Dog.bg Форуми : Токсоплазмоза и бременност

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Токсоплазмоза и бременност

#21 Потребителят е офлайн   Teddy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 662
  • Регистрация: 16-May 05
  • Location:София, Младост 1

Публикувано: 12 April 2007 - 10:20 AM

Цитат

Колко по ясно да го кажа-единствено оспорвам тезата ти че токсоплазмозата е опасна по принцип и за всички. и вместо да повтаряш колко е опасна би трябвало просто да кажеш на хората (от позицията си на медицинско лице) как да намалят тази опасност до минимум.

Аз продължавам да твърдя, че токсполазмата е опасна по принцип, но не за всички и никога не съм твърдяла обратното. Тъй като за мен единственото нещо, което със сигурност отхвърля риска това заболяване да се предаде на детето е изследване - това и смятам,че трябва да се прави, това съм и написала, че трябва да се прави и само това повтарям. Човек може да намали риска миейки си ръцете, зеленчуците, избягвайки досега с котешки изпражнения и т.н., но няма как да е сигурен, че не се е заразил по друг начин - затова си прави изследване, вместо да истерясва и да диша на пресекулки около котка, което не е нито достатъчно ефикасно, да не говорим,че води до психични разтройства.
Случаят с момичето го написах само в отговор на въпрос на Инсулт, дали познавам човек с токсоплазмоза. Никога не съм твърдяла, че аз съм поставяла диагнозата, нито че знам останалите проблеми на въпросното момиче. А и това, че два фактора, а не един, са причина за трагично завършилите бременности, за мен лично не е успокоение. И, ако това момиче, се беше лекувало, макар и имунокомпроментирано (което не мога да твърдя със сигурност), щеше да премахне единия фактор довел до трагичните последици.
Колкото до ваксината - в три учебника пише, че няма. Последният е издаден 2005. Ако случайно междувременно някой е открил такава ваксина, ще се радвам да споделиш. Мисля, че ще има желаещи да си поставят. Аз лично ще съм една от първите. Получавам и всеки месец списание за личните лекари, в което обикновено се публикуват всички новопроизведени и внесени в Бг ваксини. Може тази да съм я пропуснала. Би ли бил така добър да посочиш откъде мога да си я набавя?
User's Signature

Прави каквото трябва, да става каквото ще!

#22 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 12 April 2007 - 07:59 PM

като те гледам работиш с интернет също като мен. не съм дистрибутор че да ти посочвам от къде да си набавиш ваксина, нито ми е работа.
освен това фактът, че остави 3/4 от въпросите ми без отговор за мен е показателен за цялата ти компетентност по въпроса. надявам се в оставащите години от обучението си да компенсираш n)

#23 Потребителят е офлайн   Teddy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 662
  • Регистрация: 16-May 05
  • Location:София, Младост 1

Публикувано: 12 April 2007 - 08:47 PM

b) Едно е сигурно, няма да се обучавам заради всезнайковци, като теб:).
Колкото до въпросите - кажи на кои не съм отговорила, че да компенсирам - освен, ако не са допълнителни върпоси за случай, който казах изрично, че споделям, като познат на пациент, а не като лекар - тогава бях на 15 и нито съм поставяла диагноза, нито съм лекувала въпросното момиче. Не зная как се е заразила, нито с какво и как са я лекували - пак повтарям бях ученичка в осми клас. Случката беше разказана в отговор на конкретен въпрос, зададен от Инсулт.
Колкото до твоята компетентност - на мен от постовете ти ми стана ясно само, че си арогантен и самонадеян, не и знаещ нещо:) Най-учтиво те моля да ми помогнеш в намирането на въпросната ваксина, защото аз съм некомпетентна и не мога. Благодаря предварително cheers
User's Signature

Прави каквото трябва, да става каквото ще!

#24 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 12 April 2007 - 09:05 PM

ами като си била на 15 и не знаеш нищо за какво твърдиш че познаваш момиче заразено с токсоплазмоза? или имунокомпрометирано? или и двете... просто ей така, по детски спомени.
не разбираш ли че от изказването ти всяка бременна се паникьосва защото разбира за "случай" на заразена жена с токсоплазмоза и два аборта, плюс болно дете. след това споменаваш между другото че не си сигурна защото си била малка... ама паниката вече е създадена. съответно нанасяш вреда чрез създаването на психическо напрежение, породено от изнасянето на недостоверна информация, при това от позицията на "знаеща". ако ще говориш от позицята си на студентка по медицина давай точна информация, а ако пишеш от позицията на дете уточнявай допълнително. primum non nocere.
въпросите ги има написани-върни се и си прочети внимателно. там някъде пише и че не съм дистрибутор, нито ми е работа да търся в интернет дистрибутори за ваксина която теб те интересува.

сори за арогантността, ама такъв съм с хората които ме предизвикват да се държа така. а ти не се обучавай заради "всезнайковци като мен", а заради пациентите си.

#25 Потребителят е офлайн   Teddy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 662
  • Регистрация: 16-May 05
  • Location:София, Младост 1

Публикувано: 12 April 2007 - 09:10 PM

Първо - аз не твърдя, че момичето не е било болно от токсоплазмоза, а че аз не съм поставяла диагнозата - тоест не мога да я защитя с изследвания и дати. А най-малкото смятам да дискутирам с теб по интернет компетенстността на лекар, когото познавам бегло, само като познат на негова пациентка.
Второ - нещата, които съм писала от позиция на студентка, са написани в първия пост и многократно повторени, специално за теб, в следващите
Трето -аз не искам да ми продаваш ваксина, а да ми помогнеш, като човек на човек, защото много искам да си поставя такава ваксина, но не ми е известно къде мога да го направя. Понеже ти сподели, че има такова нещо, те моля за човешката услуга, да споделиш, откъде мога да я намеря
Даже интернет адрес да ми дадеш, пак ще съм благодарна. Виж, ако човещината и услугите са ти чужди, тогава не ми давай адрес.
User's Signature

Прави каквото трябва, да става каквото ще!

#26 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 12 April 2007 - 09:30 PM

не те карам да дискутираш компетентността на който и да е лекар, а да мислиш когато се позоваваш на такъв и когато има явно несъответствие на поставената диагноза с твоите знания. има два варианта разбира се
1. твоите знания да са недостатъчни
2. доктора поставил диагнозата да е сбъркал.
в случая след като ти неколкократно повтори голямо количество факти противоречащи на диагнозата май второто е по вероятно. за да избегнеш конфузната ситуация да доказваш на кой доктор трябва да се вярва просто не трябваше да споменаваш случая тук. мерси че го осъзна (най сетне) 1super

и явно аз пак нещо не се изразяв ясно-чел съм че ваксина има, но нямам идея кой я предлага и как да се свържеш с него. нито пък мисля че е удачно да мислиш за ваксина преди да си си направила серологично изследване за антитела...

#27 Потребителят е офлайн   Teddy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 662
  • Регистрация: 16-May 05
  • Location:София, Младост 1

Публикувано: 13 April 2007 - 11:36 AM

Ще се опитам да обобщя САМО ПОЛЕЗНИТЕ неща, за да се получи, в крайна сметка, полезен спор:) Ако manus, или някой друг, има някакви възражения срещу обобщенията, ще се радвам да ги доуточним, но ще помоля да е културно и без нападки.
1. Токсоплазмозата все пак е опасно заболяване, най-вече за бременни жени (тоест за плода, който носят) и то, ако се заразят по време на бременността или все още не са се преборили с паразита, заразявайки се много малък период преди началото на бременността.
2. Около 30% от жените (мисля, че това е процентът, около който нямаме противоречия) са боледували от токсоплазмоза в някакъв етап преди забременяването, често без дори да го съзнават. В този случай те вече имат изграден имунитет и не могат да се заразят с токсоплазма по време на бременността, затова могат вече да не се притесняват. Честито на поечелившите.
3. Тези, които не са боледували, както и всички, които не знаят имат или нямат антитела е добре да си направят изследвания, които, още в първия си пост казах, нямам представа колко на често се правят. Така че, ако някой има възможност да допълни - моля!
4. Ако съответният човек, било той мъж или жена, има съпровождащо заболяване, свързано с отслабена имунна система, е добре той да си направи по-обстойни изследвания, защото в този случай паразитът може да е от сериозна вреда и за самия него
5. Заразяването с токсоплазмоза по време на бременността, макар че много лекари все още препоръчват незабавен аборт, за мен (само за мен без да се ангажирам с професионално мнение, защото все още нямам това право), след прочетени няколко статии и материали, не е задължително свързан с преждевременно приключване на бременността. Има вече модерни препарати, с които токсоплазмозата се лекува успешно и рискът от увреждане на плода се намалява значително. Разбира се, според мен пак, е редно бременността да бъде много по-строго контролирана и да бъдат направени всички възможни изследвания за ранна диагностика на малформации, които евентуално да предотвратят раждането на тежко увредено дете.
6. Човек определено може да се зарази не само, ако има котка и не само имайки контакт с изпражненията й.
7. Махането на какъвто и да е домашен любимец без категорични медицински показания за това (в това число причислявам тежки алергични реакции свързани с анафилактичен шок, хронична астма и т.н. тежки, застрашаващи живота състояния), за мен лично, а мисля и за мнозинството пишещи в този форум, е немислимо и абсурдно
8. За ваксината с manus така и не стигнахме до съгласие, така че, ако някой има информация и може да я подкрепи с факти - ще се радвам.
Та това е от мен. Надявам се спора поне да е бил полезен и да сме стигнали до някакви обобщения, които ще са от полза на всички.


cheers
User's Signature

Прави каквото трябва, да става каквото ще!

#28 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 13 April 2007 - 09:06 PM

Цитат

5. Заразяването с токсоплазмоза по време на бременността, макар че много лекари все още препоръчват незабавен аборт, за мен (само за мен без да се ангажирам с професионално мнение, защото все още нямам това право), след прочетени няколко статии и материали, не е задължително свързан с преждевременно приключване на бременността. Има вече модерни препарати, с които токсоплазмозата се лекува успешно и рискът от увреждане на плода се намалява значително. Разбира се, според мен пак, е редно бременността да бъде много по-строго контролирана и да бъдат направени всички възможни изследвания за ранна диагностика на малформации, които евентуално да предотвратят раждането на тежко увредено дете.

само имам допълнение към тази точка, че намерих данни в които се споменава че около 30% от жените заразени по време на бременост предават паразита трансплацентарно на плода, тоест опасността е точно за тях. а не за всички заразени бременни. е... наистина е трудна да обясниш на потърпевшите че е било по малко вероятното да има последствия и всеки трябва да се ПАЗИ по описаните вече начини.
за ваксината се разрових и сигурното инфо е следното. ваксина против токсоплазмоза има за КОТКИТЕ. за хората е все още в изпитателен процес върху животни (това прочетох на страницата на СЗО).

дано наистина е полезна темата...

#29 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 14 April 2007 - 01:03 PM

Уточнение- заразяване става само от изпражнения от котка. Не, че трябва тази котка да е вашата. При последни изследвания се е доказало, че токсоплазмозата поразява и емоционалната сфера на главния мозък и хората стават по-безрасъдни и по-често рискуват. Изследването е започнало поради факта, че в щатите се е доказало, че над 50% от причинилите автопроизшествия са заразени с токсоплазмоза.
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#30 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 14 April 2007 - 06:08 PM

гостоприемници на токсоплазмозата са над 500 вида животни. съвсем не е нужно точно котка да се изака за да се зарази човек... да не говорим че екскрементите се разпрашават в околната среда и така паразити попадат по плодове, зеленчуци или се вдишват, така че контакта с котешките екскременти може и да не е пряк и изобщо човек да не подозира кога точно се е заразил.
а това за токсоплазмозата и катастрофите е малко като за вредата от краставиците...

#31 Потребителят е офлайн   m_karabadjakov Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 42
  • Регистрация: 23-February 07

Публикувано: 14 April 2007 - 07:34 PM

Всичко което казваш е така,но най-често заразата по хората се пренася от котките ... така че ...

#32 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 14 April 2007 - 08:28 PM

Цитат

гостоприемници на токсоплазмозата са над 500 вида животни. съвсем не е нужно точно котка да се изака за да се зарази човек... да не говорим че екскрементите се разпрашават в околната среда и така паразити попадат по плодове, зеленчуци или се вдишват, така че контакта с котешките екскременти може и да не е пряк и изобщо човек да не подозира кога точно се е заразил.
а това за токсоплазмозата и катастрофите е малко като за вредата от краставиците...

В доста голяма грешка си и не е редно да заблуждаваш четящите. Може да има и хиляди гостоприемници, но чревна/инвазивна/ форма са развива само при котката и понякога при леопарда. Особеното тук е , че котката може да носи както чревна, така и висцерална форма, т.е. може и да заразява и да боледува. От други животни не можеш да се заразиш и това е факт. Просто при тях паразита не преминава във стадий на развитие на чревна форма.
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#33 Потребителят е офлайн   д-р Коджабашев Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 630
  • Регистрация: 19-April 06

Публикувано: 16 April 2007 - 11:02 AM

Цитат

В доста голяма грешка си и не е редно да заблуждаваш четящите. Може да има и хиляди гостоприемници, но чревна/инвазивна/ форма са развива само при котката и понякога при леопарда. Особеното тук е , че котката може да носи както чревна, така и висцерална форма, т.е. може и да заразява и да боледува. От други животни не можеш да се заразиш и това е факт. Просто при тях паразита не преминава във стадий на развитие на чревна форма.

Докторе, съвсем не си прав и не бъди толкова категоричен. Човек се заразява най-често не директно от котка. Можеш да се заразиш и от агнешко, каймица и т.н.

#34 Потребителят е офлайн   д-р Коджабашев Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 630
  • Регистрация: 19-April 06

Публикувано: 16 April 2007 - 11:13 AM

Ветеринарна амбулатория Д-р Коджабашев
гр. Русе, ул. Зайчар 11, тел. 82 43 44, gsm 0888 341 679


Токсоплазмоза

Д-р Юлияна Коджабашева

Цикъл на развитие и начини на заразяване

Токсоплазмозата е широко разпространена сред хората и много топлокръвни животни. Причинителят Toxoplasma gondii е вътреклетъчен паразит. Котките са единственият краен гостоприемник. Те отделят яйца / така наречените ооцисти / във фекалиите, които могат да заразяват само след съзряването си / спорулирането / в околната среда, което изисква 1 до 5 дни. Хората и животните се заразяват главно чрез приемане на заразени с яйцата храна и вода. След поглъщането на яйцата обвивката им се разрушава в червата и от тях се отделят т. нар. спорозоити, които се размножават в чревните клетки и се образуват бързо делящи се форми, разпространяващи се във вътрешните органи чрез кръвта и лимфата. Попадат най-често в скелетната и сърдечната мускулатура, черния дроб, мозъка и там образуват бавно делящи се цисти. Другият начин на заразяване е чрез поглъщане на сурово месо от животни, което вече съдържа такива цисти. Попадайки в храносмилателния тракт, те се разпространяват по цялото тяло, загнездвайки се по същия начин в тъканите.
Жизненият цикъл на T. gondii завършва в червата на котката при поглъщане на съдържащо цисти месо. В тях се образуват ооцистите и се отделят с фекалиите, т.е тя има решаваща роля за разпространението на токсоплазмозата. И поради това, че заболяването се предава през плацентата и може да увреди плода, основният въпрос за общественото здравеопазване е отглеждането на котки в дома на бременни жени. Много често пред тях стои въпросът за отказването им от домашния любимец.

Токсоплазмозата и котките

Заразените котки почти никога не показват признаци на заболяване. Периодът, през който отделят яйца с изпражненията и могат да заразяват хора е много кратък / 2-3 седмици /. Той настъпва само след първото заразяване на котката. Поради навиците им да се почистват и ближат редовно и ако не са болни / и имат диария /, не могат да се установят остатъци от фекалии по козината на котките. / Обикновено липсва диария в периода на отделяне на ооцисти./ Затова вероятността за заразяване на човека при пипане и галене на котките е минимална или несъществуваща и се счита за безопасно отглеждането на домашни котки дори и от бременни жени.
Котките често дефекират и заравят фекалиите си в мека пръст, в саксии, в сено и др. Опасността от инфектиране чрез заразена от безстопанствени котки почва / а също и от неизмити плодове, замърсени ръце и др. / е много по-голяма отколкото чрез котките, отглеждани вкъщи, още повече че безстопанствените котки ловуват птици и малки бозайници, в които се поддържа цикъла на токсоплазмите - т.е. при външните котки токсоплазмозата е много по-разпро-странена.
При направените изследвания на фекалии от котки в САЩ са открити ооцисти в по-малко от 1% вероятно защото ооцистите се отделят през много кратък период от живота на котката. Поради това че ооцистите са много малки по размер / 10 m / и периодът на излъчване е ограничен, вероятността за откриването им във фекални проби е малка и затова изследването им не е оправдано. Котките може да нямат антитела срещу T. gondii през периода на отделяне на ооцисти и затова изследването на кръв от котки не дава информация за възможността една определена котка да предава токсоплазмоза в даден момент. Изследването има смисъл само от гледна точка на това, че ако една котка е реагирала положително, то тя най-вероятно е била заразена и е имало предшестващ период на отделяне на ооцисти - тя представлява много по-малък риск за стопаните от една отрицателно реагирала котка.

Заразяване чрез сурово или полусурово месо

Проучванията показват, че поглъщането на цисти от сурово и полусурово месо е сериозен източник за заразяване на хората с токсоплазмоза. В районите, в които се консумира полусурово месо случаите на заразяване са повече. В едно проучване 28 от 45-те жени, родили деца с вродена токсоплазмоза са боравили или са консумирали полусурово месо през бременността. T. gondii се унищожава при обработка на месото /осоляване, пушене, сушене, консервиране, загряване /, така че правилно обработеното месо не е типичен източник за заразяване. Повечето тъканни цисти умират и при температурите, използвани за замразяване в домакинството.
Прясното свинско месо е основен източник за заразяване с токсоплазмоза. Серологичните изследвания показват, че антителата срещу T. gondii са широко разпространени сред свинете. Други видове меса като овче, конско,птиче, както и еленско и други видове дивечово месо също могат да са източник на заразни токсоплазмени цисти.
Хората могат да се заразят и от сурово козе мляко. Затова то трябва да се пастьоризира или вари, особено ако се използва за деца, които са по-възприемчиви към токсоплазмозата. Токсоплазмозата е рядко срещана при говедата и затова рискът от заразяване с краве мляко е минимален.

Как се проявява токсоплазмозата при хората

При направените изследвания в САЩ около 30 % от жените на детеродна възраст имат антитела срещу T. gondii. Тези жени не могат да предават заболяването на плода при бременност дори и да са погълнали ооцисти през време на бременността, тъй като имат вече изградена защита срещу токсоплазмозата. За останалите 70 % съществува риск да се заразят по време на бременността и ако това стане, вероятността да се предаде заболяването на плода е около 20-50 %, при което е възможно да настъпи аборт или смърт на фетуса. Въпреки че повечето новородени нямат видими клинични признаци при раждането, голяма част от тях могат да проявят заболяването по-късно - забавено умствено развитие, възпаление на очите, увеличени лимфни възли, мускулни болки. Фактически всички органи могат да бъдат засегнати.

Предпазване от заразяване

За предпазване от заразяване след работа с месо ръцете винаги трябва да се измиват с вода и сапун. Съдовете, влезли в контакт със суровото месо, също трябва да се измиват добре. Трябва да се избягва опитване на подправените кайми, или на месото по време на готвене. Бременните жени не трябва да имат контакт със сурово месо / особено свинско / и с котешки фекалии /. Пясъкът от котешката тоалетна трябва да се почиства ежедневно, преди ооцистите да се развият и да станат заразни или фекалиите да се измиват с течаща вода. Най-добре е някой друг да извършва това вместо тях. При работа с почва да се слагат ръкавици. Плодовете и зеленчуците да се измиват добре преди ядене.
Поради това, че котките се заразяват най-вече при консумиране на месо, съдържащо цисти, домашните котки трябва да се хранят със суха, консервирана или сготвена храна. Котките не трябва да ядат сурово месо, органи или кости и е добре да се задържат вкъщи, за да не ловуват. Кофите за отпадъци трябва да се покриват, за да се избегне яденето на месни отпадъци от котките.




Литературна справка:
1. Dubey JP, Toxoplasmosis, Journal of the American Vet. Med. Assoc., 11.12.1994.
2. Lappin M., Feline toxoplasmosis. Whaltam focus, Vol. 4, N 4, 1994.
3. Lappin M., A report on a completed study funded by the Winn Feline Foundation.
4. Ettinger S. J., Textbook of Vet. Inter. Med., fifth edition, vol. 1, 2000.
5. Василев И., Ветеринарна паразитология и инвазионни болести, Земиздат, 1986.

#35 Потребителят е офлайн   my_kaya Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 646
  • Регистрация: 23-May 09
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 29 June 2009 - 02:27 PM

Здравейте,

Понеже се спомена ваксина за котките, а аз гледам 2, и двете прибрани от улицата, имам няколко въпроса. Стандартните ваксини за котки покриват ли и токсоплазмозата като заболяване? И ако не, с кръвен тест ли се установява дали котката е боледувала или не, и ако живее само в апартамент, без да излиза навън, но с куче в апартамента, препоръчва ли се ваксина? И доколко е опасно при кучетата и какви са симптомите при тях?
User's Signature

The world has given to me nothing
but trash bins, loneliness and pain...
Still that won`t keep my tail from wagging
my love I`ll give through sunny days and rain...

Because I know that somewhere I`m awaited
That gives me strength to live another day...
And although with the Fate itself I`m racing
I know I`ll win and I will meet my MAN...

#36 Потребителят е офлайн   drjeliazkov Икона

  • drZH
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 834
  • Регистрация: 25-November 07
  • Gender:Male
  • Interests:Плуване, бойни изкуства, музика( свиря на ударни инструменти), кино, политика....

Публикувано: 29 June 2009 - 03:10 PM

Няма ваксина с/у Токсоплазмоза. Ваксините са срещу вируси и хламидии
За Токсоплазмоза се изследват специфичните Ig M, а за "историята на заразяването": Ig G.
User's Signature

д-р Живко Д. Желязков, двм, специалист хирург
Център PROVIA ветеринарна хирургия
СТАРА ЗАГОРА

Лична страница

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни