- (5 Страници)
- 1
- 2
- 3
- >
- Последна »
Какво разбираме под агресивна порода/куче?
#1
Публикувано: 12 January 2007 - 12:26 PM
- Когата се сбие с друго куче, да кажем домашно или с улично куче, което пази територия?
- Когато нападне чоевек?
- Когато ухапе човек или когато ухапе човек, но преди това е било провокирано о т човека?
- Куче което се води на повод за да не се бие с други агресивно ли е или не?
Какво разбираме под агресивна порода/куче? Всеки говори за агресия, нека да видим какво е това нещо и какво разбираме под агресия.
п/с темата пак е много модерна и всеки път едно и също, но е хубаво да уточним това.
#3
Публикувано: 12 January 2007 - 01:05 PM
Ами то е повече от ясно-комплексарите с куче ,взели го защото всички имат и ако е по-якичко,по-добре ще плаши бабите,децата ще яде всички пумияри и като му каже дръж всички въобще-това е агресивната порода,която трябва да се забрани.За съжаление обаче това няма да стане защото за много хората за които това е прехрана и лесни пари.Защо да не продават кученца,без значение от породата,на кой да е,че то е важно бизнеса да върви.А какво става с тях като порастнат,как и къде живеят,как се грижат за тях и що за човек ги взима...
Е аз такива бебета при хора не проверени по мои си начини нямам,но аз не бълвам 10 кучила на година,а само едно както е по правилник.А колко животини се раждат продавани за нещо,а се оказват нищо,стоят жадни и гладни в аквариуми по магазините.Минава някой и купува подарък,красива вещ от магазин централен,точно като конфекция за 5лв и тъй като бебето яде,прави бели-това са все разходи,а и иска време,я марш в мазето или в гаража,там да полудяваш,я пердах че плачеш жално.И на финала кучето пораства нещо му става-прещраква,лошо било,даже стопанина си захапало една вечер след като подпиинал прилично отивал да го нахрани да речем и му бил два три шута,че се било напишкало след да речем два дни стоене в банята или на балкона.....
и сега кучето е агресивно,от която и да е порода нали...
#4
Публикувано: 12 January 2007 - 01:52 PM
Така или иначе не можем да слегаме всички кучета под общ знаменател. Както и хората апропо.
#5
Публикувано: 12 January 2007 - 02:00 PM
#6
Публикувано: 12 January 2007 - 02:17 PM
Цитат
Да, наистина - ще бъде интересно и за мен да прочета...
Преди години имах женска НОК, 2 пъти яростно нападна сина ми -
т.е. стопанина си. Верно, че я взех голяма, а и доколкото разбрах,
беше имала най-общо казано "лошо детство", но дали само това е причината за агресията в случая ?

Аnimals fans and friends are what keep this board alive !!!
#7
Публикувано: 12 January 2007 - 02:17 PM
- "агресивно куче" е:
а) куче, отглеждано или дресирано с цел повишаване на агресивността, респективно кучета, при които се предполага завишено в противоестествена степен желание за нападение, готовност за борба и злоба;
б) куче, доказало се като хапещо;
в) куче, склонно към преследване и убиване на дивеч и селскостопански животни (това не се отнася за ловни кучета, които преследват дивеч по време на официален ловен излет);
г) куче, нееднократно нападало хора по агресивен и заплашителен начин;
д) куче, хапало нееднократно без провокация и необходимост от защита при нападение;
е) куче, хапало други кучета, въпреки недвусмислени жестове на подчинение (типични за вида);
- кучето "не е агресивно", ако е хапало при самозащита или защита на стопанина (респективно човека, под чийто контрол се намира в момента);
нямам съществени възражения, като изключим, че б) е смешно като формулировка, пък е и включено в г, а в) е глупост - на официален ловен излет може да е склонно, но на неофициален - не.
Абе с 2 думи според мен д) и е) са достатъчни.
А ето ви и дефиницията от ЗВМД:
1. Агресивни кучета са кучета, които проявяват спонтанна неадекватна реакция, насочена срещу хора или животни, която в зависимост от силата и нейното естество би могла да доведе до нараняване или причиняване на смърт.
Доста общо и подлежащо на тълкувания, според мен изобщо не става.
#8
Публикувано: 12 January 2007 - 04:17 PM
Цитат
100% съгласна с mil_ super best

#9
Публикувано: 12 January 2007 - 07:44 PM
В кинологията като агресия се квалифицира нападението, или намерението за нападение срещу друг представител от същия животински вид. Агресията по отношение на всички противници се проявява в различни аспекти на поведението (определяне на йерархическо положение, защита на територия, защита на храна, борба за полов партньор, защита на потомство и др.).
Агресията се степенува според наследствената програма. Кучето не може да бъде научено да проявява основните начини на нападение и демонстриране на заплаха. Тези начини се носят по рождение и никакво обучение не може да измени вродената форма, под която те се проявяват. Инстинктивната програма на агресията може да бъде допълвана чрез обучение, но не може да бъде изменяна.
Агресивността е емоция, която агресията освобождава и реализира. След тази реализация нивото на агресия отново спада.
При агресивното куче интерес представлява неговото отношение към хората. Способността за агресивни прояви при кучето спрямо човек се обяснява с принципа на матрицата (научаване-отпечатване). Това се осъществява през критическия период за отпечатване, който е от момента на проглеждане до 50 дневна възраст. Кученцето се старае да отпечата в паметта си образа на хората и животните, с които контактува.
Според повечето теории кучето възприема човека като същество от същия вид. От тук се търси и обяснение на стремежа при неправилно възпитание кучето да заеме позицията на водач, което го прави агресивно към своя стопанин или членовете на семейството. Особено ярко това се изразява при опит кучето да бъде отправено на мястото си като форма на наказание или опитът да му бъде отнета храната. Подобна е реакцията и при куче, което охранява своя двор. На лице е цялата гама на агресивни прояви - от ръмжене до нападение.
През 1946 г. Крушинский установява положителна корелация между формите на агресия при родители и потомци, а в свое изследване от 1947 г. ученият посочва, че възбудимостта се унаследява доминантно или с непълно доминиране. През 1958 г. (Scott) и 1963 г. (Barnett) в научния свят се представят неопровержими доказателства за наследствения характер на агресивността. През 1966 г. излиза от печат един от фундаменталните трудове на Лоренц, третиращ проблемите на агресията. Ученият развива тезата, че агресивността представлява наследствен спонтанен стремеж. В по-късни публикации на Скот и Барнет тезата се доразвива, като се добавя, че агресията има наследствен характер, но е зависима и от редица други фактори като опит, условия на средата, състояние на животното в момента и др. Аналогични са данните, които представят Polsky (1984), Wilsson (1984) и Goddard (1985). През 1986 г. Goddard посочва, че проявяването на страх също има генетическа зависимост. Lore (1986) проверява реакцията на отглеждани в кучкарник кучета към непознати хора. Ученият констатира, че кучките отбягвали непознатите хора независимо от техния пол. Мъжките кучета били по-резерврани към мъжете, отколкото към жените.
Представителите на Сем. Canidae образуват съобщества, в които йерархическата структура е ясно изразена. Местоположението на всеки индивид се установява чрез поведенческите му реакции. Основно значение има агресивното поведение. Неговото главно изразно средство е заплахата. Тя е ритуализирана форма, с която кучето показва готовността си за нападение. Изразът на заплаха при самоувереното куче се характеризира с набръчкване на горната устна, муцуната и челото, оголване на зъбите, отворена уста, насочени към противника ушни миди. Изключително характерен показател за агресията на кучето е погледът, който е пронизващ. Очите променят естествената си овална форма и изглеждат кръгли. Това е т. н. зъл поглед, който при някои кучета се характеризира и с особен рисунък на космената покривка над очите. Към заплашителния израз се прибавя настръхналата космена покривка по шията, плешките и гръбната линия. Опашката е вдигната, а специфичният звук, който се издава е ръмжене. При различните породи ръмженето се различава според дълбочината на тона, но във всички случаи тази дълбочина е всеобщ критерий за степента на агресивност.
Агресивността има ясна изразеност и в случаите, когато кучето защитава своя периметър, потомство или храна.
В редица случаи агресивността възниква при причиняване на болка. Изказани са много хипотези за фрустрационния характер на агресията (Miller, 1941). Това става причина в психологията да се обособи самостоятелно учение, според което агресията е резултат на фрустрация.
#10
Публикувано: 12 January 2007 - 08:27 PM
Цитат
Агресията или агресивното поводение е в основата на много от породите. Кучето е преди всичко хищник, на основата на неговата агресия са базирани много от неговите качества, които го правят незаменим помощник на човека.
Мисля, че трябва да различаваме мотивирана и немотивирана агресия. Мотивираната агресия, продиктувана от породна особеност или човешка потребност трябва и може да бъде разглеждана като положителна, и обратно - всяка едно поведение, несъответстващо на породните характеристики или немотивирана агресия към себеподобни, други животни или хора би следвало да се санкционира, независимо от породата на кучето.
#12
Публикувано: 12 January 2007 - 09:59 PM
Цитат
Добре казано 1super -но това е човека,той е създал породите,моделирал и насочил.
#13
Публикувано: 12 January 2007 - 11:15 PM
Цитат
Това не е вярно. Кучето е сбор от наследствени фактори. Ако развъждате агресивни кучета, то техните поколения ще бъдат агресивни. И обратно - при нормална психика на родителите и предците, ще има кучета с нормална психика.
Не трябва да очовечаваме кучето. То е хищник. То не се ражда добро, да, бебетата са мили и сладки, но те порастват и се оформят като възрастни кучета на основа на свойте гени, които носят от родителите си. Затова е много важно чистопородното развъждане с ясно установени маркери за проверка на психиката и социализация.
Всички кучета с некотролируема агресия следва да се изключват от развъдните програми. Както и прекалено плашливи или страхливи, които не съответстват на породната специфика. В разплод трябва да влизат само животни с здрава, уравновесена психика.
#14
Публикувано: 12 January 2007 - 11:52 PM
А дали сте се замисляте и за това, че е странно някой да мисли да забранява породи, които са създадени да служат на човека именно с това си качество и за това са селектирани дълги години ... не че одобрявам каквато и да е форма на агресия.

JulyVell Siberians
#15
Публикувано: 13 January 2007 - 12:46 PM
Цитат
Цитат
Това не е вярно. Кучето е сбор от наследствени фактори. Ако развъждате агресивни кучета, то техните поколения ще бъдат агресивни. И обратно - при нормална психика на родителите и предците, ще има кучета с нормална психика.
Не трябва да очовечаваме кучето. То е хищник. То не се ражда добро, да, бебетата са мили и сладки, но те порастват и се оформят като възрастни кучета на основа на свойте гени, които носят от родителите си. Затова е много важно чистопородното развъждане с ясно установени маркери за проверка на психиката и социализация.
Всички кучета с некотролируема агресия следва да се изключват от развъдните програми. Както и прекалено плашливи или страхливи, които не съответстват на породната специфика. В разплод трябва да влизат само животни с здрава, уравновесена психика.
Това не е съвсем така. Ако кучето е самоед,с който признавам аз не съм запозната,но е вярно за териерите тип бул с които ти не си запознат.
Лесно е-да агресията се подтиска генитично,но ако вземие например дете от моя кучка да речем Атина,защото е в разплодна възраст а Оли не,спокойно можем да измоделираме един звяр,а другите да си останат от познатите ти на теб стафове.Тук е тънката разлика. oo заспалата,подтискана покуления наред агресия,тихо не будете звяра.Не го поднасяйте в некомпетентни и незапознати хора,бъкани с комплекси и разни психопати.
#17
Публикувано: 14 January 2007 - 11:52 AM
#18
Публикувано: 14 January 2007 - 06:44 PM
Кирилица!
мод
#19
Публикувано: 15 January 2007 - 09:31 AM

Представете си само каква тишина щеше да настане,
ако хората говореха само това, което знаят.
#20
Публикувано: 15 January 2007 - 10:31 AM
Цитат
Да, добре написана статия bravoS И обективна, бих казала b)
Напоследък на доста места в този форум сме обсъждали тази тема. Наистина, крайно време е притежателите и любителите на кучета да поемем някаква инициатива - не за забрана на породи, а за отговорностите на собствениците и контрола върху това. За нещо като зоополиция l)

- (5 Страници)
- 1
- 2
- 3
- >
- Последна »