Dog.bg Форуми : Сиамска котка

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (15 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Сиамска котка

#21 Guest_mika_*

  • Група: Гости

Публикувано: 02 May 2005 - 08:40 PM

[COLOR=green][SIZE=14][FONT=Times] Zdravei i az imam siamka,na 9god. i e stra6no krasiva.Mnogo e ymna,pridobila e moite navici,kogato i kaje6 nedei da hodi6 tam,tq ne hodi,a be strahotno jivotno,tq mi e nai-dobar priqtel d)

#22 Потребителят е офлайн   schatzie Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 338
  • Регистрация: 27-April 05

Публикувано: 18 June 2005 - 07:27 PM

здравейте r) c)
толкова се радвам, че има и други хора като мен, които обожават тези котки b)

може ли да покажете по някоя снимка на своите любимци?

ето го моят тайски котарак Томи - от 6 години не е между нас, но продължава да ми липсва страшно много s)
Качена снимка

#23 Guest_Guest_*

  • Група: Гости

Публикувано: 24 June 2005 - 01:58 PM

Siamskite kotki sa strahotni a?Predi niakolko godini imah.

#24 Потребителят е офлайн   skogkatt_bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 430
  • Регистрация: 23-September 04
  • Location:Sofia

Публикувано: 28 June 2005 - 11:38 AM

Така е - Тайските котки са сладки и готини - жалко, че няма кой да се заеме с ПРАВИЛНОТО им развъждане и по ВСИЧКИ правила! s)
User's Signature

Hristo[br]skogkatt_bg@yahoo.com

#25 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 02 July 2005 - 11:33 AM

Преместени постове от дублираща се тема за Сиамските котки...
За да не се получава и друг път така, моля преглеждайте съществуващите теми, ако има създадена вече такава - моля, пишете там !

Guest - Публикувано на: Dec 15 2004, 04:40 PM
Siamkite sa strahotni!Te sa mnogo dobri i mili i sa mnogo po-razli4ni ot opisanieto za haraktera im-zlobni i otmastitelni.

Tedi - Публикувано на: Dec 15 2004, 06:08 PM
Наистина сиамките са супер готини котки:)

Rali - Публикувано на: Dec 17 2004, 03:50 PM
Имала съм сиамка повече от 9 години и вярваите ми това е най-милото и нежно същество което някога съм виждала. С удоволствие пак бих си взела сиамка ако има от каде да си я намеря....
Ако някои иска да се свъпже с мен мойе да го направи на имеила ми :sexyyyyy_87@abv.bg
На 17 години съм и съм от град Троян

skogkatt_bg - Публикувано на: Dec 22 2004, 10:26 AM
Radvam se, che ste slojili i tazi tema! Az lichno mnogo shte se radvam da vidia pone edna rodoslovna siamka v Bg! Za sujalenie, takiva nqma izvestni na federaciata...:(
Ako nqkoi e entusiast i se nagurbi sus zadachata da vnese elitna siamka ot razvudnik s renome, neka mi se obadi, za da mu pomogna!
Inache, ako razgovorut e za kotkite, koito u nas sme sviknali da narichame 'siamki', to e suvsem drug vupros. Te sa mnooogo razlichni po mnogo pokazateli ot vsichki standarti za siamki. Az poznavam takiva kotki i sum suglasen, 4e pone tezi, koito sum vijdal ne sa zlobni i sa mili!:)
Samo iskam da otbeleja i neshto mnogo vajno - NQMA takava otdelna poroda ili raznovidnost kato "siamka sas schupena opashka"!!!!! Schupenata opashka e genetichen defekt, koito e zabranen po VSICHKI standarti za vsichki porodi!!! Takiva kotki e ZABRANENO da se razvujdat!!!!!!!!! Inache, te sa edni prekrasni domashni liubimci!!!:)))
Vsichki t.nar. 'siamki' /koito v nqkoi svetovni federacii sa prekrustili na 'taiska kotka', no NE i vav FIFe/, koito ne sas s defekit po opashkata, vinagi sa dobre doshli na izlojbite v klas "domashna kotka"!!!:)))
Jelaia na tezi, koito imat 'taiski' kotki, vse taka da im se radvat i da si gi obi4at!!!:)))

papyy - Публикувано на: Jan 21 2005, 12:16 AM
c) c) c) c) c) c)
НЕ ЗНАЯ ДАЛИ СА ТАЙСКИ ИЛИ НЕ НО МИ УМРЯ ДОМАШНАТА ЛЮБИМКА. МОЛЯ СНАБДЕТЕ МЕ С ТАКЪВ ЕДИН ЧУДЕСЕН ЧЛЕН НА СЕМЕЙСТВОТО.
А, ИНАЧЕ ДРАГИ МИ СМЕХУРКО НИЕ НЕ СМЕ РАЗВЪДЧИЦИ И ЗА ДОМАШНИЯ ЛЮБИМЕЦ НЕ Е ТОКОВА ВАЖНО ДАЛИ Е ПО СВЕТОВНИЯ СТАНДАРТ ИЛИ НЕ, ВАЖЕН Е ДОБРИЯ ХАРАКТЕР,ЧУДЕСНАТА ОКРАСКА И ЛЮБОВТА МЕЖДУ СТОПАНИТЕ И ЛЮБИМЕЦА.
АЗ БЯХ В АНГЛИЯ НА ГОСТИ НА МНОГО БОГАТИ ХОРА И ТАМ ИМАШЕ 12 Т.НАР. ДОМАШНИ КОТКИ, МНОЖЕСТВО КОТЕНЦА И ВСИЧКО БЕШЕ ЗАПОЧНАЛО ОТ 3 ИЗХВЪРЛЕНИ ОТ НЯКОГО БЕЗПОМОЩНИ БЕБЕТА. ХОРАТА ГИ БЯХА ОТГЛЕДАЛИ РАЗДАВАХА ПОТОМСТВОТО И МНОГО ХОРА СА ЩАСТЛИВИ. ДАЛИ АКО У ДОМА НА СКУТА МИ МЪРКА СМЕС ОТ МНОГО ПОРОДИ ИЛИ ПОРОДИСТ ШАМПИОН ЩЕ СЕ ЧУВСТВАМ ПО ПЪЛНОЦЕННА? b) b) b) b) b)

alekian_yona - Публикувано на: Jan 21 2005, 12:23 AM
c) въпрос на виждане или на разбиране уважаема... тогава просто не наддавайте такъв вой тук.. има толкова обяви за котета, които се подаряват, вероятно там ще си намерите новия приятел! n)

papyy - Публикувано на: Jan 21 2005, 12:47 AM
з мислех, че това е форум за любители, а не за професионалисти. В такъв случай би трябвало да се обяви за професионален форум. Апропо като казвате че има такива форуми бихте ли ми посочили някой?
Освен това за един човек, който обича своето животинче загубата му е много тежко преживяване, уважаеми. То не е финансовата загуба на рзавъдчика, макар че аз познавам в БГ развъдчици, които са чудесни стопани.

dog.bg - Публикувано на: Jan 21 2005, 01:03 AM
Дали един форум е за любители или професионалсти се определя от хората, които пишат в него. Да, тук на този форум пишат професионалисти. И приятели. Загубата е много тежко преживяване, самия аз загубих наскоро кучето си и още го преживявам - моля, ви, не измервайте загубата в пари. Доколкото до професионални БГ развъдчици, да, познавам и те са отлични стопани.

alekian_yona - Публикувано на: Jan 21 2005, 01:08 AM
би могло да се възприеме и в двете му форми, т.е. кой каквото го интересува и каквото търси.. аз (женски род) реагирах така, защото Вие реагирахте странно за тайската котка, а тя изобщо не е за пренебрегване. Освен това, в БГ са единици на брой чистопородните "сиамци", така че е нормално за човек, който има малко повече информация да "преглътне" спокойно всеки път, когато .... няма значение :) разбира се, че това, което ви се е случило е тежко преживяване, а това го знам от личен опит, защото съм преживяла 4 подобни загуби. Относно финансовата загуба за развъдчика, пак ще си позволя да вметна - с погрешно мнение сте, че те имат каменни сърца, дори напротив.. Нямам предвид специален форум, имах предвид разните обяви, че се подарява коте... Желая ви успех!

skogkatt_bg - Публикувано на: Jan 21 2005, 01:36 AM
избрани цитати:
QUOTE
(раруу, Jan 21 2005, 12:16 AM) ..... МОЛЯ СНАБДЕТЕ МЕ С ТАКЪВ ЕДИН ЧУДЕСЕН ЧЛЕН НА СЕМЕЙСТВОТО. .....
..... НЕ Е ТОКОВА ВАЖНО ДАЛИ Е ПО СВЕТОВНИЯ СТАНДАРТ ИЛИ НЕ, ВАЖЕН Е ДОБРИЯ ХАРАКТЕР,ЧУДЕСНАТА ОКРАСКА И ЛЮБОВТА МЕЖДУ СТОПАНИТЕ И ЛЮБИМЕЦА .....


Здравейте и от мен!
По повод на ваште думи искам да отбележа следното:
1.) Не знам някой тук да е длъжен да "снабдява" с котки - били те породисти или не - не познавам някой тук, който да е специализиран в куриерските услуги!
2.) Една от целите, с които съществуват стандартите и се издават родословията е наборът на информация за външните характеристики на котките, както и за техния характер - САМО така някй може да ГАРАНТИРА както окраска, форма на глава, цвят на очи и т.н. и съответния характер!!! Не случайно съществува понятието "селекциониране" - чрез него отговорните хора (а не търгашите!) развъждат отбрани екземпляри И по характер!!! Защото един сериозен купувач винаги разпитва И за характера на родителите на това, което му се предлага!
3.) Нищо лошо в това да развъждаш какви да е котки, за да получиш какви да е котки - щом има сърца, които животинките да радват!:-) Но, моля не ни натрапвайте този пример като най-доброто, което може да се направи - не можете да ме убедите в каквито и да било предимства на този подход! Напротив - моето лично мнение е, че ако и тъй и тъй си решил да развъждаш нещо, то поне си постави цели и ги постигай, вместо да оставяш нещата на самотек...
QUOTE
(раруу, Jan 21 2005, 12:47 AM) ... Апропо като казвате че има такива форуми бихте ли ми посочили някой? ...

Като гледам на вас редовно някой нещо ви е длъжен... Ами за тази цел търсачки бол... Пък и форуми и в www.dir.bg, и в www.abv.bg и т.н. също дал Господ - да не говорим, че по всички зоомагазини висят много подобни обяви!
А по въпроса за развъдчиците - в допълнение на вече казаното ще отбележа, че имате много погрешна представа! За нас НЕ парите са всичко! Да, продаваме животни, защото те не са плод на случайно явление, а на ЦЕЛЕНАСОЧЕН и дълъг ТРУД - в търсене на най-подходящия генетично партньор за да се роди нещо по-добро от родителите си, ваксинирането на котетата, отглеждането им (а не подхвърлянето им по пазарски чанти, слагането им в клетки, излагането им на сергии и т.н...). Защото това, което предлагаме е с доказано КАЧЕСТВО!!! (Не отричам, че има и търгаши, но те нито са селекционери, нито истински развъдчици!) И всеки от нас, продавайки животинче, се разделя с него със сълзи, защото с него си отива част от нас, от нашите грижи, от нашата любов!!!
Що се отнася до загубата на животно - наистина е тежко за всеки, който го е обичал, гледал и давал от себе си за него!!! Не го пожелявям на никого, но...уви се случва... И никой не е застрахован...

В заключение, надявам се да не останем с лоши чувства едн към друг - просто това е стила ми - "Право куме в очи!" - така, както го мисля!
Лека нощ на всички!!!

Guest_papyy - Публикувано на: Jan 21 2005, 03:58 PM
c) c)
Поздрав за вас и естествено добри чувства. Не зная защо смятате,че искам безплатно или аванта или някаква изгода. Обикалях познати, приятели и на познатите и приятелите познати. предлагаха ми всякакви дългокосмести породи едни подарък ,други срещу заплащане. Но ние искаме сиамче, нека да е тайска порода, защото такова имахме и нямахме котенца, а майка и баща и са покойници и нямаха други котенца. Ще се радваме и на друго късокосместо животинче, но ветеринарите от кабинета, които уважаваме, ни казаха да не купуваме от зоомагазин, а развъдниците предлагат дългокосмести породи. Целта ми не е да обидя някого а да си имам отново мацинка.
c)

skogkatt_bg - Публикувано на: Jan 21 2005, 05:57 PM
Pak zdrvaeite!
Az sushto ni nai-malko ne sum iskal da obidia nikogo!:) Naprotiv - celta mi e da raziasniavam kakvoto i kolkoto moga da znam..., za da moge horata po-dobre da se orientirat. A аз не жи казах да си купите от зоомагазин, а да погледнете там, защото често хора оставят бележки, че подаряват котета - може да има и тайски.
Ами разбира се, че развъдниците не предлагат сиамки, просто защото такива у нас уви няма. А да се прави развъдник за непризната порода като тайската наистина не мисля че си струва... Затова котетата, които се намират у нас не са плод на селекционерска дейност, а на случайността - кой собственик с кого се е срещнал и се оказало, че имат тайски котки от различен пол, които много обичат и... така се стига до котенца... Проблемът е, че никой така не може да проследи дали родителите не носят генетични малформации - а у нас е широооко разпространен дефектът на пречупената опашка, който има своите здравословни последици за животинчето...
Затова се опитах да ви дам съвета да си внесете качествено (и разбира се много любвеобилно) родословно животно от чужбина. Така бихте могли да поставите началото на истинска равъдна дейност на животните, които вие обичате. По този път сме минали не малко представители на федерацията и се надяваме да ставаме все повече.
С най-добри пожелания,

--------------------
Hristo
skogkatt_bg@yahoo.com

papyy - Публикувано на: Jan 23 2005, 01:55 AM
c) c)
ЗДРАВЕЙТЕ, РАДВАМ СЕ , ЧЕ ДОСТИГНАХМЕ ДО ТУКА. АЗ ИСКАМ САМО ЕДНА МАЦИНКА НЕ МОГА ДА СЕ ЗАНИМАВАМ С РАЗВЪЖДАНЕ, ЗА СЪЖАЛЕНИЕ СМЕ МАТЕМАТИЦИ. НЕ РАЗБИРАМ НИЩО ОТ СЕЛЕКЦИОНЕРСКА ДЕЙНОСТ.СТРАХУВАМ СЕ ДА РАЗВЪЖДАМ КОТЕНЦА МИСЛЯ, ЧЕ НЯМАМ ДОСТАТЪЧНО ПОЗНАНИЯ, А НЕ МИ ОСТАВА ВРЕМЕ ЗА ДОПЪЛНИТЕЛНО ОБУЧЕНИЕ. КАТО СЕ ПЕНСИОНИРАМ СЛЕД 10 ГОДИНИ ЩЕ ОТГЛЕЖДАМ КОЛКОТО КОТЕНЦА МИ СЕ ИСКАТ ЩЕ СИ ОТИДА В БЕРКОВИЦА И ЩЕ СИ ИМАМ МЕЧТАТА ОТ ДЕТСТВО - СОБСТВЕН КОТАРНИК. ДОТОГАВА СЕ НАДЯВАМ, ЧЕ ЩЕ НАМЕРЯ НОВА ДОМАШНА ДУШИЧКА. АЗ БИХ ИЗЧАКАЛА, НО СИНЪТ МИ И СНАХА МИ МНОГО ТЪГУВАТ ЗА СУЗИНКА, ТЪРСЯТ Я И МИ НАТЯКВАТ НЕПРЕКЪСНАТО, ЧЕ НЕ ПРАВЯ ДОСТАТЪЧНО ЗА ТЯХ.
МНОГО ПОЗДРАВИ ЗА ВАС И УСПЕШНА ДЕЙНОСТ. АЗ СЪМ ПРЕПОДАВАТЕЛ И ЗНАМ, ЧЕ Е МНОГО ТРУДНО ДА СЕ РАЗДЕЛИШ СЪС СТУДЕНТИТЕ ЗА КОИТО СИ ВЛОЖИЛ НАЙ МНОГО ТРУД И НАДЕЖДИ, НО ПЪК Е РАДОСТ КАТО СЕ СРЕЩНЕМ НА КОНГРЕСИ.
c)

skogkatt_bg - Публикувано на: Jan 23 2005, 01:55 PM
Znaete li?,
Tochno na vas, kato matematik bi vi bilo mnogo interesno /predpolagam/ da se zanimavate s razvujdane, zashtoto ima mnogo izchislenia na veroiatnosti po razlichni pokazateli - kakvo keto bi izliazlo ot bashta Y i maika X! /e ne e zaduljitelno da izchisliavate kakvoto i da e - prosto, ako jelaete moje da vi bude interesno i tova:)/
Nikoi ot nas ne e zapochnal nauchen - nie se uchim v dvijenie - ot chujdestrannite sudii, ot internet, ot pravilata na FIFe, ot sobstveniq si opit...i t.n...:) Poviarvaite mi - mnogo e interesno!:) A i suznanieto, che pravish neshto istinsko i za purvi put v BG, e mnogo intriguvashto!:) Da ne govorim, 4e sinut i snaha vi, vmesto da se oplakvat, biha mogli da vi pomagat i zaedno da imate svoia semeen razvudnik!;)
S nai-dobri pojelaniq,

--------------------
Hristo
skogkatt_bg@yahoo.com
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#26 Guest_VaNiTo0o0o_*

  • Група: Гости

Публикувано: 11 July 2005 - 08:20 PM

Здравейте!Ще си взимам сиамско коте и ще попитам притежателите на тези прекрасни същества w) лесно ли се гледат,какви са по характер(наистина),колко време живеят долу горе... 10х предварително

#27 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 12 July 2005 - 08:38 AM

Трябва да се знае, че сиамската котка е дръзка, властолюбива, пищна, шумна, нежна и омагьосваща. Понякога тя има доста учудващо поведение. Сиамката е една от най-интелигентните котки и въпреки боязливостта си е много добър приятел, който се привързва силно към стопанина си.
Котката от тази порода имат среден ръст и дълги, фини крайници задните са малко по-дълги от предните. Главата е доста удължена, с триъгълна форма, а муцуната е фина и заострена.
Предполага се, че сиамската котка произхожда от дивите бенгалски котки, които са разпространени в доста обширен район на Азия Китай, Тибет и Корея. Среща се и на островите Ява, Борнео и Суматра.
Сиамските котки имат над 20 разновидности, като някои от тях са изключително популярни по света. Сред тях можем да споменем кафявата сиамка, синя сиамка, шоколадова, кремава и червена сиамка, а също и костенуркови сиамки, кайсиеви и таби (ивичеста).
Един от най-популярните варианти на сиамката е кафявата.

Характер и отглеждане
Оригиналният външен вид на сиамеца върви заедно с особеностите в характера и поведението му. Сиамката е много енергична котка, често стига до крайности и си позволява своеволия. Тя е силно привързана към своите господари, но пък и много властолюбива с тенденция да се налага. Поведението й често напомня това на куче.
Сиамката привиква бързо и лесно към пътуване и промени, но за сметка на това е много резервирана към непознати и понякога живо реагира спрямо тях, особено ако в момента изпита болка или се почувства в опасност.
Друга особеност при сиамките е техния глас. Викът е силен (внимавайте със съседите, когато сиамката е разгонена, нищо не може да ви спаси от разправии с тях!), но често сиамската котка модулира до безкрайност, което я превръща в приятен, изразителен "събеседник".
Особености има и при половото съзряване. Сиамката е котка, която рано съзрява и се развива полово, първите разгонвания са факт едва на 8-9 месечна възраст на животното. Има данни за котки, които са се разгонили още на 4-месечна възраст, както и такива, при които първото разгонване е настъпило едва в доста зрялата 20-месечна възраст. Сексуалният цикъл е твърди кратък нерядко котката се разгонва на всеки две седмици! Освен това, за тази порода не е характерен есенно-зимния "сексуален покой", който обикновено се наблюдава при котките от европейски тип. Сиамката е много плодовита котка и обикновено ражда 6 и повече на брой котенца.
Малките сиамци се раждат абсолютно бели. Пигментацията им започва да се появява постепенно след навършване на първия месец, като се спазва следния ред: лицето и ушите след 5-ия ден, после крайниците и накрая се обагря и опашката.
Трябва да се помни: сиамецът не е порода, която трябва да се избира случайно. Особеностите, които характеризират сиамците превръщат избора ви да отглеждате техен представител в задължение, в отговорност, така че е правилно да си зададете и намерите отговор на въпросите, свързани с особеностите на сиамката. Сиамката обаче ще бъде ваш верен приятел, ако й осигурите спокойно и уравновесена човешка среда, в която ще се развива.
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#28 Потребителят е офлайн   skogkatt_bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 430
  • Регистрация: 23-September 04
  • Location:Sofia

Публикувано: 12 July 2005 - 09:13 AM

Йона,
Благодаря за отново подробната и полезна информация! c)
Само че VaNiTo0o0o ще си взема Тайска котка (нищо, че и вика сиамка, както викат у нас на тайските котки). Ще можеш ли да намериш нещо и за тази порода, моля? r)
User's Signature

Hristo[br]skogkatt_bg@yahoo.com

#29 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 12 July 2005 - 09:31 AM

ясно ми е, че става дума за Тайска... предполагам нямам голяма разлика. По-късно ще погледна дали мога да намеря някаква инфо за Тайска...
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#30 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 12 July 2005 - 02:49 PM

Легенди за Тайската котка (Тайски "сиамец")

Казват, че тайските котки били пазачите на кралските съкровища в древен Сиам. Те се качвали някъде нависоко и толкова внимавали при изпълнението на задачата си, че станали кривогледи, а когато крадци правили опити да се промъкнат, те безстрашно им се хвърляли на гърба !
Те били верни помощници и на дамите, които окачвали пръстените си по опашките на своите тайски котки преди да влязат в банята и това обяснява пречупените им опашки.
Благодарение надългогодишната и строга селекция, развъдчиците се преборили с недостатъците по очите и опашките им, но тайските котки продължават да се катерят по гърба на стопаните си за да мъркат близо до ухото му !!!

Качена снимка

Особености на Тайската котка

Тайската котка е много горда и силно привързана към своя господар. Тя е внимателна към най-близките, но приема подозрително непознатите. Любвеобилността й граничи с дива ревност, затова е особено важно да се отделя нужното внимание при нейното възпитание от най-ранна възраст, в противен случай, ще се сблъскате с най-неочаквани проблеми...
Оцветяването на косменото покритие също има своите особености: малките котета се раждат чисто бели, като характерното оцветяване се появява постепенно. При възрастната тайска котка, цветът на косменото покритие потъмнява през студените периоди и изсветлява през летните месеци.
Още две специфични особености: тайската котка обожава да се покатери на рамото ви и се впуска в дълги, нескончаеми монолози (противно на представата - това не са просто мяукания, тайската котка ви ГОВОРИ!)
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#31 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 12 July 2005 - 06:37 PM

Сиамска, ориенталска, балинезийска и тайландска котка това са три вариации по една тема b)

От тези породи, само сиамската котка е добре позната, другите ориенталски породи не са така известни
Тези 4 породи са повече от близки братовчеди помежду си.
От историческа, зоотехническа, генетична гледна точка, както и по отношение на тяхното развъждане и отглеждане, те са сравнително трудно разграничими.
Лесно е да се констатира, че общото между тях е много повече, отколкото разликите !
Сиамската котка принадлежи към много древна порода, която преди повече от 100 години изненадала приятно европейците, пътешестващи из Азия. Те били привлечени от тази елегантна котка, от цвета на косменото й покритие, от цвета на очите й и от типа морфология на издълженото тяло.
Започнатата оттогава целенасочена селекция наистина много е променила първоначалната морфология на котката, като стремежът е бил да се закрепи изтънчения външен вид, но още от откриването на породата, сиамската котка е тази, която е имала най-издължено тяло хрътката сред котешките същества.
Косменото й покритие допълнително е разнообразено и обогатено с нови цветови варианти. Характерът й винаги е бил по-особен, но е запазен такъв, какъвто го описват първите любители на породата.

Характерът на сиамската котка е една от основните особености на породата.
Да се опишат поведенческите особености на дадена порода в тяхната цялост винаги е рисковано начинание, защото истината е, че условията на развъждане и отглеждане, след това и условията на живот, оказват влияние върху индивидуалното поведение на всяко едно живо същество. Независимо от това обаче, налице са неоспорими тенденции, които отличават ясно характера на сиамската котка (в най-широк смисъл), който няма нищо общо с този на другите котешки същества. Сиамската котка е "същинска котка", която "изисква" да получи от своя господар също толкова, колкото тя самата внася в общуването им.
Всички ориенталски котки по природа са енергични, активни, често "спортни натури", любознателни, екстравертни, силно интелигентни и проявяват безгранично въображение. Те обожават компанията на човека и искат да бъдат винаги център на всеобщо внимание. Сиамските котки установяват със своите господари специфични взаимоотношения: тъй като те са изключително чувствителни, те имат нужда от внимание, изискват полагане на грижи, очакват човекът да говори и общува с тях, да им посвещава много време. Накратко, те са част от семейството. Тази изключително силна привързаност към техния господар им помага да се приспособяват лесно към различен начин на живот (това, което е най-важно за тях, това е техния "господар", дори и ако обстановката или територията се променят често), но също така те са изключително взискателни: те приемат дълго време да стоят сами, но в замяна очакват човек да ги отрупа с ласки, да им демонстрира безгранична обич и грижи.
Тайската котка не е Сиамска котка, а още по-малко улична котка кълърпойнт.
Необходимо е да се прави разлика между Тайска котка (порода със свой стандарт) от Сиамската котка (друга порода с друг стандарт), както и от домашните котки кълърпойнт (котки без родословие, без стандарт, без специфична морфология: котки, рожби на случайността, понякога истински красавци, но напълно различни от Тайската котка, както и от Сиамската котка).
Тези три семейства котки имат само едно общо нещо, което ги свързва това е специфичната окраска характерна за сиамската котка. Освен това, тази разцветка на косменото покритие съществува и при много други породи, персийска, корниш, британска, но никой не възнамерява да направи една обща смесица от всички тези котки, както и е абсолютно недопустимо да не се различават отделните породи !

Тайската котка това е отделна порода.

Качена снимка

Maew Oewan Ton Sie Faa Taa (боже, какво име...!)

Породата на Тайската котка е сравнително скоро призната от LOOF и има свой стандарт, който уточнява разликите със сиамската котка: поради това недопустимо е да се объркват двете породи, да не се прави разлика между тях, да се представя едната за другата и обратно.
Тайската котка е порода котка, издават се родословия, а това съвсем не стои така при много други котешки представители, които имат характерната окраска на сиамската котка, очите на сиамската котка, .... но изобщо не са сиамски котки.

Качена снимка

Стандарт на Тайската котка
Глава :
В лека степен по-продълговата отколкото широка, погледната анфас, тя образува триъгълник с омекотени контури.
Бузите са доста закръглени при женските екземпляри и могат да бъдат много добре развити при мъжките.
В профил, черепът и челото са леко издадени, завършващи с лек стоп на ниво на носа, който е със средна дължина.
Муцуна :
Нито остра, нито прекалено закръглена, муцуната се явява плавно продължение на триъгълната глава.
Здрава брадичка.
Очи :
Овални и косо поставени.
Синият цвят е възможно най-интензивен.
Уши :
Широки в основата си и закръглени в горната си част, средни по големина, ниско поставени.
Шия :
Средна дължина, замускулен, по-подчертано при мъжките.
Тяло :
Среден размер, силно замускулено. Гръдният кош е широк и леко заоблен.
Крайници :
По-скоро фини, пропорционални спрямо тялото.
Лапи :
Средни по размер овални лапи.
Опашка :
Средна дължина, постепенно заострена към края, който е леко окръглен.
Космено покритие и текстура :
Меко на допир, късо, гъсто и прилепнало до тялото.
Цвят :
Тайската котка е котка кълърпойнт. Следователно трябва да има ясен контраст между оцветяването "пойнт", която е по-възможност най-хомогенен и този на тялото, който е равномерен.
Желателно е по тялото да не се срещат никакви по-бели или светли петна, известен толеранс се допуска при Тайските котки таби (ивичести).
Трябва да се отчита и влиянието на възрастта и цвета на основата на косменото покритие върху промяната на окраската кълърпойнт : оцветяването "пойнт" е често недоразвито при котенцата, особено при нюансите dilute, докато по-тъмни нюанси върху тялото на зрялата котка са напълно нормални.

Качена снимка

Недостатъци
Тъмнооцветени петна върху корема и/или хълбоците.
Липса или недостатъчна пигментация на местата с оцветяване "пойнт".
Brindling, тоест наличие на бели косми в зоните с оцветяване "пойнт".
"Сиамска" тип маска върху цялата глава.

Дисквалификация
Бели петна по тялото.
Възглавнички на лапите или носно огледало без характерната пигментация.
Много близък външен вид до този на Сиамската котка (например : прав профил, бадемовидни очи, "тръбовидно" издължено по форма тяло, неправилно извита опашка.

Разрешени връзки
Тайска котка X Тайска котка

Стандарт на Сиамската котка

Качена снимка

Saroko Noni

Глава :
В изглед анфас, средната по размер глава е дълга и триъгълна. Черепът и челото са плоски или леко закръглени.
Приемат се три вида профил : съвършено прав, леко изпъкнал, или челото което плавно продължава линията на носа.
Бузите са плоски (липсват). При възрастни мъжки се допуска поява на бузи от окото надолу.
Муцуна :
Погледна анфас, носът се вписва в триъгълника на главата. Краят на носа не трябва да се стеснява.
Прогледнат в профил, носът е дълъг и прав.
Брадичката е здрава, в същата линия като върха на носа.
Очи :
Среден размер, подчертана ориенталска (издължена) форма. Бадемовидни и с разстояние между тях, леко наклонени към носа, напълно хармонично съответстващи та триъгълната форма на главата.
Синият цвят е възможно най-интензивен (тъмен).
Уши :
Големи, широки в основата си, широко поставени, с разположението си подчертават триъгълната форма на главата.
Шия :
Дълга, фина и елегантна, откроява главата върху раменете.
Тяло :
Морфологичният тип на тялото е подчертано ориенталски, със среден размер, дълго, "тръбовидно" издължено по форма, здраво. Тяло на атлет, със здрава и гъвкава мускулатура. Раменете и хълбоците са с еднаква ширина. Костната система е фина.
Опашка :
Дълга и фина опашка завършваща със заострен връх. Пропорционална и хармонична спрямо дължината на тялото и крайниците.
Крайници :
Крайниците са дълги и фини, хармонично пропорционални на дължината на тялото. Фина костна система, замускулени.
Лапи :
Малки по размер овални лапи.
Космено покритие :
Много късо и много гъсто, лъскава, прилепнало към тялото. Текстурата на козината е фина и копринена.
Сиамска котка, произлязла от родители Балинезийска котка или котка Мандарин е с по-дълга и мъхеста козина.
Цвят :
Сиамската котка е кълърпойнт. Следователно трябва да има ясен контраст между оцветяването "пойнт", която е по-възможност най-хомогенен и този на тялото, който е равномерен.
Желателно е по тялото да не се срещат никакви по-бели или светли петна, известен толеранс се допуска при Сиамските котки таби (ивичести).
Трябва да се отчита и влиянието на възрастта и цвета на основата на косменото покритие върху промяната на окраската кълърпойнт : оцветяването"пойнт" е често недоразвито при котенцата, особено при нюансите dilute, докато по-тъмни нюанси върху тялото на зрялата котка са напълно нормални.
Кондиция :
Нито тлъста, нито слаба, елегантността и финесът й не трябва да се объркват със изнемощялост.

Качена снимка

Толерират се:
Непълно оформена маска кълърпойнт, по-светли петна върху опашката и хълбоците при котенца и подрастващи до 12 месеца.

Недостатъци
Късо или масивно тяло, къси крайници, тежка костна система.
Кръгла и широка глава. Къса муцуна. Профил с изразен стоп.
Липса на оформена брадичка или такава, която е издадена напред.
Малки, кръгли очи, недостатъчно косо разположени.
Дълга козина, груба и корава на пипане.
Тъмни петна върху корема и/или хълбоците.
Липса или недостатъчна пигментация на местата с оцветяване "пойнт".
Brindling, тоест наличие на бели косми в зоните с оцветяване "пойнт".
"Сиамска" тип маска върху цялата глава.

Дисквалификация
Бели петна по тялото, с изключение на двуцветните.
Възглавнички на лапите или носно огледало без характерната пигментация.

Разрешени връзки
Сиамска котка X Балинезийска котка
Сиамска котка X Тайландска котка
Сиамска котка X Ориенталска котка
Сиамска котка X Сиамска котка
Сиамска котка X Бурмезе европейски или американски тип (за да се получи Тонкинезе)
Сиамска котка X Tiffany sеpia (за да се получи Тонкинезе)

Благодаря ви, че имахте търпение да стигнете до тук. Да се прави сравнение не е лесна работа.... n)

За вас рови в интернет и превежда: Й. Алекян
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#32 Потребителят е офлайн   boxer4eto Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 592
  • Регистрация: 06-July 05
  • Location:Гетото

Публикувано: 12 July 2005 - 08:51 PM

Качена снимка
User's Signature

Ако искаш верен приятел вземи си куче!

#33 Потребителят е офлайн   skogkatt_bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 430
  • Регистрация: 23-September 04
  • Location:Sofia

Публикувано: 20 July 2005 - 02:10 PM

Йона,
Прекрасна и нагледна работа! Браво! c)

Държа само да доуточня, че в тази статия под понятията "Ориенталска" и "Тайландска" вероятно се имат предвид двете разновидности (според ФИФе) на ориенталската котка, а именно "Ориенталска късокосместа" и "Ориенталска дългокосместа" (аналогично както Балинезийската е дългокосместия вариант на Сиамската). r)
Що се отнася до цветовете на Сиамката...в крайна сметка си остана (пак според ФИФе), че тя е само кълърпойнт (изключение е само бялата сиамска със сиамски очи) като цветът на отметите може да бъде само чист: черен, син, шоколадов, лилав, червен, кремав, канелен и светлобежов, както и техните костенуркови варианти. Също така стандартът приема така изброените цветове на отметите + табби към тях.
А всички цветови комбинации с бяло (т.е. ван, арлекин и биколор) не успяха да закачат към себе си името "Сиамска котка", но пък... бяха признати като отделна нова порода (с късокосмест и дългокосмест вариант) - Сейшелска котка (Сейшелоа). Тепърва тези котки ще имат възможност да се доказват на изложбените рингове! ;)

Във ФИФе тези 4 породи (Сиамска-Балинезийска, Ориенталска късокосместа-дългокосместа), както и новите 2 (Сейшелска късокосместа-дългокосместа) споделят наистина един стандарт по отношение на формата на тялото, главата и т.н.... като разликите между тях са само по цвета и дължината на косъма. Ако един ден се стигне до признаването на Тайската котка...не знам дали ще я сложат в категория 4 поради доста различния й стандарт от тези вече 6 породи... (може пък да я сложат в групата на късокосместите породи.)

А снимката на Боксерчето - макар да виждам на нея надписа "Сиамски котарак", като гледам...си е чиста Тайска котка;) (но...това, разбира си се доказва пак с легитимно родословие... b) )
User's Signature

Hristo[br]skogkatt_bg@yahoo.com

#34 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 20 July 2005 - 02:52 PM

аз пък искам момченце и момиченце като този красавец w) w)
Качена снимка

IC Cerdik Farouk van Scarlettini

#35 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 20 July 2005 - 02:55 PM

о-о-о!, да! и такъв значи искаш... ех хе хе b)
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#36 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 20 July 2005 - 02:56 PM

l) правилно си разбрала подтекста

#37 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 20 July 2005 - 03:00 PM

Цитат

Йона,
Прекрасна и нагледна работа!

стараем се, Бос !! bl) w) n)
ох ! още много мога да пиша, да разказвам, да разграничавам, да показвам снимков материал... нещо свободно време ми липсва, но... ще го бъде !
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#38 Потребителят е офлайн   karelka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 490
  • Регистрация: 25-October 05

Публикувано: 22 January 2006 - 11:37 AM

Старателно прочетох темата,но не разбрах пречупената опашка допринася за по-малкък жизнен живот ли ??? bl) Моят котарак е с пречупена опашка и е на 16 години(дано му остава още доста време ,защото незнам как ще се разделя със него s) )
User's Signature

Качена снимкаВсеки ден в България умират десетки кучета от човешка ръка.Ако и ти си против нечестните убийства на кучета сложи това под подписа си.Нека помогнем на най-добрите приятели на човека да живеят в този суров и нечестен свят![br]

#39 Потребителят е офлайн   deni_dak Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 20
  • Регистрация: 07-February 06
  • Location:Габрово

Публикувано: 07 February 2006 - 03:43 PM

много оби4ам и симските котки...когато бях по малка имах една-мн спокойна ама стане ли дума за ядене.... b)

#40 Потребителят е офлайн   puppy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 155
  • Регистрация: 21-May 05

Публикувано: 25 February 2006 - 11:16 AM

Не разбрах, ако човек реши да си купува такова коте (тайско или "сиамско") откъде може да намери? След като няма развъдник за тази непризната порода трябва ли да разчита на случайна обява?

  • (15 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни