Dog.bg Форуми : Един баща и различни майки ???

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Един баща и различни майки ??? Оцени темата: -----

#1 Потребителят е офлайн   miimeetoo93 Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 2
  • Регистрация: 13-May 16

Публикувано: 22 October 2016 - 08:05 PM

Здравей те, искам да разбера дали може кучета от две различни майки и един и същи баща да направят поколение... Проблем ли ще е .....

#2 Потребителят е офлайн   Враца_Баце Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 55
  • Регистрация: 18-January 16

Публикувано: 23 October 2016 - 08:06 AM

Проблем ще е. Развъждането не е проста работа, така че не се занимавай. Някой допускат "дядо" на "внучка", но само развъдчиците си знаят как. Ще направиш някоя простотия и ще обречеш палетата и бъдещите им собственици на страдание.

#3 Потребителят е офлайн   samotnata Икона

  • assajventress
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 4582
  • Регистрация: 23-September 04
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Биология, животни...
  • Skype:

Публикувано: 24 October 2016 - 04:35 PM

Проблем е. На практика те са наполовина брат и сестра. Това е адски близко родство и се получават генетични дефекти.
User's Signature

Nothing but the best is good enough!

#4 Потребителят е офлайн   тониБГ Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 12
  • Регистрация: 02-March 16

Публикувано: 02 November 2016 - 05:52 PM

Инбрийдинг - това е чифтосване на чистокръвни животни, свързани с тясно родство помежду си, като тук трябва да отбележим, че това родство е по близко, отколкото е нормално за породата. Той може да бъде тесен, близък, умерен и отдалечен.

Тесен инбрийдинг имаме тогава, когато има връзка между близки роднини - баща и дъщеря - I - II, майка - син - II - I, брат и сестра от едно кучило, така наречения сиблинг, или брат и сестра от различни кучила - полусиблинг, брат и сестра по баща или по майка - II - II. Такъв инбрийдинг е допустим, когато има необходимост да се закрепят определени признаци, като например рядък или желателен цвят на козината. Трябва да се знае, че самите признаци ще бъдат носени от една или две малки, а останалите може да се наложи да бъдат бракувани.

Близък наричат инбрийдинг, когато връзката призтича между дядо и внучка I-III, баба и внуци III I, а също и между двуродни братя и сестри или дядо племенница II-III, леля племенник III-II. Такъв имбрийдинг е по приемлив за закрепване на определени признаци, но не и за окраска или цвят на козината.

Умерения инбрийдинг се осъществява при родствена връзка в 3-4 или 4- 4 колена. Такъв инбрийдинг може да способства за подобрение на екстериорните и работните кацества на потомството, единствено и само ако общия предтеча се явява така наречен препотентен тип, или по точно, ако той възпроизвежда отлично потомство. Работата е там, че някои кучета, при отличен екстериор и работни качества се явяват посредствени възпроизводители по качество на потомците.

По далечен инбрийдинг 5 и повече коляно може да свързва практически всички кучета от определена област, доколкото всяка една порода води своето начало от няколко кучета основоположници на породата.

Трябва да се знае, че безконтроното използването на инбрийдинг в племенната работа може да данесе непоправими вреди на породата. Вместо желани признаци, може да се получи натрупване на летални или полулетални гени, рязко увеличаване на наследствените заболявания, а и така наречената имбрийдингова депресия намаляване на жизнеността и работните качества на потомството.

Инбрийдинг това е скалпела на развъдчика и с него трябва да се действа много внимателно и отговорно, с необходимите познания по генетика, биология и физиология и преди всичко с хладен, трезв поглед върху резултатите от развъдната дейност.

#5 Потребителят е офлайн   Slay Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 71
  • Регистрация: 25-May 14

Публикувано: 03 November 2016 - 08:48 AM

Показване на мнениетотониБГ, в 02 November 2016 - 05:52 PM, написа:

Инбрийдинг - това е чифтосване на чистокръвни животни, свързани с тясно родство помежду си, като тук трябва да отбележим, че това родство е по близко, отколкото е нормално за породата. Той може да бъде тесен, близък, умерен и отдалечен.

Тесен инбрийдинг имаме тогава, когато има връзка между близки роднини - баща и дъщеря - I - II, майка - син - II - I, брат и сестра от едно кучило, така наречения сиблинг, или брат и сестра от различни кучила - полусиблинг, брат и сестра по баща или по майка - II - II. Такъв инбрийдинг е допустим, когато има необходимост да се закрепят определени признаци, като например рядък или желателен цвят на козината. Трябва да се знае, че самите признаци ще бъдат носени от една или две малки, а останалите може да се наложи да бъдат бракувани.

Близък наричат инбрийдинг, когато връзката призтича между дядо и внучка I-III, баба и внуци III I, а също и между двуродни братя и сестри или дядо племенница II-III, леля племенник III-II. Такъв имбрийдинг е по приемлив за закрепване на определени признаци, но не и за окраска или цвят на козината.

Умерения инбрийдинг се осъществява при родствена връзка в 3-4 или 4- 4 колена. Такъв инбрийдинг може да способства за подобрение на екстериорните и работните кацества на потомството, единствено и само ако общия предтеча се явява така наречен препотентен тип, или по точно, ако той възпроизвежда отлично потомство. Работата е там, че някои кучета, при отличен екстериор и работни качества се явяват посредствени възпроизводители по качество на потомците.

По далечен инбрийдинг 5 и повече коляно може да свързва практически всички кучета от определена област, доколкото всяка една порода води своето начало от няколко кучета основоположници на породата.

Трябва да се знае, че безконтроното използването на инбрийдинг в племенната работа може да данесе непоправими вреди на породата. Вместо желани признаци, може да се получи натрупване на летални или полулетални гени, рязко увеличаване на наследствените заболявания, а и така наречената имбрийдингова депресия намаляване на жизнеността и работните качества на потомството.

Инбрийдинг това е скалпела на развъдчика и с него трябва да се действа много внимателно и отговорно, с необходимите познания по генетика, биология и физиология и преди всичко с хладен, трезв поглед върху резултатите от развъдната дейност.

Много професионално разяснение по темата.Адмирации за което!

#6 Потребителят е офлайн   Бискит Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 138
  • Регистрация: 24-June 13
  • Gender:Not Telling

Публикувано: 03 November 2016 - 06:40 PM

Показване на мнениетоSlay, в 03 November 2016 - 08:48 AM, написа:

Показване на мнениетотониБГ, в 02 November 2016 - 05:52 PM, написа:

Инбрийдинг - това е чифтосване на чистокръвни животни, свързани с тясно родство помежду си, като тук трябва да отбележим, че това родство е по близко, отколкото е нормално за породата. Той може да бъде тесен, близък, умерен и отдалечен.

Тесен инбрийдинг имаме тогава, когато има връзка между близки роднини - баща и дъщеря - I - II, майка - син - II - I, брат и сестра от едно кучило, така наречения сиблинг, или брат и сестра от различни кучила - полусиблинг, брат и сестра по баща или по майка - II - II. Такъв инбрийдинг е допустим, когато има необходимост да се закрепят определени признаци, като например рядък или желателен цвят на козината. Трябва да се знае, че самите признаци ще бъдат носени от една или две малки, а останалите може да се наложи да бъдат бракувани.

Близък наричат инбрийдинг, когато връзката призтича между дядо и внучка I-III, баба и внуци III I, а също и между двуродни братя и сестри или дядо племенница II-III, леля племенник III-II. Такъв имбрийдинг е по приемлив за закрепване на определени признаци, но не и за окраска или цвят на козината.

Умерения инбрийдинг се осъществява при родствена връзка в 3-4 или 4- 4 колена. Такъв инбрийдинг може да способства за подобрение на екстериорните и работните кацества на потомството, единствено и само ако общия предтеча се явява така наречен препотентен тип, или по точно, ако той възпроизвежда отлично потомство. Работата е там, че някои кучета, при отличен екстериор и работни качества се явяват посредствени възпроизводители по качество на потомците.

По далечен инбрийдинг 5 и повече коляно може да свързва практически всички кучета от определена област, доколкото всяка една порода води своето начало от няколко кучета основоположници на породата.

Трябва да се знае, че безконтроното използването на инбрийдинг в племенната работа може да данесе непоправими вреди на породата. Вместо желани признаци, може да се получи натрупване на летални или полулетални гени, рязко увеличаване на наследствените заболявания, а и така наречената имбрийдингова депресия намаляване на жизнеността и работните качества на потомството.

Инбрийдинг това е скалпела на развъдчика и с него трябва да се действа много внимателно и отговорно, с необходимите познания по генетика, биология и физиология и преди всичко с хладен, трезв поглед върху резултатите от развъдната дейност.

Много професионално разяснение по темата.Адмирации за което!

Адмирации за Г.Калиниченко. Не, че нещо, ама написаното ми се стори познато. Като копи-пействате, поне посочвайте авторите.
http://forum.dog.bg/...8-%D0%B3%D0%BE/
:re_037:

#7 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 04 November 2016 - 02:44 PM

Показване на мнениетоБискит, в 03 November 2016 - 06:40 PM, написа:

Показване на мнениетоSlay, в 03 November 2016 - 08:48 AM, написа:

Показване на мнениетотониБГ, в 02 November 2016 - 05:52 PM, написа:

Инбрийдинг - това е чифтосване на чистокръвни животни, свързани с тясно родство помежду си, като тук трябва да отбележим, че това родство е по близко, отколкото е нормално за породата. Той може да бъде тесен, близък, умерен и отдалечен.

Тесен инбрийдинг имаме тогава, когато има връзка между близки роднини - баща и дъщеря - I - II, майка - син - II - I, брат и сестра от едно кучило, така наречения сиблинг, или брат и сестра от различни кучила - полусиблинг, брат и сестра по баща или по майка - II - II. Такъв инбрийдинг е допустим, когато има необходимост да се закрепят определени признаци, като например рядък или желателен цвят на козината. Трябва да се знае, че самите признаци ще бъдат носени от една или две малки, а останалите може да се наложи да бъдат бракувани.

Близък наричат инбрийдинг, когато връзката призтича между дядо и внучка I-III, баба и внуци III I, а също и между двуродни братя и сестри или дядо племенница II-III, леля племенник III-II. Такъв имбрийдинг е по приемлив за закрепване на определени признаци, но не и за окраска или цвят на козината.

Умерения инбрийдинг се осъществява при родствена връзка в 3-4 или 4- 4 колена. Такъв инбрийдинг може да способства за подобрение на екстериорните и работните кацества на потомството, единствено и само ако общия предтеча се явява така наречен препотентен тип, или по точно, ако той възпроизвежда отлично потомство. Работата е там, че някои кучета, при отличен екстериор и работни качества се явяват посредствени възпроизводители по качество на потомците.

По далечен инбрийдинг 5 и повече коляно може да свързва практически всички кучета от определена област, доколкото всяка една порода води своето начало от няколко кучета основоположници на породата.

Трябва да се знае, че безконтроното използването на инбрийдинг в племенната работа може да данесе непоправими вреди на породата. Вместо желани признаци, може да се получи натрупване на летални или полулетални гени, рязко увеличаване на наследствените заболявания, а и така наречената имбрийдингова депресия намаляване на жизнеността и работните качества на потомството.

Инбрийдинг това е скалпела на развъдчика и с него трябва да се действа много внимателно и отговорно, с необходимите познания по генетика, биология и физиология и преди всичко с хладен, трезв поглед върху резултатите от развъдната дейност.

Много професионално разяснение по темата.Адмирации за което!

Адмирации за Г.Калиниченко. Не, че нещо, ама написаното ми се стори познато. Като копи-пействате, поне посочвайте авторите.
http://forum.dog.bg/...8-%D0%B3%D0%BE/
:re_037:


Да, това първо.

Второ, че преписът е нескопосан, не само стилистично, но и научно неиздържан.

Ако бях се хванал да пиша по темата, щях да обясня по коя класификация са споменатите форми на инбридинг. Щях да напиша, че има по-точна система, тази на Райд, щях да напиша формулата, щях да приложа таблица (която съм поместил в една от книгите си) за лесна преценка до каква степен кучето ви е инбредно или не. Въобще, това е много сериозна тема и е несериозно по нея да се пише от лаици.



User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#8 Потребителят е офлайн   тониБГ Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 12
  • Регистрация: 02-March 16

Публикувано: 07 November 2016 - 08:46 PM

Ама питат ви отговаряйте, аз това съм прочела това съм публикувала. Да копирано е от информация която съм прочела.
Не виждам проблем в това. Моля ако има хора които знаят повече, и на мен ще ми е интересно да науча повече!
Но не да ми се показвате само за да ми размахвате пръст!!!

#9 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 07 November 2016 - 09:11 PM

Показване на мнениетотониБГ, в 07 November 2016 - 08:46 PM, написа:

Ама питат ви отговаряйте, аз това съм прочела това съм публикувала. Да копирано е от информация която съм прочела.
Не виждам проблем в това. Моля ако има хора които знаят повече, и на мен ще ми е интересно да науча повече!
Но не да ми се показвате само за да ми размахвате пръст!!!


Само че това, което сте публикувала в случая е безсмислено, защото е зададен конкретен въпрос, който изисква конкретен отговор, а не общи теоретични постановки. Още повече, че Вие определено нямате знания по темата, за да хванете първият попаднал Ви текст и да го копирате 1:1 без да осмислите точно какво е написано. работа в случая.



User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#10 Потребителят е офлайн   тониБГ Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 12
  • Регистрация: 02-March 16

Публикувано: 08 November 2016 - 02:38 PM

Продължавам да слушам упреци, нищо по същество!!!
Разбрахме че не съм компетентна но не разбрах колко сте компетентен и Вие?

#11 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 08 November 2016 - 03:04 PM

Показване на мнениетотониБГ, в 08 November 2016 - 02:38 PM, написа:

Продължавам да слушам упреци, нищо по същество!!!
Разбрахме че не съм компетентна но не разбрах колко сте компетентен и Вие?


тониБГ,

На питащата са отговорили достатъчно ясно, за да се впускаме в дълбокомислени разсъждения.

Оставете на страни колко съм компетентен и колко не съм. Това е тема за друг разговор. Дори и специалисти със сериозно академично образование и голям практически опит в развъждането, подхождат с резерви и изключително внимателно, когато ще се извършва родствено развъждане.

И ще Ви кажа защо:

При родствено съешаване (инбридинг) най-много се засягат тези признаци, които са свързани с жизнеспособността на кучетата: плодовитост, натална и постнатална смъртност, устойчивост спрямо неблагоприятни условия на околната среда и др.

Чрез инбридинга се повишава хомозиготността по отношение на ценните качества на кучетата, които имат висока племенна стойност. Ако не се познават достатъчно основните характеристики на инбридираните кучета или ако се увеличи коефициентът на родство над допустимия минимум, може да се отслаби конституцията на кучетата, да се появят нежелани, рецесивни гени.

Важно условие инбридингът да има ефект е, той да не се прилага между посредствени животни. За инбредни линии се приемат тези родствени групи кучета, инбридирани по отношение на определени прародители повече от 37,5% по Райт (Fx > 0,375). Целта е да се създадат генетично еднородни групи кучета с повишена хомозиготност, които при съешаване с други подобни групи да дават потомство със силно проявен хетерозисен ефект по комплекс от биологични и служебни качества.

При привеждането на много алелни двойки гени в хомозиготно състояние започва да се проявява действието на нежеланите рецесивни гени, което предизвиква инбредна депресия.

В кинологията инбридингът може да се използва чрез съешаването на инбредни разплодници с не инбредни кучки (т. нар. “топинкрос”). В този случай инбридингът се прилага в малко линии с ограничен брой кучета, за производство на мъжки разплодници. Кучките не са продукт на инбредно развъждане.



Разбрахте ли нещо от написаното до тук или трябва да Ви се изнасят допълнителни лекции. Няма да го направя, защото нямам време за губене по отношение на хора, пишещи по теми, които не разбират.
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#12 Потребителят е офлайн   тониБГ Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 12
  • Регистрация: 02-March 16

Публикувано: 09 November 2016 - 02:48 PM

Ама от кога да питаш стана проблем?
За мен "Проблем ще е" и "не се занимавай" не са отговори !!
Аз искам да знам защо е така, за това казвам че чета и се интересувам по дадени въпроси, от който е и този.



Nicholay Atanassov не ми отговаряйте!

#13 Потребителят е офлайн   Враца_Баце Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 55
  • Регистрация: 18-January 16

Публикувано: 09 November 2016 - 07:04 PM

Показване на мнениетотониБГ, в 09 November 2016 - 02:48 PM, написа:

Ама от кога да питаш стана проблем?
За мен "Проблем ще е" и "не се занимавай" не са отговори !!
Аз искам да знам защо е така, за това казвам че чета и се интересувам по дадени въпроси, от който е и този.




Някой е доста докачлив.

Как да се отговори на въпрос : " Проблем ли ще е ..... " ?????
Как да обясниш на човек нещо, което се учи с години и не е никак елементарно ?
По въпроса зададен от автора на темата, личи че не е от знаещите, но пък е от желаещите да развъждат.

Понеже отговорите, които сте цитирали са мой, обяснявам.
На въпрос : Проблем ли ще е ? Най-краткият и изчерпателен отговор е : "Да" , по-дългият е " Проблем ще е "
Ако питането беше: " Проблем ли ще е и ако е, ЗАЩО ? " , тогава някой развъдчик може да поясни. Друг е въпросът дали ще го разберем.
" Не се занимавай " съм пояснил защо.
Ако смятате, че комерсиалната цел е по важна от щастието на хората........

#14 Потребителят е офлайн   тониБГ Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 12
  • Регистрация: 02-March 16

Публикувано: 10 November 2016 - 03:10 PM

Не, принципно не съм докачлива, но ме издразни тона с който ми се отговаря!!

И аз тепърва ще започвам да се занимавам с развъждане, та ми е интересно всичко свързано с въпроса. Предлага ми се мъжкар който ще се пада полубрат на моето куче, та за това се зачетох из интернет по този въпрос! Въпросът за мен е не е просто може ли, а защо не може или пък да може?
Това е което и мен интересува!

#15 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 10 November 2016 - 07:22 PM

Показване на мнениетотониБГ, в 10 November 2016 - 03:10 PM, написа:


И аз тепърва ще започвам да се занимавам с развъждане,


Вие няма да се занимавате с развъждане. Вие ще се занимавате с размножаване.

Първо, защото с едно куче не се прави развъждане, без значение какъв е произхода му, породността му или кръвността му.

Второ, защото за да се занимавате с развъждане се искат знания, а такива от интернет не се добиват.

А колкото до това, дали може или не може да се използва близкородствено развъждане, вече бе коментирано по-горе.
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#16 Потребителят е офлайн   тониБГ Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 12
  • Регистрация: 02-March 16

Публикувано: 14 November 2016 - 05:21 PM

Показване на мнениетоNicholay Atanassov, в 10 November 2016 - 07:22 PM, написа:

Показване на мнениетотониБГ, в 10 November 2016 - 03:10 PM, написа:


И аз тепърва ще започвам да се занимавам с развъждане,


Вие няма да се занимавате с развъждане. Вие ще се занимавате с размножаване.

Първо, защото с едно куче не се прави развъждане, без значение какъв е произхода му, породността му или кръвността му.

Второ, защото за да се занимавате с развъждане се искат знания, а такива от интернет не се добиват.

А колкото до това, дали може или не може да се използва близкородствено развъждане, вече бе коментирано по-горе.



Ха ха ха !
Искрено ме забавляват Вашите коментари!
Точно България не е удачен пример за развитието на развъдната дейност.
Тук няма истински развъдчици, тук има "размножаване" както Вие правилно се изразихте!
Вече доста години ходя по изложби тук в България виждам как стават нещата !

#17 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 14 November 2016 - 07:09 PM

Показване на мнениетотониБГ, в 14 November 2016 - 05:21 PM, написа:

Показване на мнениетоNicholay Atanassov, в 10 November 2016 - 07:22 PM, написа:

Показване на мнениетотониБГ, в 10 November 2016 - 03:10 PM, написа:


И аз тепърва ще започвам да се занимавам с развъждане,


Вие няма да се занимавате с развъждане. Вие ще се занимавате с размножаване.

Първо, защото с едно куче не се прави развъждане, без значение какъв е произхода му, породността му или кръвността му.

Второ, защото за да се занимавате с развъждане се искат знания, а такива от интернет не се добиват.

А колкото до това, дали може или не може да се използва близкородствено развъждане, вече бе коментирано по-горе.



Ха ха ха !
Искрено ме забавляват Вашите коментари!
Точно България не е удачен пример за развитието на развъдната дейност.
Тук няма истински развъдчици, тук има "размножаване" както Вие правилно се изразихте!
Вече доста години ходя по изложби тук в България виждам как стават нещата !


Нищо забавно не виждам в коментарите си, но щом така ги разбирате...



User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни