Dog.bg Форуми : Пътуване с влак

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Пътуване с влак

#1 Потребителят е офлайн   german97 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 118
  • Регистрация: 05-January 15

Публикувано: 17 April 2017 - 05:34 PM

Здравейте! Прочетох наредбата на БДЖ за превоз на домашни животни:

Като ръчен багаж могат да се превозват до 3 броя зайчета, едно малко котенце или кученце, поставени в непромокаеми съдове, държани на скут или поставени на пода, само във второкласните вагони и при условие, че със своята миризма или шум не пречат на останалите пътници и никой от тях не се противопоставя.

При условие, че останалите пътници не са съгласни в купето да се превозват живи животни, собствениците им, заедно с животните пътуват на платформата на вагона.

Големите домашни, ловджийски и служебни кучета се превозват само на платформата на последния вагон. Кучетата трябва да са с поставен намордник и да имат ветеринарно свидетелство. За превоза им се заплаща ½ билет, втора класа за съответната категория влак.

Не се допуска превоза на животни в спални, кушет и ресторант вагони.

Във второкласните седящи вагони на всички категории влакове и в спалните и кушет вагони се допуска превозът на кучета водачи само на незрящи граждани срещу закупуване на ½ билет, втора класа за съответната категория влак. Изискване за кучетата водачи е те да имат: намордник, ветеринарно свидетелство, лична карта и твърд повод.


Някой скоро пътувал ли е с голямо куче във влак и би ли споделил опит? Някак си това,което ме касае е написано много радикално, а именно, че големите кучета се превозват само на платформата на последния вагон. А хич няма да е лесно нито за теб, нито за кучето да издържите примерно 5 часа на всичкия тоя шум като наказани до тоалетните и до вратите(ако това изобщо е платформа), че и плащаш за себе си билет все едно си седнал, а за кучето все едно е пълноправен пътник в този влак. От друг човек чух вариант да дебнете влак, който има вагон за багаж(без всичките тия седалки),ама не ми е ясно поне там могат ли да те допуснат да стоиш с кучето или пак ще те изритат като крастав, защото не вярвам някой да е способен да се довери до толкова на абсолютно непознати хора и да си остави стресираното куче вързано или в клетка в този вагон само.

#2 Потребителят е офлайн   wind Икона

  • Упражнението за мозъка е мисълта
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3566
  • Регистрация: 07-April 08
  • Gender:Female
  • Location:Варна

Публикувано: 20 April 2017 - 01:37 AM

Всичко зависи от кондукторите. Преди по-малко от месец пътувах с две кучета, нощен влак, 8 часа. Едното около 15 кг, другото около 10. Влязохме си в купе, никой не ни направи забележка.
Преди години пътувах с две кучета, пак нощен влак, застанах си чинно в коридора до тоалетните, постлах си за мен и кучетата и се приготвих за дългото безконечно миризливо пътуване. Но след по-малко от час шафнерът на спалния вагон ми предложи да вляза в спално купе, нямаше други хора, платих си съответно, но това не ми беше проблем.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка

#3 Потребителят е офлайн   aldald Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 641
  • Регистрация: 05-August 11
  • Gender:Female

Публикувано: 23 April 2017 - 08:14 AM

Може би малко късно се включвам по темата, но пътувам често с куче във влака.
Преди имах Ризеншнауцер - 40 килца, сега малко 13 килограмово куче. Пътувала съм с дневни и нощни влакове и никога не съм имала сериозни проблеми. Обикновено хората в купето нямат нищо против кучето, ако то стои мирно. Доста хора дори му се радват и закачат. Винаги опитвам да хвана влак през непочивни или непразнични дни, за да няма голям поток от хора - това е изпитание и за кучето.
Един път началник влака ми каза,че е редно да пътувам на последната платформа. Отговорих му, че знам, но това означава никой да не може да се качи или слезе от там - защото тази платформа е супер малка и голямото куче я заема цялата. Накараха ме да сложа намордник и пътувахме така, но моето куче беше свикнало и не беше проблем. В останалите сигурно 15-20 пътувания никой не ми е правил забележка.
Обикновено избирам купе с по-млади хора - те почти винаги са щастливи да имат "нестандартно" другарче.
разбира се има хора, които се страхуват или гнусят от кучетата, но те не са толкова много, а и голяма част са склонни на компромиси - все пак пътуват с БГ железниците, където комфортът не е първа грижа :md_064:
Вагон за багаж никога не съм ползвал, но мисля, че там кучето трябва да е затворено в клетка и собственикът не може да пътува в товарния.
Има влакове, в които целият вагон е общ и платформата до тоалетната е отделена като малка стаичка с 1 седалка. Там също се пътува много комфортно. Вратата е по средата на вагона, а стаичката до тоалетната няма изход навън а само към вагона.
Така че, отивате с паспорта, купувате половинка билет за кучето, взимате намордник - пластмасова кошничка за всеки случай и пътувате.

#4 Потребителят е офлайн   german97 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 118
  • Регистрация: 05-January 15

Публикувано: 23 April 2017 - 07:05 PM

Благодаря за споделения опит! Кучето не проявява агресия, не обръща внимание на хора около нас(т.е. не скача по тях от радост и т.н.), може да стои мирно и търпи намордник. Все още не сме пътували, но когато това стане няма да е в дни, в които влака е почти празен, защото ще е петък и неделя. В петък може да се хване нощния влак, за да има колкото се може по-малко хора. Последно като пътувах през деня в петък дори коридорите бяха претъпкани от стоящи хора. Разбрах, че в първа класа няма как да се намърда човек с голямо куче. Там биха се намерили доста празни места, че и цели купета,но уви...

#5 Потребителят е офлайн   aldald Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 641
  • Регистрация: 05-August 11
  • Gender:Female

Публикувано: 23 April 2017 - 08:20 PM

Ако попаднете на готин персонал - всичко е възможно ;) Пожелавам ви приятно и спокойно пътуване.

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни