Dog.bg Форуми : Мога ли да гледам куче и има ли куче което мога да гледам ?

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Мога ли да гледам куче и има ли куче което мога да гледам ?

#1 Потребителят е офлайн   xen0s Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 3
  • Регистрация: 25-January 17

Публикувано: 25 January 2017 - 08:15 PM

Здравейте хора :)
Винаги съм искал домашен любимец но никога не съм имал такъв... или поне за повече от броени дни. Като бях малък, едно огромно (за мен тогава) черно куче последва майка ми до къщи и така остана с нас за няколко дена. Много му се радвах, като че ли и то ми се радваше - даваше ми да го разхождам, ходеше си до мен, въпреки че беше по голямо от мен. След време намерихме собственика и му го върнахме разбира се. И котенце отгледах от новородено едва ли не, но го подарихме като порастна защото родителите не искаха животни в къщата (а и в последвие излезе че имам ужасна алергия към котки).

Така де, вече водя самостоятелен живот и поне финансово мога да си позволя домашен любимец. Въпросът е че имам доста ангажираща работа и освен това други ангажименти в "свободното" ми време. С две думи времето ми е яко кът, трудно бих могъл да отделя 2х40мин за разходки всеки ден (освен може би уикендите). Освен това живея на квартира, което предполага че я сменям от време на време + че пътувам и до родния си град често. И малко противоречиво със ситуацията ми, харесвам основно по едрите кучета. Та в резултат на начина ми на живот има следните особености:
- Не мога да отделям супер много време за разходки през делничните дни. Предполагам 2х20мин няма да е проблем, даже понякога 3х20мин защото живея близко до местоработата си и съответно мога да ползвам обедната почивка за това. Но предвид че местоживеене/местоработата са променливи, не бих разчитал на това.
- Ще е хубаво животинката да не й пречи променлива среда - смяна на квартира през някоя друга година, или отиване в апартамента ми в друг град.
- Трябва да може да понася пътуване с кола (3-4 часа), не знам въпрос на възпитание ли е или порода. Един познат кучето му не може да пътува без да оповръща всичко :D
- Да може да стои САМО в къщи в продължение на 8-9 часа, понякога и повече (трябва да се работи за нещастие)
- Приятелски характер за да се разбира с наще като се прибирам или с гости.
- Няма как да гарантирам че там където живея ще има климатик (в момента няма примерно) така че по скоро ми трябва порода която понася летните жеги без проблем (или вентилатор да му стига...), но пък да не му трябва плетен пуловер зимата :D
- По големичко ако може? :D

Не разбирам от породи, и като цяло не държа да е породисто (макар че държа на визия която ми харесва). Като породи/визия харесвам Самоед (много ме радва как е пухквао и усмихнато), Немска овчарка, Хъски, сравнително едри и пухести кучета. Нямам нищо против и по къса/къса козина. Това което не харесва е свърх малки кученаца и кученца подобни на пудели, просто не ми допадат. Като цяло изглежда че предпочитанията ми противоречат на възможностите ми...

Та така де, ако може да ми кажете има ли куче порода или вид което ще може да ми се впише в живота? Може и да няма такова или аз да не ставам за кучета/да не е момента ама трябва да попитам.

#2 Потребителят е офлайн   german97 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 118
  • Регистрация: 05-January 15

Публикувано: 26 January 2017 - 12:12 PM

Здравейте! Ако толкова искате куче можете да отидете до някой приют и да се огледате за възрастно и улегнало едро куче. Всякакви кучета попадат там дали прибрани от улицата или зарязани от стопаните си. Така ще направите и добро като осигурите на животинката сигурно бъдеще, тъй като шанса да бъде осиновено от приют едно например 7-8 годишно куче са много по-малки. Но другото, което трябва да се отбележи е, че това куче е с неясно минало и може да се наложи да поработите над някои негови проблеми с поведението. Разбира се, можете да чуете от доброволци какво са забелязали в характера на даденото куче, което сте харесали и да прецените дали да го осиновите. Има и страшно кротки, дружелюбни към всичко що се движи кучета в приюти, на което човек се чуди как и защо са попаднали там, та какво не му е харесало на господин стопанина и е изпратил кучето си да седи в приютската клетка.
Ще кажа защо изобщо не препоръчвам във вашия случай да взимате кучето от бебе. Малките/младите кучета са пълни с енергия, имат нужда повече време от човек до себе си, за да не се самовъзпитат :ab_041: , оставени сами макар и за малко ги захапва скуката много по-често от едно улегнало куче и стават деструктивни - това на който и да е хазяин няма да се хареса, както и на съседите, ако са подложени на целодневен вой. Възрастните кучета се задоволяват с много по-малко игри и движения и после спят като къпани, докато едно например 2-3 годишно куче кипящо от енергия след като се прибере е отново готово да тича с всички сили след топката, да играе на дърпане на въже и ако не му е осигурено движението, което му се полага, просто няма да ви остави да спите цяла нощ, изпитвайки трудност просто да легне някъде и да остане там до сутринта :ab_041: , пък на другия ден да не говорим в какво състояние можете да намерите квартирата си като се приберете от работа :dog: . Разбира се всяко куче е индивидуално. Ако пък толкова искате порода разгледайте тези, които не кипят от енергия, но ме съмнява едно пале от каквато и да е порода да може да издържи на летаргично ежедневие, прекарано в самота.

Относно пътуванията. С нашите две кучета нямаме проблем с повръщания и не сме имали. Женската ни немска овчарка се вози по много и не е имала проблем, яла, не яла, пила или не пила вода. Не е от породата или размера на кучето, тъй като все чувам за кучета с породи или без, едри или дребни, на които возенето в кола не им понася. Последно чух оплакване за едно куче също овчарка, което на третата минута в колата вече повръща. Чувам, че някои са се "излекували" до някъде от този проблем, като возят кучето в багажника(комби или хечбек) в клетка, която не му позволява да се движи много много, а просто да си легне. Нашата мома на по-дълги разстояния се вози на задната седалка, закачена :ab_041: за устройството на колана, но може да се завърта и да сменя страната, на която лежи. Пак няма проблеми. Последно с нея сме минавали Шипченския проход, като я нахранихме около час преди него(не е редно, но тя озверя от глад и режима и щеше да се наруши страшно, така поне беше в рамките на нормалното нарушение :ab_041: ). Та проблеми не е имала никакви. Може би е както при хората, на едни им става лошо докато седят на съседната седалка и ти правиш няколко маневри, за да паркираш, а други могат цял ден да обикалят по люлките на лунапарка и да не усетят смущения във вестибуларния апарат :ab_041: . Ако взимаш приятелче от приют разпитай как е куча, когато се вози с кола.

Кучето би било щастливо, ако е с теб, т.е. не би трябвало да изпада в депресия, когато се наложи да пътувате до родителите ти.

#3 Потребителят е офлайн   xen0s Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 3
  • Регистрация: 25-January 17

Публикувано: 26 January 2017 - 06:46 PM

Ами вчера гледах много породи и характерните им качества. Изглежда ми че Чау Чау доста добре съвпада с положението ми. Ниска енергия, като цяло самостоятелно, също така ми харесва супер много на вид, като мече е. Варианта с приют също го има. Така или иначе ако ще взимам куче ще гледам да имам поне 2 седмици отпуска в самото начало. Трябва само да изчакам правилния момент.

#4 Потребителят е офлайн   german97 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 118
  • Регистрация: 05-January 15

Публикувано: 26 January 2017 - 10:25 PM

Прочетете за развъдниците. Подчертавам не борси, зоомагазини, комшийски развъждачи и т.н., ами развъдници. Ако се разровите ще разберете защо горещо се препоръчват развъдниците пред изброените по-горе "места". Преди да разберете за какво става въпрос не започвайте, че вие не искате куче за изложби, а за домашен любимец и т.н. Предполагам искате здраво кученце с характер на породата, към която принадлежи.
В приюта, който аз посещавах често като доброволец(сега по-рядко) все имаше по някое изхвърлено чау-чау. Тези кучета явно са станали "модерни", тъй като и по улиците виждам доста хора да ги разхождат,. Следователно колкото повече хора имат такова куче, толкова повече ще се окажат от тях некадърните стопани, които ще го пратят в приют, защото не могат да се справят. Помислете Вие бихте ли могли? С характера на чау-чау не съм в час, но пак казвам това с бебе куче не е най-добрата идея. Две седмици определено не са достатъчно време кучето да свикне или да бъде научено на нещо, като за начало с Вас и хигиенните навици,не се самозалъгвайте. То не че и възрастното куче ще цъфне и завърже при тези обстоятелства, но ако имате късмет и хубаво сте проучили каквото е възможно за индивидуалното куче вероятността от уж улегнало животинче, както сте си представяли, да се окаже алигатор превръща тази опция в нож с две остриета.
Кучето не е само външен вид. Има страхотни безпородни кучета. Страхотни любимци са, взети в приемен дом се оказват с хигиенни навици, нямат интерес да съсипват къщата и ви чакат цял ден за разходка, ходят страхотно на повод без да ви влачат и т.н. Такова куче би паснало идеално на начина Ви на живот, както и на начина на живот на много хора, но обикновено тези кучета прекарват месеци и години по приютите. А тези "много хора" си вземат немец, от който изискват да е просто домашен любимец без да го обучават на каквото и да било, да не го претоварят. Искат просто да ходи с тях на повод по половин час около блока и досущ като комисар Рекс да разбира всяка тяхна дума пак казвам без обучение. Такива хора често мразят движенията, но обичат външния вид на дадена порода. А последствията са апокалиптични. Все едно да си купиш танк, но да си с нагласата, че ще го разхождаш като градски автомобил. Само, че танка е неодушевен предмет и можеш да го "паркираш" и забравиш за щетите, които би могъл да нанесе. Ама с кучето не е така, то си има съответните енергийни нужди, а хронично неизразходваната енергия седи в основата на страшно много поведенчески проблеми. Прочетете и за това относно каква сума ще Ви коства кучето на месец, като имате предвид, че това е живо същество и би могло да се разболее, като това ще са още извънредни разходи. Прочетете за храненето. Тук ще дам един жокер - кучето не бива да се храни с храни от по лев за килограм, каквито разни верига магазини се опитват да пробутат на клиентите си при ежеседмични "промоции".

#5 Потребителят е офлайн   xen0s Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 3
  • Регистрация: 25-January 17

Публикувано: 27 January 2017 - 06:23 PM

Дам, на ясно съм с магазините и комшийските развъдници. Нямам намерение да ползвам услугите им. Както ти каза - ако ще визимам куче искад а е със съответния характер и да е здраво.
Ианче аз съм принципен човек, ако взема куче ще си остане с мен. За храненето също съм съгласен, финансите не са ми проблем и нямам намерение да храня животното с възможно най евтините храни.
Като цяло съм наясно с отговорността, за това и реших да проуча породите за да видя коя ще съвпадне с начина ми на живот най много по базови характеристики. Примерно Самоеда който харесвам може би най много, няма да съвпадне въобще защото не обича да стои сам дълго време. Немските овчарки и хъскитата пък искат повече място и активност. От друга страна Чау Чау се водят самостоятелни и имат сравнително ниска енергия, така че с времето с което разполагам ще се справя без проблем.

За бездомните кучета, днес едно ходи с мен почти до работа - имаше едни казани по пътя и то искаше да иде до тях. Въпроса е че супер културно ме настигна и тръгна да върви с мен просто ей така. Спокойна животинка. Като дойде време сигурно на първо място ще гледам от приют, като цяло си мисля че е по добре да се спаси живот. Ако си харесам кученце от там добре, ако не май в бг има свестен развъдник за чау чау и може да стигна до него.

#6 Потребителят е офлайн   aldald Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 641
  • Регистрация: 05-August 11
  • Gender:Female

Публикувано: 29 January 2017 - 08:59 AM

https://www.facebook...315920/?fref=ts

ЧАУ ЧАУ микс търси дом! Кучето се намира в общински приют Горни Богров и очаква своите стопани, заедно с още много породисти кучета като ротвайлер, алабай, питбули, безбройно много каракачанки, хъскита и куп други породисти и полупородисти! Необходимо е само да отидете и да изберете едно от 1600 кучета и кученца.

Качена снимка

Това кученце е много красиво. Ако имате възможност да осиновите животно от приют, дори да нямате време за големи разходки - все ще е по-добре от това, което получава сега. Така то ще спечели дом и грижа, а Вие няма да се терзаете, че не му отделяте достатъчно време, защото ще сте спасили живот.

#7 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 29 January 2017 - 09:19 AM

Показване на мнениетоxen0s, в 25 January 2017 - 08:15 PM, написа:

Здравейте хора :)
Винаги съм искал домашен любимец но никога не съм имал такъв... или поне за повече от броени дни. Като бях малък, едно огромно (за мен тогава) черно куче последва майка ми до къщи и така остана с нас за няколко дена. Много му се радвах, като че ли и то ми се радваше - даваше ми да го разхождам, ходеше си до мен, въпреки че беше по голямо от мен. След време намерихме собственика и му го върнахме разбира се. И котенце отгледах от новородено едва ли не, но го подарихме като порастна защото родителите не искаха животни в къщата (а и в последвие излезе че имам ужасна алергия към котки).

Така де, вече водя самостоятелен живот и поне финансово мога да си позволя домашен любимец. Въпросът е че имам доста ангажираща работа и освен това други ангажименти в "свободното" ми време. С две думи времето ми е яко кът, трудно бих могъл да отделя 2х40мин за разходки всеки ден (освен може би уикендите). Освен това живея на квартира, което предполага че я сменям от време на време + че пътувам и до родния си град често. И малко противоречиво със ситуацията ми, харесвам основно по едрите кучета. Та в резултат на начина ми на живот има следните особености:
- Не мога да отделям супер много време за разходки през делничните дни. Предполагам 2х20мин няма да е проблем, даже понякога 3х20мин защото живея близко до местоработата си и съответно мога да ползвам обедната почивка за това. Но предвид че местоживеене/местоработата са променливи, не бих разчитал на това.
- Ще е хубаво животинката да не й пречи променлива среда - смяна на квартира през някоя друга година, или отиване в апартамента ми в друг град.
- Трябва да може да понася пътуване с кола (3-4 часа), не знам въпрос на възпитание ли е или порода. Един познат кучето му не може да пътува без да оповръща всичко :D
- Да може да стои САМО в къщи в продължение на 8-9 часа, понякога и повече (трябва да се работи за нещастие)
- Приятелски характер за да се разбира с наще като се прибирам или с гости.
- Няма как да гарантирам че там където живея ще има климатик (в момента няма примерно) така че по скоро ми трябва порода която понася летните жеги без проблем (или вентилатор да му стига...), но пък да не му трябва плетен пуловер зимата :D
- По големичко ако може? :D

Не разбирам от породи, и като цяло не държа да е породисто (макар че държа на визия която ми харесва). Като породи/визия харесвам Самоед (много ме радва как е пухквао и усмихнато), Немска овчарка, Хъски, сравнително едри и пухести кучета. Нямам нищо против и по къса/къса козина. Това което не харесва е свърх малки кученаца и кученца подобни на пудели, просто не ми допадат. Като цяло изглежда че предпочитанията ми противоречат на възможностите ми...

Та така де, ако може да ми кажете има ли куче порода или вид което ще може да ми се впише в живота? Може и да няма такова или аз да не ставам за кучета/да не е момента ама трябва да попитам.


Определено много неща не са виясни.

Казвате, че кучето трябва да се впише в живота Ви. Няма такова нещо!

Кучето не е бездушен предмет, който трябва да се вписва в нещо. Кучето е изцяло зависимо от собственика си, подчинено на неговите интереси, но в същото време със своя собствена природа и потребности. Не кучето трябва да се съобразява с Вас, а вие с кучето.

Така, както описвате живота си ипретенциите, които имате по отношение на едно живо същество, което е с високастепен на социализираност, най-добре ще е да не си взимате НИКОГА куче. Впротивен случай ще се измъчвате и Вие и кучето.
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#8 Потребителят е офлайн   Враца_Баце Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 55
  • Регистрация: 18-January 16

Публикувано: 30 January 2017 - 09:03 AM

Показване на мнениетоNicholay Atanassov, в 29 January 2017 - 09:19 AM, написа:

Показване на мнениетоxen0s, в 25 January 2017 - 08:15 PM, написа:

Здравейте хора :)
Винаги съм искал домашен любимец но никога не съм имал такъв... или поне за повече от броени дни. Като бях малък, едно огромно (за мен тогава) черно куче последва майка ми до къщи и така остана с нас за няколко дена. Много му се радвах, като че ли и то ми се радваше - даваше ми да го разхождам, ходеше си до мен, въпреки че беше по голямо от мен. След време намерихме собственика и му го върнахме разбира се. И котенце отгледах от новородено едва ли не, но го подарихме като порастна защото родителите не искаха животни в къщата (а и в последвие излезе че имам ужасна алергия към котки).

Така де, вече водя самостоятелен живот и поне финансово мога да си позволя домашен любимец. Въпросът е че имам доста ангажираща работа и освен това други ангажименти в "свободното" ми време. С две думи времето ми е яко кът, трудно бих могъл да отделя 2х40мин за разходки всеки ден (освен може би уикендите). Освен това живея на квартира, което предполага че я сменям от време на време + че пътувам и до родния си град често. И малко противоречиво със ситуацията ми, харесвам основно по едрите кучета. Та в резултат на начина ми на живот има следните особености:
- Не мога да отделям супер много време за разходки през делничните дни. Предполагам 2х20мин няма да е проблем, даже понякога 3х20мин защото живея близко до местоработата си и съответно мога да ползвам обедната почивка за това. Но предвид че местоживеене/местоработата са променливи, не бих разчитал на това.
- Ще е хубаво животинката да не й пречи променлива среда - смяна на квартира през някоя друга година, или отиване в апартамента ми в друг град.
- Трябва да може да понася пътуване с кола (3-4 часа), не знам въпрос на възпитание ли е или порода. Един познат кучето му не може да пътува без да оповръща всичко :D
- Да може да стои САМО в къщи в продължение на 8-9 часа, понякога и повече (трябва да се работи за нещастие)
- Приятелски характер за да се разбира с наще като се прибирам или с гости.
- Няма как да гарантирам че там където живея ще има климатик (в момента няма примерно) така че по скоро ми трябва порода която понася летните жеги без проблем (или вентилатор да му стига...), но пък да не му трябва плетен пуловер зимата :D
- По големичко ако може? :D

Не разбирам от породи, и като цяло не държа да е породисто (макар че държа на визия която ми харесва). Като породи/визия харесвам Самоед (много ме радва как е пухквао и усмихнато), Немска овчарка, Хъски, сравнително едри и пухести кучета. Нямам нищо против и по къса/къса козина. Това което не харесва е свърх малки кученаца и кученца подобни на пудели, просто не ми допадат. Като цяло изглежда че предпочитанията ми противоречат на възможностите ми...

Та така де, ако може да ми кажете има ли куче порода или вид което ще може да ми се впише в живота? Може и да няма такова или аз да не ставам за кучета/да не е момента ама трябва да попитам.


Определено много неща не са виясни.

Казвате, че кучето трябва да се впише в живота Ви. Няма такова нещо!

Кучето не е бездушен предмет, който трябва да се вписва в нещо. Кучето е изцяло зависимо от собственика си, подчинено на неговите интереси, но в същото време със своя собствена природа и потребности. Не кучето трябва да се съобразява с Вас, а вие с кучето.

Така, както описвате живота си ипретенциите, които имате по отношение на едно живо същество, което е с високастепен на социализираност, най-добре ще е да не си взимате НИКОГА куче. Впротивен случай ще се измъчвате и Вие и кучето.

Напълно съм съгласен!

#9 Потребителят е офлайн   wind Икона

  • Упражнението за мозъка е мисълта
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3566
  • Регистрация: 07-April 08
  • Gender:Female
  • Location:Варна

Публикувано: 10 February 2017 - 08:00 PM

Честно казано, ако искате и вие да сте щастлив, и кучето, което ще си вземете, изберете някое по-старичко, задължително от приют или организация. Но разпитайте добре за поведението. В никакъв случай по-младо от 8-9 години.

Но така както ви чета, искате да има определена визия. Не се заблуждавайте, че като сте прочели за характера на дадена порода и си вземете такова куче, то задължително ще отговаря на прочетеното от вас. Няма такъв филм.

В този случай ще е по-добре да не си вземате куче сега. Ако някога в бъдеще живатът ви се уреди така, че или да имате време, или да има друг, който да ви помага, тогава може да помислите за куче.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка

#10 Потребителят е офлайн   4o4ka Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7
  • Регистрация: 21-January 10
  • Gender:Female

Публикувано: 13 February 2017 - 03:58 PM

И аз съм на мнение,че кучето изобщо не е добър вариант за такъв начин на живот...какво сначи мога да отделя 2х20 за разходка....не е въпроса само в разходката.Това е живо същество,иска внимание,грижа... не всичко се свежда до храна и разходка.Щом живеете по този начин по-добре си вземете рибки...кучето определено не е вариант... това ще е един тормоз за животното!!!

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни