Dog.bg Форуми : Заплождане и разгонване

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Заплождане и разгонване

#1 Потребителят е офлайн   dashka Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 14
  • Регистрация: 27-September 06
  • Location:София

Публикувано: 11 April 2007 - 10:59 PM

w) Някой знае ли обикновено колко време е разгонена една женска котка? И в кой момент е добре да се заведе при мъжки? Или мъжкият трябва да се заведе при женската? Каква обстановка препоръчвате?

Предварително благодаря! :)

#2 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 11 April 2007 - 11:21 PM

Колко продължава едно разгонване ? Различно - от 4-5 дни до доста повече, тъй като е свързано с хормони, трае различно и индивидуално според котката. Ако продължително време не е била с котак, започва все по-често да се разгонва, като съответно разгонване е с все по-дълга продължителност. Но пак казвам - индивидуално е.

Освен това възрастта, в която женската се разгонва за първи път, също варира в различни граници. При някои породи, тя е твърде ранна - около 5-ти месец (при сиамката). При други, сексуалната зрялост настъпва след 10-ия месец или по-късно.

При котките, сексуалните връзки се определят от редица фактори, сред които са продължителността на дневната светлина, околната температура и - разбира се - присъствието на други котки. Когато денят трае 12 часа и другите условия са оптимални, хормоналната система се активира и в женската започва репродуктивният цикъл.

През размножителния период, женската навлиза и излиза от разгонване няколко пъти, но не винаги показва поведение на еструс (цикъл на разгонване) на равни интервали. Често цикълът започва много ранна пролет със средна продължителност от 14-ия до 21-ия ден, като циклите не са много отдалечени във времето един от друг. Всяка женска котка по принцип установя индивидуален цикъл.

Еструсът, или репродуктивният цикъл при котките има 4 стадия. Презнаците на единия често се припокриват и засътпват с признаците на другия, следващ стадий. Освен това се наблюдават индивидуални вариации в продължителността на тези стадии, поради което не винаги е възможно да се определи кога женската е най-вероятно да забременее...

- Проеструс - първият стадий, с трайност обикновено 1-2 дни. Признаци - леко увеличение на вулвата, която е влажна на вид, но това не винаги е толкова очевидно. Котката има увеличен апетит, става неспокойна, издава кратки ниски звуци и се показва по-привързана от обикновено. Започва да привлича мъжкия (ако такъв е налице наблизо), НО ОТКАЗВА СЕКСУАЛЕН КОНТАКТ. Това е така нареченият период на ухажване... b)

2. Еструс - втори стадий. Период на сексуална готовност и това е действителното разгонване. Трае от 4 до 6 дни обикновено, но варира индивидуално при различни котки, при различни породи.
Женската започва силно и все по-често да мяука и показва очебийна промяна в поведението си - мърка се и се трие около краката на хората, повдига задницата си и се търкаля по пода...
Когато сексуалното желание стане силно изразено, котката крещи ... хммм... алармиращо и протяжно, звучи като животно, което изпитва болка. Това е повикът, който трябва да привлече мъжкия!

За да проверите дали котката е готова за полов акт, хванете я здраво за врата и я плеснете лекичко по задницата - ако е в еструс, тя повдига нагоре задницата си, тъпче със задните крака и отмества опашката си настрани. Готова е за срещата с мъжки!

За другите стадии няма да говоря.

Значи, видно от горното - котката трябва да е в еструс, за да се осъществи пълноценна полова връзка и с много голяма сигурност (ако всичко е наред) след около 60-62 дни да се очакват котенца.

По принцип, женската се води при мъжки. Ако е обратното, възможно е мъжкият да се травмира и да забрави защо е там. Както и да маркира успешно новата територия. Разбира се, възможно е, особено ако е силно потентен и на чужда територия да се справи успешно.

Та така. ;)
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#3 Потребителят е офлайн   dashka Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 14
  • Регистрация: 27-September 06
  • Location:София

Публикувано: 11 April 2007 - 11:38 PM

Благодаря много за информацията! :)
Тази вечер я заведох при един котак и я оставих там. Притеснявам се да не би да съм изпуснала момента, защото от няколко дни (2-3) поведението и прилича на втория стадий (еструс). Естествено, както очаквах, нищо не стана, доста се стресира от чуждата обстановка, от пътуването до там, а и от самия мъжкар. Съскаше го и бягаше. Не знам дали ще се получи нещо. Колко време да я оставя там? И мога ли по някакъв начин да я предразположа?
Пак благодаря! :)

#4 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 12 April 2007 - 08:30 AM

Когато се заведе котката, се оставя известно време в контейнера си (например), затворена, в помещението, където после ще бъдат оставени котките насаме. Да свикне с новите миризми, да се отпусне и т.н. След няколко часа се пуска при нея котаракът. След 30 мин ако няма съскане и опити да си избодат очите, ще пуска котката (извън контейнера). Наблюдава се поведението на животните 10-15 мин. Ако всичко е наред, оставяте ги сами да се разберат и си гледате работата. Котката се прави известно време на интересна и не допуска мъжкия близо до себе си, след това... хормоните управляват поведението им.

Два цели дни да престои на гости е напълно достатъчно, ако не е много дива.

Успех!

Cat rules !!!
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#5 Потребителят е офлайн   dashka Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 14
  • Регистрация: 27-September 06
  • Location:София

Публикувано: 12 April 2007 - 09:02 AM

Благодаря много!

#6 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 12 April 2007 - 09:07 AM

r)
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#7 Потребителят е офлайн   dashka Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 14
  • Регистрация: 27-September 06
  • Location:София

Публикувано: 14 April 2007 - 05:41 PM

От сряда вечерта котката ми е на гости при мъжко коте. ;) Обаче според стопаните на мъжкото нищо не е станало. Тя се е отпуснала и е започнала да го "зове", но той не проявявал интерес и я съскал. s) Има ли начин да се разбере дали нещо е станало? И дали има начин да се предразположи мъжкия?

Предварително благодаря! :)

#8 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 16 April 2007 - 06:38 AM

Има случаи, когато мъжкият "подбира" партньорката си и проявява капризи. Не, това е природа и едва ли може да се предразположи. На каква възраст е мъжкият? Бил ли е преди това с котки?

Доказателство за осъществено "сношение" е силен крясък от страна на женската, след това тя тръгва да бие котарака...

Ако не стане, следващият път потърсете по-опитен партньор.

Надявам се, ви е известно, че преди заплождане/оплождане и двете котки трябва да са здрави, съответно обезпаразитени и ваксинирани, за да гарантирате жизнеспособно котило.
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#9 Потребителят е офлайн   dashka Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 14
  • Регистрация: 27-September 06
  • Location:София

Публикувано: 16 April 2007 - 02:20 PM

Пак благодаря! ;)
Мъжкият е на около 4 години, а женската на около 7. И двамата не са били до сега родители. И може би това е проблем.
Както и да е. Аз вече си я прибрах вкъщи. А от стопаните на мъжкия разбрах, че той започнал да се държи малко странно - в началото обикалял и мяукал "жално" (сякаш я търси w) ), а после започнал да прави бели (може би за отмъщение, че са му я отнели b) ).
Когато се прибрахме вкъщи, забелязах, че има свръх апетит! Мисля, че е нормално, нали? Може би, не е успявала да се храни спокойно там...
Благодаря много за всички съвети и полезната информация. Следващия път ще съм по-подготвена. r)

PS: А какво мислите за изкуственото оплождане? Съществува ли такова? И ако да, струва ли си да се възползвам от него?

#10 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 16 April 2007 - 05:17 PM

bl) ами на нея й е определено малко късничко. Защо рискувате със здравето й?

И за него при положение, че е на 4 години, също е малко странно, може и да не се сеща какво да прави или да му трябва повечко време.

Не съм чувала да се практикува в БГ изкуствено оплождане на котки...
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#11 Потребителят е офлайн   sanq Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 62
  • Регистрация: 25-June 07

Публикувано: 08 November 2007 - 09:28 AM

Здравейте и аз искам да питам нещо относно заплождането.Моята котка роди за първи път на 22.10 и както някои от Вас са прочели в друга тема на сутрента нямаше и следа от малки котета.Все още живеят заедно с мъжкия.Снощи беше легнала до мен и както я галех усетих савсем лека подутина в областа на корма.Пак започна да разнася с нея една малка плюшена играчка ляга на стола заедно със играчката и не дава никои да я докосне.Това го правеше и предишния път като беше бременна.Въпроса ми е мислете ли че може толкова скоро пак да е бременна или просто тъгува за малките?Благодаря предварително.

#12 Потребителят е офлайн   suzy_zahar Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 6
  • Регистрация: 21-August 07

Публикувано: 09 November 2007 - 02:10 PM

Kak taka e nqmalo kotenca?kakvo e stanalo?
Moqta kotka e na 8 meseca ve4e i ot 1 mesec nqkade zabelqzvam 4e se tarkalq po poda, a sam 4uvala 4e tova e znak 4e zapo4va da se razgonva...ot nqkolko dni ve iska da qde, a prodaljava da e jiznena, slojila sum i 3 razli4ni hrani koito tq haresva a ne iska da qde...dali tova ima vruzka s razgonvaneto ili mislite 4e ima zdravoslovenproblem?HELP

Моля, пишете на кирлица!
мод


#13 Потребителят е офлайн   sanq Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 62
  • Регистрация: 25-June 07

Публикувано: 09 November 2007 - 03:44 PM

Ами просто незнаех че мажкия трябва да е отделно и на сутрента ги бяха изяли.Моята котка отказваше да яде когато я местих.Последния път беше толкова уплашена от хазяиката ми,че не ми даваше да я оставям сама излезнех ли от стаята и веднага заплчваше да мялка.А за търкалянето по пода наистена се случва когато котката е разгонена,но нали знаеш че не е хубаво да се води на мъжки преди да е навъпшила най-малко 1.3 месеца

#14 Потребителят е офлайн   joni12 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 48
  • Регистрация: 23-December 08
  • Gender:Female
  • Location:ВАРНА

Публикувано: 23 December 2008 - 08:51 PM

Здравейте,имам много въпроси но ще запо4на с най важния;имам котка(персииска) на 1,6г. първото и разгонване беше на 7м. възраст по съвет на ветеринарната и лекарка  я оставих  да и мине,на 1г.възраст пак се разгони и я заведохме при кавалер там стоя 3 дена ,прибрахме я състоънието и беше силна уплаха нищо не се беше слу4ило,след 2м. пак се разгони заведохме я при друг кавалер там стоя 4 дена ,скрила се била зад хладилника и не е мърдала от там пак нищо само уплаха,сега след 4м. се разгони пак 2 дена беше много мила после запо4на да мяука силно 2 ве4ера подред вси4ко говори 4е е готова решихме да доведем мъжкия тук вкъщи (трети кандидат) той е на същата възраст като нея ,сега 2-ри ден са затворени сами ,той я охажва мъ4и се да я доближи но тя крещи като обезумяла ръмжи и маи го бие.Какво да правя ?Маи пак няма да стане нищо ,защо така прави моята котка?Моля помагаите ми .
User's Signature

Господ е създал котката,за да може човек да погали лъва.

#15 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 23 December 2008 - 09:07 PM

След като се стресира толкова защо не я оставите на мира? За чие удоволствие правите това?
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#16 Потребителят е офлайн   joni12 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 48
  • Регистрация: 23-December 08
  • Gender:Female
  • Location:ВАРНА

Публикувано: 23 December 2008 - 09:41 PM

Първо много благодаря за бързия отговор.Ами казаха ми 4е е хубаво женската котка да роди поне веднъж,аз за първи път гледам женска котка и незнам затова търся мнения, виждам 4е това не е нормално и търся помощ,вси4ки вкъщи много я оби4аме повярваите ми тя ние като второ дете и ни е много мъ4но .Утре сутринта мъжкия  си отива обадихме се ве4е на стопаните му,и отам нататък незнам какво да правя.
User's Signature

Господ е създал котката,за да може човек да погали лъва.

#17 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 23 December 2008 - 09:55 PM

Това с раждането за здраве е мит, който няма никакво основание.
Имате два варианта - да изтърпявате разгонванията й. Може да са 2 пъти в годината, може да са всеки месец. Домашните котки не живеят природно и хрмоните им се побъркват. Честото разгонване понякога е и индикатор за здрасловен проблем.
Друг вариант е кастрацията, има тема - прочетете я.
Информирайте се добре и тогава вземете решение. Тя е живо същество, което зависи от вас. За това не се доверявайте на други легенди и митове, като този за раждането за здраве.

п.п. Нещо важно - хапчетата, които потискат разгонването са много, много вредни.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#18 Потребителят е офлайн   joni12 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 48
  • Регистрация: 23-December 08
  • Gender:Female
  • Location:ВАРНА

Публикувано: 23 December 2008 - 10:11 PM

Благодаря ви ,ще про4ета за кастрацията и ще му мислим ,сега нямам търпение да доиде сутринта да си отиде мъжкия ,не мога да се побера в кожата си как можах то4но за коледа да и при4иня този стрес 
User's Signature

Господ е създал котката,за да може човек да погали лъва.

#19 Потребителят е офлайн   joni12 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 48
  • Регистрация: 23-December 08
  • Gender:Female
  • Location:ВАРНА

Публикувано: 24 December 2008 - 09:21 AM

Мъжкия ве4е го прибраха,Рая(котката ми) сякаш го търси или е още разгонена мрънка непрекъснато таркаля се ,какво е това държание възможно ли е да е разгонена още, 2 дена беше с мъжки .
User's Signature

Господ е създал котката,за да може човек да погали лъва.

#20 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 24 December 2008 - 11:05 AM

Разгонването е определен период, не зависи от наличието на мъжки. Дори да е осъществен акт - котката продължава да е разгонена и да "привиква" мъжките. Именно така забременяват с няколко бебета от различни бащи, когато са на улицата.
Наличието на котка от противоположния пол не успокоява нещата. А при мъжките дори ги усилва.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни