Dog.bg Форуми : ЗА НОВАЦИТЕ ВЪВ ФОРУМА

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Темата е заключена

ЗА НОВАЦИТЕ ВЪВ ФОРУМА

#1 Потребителят е офлайн   Eli i Droopy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1751
  • Регистрация: 25-July 04
  • Location:София the CITY :-)

Публикувано: 20 December 2004 - 08:31 PM

Молба!Не публикувайте тук мнения!

Хранене на кучето
Доста легенди чета тук. Ето какво мога да кажа по темата:
Кучето НЯМА нужда от разнообразна храна в смисъла, в който го разбираме ние, хората. На него няма да му омръзне да яде едно и също всеки ден, години наред. Има нужда от ПЪЛНОЦЕННА храна, т.е. - да получава необходимите за него вещества в необходимото съотношение, като се има предвид, че в различните периоди от живота му нуждите му са различни.
Който смята, че може да му осигури добър баланс (протеини, мазнини, въглехидрати, пепел, микро и макроелемени) с натурално хранене - чудесно, но затова се изискват много познания. Аз ги нямам, затова предпочитам качествените гранулирани храни, на чиято опаковка можеш да прочетеш точния състав и необходимата дневна дажба. Но ако кучето ви не е привикнало към гранулирана храна от малко - трудно ще го накарате да я приеме на по-късен етап. Може да се започне с нея веднага след отбиването, но подбирайте марката и предназначението. Например малкото куче се нуждае от доста повече протеини, мазнини и калций в сравнение с отрасналото.
Е, тук за пръв път чух, че миксерите са вид храна, било то и за кучета, аз ги мислех за електродомакински уреди :)
Като говорим за сухи храни: различавайте пълноценна гранулирана храна от микс. Миксовете съдържат обикновено смес от зърнени храни с малка добавка от мазнини и имат ниска хранителна стойност. Те не са пълноценни - използват се за добавака или нека кажа пълнеж. Ако кучето ви е лакомо, то няма да се засити от порцията пълноценна храна, която му се полага, а миксът ще му даде чувство за ситост.
Моите съвети:
Гранулирана храна - да, консервирана - никога! Консервацията при гранулираните храни се постига чрез екструдиране и извличане на водата, а при консервираните (влажни и полувлажни) - чрез консерванти. Познавам куче от породата средноазиатска овчарка, което почина на 5 г. с масиран карцином на цялата храносмилателна система вследствие хранене с консерви (разбира се, това е крайно зловещ пример, имало е и други фактори, но ви казвам заключението след аутопсията). Освен това в консервите след отварянето дори за ден веднага започват да се развиват гъби, плесени и какви ли не микроорганизми.
За да изберете добрата за вашето куче гранулирана храна трябва да минете един период по метода "проба - грешка" - опитвайте различни, докато попаднете на тази, която най-много ще се хареса на вашия приятел.
Добри марки, но и твърде скъпи са: Royal canin, Purina Proplan, Eucanuba. Добри и средно скъпи: Фрискис, Пурина дог чоу (що стана с таз латиница, бе?!), Нутра нагетс, Даямонд, сигурно пропускам нещо. Евтини и с лоша репутация: Педигри, Чапи, български измишльотини.
Ако храните с гранулирана храна давайте строго определено количество, а не "нека да яде кученцето колкото му се иска" и осигурявайте много вода.
Хляб - да, но не бял.
Въобще въглехидрати - умерено. Никога продукти, съдържащи какао! (напр. шоколад)
Плодове и зеленчуци - да, но без лук и картофи.
Кости - да, без тръбни.
Субпродукти (карантия) - много внимателно.
Млечни продукти - съвсем малко (също като субпродуктите предизвикват стомашни разстройства).
Яйца - един-два пъти седмично.
Нуждата от сол на кучето е нищожна - не давайте солени храни. Задължително обезсолявайте рибата.
Ако храните натурално не забравяйте, че кучето е месоядно животно - храносмилателния тракт е доста по-къс от този на тревопасните и на всеядните (като човека). От останалите храни усвоява твърде малко, затова разчитайте просто на месото.

Тук редактирам, защото забравих да спомена две важни неща:
Кости се дават след 6 месечна възраст, когато зъбите са вече укрепнали. Първото ми куче счупи постоянен зъб на 4 месеца с кост, защото избързах.
И още нещо - храносмилателната система на кучето се "настройва" към вида хранене, който сте избрали. Не го сменяйте рязко. Ако решите да преминете от натурално хранене към гранулирани храни или обратното, добавяйте по малко от новата храна към предишната в продължение на седмица, да речем, като постепенно сменяте съотношението. Погрешно е например "за разнообразие" да давате един ден натурална храна, а на другия - гранулирана.

Хайде, със здраве.

Мнението е написано от mil_- майстор в бранша ;-)
За да прочетете цялата тема вижте тук Хранене
А ето и още нещо за храненето-Хранене2
User's Signature

Качена снимка[br]BG Басет сайт изцяло за породата басет хаунд.[br]Кога ми се преработи сядам и чeкaм да ми мине.

#2 Потребителят е офлайн   tedi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1599
  • Регистрация: 18-September 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 20 December 2004 - 08:54 PM

ЗА ЛАКОМСТВАТА

Колкото по-малко лакомства толкова е по-добре. Всяко едно лакомство е редно да се отработи, а после да се дава, за да не го смята за нещо което му се полага, а за награда - така по-нататък ще ти е и по-лесно да го обучаваш. Вземи му кожен кокал - нека си чешка зъбките, целта на занимавката е не да му види сметката (ще се изненадаш колко бързо се справят с това всъщност) а да занимава кучето и естественото му желание за гризане. Не прекалявай с кучешки бисквити - аз на моят му давам две на ден, и то за награда. Знам че имаш огромното желание да го глезиш и храниш непрекъснато с вкуснотии, това е нормално - но не бива да се прекалява: просто е вредно:-)
Мнението е написано от:Furia_S
User's Signature

Качена снимка

#3 Потребителят е офлайн   Eli i Droopy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1751
  • Регистрация: 25-July 04
  • Location:София the CITY :-)

Публикувано: 20 December 2004 - 08:54 PM

Добър трик да научиш кученцето си къде да пишка
Ами от личен съвсем пресен опит мога да кажа, че това, че кученцето пишка и ака навсякъде е най-нормалното нещо. Моето кученце, което скоро навърши 3 месеца и вчера му бе първата разходка навън (след изтичането на времето в което трябваше да стои в къщи след третата ваксина) така и не можа напълно да се научи, че се ходи само в банята. Приложих стратегията с вестник, като за целта първо извадихме всички мокети от коридора и го застлахме с вестници. След това почнахме да махаме вестниците един по един, като постоянно стеснявахме областа покрита с вестници. Кученцето в 80 на 100 от случаите си търсеше вестника за да се изходи на него. След като остана само един вестник започнахме всеки ден да го местим по към банята и накрая в самата баня. Та сега когато е в настроение и има някой около него примерно демонстрира поведение и си влиза сам в банята да си свърши работатата. Ама ако е сам и никой не му обръща внимание ... :-)
Та имам предвид това, че кученцето ти пишка навсякъде е съвсем нормално. Трябва да занеш това и да не му се сърдиш (особенно). Нещата ще си дойдат на място с времето но трябва търпение.
Мнението е написано от Bobolin
Много важно нещо!Какво да правя като кученцето си свърши работата там където трябва!
хвалете кученцета си като си свършат работата в специално за това място. показвайте колко много сте доволни и те ще се стараят направо там да ходят - теса много умни и много се стараят да ни угаждат. Успех!
Мнението е написано от Furia_S
За да прочетеш цялата статия влез тук За пишкането
User's Signature

Качена снимка[br]BG Басет сайт изцяло за породата басет хаунд.[br]Кога ми се преработи сядам и чeкaм да ми мине.

#4 Потребителят е офлайн   Eli i Droopy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1751
  • Регистрация: 25-July 04
  • Location:София the CITY :-)

Публикувано: 20 December 2004 - 09:02 PM

Едно нормално поведение за първата разходка при повечето кученца
Вчера за пръв път го изкарах - вечерта да отида да му взема повод и каишка, взех му нагръдник (така каза че се казва чичката от зоомагазина) и от онези "верижки" дето са на някаква макара и може да оди на сам на там. Обаче песа е здравата стреснат, само гледа да се примуши до мен че да го гушна. Снощи спецялно го бях сложил да си легне в кашона така че да неможе да илиза, за да може сутринта да го изкарам, та да си свърши работата на вън, ама друг път. Станал съм в 5:30 да го изкарам и циклихме до 6:10 тоя само тарча след мен, скимтя вартя се и нищо не направи .... аз викам първоначално ще циклим с него на вън докато не го напъне че да се сети тук да го направи .... ама не, седяхме, и си викам че може да взема настине толкова дълго време на вън, та се прибрахме. Влязохме, измих му лапичките дупето и ушите, че седна, пък и нали са му големи ушите а дишу нон-стоп бяха станали бели от мръсно ... та измих го изсуших го и щом го пуснах, той излезе от банята, направи много познатата нам Г стойка, и пусна кафявото, направи 3 крачки и направи Р стойка - изпишка се ... е ясно ми е че от 1 път нищо почти не става, но горе доло съдейки по ваще кучета, нормално ли е да го е шубе, да не може да се качва по стъпалата ? ваще песчета горе доло на кое излизане за пръв път на вън свършиха работата ? За колко време свикнаха само вън ? Ясно ми е че ще е по-трудно имайки предвид че е студено, но ми се ще ориентировачно да знам, да се подготвя психически, че пък ми писна да стоя на дъски в стаята ми, че да не пикае и ака по килима за сумати пари ...
Мнение публикувано от НЕРВАКА.Виж пълната тема тук Въпросите на НЕРВАКА
User's Signature

Качена снимка[br]BG Басет сайт изцяло за породата басет хаунд.[br]Кога ми се преработи сядам и чeкaм да ми мине.

#5 Потребителят е офлайн   tedi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1599
  • Регистрация: 18-September 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 20 December 2004 - 09:04 PM

За пишкането навън

За неуспеха на първата разходка не се притеснявай. Не е необходимо да измъчваш малкото кученце с двучасово висене на студа.

Извеждай я в началото по-често (по възможност 4-5 пъти на ден) по 20-30 мин. Ако направи нещо, веднага я похвали и я поощри с лакомство, например. Ако нищо не направи, а само играе - да й време - може би има нужда да опознае големия свят преди да се отпусне.

У дома дезинфикцирай навсякъде с най-миризливия препарат (провери първо да не е отровен) и го прави всеки път когато намериш локвичка или "торта".

В никакъв случай не бива да се караш и да наказваш за провинения, ако не си я хванала на местопрестъплението. Ако видиш как твоето малко момиче най-безцеремонно пишка на килима, веднага й се скарай, но в никакъв случай не топи виновната муцунка в локвата!

Чувала съм, че женските кучета привикват малко по-трудно към разходките. Просто бъди търпелива и ще постигнеш ефект.

Мнението е написано от: Hari
User's Signature

Качена снимка

#6 Потребителят е офлайн   tedi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1599
  • Регистрация: 18-September 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 20 December 2004 - 09:05 PM

За изложбите

Изложбата е вид състезание, в най общия случай. Кучетата се състезават по свойте екстериорни качества за определяне на кандидатура за национален или международен шампион по красота. Но много от тези кучета са и работни в същия случай, в смисъл, че има специални изпитания примерно за ловни кучета, за служебни. А състезания може да има и по аджилити, скижор, драйленд, теглена на шейна, специални изпитания за работни кучета. Изложбите за определяне на кандидатури за национален или международен шампион се провеждат под егидата на Международната киноложка организация / FCI / по нейните правилници. Най общо е това, дано не съм объркал нещо ...

Мнението е публикувано от:dogman
User's Signature

Качена снимка

#7 Потребителят е офлайн   Eli i Droopy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1751
  • Регистрация: 25-July 04
  • Location:София the CITY :-)

Публикувано: 20 December 2004 - 09:10 PM

С какво трябва да си чешат зъбките кученцата
Не й позволявай да изяжда пръчките - треските може да наранят червата на кучето, забравих, извинявай, на колко точно месеца е тя? давай й вкъщи редовно играчки за чешкане на зъбите, ако тя сега има млечни зъби и си сменя лека-полека, нормално е да иска да гризе твърди неща. Купувай от зоо-магазините кокали от пресовани жили - те изглеждат като кокалче, бежово на цвят, твърди са, приятни са за гризане на кучета, но пръчките не бива да се изяждат - освен запек може и по-сериозни проблеми да получи. Ако й позволиш като порасне - ти ще го решиш, но сега, докато е мъничка, изяжданите пръчки повече ще й навредят отколкото ще са от полза. Да, и не й давай бебешки човешки играчки за гризане - само тези от зоомагазина: на човешките играчки ако са направени от по-мека пластмаса кучета лесно отхапват парченца и ги гълтат, което пак не е добре.
Успех.
Мнение публикувано от Furia_S. Виж цялата тема тук Болести
User's Signature

Качена снимка[br]BG Басет сайт изцяло за породата басет хаунд.[br]Кога ми се преработи сядам и чeкaм да ми мине.

#8 Потребителят е офлайн   Eli i Droopy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1751
  • Регистрация: 25-July 04
  • Location:София the CITY :-)

Публикувано: 20 December 2004 - 09:15 PM

Проблеми с възпитанието???Попитайте mil_!
Да започнем с някои основни положения.
Тук, в България, се работи по така наречения контрастен метод или система поощрение-наказание.
Алтернативни са: само поощрения (има хора, които смятат, че кучето може да се обучи само чрез ласкаво отношение), или пък само наказания (напълно отречено).
Напоследък чета за кликер-метод - обучение чрез щракане с устройство, сигурно сте попадали на това по анимал планет, но не мога да кажа нищо по въпроса.
Поощрението може да бъде похвала, лакомство, игра, любима играчка.
Наказанието се нарича още корекция и представлява рязко, камшично дръпване на повода по различен начин в зависимост от това, което упражнявате. Може да бъде плясване с вестник или два пръста по муцуната или леко подпиране с коляно. Не трябва да е болезнено за кучето, а просто неприятно усещане, което то разбира, че получава, когато на прави каквото искаме от него.

Преди да ви разкажа за ученето на "редом" ще обърна внимание на няколко важни неща:
Никога не се занимавайте с обучение когато сте нервни или ядосани. Това трябва да е взаимно удоволствие.
Не правете дълги тренировки - максимум половин час, а след тях награждавайте кучето с игра.
Не тренирайте, когато кучето не е предразположено да ви сътрудничи - по този начин само ще го научите да НЕ изпълнява.

Още едно основно положение: какво е команда?
Наричайте го както искате, ако думата команда ви е неприятна, това е просто съчетанието от звуци, с което казваме на кучето какво искаме от него. По ваш избор го учете на български, немски или английски. Лично аз препоръчвам немски по няколко причини:
Думите са кратки, звучни, едносрични. Кажете "седни седни седни" и "зиц зиц зиц". Кое е по-лесно? Имайте предвид, че ще повтаряте тези думи много, много пъти.
Ако използвате команди на български, добре обученото куче ще реагира на тези думи и във ваш обикновен разговор, например идва ви гост и му казвате "заповядай, седни". Кучето се обърква.
На български окончанията са еднакви - седни, легни, стани. Добре обученото куче ще слуша вашите команди и от 200 метра разстояние и тогава ще чуе само едно "ни" и ще се обърка. Така че ако изберете български използвайте примерно "седни" и "лягай". Не въвеждайте "хайде" като команда в никакъв случай - твърде често използваме тази дума в ежедневния език.
Виж всичко за възпитанието на едно куче тук Команди

Команда "Седни!"

Команда "Редом!"
User's Signature

Качена снимка[br]BG Басет сайт изцяло за породата басет хаунд.[br]Кога ми се преработи сядам и чeкaм да ми мине.

#9 Потребителят е офлайн   Eli i Droopy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1751
  • Регистрация: 25-July 04
  • Location:София the CITY :-)

Публикувано: 20 December 2004 - 09:36 PM

Много важна тема за заплождането!
ПРЕДИ ДА ЗАПЛОЖДАМЕ Първо: си помисляме мноооооооооооого хубавичко, особено ако сме собственици на женската. Появата на кученца не е задължителен и свръх-важен елемент в живота на кучката, нито ще я предпази от болести в късна възраст; точно обратното - ако НЕ Е РАЖДАЛА шансовете за рак, пиометра и др. са по-малки. Появата на кученца произтича от желанието на собственика да види малки щъкащи твари у дома - най-вече. Само че това е отговорност и трябва да сме готови да я поемем, т.е. да имаме не само желание, но и средства за отглеждане на малките кученца, и поне що-годе планове как да им намерим дом в близко бъдеще. Второ: ако горните условия са изпълнени си помисляме още по-хубавичко дали нашето женско куче си струва да ражда (т.е. има ли си документи, действително качествено ли е и ще бъде ли потомството му полезно за породата в страната... или просто ей-така ни е щукнало да правим бебета); и дали нашето мъжко куче си струва да запложда - т.е. няма ли случайно далеч по-хубави мъжки, които заслужават тази чест на продължаването на рода повече. ПОДГОТОВКА НА ЖЕНСКОТО КУЧЕ За да се чувства женската комфортно по време на заплождане, тя трябва да бъде ПОДГОТВЕНА за ролята си. С други думи: да бъде научена да приема спокойно други кучета наоколо; по възможност - да познава избрания мъжки отпреди и да го харесва (не, че някой ще я пита в сюблимния момент); да приема спокойно други хора да я пипат по главата, раменете, задницата и под корема. Последното не е кой знае колко трудно упражнение: клякате така, че да сте по-близо до задната част на женската, намирате се отстрани. Едната си ръка поставяте под корема на кучето, точно до бедрата. Другата ръка отива отзад, под опашката. Женската трябва да е свикнала и да приема спокойно И ДВЕТЕ ви ръце, т.е. да не се дърпа като луда, защото я пипате на интимни места:)) Ако кучето е от голяма порода, под корема може да влезе и едното ви коляно (което ви е по-удобно), за да помогнете на любимката си да понесе тежестта на любовника, когато той се качва отгоре. Отпред кучето се държи: с две ръце за раменете, без да стискате силно, вашето тяло е от едната й страна. При по-едро куче можете да го "прекрачите", така че главата да мине зад краката ви, а вие да имате по-стабилна опорна точка; или да клекнете и да прегърнете кучето (буквално). Важното при тази поза е кучката да не може да се извърне и да ухапе мъжкия, а и да не може да се дърпа и да подскача, И да я държите така, че да не може да се извърне да ухапе вас (което се случва достатъчно често и не защото кучката е агресивна, просто по инстинкт си изкарва чувствата на най-близкото годно за гризване нещо). ЕСТЕСТВЕНО, преди да създава потомство една женска трябва да бъде отговорно обезпаразитена, ваксинирана, в добро физическо състояние, напълно здрава, охранена и т.н. Според мен обаче това е очевидно и не подлежи на допълнителен коментар. ПОДГОТОВКА НА МЪЖКОТО КУЧЕ Точно както и женската, мъжкият трябва да е свикнал и да се отнася спокойно към наличието на непознати кучета (т.е. да не тръгва незабавно да ги пребива, пък после да гледа момчета ли са, момичета ли са..) и на непознати хора. Трябва да бъде научен да го пипат, галят, да му клечат срещу лицето и т.н. - онзи, който държи женската отпред неизменно се озовава право срещу зиналата паст на "трудещия" се мъжки... не е приятно въпросният мъжки да тръгне и да яде човека насреща. Подготовката на мъжкото куче включва: то да бъде научено спокойно да се отнася към докосване в слабините, по и около кожния джоб, в който крие семейните скъпоценности; да бъде научено да го вдигат под мишниците (ако се наложи) и да го подпират отзад с коляно, ръка и прочие. НИКОГА - запомнете това!!! - АМА НИКОГА мъжко куче, което ще бъде използвано за разплод по-късно, не бива да се стряска, ако проявява интерес към женски и се опитва да ги качва. Точно обратното: поощрявайте го, доколкото (естествено) няма опасност - женската не е бездомна например, не е разгонена и прочие. Винаги в подобни обстоятелства го хвалете, а нежелано поведение прекратявайте внимателно (т.е. ако "язди" краката ви, катери мъжки кучета и прочие такива изпълнения). Пак, естествено, мъжкото куче, което ще прави кученца утре, трябва да е ваксинирано, обезпаразитено, физически добре, да не е болно и прочие. НЕПОСРЕДСТВЕНО ПРЕДИ ЗАПЛОЖДАНЕТО Спорно е кой момент от деня е "най-подходящ" - очевидно, когато и двамата собственици са свободни :)) Важното преди самата скачка е: кучетата да са поиграли, за да изтощят първоначалната натрупана енергия, но не толкова, че да се уморят; да са разходени и да са свършили "тоалетните" нужди; да не са хранени скоро - в близките няколко часа, за да не повръщат от напрежение. Също толкова важно е собственикът на мъжкия да е подбрал подходящо място - достатъчно уединено, да няма други кучета и хора наоколо. НЕ Е добра идея женската да се води в апартамента при мъжкото куче, срещата им в идеалния случай става навън, на познато на мъжкия място. ЗАПЛОЖДАНЕТО Винаги женското куче се води на територия на мъжкото. Обратното е възможно само при опитно мъжко куче, което е доказало, че не се смущава. Кучетата се доближават едно до друго на повод; ако мъжкият е агресивен, собственикът на женската внимателно я обръща така, че партньорът да може да подуши "за какво става въпрос" и да изгуби желание да пребие изгората си. Кучетата се пускат от повод, само ако: мястото, където става срещата, е заградено и няма начин женската да избяга двете не са агресивни едно към друго женската не се плаши от мъжкия Ако кучетата изобщо бъдат пуснати от каишките, те най-често играят без да вършат нищо по-важно; в такъв случай, след като се позабавляват малко, вържете женската отново. ГОТОВА ЛИ Е ЖЕНСКАТА? Готовността на женската се определя по позата, която тя заема: разкрачена за стабилност, обикновено с леко наведена глава, опашката се извива силно настрани и се отмята покрай гърба, а мускулатурата около вулвата се напряга. Тази поза кучката заема, когато мъжкия ближе вулвата (или когато бъде докосната там с длан). Опитните женски и тези с много силен инстинкт заемат тази поза още при приближаването на мъжко куче до тях, но не всички го правят. Някои кучета отмятат опашка едва когато мъжкият се качи на гърба им. Нормална реакция е женското куче да "позволява" да го скачат други женски и да им заема въпросната поза още преди да е в пълна готовност - така игрите в глутницата стимулират половите хормони. Също толкова нормална реакция е женското куче да се зъби, да не позволява на мъжкия да го докосне, да сяда, да се дърпа, да лае... В такъв случай може да се наложи здраво да я хванете, за да вкуси мъжкият "готовността" - ако кучката не отмята опашка, най-вероятно все още не е готова и опитите да бъде заплодена няма да са успешни. При някои породи чувството за собствено достойнство е толкова силно, че женските не позволяват на мъжкия никакъв контакт (например кавказка овчарка), докато той е в полезрението им. Обикновено проблемът се решава, когато собственикът "прекрачи" женската и главата й се държи така, че да не вижда изобщо какво се случва на задната й половина :))) АСИСТЕНЦИЯ ПРИ ЗАПЛОЖДАНЕТО Ако двете кучета са спокойни и женската реагира нормално на мъжкия, асистенция може и да не се наложи. В най-добрия случай собственикът на женската просто леко я придържа отпред за раменете,за да не се мести. Имайте предвид, че в действителност, дори при познати кучета, "свободни" заплождания без съдействието на стопаните, се осъществяват рядко и, ако няма хора наблизо, е напълно възможно да стане сериозна беля - примерно, мъжкият вече е заклещил женската, тя пада, търкаля се, кучетата пищят, накрая се стига до вътрешни наранявания... Е, хайде да не се плашим! Както казах, в идеалния случай, след като мъжкият се качи върху женската, най-добре е да я прихванете леко през раменете, за да не тръгне тя да се дърпа. В не-толкова идеалния случай е необходимо втори човек да подложи ръка под корема й, за да я задържи неподвижна (без да стиска) и евентуално да даде опора и на мъжкия. Особено при късокосмести породи мъжките кучета, когато здраво стиснат женската с предните си лапи, могат да издерат корема й с нокти, а това е болезнено и изненадващо за булката :) В още по-малко идеалния случай асистентът от задната страна трябва да има готовност да разтвори леко с палец и показалец вулвата на женската и да я "нахлупи" върху търсещия "инструмент" на мъжкия. При партньори, които са подготвени и свикнали да бъдат държани и докосвани, не възниква проблем при асистенция. Мъжкият обаче, ако не е свикнал с чужди хора, може да се стресне, да слезе; дори да откаже да качва женската. Веднъж попаднал в търсеното място, мъжкият се впуска енергично в действие. Това е сюблимният момент на връзката. Ако в първите няколко секунди женската се дръпне, е възможно мъжкият да се изплъзне и да не успее да я заклещи, така че асистентите я хващат по-здраво и не й позволяват да мърда. Ако е необходимо, трети помощник леко подпира мъжкия отзад с коляно, ръка и т.н., зависи от размера на породата - особено полезно упражнение, ако подът, на който кучетата "действат" е хлъзгав - примерно, плочки. След като свърши с "важната част", мъжкият се отпуска видимо, успокоява се и... зависи. Някои момчета бързат да слязат от кучката - толкова бързат, че се препъват в собствените си лапи, така че някой трябва да има готовност да подкрепи мъжкия и да му помогне, ако се наложи - първо слиза предницата, двете предни лапи стъпват на земята, после се премята задният крак. Опашката на женската се изважда ОТГОРЕ между двете кучета, за да не пречи и да не убива. Ако е необходимо, между бутовете на кучетата се изважда и опашката на мъжкия. Има случаи, при които мъжкият остава за минута-две, без да има желание да слезе, та дори позадрямва :)), тук пак трябва да има човек, който да го подкрепи ако започне да се хлъзга... и, особено при по-едрите породи, някой трябва да крепи кучката под корема и гърдите, за да не й тежи партньорът. След като кучетата се обърнат, най-добре е стопаните да ги държат на къс повод или поне да са съвсем наблизо, за да не стане беля - дърпане, падане и т.н. Кучетата обикновено пристъпват насам-натам, съвсем спокойната женска може дори да прояви интерес да се поразходи, влачейки партньора на заден ход :)) Заклещването продължава различно време при различните мъжки, средно между 5 и 60 минути, най-често - около 15-20. Има мъжки, които "държат" и над час. Повод за притеснение по принцип няма. Като цяло, постепенно между дупетата на двете кучета се появява тесен "процеп" и накрая кучетата се освобождават едно от друго (уф, каква радост за женската!!) Възможно е в последните секунди двете кучета да се дръпнат, женската да изквичи и т.н., така че собствениците все пак трябва да бъдат нащрек, готови да подкрепят любимците си в "трудния миг". След разклещването и двете кучета обикновено се заемат с тоалета си :)), после може да ги оставите да поиграят, ако имат желание. Вода може да им се даде, ако времето е много горещо, и веднага, но в малко количество - все пак физическите усилия са били сериозни! - и след около половин час може да ги напоите до насита; ако е хладно, водата може да почака малко повече. Храна и двете кучета получават чак 2-3 часа след заплождането (най-рано)
Мнение написано от Vabank- не ви трябва повече да знаете!:-)))
User's Signature

Качена снимка[br]BG Басет сайт изцяло за породата басет хаунд.[br]Кога ми се преработи сядам и чeкaм да ми мине.

#10 Потребителят е офлайн   tedi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1599
  • Регистрация: 18-September 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 20 December 2004 - 09:40 PM

Всичко за родословието на кучето

НАКРАТКО КАКВО Е ТОВА: Родословието е документ, доказващ, че:
1. Кучето, на което се издава, е родено от посочените в родословието майка и баща и, съответно, на свой ред те са от посочените в по-задните "колена" майки и бащи, т.е. родословието е ДОКУМЕНТ ЗА ПРОИЗХОДА на дадено куче
2. Кучето, на което се издава, е произведено... (добре де, терминология...) родило се е в съгласие с всички правила за съответната порода; връзката е била разрешена от клуба на дадената порода в дадената страна и организацията-издател гарантира с подпис и печат, че родословието е оригинално, валидно и редовно.
НАКРАТКО КАКВО НЕ Е ТОВА: Родословието е документ, който не доказва, че:
1. Кучето, на което се издава, е бъдещ шампион; родословие получават всички кучета, родени в кучило, което е "създадено" в съгласие с клубните правила - дори ако тези кучета са с ниско качество или имат някакви дефекти и недостатъци; после, за да създадат те самите потомство, трябва да изпълнят съответните клубни/породни правила и ако не ги изпълняват, нямат право на потомство.
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА РОДОСЛОВИЕТО:
Родословието е документ (оригинал!), в който са вписани името, полът, цветът, клубният и татуировъчният номер на едно куче, името и евентуално адреса на човека, който е собственик на майката; имената, номерата и титлите на родителите и предците до 3, 4 или 5 поколения назад, зависи от държавата която издава родословието. На това родословие освен посочените неща, има също така печат и подпис на федерацията, която гарантира за издаването му.
Всяка държава има отделна, собствена бланка за родословие на куче; в някои страни (България например) клубовете по породи имат право да издават родословия на собствени модели бланки. Така или иначе, родословието е попълнено ясно и подробно на машина или компютър и никога - на ръка. При износ от дадената дъжава, кучето трябва да получи експортно родословие (има няколко държави, които не издават такива) и след като кучето пристигне в новата си родина, това експортно родословие се заверява в местната федерация и получава местен номер.
---
ИЗДАВАНЕ НА РОДОСЛОВИЯ В БЪЛГАРИЯ
За да получи едно родено в България кученце родословие, собственикът на майката трябва да бъде член на клуб за породата или киноложко дружество, ако породата си няма клуб. Майката - и съответно бащата - трябва да изпълняват условията за допускане до развъжане, посочени в правилника за развъдна дейност на този клуб/дружество; и, естествено, клубът/дружеството трябва да е разрешил на тези майка и татко да участват в развъждане. С други думи: и майката, и бащата са одобрени за получаване на потомство.
Ако това е изпълнено, собственикът на женското куче уведомява клуба/дружеството, че е избрал съответния мъжки за бъдещ татко и... Ами, зависи от правилата, въведени в клуба, но като цяло се попълват два важни документа: АКТ ЗА ВРЪЗКА или документ със сходен смисъл, доказващ, че на еди коя си дата еди кои си мъжко и женско кучета са осъществили връзка; ДОГОВОР ЗА ПОКРИВАНЕ или документ със сходен смисъл, доказващ, че собствениците на двете кучета са уговорили точно заплащането на тази осъществила се връзка (било то пари при връзката или кученце в последствие). Тези два документа се предоставят в клуба/дружеството - веднага или пък, ако такива са правилата на клуба, при регистрирането на кучилото.
Когато малките се родят, собственикът на женското куче уведомява за събитието клуба и, естествено, собственика на мъжкото куче. Съобщава броя, пола, цвета на родените малки (включително и мъртвородени, ако е имало такива).
Когато кученцата навършат съответна възраст (различна за различните клубове), оторизирано за това лице прави оглед на кучило, регистрира малките по пол, цвят и име!!!! и въз основа на това те получават клубни и татуировъчни номера.
Собственикът на майката на малките кученца задължително ги татуира (или поставя микрочип!!!) и предава в клуба документ, указващ какви са номерата на кученцата (татуировка или микрочип, с подпис на лицето, слагало татуировките или чиповете). Плаща си родословията за ВСИЧКИТЕ кученца и на базата на регистрацията, направена след огледа, клубът попълва родословните документи на кученцата, след което те отиват за регистрация в Племенната книга на БРФК. Вече с номер от ПК на БРФК, печат и подпис на завеждащия въпросната ПК, родословията отиват при собственика на женското куче и той връчва родословията на новите собственици на кученцата.
С други думи: купувайки си куче С РОДОСЛОВИЕ вие получавате:
1. Оригинално (не ксерокопие!) родословно свидетелство с всичките описани по-горе неща в него, с номер от ПК на БРФК и подпис и печат.
Ако родословията още не са били изготвени, продавачът на кучето трябва да ви даде гаранция за това, че документ ще има: телефон на клуба, където да проверите, че даденото куче е регистрирано, има право на родословие и ще си има родословие, когато (еди какво си). Родословия се "бавят" по няколко причини - кученцата трябва да са на най-малкото 49 дни, преди БРФК да впише родословието в ПК; собственикът на женското куче - т.н. развъдчик - трябва да има регистрирано във FCI запазено име, без което родословията не се регистрират в БРФК... и, разбира се, самият процес на издаване на родословие отнема време.
2. Куче, което има татуировка или микрочип (лепенка с номера на микрочипа се поставя на родословието и във ветеринарния паспорт на кучето!)
Т.е. преди да купите едно куче, проверете дали клубът ще му даде родословие. Много са мошениците, които продават "уж-родословни" кучета и после новите собственици остават излъгани и бездокументни. Това не омаловажава самото куче и любовта му, просто оставя гаден вкус в устата на собствениците му.
Освен това трябва да знаете, че ако едно кученце не е регистрирано в клуба/дружеството, то НЯМА КАК да получи родословие в последствие, независимо дали мама и татко каквито са ви ги казали, имат или нямат родословия. Клубът не носи отговорност за връзки, които са станали извън клуба; за кученца, родени извън клуба... и при това положение НЯМА ПРАВО да гарантира с издаването на родословен документ, че дадено кученце произхожда от конкретни родители.
---
РОДОСЛОВИЯ ОТ ЧУЖБИНА
За "чужбинските" родословия важи същото, както и за българските - трябва да има всички посочени най-горе данни, подпис и печат, да са оригинал, а не копие.
Най-често кучета с чужди родословия се купуват от зоомагазините у нас: повечето такива животни се продават с фалшификати, за нещастие. Някои при това са много убедителни на външен вид. Най-лесният начин да се уверите, че предлаганото ви РОДОСЛОВИЕ е истинско е да вземете координатите на федерацията на страната, от която е родословието, от сайта на FCI - www.fci.be и да се свържете с тази федерация, която да ви потвърди, че номерът на това родословие фигурира при тях в племенната книга и към този номер върви същото име на куче (е, федерацията може и да не иска да контактува с вас, но това е друг въпрос). С други думи: в магазина записвате държавата, номера на родословието и името на кучето, и казвате на продавачите, че без проверка на родословието няма да вземете кучето... Ако не ви изритат от магазина, родословието може и да е истинско. Но, като цяло, НЕ СИ КУПУВАЙТЕ кучета от зоомагазини, борси и прочие - дори ако не ви излъжат за родословието, много вероятно е кученцето да е живяло в ужасни условия, да е болно/заразено, психиката му да е пострадала и т.н. и т.п., освен това слагате сума пари в джоба на продавача, вместо да ги дадете на развъдчика. Надценките са изумителни, често над 50% и още по-често - над 100%.
А иначе, ПРАВОТО да провери официално легитимността на дадено родословие има клубът/дружеството, който за целта се обръща към БРФК и оттам до федерацията-издател се изпраща писмо, на което федерацията-издател е длъжна да отговори положително или отрицателно и така информацията се връща обратно при вас. Някои клубове контактуват директно с други клубове за същата порода в определени държави и могат да извършат неофициална проверка и през клуба в дадената държава (което става по-бързо).
Ако едно родословие е истинско, остава въпросът дали кучето, което в зоомагазина са ви продали с него, е това, на което е издадено родословието. По всички държави (вече включително Унгария и Сърбия) кучетата или се татуират, или им се поставя микрочип, така че ако такова нещо няма, най-вероятно родословието не е на това същото куче. Често се случва внесени с документи животни да умрат и тогава хартийката се "прилага" към друго, живо и здраво животинче. А, да, освен това всички околни държави - Унгария, Сърбия, Македония, Румъния, Словения, Чехия и т.н. издават експортни родословия; ако ви предлагат в зоомагазин куче с неекспортно родословие (т.е. на документа никъде не пише, че е EXPORT), пазарете се за отстъпка в цената или не взимайте кучето изобщо.
Ако пък си купувате куче от развъдник в чужбина, то този развъдник носи отговорност да ви предостави кучето в комплект с неговото си, оригинално родословие :))) Има два проблема - в някои държави (Испания, Франция и т.н.) родословни документи се издават много късно, когато кучето стане на 8-9 месеца, че и по-голямо; докато пристигне родословието тук у нас кучето не може да се извежда на изложби (БРФК изисква наличието на документ!) Вторият проблем, е че в някои държави има алтернативни организации (примерно Русия, Украйна и др.) и родословието оттам може да бъде от федерация, която не е член на FCI и то не се признава в държава, членка на FCI. Това дали родословието е от "легитимна" федерация можете да проверите като попитате в клуба или БРФК.
Ами, май това е всичко по-съществено по въпроса, мерси за търпението да изчетете този постинг.


Автор:Vabank
User's Signature

Качена снимка

#11 Потребителят е офлайн   tedi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1599
  • Регистрация: 18-September 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 20 December 2004 - 11:13 PM

За малкото кученце-играчки:)

Играчки за дъвчене
Кучето има нужда и обича да дъвче.Пластмасовите колали с вкус на месо,гумените пръстени,гумената топка на найлоново въже или дъвкалките от сурова кожа са отлични играчки за дъвчене.Не купувайте играчки от сърова кожа,произведени в страни,където може би се използват непознати консерванти.Стерилизираните кости също са проблемни:въпреки че кучетата гии обичат,при дъвчене на твърд кокал може да си счупи зъб.
Ако се налага да оставите кучето само вкъщи за известно време.трябва да му осигурите на разположение играчки,осигуряваши мисловна стимулация.Някой от играчките за дъвчене например,са кухи и могат да бъдат напълнени с нещо вълнуващо като фъстъчено масло.Ваденето на храната представлява приятно предизвикателство за вашето куче.Други играчки са конструирани така,че докато кучето ги побутва с нос по пода,те се търкалят и изпускат храна.Те могат да занимават животното с часове.

Играчки за гонене и за теглене
Играчката за апортиране-топка,плетено найлонено въже или фризби,е прекрасно средство за упражнение и подобряване координацията на кучето.Да го тренирате да гони и донася обратно изисква време и търпение,плюс много награди и похвали при правилно изпълнение.В началото се въоражете с повече играчки или вие ще се окажете този,който се упражнява.
Играчките за теглене са занимателни и помагат за заякването но внимавайте с тях.Кучето със силна воля съвсем естествено ще иска да спечели:понякога е необходимо да се признавате за победени,за да поддържате интереса,но в повечето случай трябва да се налагате.Ако не правите това,вашето куче ще започне да се мисли за по-силно от вас;това може да е началото на загубана уважение и произтичащи от нея проблеми.

Импровизирани играчки
Една малка празна пластмасова бутилка е играчка,осигуряваща голямо забавление.Дори малкото куче може да я захапе за гърлото и да я влачи.Лекото побутване с нос я кара да се върти.Налейте малко вода и става още по-вълнуващо,когато течността се плиска,искри и бълбука.Това е безопасно забавление,но не оставяйте бутилката на кучето много дълго,за да не я прегризе.

Неподходящи играчки
1.Не оставяйте висящи електрически кабели.При играта кученцето ще ги издърпа,ще счупи електроуреда,а и е възможно и то да пострада.

2.Складирайте отпадъците в кофа с педал:така ще бъдат по-малко атрактивни.

3.Не давайте на кученцето да дъвче стари обувки или пантофи:то не различава новите ви обувки от тези,които вече не използвате.

4.При растежа на зъбите то дъвче почти всичко.Порицавайте нередното държание и осигурете играчки за дъвчене.

5.Махнете килимчетата от територията на кучето с растящи зъби-те са обект за дъвчене.

----------------------
Когато има около себе си играчки,кучето може да упражнява интелекта и сетивата си,дори когато вие сте извън дома.

Осигурете на кученцето достатъчно играчки за забавление,иначе то само ще си намери такива в дома ви.


Горенаписаното е извадено от книга "Всичко за кучето"
User's Signature

Качена снимка

#12 Потребителят е офлайн   Eli i Droopy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1751
  • Регистрация: 25-July 04
  • Location:София the CITY :-)

Публикувано: 21 December 2004 - 12:57 PM

CAC, CACIB BOB, BOG, BIS и всички други съкращения срещани по изложбите
Nacionalnite izlojbi se organizirat s rang CAC i na tqh kuchetata v klasovete intermedia,otkrit i shampioni poluchavat titla CAC(kandidat za nacionalen Ch).Mejdunarodnite izlojbi sa s rang CACIB i kuchetata poluchavat titla CACIB - kandidat za inter Ch - (pobeditelite v klasovete si - intermedia,otkrit i Ch - mujki i jenski se sustezavat za titlata) BOB oznachava Best of Breed(nai-dobur na porodata) za tazi titla se sustezavat pobeditelite pri muji i jenski kucheta i kuchetata pobediteli v klasovete veterani i mladi(ima i Junior BOB i puppy BOB za klasovete mladi i podrastvashti) BOG e Best of Group (nai dobur na grupata - 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10) tam se sustezavat vsichki kucheta poluchili BOB.BIS znachi Best in Show (nai-dobur na izlojbata) tam se sustezavat vsichki kucheta poluchili BOG.
Za da stane edno kuche champion na Bulgaria trqbva da e poluchilo ne po-malko ot 3*CAC za ne po-malko ot 6 meseca i 1 den.Za inter champion trqbva da e poluchilo 4*CACIB v 3 razlichni durjavi(mislq che beshe tika)za ne po-malko ot edna godina i edin den.Veche ima i mlad champion na BG - kucheto trqbva da e pobedilo 3 puti v klas mladi

P.S ako sam propusnala ili oburkala neshto kazvaite!

P.P.S kogato se sloji R pred titlata zanachi che e na vtoro mqsto - podglasnik na pobeditelq
Мнението е написано от nori прочети цялата тема тук CAC, CACIB, BOB....
Nori получава награда млад училтел по кинология 2004 ;-)))
User's Signature

Качена снимка[br]BG Басет сайт изцяло за породата басет хаунд.[br]Кога ми се преработи сядам и чeкaм да ми мине.

#13 Потребителят е офлайн   tedi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1599
  • Регистрация: 18-September 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 21 December 2004 - 01:16 PM

НАКАЗАНИЯТА

Има много различни начини за наказание,които можете да използвате като помощни,когато обучавате кучето кое е приемливо и кое не.Те никога не трябва да бъдат прилагани под формата на отмъщение за лошото държание."Не!" е властна дума,която обаче трябва да се използва мъдро-запазете я за случайте,когато виждате вашето куче да прави нещо грешно.Никога не викайте,не мънкайте и не хленчете"Не!" и не използвайте командата толкова често,че кучето да започне да я пренебрегва.Когато е необходимо,нека думата да отекне,дълбоко и рязко,като в същото време погледнете теърдо кучето си.Да се надвесите наф животното,казвайки"Лошо куче!",гледайки го в очите е особено ефикасна форма на наказание.Използвайте символичната изолация като въсдействащ начин за порицание:ако кучето се държи лошо ,го заведете в някоя празна стая,затворете вратата,бройте до 30 и го пуснете да излезе,но не му обръщайте внимание още няколко минути.
В някой случаи може да се наложи прилагането на по-крути мерки.Водния пистолет,кречеталото или дори странната фалшива змия,леко увита около врата,имат ефект.Когато наказвате кучето,никога не го оставяйте с лошо настроение.След порицанието се успокойте и направете заеедно нещо хубаво.

Горенаписаното е извадено от книга "Всичко за кучето"
User's Signature

Качена снимка

#14 Потребителят е офлайн   tedi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1599
  • Регистрация: 18-September 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 21 December 2004 - 01:56 PM

ГРИЖИ ЗА ВЪНШНИЯ ВИД

Къпане на кучето
Кучешката козина се почиства естествено от самосебе си,но повечето кучета биха имали полза от къпане веднъж месечно,а при дългокосместите породи и по-често.Следвайте тези инструкций,когато къпете вашето куче:

*Преди къпане почистете козината като отстраните сплетените косми;
*Поставете гумена постелка на пода в банята,за да не се подхлъзне;
*Махнете кожения нашийник,но винаги слагайте друг,така че да има за какво да хванете кучето си,ако то внезапно реши да се поразходи докато се стича вода от него;
*Внимавайте водата да не е прекалено гореща:нагласете я предварително до необходимата температура;
*Пъхнете памучни тампони в ушите на кучето,за да не проникне вода в тях;
*Използвайте шампоан,който не дразни очите,или внимавайте да не попада в тях,ако използвате обикновен;
*За намокряне и изплакване исползвайте ръчния душ-ако нямате такъв в банята си,се снабдете с гумен маркуч,който пасва на крана за водата;
*Пригответе си много хавлиени кърпи-кучето ви ще има желание да изтръска хубаво козината си;
*Къпането не означава спасение от бълхите,така че,ако те са проблем,третирайте с подходящ продукт срещу бълхо,който не се измива при къпане.

Поддържане на козината
Най-лесна за поддържане е гладката козина,каквато имат боксерите:използвайте гумена четка или специална ръкавица два пъти седмично,за да избегнете слягането на космите и да отстраните мъртвата тъкан,мърсотията и падналите косми.След това загладете козината по посока на растежа с помощта на меко парче велур,за да придадете естествен блясък.
Късото тънко космено покритие,каквото има лабрадор ретривъра,изисква различни приспособления.Четката за разресване с къси,нежни,телени бодли е идеална за премахване на заплетената козина.Решете с нея кучето два пъти в седмицата,след което използвайте четка с естествен косъм,за да отстраните останалата мърсотия.
Ако козината е по-дълга като при златния ретривър(голдън ретривър),е необходимо дабъде разресвана и вчесвана по-често.Силно се препоръчва това да се прави ежедневно,за няколко минути така че кучето ви да свикне с тази проява на внимание.За да срешите леките,пухкави косми на краката и опашката,използвайте гребен с едри зъби.Дългата козина около лапите,по гръдния кош и задните крака се нуждае от редовно подкъсяване с ножици.
Дългокосместите колита и шотландските овчарки имат дълга козина,комбинирана с плътен подкосъм.Този вид дебело коссмено покритие се заплита лесно,ако не се разчесва съвестно.Използвайте четка с къс косъм,за да разрешите внимателно заплетенета козина и отстраните всички възелчета или боклуци.
Някой породи като Йоркширски териер имат дълга,копринена козина,без защитен подкосъм.Разресвайте с повишено внимание-ако прилагате голям натиск,може лесно да нараните или раздразните кожата.Йоркширските териери трябва да се изчеткват повърхностно и да се разресват ежедневно,особено зад ушите,за да се предотврати заплитането.

Заплитане на козината
Всякакви вещества могат да полепнат по козината на кучето.За отстраняването им никога не използвайте разтворители за бои или смоли.Ако в козината е залепнала дъвка,изрежете я с ножици,заедно със сплъстените косми.Бодлите са по-лесни за премахване,ако ги намажете с малко олио.Нишестето на прах може да ви е от полза при разплитането на заплетената козина,тъй като е добра суха "смазка".

Горенаписаното е извадено от книга "Всичко за кучето"
User's Signature

Качена снимка

#15 Потребителят е офлайн   Eli i Droopy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1751
  • Регистрация: 25-July 04
  • Location:София the CITY :-)

Публикувано: 26 December 2004 - 12:55 PM

Преди да развъждате кучета

(Изявление на Хуманитарното общество в САЩ)

Стерелизирана женска или кастриран мъжкар са по-щастливи, уравновесени и по-дългоживущи компаньони, но някои хора разглеждат развъждане и отглеждане на кучета като комерческа дейност. Хуманитарното общество в САЩ предлага следната информация за размисъл.

КАЧЕСТВО: Повечето кучета, дори и да са чистокръвни, не бива да се допускат към развъждане. Много от домашни любимци дори с родословие имат отклонения от стандарта, в поведение или здравето си, което не бива да се тиражира. Животните за развъждане трябва да се порверяват за отсътствие на подобни дефекти, преди да се заплодят. Развъждането оправдава една единствена цел подобряване, честен опит да се получи потомство по-качествено от родителите си. Неграмотно и безразборно подбиране на партньорите не може да се оправдае ако сте сътворили живо същество, вие сте отговорен за него, дори ако това е сляпо, глухо или куче с отклонение в психиката.

ЦЕНА: Развъждането, което се провежда правилно, не носи печалба. Ангажиментите около здравето, изследвания, изложби, допълнителното подхранване, съответните грижи, разплащането със стопаните на мъжкаря, реклама и т.н. трябва да бъдат платени от продажбата на малките. Неочаквано секцио на женската или спешна помощ на болно кученце и отглеждане на кучилото ще се стовари отгоре ви като тежко бреме. И това е при условие че изобщо ще успеете да си пордадете кученцата.


ПРОДАЖБА: Начинаещ развъдчик няма репутация и познати в нужните среди, които да подпомогнат в търсенето на евентуалните купувачи. Тези, които твърдят:Искам куче, което да прилича на вашето, - изчезват. Направете си сметката колко ще ви отнеме време и пари, необходими за отглеждане на малките, които може би няма да успеете да продадете до 4-месечна, ако не и 8-месечната им възраст. Какво ще правите ако не можете да ги продадете? В приют ли ще ги пратите? Ще ги изхвърлите край пътя? Или ще ги оставите на кучешката борса, за да попаднат те в лаборатория за изследване или в зоомагазина? Опитните кинолози с добра репутация често изобщо не заплождат женската докато нямат достатъчно средства за да изгледат спокойно едно кучило.

РАДОСТТА ОТ РАЖДАНЕТО: Ако искате да имате малки кученца в дома си, за да може децата ви да видят как протича раждането им, помнете че раждането може да започне в 3 през нощта или с хирургична намеса. Децата могат да видят също така раждането на недоразвито или сакато кутре, или да видят как женската крещи и ви хапе от болка докато й помагате да изроди прекалено едро кутре. Не всичките женски са перфектни майки, някои пренебрегват майчинският си инстинкт, някои изяждат малките си. Някои могат да имат тежко раждане, някои могат дори да умрат по времето на раждането. Малките могат да се родят мъртви или със сериозни отклонения, изискващи ефтаназия. Разбира се, всичко може и да е наред, но ако не сте готови да поемете отговорност в случай, че нещата се развият зле по-добре изобщо не започвайте.

ВРЕМЕ: Опитните собственици на породисти кучета твърдят че отглеждането на едно кучило изисква не по-малко от 130 часа. Женската не бива да остава сама по времето на раждане, и само за малко след това. Бъдете готови да дежурите дни наред, подгответе се за безсъните нощи. След раждането женската се нуждае от допълнителните грижи и допълнително хранене. Малките имат нужда от всекидневно контролиране на тегло, грижи и социализация. Много време отнема оформление на документите, родословните и разговори с купувачите. Всякакви непредвидени обстоятелства болни кутрета или майка, която не иска да ги кърми изискват двойно повече време. Ако не можете да им посветите толкова време, ще имате болни, или зле/неправилно гледани кутрета, с лош характер, които надали ще съблазнят някой купувач.

ОТГОВОРНОСТ: В страната има 3.5 млн. бездомни кучета, които приспиват в приютите всяка година. Много повече от милион загиват от студ, глад или блъснати от коли. Една четвърта от тези жертви са породисти кучета. Собственик, който създава живот, носи отговорност за него. Ще преценявате ли внимателно потенциалните купувачи? Ще откажете ли на хора, които ви изглеждат безотговорни? Можете ли да си представите, че от вашето кутренце във всяко едно разгонване ще се раждат мелези, попълвайки статистиката на бездомните кучета? Дали ще сте готов да преберете обратно кученце, от което може да се откажат купувачите, неспособни да се грижат за него поради ред причини? Или ще прехвърлите тази отговорност вашата отговорност - на някой друг. Ще можете ли да живеете с мисълта, че създанения от вас живот може да свърши в приюта?


преведох това специално за теб, samotnata. За да няма грешки - аз нямам нито развъдник, нито изложбено куче. Моят Лео няма да има потомство поради ред причини. Най малкото заради евентуални болести които може да предаде на децата си. За това последната точка от горепосоченото изявление - човешката отговорност - я смятам за особено важна.
Поздрави:-)
Преведено от Furia_S
User's Signature

Качена снимка[br]BG Басет сайт изцяло за породата басет хаунд.[br]Кога ми се преработи сядам и чeкaм да ми мине.

#16 Потребителят е офлайн   Eli i Droopy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1751
  • Регистрация: 25-July 04
  • Location:София the CITY :-)

Публикувано: 26 January 2005 - 05:54 PM

Ваксинация
по принцип са правени изследвания на кученца при ваксинация с ваксина с определен титър на вируса в нея- този титър при повечето ваксини е еднакъв независимо от фирмата производител и вирусният щам е точно определен.

така - установено е , че кученца родени от неваксинирани майки към 35-45 ден вече нямат необходимата защита от майчини антитела - и ваксинацията в този период ще създаде първоначален макар и частичен имунитет / имунната сестема още не е развита напълно и срещата с нов агент изисква време за реакция и настройка/

кученца родени от ваксинирани майки- титъра на майчините антитела е достатъчно висок да ги защити някъде до 50 - 55 ден като непрекъснато намалява - стръмно на долу - 1 ваксина която пак ще създаде частичен имунитет

уточнение - съществува тока наречения прозорец на имунитета - това е момента когато титъра на антителата е достатъчно висок за да "неутрализира" поставената ваксина ,но недостатъчен за да защити кучето при евентуална инфекция

ВАЖНО поради горните изброени причини и поради това че изследването на титъра на антителата преди ваксинация е доста скъпо дори и за западняците се въвеждат схеми на ваксинация
схемите са различни и всеки ветеринарен лекар преценява кога и колкократно да ваксинира.
първоначалните реваксинации създават имунитета който е нужен за оцеляването на кучето в най рисковия период бебе,младо куче когато е все още неукрепнало

годишните реваксинации стимулират имунната система и я поддържат "готова за бой"

вече има ваксини които са създадени ,когато има ранен риск от заразяване или има опасност от пренос на такава и се поставят на 28-35 ден те са с много по- висок титър на вируса от предполагаемия титър на майчини антитела

повече инфо - по -нататък
Съобщение публикувано от trenertg За повече инфо тук.
User's Signature

Качена снимка[br]BG Басет сайт изцяло за породата басет хаунд.[br]Кога ми се преработи сядам и чeкaм да ми мине.

#17 Потребителят е офлайн   Eli i Droopy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1751
  • Регистрация: 25-July 04
  • Location:София the CITY :-)

Публикувано: 25 April 2005 - 06:03 PM

Морти, като че ли едно основно положение не знаеш или не разбираш:
Според правилниците за развъдна дейност на клубовете кучето, за да бъде одобрено за разплод, трябва да има определени оценки от изложби (какви и колко решава всеки клуб). Просто е. Няма как да стане без ходене по изложби, защото тези, които дават оценките, са FCI съдиите, а не съседа.
В никое кучило няма кученца само шоу-класа. Развъдчикът по своя преценка ще постави различни условия за различните кученца. А и защо ти е шоу-куче, ако няма да ходиш на изложби? Но имай предвид, че ако не изведеш кучето поне на няколко изложби, няма и да го развъждаш. Или ако го направиш, малките ще бъдат без родословие. Точно тук идва моментът с отговорността, за която говорят всички. Само помисли: Какво ще стане ако всяко куче има поколение?
В развитите киноложки страни някои кученца се продават с договор за кастрация. Не е задължително това да са кученца непременно болни или с някакви ужасни дефекти. Ще ти дам пример с нашата порода: някои кученца се раждат без ридж. Това е недопустимо за породата и не бива да се развъждат. В миналото са ги евтаназирали. А те всъщност са красиви, здрави и сигурно с чудесния темперамент и работни качества на породата. Такова кученце отговорният развъдчик би продал с договор за кастрация. Ако развъдчикът е преценил, че това куче би нанесло вреда на породата, ставайки родител, ще те задължи да го кастрираш.
Всичко това се прави с една единствена цел - подобряване на породата. Точка. А ако не са развъдчиците, кой ще пази и развива породите, както е и заглавието на форума? Съгласи се, че те имат право на тези изисквания. Те са хората, които гледат в перспектива и болеят за това какво ще стане утре, след година или 10 с тази порода.
Извод: винаги можеш да си вземеш от развъдник здраво, чудесно кученце категория "любимец". Тогава няма да имаш тези задължения.

Просто маса хора не разбират каква е целта на изложбите. А тя е една-единствена: да се подберат онези индивиди, които трябва да станат "племенни кучета", т.е. продължители на рода.
Автор на мнението е mil_
Наистина е важно да прочетете цялата тема вув форум Да запазим и развиваме породите ако сте решили да си взимате кученце.Не се доверявайте на това което виждате на БОРСИТЕ ЗА КУЧЕТА!
User's Signature

Качена снимка[br]BG Басет сайт изцяло за породата басет хаунд.[br]Кога ми се преработи сядам и чeкaм да ми мине.

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Темата е заключена

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни