 0 анонимни